داموندمگ

BscScan چیست؟ + کاربرد جستجوگر بایننس اسمارت چین

DAMOND
BscScan چیست؟

سایت BscScan چیست؟ تریدرهای حرفه‌ای از این ابزار چگونه استفاده می‌‌کنند؟ چه اطلاعاتی را می‌توان از طریق این ابزار به دست آورد؟ این موارد به همراه جزئیات دیگر، سوالاتی هستند که در این مقاله پاسخ داده می‌شوند.
در سال‌های اخیر بسیاری از مردم برای کاربردهای مختلف از بلاکچین‌های بزرگ دنیا مانند اتریوم یا بایننس اسمارت چین استفاده می‌کنند. توسعه دهندگان ابزار مختلفی را ایجاد کرده‌اند تا استفاده از این بلاکچین‌ها را برای کاربران ساده‌تر باشد. جستجوگرهای بلاکچینی یکی از این ابزارها هستند. در این مقاله به جستجوگر اختصاصی بایننس اسمارت چین می‌پردازیم و عملکرد این ابزار را بررسی خواهیم کرد.

BscScan چیست؟

بایننس اسمارت چین (Binance Smart Chain) یکی از بلاکچین‌های تازه‌کار است که در همین مدت کوتاه رشد بسیاری داشته و توکن‌ها و پروژه‌های دیفای بسیاری بر بستر آن توسعه پپیدا کرده است. داده‌های ذخیره‌شده در بلاکچین‌ها بسیار متنوع هستند. تا پیش از ایجاد جستجوگرهای بلاکچینی، اگر کاربران به داده‌ای در بلاچین نیاز داشتند، به سختی می‌توانستند آن را پیدا کنند. اما جستجوگرها به تمام داده‌های عمومی بلاکچین دسترسی دارند و می‌توانند داده‌های مورد نظر را در اختیار کاربران قرار دهند.

جستجوگر BscScan

BscScan.com جستجوگری است که توسط تیم توسعه دهنده اتر اسکن عرضه شده، اما جستجو را روی بایننس اسمارت چین انجام می‌دهد. این ابزار کاربردهای مختلفی در شبکه دارد و می‌تواند خدمات مختلفی به کاربران ارائه دهد. BscScan هم مانند همکار خود در اتریوم خدمات رایگان ارائه می‌دهد. این ابزار جستجو به صورت متمرکز توسعه پیدا کرده، اما یکی از ایمن‌ترین جستجوگرهای بلاکچین است و تاکنون گزارشی مبتنی بر سوء استفاده از اطلاعات کاربران در آن ثبت نشده است.

کاربرد جستجوگر بایننس اسمارت چین چیست؟

جستجوگرها خدمات مختلفی به کاربران ارائه می‌دهند. اینکه از این خدمات چه استفاده‌ای می‌کنید، به شما بستگی دارد. به عنوان مثال برخی از افراد با پیگیری تعداد تراکنش‌هایی که در شبکه انجام می‌شود، حجم معاملات و کارمزد شبکه را می‌سنجند و روند آتی بازار ارزهای دیجیتال را پیشبینی می‌کنند. یا به عنوان مثالی دیگر برخی از افراد تاریخچه تراکنش‌های ولت دیجیتالشان را در جستجوگر پیدا می‌کنند تا عملکرد گذشته خود را مورد بررسی قرار دهند و برای آینده برنامه بچینند.

کاربردهای BscScan

در ادامه بررسی می‌‌کنیم کاربردها و خدمات BscScan چیست.

  • جستجو در میان معاملات.
  • پیگیری وضعیت معاملات و روند پیشرفت آن‌ها.
  • بازبینی آخرین بلاک‌های تشکیل شده در بلاکچین.
  • بررسی موجودی ولت‌های دیجیتال و تراکنش‌هایی که انجام داده‌اند.
  • خواندن قراردادهای هوشمند موجود بر بستر بلاکچین و ویرایش آن‌ها (در صورتی که شرایط خاصی برای ویرایش قرارداد وجود نداشته باشد)
  • بررسی لیست توکن‌های معاملاتی در بلاکچین و تحقیق درباره عرضه توکن‌ها و حجم معاملاتی آن‌ها

به طور کلی BscScan می‌تواند هر اطلاعاتی که به صورت عمومی روی بلاکچین بایننس ذخیره شده باشد را به صورت رایگان در اختیار شما قرار دهد. برای دسترسی به این اطلاعات نیازی به ایجاد حساب کاربری ندارید و با یک جستجوی ساده می‌توانید به آن‌ها دسترسی داشته باشید.

