داموندمگ

بایننس کوین چیست؟ ارز دیجیتال Binance Coin با توکن BNB

DAMOND
بایننس کوین چیست؟ با شاهکار صرافی بایننس آشنا شوید

صرافی بایننس اسم بزرگی در حوزه ارزهای دیجیتال است. توکن بومی این صرافی که بایننس کوین (BNB) نام دارد، طی یک سال گذشته توانسته رشد قابل‌قبولی را ثبت کند.

توکن بایننس کوین در ابتدا روی استاندارد ERC20 و روی شبکه اتریوم کار می‌کرد و کمی بعد به‌صورت بومی روی بلاک چین بایننس چین و بایننس اسمارت چین نیز عرضه شد.

بایننس کوین (BNB) چیست؟

بایننس کوین چیست

بایننس کوین توکن بومی صرافی بایننس، بایننس چین و بایننس اسمارت چین است. بایننس کوین را می‌توان یک توکن کاربردی در نظر گرفت. از جمله استفاده‌های این ارز دیجیتال می‌توان به پرداخت کارمزد در شبکه هوشمند بایننس و صرافی بایننس اشاره کرد.

این ارز دیجیتال ژوئن سال ۲۰۱۷ ایجاد و طی عرضه اولیه سکه (ICO) بایننس در ماه جولای مورد استفاده قرار گرفت. بایننس کوین از پروتکل اجماع اثبات سهام منصوب (Proof of Staked Authority) استفاده می‌کند. در این پروتکل اجماع، اعتبارسنج‌های منتخبی توسط دارندگان بایننس کوین انتخاب می‌شوند که وظیفه اعتبارسنجی تراکنش‌ها را بر عهده خواهند داشت.

بایننس کوین قابل‌استخراج نیست و تمام توکن‌های این ارز دیجیتال پیش از این عرضه شده‌اند؛ در نتیجه تنها راه به دست آوردن BNB‌ خرید آن است.

یکی از ویژگی‌های اصلی بایننس کوین، مکانیزم توکن‌سوزی آن است که تأثیر گسترده‌ای روز عرضه و تقاضای این ارز دیجیتال می‌گذارد. عرضه این رمزارز محدود به ۲۰۰ میلیون واحد است ولی مکانیزم توکن‌سوزی ۱۰۰ میلیون از این عرضه را از بین می‌برد.

کاربران با در اختیار داشتن بایننس کوین می‌توانند از قابلیت‌هایی نظیر کاهش کارمزد در صرافی بایننس، پرداخت‌های سریع از طریق پلتفرم‌های ثالث و معاملات این ارز دیجیتال بهره‌مند شوند.

Binance Coin از آنجایی که توکن بومی صرافی بایننس است، یکی از اصلی‌ترین جفت‌ارزهایی است که کاربران می‌توانند با استفاده از آن معاملات خود را انجام دهند. برخی از ارزهای قابل‌معامله در بایننس تنها با جفت ارز BNB قابل معامله هستند و همین مسئله، خود نوعی کاربرد تازه را برای رمزارز بایننس کوین ایجاد می‌کند.

صرافی غیرمتمرکز بایننس (Binance DEX) هم از بایننس کوین به‌عنوان توکن بومی خود استفاده می‌کند. کاربران برای ایجاد توکن‌های جدید، ثبت یا لغو سفارش و انتقال دارایی‌ها ملزم به پرداخت بایننس کوین خواهند بود.

مطلب پیشنهادی  نئو چیست؟ ارز دیجیتال Neo با توکن NEO

BNB چه کاربردهایی دارد؟

همان طور که پیش‌تر گفتیم، توکن بایننس کوین دارای کاربردهای مختلفی است. در بخش قبلی به چند مورد از کاربردهای این ارز دیجیتال اشاره کردیم ولی نمی‌توان کاربردهای BNB را آنها محدود کرد.

علاوه بر معامله بایننس، پرداخت کارمزد تراکنش‌ها با این ارز دیجیتال و استفاده از صرافی غیرمتمرکز بایننس، BNB کارایی‌های مختلف دیگری هم دارد که در ادامه به آنها اشاره خواهیم کرد.

کارت‌های اعتباری

BNB را می‌توان در کارت‌های اعتباری وب‌سایت‌هایی که با صرافی بایننس همکاری می‌کنند، استفاده کرد. اچ‌تی‌سی، کارت‌های اعتباری کریپتوداتکام و  مونتا (Monetha) از جمله این شرکت‌ها هستند.

پرداخت

برخی از وب‌سایت‌ها نظیر استورم (Storm)، بیت تورنت و کانوا از بایننس کوین به‌عنوان یک شیوع پرداخت پشتیبانی می‌کنند.

دریافت وام

BNB توسط پلتفرم‌های وام‌دهی به‌عنوان وثیقه پذیرفته می‌شود و معامله‌گران می‌توانند با سپرده‌گذاری این ارز دیجیتال، وام دریافت کنند.

