داموندمگ

ارتفاع بلاک یا Block Height چیست؟

DAMOND
ارتفاع بلاک یا Block Height چیست؟

علاقه‌مندان به سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال روزانه با اصطلاحات جدیدی رو به رو می‌شوند. یکی از این واژه‌ها بلاک چین است. همچنین واژه‌هایی مانند الگوریتم اجتماع که یکی از علائم میزان امنیت بلاک چین است، از این دست اصطلاحات رایج در بین جامعه کریپتو به حساب می‌آیند. یکی از تکنولوژی‌های متحول کننده آینده اینترنت بلاک چین است که هر کسی که آشنایی اندکی با بازار ارز دیجیتال یا فناوری‌های نوین داشته باشد، حداقل یک بار با این کلمه روبرو شده است. یکی از مفاهیمی که ممکن است برای شما هم سوال شده باشد، مفهوم ارتفاع بلاک است که در این مقاله از داموندمگ به بررسی مفهوم و اهمیت آن می‌پردازیم. با ما همراه باشید.

ارتفاع بلاک در بلاک چین چیست؟

همان‌طور که گفته شد بلاک چین به عنوان فناوری زیربنایی ارزهای دیجیتال مانند بیت کوین استفاده می شود. بلاک چین یک پایگاه داده رمزگذاری شده است که دفتر کل معاملات را به صورت متوالی در ساختارهای داده معروف به بلاک ثبت می‌کند. ارتفاع بلاک یکی از ویژگی‌های یک بلاک در بلاک چین است. همچنین ارتفاع یک بلاک خاص به عنوان تعداد بلاک های قبل از آن در زنجیره بلاک تعریف می شود.

ارتفاع بلاک می‌تواند به محل تراکنشی اشاره کند که در گذشته در بلاک چین انجام شده یا به طول یا اندازه فعلی یک بلاک چین اشاره کند. علاوه بر این نمودار ارتفاع بلاک نشان دهنده میزان دشواری استخراج بلاک است.  ز آوریل 2021، ارتفاع بلاک برای بلاک چین بیت کوین از 677350 بلاک فراتر رفته و روزانه تقریباً 144 بلاک جدید اضافه می شود.

در زیر مفاهیمی که می توان از ارتفاع بلاک برداشت کرد را مشاهده می‌کنید:

  • ارتفاع بلاک به یک مکان خاص در زنجیره بلاکی اشاره دارد که با تعداد بلاک های تایید شده قبل از آن اندازه گیری می شود.
  • ارتفاع بلاک فعلی یک بلاک چین نشان دهنده اندازه یا زمان فعلی آن است.
  • الگوریتم‌های اجماع غیرمتمرکز معمولاً با توافق برای استخراج زنجیره با طولانی‌ترین ارتفاع بلاک عمل می‌کنند.
مطلب پیشنهادی داموندمگ:  راه کارهای لایه‌ دوم بلاک چین : افزایش سرعت + مقبولیت بیشتر

ارتفاع بلاک در بلاک چین چیست؟

درک ارتفاع بلاک

یک بلاک چین شامل یک سری بلاک های متوالی است، به همین دلیل آن را بلاک چین می‌نامیم. این بلاک ها اساسا واحدهای داده‌ای هستند که برای ذخیره اطلاعات تراکنش‌های شبکه استفاده می‌شوند. هر بلاک حاوی یک رکورد امن و عمومی از تراکنش‌هایی است که در فاصله زمانی بین بلاک قبلی و بلاک مورد نظر انجام شده یا تأیید شده است.

اولین بلاک در یک بلاک چین، بلاک پیدایش نام دارد. ارتفاع این بلاک صفر است، زیرا هیچ بلاکی قبل از آن در بلاک چین وجود ندارد. جالب است بدانید درباره بیت کوین به اولین بلاک آن، جنسیس بلاک (Genesis Block) گفته می شود. ارتفاع کل بلاک چین به عنوان ارتفاع آخرین بلاک یا بالاترین بلاک در زنجیره در نظر گرفته می شود. ارتفاع بلاک نیز گاهی اوقات به عنوان طول فعلی بلاک چین منهای یک محاسبه می شود. همچنین جالب است بدانید ارتفاع بلاک اغلب برای شناسایی یک بلاک خاص در زنجیره استفاده می شود.

