داموندمگ

بیت تورنت چیست؟ ارز دیجیتال BitTorrent با توکن BTT

DAMOND
بیت تورنت چیست؟

برای آنکه متوجه شویم ارز دیجیتال بیت تورنت چیست؟ ابتدا باید با پلتفرم مشهور بیت تورنت آشنا شویم و سپس به این موضوع بپردازیم که اهداف ارز دیجیتال بیت تورنت BitTorrent چیست و قرار است چه اهدافی را دنبال کند.

بیت تورنت را می‌توان بزرگ‌ترین پلتفرم اشتراک داده جهان یا دانلود سنتر دانست. حتما همه شما تجربه دانلود یک فیلم یا نرم افزار از اینترنت را داشته‌اید، شاید هم در برخی اوقات به دنبال یک سایت بوده‌اید که فایل خود را بر روی آن آپلود کنید تا دیگران نیز بتوانند از آن استفاده کنند. بیت تورنت یک پلتفرم کامل برای این کارهاست.

اطلاعات به صورت تکه تکه بر روی سرورهای بیت تورنت در سراسر جهان ذخیره شده است، هنگامی که قصد دانلود یک فایل از بیت تورنت را دارید، این اطلاعات به صورت تکه تکه بر روی سیستم شما دانلود می‌شود و در نهایت کامپیوترتان آن‌ها را به هم متصل می‌کند.

این مکانیزم بسیار جالب باعث می‌شود تا سرعت دانلود از این پلتفرم بسیار بالا برود و در ضمن امنیت داده‌ها به شکل قابل توجهی بالا رود. همچنین این کار باعث می‌شود هزینه نگهداری از داده‌ها نیز کاهش یابد.

موضوع وقتی جذاب می‌شود که مدیر عامل ارز دیجیتال ترون، بیت تورنت را  خریداری می‌کند و این تکنولوژی بسیار جذاب را با فناوری غیرمتمرکز بلاک چین و سیستم پاداش‌دهی با ارز دیجیتال ترکیب می‌کند. در این مقاله قصد داریم به صورت کامل توضیح دهیم که ارز دیجیتال بیت تورنت چیست؟ و پلتفرم بیت تورنت چگونه کار می‌کند؟

در انتهای مقاله از Damond نیز ضمن بیان مزایا و معایب این پلتفرم، بهترین کیف پول‌های بیت تورنت را معرفی خواهیم کرد و آینده بیت تورنت را نیز مورد بررسی قرار خواهیم داد. اگر علاقه دارید تا اطلاعات بیشتری درباره این پلتفرم جذاب کسب کنید، حتما تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

بیت تورنت چیست

بیت تورنت (BitTorrent) چیست؟

بیت تورنت را می‌توان یکی از کاربردی‌ترین و محبوب‌ترین پلتفرم‌های همتا به همتا (P2P) در جهان دانست که در حال حاضر بیش از 100 میلیون کاربر دارد. همتا به همتا نیز به این معنی است که کاربران در این سیستم به طور مستقیم به یکدیگر خدمات می‌رسانند.

مطلب پیشنهادی داموندمگ:  انواع ارزهای دیجیتال معتبر! 10 مدل ارز دیجیتال

شاید سایت‌های فروش اجناس دست دوم را نیز بتوان نوعی پلتفرم همتا به همتا دانست، سیستمی که یک کاربر وسیله مورد نظر خود را برای فروش می‌گذارد و کاربر دوم با مشاهده این وسیله مستقیم به کاربر اول وصل شده و آن را خریداری می‌کند.

در بیت تورنت برای ذخیره‌سازی فایل‌ها از کامپیوترهای کاربران استفاده می‌شود، کاربران می‌توانند دو نقش ارسال‌کننده (Seed) یا همتا (Peer) را در سیستم بیت تورنت ایفا کنند. ارسال کننده شخصی است که فایل‌ها بر روی کامپیوتر او ذخیره شده است و همتا شخص دیگری است که قصد دریافت فایل را دارد، هر همتا نیز بعد از دانلود فایل می‌تواند به یک ارسال کننده تبدیل شود و فایل دریافتی خود را با سایر شبکه به اشتراک بگذارد.

همه چیز در بیت تورنت از همان ابتدا به شیوه‌ای جالب و تقریبا غیرمتمرکز چیدمان یافته بود و اتفاق جالب زمانی رخ داد که بنیاد ترون در سال 2018 ، بیت تورنت را به قیمت 140 میلیون دلار خریداری کرد و این پلتفرم با توکن بومی BTT رسما به دنیای ارزهای دیجیتال و بلاکچین وارد شد.

