داموندمگ

دامیننس بیت کوین یا سلطه بیت کوین چیست؟ + کاربردها

DAMOND
سلطه بیت کوین (Bitcoin Dominance) دامیننس

جذابیت‌های ارزهای دیجیتال و سرمایه‌گذاری در این بازار آنقدر زیاد است، که تصمیم گرفتیم برای آگاهی رسانی در این خصوص، مقاله‌ای برای معرفی سلطه بیت کوین (Bitcoin Dominance) آماده کنیم. سلطه یا دامیننس بیت کوین، یکی از مهم‌ترین اصطلاحات ارز دیجیتال و شاخص‌هایی است که در تحلیل بازار ارزهای دیجیتال استفاده می‌شود. این شاخص با در نظر گرفتن ارزش بازار بیت کوین و ارزش کل بازار رمزارزها، مشخص می‌کند چند درصد از بازار در سلطه بیت کوین است و چند درصد به ارزهای دیگر یا به اصطلاح آلت کوین‌ها اختصاص یافته است.
آگاهی از این شاخص کمک می‌کند افراد سرمایه‌گذاری مطمئن‌تری داشته باشند، چرا که بیت کوین به دلیل قیمت بالا و اهمیت زیادی که دارد، خواه ناخواه بر قیمت آلت کوین‌ها تأثیر می‌گذارد؛ بنابراین، اطلاع از این شاخص می‌تواند به درک تمایل بازار کمک کند.
بنابراین، توصیه می‌کنیم تا پایان این مقاله از داموندمگ با ما همراه باشید تا در رابطه با دامیننس یا سلطه بیت کوین اطلاعات لازم را کسب کنید.

دامیننس بیت کوین چیست؟

دامیننس بیت کوین چیست؟

در بازارهای سرمایه همیشه با اصطلاحاتی مواجه هستیم که هر کدام به مورد مشخصی اشاره دارند و وجود آن‌ها تصمیم‌گیری را برای سرمایه‌گذار راحت‌تر می‌کند. در بازار ارزهای دیجیتال، شاخصی با نام دامیننس بیت کوین (Bitcoin Dominance) وجود دارد، که مشخص می‌کند چند درصد از بازار را بیت کوین تشکیل داده است. این شاخص به درک میزان گرایش بازار نسبت به بیت کوین و آلت کوین‌ها کمک می‌کند.

در یک مثال بسیار ساده، اگر ارزش کل بازار 100 میلیون دلار و ارزش بیت کوین 50 میلیون دلار باشد، دامیننس بیت کوین، 50 درصد خواهد بود. البته این مثالی بسیار ساده است و در ادامه نحوه تحلیل سلطه بیت کوین و محاسبه آن را شرح خواهیم داد.

کاربرد دامیننس بیت کوین

با گسترش سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال و پیچیده‌تر شدن این بازار، سرمایه‌گذاران در تلاش هستند تا ابزارها و شاخص‌های بیشتری را در انتخاب‌های خود به کار گیرند. بنابراین می‌توان گفت که دامیننس بیت کوین، به دلیل نمایش میزان تأثیر این ارز بر بازار، به تشخیص روندها کمک می‌کند. اطلاع از سلطه بیت کوین بر بازار در مشخص شدن موارد زیر به سرمایه‌گذاران کمک می‌کند:

  • هنگامی که سلطه بیت کوین افزایش یابد، ارزش آلت کوین‌ها نسبت به بیت کوین کم می‌شود.
  • هنگامی که سلطه بیت کوین کاهش یابد، ارزش آلت کوین‌ها نسبت به بیت کوین زیاد می‌شود.
مطلب پیشنهادی داموندمگ:  روند در تحلیل تکنیکال چیست؟ چگونه بر اساس روند معامله کنیم؟

به این ترتیب این شاخص نشان می‌دهد که در بیشتر موارد وقتی دامیننس بیت کوین بالا رونده است، تمایل سرمایه‌گذاران به حضور در بازار بیت کوین بالا است و در مقابل زمانی که این شاخص پایین رونده است، تمایل به حضور در بازار آلت کوین‌ها بیشتر است.

