داموندمگ

بیت کوین کش چیست؟ ارز دیجیتال Bitcoin Cash با توکن BCH

DAMOND
بیت کوین کش چیست

بازار ارزهای دیجیتال و رمزارزها پر از نام‌هایی است که شاید بسیاری از معامله‌گران تازه‌کار و افرادی که تازه به این بازار وارد شده‌اند را سردرگم می‌کند. بیت کوین کش (Bitcoin Cash) یکی از همین اسم‌هاست که شاید برای افراد تازه‌وارد به این بازار به یک سؤال تبدیل شده باشد. در این مقاله قصد داریم که بیت کوین کش را زیر ذره‌بین ببریم، چیستی آن را بررسی کنیم و ببینیم که این ارز دیجیتال چه ویژگی‌هایی دارد.

بیت کوین کش چیست؟

Bitcoin Cash چیست

پیش از این که ببینیم بیت کوین کش چیست، ابتدا باید نگاهی به مفهوم فورک (Fork) داشته باشیم.

در حوزه ارزهای دیجیتال، زمانی که توسعه‌دهندگان بخواهند تغییری در کدها و پروتکل‌های بلاک چین ایجاد کنند، باید نظر اکثریت کاربران شبکه را نسبت به این تغییر جلب کنند؛ مثلاً اگر کسی بخواهد زمان تولید بلاک‌ها در بیت کوین که ۱۰ دقیقه است را تغییر دهد، باید حمایت اکثریت شبکه بیت کوین را پشت خود داشته باشد.

وقتی که این رضایت حاصل شد، توسعه‌دهندگان با تغییر کدهای بیت کوین، می‌توانند یک به‌روزرسانی ارائه و زمان تولید بلاک‌ها را کمتر کنند. فرض کنیم ۸۰ درصد شبکه با این به‌روزرسانی موافق و ۲۰ درصد باقی‌مانده مخالف هستند؛ در این صورت ۸۰ درصد در شبکه تازه که زمان تولید بلاک‌ها کمتر است کار می‌کنند و ۲۰ درصد دیگر، روی همان شبکه قبلی به فعالیت خود ادامه می‌دهند.

در اینجا بلاک چین بیت کوین به دو شاخه یا انشعاب مجزا تبدیل می‌شود: ۱- بلاک چین قبلی و ۲- بلاک چین جدید. هر یک از این بلاک چین‌ها ویژگی‌های مختلفی دارند و به‌صورت مجزا از یکدیگر کار می‌کنند.

فورک در واقع نوعی به‌روزرسانی است که در شبکه‌های بلاک چینی اجرا می‌شود و عموماً با تغییر اساسی کدها همراه است. هنگامی که یک ارز جدید از ارز قبلی فورک می‌شود، دارندگان ارز قبلی، به میزان دارایی‌هایی که در لحظه فورک داشتند، دارایی زنجیره جدید را دریافت می‌کنند؛ مثلاً‌ اگر شما پیش از فورک Bitcoin Cash، هزار واحد بیت کوین در اختیار داشتید، بعد از فورک، ۱۰۰۰ واحد بیت کوین کش هم به شما اعطا می‌شود.

بیت کوین کش حاصل فورک شبکه بیت کوین

بیت کوین کش هم حاصل فورک شبکه بیت کوین است. سال ۲۰۱۷، فعالان حوزه بیت کوین بر سر سرعت پایین تراکنش‌ها و کارمزدهای بالای شبکه اختلاف پیدا کرده بودند. برخی از این فعالان با ارائه پیشنهادی، خواهان رفع این مشکل و تغییر در سرعت تأیید تراکنش‌ها بودند. آنها معتقد بودند که بیت کوین نمی‌تواند به‌عنوان یک روش پرداخت در زندگی روزمره مورد استفاده قرار گیرد و مشکل تأیید کند تراکنش‌ها یک مانع برای پیشرفت این ارز دیجیتال به حساب می‌آید.

مطلب پیشنهادی  بنکور چیست؟ صرافی Bancor با توکن BNT

در نهایت گروهی از کاربران با ایجاد فورک در بلاک شماره ۴۷۸۵۵۹، ارز دیجیتال بیت کوین کش را ایجاد کردند. از ویژگی‌های اصلی بیت کوین کش، حجم بلاک ۳۲ مگابایتی آن است که در مقایسه با بیت کوین و حجم بلاک ۱ مگابایتی آن، ظرفیت پردازشی به‌مراتب بیشتری را در اختیار شبکه قرار می‌دهد.

در آن زمان افراد مشهوری نظیر راجر ور (Roger Ver) و جیهان وو (Jihan Wu) از حامیان فورک بیت کوین کش بودند. آنها ادعا می‌کنند که فورک بیت کوین کش، به‌منظور حفظ آرمان‌های ساتوشی ناکاموتو، خالق بیت کوین، صورت گرفته است.

بیت کوین کش در وایت پیپرش، خود را یک سیستم پرداخت و پول الکترونیکی همتا به همتا معرفی می‌کند. بخش «کش» هم که در انتهای نام این رمزارز آمده، بیانگر همین موضوع است؛ یعنی بیت کوینی که سرعت تراکنش‌های به قدری بالاست که می‌توان مثل پول نقد از آن در پرداخت‌های روزمره استفاده کرد.

