داموندمگ

بگ هولدر Bag Holder کیست؟

DAMOND
بگ هولدر

لیست اصطلاحات حوزه سرمایه‌گذاری و امور مالی طولانی است و ما امروز به سراغ بگ هولدر آمده‌ایم. عبارت Bag Holder در لغت به معنای نگهدارنده کیف است و استفاده از آن به سال‌های دهه 1930 میلادی بر می‌گردد که در ادامه این مقاله از داموندمگ به آن اشاره خواهیم کرد.

دارندگان بگ افرادی هستند که دارایی خاصی را با وجود اینکه می‌دانند در حال سقوط است نگه می‌دارند. در ادامه تعریف مفصل‌تری از اینکه بگ هولدر کیست ارائه خواهیم داد و خواهیم دید که چرا برخی کیسه نگهدار می‌شوند.

بگ هولدر کریپتو چیست؟

بگ هولدر کریپتو چیست

بگ هولدر در ارزهای دیجیتال یک اصطلاح غیررسمی است. این اصطلاح برای توصیف سرمایه‌گذاری روی یک اوراق بهادار استفاده می‌شود که تا وقتی ارزش دارایی صفر شود و سرمایه به صورت کامل از دست برود، ادامه خواهد داشت. در بیشتر موارد، یک Bag Holder، دارایی‌های خود را برای مدت طولانی نگه می‌دارد و در طی این مدت ارزش دارایی‌هایش صفر می‌شود.

با جستجوی این عبارت متوجه خواهید شد که، اصطلاح «دارنده بگ» از افسردگی بزرگی ناشی می‌شود که در دهه 1930 پس از رکورد بزرگ رخ داد. در این مدت بسیاری از افراد اموالشان را از دست داده بودند و به جایی رسیده بودند که می‌توانستند همه دارایی‌هایشان را در یک کیسه سیب‌زمینی جمع کنند. آن‌ها این کیسه را همیشه همراه خود می‌بردند؛ حتی زمانی که در صف غذای رایگان ایستاده بودند. سربازان هم آن‌ها را با عنوان «بگ هولدر» صدا می‌زدند. پس از آن این عبارت به عنوان یک اصطلاح در بازارهای مالی درآمد.

مطلب پیشنهادی داموندمگ:  چرا باید ارز دیجیتال بخریم؟ 5 دلیل برای خرید ارز دیجیتال

بگ هولدر در اصطلاح کریپتو به سرمایه‌گذاری اطلاق می‌شود که کیسه‌ای نمادین از توکن‌هایی که ارزش آن‌ها در طول زمان از بین رفته است را نگه می‌دارد. به عنوان مثال، یک سرمایه‌گذار روی 100 سهم از یک استارت آپ جدید سرمایه‌گذاری می‌کند. اگرچه در مرحله مقدماتی، قیمت به دلیل عرضه اولیه افزایش می‌یابد، اما به محض اینکه تحلیلگران شروع به زیر سؤال بردن صحت مدل کسب و کار کنند، ارزش آن شروع به کاهش خواهد کرد.

درآمدهای ضعیف سیگنال واضحی از ورشکستگی شرکت هستند و قیمت سهام نیز مجدداً سقوط می‌کند. سرمایه‌گذاری که بدون توجه به توالی وقایع ناگوار، عمداً روی سهام پافشاری می‌کند و به عنوان یک Bag Holder شناخته می‌شوند. غالباً این افراد تسلیم شرایط می‌شوند و برای دوره‌های نسبتاً طولانی به موقعیت‌های موجود خود می‌چسبند.

چرا بعضی از افراد در این دام گرفتار می‌شوند؟

چرا برخی دارنده بگ می‌شوند

در زیر برخی از مهم‌ترین دلایلی که برخی از سرمایه‌گذاران به یک بگ هولدر تبدیل می‌شوند را آورده‌ایم.

