داموندمگ

سلر نتورک چیست؟ ارز دیجیتال Celer Network با توکن CELR

DAMOND
سلر نتورک چیست

با وجود سرعت بالای رشد و توسعه ارزهای دیجیتال و دیفای بر پایه فناوری بلاک چین، دنیای کریپتو عمر زیادی ندارد و خیلی از چالش‌های آن هنوز حل نشده هستند. بنابراین، پروژه‌های جدید برای حل این مشکلات و چالش‌ها با سرعت بالایی معرفی می‌شوند. از مهم‌ترین این چالش‌ها، می‌توان به مقیاس‌پذیری و تراکنش‌های برون شبکه اشاره کرد و سلر نتورک (Celer Network) نیز می‌خواهد این چالش‌ها را حل کند. در این مقاله برای شما توضیح می‌دهیم که سلر نتورک چیست و چطور کار می‌کند.

اگر بخواهیم خیلی ساده توضیح دهیم، می‌توان گفت که سلر نتورک نوعی پلتفرم مقیاس پذیری لایه -۲ است که با هدف فرآهم آوردن امکان انجام سریع، آسان و ایمن تراکنش‌های برون شبکه (Off-Chain) به منظور پرداخت پول کالاها و خدمات در دنیای واقعی و عمومی‌سازی قراردادهای هوشمند برون شبکه توسعه یافته است.

هر کسی می‌تواند به کمک تکنیک‌های خلاقانه مقیاس‌پذیری برون شبکه و طراحی‌های مکانیسم اقتصاد کریپتو (Crypto-Economic) بر پایه پاداش در این پلتفرم، اپلیکیشن‌های غیر متمرکز یا dAppهای دارای مقیاس‌پذیری بالا را بسازد، به بهره‌برداری برساند و از آن‌ها استفاده کند.

تیم سلر، اپلیکیشن Celer X را معرفی کرده است که با استفاده از آن می‌توان تراکنش‌های ارز دیجیتال را با سرعت بالایی در شبکه سلر انجام داد. البته قابلیت‌های پلتفرم سلر نتورک به همینجا ختم نمی‌شود.

توکن CELR، توکن نیتو این شبکه و نوعی توکن ERC-20 است که کاربردهای مختلفی دارد و از آن برای پرداخت کارمزد به تأمین‌کنندگان خدمات برون شبکه استفاده می‌شود.

در ادامه مقاله برای شما توضیح می‌دهیم که سلر نتورک چیست و چگونه کار می‌کند. با داموندمگ همراه باشید.

لایه-۲ چیست؟

لایه-۲ چیست

پیش از توضیح اینکه سلر نتورک چیست و چگونه کار می‌کند، بد نیست که توضیح مختصری در رابطه با مفهوم لایه-۲ ارائه دهیم.

لایه-۲ به شبکه یا فناوری‌هایی گفته می‌شود که بر بستر بلاک چین‌های دیگر مثل اتریوم یا بیت کوین کار می‌کنند تا مقیاس‌پذیری و کارایی آن را افزایش دهند. سلر نتورک نیز بر بستر بلاک چین‌های دیگر مثل اتریوم کار می‌کند و هدف آن، افزایش مقیاس‌پذیری و بهبود کارایی تراکنش‌های ارزهای دیجیتال بر بستر آن بلاک چین‌ها است.

سلر نتورک چیست؟

پروتکل سلر نتورک چیست

سلر نتورک نوعی پلتفرم مقیاس‌پذیری لایه-۲ برای به کارگیری اپلیکیشن‌های غیر متمرکز یا dAppها بر بستر بلاک چین‌های مختلف مثل اتریوم است که امکان تعامل‌پذیری درون اکوسیستم را فرآهم می‌آورد.

سلر نتورک، به صورت مجموعه‌ای از قراردادهای هوشمند بر بستر بلاک چین‌های دیگر مثل اتریوم و پولکادات کار می‌کند و گفته می‌شود که تیم توسعه دهنده آن، یکی از برترین تیم‌های تحقیق و توسعه اپلیکیشن‌های مقیاس‌پذیری لایه-۲ است.

تیم توسعه سلر، نوعی اپلیکیشن موبایل را به شکل پلتفرم esports بر پایه بلاک چین توسعه داده که اولین اپلیکیشن از این نوع است و CelerX نام دارد. همچنین، این تیم اولین SDK موبایل را برای مقیاس‌پذیری لایه-۲ توسعه داده است.