حدود یک سال بعد، فورکی از بیت کوین کش ایجاد شد که بیت کوین اس‌وی (BSV) یا بیت کوین ساتوشی ویژن نام گرفت. ایجاد فورک بیت کوین اس‌وی، در نتیجه اختلاف میان راجر ور و کریگ رایت بود.

ویژگی‌های بیت کوین کش Bitcoin Cash

Bitcoin Cash از آنجایی که یک فورک برای بیت کوین است، شباهت‌های زیادی به این ارز دیجیتال دارد. در ادامه ویژگی‌های مختلف این ارز دیجیتال را بررسی خواهیم کرد.

اثبات انجام کار

بیت کوین کش هم مانند بیت کوین از اثبات انجام کار (PoW) بهره می‌برد؛ یعنی ماینرها مسئولیت حفظ امنیت شبکه و تأیید تراکنش‌ها را در اختیار دارند. در حال حاضر استخراج بیت کوین کش پاداشی معادل ۶.۲۵ واحد بیت کوین کش عاید ماینر می‌کند. زمان تولید هر بلاک این بلاک چین هم ۱۰ دقیقه است.

پروتکل اثبات انجام کار (Proof of Work)

درست مانند بیت کوین، بیت کوین کش هم طی مکانیزمی به نام اصلاح سختی، سختی شبکه خود را تنظیم می‌کند؛ این مکانیزم به‌دنبال آن است که تضمین کند تولید هر بلاک از یک بازه زمانی مشخص بیشتر یا کمتر نخواهد شد. صد البته این مکانیزم در مقایسه با بیت کوین دارای تفاوت‌هایی است.

در ابتدا علاوه بر تنظیم سختی در هر ۲۰۱۶ بلاک که هر ۲ هفته یک بار (حدودی) انجام می‌گیرفت، بیت کوین کش از یک مکانیزم تنظیم اضطراری (EDA) هم استفاده می‌کرد. طبق این الگوریتم، اگر فاصله زمانی بین ماین ۶ بلاک، از ۱۲ ساعت بیشتر باشد، سختی استخراج ۲۰ درصد کاهش پیدا خواهد کرد.

مطلب پیشنهادی  کاوا چیست؟ ارز دیجیتال Kava با توکن KAVA

توسعه‌دهندگان به‌سبب اختلال‌هایی که این الگوریتم برای شبکه ایجاد کرده بود، دست به اصلاح آن زدند. این اصلاحات باعث شد که سختی استخراج پس از هر بلاک تغییر می‌کند.

جایگزین‌کردن تراکنش‌ها

در ابتدا قابلیتی در کدهای بیت کوین کش قرار گرفته بود که به کاربران امکان می‌داد بدون صرف کارمزد، تراکنش‌های خود را در شبکه جایگزین کنند؛ این یعنی کاربران می‌توانستند هر چقدر که می‌خواهند تراکنش روی شبکه بفرستند ولی تنها برای تراکنش آخر کارمزد بپردازند.

شاید در ظاهر این قابلیت خوبی برای افراد بی‌دقتی باشند که همیشه آدرس‌های مقصد را اشتباه وارد می‌کنند؛ ولی مشکل اینجاست که هکرها و مهاجمان می‌توانند از این قابلیت به‌عنوان ابزاری برای اشباع شبکه و انجام حمله استفاده کنند.

مقیاس‌پذیری بیشتر

همان طور که پیش‌تر گفتیم، شبکه بیت کوین کش با هدف حل مشکل تراکنش‌های کند بیت کوین و مقیاس‌پذیری پایین این شبکه ایجاد شد. ظرفیت بالای بلاک‌های این بلاک چین، به کاربران امکان می‌دهد که به‌سادگی از آن در پرداخت‌های روزمره خود استفاده کنند.

داده‌های مختلف نشان می‌دهد که در هر بلاک بیت کوین کش می‌توان چیزی بیش از ۲۵۰۰۰ تراکنش را جای داد.

وابستگی به بیت کوین

از آنجایی که Bitcoin Cash یک فورک از بیت کوین است، آینده آن هم تا حد زیادی به بیت کوین گره خورده. این موضوع را می‌توان هم مثبت و هم منفی در نظر گرفت. مثبت از آن جهت که این رمزارز همواره پا جای پای بیت کوین می‌گذارد و روندهای صعودی و نزولی مشابهی با بیت کوین دارد.

منفی از آن جهت که سایه بیت کوین همواره بالای سر بیت کوین کش است و شاید هیچ وقت نتوان موفقیت واقعی این ارز دیجیتال را شاهد بود.

کیف پول‌های مناسب بیت کوین کش چیست

کیف پول

شاید اگر چند سال پیش می‌خواستید روی ارزهای دیجیتال سرمایه‌گذاری کنید، پیداکردن یک کیف پول خوب برای ذخیره دارایی‌ها کار دشواری بود. این روزها اما داستان کاملاً متفاوت است.