بیت کوین

اهمیت Bitcoin Dominance

حتماً شنیده‌اید که در بازارهای جهانی و داخلی، قیمت کالاهای مختلف بر یکدیگر تأثیر می‌گذارند. برای مثال در اقتصاد کشور ما، قیمت نفت و طلا بسیار تعیین کننده هستند و نوسانات آن‌ها می‌تواند تغییرات زیادی در قیمت سایر کالاها ایجاد کند.

در بازار ارزهای دیجیتال، بیت کوین حکم طلا و نفت را دارد. قیمت این ارز یکی از مهم‌ترین عوامل مؤثر بر قیمت سایر ارزها است. البته این فقط مختص بیت کوین نیست؛ در واقع قیمت تمام ارزها بر یکدیگر تأثیرگذارند، اما هرچه سلطه ارزی بیشتر باشد، قدرت بیشتری هم برای تأثیرگذاری دارد. بنابراین بسته به شرایط قیمتی و سهمی که هر ارز دیجیتال در بازار دارد، دامیننس ممکن است جابه‌جا شود. برای مثال امروز بیت کوین بیشترین سلطه را داشته باشد و هفته بعد اتریوم.

اگر نمودار سلطه بیت کوین در تریدینگ ویو را بررسی کنید، می‌بینید که در سال 2017 تنها 6 درصد با اتریوم فاصله داشته است. این در حالی است که در سال 2013، بیت کوین بر دامیننسی 100 درصدی بر بازار ارزهای دیجیتال داشته است.

نحوه تحلیل دامیننس بیت کوین

مهم‌ترین بحثی که در این مقاله از داموندمگ در رابطه با آن صحبت می‌کنیم، نحوه تحلیل دامیننس بیت کوین است. برای آنکه بتوانیم، از این شاخص برای تحلیل استفاده کنیم، نیاز داریم که با نحوه محاسبه آن آشنا شویم و سپس موارد دیگر را بررسی کنیم.

محاسبه دامیننس بیت کوین

تا اینجا متوجه شدیم که مفهوم دامیننس، با ارزش بازار مرتبط است. بنابراین وقتی بخواهیم دامیننس هر ارز را محاسبه کنیم، علاوه بر ارزش کل بازار باید ارزش بازار آن ارز را نیز داشته باشیم. برای محاسبه دامیننس بیت کوین، باید مطابق روش زیر عمل کنیم، که بسیار ساده است:

  • ابتدا باید ارزش بازار بیت کوین را محاسبه کنیم. برای این کار نیاز داریم قیمت بیت کوین و تعداد بیت کوین در گردش را داشته باشیم. حاصل‌ضرب این دو، ارزش کل بازار بیت کوین خواهد بود.
  • حال برای محاسبه دامیننس، نسبت ارزش بازار بیت کوین را به کل ارزش بازار ارزهای دیجیتال به دست آورده و در نهایت حاصل را در 100 ضرب کنیم تا میزان تسلط بیت کوین به صورت درصدی به دست بیاید.
مطلب پیشنهادی داموندمگ:  شاخص جریان پول یا اندیکاتور MFI چیست؟

دامیننس بیت کوین

چه زمانی سلطه بیت کوین تغییر می‌کند؟

در بازارهای مختلف مانند بورس و ارز دیجیتال، روند قیمت‌ها ثابت نیست و همیشه صعود و نزول‌های بسیاری وجود دارد. چنانچه صعودی بودن بازار یا به اصطلاح بازار گاوی برای مدتی ادامه داشته باشد، به معنی در راه بودن یک نزول یا پایین روندگی است. در مقابل اگر بازار نزولی یا اصطلاحاً خرسی باشد، یعنی یک دوره بالا روندگی در راه است. افرادی که قصد دارند سرمایه‌گذاری را آغاز کنند، در حیطه تحلیل مطالعات بسیاری دارند، که خواندن نمودارها و بهره‌گیری از آن‌ها در شناخت نوع بازار یکی از این مطالعات است.