کاربران از BscScan چطور استفاده می‌کنند؟

بسیاری از کاربران از جستجوگر بایننس اسمارت چین برای پیدا کردن مسیر خود در این بلاکچین استفاده می‌کنند. افرادی که می‌دانند روش استفاده از BscScan چیست، می‌توانند مشکلات خود را با استفاده از آن حل کنند و به پاسخ سوالاتی که هنگام تحلیل و ترید برایشان ایجاد می‌شود، برسند.

مطلب پیشنهادی داموندمگ:  آیا بلاک چین همان دفتر کل توزیع شده است؟

استفاده از BscScan برای ترید

به عنوان مثال کاربرانی که از اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز استفاده می‌کنند، می‌توانند با استفاده از BscScan به قراردادهای هوشمند این اپلیکیشن‌ها دسترسی داشته باشند و آن‌ها را بخوانند. این دسته از کاربران با استفاده از جستجوگر متوجه می‌شوند که آیا قرارداد هوشمند یک Dapp تایید شده است یا خیر. همچنین اگر API پروژه از کار افتاده باشد، از طریق قرارداد هوشمند می‌توانند با پروژه ارتباط برقرار کنند.

مثال‌های بسیاری برای کاربرد BscScan وجود دارد. برخی از کاربران از این جستجوگر برای پیدا کردن تراکنش‌های نهنگ‌های بلاکچین و تحلیل رفتار آن‌ها استفاده می‌کنند. مثلا اگر متوجه شوند که حجم زیادی بایننس کوین وارد بلاکچین شده، متوجه می‌شوند به زودی فشار فروش افزایش پیدا می‌کند و احتمال نزولی شدن بازار وجود دارد.

مهم‌ترین چیزی که برای استفاده عملی از این جستجوگر نیاز دارید، این است که بدانید ابزار مختلف موجود در BscScan چیست و چطور می‌توانید به سراغ آن‌ها بروید. در ادامه ابزارهای مختلف موجود بر بستر این پلتفرم را معرفی می‌کنیم.

چطور در BscScan مزارع کشت سود را پیدا کنید؟

بخش مزارع کشت سود جستجوگر بایننس اسمارت چین می‌تواند مزارعی که بیشترین بازدهی را دارند، به شما معرفی کند. برای دسترسی به این قسمت وارد سایت BSCSCAN شوید و از منوی بالایی روی گزینه Resources کلیک کنید و آخرین گزینه با نام Yield Farms List را انتخاب کنید.

جستجوی مزارع کشت سود در BscScan

در صفحه‌ای که باز می‌شود، می‌توانید بروزترین مزارع کشت سود را ببینید، بررسی کنید چطور کار می‌کنند و به وب‌سایت‌های اختصاصی آن‌ها سر بزنید. مزارع کشت سود روشی برای افزایش درآمد غیرفعال از ارزهای دیجیتال هستند که نیازی به ترید ندارند. اکثر این مزارع در پلتفرم پنکیک سواپ، صرافی غیرمتمرکز بایننس اسمارت چین، فعالیت می‌کنند. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره این مزارع مقاله «پنکیک سواپ چیست؟» را مطالعه کنید.

لیست مزارع استخراج سود بایننس اسمارت چین قابلیتی است که به تازگی در جستجوگر این بلاکچین ایجاد شده است. به همین دلیل زمانی که به VPN‌ یا VPS برخی از کشورها متصل می‌شوید، ممکن است این قابلیت را در منوی Resources نبینید.

روش بررسی آمار بلاکچین بایننس با استفاده از BscScan چیست؟

نمودارها و آمارها یکی از مهم‌ترین اطلاعاتی هستند که جستجوگر بلاکچین بایننس در اختیار کاربران قرار می‌دهد. تریدرهای تازه‌کار معمولا نمی‌دانند کاربرد این بخش از BscScan چیست، اما کاربران حرفه‌ای زیاد از نمودارهای این پلتفرم استفاده می‌کنند. مثلا با توجه به نمودار اندازه بلاک‌ها می‌توانند مدت زمان پردازش تراکنش‌هایشان را تخمین بزنند. به طور کلی نمودارها و اعداد و ارقام در پیشبینی دقیق‌تر وضعیت آینده بازار کاربرد بسیاری دارند. در ادامه بررسی می‌کنیم سه مورد از پرکاربردترین نمودارهای BscScan چیست.