بایننس لانچ پد

بایننس لانچ پد (Binance Launchpad)، پلتفرم سرمایه‌گذاری عمومی بایننس است. کاربران می‌توانند از طریق این پلتفرم در پروژه‌های مختلفِ نوپا سرمایه‌گذاری کنند. عموماً این توکن‌ها پس از عرضه در صرافی‌ها با رشد قابل‌توجهی همراه می‌شوند. ثبت‌نام و استفاده از خدمات بایننس لانچ پد نیازمند احراز هویت کامل کاربران است و از همین رو برای کاربران ایرانی قابل‌دسترسی نیست.

بررسی توکن سوزی بایننس کوین

توکن سوزی به روندی گفته می‌شود که در آن عرضه‌کننده توکن یا شرکت پشت عرضه آن، مقدار مشخصی از توکن‌های در چرخه را بازخرید کرده و می‌سوزاند. در بیشتر مواقع، از آنجایی که توکن سوزی که باعث کاهش عرضه می‌شود، تأثیری مثبت در قیمت یک دارایی دیجیتال دارد.

بایننس کوین هر فصل (بازه‌های سه ماهه) مقدار مشخصی از BNBهای خود را می‌سوزاند. میزان توکن‌های سوزانده‌شده معادل ۲۰ درصد از سود صرافی بایننس است؛ یعنی صرافی بایننس هر سه ماه، ۲۰ درصد از سود خود را به خرید بایننس کوین‌ها اختصاص می‌دهد و تمام توکن‌های خریداری‌شده را نابود می‌کند.

پیش از این بایننس در ۱۵ نوبت اقدام به سوزاندن بایننس کوین‌ها کرده است. بیشتری مقدار BNB سوزانده‌شده مربوط به نوبت دوازدهم بود. در آن زمان هر واحد بایننس کوین در قیمت ۱۷.۵ دلار معامله می‌شد و بایننس چیزی در حدود ۳.۵ میلیون واحد بایننس کوین را سوزاند که ارزشی معادل ۶۰ میلیون دلار داشت.

مطلب پیشنهادی  کوساما یا کوزاما چیست؟ ارز دیجیتال Kusama با توکن KSM

بسیاری از تحلیل‌گران از توکن سوزی BNB به‌عنوان یکی از عوامل اصلی در رشد و شکوفایی این ارز دیجیتال یاد می‌کنند. به‌گفته آنها، بایننس با مکانیزم توکن‌سوزی باعث می‌شود، تقاضا با جهش قابل‌توجهی همراه شود.

بایننس اسمارت چین (BCS) چیست؟

بایننس چین

بایننس اسمارت چین یا زنجیره هوشمند بایننس، پلتفرمی در حوزه دیفای است که سپتامبر سال ۲۰۲۰ میلادی توسط صرافی بایننس معرفی شد. این پروژه با هدف تبدیل‌شدن به یکی از جایگزین‌های شبکه اتریوم، قرار است به یکی از مهمترین پلتفرم‌های حوزه دیفای تبدیل شود.

با بیشترشدن کارمزد تراکنش‌ها در اتریوم و مشکلات مقیاس‌پذیری این شبکه، بایننس به فکر بهره‌بردن از آنها افتاد و زنجیره هوشمند بایننس را به‌عنوان رقیب سرسخت اتریوم توسعه داد. کارمزد شبکه اتریوم به حدی بالاست که انجام تراکنش‌های کوچک در آن به‌صرفه نیست و این موضوع باعث ظهور رقبایی چون بایننس اسمارت چین شده است.

انجام برخی از تراکنش‌ها در پلتفرم‌های دیفای و اعطای وام نظیر یونی سواپ، کارمزدی چند صد دلاری با همراه دارد و این مشکل در زنجیره هوشمند بایننس رفع شده است.

طبق آخرین آمارها، ارزش قفل‌شده در بایننس به بیش از ۲۲ میلیارد دلار رسیده است.

آیا BNB گزینه خوبی برای سرمایه‌گذاری است؟

پیش‌بینی آینده یک ارز دیجیتال واقعاً کار دشواری است؛ چراکه این بازار تحت‌تأثیر عوامل زیادی قرار دارد و هر لحظه ممکن است جهت حرکت آن به‌کلی تغییر کند؛ در مورد بایننس کوین اما، قضیه فرق دارد. Binance Coin حالا دیگر مثل بیت کوین و اتریوم، از جمله ارزهای قدرتمند بازار به حساب می‌آید و شاید بتوان آینده را تضمین‌شده‌تر از بسیاری از ارزهای دیجیتال دیگر دانست.