بیت تورنت چگونه کار می‌کند؟

نحوه عملکرد بیت تورنت

همانطور که در ابتدای مقاله توضیح دادیم، بیت تورنت با تکه تکه کردن فایل‌های بزرگ و توزیع آن در سراسر شبکه، باعث می‌شود تا سرعت دانلود یک فایل افزایش یابد و همچنین امنیت ذخیره‌سازی فایل‌ها را نیز بالا می‌برد.

پیوستن به شبکه ترون و ایجاد توکن BTT که با استاندارد TRC-10 شبکه ترون ایجاد شد، باعث شد که فعالیت‌های این پلتفرم با انگیزه و اصول بهتری انجام شود. به این ترتیب می‌توان گفت که شیوه کار شبکه بیت تورنت به شکل زیر است:

 • کاربران فایل‌ها را بر روی سیستم‌های خود ذخیره‌سازی می‌کنند، و کاربران دیگر از آن‌ها استفاده می‌کنند.
 • هر کاربر که فایل را دریافت می‌کند، در صورت حفظ فایل و اتصال به اینترنت می‌تواند به یک ارسال‌کننده جدید در شبکه تبدیل شود.
 • کاربران در ازای نگهداری فایل‌ها و مشارکت در شبکه ترون، پاداش دریافت می‌کنند. این پاداش در قالب توکن BTT به کاربران اهدا می‌شود.
 • کاربران می‌توانند توکن‌های BTT خود را به فروش برسانند، یا آن‌ها را در شبکه سرمایه‌گذاری کنند. همچنین کاربران می‌توانند توکن‌های خود را صرف خرید خدمات بهتر از شبکه کنند و مثلا با صرف هزینه، سرعت دانلود خود از شبکه را افزایش دهند.

همین مکانیزم‌ها باعث غیرمتمرکزتر شدن شبکه بیت تورنت شده است و فعالیت کاربران بیشتر در شبکه، باعث افزایش کارایی و سرعت در BitTorrent خواهد شد.

مطلب پیشنهادی داموندمگ:  پاور لجر چیست؟ ارز دیجیتال Power Ledger با توکن POWR

مزایای بیت تورنت

مزایای بیت تورنت

 • افزایش سرعت دانلود فایل‌ها : هر چه افراد بیشتری در شبکه مشارکت کنند، فایل‌ها به تکه‌های کوچک‌تری تقسیم می‌شوند. در نتیجه سرعت دانلود در شبکه بالاتر می‌رود.
 • افزایش دسترسی به فایل‌ها : حتما برای شما نیز پیش آمده است که برای دانلود یک فایل وارد لینک‌های مختلفی شده‌اید و بیشتر این لینک‌ها خراب بوده‌اند یا برای دانلود نیاز به پرداخت بین‌المللی داشته‌اید. بیت تورنت این مشکل را حل کرده است، با مشارکت در شبکه می‌توانید پاداش دریافت کنید و با توکن BTT می‌توانید هزینه تمام خدمات را بپردازید.
 • افزایش امنیت فایل‌ها : با تکه تکه شدن فایل‌ها، امنیت آن‌ها افزایش می‌یابد، با این تکنولوژی دانلود فایل‌های ویروسی و آلوده به حداقل خواهد رسید. همچنین امنیت داده‌های شما نیز افزایش می‌یابد و افراد ثالث نمی‌توانند به آن دسترسی پیدا کنند.
 • درآمدزایی : شما فقط با نگهداری یک فایل می‌توانید درآمدزایی کنید که این موضوع بسیار جالب است. مشارکت در شبکه بیت تورنت نیاز به دستگاه‌های ماینینگ پیچیده ندارد، فقط کافی است از فایل‌های دانلود شده خود نگهداری کنید.
 • کاهش هزینه‌های ذخیره‌سازی داده : شرکت‌های بزرگ برای نگهداری فایل‌ها مجبور هستند هزینه‌های بسیار زیادی را خرج خرید سرورهای بزرگ و نگهداری از آن‌ها کنند، اما با وجود بیت تورنت دیگر نیازی به این هزینه‌ها نیست. در نتیجه هزینه نگهداری از داده‌ها تا حد بسیار زیادی کاهش خواهد یافت.
 • از بین رفتن سانسور : شرکت‌های بزرگ قوانین پیچیده‌ای را برای استفاده از پلتفرم خود دارند، برخی اوقات این قوانین به غلط تفسیر شده و فایل‌های شما حذف می‌شوند. با بلوغ بیت تورنت، هیچ شخص ثالثی توانایی سانسور و حذف فایل‌های شما را نخواهد داشت.

