داموندمگ

توکن بث چیست؟ + نحوه استفاده از BETH

DAMOND
توکن بث چیست

استیکینگ یا سپرده‌گذاری ارز دیجیتال از روش‌ها خوب کسب درآمد و سود از ارزهای دیجیتال است. توکن بث یکی از ابزارهایی است که برای سودآوری بیشتر از این روش به ما کمک می‌کند. جالب است که بیشتر تکنولوژی‌هایی که در سال‌های اخیر به دنیای ارزهای دیجیتالی اضافه شده است، از اتریوم نشئت می‌گیرد، که این موضوع در مورد بث نیز صادق است.

در این مقاله از داموندمگ خواهیم دید که چطور توکن بث به سودآوری بیشتر کمک می‌کند و چگونه می‌توان از آن استفاده کرد.

توکنیزه کردن یعنی چه؟

توکنیزه کردن

پیش از آنکه به بحث اصلی برسیم باید با اصطلاح توکنیزه کردن آشنا شویم.

توکنیزه کردن فرآیند مبادله داده‌های حساس با داده‌های غیر حساس به نام «توکن» است که می‌تواند در پایگاه داده یا سیستم داخلی بدون وارد کردن آن به محدوده مورد استفاده قرار گیرد. اگرچه توکن‌ها مقادیر نامرتبط هستند، اما عناصر خاصی از داده‌های اصلی مثل طول یا قالب را حفظ، بنابراین می‌توان از آن‌ها برای عملیات تجاری استفاده کرد. سپس داده‌های حساس اصلی به طور ایمن در خارج از سیستم‌های داخلی سازمان ذخیره می‌‌شوند.

برخلاف داده‌های رمزنگاری شده، داده‌های توکنیزه شده غیرقابل رمزگشایی و برگشت ناپذیر هستند. از آنجایی که هیچ رابطه ریاضی مشخصی بین توکن و شکل اصلی داده وجود ندارد، توکن‌ها را نمی‌توان به فرم اصلی برگرداند، مگر آنکه داده‌های اضافی دیگری ذخیره شده باشند که به این فرآیند کمک کنند. بنابراین هیچ شکافی در توکن‌ها نمی‌تواند باعث آشکار شدن فرم اصلی داده شود.

استیکینگ چیست؟

اصطلاح دیگری که باید پیش از معرفی توکن بث بیاموزیم، استیکینگ ارز دیجیتال است.

اگر سرمایه‌گذار ارزهای دیجیتال هستید، استیکینگ مفهومی است که اغلب درباره آن می‌شنوید. در این فرآیند افراد ارزهای دیجیتال خود را برای مدت مشخصی بلوکه می‌کنند و در ازای آن سود دریافت می‌کنند. این فرآیند تقریباً شبیه به چیزی است که در حساب‌های بلند مدت بانکی اتفاق می‌افتد. ما مقداری پول را در حساب بانکی خود قفل می‌کنیم و بسته به مدت آن نمی‌توانیم از پول اصلی چیزی برداریم یا به آن بیفزاییم. در عوض در طول آن مدت، می‌توانیم از سود پول خود استفاده کنیم. این اتفاقی است که در استیکینگ ارز دیجیتال رخ می‌دهد.

مطلب پیشنهادی  بمب سختی اتریوم چیست؟ دلایل سختی شبکه اتریوم

معرفی توکن بث

توکن بث

توکن بث نسخه توکنیزه شده اتریوم‌هایی است که در فرآیند استیکینگ سپرده‌گذاری شده‌اند. هر بث نماینده یک اتریوم استیک شده در بایننس است. برای درک بهتر توکن بث باید بدانیم که اتریوم ابتدا از الگوریتم اثبات کار استفاده می‌کرد، زمانی که تصمیم بر این شد که اتریوم 2.0 با الگوریتم اثبات سهام جایگزین نسخه قبلی شود، مشخص شد که پیچیدگی‌های زیادی در این راه وجود دارد. اولین گام در راه‌اندازی اتریوم 2.0، راه‌اندازی بیکن چین بود. بیکن چین در حال حاضر کار می‌کند و میلیون‌ها اتریوم در آن استیک شده‌اند.

