داموندمگ

پل بلاکچین Blockchain Bridge چیست؟

DAMOND
پل بلاکچین

طرفداران بلاکچین دوست دارند این فناوری را با روزهای اولیه اینترنت مقایسه کنند. معمولاً گفته می‌شود که بلاک چین راه را برای یک سیستم مالی جهانی جدید هموار می‌کند و این سیستم جدید مانند خود اینترنت کار می‌کند، با این تفاوت که به جای ارسال بسته‌های کوچک اطلاعات، پول به سراسر جهان ارسال می‌شود. اما یک مشکل بزرگ وجود دارد؛ بلاکچین‌ها هنوز نمی‌توانند به آسانی و به سرعت با یکدیگر ارتباط برقرار کنند. پل بلاکچین Blockchain Bridge قرار است این مشکل را حل کند.
از آنجایی که تعداد (و اندازه) شبکه‌های بلاکچین همچنان در حال رشد است، امکان اتصال این شبکه‌ها با هم آسان نیست. ارتباط بین بلاکچینی قرار است از طریق پل اجرا شود و این مفهوم قرار است در وب ۳ به صورت گسترده مورد استفاده قرار بگیرد. با ما تا پایان این مطلب از داموندمگ همراه باشید تا ببینیم که پل یا بریج بلاکچین چیست و چطور قرار است کار کند.

پل بلاکچین چیست؟

پل بلاکچین Blockchain Bridge اتصالی است که امکان انتقال توکن‌ها و یا داده‌های دلخواه را از یک بلاکچین به بلاکچین دیگر فراهم می‌کند. هر دو بلاکچین ممکن است پروتکل‌ها، قوانین و مدل‌های حاکمیتی متفاوتی داشته باشند، اما پل زدن یک راه سازگار برای همکاری ایمن در هر دو طرف فراهم می‌کند.

پل‌ها را می‌توان برای انتقال چند موجودیت دیجیتال مورد استفاده قرار داد:

پل بلاکچین چیست؟

به عنوان مثال، تصور کنید که یک زنجیره ساخته شده بر پولکادات وجود دارد که به محافظت از داده‌های هویتی کاربران اختصاص یافته و خدمات KYC را به یک شرکت بازی آنلاین ساخته شده در شبکه اتریوم ارائه می‌دهد. در این حالت، پل، انتقال داده‌ها را بین هر دو شبکه را با حفظ استقلال هرکدام از آن‌ها و تمرکززدایی امکان پذیر می‌کند.

روش کار پل بلاکچین

بیایید یک مثال کاربردی‌تر بزنیم تا کمی بیشتر به نحوه عملکرد این پل‌ها پی ببریم. تصور کنید که می خواهید 1000 توکن USDT را از شبکه اتریوم به شبکه پالیگان ارسال کنید. علیرغم این که آدرس‌های اتریوم و پالیگان یکسان هستند، واقعیت این است که بلاکچین آن‌ها متفاوت است، بنابراین نمی‌توانید دارایی دیجیتال را مستقیماً بین دو بلاک چین منتقل کنید. برای انجام این کار، باید از یک پل استفاده کنید.

اتریوم و پالیگان در سطح برنامه نویسی یکسان هستند. آنها بر اساس ماشین مجازی اتریوم یا EVM نوشته شده‌اند، از زبان برنامه نویسی Solidity استفاده می‌کنند. این دو شبکه مدل آدرس یکسانی دارند، اما تاریخچه و پروتکل توافقیشان متفاوت است. ایجاد یک پل بلاکچین در چنین حالتی بسیار آسان است. برای انجام این کار، پل مجموعه‌ای از قراردادها (در اتریوم و Polygon) ایجاد می‌کند که به هر دو شبکه اجازه می‌دهد با یک زبان مشترک از طریق اوراکل بلا‌کچین ارتباط برقرار کنند. وظیفه اوراکل این است که به آن قراردادها اطلاعات دقیقی در مورد رویدادهای روی بلاکچین بدهد. به این ترتیب کانال ارتباطی دو طرفه بین اتریوم و پالیگان ایجاد می‌کنیم، در این مرحله نیمی از کار انجام می شود.

اکنون، برای ارسال USDT به پالیگان، باید با پل در سمت ETH تعامل داشته باشید که از شما دو چیز می‌خواهد. ابتدا باید یک آدرس دریافت برای شبکه پالیگان به پل ارائه بدهید. سپس 1000 USDT را که در ETH دارید به صندوقی که توسط یک قرارداد هوشمند پل کنترل می‌شود، ارسال کنید. این مرحله معمولاً برای کاربر شفاف است.