روش پیدا کردن میانگین کارمزد شبکه در BscScan چیست؟

وارد سایت BscScan شوید و از نوار بالا روی قسمت Resources کلیک کنید و روی Chart & Stats بزنید.

بررسی کارمزد شبکه در BscScan

بعد از باز شدن لیست نمودارهای مختلف بایننس اسمارت چین، روی گزینه Average Gas Price Chart کلیک کنید. در صفحه‌ای که جدید باز می‌شود، نمودار میانگین هزینه‌ای که کاربران به عنوان کارمزد یا گس در شبکه می‌پردازند را مشاهده خواهید کرد. همچنین نمودار دیگری هم وجود دارد که کارمزد روزانه بایننس اسمارت چین را به شما نشان می‌دهد.

نمودار میانگین کارمزد تراکنش‌های بلاکچین

با بررسی این نمودار متوجه می‌شوید که بایننس اسمارت چین کارمزد بسیار کم‌تری نسبت به سایر بلاکچین‌ها و به خصوص اتریوم دریافت می‌کند. به طور کلی بلاکچین بایننس مقایس‌پذیری بالاتری نسبت به اتریوم دارد، اما باید این نکته را هم در نظر بگیریم که در حال حاضر تعداد کاربران اتریوم بسیار بیشتر از بلاکچین بایننس است. بایننس اسمارت چین هنوز با ایجاد ازدحام در شبکه و کاهش سرعت و افزایش کارمزد ناشی از این موضوع فاصله بسیاری دارد.

مطلب پیشنهادی داموندمگ:  بازارساز خودکار چیست؟ + روش‌های کسب درآمد از AMM

چطور آدرس‌های منحصر به بایننس اسمارت چین را در BscScan پیدا کنیم؟

اگر بدانید کاربردهای مختلف BscScan چیست، اطلاعات متفاوتی می‌توانید از آن به دست آورید. به عنوان مثال با توجه به تعداد آدرس‌های منحصر به فرد بایننس اسمارت چین می‌توانید تعداد کاربران شبکه را تخمین بزنید.

برای دسترسی به این نمودار هم مانند نمودار کارمزد شبکه باید از منوی Resources روی Chart & Stats کلیک کنید. زمانی که لیست نمودارهای مختلف در صفحه باز شد روی نمودار Unique Addresses Chart کلیک کنید.

آدرس های منحصر به فرد بایننس اسمارت چین

باید توجه داشته باشید که تعداد آدرس‌های منحصر به فرد در بایننس اسمارت چین، با تعداد دقیق کاربران این بلاکچین برابر نیست. زیرا هر فرد می‌توانند چند آدرس منحصر به فرد در این شبکه ایجاد کند. از آنجایی که سیستم به صورت رمزنگاری شده اطلاعات را ذخیره می‌کند، امکان اینکه متوجه شویم منبع آدرس‌ها کجاست و کدام یک از کاربران چند آدرس دارند، وجود ندارد. آمار ارائه شده درباره آدرس‌های منجصر به فرد بایننس اسمارت چین، اطلاعاتی تقریبی درباره تعداد کاربران ارائه می‌دهند. البته همین تخمین‌های نسبی هم برای تحلیل و نتیجه‌گیری تریدرها کفایت می‌کند.

روش بررسی تراکنش‌های روزانه بایننس اسمارت چین با استفاده از BscScan چیست؟

این بخش یکی از کاربردی‌ترین نمودارهای موجود در جستجوگر بلاکچین بایننس است که می‌تواند تعداد کل تراکنش‌هایی که در طول یک روز در این بلاکچین انجام شده است را به شما نشان دهد. برای دسترسی به این دیتا دوباره از منوی Resources وارد صفحه Chart & Stats شوید و این بار روی daily transaction chart کلیک کنید.

نمودار تعداد تراکنش‌ها در BscScan

تعداد تراکنش‌هایی که در قراردادهای هوشمند مختلف انجام می‌شود، با یکدیگر متفاوت است. به همین دلیل ممکن است قراردادی که شما با آن کار می‌کنید، ازدحام بیشتری نسبت به آمار نمودار داشته باشد. این نمودار چشم‌اندازی کلی از میزان فعالیت شبکه و ازدحام آن به کاربران نشان می‌دهد.