در بیکن چین تنها افرادی می‌توانند سپرده‌گذاری کنند که حداقل 32 اتریوم داشته باشند و این رقم بسیار بالایی است. طبیعی است که تنها تعداد کمی واجد شرایط هستند. نمی‌توانیم از این نکته چشم پوشی کنیم که استیکینگ اتریوم در بیکن چین بسیار سودآور است، اما به دلیل محدودیتی که در حداقل کوین دارد، بسیاری که تمایل به سپرده‌گذاری دارند واجد شرایط نیستند.

برای رفع این مشکل استخر استیکینگ بایننس ایجاد شده است. در این استخر جفت ارز دیجیتال اتریوم و توکن بث به نسبت یک به یک در فرآیند سپرده‌گذاری شرکت دارند. به این ترتیب اگر مایل باشید می‌توانید با استفاده از توکن بث سرمایه‌گذاری را آغاز کرده و سود خود را در بیکن چین مبتنی بر اتریوم 2.0 دریافت کنید.

نحوه استفاده از توکن بث

استیک کردن

روش‌های مختلفی برای استفاده از توکن بث وجود دارد. شما می‌توانید آن را در بایننس استیک کنید و بدون هیچ کار دیگری از سود آن استفاده کنید، یا اینکه در بایننس اسمارت چین از آن برای شرکت در برنامه‌های دیفای بهره ببرید. در ادامه به روش‌های مختلف موجود اشاره خواهیم کرد.

1.بث در بایننس لانچ پول

اگر توکن‌های بث خود را در binance نگه می‌دارید، می‌توانید از آن‌ها برای کسب پاداش بیشتر استفاده کنید. به عنوان مثال پروژه‌های لانچ پول گاهی از بث به عنوان کوین سپرده‌گذاری استفاده می‌کنند. کافی است بث‌های خود را در لانچ پول بلوکه کنید و در ازای آن از توکن‌های تازه راه‌اندازی شده به عنوان سود بهره ببرید. این توکن‌های جدید قابلیت نقدینگی بالایی دارند.

مطلب پیشنهادی  بلاک چیست؟ آشنایی با آجرهای سازنده بلاکچین

2.بث در لیکوئید سواپ

یکی دیگر از روش‌های استفاده بث در لیکوئید سواپ است. همان‌طور که پیش‌تر هم اشاره کردیم، شما می‌توانید در استخرهای نقدینگی که از جفت ارز بث/اتریوم با نسبت یک به یک استفاده می‌کنند توکن سپرده بگذارید و از پاداش‌های آن استفاده کنید. این نکته را بدانید که اگر هر دو توکن را به استخر اضافه کنید، نیازی به پرداخت کارمزد نخواهید داشت.

3.توکن بث در پروتکل های وام دهی

وام‌دهی مفهومی مالی است که به بازار ارزهای دیجیتال هم وارد شده است و تقریباً مشابه وام در سیستم‌های مالی سنتی مانند بانک‌ها است. اگر بخواهید با استفاده از توکن بث در این سیستم برای خود سودآوری کنید، دو روش وجود دارد، می‌توانید آن را در بازارهایی مثل ونوس سپرده‌گذاری کنید، یا این توکن‌ها را وثیقه قرار دهید و در ازای آن وامی از جنس توکن یا ارز دیجیتال دیگر بگیرید.

4.بث در پنکیک سواپ

پنکیک سواپ

همچنین می‌توانید در پنکیک سواپ نقدینگی استخر اتریوم/بث را تأمین کنید و در ازای این کار کیک پاداش بگیرید! اگر تا به حال نام کیک را نشنیده‌اید باید بگوییم که کیک توکن بومی پنکیک سواپ است. این توکن از نوع BEP20 است که در ابتدا در زنجیره هوشمند بایننس راه‌اندازی شد. وظیفه کیک تأمین نقدینگی پنکیک سواپ است. توجه کنید از آنجایی که پنکیک سواپ مشابه یونی سواپ کار می‌کند، لازم است کیک‌های لازم را با توکنیزه کردن اتریوم در بایننس اسمارت چین تهیه کنید.

