داموندمگ

ضد تورم بودن بیت کوین آری یا نه؟

DAMOND
ضد تورم بودن در بیت کوین

ضد تورم بودن بیت کوین چیست؟ از زمان ظهور بیت کوین، قیمت ملکه ارزهای دیجیتال در یک روند صعودی بوده است. با این حال، معمولاً پس از افزایش‌های شدید، اصلاحات مهمی رخ می‌دهد که اگر آن‌ها را در طول زمان مشاهده کنیم، معمولاً ارزشی حدود ده برابر قیمت یک بیت کوین دوازده یا هجده ماه پیش داشت.

تمایل به افزایش ارزش به طور پیوسته و در طول زمان به دلیل پارامترهای مختلفی است که برای دور ماندن بیت کوین از تورم ایجاد شده است. محدودیت تعیین شده برای تعداد کل کوین‌هایی که در گردش قرار هستند، کاهش تدریجی نرخ انتشار بیت کوین و احتکار آن، سه عامل اصلی حداقل بودن تورم در بیت کوین هستند.

جدا از این، با گذشت زمان شاهد افزایش شدید قیمت هر بیت کوین هستیم که می‌تواند ارزش آن را چندین برابر کند. این به یک فرآیند سرخوشی تبدیل می‌شود که معمولاً چند ماه طول می‌کشد و پس از آن یک روند طولانی کاهش قیمت بیت کوین یا افسردگی رخ می‌دهد که در بیشتر مواقع کاملاً واضح است.

در ادامه این مقاله از داموندمگ موضوع ضد تورم بودن بیت کوین را با جزئیات بیشتر بررسی خواهیم کرد.

تورم و ضد تورم

اقتصاد دو دوره مرتبط از نظر ارزش محصولات و ارزش پول فیات دارد. در طی فرآیند کاهش تورم، قیمت محصولات کاهش می‌یابد و بنابراین، ارزش پول فیات افزایش می‌یابد. در طی فرآیند تورم، قیمت محصولات افزایش می‌یابد، بنابراین ارزش پول فیات کاهش می‌یابد.

  • ضد تورم

ضد تورم

ضد تورم کاهش کلی و طولانی در طول زمان در قیمت کالاها و خدمات است. این مفهوم معمولاً با کاهش تقاضا یعنی خرید کمتر از طرف مردم و افزایش ظرفیت تولید تعریف می‌شود. این دوره معمولاً با فرآیندهای رکود اقتصادی و بحران‌های اقتصادی و مالی همراه است. اغلب شامل کاهش فعالیت اقتصادی، افزایش بیکاری، افزایش عدم اطمینان اقتصادی، افزایش نرخ بهره به دلیل سقوط اقتصادی و کاهش واقعی تقاضا برای محصولات است.

می‌توان کاهش تورم را دوره‌ای معرفی کرد که در آن مردم قدرت خرید بیشتری دارند، می‌توانند کالاها و خدمات بیشتری را با هزینه کمتر به دست آورند و تورم فرآیند مخالف است، مردم قدرت خرید کمتری دارند، می‌توانند کالاها و خدمات کمتری را به دست آورند. بنابراین ضد تورم در بیت کوین منجر به این می‌شود که هر بیت کوین در طول زمان ارزش بیشتری کسب کند.

  • تورم

تورم

عبارت است از افزایش کلی و پایدار قیمت محصولات در یک دوره زمانی که اغلب یک سال است. هنگامی که این اتفاق می‌افتد، برای به دست آوردن همان مقدار کالا به مقدار بیشتری پول نیاز است تا قبل از شروع این فرآیند، که نهایتاً به کاهش ظرفیت خرید منجر می‌شود.

مطلب پیشنهادی  فلوکی اینو چیست؟ ارز دیجیتال Floki inu با توکن FLOKI

اگر به تورم نگاه کنیم، ممکن است افزایش قیمت‌ها وجود داشته باشد که مستلزم مزایای بیشتر برای شرکت‌ها و احتمالاً افزایش دستمزد برای کارگران باشد. اگر افزایش دستمزدها وجود نداشت، آنچه در نهایت اتفاق می‌افتاد این بود که مردم نمی‌توانستند به کالاها و خدمات اساسی دسترسی پیدا کنند و باعث فقیر شدن مردم و انقباض اقتصاد می‌شد.

