داموندمگ

استخراج بیت کوین یا خرید آن؟ راهنمای جامع استخراج بیت کوین

DAMOND
چگونه می توانیم بیت کوین استخراج کنیم؟

از زمانی که بیت کوین در سال 2009 به دست ساتوشی ناکاموتو ابداع شد، سرمایه‌گذاران، متخصصان فناوری و افراد عادی را به وجد آورده است. افزایش قیمت چشمگیر بیت کوین باعث شده تا بسیاری از افراد برای کسب سود به استخراج بیت کوین روی آورند.

 اما استخراج بیت کوین چیست؟ آیا استخراج بیت کوین در معادن و با بیل و کلنگ انجام می‌شود؟ در این مقاله، ابتدا به برخی اصول پایه در مورد بیت کوین می‌پردازیم و سپس چگونگی استخراج بیت کوین را به بحث خواهیم گذاشت.

بیت کوین چیست؟

بیت کوین چیست

بیت کوین اولین ارز دیجیتال غیرمتمرکز است که امکان انتقال همتا به همتا را بدون هیچ‌گونه واسطه از قبیل بانک‌ها، دولت‌ها، کارگزارها یا دلال‌ها با استفاده از فناوری بنیادی بلاک‌چین فراهم می‌کند. هرکسی در سراسر دنیا می‌تواند بیت کوین را بدون در نظر گرفتن موقعیت جغرافیایی به شخص دیگری در شبکه منتقل کند.

 فقط لازم است یک حساب در شبکه بیت کوین باز کنید و مقداری بیت کوین در آن داشته باشید و سپس می‌توانید آن بیت کوین‌ها را انتقال دهید.

حال چگونه می‌توانید در حساب خود بیت کوین داشته باشید؟

  1. بیت کوین را به صورت آنلاین خریداری کنید
  2. شروع به استخراج بیت کوین کنید

استفاده از بیت کوین چه مزایایی دارد؟

در شبکه بیت کوین در مقایسه با ارزهای سنتی فیات، دارایی‌ها می‌توانند سریع‌تر منتقل شوند. این سیستم همچنین کارمزد تراکنش کمتری دارد؛ چراکه غیرمتمرکز است و هیچ واسطه‌ای در میان نیست و از نظر رمزنگاری ایمن است – هویت فرستنده و گیرنده مخفی نگه‌داشته می‌شود و جعل یا هک تراکنش‌ها غیرممکن است. علاوه بر این تمام اطلاعات در یک دفتر کل به‌صورت عمومی موجود است؛ بنابراین هرکسی می‌تواند تراکنش‌ها را مشاهده کند.

گفتیم بیت کوین در بستر فناوری به نام بلاک‌چین فعالیت می‌کند. اما بلاک‌ چین چیست؟

بلاک‌ چین چیست؟

بلاک‌ چین چیست؟

همان‌طور که گفته شد بلاک‌ چین فناوری بنیادین بیت کوین است. بـلاک‌چین یک دفتر کل توزیع‌شده عمومی است که تراکنش‌ها در آن به ترتیب زمانی ثبت می‌شوند. هرگونه پیشینه یا تراکنشی که به بـلاک‌ چین افزوده شود، قابل اصلاح یا تغییر نیست؛ بدین معنی که تراکنش‌ها از هک شدن در امان هستند.

 یک بلاک کوچک‌ترین واحد بلاک‌ چین است و مخزنی است که کلیه جزئیات تراکنش را در خود نگه می‌دارد. یک بلاک از چهار فیلد یا ویژگی اصلی برخوردار است:

1. هش قبلی: این ویژگی هش بلاک قبلی را ذخیره می‌کند و این‌گونه است که بلاک‌ها به همدیگر متصل می‌شوند.

2. داده: یک دسته تجمعی از تراکنش‌های موجود در این بلاک است – دسته‌ای از تراکنش‌هایی که استخراج و تأیید شده و در بلاک گنجانده شده است.