مزیت این روش استفاده از بث این است که تفاوت قیمت اتریوم و توکن بث در این استخر کم است، که باعث پایین آمدن ضرر خواهد شد.

5.بث در جمع آوری سود

در بایننس اسمارت چین پلتفرم‌هایی به نام جمع کننده سود (Yield aggregator) وجود دارند که می‌توانید از توکن بث خود در آن‌ها استفاده کنید. این پروتکل‌ها فرصت‌های سودآور را به صورت خودکار پیدا می‌کنند. از این پروتکل‌های می‌توان به بیفای و اتوفارم اشاره کرد.

مطلب پیشنهادی  موباکس چیست؟ بازی Mobox با توکن MBOX

سخن پایانی

توکن بث از اتریوم سرچشمه می‌گیرد و می‌توان با استفاده از آن از فرایند استیکینگ سود کسب کرد. البته این تنها روش استفاده از بث نیست و با استفاده از آن در برنامه‌های دیفای هم می‌توان به سود خوبی رسید. آنچه سعی کردیم در این مقاله شرح دهیم، نحوه سودآوری با بث و چیستی آن بود.

آیا شما تا به حال از توکن بث استفاده کرده‌اید؟ به نظر بث توانسته است تفاوتی ایجاد کند؟

سؤالات متداول

چرا توکن بث راه اندازی شده است؟

افرادی که می‌خواهند از مزایای استیکینگ اتریوم بهره ببرند، باید از بین کسانی باشند که سرمایه زیادی دارند، چراکه هر فرد باید حداقل 32 اتریوم داشته باشد تا بتواند استیکینگ را آغاز کند. توکن بت به همین دلیل ابداع شده است. بث شکل توکنیزه شده اتریوم است که از نظر ارزش با اتریوم نسبت یک به یک دارد و به کاربارن اجازه می‌دهد به استخر استیکینگ وارد شوند.

توکن بث چه کاربردی دارد؟

کاربرد اصلی این توکن در استخرهای نقدینگی و عملیات مربوط به استیکینگ است. از آنجایی که ارزش بت مشابه اتریوم است سرمایه‌گذاری‌های اینچنینی میزان ضرر را تا حد زیادی کاهش می‌دهد. به طور کلی بث در موارد زیر کاربرد دارد:

  • لیکوئید سواپ
  • بایننس لانچ پول
  • پروتکل‌های وام دهی
  • جمع‌آوری سود
  • پنکیک سواپ

آیا ارزش بث بیشتر از اتریوم است؟

گفتیم توکن بث، شکل توکنیزه شده اتریوم است، بنابراین این دو با هم یکی نیستند. چنانچه در بایننس به قسمت مربوط به معاملات بث و اتر بروید، خواهید دید که نسبت معامله آن‌ها آن یک به یکی نیست که در استخر نقدینگی وجود دارد. از آنجایی که این دو یکسان نیستند، طبیعی است که قیمت‌های متفاوتی هم داشته باشند. قیمت هر دوی این موارد به شرایط بازار بستگی دارد.

یکی از دلایل تفاوت بث و اتریوم، تفاوت در کاربرد است. اتریوم کاربردها و استفاده‌های بسیار متنوعی دارد، اما توکن بث انعطاف‌پذیری کافی ندارد. البته این که می‌توانیم از آن برای کسب سود از اتریوم 2.0 استفاده کنیم یک مزیت است.

دسته بندی مطالب
مطالب مرتبط
مطالب مرجع

ارز دیجیتال چیست؟

بلاک چین چیست؟

متاورس چیست؟

NFT چیست؟

دیفای (DeFi) چیست؟

صرافی غیرمتمرکز چیست؟

کیف پول چیست؟

تحلیل تکنیکال چیست؟

ایردراپ چیست؟

استیکینگ ارز دیجیتال چیست؟

بیت کوین چیست؟

اتریوم چیست؟

تتر چیست؟

خرید و فروش ارز های دیجیتال
ما را دنبال کنید
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.