صعود یا نزول تعداد تراکنش‌های بایننس اسمارت چین معمولا برای تریدرها و سرمایه‌گذاران بایننس کوین اطلاعات حیاتی به همراه دارد. اکنون در بهمن ماه ۱۴۰۰ بازار ارزهای دیجیتال در شیب نزولی قرار دارد و به همین دلیل تراکنش‌های تعداد تراکنش‌های بایننس اسمارت چین نسبت به ماه‌های قبل کم‌تر بوده است.

روش پیدا کردن بهترین توکن‌های BEP-20‌ با استفاده از BscScan چیست؟

جستجوگر بایننس اسمارت چین قابلیت Token Tracker را برای جستجو در میان توکن‌های مبتنی بر این بلاکچین در اختیار کاربران قرار داده است.

لیست توکن‌های BEP-20 در BscScan

در نوار بالای سایت BscScan، گزینه‌ای به نام Tokens وجود دارد که با نگه داشتن موس روی آن، آپشن‌های مختلف موجود را می‌بینید. با استفاده از این قابلیت می‌توانید توکن‌های BEP-20 برتر از نظر ارزش بازار، حجم و مقدار جابجایی آن‌ها را ببینید.

روش سنجش اعتبار توکن با استفاده از BscScan چیست؟

توسعه‌دهندگان یک توکن یا قرارداد هوشمند می‌توانند در BscScan جزئیات بیشتری درباره پروژه خود ثبت کنند تا کاربران اطلاعات جامع‌تری درباره توکن به دست آورند. از طرف دیگر تیم BscScan هم قرارداد و جزئیات اطلاعات توکن‌های مختلف در این بخش را تایید می‌کند. اگر تاییدیه تیم برای یک توکن وجود نداشته باشد، می‌تواند دو معنی داشته باشد؛ یا توکن کار خود را به تازگی آغاز کرده و هنوز اعتبارسنجی نشده است و یا اینکه اعتبار کافی برای دریافت تاییدیه BscScan را ندارد.

در میان لیست توکن‌های BEP-20 تعداد زیادی توکن رپد شده مانند WETH وجود دارد. توکن‌های رپد شده، توکن‌هایی هستند که بومی بایننس اسمارت چین نیستند و با قابلیت رپد، به گونه‌ای تغییر کرده‌اند که در این بلاکچین مورد استفاده قرار بگیرند. برای اطلاعات بیشتر در این زمینه می‌توانید مقالات «wETH چیست؟» و « رپد بیت کوین wBTC چیست؟» را بخوانید.

مطلب پیشنهادی داموندمگ:  تفاوت وب ۳ و متاورس در چیست؟ + ۳ تفاوت اصلی

البته برای استفاده از توکن‌های سایر بلاکچین‌ها در بایننس اسمارت چین همیشه به رپد کردن توکن نیاز ندارید، قابلیت پل بایننس (Binance Bridge) امکان انتقال ارز دیجیتال بین بلاکچین‌های مختلف را فراهم کرده است.

پیدا کردن بهترین توکن‌های ERC-721 با استفاده از BscScan

در منوی Tokens بعد از گزینه‌های مربوط به توکن‌های BEP-20، توکن‌های ERC-721 را می‌بینید. در ابتدا ممکن است تعجب کنید که چرا این توکن‌ها BEP-721 نیستند! ERC-721 کدی است که به توکن‌های NFT فعال بر بستر بلاکچین اتریوم تعلق می‌گیرد.

لیست توکن‌های غیرمثلی در BscScan

استانداردهای اصلی بین توکن‌های ERC-721 و BEP-721‌ یکسان است. علت این موضوع هم این است که بلاکچین بایننس به نوعی یکی از فورک‌های بلاکچین اتریوم محسوب می‌شود و ویژگی‌های مشترک بسیاری با آن دارد. بنابراین استاندارد به کار رفته برای توسعه توکن‌های NFT در هر دو بلاکچین یکسان است و اهمیتی ندارد که آن‌ها را با نام ERC-721 بشناسیم یا BEP-721‌.

البته اگر بدانید اتر اسکن و BscScan چیست و NFTهای هرکدام از جستجوگرها را به صورت جداگانه بررسی کنید، متوجه خواهید شد که توکن‌های دو بلاکچین متفاوت هستند. بایننس اسمارت چین مجموعه‌ای از توکن‌های ERC-721 مخصوص به خود را دارد. البته برخی از توکن‌های NFT موجود بر بستر بایننس اسمارت چین با کد BEP-1155 شناخته می‌شوند.