به عنوان راهی برای درک ارتفاع بلاک، درک فرآیند استخراج ارزهای دیجیتال و نحوه اضافه شدن بلاک‌های جدید به بلاک چین می‌تواند کمک کننده باشد. درباره بلاک چین بیت کوین که با استفاده از حل مسائل پیچیده ریاضی محاسبه می شود به مطالبی که در ادامه بیان می شود دقت کنید.

ساز و کار بلاک چین بیت کوین

ساز و کار بلاک چین بیت کوین

ماینرها به طور مداوم در حال پردازش و ثبت تراکنش ها به عنوان بخشی از فرآیند رقابت در یک نوع مسابقه هستند. آن‌ها برای “تکمیل بلاک فعلی” به منظور برنده شدن بیت کوین رقابت می‌کنند. هنگامی که یک ماینر برنده بتواند آن را حل کند، پاسخ با سایر گره های استخراج به اشتراک گذاشته شده و اعتبارسنجی می شود. هر بار که یک ماینر مشکلی را حل می‌کند، 12.5 بیت کوین که به تازگی ایجاد شده، به ماینر تعلق می‌گیرد و وارد گردش می شود.

اولین رکورد در بلاک بعدی تراکنشی است که به استخراج کننده برنده (که بلاک قبلی را تکمیل کرده است) بیت کوین تازه ساخته شده را اهدا می‌کند. دشواری مسئله ریاضی نرخ ایجاد بیت ‌کوین‌های جدید را تنظیم می‌کند زیرا بلاک‌های جدید را نمی‌توان بدون پاسخ به شبکه ارسال کرد. بر اساس این واقعیت که حل مشکل به طور متوسط ​​حدود 10 دقیقه طول می‌کشد، تقریباً 12.5 بیت کوین جدید در هر 10 دقیقه ساخته می شود.

مطلب پیشنهادی داموندمگ:  دامنه غیرقابل توقف (Unstoppable Domain) چیست؟

از آنجایی که یک بلاک صرفاً یک فایل کانتینری برای داده‌های تراکنش است، بلاک چین‌های مختلف می‌توانند اندازه کل یک بلاک منفرد را به هر چیزی که برای اهداف عملیاتی مناسب می‌دانند محدود کنند. به عنوان مثال بیت کوین کش اندازه بلاک را از 1 مگابایت به 8 مگابایت و در نهایت 32 مگابایت افزایش داد تا برخی از مسائل مقیاس پذیری ذاتی بلاک چین نسل اول، به ویژه سرعت پایین تراکنش و هزینه های تراکنش زیاد را برطرف کند.

در هر بلاک چند تراکنش ثبت می شود؟

یک بلاک بیت کوین، با حجمی در حدود 1 مگابایت، به طور متوسط شامل 500 تراکنش در کنار مجموعه‌ای از داده‌های دیگر از جمله ابرداده بلاک، شناسه‌های بلاک مانند هش منحصر به فرد آن و هش بلاک قبلی، و عنصر دیگری به نام Merkle Trees است. برای دستیابی به خلاصه‌ای از تراکنش‌های داخل یک بلاک کاربران علاقه مند می‌توانند به بررسی یک بلاک یا تراکنش خاص در یک شبکه بپردازند. برای انجام این کار می توان از کاوشگرهای بلاک چین موجود در فضای اینترنت کمک گرفت.

چرا هر 10 دقیقه یک بلاک به بلاک چین بیت کوین اضافه می شود؟

خاص در یک شبکه بپردازند. برای انجام این کار می توان از کاوشگرهای بلاک چین موجود در فضای اینترنت کمک گرفت. چرا هر 10 دقیقه یک بلاک به بلاک چین بیت کوین اضافه می شود؟

همان‌طور که گفته شد تقریباً هر 10 دقیقه یک بلاک جدید به بلاک چین بیت کوین اضافه می شود. این سیستم در واقع برای حفظ یک بافر تقریباً ده دقیقه ای بین بلاک ها توسط ساتوشی ناکاموتو طراحی شده تا به ماینرهای شبکه امکان رقابت برای افزودن آخرین بلاک، زمان برای ثبت اضافه شدن بلاک جدید و توقف مصرف منابع را بدهد. هیچ عدد جادویی وجود ندارد. این تنها عددی بود که ساتوشی ناکاموتو به عنوان بهترین تعادل بین ارتقای سرعت و کاهش ضایعات محاسباتی در شبکه انتخاب کرد.