  • برای سرمایه‌گذاری و تجارت در بازار ارزهای دیجیتال استراتژی خاصی ندارند و بدون دانش ترید می‌کنند.
  •  این باور را دارند که در آینده دارایی‌هایشان ارزشمند شوند؛ حتی اگر در حال حاضر همه سیگنال‌ها نشان از نابودی آن باشد.
  • زمان کافی برای تجزیه و تحلیل عملکرد دارایی که روی آن سرمایه‌گذاری کرده‌اند، ندارند.
  • از عملکرد ضعیف دارایی یا کوین در بازار آگاه نیستند.
  • اثر تمایل (disposition effect) می‌تواند دلیلی برای سرمایه‌گذار باشد که دارایی‌های کریپتو را برای مدت طولانی‌تری نگه دارد تا زمانی که ارزش آن به کم‌ترین حد ممکن برسد. اثر تمایل نوعی ناهنجاری است که در حوزه رفتارشناسی مالی مطرح می‌شود. در این حالت سرمایه‌گذار خلاف ارزش دارایی خود عمل می‌کند. اگر دارایی در حال رشد ارزشی باشد، سرمایه‌گذار آن را به سرعت می‌فروشد و وقتی می‌داند که قیمت آن در حال افت شدید است، تا صفر شدن ارزش آن را نگه می‌دارد.
  • اشتباه هزینه غرق شده (sunk cost) یکی از دلایلی است که باعث می‌شود سرمایه‌گذار به بگ هولدر تبدیل شود. این اصطلاح زمانی به کار می‌رود که سرمایه‌گذار دارایی را به دلیل هزینه‌های غیرقابل جبرانی که برای خرید آن صرف کرده، نگه می‌دارد تا ضررهایش جبران شود.
  • نظریه دورنما (prospect theory) همچنین می‌تواند دلیلی باشد که در آن سرمایه‌گذار بر اساس سود بالقوه به جای زیان تصمیم می‌گیرد. این نظریه بیان می‌کند که اگر یک فرد 50 دلار به دست آورد و همه آن را نگه دارد بسیار خوشحال‌تر از این است که 100 دلار به دست آورد اما 50 دلار آن را از دست بدهد. درواقع مهم نیست که نتیجه یکسان است، شکست برای افراد قابل قبول نیست، حتی اگر درصدی سود برای جبران آن وجود داشته باشد.
مطلب پیشنهادی داموندمگ:  با 7 کلاهبرداری رایج NFT آشنا شوید

چگونه بگ هولدر نباشیم؟

اگر سرمایه‌گذار می‌خواهد یک سرمایه‌گذار باقی بماند و به یک کیسه نگهدار در بازار ارزهای دیجیتال تبدیل نشود، باید علاوه بر یادگیری و تحلیل بازار، پیامدهای ذکر شده در بالا را نیز در نظر بگیرد. کسی که نمی‌خواهد به یک دارنده بگ تبدیل شود، باید در وهله اول به یاد داشته باشد که آنچه از دست رفته دیگر برنمی‌گردد. ضمن اینکه این افراد باید اقدامات پیشگیرانه مختلفی را آماده داشته باشند. همچنین برای گرفتن توصیه و دید بهتر، خوب است از افراد متخصص در حوزه سرمایه‌گذاری مشورت بگیرند.

سخن پایانی

امید چیز خوبی است، اما نباید از حد اعتدال خارج شود. اینکه به امید رسیدن به سود مدت‌ها در موقعیت ضرر بمانیم، چیزی را تغییر نمی‌دهد. به همین دلیل بهتر است سمت Bag Holder شدن نرویم، چراکه مانند چاهی عمیق است و بیرون آمدن از آن بسیار دشوار. ممکن است برخی افراد از این استراتژی سود ببرند، اما اصلاً منطقی نیست که بیش از حد توان و قابلیت یک دارایی در آن بمانیم.

نظر شما چیست؟ آیا بگ هولدرها، شانسی برای پیروزی و کسب سود دارند؟

دسته بندی مطالب
مطالب مرتبط
مطالب مرجع

ارز دیجیتال چیست؟

بلاک چین چیست؟

متاورس چیست؟

NFT چیست؟

دیفای (DeFi) چیست؟

صرافی غیرمتمرکز چیست؟

کیف پول چیست؟

تحلیل تکنیکال چیست؟

ایردراپ چیست؟

استیکینگ ارز دیجیتال چیست؟

بیت کوین چیست؟

اتریوم چیست؟

تتر چیست؟

خرید و فروش ارز های دیجیتال
ما را دنبال کنید
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.