3. نانس (Nonce): در الگوریتم اجماع اثبات کار که بیت کوین از آن استفاده می‌کند، نانس یک عدد تصادفی است که برای تغییر خروجی مقدار هش (Hash) از آن استفاده می‌شود. قرار است هر بلاک یک مقدار هش تولید کند و نانس شاخصی است که برای تولید آن مقدار هش استفاده می‌شود. اثبات کار فرآیند تأیید تراکنش است که در بلاک‌چین انجام می‌شود.

4. هش: مقداری است که با عبور از مقدار هش قبلی، داده و نانس از طریق الگوریتم SHA-256 به دست می‌آید و امضای دیجیتال بلاک است.

SHA-256 یک الگوریتم هش رمزنگاری است که مقدار هش حرفی‌عددی 256 بیتی منحصربه‌فرد را برای هر ورودی مشخص تولید می‌کند و این ویژگی منحصربه‌فرد این الگوریتم رمزنگاری است: هرگونه ورودی که وارد کنید، همیشه یک هش 256 بیتی تولید می‌کند.

اما بیت کوین چگونه تولید می‌شود؟ آیا همانند طلا، برای استخراج بیت کوین نیز به ماشین آلات بزرگ احتیاج است؟

استخراج بیت کوین چیست؟

استخراج بیت کوین فرآیند تأیید تراکنش‌های بیت کوین و ثبت آن‌ها در دفتر کل عمومی بلاک‌چین است. در بلاک‌چین تراکنش‌ها توسط کاربران(همان مشارکت کنندگان درون شبکه) تأیید می‌شوند. کسانی که سخت‌افزار و قدرت محاسباتی لازم را دارند، ماینر نامیده می‌شوند.

ماینینگ بیت کوین

بعداً بیشتر در مورد آن‌ها صحبت خواهیم کرد؛ اما مفهوم مهمی که در اینجا باید بدانیم این است که چیزی مثل یک نهاد متمرکز – یک نهاد نظارتی، نهاد حاکم، یک بانک – برای انجام تراکنش‌های بیت کوین وجود ندارد. هر کاربر با سخت‌افزار استخراج و دسترسی به اینترنت می‌تواند مشارکت داشته و در جامعه ماینرها سهم داشته باشد.

مطلب پیشنهادی داموندمگ:  دوج کوین چیست؟ ارز دیجیتال Dogecoin با توکن DOGE

این فرآیند بر اساس یک معمای سخت ریاضی به نام اثبات کار حل می‌شود. اثبات کار برای تأیید اعتبار تراکنش و کسب پاداش برای ماینر لازم است. کل ماینرها در حال رقابت با یکدیگر برای استخراج یک تراکنش خاص هستند؛ ماینری که برای اولین بار معما را حل ‌کند، پاداش می‌گیرد. ماینرها مشارکت‌کنندگان شبکه هستند که از سخت‌افزار و قدرت محاسباتی لازم برای تأیید اعتبار تراکنش‌ها برخوردارند.

در استخراج ارزهای دیجیتال، ماینرها با حل یک معمای دشوار ریاضی، تراکنش‌ها را تأیید می‌کنند. هدف اصلی ماینر تعیین مقدار نانس است و این مقدار نانس همان معمای ریاضی است که ماینرها باید حل کنند تا به تولید یک هش که کمتر از هدف تعیین شده شبکه برای یک بلاک مشخص است، دست یابند.

معمای استخراج؛ ماینرها دقیقاً چه چیزی را حدس می‌زنند؟

همان‌طور که گفته شد در شبکه بیت کوین، کاربرانی که ماینر نامیده می‌شوند سعی در حل یک معمای ریاضی دارند. این معما با تغییر دادن یک نانس حل می‌شود که مقدار هشی کمتر از حالت از پیش تعیین‌شده تولید می‌کند که به آن هدف گفته می‌شود.

یک ماینر زمانی یک تراکنش را با حل معما و افزودن بلاک به بلاک‌چین تأیید می‌کند که سایر کاربران هم آن را تائید کرده و معتبر بدانند. در حال حاضر ماینرهای بیت کوین که موفق به حل معما شوند، پاداشی برابر با 6.25 بیت کوین می‌گیرند.