با انجام این دو مرحله و ارسال در سمت ETH، پل کار خود را آغاز می‌کند. ابتدا اوراکل محموله را تشخیص می‌دهد و آن را به قراردادهای هوشمند در سمت پالیگان گزارش می‌کند. با این گزارش مقدار توکن‌های مبادله شده به آدرس مقصد ارسال می‌شود. هنگامی که معامله ETH کامل شد، اوراکل این را گزارش می‌کند و قراردادهای هوشمند در سمت پالیگان شروع به تولید 1000 USDT می‌کنند و آن را به آدرس ارائه شده ارسال می‌کنند.

توکن‌های تولید شده در سمت پالیگان نیز USDT، با همان مقدار و همان ارزش هستند و صندوق ایجاد شده به عنوان ضمانت ارزش این توکن‌های جدید عمل می‌کند. توکن‌ها در سمت مبدا مسدود می‌شوند و با این کار امنیت و ثبات اقتصادی بین بلاکچین‌ها و پل حفظ خواهد شد. هنگامی که فرایند را به صورت متقابل برای بازیابی USDT خود در شبکه اتریوم انجام می‌دهید، پل توکن‌های USDT شما را از سمت پالیگان می‌گیرد، آن‌ها را می‌سوزاند و پس از سوزاندن، USDT مربوطه از سمت اتریوم به شما تحویل داده می‌شود.

مطلب پیشنهادی  هش چیست و چه معنایی در حوزه ارز دیجیتال دارد؟

وظایف اصلی پل بلاکچین

از جمله وظایف اصلی پل ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • قابلیت همکاری بین بلاکچین‌ها را فعال ایجاد می‌کند. مثلا کاربران اتریوم می‌توانند توکن‌های خود را برداشته و بدون اینکه به صرافی نیاز داشته باشند، آن‌ها را به زنجیره‌های دیگری مانند شبکه بایننس اسمارت چین ارسال کنند.
  • پل بلاکچینی به کاربران اجازه می‌دهد بین لایه 1 و لایه 2 عبور کنند. به عنوان مثال، کاربران اتریوم می‌توانند توکن‌های خود را از Layer1 (شبکه اتریوم) به شبکه های Layer2 مانند Polygon ،Arbitrum ،Optimism ،xDai ببرند.

وظایف اصلی پل بلاکچین

  • این کار کمک می‌کند تا هزینه‌های عملیات به حداقل برسد، زیرا به کاربر اجازه می‌دهد شبکه‌هایی را با کارمزد مناسب‌تر برای انجام عملیات خود پیدا کند.
  • جذب ارزش از شبکه‌های دیگر به شبکه‌هایی با فرصت‌های بهتر از دیگر وظایف پل بلاکچینی است. یک مثال خوب برای این موضوع، انتقال ارزش از بیت کوین به اتریوم در بازار خرسی ارز دیجیتال است که برای استفاده از اکوسیستم نوپای DeFi و ایجاد سود در زمانی بود که بیت کوین ارزش پایینی داشت.

انواع پل بلاکچین

طرح‌های مختلفی وجود دارد که در آن دو بلاکچین به هم متصل می‌شوند. با این حال به طور کلی می‌توان آنها را به دو دسته تقسیم کرد: پل‌های متمرکزتر که بر اعتماد یا فدراسیون متکی هستند و پل‌های Trustless که غیرمتمرکزتر هستند. پل های متمرکز برای کار به نوعی قدرت یا سیستم مرکزی متکی هستند، به این معنی که کاربران باید برای استفاده از یک برنامه یا سرویس معین به یک واسطه اعتماد کنند.

در مقابل، پل‌های Trustless آن‌هایی هستند که کاربران مجبور نیستند به یک نهاد یا مرجع واحد اعتماد کنند. در عوض، به حقیقت ریاضی تعبیه شده در کد اعتماد می‌کنند. در یک سیستم بلاکچین غیرمتمرکز، این حقیقت توسط بسیاری از نودهای محاسباتی به دست می‌آید که طبق قوانین نوشته شده در نرم‌افزار به توافقی مشترک می‌رسند. این امر بسیاری از مشکلات سیستم‌های متمرکز را برطرف می‌کند. این سیستم‌ها در معرض فساد یا سو استفاده از قدرت هستند و سیستم‌های غیرمتمرکز با استفاده از شفافیت و ایجاد مشوق مشارکت گسترده این خطرات را برطرف می‌کنند.