کارمزد تراکنش‌های بایننس کوین بسیار پایین است و سرعت بالای تراکنش‌های این ارز دیجیتال، باعث شده تا جایگزینی محبوب برای اتریوم باشد. BNB ارز بومی زنجیره هوشمند بایننس است و این یعنی کاربران برای پرداخت هزینه کارمزدها روی این شبکه، ملزم به استفاده از این ارز دیجیتال هستند؛ پس می‌توان گفت که تقاضا برای این ارز دیجیتال وجود دارد و همان طور که می‌دانید، تقاضا یکی از مهمترین فاکتورها در افزایش قیمت یک ارز دیجیتال یا به‌طورکلی یک دارایی به حساب می‌آید.

BNB نام بزرگی همچون صرافی بایننس را پشت خود دارد و همین مسئله می‌تواند نکته‌ای مثبت برای قیمت آن باشد. تا زمانی که بایننس، صرافی شماره ۱ دنیا باقی بماند، می‌توان گفت که بایننس کوین هم جایگاه خوبی در بازار خواهد داشت.

مطلب پیشنهادی  آراگون چیست؟ ارز دیجیتال Aragon با توکن ANT

یکی دیگر از عواملی که قیمت بایننس کوین را تضمین می‌کند، قراردادهای همکاری بایننس و شرکت‌های بزرگ است. از سوی دیگر، امروزه بسیاری از شرکت‌های بزرگ و پروژه‌های بلاک چینی به‌دنبال ایجاد کسب‌وکار خود روی زنجیره هوشمند بایننس هستند و همین مسئله تقاضا برای BNB را تا حد زیادی بیشتر خواهد کرد.

بسیاری معتقدند که بایننس کوین به‌دنبال مشکلات واقعی در دنیاست و همین موضوع سبب شده تا به این ارز دیجیتال به چشم یک ارز با ارزش بنیادی بالا نگاه شود.

با توجه به ویژگی‌هایی که بالاتر گفتیم، BNB را می‌توان یک ارز دیجیتال خوب برای سرمایه‌گذاری بلندمدت توصیف کرد؛ ولی آیا این ارز دیجیتال برای معاملات کوتاه‌مدت هم مناسب است؟

در جواب این سؤال باید گفت که نقدینگی بالای این رمزارز در صرافی‌های بزرگ و به‌ویژه بایننس، آن را به یکی از بهترین گزینه‌های برای سرمایه‌گذاری‌های کوتاه‌مدت و معامله‌گری تبدیل کرده است.

انتقادها به بایننس کوین

همان طور که می‌دانید، بایننس کوین متعلق به صرافی بایننس است؛ همین مسئله باعث شده است تا این صرافی به بزرگترین دارنده بایننس کوین تبدیل شود. از طرف دیگر، اعتبارسنج‌های Binance Coin منتخب هستند و هر بار تعداد مشخصی به‌عنوان اعتبارسنج‌های انتخاب می‌شوند. بسیاری این انتقاد را به بایننس وارد می‌کنند که با کنترل اعتبارسنج‌ها، شبکه را دستکاری می‌کند.

بایننس در چندین نوبت اعلام کرده است که تراکنش‌های مختلف را برمی‌گرداند که خود نوعی تناقص با ذات غیرقابل‌تغییر و قطعی بلاک چین است.

یکی دیگر از نقاط ضعف بایننس کوین را می‌توان وابستگی آن به صرافی بایننس اعلام کرد. در صورتی که اتفاقی برای صرافی بایننس بیفتد، باید انتظار سقوط شدید بایننس کوین را هم داشت. ولی این موضوع را می‌توان یک نکته مثبت هم در نظر گرفت؛ چراکه با پیشرفت روزافزون صرافی بایننس، بایننس کوین هم رشد می‌کند.

جمع‌بندی

BNB یکی از بزرگترین ارزهای دیجیتال در دنیا به حساب می‌آید. این ارز دیجیتال سال ۲۰۱۷ عرضه شد و امروز در جایگاه چهارم ارزهای دیجیتال بازار قرار دارد.

علاوه بر ویژگی‌های مثبت فنی بایننس کوین، این ارز دیجیتال از نظر سرمایه‌گذاری هم دارای ویژگی‌های جذابی است و این موضوع سبب شده تا بسیاری از سرمایه‌گذاران و معامله‌گران مطرح دنیا این ارز دیجیتال را در سبد سرمایه‌گذاری خود جای دهند.

دسته بندی مطالب
مطالب مرتبط
مطالب مرجع

ارز دیجیتال چیست؟

بلاک چین چیست؟

متاورس چیست؟

NFT چیست؟

دیفای (DeFi) چیست؟

صرافی غیرمتمرکز چیست؟

کیف پول چیست؟

تحلیل تکنیکال چیست؟

ایردراپ چیست؟

استیکینگ ارز دیجیتال چیست؟

بیت کوین چیست؟

اتریوم چیست؟

تتر چیست؟

خرید و فروش ارز های دیجیتال
ما را دنبال کنید
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.