البته این پاداش هر چهار سال یک بار با هاوینگ بیت کوین به نصف کاهش می‌یابد.زمانی که یک بلاک به بلاک‌چین افزوده می‌شود می‌توان بیت کوین‌های مربوط به تراکنش‌ها را خرج کرد و انتقال از یک حساب به حساب دیگر را صورت داد.

ماینرهای بیت کوین برای تولید هش از الگوریتم هشینگ  SHA-256 استفاده کرده و مقدار هش را تعیین می‌کنند. اگر از حالت تعیین شده (هدف) کمتر باشد، معما را حل‌شده تلقی می‌کنند. در غیر این صورت همچنان مقدار نانس را تغییر می‌دهند و تابع هشینگ SHA-256 را تکرار می‌کنند تا دوباره مقدار هش تولید شود و این روند را تا زمانی که مقدار هش کمتر از هدف را به دست آورند ادامه می‌دهند.

معمای استخراجبیت کوین ؛ ماینرها دقیقاً چه چیزی را حدس می‌زنند؟

نگاهی کلی به روند کار شبکه بیت کوین

برای درک نحوه کار شبکه بیت کوین و وظیفه ماینرها به مثال زیر توجه کنید:

فرض کنیم علی می‌خواهد 10 بیت کوین را با رضا تبادل کند. برای انجام این کار چه مراحلی طی خواهد شد؟

اول داده‌های تراکنش از استخر حافظه با کاربران بیت کوین به اشتراک گذاشته می‌شود. این تراکنش در ممپول (Mempool) قرار می‌گیرد. در ممپول، تراکنش‌های تأییدنشده در انتظار تأیید اعتبار و قرار گرفتن در یک بلاک جدید می‌مانند. ماینرهای بیت کوین با استفاده از اثبات کار برای تأیید تراکنش با هم رقابت می‌کنند.

آن ماینری که معما را حل می‌کند، اول از همه نتیجه را در سایر نودها به اشتراک می‌گذارد. هنگامی‌که بلاک تأیید و نانس تولید شد، نودها کسب تأییدشان را شروع می‌کنند. در صورت تأیید حداکثر نودها، بلاک معتبر شده و به بلاک‌چین افزوده می‌شود. آن ماینری که معما را حل کرده پاداشی برابر با 6.25 بیت کوین دریافت می‌کند.

آن 10 بیت کوین که تراکنشش حالا شروع شده از علی به رضا انتقال خواهد یافت.

آیا بلاک‌چین هک می‌شود؟

اگر کسی بخواهد داده‌ها را هک کند چه می‌شود؟

بلاک‌چین همانطور که از اسمش پیداست زنجیره‌ای از بلاک‌هاست. برای تولید هر بلاک یک معما حل شده و آن بلاک حاوی مقدار هش مخصوص به خود که شناسه آن است را داراست. حالا فرض کنید شخصی سعی می‌کند بلاکی را دستکاری کرده و داده‌ها را تغییر دهد.

داده‌ها در بلاک تجمیع شده‌اند؛ بنابراین اگر داده‌های بلاک تغییر کند، مقدار هش هم که امضای دیجیتال بلاک است تغییر می‌کند. درنتیجه زنجیره بعد از آن خراب می‌شود و بلاک‌های جلوتر از بلاک دستکاری شده، همگی از هم جدا می‌شوند.

برای آن‌که یک هکر کل بلاک‌چین را برای بلاک دستکاری شده معتبر کند، باید مقدار هش کل بلاک‌ها را از قبل از بلاک تغییریافته تغییر دهد. این کار به مقدار بسیار زیادی قدرت محاسباتی احتیاج دارد و می‌توان گفت غیرممکن است. با این روش بلاک‌چین غیرقابل هک است و از تغییر داده‌ها جلوگیری می‌کند.

به عبارت دیگر، ماینرها نقش ناجیان شبکه را بر عهده دارند؛ هرچه فعالیت ماینرها در شبکه بیشتر شود و قدرت پردازشی اختصاص داده شده به شبکه افزایش یابد، امنیت شبکه بیشتر خواهد شد.