اما هدف سلر نتورک چیست؟

این پلتفرم با هدف اصلی بهینه‌سازی عملیات قراردادهای هوشمند، افزایش سرعت تراکنش‌های برون شبکه و فرآهم آوردن محیطی ایمن برای dAppها در تمامی انواع پلتفرم‌های بلاک چینی، توسعه یافته است.

فلسفه این پروژه، کمک کردن به توسعه‌دهندگان برای افزایش مقیاس‌پذیری dAppها با پروتکل لایه-۲ سلر نتورک و در عین حال، فرآهم آوردن ابزارها و قابلیت‌های ضروری برای حل کردن بعضی از بزرگ‌ترین مشکلات پلتفرم‌های قرارداد هوشمند است.

سلر نتورک به عنوان نوعی فریم‌ورک کاربردی، به بهبود مقیاس‌پذیری و امنیت بعضی از بزرگ‌ترین پلتفرم‌های قرارداد هوشمند مثل اتریوم، عمل می‌کند. این پلتفرم در ژولای ۲۰۱۹، مین نت آلفای خودش به نام Cygnus را راه‌اندازی کرد.

معرفی تیم توسعه دهنده سلر نتورک

حالا که گفتیم سلر نتورک چیست، بد نیست با تیم توسعه‌دهنده این پروژه نیز آشنا شوید.

مطلب پیشنهادی  پالیگان چیست؟ ارز دیجیتال Polygon با توکن MATIC

این پروژه در سال ۲۰۱۸ توسط چندین فارغ‌التحصیل مقطع دکتری تخصصی به نام‌های مو دانگ (Mo Dong)، جوندا لیو (Junda Liu)، ژیائوژو لی (Xiaozhou Li) و کینگکای لیانگ (Qingkai Liang) از انستیتو تکنولوژی ماساچوست، دانشگاه پرینستون، دانشگاه برکلی و UIUC آغاز به کار کرده است.

بنیان‌گذاران سلر نتورک در توسعه نرم‌افزارهای مهمی مثل Google Fi، Veriflow، Intel DPDK و B4 نقش داشته‌اند.

سلر نتورک چطور کار می کند؟

سلر چطور کار می کند

در اینجا برای شما توضیح می‌دهیم که کار اصلی سلر نتورک چیست و این پروتکل لایه-۲، چطور کار می‌کند.

دو فناوری اصلی مورد استفاده در این پلتفرم، فناوری‌های Generalized State Channel Network و زنجیره جانبی یا Side Chain هستند.

سلر نتورک را می‌توان به شبکه لایتنینگ اتریوم تشبیه کرد. همانطور که پیش از این گفتیم، این پلتفرم، نوعی پروتکل لایه-۲ است که می‌تواند بر بستر بلاک چین‌های دیگر کار کند تا مقایس‌پذیری و کارایی آن‌ها را افزایش دهد. در واقع، سلر نتورک، کارایی، سرعت و امنیت تراکنش‌های برون شبکه را برای کاربران خودش و توسعه‌دهندگان dAppها به حداکثر می‌رساند.

تمامی پروتکل‌های لایه-۲، راه‌حلی عالی برای افزایش مقیاس‌پذیری فرآهم می‌آورند زیرا با استفاده از آن‌ها، نیازی به تغییر در پروتکل بلاک چین پایه یا آپدیت کردن آن وجود ندارد. در واقع، پروتکل لایه-۲، همانند قراردادی هوشمند عمل می‌کند و با اپلیکیشن‌های برون شبکه، تعامل دارد.

ویژگی متمایز کننده سلر نتورک چیست؟

سلر نتورک تنها پروتکل لایه-۲ ساخته شده نیست اما کامل‌ترین آن‌ها است. این پروتکل، ویژگی‌های منحصر به فرد و فوق‌العاده‌ای دارد که آن را از سایر پروتکل‌های لایه-۲ متمایز ساخته‌اند.

سلر نتورک از چندین اکوسیستم و پلتفرم بلاک چینی پشتیبانی می‌کند. برای مثال، می‌توان از بلاک چین‌های اتریوم، پولکادات و نیز، بلاک چین «اینترنت کامپیوتر» شرکت دفینیتی (DFINITY) نام برد.

گذشته از این، سلر نتورک از عملیات قرارداد هوشمند برون شبکه، مثل پرداخت‌های برون شبکه با قراردادهای هوشمند، پشتیبانی می‌کند. برای اینکار از الگوریتم حالت بهینه (Optimal State Algorithm) برای روتینگ استفاده می‌شود. این الگوریتم، بازدهی ۱۵ برابر سریع‌تر از الگوریتم‌های state-of-art دارد.