پل‌ها را می‌توان برای اهداف مختلف ایجاد کرد. آنها نه تنها می‌توانند اجازه دهند یک توکن از یک شبکه در شبکه دیگر استفاده شود، بلکه می‌توانند برای تبادل هر نوع داده، از جمله تماس‌های قرارداد هوشمند، شناسه‌های غیرمتمرکز، اطلاعات اوراکل خارج از زنجیره مانند قیمت‌ها در بازار نیز به کار بروند. مثلا یک شرکت بازی مبتنی بر اتریوم می‌تواند از بلاکچینی استفاده کند که اعتبارنامه‌های قابل تأیید را در شبکه بلاکچین سولانا یا پولکادات برای الزامات KYC به کار گیرد. پل‌ها به برنامه‌ها اجازه می‌دهند حتی غیرمتمرکزتر شوند زیرا دیگر به شبکه محلی خودشان محدود نخواهند بود.

دسته‌ بندی پل‌های بلاکچینی بر اساس لایه

یکی از دسته‌بندی‌های مرسوم پل‌های بلاکچینی، دسته‌بندی بر اساس لایه است. همانطور که می‌دانید لایه‌ها در بلاکچین‌ها به سه دسته لایه 0 (پروژه‌هایی دارای بلاکچین اختصاصی بدون قرارداد هوشمند مثل بیت کوین)، پروژه‌های لایه 1 (مانند بلاکچین اتریوم با قابلیت همکاری با قرارداد هوشمند) و لایه 2 (پروژه‌هایی مانند پالیگان که روی بلاکچین‌های دیگر سوار می‌شوند) تقسیم می‌شود.

حال می‌توان پل‌های بلاکچینی را بر اساس لایه‌ها به دو دسته اساسی تقسیم کرد:

  • پل‌های لایه 1 به لایه 1: این پل‌ها بلاکچین‌های لایه 1 را به هم متصل می‌کنند. مثلا در این نوع اتصال اتریوم به پولکادات یا اولانچ یا سولانا متصل می‌شود وارتباط بین دو شبکه برقرار می‌ش.د
  • پل‌های لایه 1 و 2 به لایه 2: همانطور که از اسم آن واضح است در این روش پل‌ها به Mainnet شبکه‌ها متصل می‌شوند و راهکاری را برای انتقال اطلاعات و ارز دیجیتال ارائه می‌دهند. ارتباط شبکه اربیتروم و اپتمایزم به اتریوم نمونه‌ای از این نوع ارتباط است.

دسته‌ بندی پل‌های بلاکچین بر اساس روش انتقال دارایی

دسته‌بندی پرکاربرد دیگری که می‌توان برای پل‌های بلاکچین ارائه کرد روش انتقال دارایی است. همان طور که می‌دانید ارز دیجیتال را نمی‌توان مستقیم بین بلاکچین‌ها منتقل کرد، چون اکثرا از ماشین‌های مجازی متفاوتی استفاده می‌کنند و کدهای مختلفی دارند. با این حال پل‌ها این جابجایی را شبیه‌سازی می‌کنند. در ادامه مروری بر سه دسته پل‌ها خواهیم داشت:

  • پل‌هایی که قفل و مینت انجام می‌دهند: این پل‎‌ها دارایی دیجیتال را در شبکه مبدا قفل می‌‎کنند و یک دارایی دیجیتال همسان با همان اندازه در شبکه مقصد ایجاد می‌کنند. مثلا پل اولانچ و Wrapped BTC از چنین روشی برای انتقال ارزهای دیجیتال استفاده می‌کنند.
مطلب پیشنهادی  شبکه لایتنینگ بیت کوین چیست؟

رپد بیت کوین

  • پل‌هایی که سوزاندن و مینت انجام می‌دهند: این پل‌ها دارایی دیجیتال را در شبکه مبدا می‌سوزانند و در شبکه مقصد یک دارایی همسان و معادل با آن ایجاد می‌کنند. پروژه HOP چنین کاری انجام می‌دهد.
  • سواپ‌های اتمیک: این پروژه‌ها که بیشتر پل‌های Trustless هستند و روش کار آن‌ها این است که به عنوان یک واسطه ارز دیجیتال اول را برمی‌دارند و در ازای آن ارز دیجیتال را در شبکه دوم به شما تحویل می‌دهند. این روش به نوعی شبیه به سازوکار صرافی‌های غیرمتمرکز است.