تقریباً 1 دقیقه طول می‌کشد تا سایر گره های شبکه تایید کنند که یک بلاک جدید اضافه شده است. در طول این مدت، ماینرها در شبکه به گسترش انرژی محاسباتی مورد نیاز برای حدس زدن پاسخ معمای رمزنگاری در قلب الگوریتم اجماع اثبات کار ادامه می‌دهند. یعنی تقریبا از هر 10 دقیقه زمان، 1دقیقه به هدر می رود. کاهش زمان بین بلاک ها باعث افزایش سرعت شبکه و همچنین افزایش ضایعات می شود.

مطلب پیشنهادی داموندمگ:  ریون کوین چیست؟ ۴ تفاوت روین کوین با بیت کوین

برای حفظ این بافر 10 دقیقه ای، «سختی» پازل‌های رمزنگاری به طور خودکار با توجه به میزان توان محاسباتی در شبکه تنظیم می شود. به این ترتیب، چه ماینرهای کمتری با قدرت کلی کمتر در حال رقابت باشند یا شبکه در اوج رقابت ماینینگ باشد، حل معماهای رمزنگاری تقریباً به همان مقدار زمان نیاز دارد.

سخن پایانی

یکی از مفاهیم مهم در فضای کریپتو، مفهوم بلاک چین است. در بلاک چین داده‌های تراکنش و سایر داده‌های با اهمیت در بلاک ها ذخیره می‌شوند. یکی از موارد با اهمیت در مورد بلاک چین، ارتفاع بلاک است که نشان دهنده تعداد بلاک های تشکیل شده پیش از بلاک مدنظر محاسبه می شود. یعنی اگر به طور کلی در یک شبکه 670 بلاک وجود داشته باشد، ارتفاع آخرین بلاک برابر با 669 بلاک خواهد بود. به همین ترتیب اولین بلاک ایجاد شده دارای ارتفاع صفر است. دانستن ارتفاع بلاک از آن نظر اهمیت دارد که گاهی به عنوان یکی از مشخصه های آدرس یک بلاک نیز استفاده می شود.

سوال های متداول

1- ارتفاع بلاک بیت کوین چقدر است؟

ارتفاع بلاک فعلی به سادگی تعداد بلاک‌های موجود در بلاک چین منهای یک است. ارتفاع بلاک می‌تواند به عنوان مرجعی برای یک نقطه از زمان در یک زنجیره بلاک استفاده شود.

2- ارتفاع بلاک در اتریوم چیست؟

پروتکل بیت کوین تقریباً 10 دقیقه زمان برای تولید بلاک نیاز دارد. این بدان معناست که هر 10 دقیقه بلاک های جدید با نرخ تقریبی 1 بلاک به بلاک چین بیت کوین اضافه می شود. برعکس، ارتفاع بلاک فعلی پروتکل اتریوم 6،158،794 است.

3- آیا شماره بلاک همان ارتفاع بلاک است؟

ارتفاع بلاک به آخرین بلاکی که استخراج شده است اشاره دارد. اما شماره بلاک مفهوم متفاوتی دارد.

4- استخراج 1 بلاک اتریوم چقدر طول می‌کشد؟

استخراج یک بلاک در اتریوم تقریبا 7.5 روز طول می‌کشد.

دسته بندی مطالب
مطالب مرتبط
مطالب مرجع

ارز دیجیتال چیست؟

بلاک چین چیست؟

متاورس چیست؟

NFT چیست؟

دیفای (DeFi) چیست؟

صرافی غیرمتمرکز چیست؟

کیف پول چیست؟

تحلیل تکنیکال چیست؟

ایردراپ چیست؟

استیکینگ ارز دیجیتال چیست؟

بیت کوین چیست؟

اتریوم چیست؟

تتر چیست؟

خرید و فروش ارز های دیجیتال
ما را دنبال کنید
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.