گفته می‌شود که این پلتفرم، تنها پروتکل لایه-۲ است که حل مناقشه، اتصال، در دسترس‌پذیری وضعیت و مازاد لیکوئیدیتی را برای عملیات برون شبکه فرآهم می‌آورد.

مهم ترین قابلیت های سلر کدامند؟

در این بخش می‌گوییم که مهم‌ترین قابلیت‌های سلر نتورک چیست.

  • قراردادهای هوشمند برو شبکه بدون کارمزد: سلر برای قراردادهای هوشمند خارج شبکه، کارمزد تراکنش تعریف نکرده است و کاربران می‌توانند این تراکنش‌ها را به صورت رایگان انجام دهند.
  • کاهش تأخیر و کارمزد درون شبکه (OnChain): این پلتفرم به کاهش تأخیر ۱۰ هزار برابری رسیده است. به علاوه، کارمزد تراکنش‌های درون شبکه اتریوم برای ریزپرداخت‌ها (Micropayments) با سلر نتورک، صد برابر کمتر از کارمزد تراکنش‌های اتریوم بدون سلر نتورک است.
  • مقیاس‌پذیری هوشمند: با افزایش تعداد گره‌ها، سلر نتورک به صورت افقی گسترش میابد. به علاوه، این پلتفرم دارای الگوریتم روتینگ پرداخت برون شبکه بهینه است.
  • بلاک چین آگنوستیک (Blockchain agnostic): سلر در حال حاضر از اتریوم، دفینیتی، پولکادات و تمامی بلاک چین‌های سازگار با EVM پشتیبانی می‌کند.
  • قابلیت cBridge: تراکنش‌های بین بلاک چینی با قابلیت cBridge سلر نتورک، سریع‌تر و کم‌هزینه‌تر از همیشه هستند. این قابلیت در آینده، تراکنش‌های فوری بین هر دو شبکه غیر متمرکز را تسهیل می‌کند.
  • اثبات سهام تفویض شده (Delegated Proof of Stake) یا DPoS: این پروتکل اجماع، نوعی از پروتکل PoS است که استیک کردن توکن‌ها در صرافی‌ها برای دریافت بهره را تسهیل کرده و در عین حال، فرآیند تأیید تراکنش‌ها را به شخص دیگری تفویض می‌کند و با این کار، کارایی چرخه اثبات سهام به طور قابل توجهی، بالاتر می‌رود.

توکن نیتیو سلر نتورک چیست؟

توکن سلر نتورک چیست

توکن‌های CELR که توکن نیتیو سلر نتورک هستند، اقتصاد توکنی این پلتفرم لایه-۲ را می‌چرخانند. مدل اقتصاد کریپتو سلر (cEconomy) نوعی سیستم استیک کردن است که امنیت، و لیکوئیدیتی لازم برای این پلتفرم را فرآهم می‌آورد و تعامل‌پذیری سلر نتورک را ممکن می‌سازد.

توکن CELR نوعی توکن ERC-20 است که از آن برای پرداخت کارمزد خدمات و کارمزد تراکنش به تأمین‌کنندگان خدمات برون شبکه و تأمین خدمات بیشتر، استفاده می‌شود.

کاربران می‌توانند این توکن را در State Guardian Network استیک کنند. به کاربرانی که این کار را انجام می‌دهند، State Guardian گفته می‌شود. این کاربران، خدماتی مثل نظارت بر state، پاسخ‌دهی به اختلافات و اتصال را برای حفاظت از امنیت و بهبود کارایی سلر نتورک انجام می‌دهند. State Guardianها با انجام دادن این خدمات، کارمزد و پاداش‌های بلاک زنجیره جانبی دریافت می‌کنند.

مطلب پیشنهادی  استیبل کوین USDD چیست؟ استیبل کوین جدید ترون

از توکن CELR به عنوان پاداشی برای حفظ تأمین لیکوئیدیتی استخرهای سلر نتورک تعهد اثبات لیکوئیدیتی استفاده می‌شود.

می‌توان از این توکن در مزایده‌های بیکینگ لیکوئیدیتی (Liquidity Backing Auction) برای افزایش اولویت سفارش‌های بیکینگ لیکوئیدیتی و بنابراین، افزایش بهره لیکوئیدیتی استفاده کرد.