دسته‌ بندی پل‌های بلاکچین بر اساس کاربرد

یکی از مهم‌ترین دسته‌بندی‌های پل‌های بلاکچینی کاربرد است. بدون شک هر ارز دیجیتالی کاربرد خاصی دارد ولی گاهی نیز این کاربردها شبیه به هم می‌شوند. اجازه بدهید مروری بر هر کدام داشته باشیم و مثالی از هر کدام بزنیم:

پل‌های چین به چین (Chain to Chain)

این نوع پل‌ها اتصال بین دو بلاکچین مختلف را فراهم می‌کنند و اکثرا نیز ار روش قفل و ضرب برای انتقال استفاده می‌کنند. اتریوم بریج و اولانچ بریج از جمله این نوع پل‌های بلاکچینی هستند.

پل‌های مولتی چین (Mltichain)

این پل‌های بلاکچینی امکان انتقال دارایی‌های دیجیتال بین چند شبکه بلاکچینی را فراهم می‌کنند و معمولا تفاوتی ندارد که بلاکچین لایه ۱ باشد یا لایه ۲. این پل‌ها توانایی انتقال را در هر حالتی دارند. پل cBridge از این نوع است.

پل‌های ویژه

این نوع پل‌ها برای اکوسیستم‌های خاص مانند اتریوم، سولانا،‌ آوالانچ و… درست شده‌اند و به همین دلیل هم هست که به آن‌ها پل ویژه می‌گویند. به بیان بهتر، این پل‌ها یک بلاکچین را به لایه‌های ۱ و ۲ دیگر بلاکچین‌ها متصل می‌کنند و روی بلاکچین‌های دیگر کار نمی‌کند. مثلا پروژه Across \لی است که لایه ۲ها را به اتریوم متصل می‌کند.

پل‌های دارایی رپد شده(Wrapped Asset)

این پل‌ها به‌طور خاص طراحی شده‌اند تا امکان انتقال دارایی‌های غیربومی به بلاکچین‌های مختلف را فراهم کنند. این کار از طریق ساختن یک کپی از دارایی در شبکه مقصد انجام می‌شود. پروژه wrapped BTC نمونه‌ای از این نوع پل است.

پل‌های مخصوص داده (Data Specific)

این نوع از پل‌ها تفاوت عمده‌ای با دیگر پل‌ها دارند و تفاوت در این است که ارز دیجیتال جابجا نمی‌کنند بلکه اطلاعات را جابجا می‌کنند. این پل‌ها به عنوان نوعی اپلیکیشن غیرمتمرکز روی بلاکچین سوار می‌شوند، ولی کارشان همان انتقال داده است. این پل‌ها در دنیای دیفای استفاده فراوانی دارند. پروژه Celer پلی با نام Message Framework دارد که می‌تواند به راحتی اطلاعات را بین بلاکچین Celer و جهان خارج رد و بدل کند.

پل‌های مخصوص اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز (dApp Specific)

اپلیکیشن‌های متمرکز نیز توانایی اتصال به بلاکچین‌های مختلف را دارند و می‌توانند داده را رد و بدل کنند. در واقع این اپلیکیشن‌ها پل نیستند اما می‌توانند کار پل را انجام بدهند. یکی از نمونه‌های این مورد بازار ساز Thorchain که برای بلاکچین‌های مختلف لیکوئیدیتی فراهم می‌کند.

معرفی بهترین پل‌های بلاکچینی

در ادامه فهرستی از بهترین پل‌ها بین شبکه‌های بلاکچین مختلف تهیه شده است. اکثر این پل‌ها متمرکز هستند، بنابراین شما باید قبل از انجام هر عملیاتی، هر یک از آنها را بررسی و تجزیه و تحلیل کنید.

Connext

این پلتفرم به عنوان یک پروژه خصوصی برای ارائه پل بین چند شبکه بلاکچین ایجاد شده است. شما می‌توانید بلاکچین منبع را برای پل زدن دارایی‌ها انتخاب کنید. این پل در حال حاضر از بلاکچین های بایننس، فانتوم، xDAI و پالیگان پشتیبانی می‌کند.