برای استخراج بیت کوین چه چیزی لازم است؟

در روزهای آغازین بیت کوین، ماینرها معماهای ریاضی را با استفاده از پردازنده‌های معمولی حل می‌کردند. استخراج بیت کوین و سایر رمزارزها زمان زیادی طول می‌کشید. حتی با وجود این که سطح سختی استخراج (Mining Difficulty) نسبت به امروز کمتر بود.

میزان توان پردازشی ماینرها در شبکه با معیاری به نام هش ریت (Hash Rate) سنجیده می‌شود. هرچه هش ریت بیشتر شود، به معنای آن است که ماینرهای بیشتری به شبکه وارد شده‌اند و شبکه امن‌تر می‌شود.

مطلب پیشنهادی داموندمگ:  بیت کوین در ایران؛ برای خرید بیت کوین چقدر پول لازم است؟

ساتوشی ناکاموتو هنگام خلق بیت کوین، در کد آن مکانیسمی به نام سختی استخراج تعبیه کرده است که با توجه به هش ریت، هر دو هفته یک بار، سختی استخراج را افزایش یا کاهش می‌دهد تا بلاک‌ها با توجه به همان مدت‌زمان ده‌دقیقه‌ای برنامه‌ریزی‌شده اسخراج شوند.

 همان‌طور که گفته شد سطح سختی دائماً در حال تغییر و رشد است، بنابراین ماینرها ناچار بودند که قدرت پردازشی خود را بیشتر کنند. ماینرها دریافتند که واحدهای پردازش گرافیکی (GPU) کارآمدتر از CPUهای معمولی هستند؛ اما این امر مصرف برق زیادی داشت.

برای استخراج بیت کوین به چه چیزی نیاز است؟

امروزه ماینرها از سخت‌افزاری به نام اسیک (ASIC) استفاده می‌کنند که مخصوص استخراج بیت کوین و سایر رمزارزهاست. برق کمتری مصرف می‌کند و قدرت محاسباتی بیشتری دارد. ماینرها زمانی سودآوری دارند که هزینه‌های ناشی از برق و راه‌اندازی تجهیزات برای استخراج یک بلاک، کمتر از قیمت پاداش باشد.

استخر استخراج؛ راهی برای افزایش شانس برنده شدن

بگذارید مثالی از بخت‌آزمایی بزنیم که برنده شدن شما در آن سخت است. اگر افراد چندین بلیت بخت‌آزمایی بخرند و بلیت‌های خود را با هم جمع کنند، در این صورت شانس برنده شدن آن‌ها زیاد می‌شود. اگر کسی در بخت‌آزمایی برنده شد، در آن صورت پاداش بر اساس سهم بین کل شرکت‌کنندگان تقسیم خواهد شد.

استخر استخراج بیت کوین هم همین‌طور است: چندین نود منابع خود را جهت استخراج یک بلاک به اشتراک می‌گذارند. هنگامی‌که معمای یک بلاک حل می‌شود، ماینرها پاداش را بر اساس میزان قدرت پردازشی که سرمایه‌گذاری کرده‌اند تقسیم می‌کنند. اعضای استخر یک مقدار نهایی هش را تولید می‌کنند و سپس پاداش بیت کوین بر اساس منابعی که مشارکت‌کنندگان در اختیار گذاشته بودند به طور متناسب بین آن‌ها توزیع می‌شود.

آیا استخراج بیت کوین برای محیط زیست مضر است؟

با توجه به حجم برق موردنیاز برای استخراج و حل موفقیت‌آمیز مسئله عددی نگرانی‌هایی در مورد تأثیر استخراج بیت کوین بر محیط‌زیست مطرح شده است.

تحقیقات دانشگاه کمبریج و آژانس بین‌المللی انرژی نشان داده‌اند که سطوح کنونی استخراج بیت کوین با کل انرژی مصرفی هلند در سال 2019 برابر است.

بدون شک مصرف سوخت‌های فسیلی باعث ورود کربن به محیط‌زیست می‌شود که بسیار مضر است. با این حال، مصرف انرژی بیت کوین در قیاس با میزان انرژی مصرف شده در بانک‌ها بسیار پایین‌تر و به صرفه‌تر است.