معایب بیت تورنت

 • نقض کپی رایت و اشتراک گذاری غیرقانونی فایل : یکی از بزرگترین معایب بیت تورنت این است که امکان نقض قانون کپی رایت در این پلتفرم وجود دارد. عده‌ای از افراد می‌توانند حاصل کار دیگران را منتشر کنند و حقوق آن‌ها را زیر پا بگذارند.
 • انتشار فایل‌های غیرمجاز و غیرقانونی : محتوای زیادی در سطح اینترنت وجود دارد که برخی از آن‌ها غیراخلاقی و غیرقانونی است. اگر بیت تورنت به بلوغ کافی نرسد، امکان سواستفاده از آن برای انتشار این فایل‌ها وجود دارد.
 • امکان شناسایی کاربران از روی توکن‌ها : با توکنیزه‌شدن پلتفرم Bit Torrent ممکن است امکان شناسایی افرادی که فایل را دانلود یا آپلود می‌کنند وجود داشته باشد.

بهترین کیف پول‌های بیت تورنت چیست؟

بهترین کیف پول بیت تورنت

از جمله بهترین کیف پول‌ها برای ذخیره‌سازی توکن BTT می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • کیف پول ترون لینک
مطلب پیشنهادی داموندمگ:  پنکیک سواپ چیست؟ صرافی PancakeSwap با توکن CACKE

آینده بیت تورنت

بیت تورنت در حال حاضر نیز یک پلتفرم فوق‌العاده کاربردی است که کاربران بسیار زیادی از سراسر جهان دارد. این پلتفرم محبوب قصد دارد در آینده یک سرویس ذخیره سازی غیر متمرکز نیز ایجاد کند. این سرویس با پرداخت توکن BTTC فعال می‌شود و کاربران می‌تواند اطلاعات و داده‌های خود را با پرداخت از طریق ارز دیجیتال بیت تورنت، ذخیره کنند.

همچنین بیت تورنت قصد دارد تا با ایجاد یک پروکسی منحصر به فرد از حریم خصوصی کاربران خود حفاظت کند و این پروکسی برای کاربرانی مناسب است که تمایل ندارند آدرس IP آنها درون شبکه شناسایی شود. در صورت ایجاد این پروکسی، ضریب امنیت داده‌ها به مراتب افزایش خواهد یافت و فعالیت‌های بیت تورنت بیشتر غیرمتمرکز می‌شود.

با وجود همه این برنامه‌ها و پیشرفت‌ها، بیت تورنت با چالش نقض کپی رایت و انتشار فایل‌های غیرقانونی مواجه است و مشخص نیست قانون‌گذارن و نهادهای نظارتی چه واکنشی در مقابل این پلتفرم از خود نشان دهند. امکان دارد این نهادها موانعی را در مسیر پیشرفت و بلوغ شبکه ایجاد کنند.

با همه این موارد می‌توان گفت که آینده روشنی در انتظار پلتفرم بیت تورنت خواهد بود، این شبکه در حال حاضر نیز بسیار کاربردی است و با بلوغ بیشتر می‌تواند به جایگاه بسیار خوبی در میان پلتفرم‌های غیرمتمرکز دست پیدا کند. نظر شما در این زمینه چیست؟ آیا بیت تورنت می‌تواند به جایگاهی در آینده ارزهای دیجیتال داشته باشد؟

نماد ارز دیجیتال بیت تورنت چیست؟

نماد رمز ارز بیت تورنت، BTT است و می‌توانید آن را با این نام در صرافی‌های ارز دیجیتال پیدا کنید.

استاندارد توکن‌های بیت تورنت چیست؟
توکن‌های بیت تورنت بر روی شبکه ترون هستند، بنابراین توکن‌های آن از استاندارد TRC-10 پیروی می‌کنند.

کاربرد اصلی بیت تورنت چیست؟
هدف اصلی شبکه بیت تورنت، ایجاد یک پلتفرم برای اشتراک و ذخیره‌سازی داده است. از این پلتفرم می‌توانید برای دانلود سریع فایل‌ها استفاده کنید و همچنین در آینده امکان این را خواهید داشت که همانند یک شبکه ابری از این شبکه استفاده کنید و فایل‌های خود را بر روی آن آپلود کنید.

دسته بندی مطالب
مطالب مرتبط
مطالب مرجع

ارز دیجیتال چیست؟

بلاک چین چیست؟

متاورس چیست؟

NFT چیست؟

دیفای (DeFi) چیست؟

صرافی غیرمتمرکز چیست؟

کیف پول چیست؟

تحلیل تکنیکال چیست؟

ایردراپ چیست؟

استیکینگ ارز دیجیتال چیست؟

بیت کوین چیست؟

اتریوم چیست؟

تتر چیست؟

خرید و فروش ارز های دیجیتال
ما را دنبال کنید
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.