کل ذخیره توکن‌های CELR، تعداد ۱۰ میلیون کوین است. بنابراین، وقتی تمامی این ۱۰ میلیون CELR آزاد شوند، هیچ توکن دیگری ساخته نمی‌شود. این سازوکار، جلوی تورم را می‌گیرد و سبب می‌شود تا توکن‌های CELR در بلند-مدت، ارزش بیشتری پیدا کنند. در حال حاضر، بیش از ۶.۶ میلیون توکن CELR وارد چرخه شده است.

اپلیکیشن CelerX چیست؟

اپلیکیشن سلر نتورک چیست

تا اینجا گفتیم سلر نتورک چیست و از توکن‌های CELR برای چه کارهایی استفاده می‌شود. همانطور که پیش از این گفتیم، تیم توسعه‌دهنده سلر، نوعی اپلیکیشن موبایل نیز برای این پلتفرم توسعه داده است. در اینجا می‌خواهیم در رابطه با آن اپلیکیشن که CelerX نام دارد، صحبت کنیم.

رابط کاربری پلتفرم سلر نتورک، اپلیکیشن CelerX است. این اپلیکیشن، اولین و در حال حاضر، تنها اپلیکیشن لایه-۲ برای اندروید و iOS است. کاربران می‌توانند با استفاده از این اپلیکیشن و قابلیت Celer Pay، پرداخت‌های فوری و بدون کارمزد داشته باشند و بازی‌های متنوعی را انجام دهند.

SDK سلر نتورک چیست؟

sdk سلر نتورک چیست

اگر شما برنامه‌نویس هستید و می‌خواهید اپلیکیشن‌های موبایل مثل بازی‌ها، حسابرسی‌های آنلاین، بازار پیشبینی یا میکروسرویس‌ها را برای بلاک چین اتریوم توسعه دهید اما سرعت پایین و کارمزدهای بسیار بالای تراکنش‌های اتریوم و از دست دادن کاربران به دلیل تجربه کاربری ضعیف شما را به ستوه آورده است، می‌توانید از SDK سلر نتورک برای ساخت dAppهای مقیاس‌پذیر و تعاملی لایه-۲ استفاده کنید.

لایه های سلر کدامند؟

در بالا برای شما توضیح دادیم که سلر نتورک چیست اما صحبتی از معماری این پلتفرم لایه-۲ نکردیم. سلر معماری قدرتمند و مفیدی دارد که تضمین‌کننده سرعت بالا و مشکلات کمتر آن هستند. این لایه‌ها، فناوری غیر متمرکز سازی پیشرفته را با اقتصاد مقیاس‌پذیری، ترکیب می‌کنند.

لایه cChannel

لایه cChannel، پایین‌ترین لایه است که کار ارتباط با بلاک چین را انجام می‌دهد. شبکه‌های خصوصی بر  بستر این لایه عمل می‌کنند. تمامی کانال‌های state و زنجیره‌های جانبی سلر نتورک در این لایه کار می‌کنند.

لایه cRoute

لایه میانی سلر است که dAppهای مقیاس‌پذیر، نمی‌توانند بدون آن کار کنند. سرعت و حجم تراکنش‌هایی که در هر ثانیه انجام می‌شوند، توسط این لایه کنترل می‌شود. لایه cRoute، اجرای روان و سریع سیستم را به ویژه در هنگامی که تراکنش‌های زیادی در حال انجام است، تسهیل می‌کند.

لایه cOS

اما بالاترین لایه سلر نتورک چیست؟

بالاترین لایه سلر نتورک cOS نام دارد که با استفاده از آن می‌توان dAppها را به صورت مستقیم روی شبکه ساخت. کل چهارچوب توسعه که از dAppها پشتیبانی می‌کند در این لایه قرار دارد و می‌توان آن را هسته شبکه دانست.

چگونه می توان از سلر نتورک استفاده کرد؟

در بالا گفتیم که کاربرد سلر نتورک چیست و اگر دقت کرده باشید، متوجه شده‌اید که از سلر نتورک برای تکنیک‌های مقیاس‌پذیری برون-شبکه، توسعه کم هزینه و سریع dAppها، انجام بازی‌های بلاک چینی و تأمین لیکوئیدیتی استفاده می‌شود.

سلر نتورک به عنوان نوعی فریم‌ورک برای تعامل‌پذیری و مقیاس‌پذیری، بر بستر بلاک چین‌های مهمی مثل اتریوم استفاده می‌شود. این پلتفرم، مشکلات اکثر شبکه‌های بلاک چین قرارداد هوشمند را با مقیاس‌پذیر کردن آن‌ها حل می‌کند.