نظر ایلان ماسک در رابطه با استخراج بیت کوین

ایلان ماسک هفته‌ها بعد از پیش‌قدم شدن در پذیرش بیت کوین، اظهار کرد که تسلا استفاده از این رمزارز را به عنوان یکی از روش‌های پرداخت متوقف خواهد کرد.

این کارآفرین میلیاردر در یک پست توییتری گفت:

«ما نگران افزایش سریع استفاده از سوخت‌های فسیلی جهت استخراج و تراکنش‌های بیت کوین هستیم. به ویژه زغال‌سنگ که انتشار گازهای گلخانه‌ای آن از هر سوخت دیگری بدتر است.»

ماسک در ادامه باور خود را مجدداً تصدیق کرد که ارزهای دیجیتال «آینده امیدوارکننده‌ای» دارند؛ اما «نمی‌توان آن را به قیمت گزاف برای محیط‌زیست به دست آورد.»

او همچنین اظهار کرد که تسلا هیچ بیت کوینی نخواهد فروخت و این شرکت تولیدکننده خودروهای الکتریکی قصد دارد «به‌محض آن‌که استخراج تراکنش‌ها به انرژی پایدارتری رسید» از آن برای معاملات استفاده کند.

چگونه می توانیم بیت کوین استخراج کنیم؟

شاید روند چشمگیر قیمت بیت کوین در یک دهه اخیر باعث شده تا شما هم به دنبال استخراج بیت کوین باشید. اول از همه باید بدانید که استخراج بیت کوین بسیار پر هزینه است و نمی‌توان آن را در خانه و با پردازنده‌های معمولی انجام داد.

با این حال، در صورتی که تمایل دارید در بخش استخراج بیت کوین سرمایه‌گذاری کنید، بایستی مراحل زیر را انجام دهید.

چگونه می توانیم بیت کوین استخراج کنیم؟ با ماینر

1. یک ریگ ماینینگ بخرید

اگر می‌خواهید استخراج را شروع کنید باید در وهله اول یک ریگ ماینینگ داشته باشید. اگرچه ماینرها در بدو تاریخ بیت کوین از کامپیوترهای معمولی خانگی و بعداً از کارت‌های گرافیک استفاده می‌کردند؛ اما امروزه با این دستگاه‌ها هیچ بیت کوینی به دست نخواهید آورد (یا دقیق‌تر بگوییم شاید چیزی به دست بیاورید، اما مقدار بسیار ناچیز در مدت‌زمانی طولانی خواهد بود).

امروزه بیت کوین با سخت‌افزار خاصی استخراج می‌شود که تنها برای استخراج بیت کوین یا سایر رمزارزها بر اساس همان الگوریتم طراحی شده و ای‌سیک نامیده می‌شود. انرژی کمتری مصرف می‌کند و بیت کوین را بسیار سریع‌تر استخراج می‌کند.

این دستگاه گران بوده و ساخت آن زمان‌بر است؛ اما سرعت آن شگفت‌انگیز است. قدرتمندترین دستگاه‌ها قادر به حل 14 تراهش در ثانیه هستند (که یعنی 1012 تلاش برای حل یک بلاک در ثانیه انجام می‌دهند) و این دستگاه همواره در حال توسعه است. 

چگونه یک ریگ ماینینگ ای‌سیک انتخاب کنیم؟

اگر در فکر شروع استخراج هستید باید حین انتخاب خود بر شاخص‌های زیر تمرکز کنید:

  • هش ریت
  • مصرف برق
  • قیمت

پیشنهاد می‌کنیم نظرات مختلف ماینرها را مرور کرده و بعد یکی از مواردی را که برای خودتان مفیدتر می‌دانید انتخاب کنید. صرفاً بر اساس قیمت انتخاب نکنید و بر تناسب کلی قیمت، عملکرد و مصرف تمرکز کنید. به بیان ساده، کارآمدترین ماینر بهترین ماینر است.