روش بررسی اعتبارسنج‌ها در BscScan چیست؟

اعتبارسنج‌های بایننس اسمارت چین، نودهای تضمین کننده عملکرد درست بلاکچین هستند و از وقوع جرایم و تراکنش‌های نامعتبر پیشگیری می‌کنند. اعتبارسنج‌ها تراکنش‌ها را پردازش می‌کنند و بعد از تایید آن‌ها را به بلاک‌های جدید اضافه می‌کنند تا این بلاک‌ها تکمیل و به زنجیره اضافه شود. پاداش آن‌ها در ازای این خدمت توکن BNB است.

لیست اعتبارسنج‌های بایننس اسمارت چین

بایننس اسمارت چین با مکانیزم اجماع اثبات اعتبار (PoSA) استفاده می‌کند. در این مکانیزم بلوک‌ها با هزینه و زمان کم‌تری نسبت به سایر مکانیزم‌های اجماع تشکیل می‌شوند.

در منوی بالای BscScan با نگه داشتن نشانگر موس روی Validator و انتخاب گزینه Validator leaderboard می‌توانید اعتبارسنج‌های برتر بلاکچین بایننس را ببینید. این قابلیت بیشتر برای کاربرانی است که به عنوان نود اعتبارسنج در شبکه فعالیت دارند و می‌خواهند از جزئیات عملکرد همکارانشان اطلاع داشته باشند.

 کلام آخر

در این مقاله بررسی کردیم که BscScan چیست و چه کاربردهایی دارد. البته کاربردهایی که در این مقاله نام برده شد، متداول‌ترین موارد بود. جستجوگر بلاکچین بایننس قابلیت‌های پیشرفته‌تری هم دارد که تریدرها و سرمایه‌گذاران حرفه‌ای از آن استفاده می‌کنند.

BscScan رابط کاربری ساده‌ای دارد و اطلاعات را به شیوه‌ای قابل درک برای عموم تریدرها ارائه می‌دهد. به همین دلیل اگر بخشی از زمان خود را برای کار با این پلتفرم اختصاص دهید، بعد از مدتی کار با آن را یاد می‌گیرید و می‌توانید از آن به عنوان یک ابزار برای تحلیل بازار یا ترید استفاده کنید.

هدف کارشناسان داموندمگ تسهیل فعالیت در بازار ارزهای دیجیتال با ارائه آموزش‌های مدرن است. زمانی که تریدرها اطلاعاتی بروز درباره بازار داشته باشند و ابزار مختلف را بشناسند، می‌توانند از آن‌ها به درستی استفاده کنند و با کم‌ترین دردسر بیشترین میزان سود را به دست آورند. با مطالعه روزانه مجله داموند مگ اطلاعات خود درباره بازار ارزهای دیجیتال را بروز نگه دارید.

کاربردهای BscScan چیست؟

امکان پیگیری تراکنش‌ها، بررسی قراردادهای هوشمند و سنجش اعتبار توکن‌های بایننس اسمارت چین با استفاده از جستجوگر این بلاکچین وجود دارد.

تفاوت BscScan و etherscan چیست؟

هردو جستجوگر توسط یک تیم توسعه دهنده ارائه شده‌اند و تنها تفاوت آن‌ها در بلاکچین‌هایی است که روی آن کار می‌کنند.

آیا BscScan امنیت دارد؟

BscScan یک پلتفرم متمرکز است که به اطلاعات عمومی ذخیره شده در بلاکچین دسترسی دارد. کاربران این پلتفرم تاکنون با مشکل امنیتی مواجه نشده‌اند.

دسته بندی مطالب
مطالب مرتبط
مطالب مرجع

ارز دیجیتال چیست؟

بلاک چین چیست؟

متاورس چیست؟

NFT چیست؟

دیفای (DeFi) چیست؟

صرافی غیرمتمرکز چیست؟

کیف پول چیست؟

تحلیل تکنیکال چیست؟

ایردراپ چیست؟

استیکینگ ارز دیجیتال چیست؟

بیت کوین چیست؟

اتریوم چیست؟

تتر چیست؟

خرید و فروش ارز های دیجیتال
ما را دنبال کنید
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.