خواندن نمودار دامیننس بیت کوین در تریدینگ ویو

خواندن نمودار دامیننس بیت کوین، به هیچ عنوان پیچیدگی ندارد. کافی است وارد وب سایت تریدینگ ویو شوید و در سرچ بار عبارت BTC.D را جستجو کنید. سپس نموداری به شما نمایش داده خواهد شد که در محور افقی ماه‌های سال و در محور عمودی درصد دامیننس را نشان می‌دهد. با حرکت دادن نشانگر روی نمودار، درصد دامیننس در نقطه‌ای که روی آن قرار دارید در یک کادر سیاه رنگ کوچک نشان داده می‌شود. اگر نشانگر را روی محور افقی در جایی که نام ماه‌ها نوشته شده است ببرید و محور را به سمت راست بکشید، می‌توانید نمودار سال‌های قبل را نیز ببینید.

trading view

برای تحلیل‌گران و معامله‌گران حرفه‌ای بازار ارزهای دیجیتالی، خواندن نمودار به فقط رصد آن محدود نمی‌شود، بلکه باید توانایی استخراج مفهوم از هر عدد و رقم را داشته باشند.

چه رابطه‌ای بین سلطه و قیمت بیت کوین وجود دارد؟

برای درک رابطه بین سلطه و قیمت بیت کوین، باید به خواندن نمودار و بهره‌گیری از ابزارهای سرمایه‌گذاری جدی‌تر نگاه کنیم. پیش‌تر به بازارهای گاوی و خرسی به ترتیب به عنوان بازارهای صعودی و نزولی اشاره کردیم. برای بررسی این بازارها با بحث عرضه و تقاضا روبرو هستیم که در تحلیل تکنیکال با خطوط حمایت و مقاومت پیوند دارند. آنچه اهمیت دارد، این است که در محدوده حمایت‌ها و مقاومت‌های قوی نمودار دامیننس بیت کوین، نوسان قیمتی این ارز مشاهده می‌شود. این نوسان می‌تواند نشان از تغییرات روند داشته باشد.

مطلب پیشنهادی داموندمگ:  مدیریت ریسک در بازار ارز دیجیتال چیست؟

اگر بررسی دقیقی روی نمودار سلطه بیت کوین انجام دهید، می‌بینید که هر باری که تغییر روندی در سلطه رخ می‌دهد، نمودار قیمت نیز با کمی تأخیر زمانی تغییر روند می‌دهد.

سلطه بیت کوین

چه رابطه‌ای بین سلطه بیت کوین و قیمت آلت کوین‌ها وجود دارد؟

دیدیم که رابطه بین سلطه و قیمت بیت کوین، مستقیم است و تغییر دامیننس باعث تغییر قیمت بیت کوین به صورت هم‌جهت می‌شود. در مورد آلت کوین‌ها چنین نیست. زمانی که سلطه بیت کوین افزایش یابد، ارزش کل بازار آلت کوین‌ها کم می‌شود.

سخن پایانی

دامیننس بیت کوین، شاخصی است برای نشان دادن این که سرمایه بازار به چه شکلی بین بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال تقسیم شده است. محاسبه دامیننس به صورتی است که در نهایت به یک درصد به عنوان میزان سلطه بیت کوین بر بازار می‌رسیم. بر اساس تجربه‌ای که بازار از سال 2013 تاکنون تجربه کرده است، اگر این درصد بین 40 تا 80 باشد، تعادل بازار حفظ می‌شود. بنابراین خروج از این محدوده می‌تواند بر سودآوری معاملات تأثیر بسیار زیادی داشته باشد.

به طور کلی معامله‌گری در بازار رمزارزها ساده نیست و نیازمند شناخت عوامل زیادی است، که شاخص دامیننس بیت کوین یکی از آن‌ها است. توصیه می‌شود که انواع تحلیل‌های موجود را در تصمیم گیری خود دخیل کنید تا سرمایه‌گذاری مطمئن‌تری داشته باشید. به نظر شما استفاده از شاخص دامیننس بیت کوین، تا چه اندازه قابل اتکا است؟

دسته بندی مطالب
مطالب مرتبط
مطالب مرجع

ارز دیجیتال چیست؟

بلاک چین چیست؟

متاورس چیست؟

NFT چیست؟

دیفای (DeFi) چیست؟

صرافی غیرمتمرکز چیست؟

کیف پول چیست؟

تحلیل تکنیکال چیست؟

ایردراپ چیست؟

استیکینگ ارز دیجیتال چیست؟

بیت کوین چیست؟

اتریوم چیست؟

تتر چیست؟

خرید و فروش ارز های دیجیتال
ما را دنبال کنید
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.