در شرایط فعلی آن قدر کیف پول خوب و قابل اطمینان داریم که شاید پیداکردن یکی از آنها ساده‌ترین بخش سرمایه‌گذاری در این بازار باشد.

تراست والت (Trust Wallet)، کیف پول صرافی بایننس، یکی از بهترین کیف پول‌ها برای ذخیره بیت کوین کش است. کنترل دارایی‌های روی این کیف پول در اختیار خود کاربر است و کلمات بازیابی را می‌توانید به‌راحتی در داخل برنامه استخراج کنید.

بیشتر کیف پول‌های سخت‌افزاری هم از بیت کوین کش پشتیبانی می‌کنند و ذخیره در کیف پول‌هایی نظیر لجر (Ledger) و تریزور (Trezor) کار بسیار آسانی است.

از دیگر کیف پول‌های مشهور برای ذخیره بیت کوین کش می‌توان به کیف پول بیت کوین داتکام (Bitcoin.com) و کیف پول اتمیک (Atomic) اشاره کرد.

مطلب پیشنهادی  یونی سواپ چیست؟ صرافی UniSwap با توکن UNI

هنگام کار با کیف پول‌های مختلف باید جوانب اطمینان را رعایت کنید. احتمالاً بدانید ولی بازگوکردن آن ضرری ندارد: کلید خصوصی (Private Key) کیف پول شما، حکم کلید دارایی‌هایتان را دارد. در صورتی که این کلید را در اختیار کسی بگذارید یا به هر نحوی، فردی دستش به آنها برسد، به آن معنی است که کنترل دارایی‌ها را در اختیار دارد.

یادتان باشد که حفاظت از کلیدهای خصوصی و انتخاب کیف پول مناسب، از جمله مهمترین اصول فعالیت در این بازار است؛ کیف پول‌های سخت‌افزاری امنیت قابل‌قبولی دارند ولی قیمت آنها تا حدودی بالاست. کیف پول‌های نرم‌افزاری هم عمدتاً امنیت خوبی را در اختیارتان قرار می‌دهند ولی نیاز به رعایت دوچندان موارد امنییت دارند.

سؤالات متداول

از کجا بیت کوین کش بخریم؟

برای خرید بیت کوین کش تنها کافی است به یکی از صرافی‌های ایرانی بروید. در حال حاضر به‌دلیل شهرت و مقبولیت خوب بیت کوین کش، این ارز دیجیتال در بسیاری از صرافی‌های ایرانی و خارجی یافت می‌شود. برای خرید در صرافی‌های خارجی هم می‌توانید ابتدا ارزهای دیجیتال دیگر نظیر بیت کوین یا تتر را به صرافی خارجی واریز و سپس آنها را به بیت کوین کش تبدیل کنید. بیت کوین کش با نماد BCH در بسیاری از صرافی‌های ایرانی و خارجی موجود است.

تفاوت بین بیت کوین و بیت کوین کش چیست؟

بیت کوین کش یک هاردفورک از بیت کوین است و به همین دلیل، شباهت‌های بسیاری را می‌توان در آنها پیدا کرد؛ با این حال، اصلی‌ترین تفاوت میان این دو رمزارز، سایز بلاک‌های آنهاست. سایز بلاک بیت کوین کش بسیار بزرگتر از بیت کوین است و همین مسئله باعث می‌شود تعداد تراکنش‌های بیشتری در آن قرار بگیرد.

بیت کوین کش همان بیت کوین است؟

خیر؛ بیت کوین کش فورکی از بیت کوین است که به‌صورت یک انشعاب از زنجیره بیت کوین فعالیت می‌کند.

آیا سرمایه‌گذاری بلندمدت بیت کوین کش مناسب است؟

بیت کوین کش با هدف تراکنش‌های سریع و ارزان‌قیمت ایجاد شده است؛ با این حال افزایش قیمت این ارز دیجیتال به بیت کوین وابسته است.

اوج قیمت بیت کوین کش چقدر بوده است؟

بیت کوین کش دسامبر سال ۲۰۱۷ موفق شد اوج قیمت ۳۹۲۳ دلاری را ثبت کند. در حال حاضر این ارز دیجیتال ۸۷ درصد نسبت به آن زمان سقوط کرده است.

بیت کوین کش و بیت کوین کش اِی‌بی‌سی (BCH ABC) چه تفاوتی دارند؟

بیت کوین کش ای‌بی‌سی یک فورک از بیت کوین کش است که در نتیجه اختلاف میان توسعه‌دهندگان بیت کوین کش ایجاد شد.

دسته بندی مطالب
مطالب مرتبط
مطالب مرجع

ارز دیجیتال چیست؟

بلاک چین چیست؟

متاورس چیست؟

NFT چیست؟

دیفای (DeFi) چیست؟

صرافی غیرمتمرکز چیست؟

کیف پول چیست؟

تحلیل تکنیکال چیست؟

ایردراپ چیست؟

استیکینگ ارز دیجیتال چیست؟

بیت کوین چیست؟

اتریوم چیست؟

تتر چیست؟

خرید و فروش ارز های دیجیتال
ما را دنبال کنید
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.