مفهوم ضد تورم بودن بیت کوین

ضد تورم بیت کوین

ماهیت ضد تورم بودن بیت کوین شامل دو قانون اصلی است:

  • در مجموع 21 میلیون کوین وجود دارد.
  • هر چهار سال یک بار 50 درصد از پاداش بیت کوین که استخراج‌کنندگان برای اعتبارسنجی بلاک‌ها دریافت می‌کنند، کاهش می‌یابد.
  • عرضه محدود پول

اولین عامل مهمی که بر افزایش ارزش بیت کوین تأثیر می‌گذارد، محدودیت عرضه پول در فرآیند نصف شدن است. این دو عنصر باعث می‌شوند که مقدار کل کوین‌های دیجیتالی قابل توزیع محدود باشد و انتشار کوین به‌طور خودکار هر چهار سال یک‌بار تنظیم شود. این مسئله فرآیند را شفاف می‌کند و به معنای افزایش ارزش است زیرا هر 10 دقیقه کوین‌های کمتری وارد بازار می‌شوند. این نمونه بارز ضد تورم در بیت کوین است.

  • کاهش تدریجی انتشار

در فرآیند استخراج بیت کوین برخی از هنجارها وجود دارد که اجماع را ایجاد می‌کند که همه ماینرها و نودهای مرتبط به آن احترام می‌گذارند. بلاک چین بیت کوین به ماینرها برای اعتبارسنجی تراکنش‌ها و تولید بلاک‌ها نیاز دارد و همچنین به نودهایی نیاز دارد تا تراکنش‌ها را با گروه‌بندی آن‌ها در بلاک‌ها تأیید کنند، بلاک‌هایی که سپس ذخیره و در سراسر شبکه پخش می‌شوند. استخراج توسط دو عامل تشویق می‌شود: کارمزد تراکنش و پاداش برای تولید بلاک‌ها.

هنگامی که تراکنشی با بیت کوین و عملاً با اکثر ارزهای دیجیتال موجود در بازار انجام می‌شود، علاوه‌بر مبلغی که برای گیرنده ارسال می‌شود، کمیسیونی هم برای ماینری که تراکنش مورد نظر را تأیید می‌کند، در نظر گرفته می‌شود. علاوه بر این، ماینرها برای اعتبارسنجی تراکنش‌ها و ایجاد بلاک‌ها پاداش دریافت می‌کنند. هر یک از این بلاک‌ها شامل تعداد معینی بیت کوین جدید است که برای تبادل یا ذخیره، در گردش قرار می‌گیرند.

مطلب پیشنهادی  توکن و استاندارد TRC20 چیست؟

این کار به گونه‌ای برنامه‌ریزی شده است که به تدریج میزان بیت کوین‌هایی را که در هر بلاک جدید صادر یا کشف می‌شود، کاهش دهد. در کد بیت کوین مشخص شده است که در هر 210 هزار بلاک، میزان بیت کوین‌های منتشر شده در هر بلوک 50 درصد کاهش می‌یابد.

بنابراین هر ده دقیقه مقدار مشخصی بیت کوین به شبکه تزریق می‌شود که هر چهار سال یک‌بار تنظیم می‌شود. پیش‌بینی شده است تا سال 2140 فرآیند انتشار بیت کوین به پایان می‌رسد. در آن زمان است که ماینرها صرفاً توسط کمیسیون تراکنش‌ها پشتیبانی می‌شوند.

  • مصرف انرژی

مصرف انرژی در بیت کوین

عامل مهم دیگر مصرف انرژی لازم برای حفظ بلاک چین و امنیت در شبکه بیت کوین است. ماینرها و نودها برای پاداشی که به ازای هر 10 بلاک دریافت می‌کنند و هر چهار سال یک‌بار تغییر می‌کند، انگیزه حفظ شبکه را دارند. بنابراین آن‌ها با انرژی، هزینه محاسباتی و زمانی که برای این عملیات صرف می‌شود جبران می‌شوند. هنگامی که هیچ راه جبرانی برای این کار وجود ندارد، یا بهتر است بگوییم دیگر سودآور نیست، ماینرها و نودها می‌توانند روی اعتبارسنجی تراکنش و ثبات شبکه کار نکنند.

این به بهترین شکل با یک مثال قابل درک است. بنایی داریم که برای اصلاح یک اتاق به خانه‌ای می‌رود. بنا هزینه‌های مادی و هزینه‌های نیروی کار را دارد و مدتی طول می‌کشد تا کار خود را به پایان برساند. وقتی کار انجام شد، فاکتوری به ما ارائه می‌دهید که این موارد هزینه را در نظر گرفته و منطقاً سود اقتصادی خاصی را گزارش می‌دهد.