مطلب پیشنهادی داموندمگ:  با ده ارز دیجیتال یا کوین وب 3.0 آشنا شوید

به خاطر داشته باشید که این روزها تهیه این دستگاه‌ها به دلیل تقاضای بسیار زیاد خیلی دشوار است. این مسئله بر قیمت این دستگاه‌ها هم تأثیر می‌گذارد که بین صدها یا حتی هزاران دلار متغیر است.

قبل از خرید یک ماینر ای‌سیک سعی کنید سوددهی دستگاه انتخاب‌شده را در یک ماشین‌حساب آنلاین محاسبه کنید. جدا از شاخص‌های ریگ متعلق به شما، محاسبه قیمت برق، کارمزدهای استخر استخراج یا سطح سختی استخراج هم در این محاسبه در نظر گرفته می‌شود.

در این صورت می توانید بفهمید که آیا استخراج می‌تواند سودآور باشد یا خیر یا در ابتدای کار به چه میزان سرمایه ‌گذاری نیاز دارید.

در هنگام تصمیم‌گیری، سختی روزافزون استخراج و کاهش سود در طول زمان را در نظر بگیرید.

این امر در عمل به چه معناست؟

 اگر بعد از 14 روز، سختی حدود 10 درصد افزایش یابد، سود حدوداً به اندازه همان 10 درصد کاهش خواهد یافت.

2. یک کیف پول بیت کوین بخرید

گام مهم بعدی نصب یک کیف پول بیت کوین است. بیت کوین‌هایتان را همان‌جا دریافت می‌کنید و می‌توانید در آن دست ببرید. کیف پول‌های بیت کوین به شما این امکان را می‌دهند که آدرس‌های بیت کوین خود را مدیریت کنید (خود بیت کوین‌ها از نظر فنی در بلاک‌چین ذخیره می‌شوند).

به طور کلی انواع مختلفی از کیف پول‌های ساده آنلاین، کیف پول‌های نرم‌افزاری، سخت‌افزارها و کیف‌های کاغذی وجود دارد. هر کیف پول مزایا و معایب خود را دارد.

 برخی از آن‌ها می‌توانند چندین ارز را هم‌زمان نگهداری کنند. با این حال، از آنجایی که ماینرها سرمایه زیادی را به این کار وارد کرده‌اند، از کیف پول‌های سخت‌افزاری برای افزایش امنیت سود به‌دست‌آمده استفاده می‌کنند.

معرفی کیف پول تراست

3. به یک استخر استخراج بپیوندید

امروزه حتی با وجود بهترین دستگاه ای‌سیک، به دست آوردن بیت کوین تقریباً غیرممکن است. یک دستگاه منفرد نمی‌تواند با مزارع بزرگ استخراج در سراسر دنیا رقابت کند و استخراج بیت کوین به‌تنهایی همیشه سودآور نیست. اما نگران نباشید یک‌راه حل برای این وضعیت وجود دارد و آن پیوستن به استخرهای استخراج و همکاری با سایر ماینرهاست.

ماینرها قدرت محاسباتی خود را در اختیار گروهی قرار می‌دهند و هنگامی‌که بیت کوین استخراج می‌شود، سود با توجه به قدرت ارائه‌شده بین اعضا تقسیم می‌شود. درآمد کمتر اما ثابت و مرتب است. با این وجود اعضای یک استخر باید کارمزدی را به اپراتور استخر بپردازند. قیمت کارمزدها معمولاً در حدود 0 تا 2 درصد پاداش دریافتی است.

4. یک برنامه ماینینگ برای کامپیوترتان تهیه کنید

حالا شما سخت‌افزار خود، یک کیف پول بیت کوین و استخر استخراج انتخابی را در اختیاردارید؛ بنابراین زمان آن فرارسیده که یک سرور ماینینگ روی کامپیوتر خود اجرا کنید.

این برنامه شمارا به بلاک‌چین و شبکه بیت کوین متصل می‌کند. نرم‌افزار ماینینگ کار را به ماینرها می‌دهد، نتایج کامل کار آن‌ها را جمع‌آوری می‌کند و تمام اطلاعات را دوباره به بلاک‌چین اضافه می‌کند. علاوه بر آن نرم‌افزار ماینینگ بیت کوین فعالیت‌های ماینر را زیر نظر دارد و آمار پایه مثل درجه حرارت، خنک‌کننده، هش ریت و میانگین سرعت استخراج را نشان می‌دهد.