Binance Bridge

بایننس بریج مجموعه گسترده‌ای از امکانات برای پل زدن بین بلاکچین‌های مختلف ارائه می‌کند. این پروژه با پروژه بلاکچین هوشمند بایننس مرتبط است که در فوریه 2022 به زنجیره BNB تغییر نام داد. با این حال، پل بایننس به آن بلاک چین محدود نمی‌شود؛ شبکه‌های بلاکچین پشتیبانی شده این پل شامل اتریوم، سولانا، زنجیره BNB و ترون هستند.

بایننس بریج

Multichain.org

پرژه Multichain.org یک پروتکل معاملاتی بین بلاکچینی کاملاً غیرمتمرکز است که بر اساس فناوری Fusion DCRM با سیستم قیمت گذاری و نقدینگی خودکار کار می‌کند.

این پل امکان تبادل هر ارز را در هر بلاکچینی که از ECDSA یا EdDSA به عنوان الگوریتم توافق استفاده کند، ارائه می‌دهد، از جمله این بلاکچین‌ها، اتریوم، زنجیره هوشمند بایننس، FSN، پالیگان، فانتوم، آربیتروم، Heco، اولانج، xDai، KCC، IoTeX هستند.

Celer cBridge

Celer cBridge از شبکه Celer برای منتقل کردن نقدینگی در زنجیره‌های بلاکی مختلف استفاده می‌کند. شبکه‌های بلاکچین پشتیبانی شده شامل اتریوم، آستار، بایننس اسمارت چین، اولانچ، پالیگان، آربیتروم،فانتوم، Celo، Aurora، Harmony، Moonbeam، Moonriver، Optimism، Boba Network، OKExChain، Heco، Clover، Milkomedain. کاردانو و چتدین ارز دیجیتال دیگر هستند.. شما می‌توانید تعداد زیادی ارز دیجیتال مانند تتر، USDC، BUSD و … را به راحتی جا به جا کنید.

مطلب پیشنهادی  برنامه‌های غیرمتمرکز چیست؟ معرفی بهترین DApp ها

Cross-Chain Bridge

این پلتفرم توسط سازمان Tixl مستقر در آلمان توسعه یافته است و در مارس 2022 به شبکه Autobahn تغییر نام داد. پل Cross-Chain از پل زدن توکن‌ها و NFT‌ها در چندین شبکه پشتیبانی می‌کند.

شبکه‌های بلاکچین پشتیبانی شده شامل Avalanche، BNB Chain، Polygon، Ethereum و Fantom هستند و از  ارزهای دیجیتال زیر پشتیبانی می‌کند:‌Bridge، Bulk Token، Candle، DAEX Token، GamyFi Platform، TribeOne، Moonie NFT، Polychain Monsters، Realm Token، Autobahn Network، UnitedCrowd Token، Unobtanium، Upfire، USD Coin، Tether و Wrapped Ethereum

پل‌های بلاکچینی حمایت شده توسط بنیاد Web3

بنیاد Web3 برای پیشبرد مأموریت خود در حمایت از اینترنت غیرمتمرکز و منصفانه‌تر در آینده، پروژه‌های پل‌سازی زیر را با کمک‌های بلاعوض حمایت کرده است.

پروژه Interlay

Interlay در حال ایجاد یک پل غیرقابل اعتماد بین بیتکوین و پولکادات است. کاربران می‌توانند دارایی‌های دارای پشتوانه بیتکوین را به صورت 1:1 در پولکادات به‌عنوان PolkaBTC برش دهند و بدون هیچ مشکلی از آن استفاده کنند. این پل در حال حاضر در مرحله آزمایش بتا است.

پروژه Snowfork

پروژه Snowfork در حال ساخت یک پل با هدف عمومی بین اتریوم و پولکادات است. این پل بلاکچینی اجازه می‌دهد دارایی‌های ETH، ERC-20 و داده‌های دلخواه از شبکه بلاکچین اتریوم به پولکادات منتقل شوند. این پل همچنین می‌تواند برای تعاملات پیچیده‌تر، مانند تماس‌های قراردادهای هوشمند بلاکچینی متقابل استفاده شود.

پروژه Darwinia

داروینیا در حال ساخت یک پروتکل پل بلاکچینی بدون مجوز و غیرقابل اعتماد است که دارای تمرکززدایی کم هزینه و کارآمد توکن‌های بلاکچینی متقابل و انتقال توکن‌های غیرقابل تعویض (NFT) و همچنین سایر عملیات بلاکچینی متقابل است. داروینیا قبلاً پل خود را به اتریوم راه‌اندازی کرده است و قصد دارد پل‌های بیشتری را در آینده با اتصال بلاکچین‌های ناهمگن مانند BSC، Tron، Filecoin و غیره پیاده‌سازی کند.