ماینرها همین کار را می‌کنند، اما به صورت دیجیتالی. زمانی که آن‌ها دریافت مالی نداشته باشند تا نیازهای آن‌ها را پاسخ دهد، دیگر فعالیتی برای نگهداری از شبکه انجام نخواهند داد. بنابراین ارزش بیت کوین تنها در صورتی افزایش می‌یابد که ارزش این بیت کوین‌ها افزایش یابد. به عنوان مثال، یک جعبه کلوچه که قیمت آن 1 یورو است، در صورت افزایش قیمت، قیمت بیت کوین کمتری خواهد داشت. اگرچه قیمت آن در پول فیات هیچ گونه تغییری نمی‌کند.

  • کسب بیت کوین

ارزش بیت کوین تحت تأثیر احتکار و پس‌انداز قرار دارد. ماینرها معمولاً مقداری از بیت کوین که برای تأمین نیازهایشان لازم است را می‌فروشند، برای تهیه مواردی مانند برق و نگهداری تجهیزات. باقی آن می‌تواند به منظور فروش در آینده در طی فرآیند افزایش بیت کوین پس‌انداز شود.

برای مثال اولین خرید با بیت کوین توسط لازلو هاینک انجام شد و او دو پیتزا را در ازای پرداخت 10 هزار بیت کوین خرید. در آن زمان این مقدار معادل 30 دلار بود. در سال 2017 وقتی قیمت هر بیت کوین به 18 هزار دلار رسید، قیمت همان دو پیتزا 0.0016666 بیت کوین شده بود، اما هنوز هم همان 30 دلار بود.

  • پذیرش به عنوان یک روش پرداخت

چهارمین و آخرین عامل ضد تورم بیت کوین، پذیرش به عنوان روش پرداخت است. هرچه افراد بیشتری خرید و فروش با بیت کوین را انتخاب کنند، این ارز ارزش بیشتری خواهند داشت. چراکه که مقدار بیت کوین نه تنها به این دلیل که حداکثر مقداری برای آن وجود دارد که می‌تواند در گردش باشد، بلکه به این دلیل که مردم بخشی از این بیت کوین‌ها را نگه می‌دارند محدود است  و مابقی موجود در بازار با بیت کوین در گردش یکسان نیست.

مطلب پیشنهادی  KYC چیست؟ احراز هویت مشتری در ارزهای دیجیتال

سخن پایانی

در طول مدت زمانی که ارزش بیت کوین افزایش می‌یابد، احتکار رخ می‌دهد. این در مواجهه با تورم سرسام‌آور رخ می‌دهد که در آن قیمت یک محصول می‌تواند ثابت باشد. اما مقدار بیت کوین برای پرداخت برای هر محصول به طور قابل توجهی کاهش می‌یابد. در دوره‌های از دست دادن ارزش بیت کوین‌ها، ما در روند معکوس قرار می‌گیریم. به این معنا که هر بار محصولات با وجود اینکه ارزش واحد آن‌ها در طول زمان تغییر نکرده است، قیمت بیت کوین بیشتری دارند. درواقع چیزی در این بین وجود دارد که ارزش بیت کوین را بالا نگه می‌دارد و تورمی هم رخ نمی‌دهد. در این مقاله سعی کردیم فاکتورهای موجود را که باعث ضد تورم بودن بیت کوین است معرفی کنیم.

 سؤالات متداول

ضد تورم چیست؟

مفهوم ضد تورم در اقتصاد به زمانی گفته می‌شود که قیمت کالاها و خدمات در طول زما با کاهش روبرو می‌شود. در چنین زمان‌هایی تقاضا کاهش می‌یابد.

تورم چیست؟

تورم یعنی افزایش قیمت‌ها در طول زمان به شکلی که به مرور قدرت خرید مردم کاهش پیدا کند. اصولاً با وقوع تورم انتظار می‌رود دستمزدها زیاد شون، اما معمولاً این اتفاق رخ نمی‌دهد، که در نهایت موجب ناتوانی در خرید می‌شود.

ضد تورم بودن بیت کوین چیست؟

ضد تورم بودن بیت کوین نیز مشابه تعریف آن در اقتصاد است، اما در بحث بیت کوین این ویژگی با دو فاکتور شناخته می‌شود. یکی این که تنها 21 میلیون کوین وجود دارد و دیگری اینکه هر چهار سال پاداش استخراج کنندگان نصف می‌شود.

 

دسته بندی مطالب
مطالب مرتبط
مطالب مرجع

ارز دیجیتال چیست؟

بلاک چین چیست؟

متاورس چیست؟

NFT چیست؟

دیفای (DeFi) چیست؟

صرافی غیرمتمرکز چیست؟

کیف پول چیست؟

تحلیل تکنیکال چیست؟

ایردراپ چیست؟

استیکینگ ارز دیجیتال چیست؟

بیت کوین چیست؟

اتریوم چیست؟

تتر چیست؟

خرید و فروش ارز های دیجیتال
ما را دنبال کنید
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.