در کل برنامه‌های رایگان زیادی هستند که برای استخراج بیت کوین استفاده می‌شوند و بهترین برنامه‌ها می‌توانند تقریباً بر روی تمام سیستم‌عامل‌ها اجرا شوند و هرکدام مزایا و معایب خود را دارند. برخی استخرهای استخراج نیز نرم‌افزار مخصوص به خود رادارند.

5. استخراج را شروع کنید

حالا می‌توانید استخراج و درآمد بیت کوین را شروع کنید!

ماینرتان را به پریز برق وصل کنید، آن را به کامپیوتر متصل کرده و نرم‌افزار ماینینگ را نصب کنید. اطلاعاتتان در مورد کیف پول و استخر استخراج خود را در نرم‌افزار ماینینگ وارد کنید، یک دستگاه را انتخاب کنید و بگذارید استخراج آغاز شود!

شبکه لایتنینگ بیت کوین

جمع‌بندی

بیت کوین، شاید بزرگ‌ترین و مهم‌ترین دستاورد بشر در زمینه اقتصادی است. ارز دیجیتالی که با هدف غیرمتمرکزسازی به دنیا آمد و بیش از یک دهه است که همه را انگشت‌به‌دهان کرده است.

بیت کوین‌ها از طریق فرایندی به نام استخراج تولید می‌شوند. استخراج بیت کوین فرایندی است که طی آن، ماینرها با استفاده از قدرت پردازشی دستگاه‌های استخراج، تراکنش‌ها را در شبکه تأیید می‌کنند و در مقابل به‌عنوان پاداش بیت کوین دریافت می‌کنند.

برای استخراج بیت کوین لازم است یک ریگ استخراج داشته باشید و هزینه کنید. به خاطر داشته باشید که استخراج با دستگاه‌هایی با پردازنده‌های معمولی همچون لپ‌تاپ و تلفن همراه غیرممکن است و شاید صدها سال دیگر بتوانید با این دستگاه‌ها یک ساتوشی استخراج کنید!

به عنوان آخرین توصیه، اگر می‌خواهید استخراج سودآور داشته باشید اخبار جهان ارزهای دیجیتال را پیگیری کنید. پیشرفت آن با سرعت روبه‌جلوست و هرروز تغییر می‌کند.

دسته بندی مطالب
مطالب مرتبط
مطالب مرجع

ارز دیجیتال چیست؟

بلاک چین چیست؟

متاورس چیست؟

NFT چیست؟

دیفای (DeFi) چیست؟

صرافی غیرمتمرکز چیست؟

کیف پول چیست؟

تحلیل تکنیکال چیست؟

ایردراپ چیست؟

استیکینگ ارز دیجیتال چیست؟

بیت کوین چیست؟

اتریوم چیست؟

تتر چیست؟

خرید و فروش ارز های دیجیتال
ما را دنبال کنید
نظرات کاربران

5 پاسخ

  1. چون قیمت طلا رو در تایم روزانه و هفتگی صعودی پیش‌بینی می‌کنم احتمالا بیت‌کوین هم صعودی بشه درسته؟

    1. این رو گذر زمان مشخص میکنه. بسیاری از طرفداران اتریوم معتقدن این پروژه امکانات و ویژگی‌های بیشتر و بهتری نسبت به بیت کوین ارائه میده که صد البته حق با اوناست. با این حال، بیت کوین همچنان مزایایی داره که اونو در صدر رتبه‌بندی ارزهای دیجیتال قرار میده. یکی از این مزایا تمرکززدایی کامل و محدودیت عرضه اونه. مزیت دیگه تعداد طرفداران بیت کوینه. شاید چند سال دیگه شاهد پیشی گرفتن اتریوم از بیت کوین باشیم و فلیپینگ صورت بگیره. احتمالش وجود داره و صفر نیست.

  2. این ارز وابسته به اتریوم هست با رشد اتریوم رشد چشمگیری خواهد داشت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.