روش کار بلاکچین

آینده پل‌های بلاکچینی

ساختن وب متن‌باز و غیرمتمرکز (وب 3.0) نیازمند روحیه و قابلیت همکاری است. تیم‌هایی در سراسر فضای بلاکچین با هم کار می‌کنند تا یک الگوی جدید ایجاد کنند. پل‌های بلاکچین راه امیدوارکننده‌ای برای نوآوری بیشتر، پذیرش کاربر و ارتباط مبتنی بر تکنولوژی در پیش گرفته‌اند. در صورتی که پروتکل‌های مختلف در بلاکچین‌ها اجازه همکاری با یکدیگر را داشته باشند، ما می‌توانیم به سمت وب غیرمتمرکز نسل بعدی حرکت کنیم و به دنیای متمرکز پایان بدهیم؛ پل‌های بین بلاکچینی می‌توانند اولین گام در این مسیر باشند.

شرکت بزرگ سانتریفیوژ با ChainSafe همکاری‌هایی آغاز کرده‌اند تا یک پل چند جهته و ماژولار بین بلاکچین‌های مختلف ایجاد کند. پروژه ChainBridge به سانتریفیوژ اجازه می‌دهد تا ارز دیجیتال و NFT‌ها را بین بلاکچین‌ها جابجا کند. پروژه ChainBridge به‌عنوان یک پروژه متن‌باز، به تیم‌های دیگر در اکوسیستم اجازه می‌دهد تا پل‌هایی را برای پروژه‌های خود بسازند.

پروژه ChainX، یک دروازه کرپیتویی است که در حال برنامه‌ریزی برای ساخت پل‌هایی به شبکه‌های مختلف است و یک پل BTC-to-substrate را پیاده‌سازی کرده است. پروژه Bifrost نیز یک پل در شبکه EOS را توسعه داده است که انتقال دارایی‌های بلاکچینی غیرقابل اعتماد را امکان پذیر می‌کند. Bitfrost همچنین قصد دارد روی قابلیت همکاری با قراردادهای EOS کار کند و از پل‌های بلاکچینی پیشرو در آینده خواهد بود.

سخن پایانی

در این مطلب نگاهی به پل بلاکچین انداختیم و دیدیم که این نوآوری چگونه کار می‌کند. این نوآوری هنوز در مرحله آزمون و خطا است و نیاز به زمان دارد تا به بلوغ برسد. با این حال، هیج تلاشی بیهوده نخواهد بود، زیرا اتصال از طریق پل‌ها برای ادامه رشد این اکوسیستم ضروری است. در آینده انسان‌ها همه تراکنش‌های مالی و اطلاعاتیشان را بر بستر بلاکچین انجام می‌دهند و از قابلیت‌های مختلف آن استفاده می‌کنند و سیستم‌های متمرکز کنونی را برای همیشه پشت سر می‌گذارند. شکی وجود ندارد که برای اجرای این رویا، این نوآوری‌ها نباید متوقف شود.

پل یا بریج بلاکچین چیست؟

پل بلاکچین اتصالی است که امکان انتقال توکن‌ها ویا داده‌های دلخواه را از یک بلاکچین به بلاکچین دیگر فراهم می‌کند.

آیا پل بلاکچینی فقط می‌تواند ارز دیجیتال را جا به جا کند؟

نه برخی از پل‌های بلاکچینی می‌توانند اطلاعات و حتی NFTها را نیز جا به جا کنند.

بهترین پل بلاکچین کدام است؟

بایننس بریج، سلر بریج و مولتی چین سه مورد از بهترین پل‌های بلاکچینی هستند.

دسته بندی مطالب
مطالب مرتبط
مطالب مرجع

ارز دیجیتال چیست؟

بلاک چین چیست؟

متاورس چیست؟

NFT چیست؟

دیفای (DeFi) چیست؟

صرافی غیرمتمرکز چیست؟

کیف پول چیست؟

تحلیل تکنیکال چیست؟

ایردراپ چیست؟

استیکینگ ارز دیجیتال چیست؟

بیت کوین چیست؟

اتریوم چیست؟

تتر چیست؟

خرید و فروش ارز های دیجیتال
ما را دنبال کنید
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.