توکن سلر نتورک که CELR نام دارد، نوعی توکن ERC-20 است و می‌توان از آن به عنوان روشی برای پرداخت در شبکه و درون اپلیکیشن CelerX استفاده یا آن را برای تأمین لیکوئیدیتی و دریافت بهره، در مزایده‌های بیکینگ لیکوئیدیتی استیک کرد.

به علاوه، می‌توان با استیک کردن توکن‌ها CELR به جمع نگهبانان state شبکه یا همان Network State Guardians پیوست. همانطور که پیش این گفتیم، Network State Guardians نوعی زنجیره جانبی کامپکت است که در هنگام آفلاین بودن کاربران از stateها حفاظت می‌کند. نگهبانان به ازای مشارکت در SGN، کارمزد می‌گیرند.

مطلب پیشنهادی  اینترنت کامپیوتر چیست؟ ارز دیجیتال Internet Computer با توکن ICP

چگونه کیف پول سلر نتورک را انتخاب کنیم؟

بهترین کیف پول برای سلر نتورک چیست

در بخش‌های قبل گفتیم که سلر نتورک چیست و چه قابلیت‌هایی دارد. همچنین، گفتیم که چگونه می‌توان از این پلتفرم لایه-۲ استفاده کرد. اما بهترین کیف پول دیجیتالی برای نگهداری توکن‌های نتورک سلر چیست؟

از آن‌جایی که توکن‌های CELR دارای استاندارد ERC-20 هستند می‌توان آن‌ها را در هر کیف پولی که از اتریوم پشتیبانی کند، نگهداری کرد. در هنگام انتخاب کیف پول باید به مقدار توکن‌هایی که می‌خواهید در آن نگهداری کنید و نحوه استفاده از آن‌ها توجه داشته باشید.

کیف پول‌های سخت‌افزاری که کیف پول سرد نیز نامیده می‌شوند، روش ایمنی برای ذخیره‌سازی آفلاین توکن‌های CELR هستند. با این حال، استفاده از این کیف پول‌ها، دانش فنی بالایی نیاز دارد و هزینه‌بر است. در صورتی که می‌خواهید مقادیر بالایی از توکن‌های CELR را نگهداری کنید، کیف پول‌های سخت‌افزاری گزینه مناسبی برای شما هستند.

گزینه دیگر برای ذخیره‌سازی این توکن‌ها، کیف پول‌های نرم‌افزاری هستند. کار کردن با این کیف پول‌ها، ساده و کم هزینه است اما امنیت کیف پول‌های سخت‌افزاری را ندارند. اگر مقدار توکن‌های شما خیلی زیاد نیست و می‌خواهید خیلی زود آن‌ها را استفاده کنید، کیف پول‌های نرم‌افزاری گزینه خوبی برای شما هستند. این کیف پول‌ها دارای نسخه‌های گوشی و دسکتاپ و انواع حضانتی و غیر حضانتی هستند.

والت‌های تحت وب نیز گزینه‌های خوبی برای نگهداری مقادیر کم توکن‌های CELR هستند و با مرورگر دستگاه‌های مختلف می‌توانید به آن‌ها دسترسی داشته باشید. به این والت‌ها، والت‌های گرم گفته می‌شود و پایین‌ترین میزان امنیت را در مقایسه با والت‌های سخت‌افزاری و والت‌های نرم‌افزاری دارند.

سوالات پر تکرار در رابطه با پلتفرم لایه-۲ سلر نتورک

۱- چگونه می‌توان توکن‌های CELR را خرید؟

شما می‌توانید با مراجعه به انواع صرافی‌های ارزهای دیجیتال که از توکن‌های ERC-20 پشتیبانی می‌کنند، توکن‌های CELR را خریداری کنید.

۲- کاربر سلر نتورک چیست؟

سلر نتورک بری انجام تراکنش‌ها با حداکثر سرعت و بدون کارمزد استفاده می‌شود. به علاوه، برنامه‌نویسان می‌توانند از این پلتفرم برای توسعه dAppها استفاده کنند. دیگر کاربرد سلر نتورک، انجام پرداخت‌های فوری و بدون کارمزد برون شبکه است.

۳- کانال های state در سلر چیست؟

کاربران می‌توانند با ساخت کانال‌های پرداخت اختصاصی در  هر زمانی که بخواهند، تراکنش‌ها را با سرعت بسیار بالا و هزینه بسیار پایین انجام دهند. این کانال‌ها بخشی از سیستمی با نام cStack هستند. سیستم cStack دارای لایه‌های cChannel، cRoute و cOS است و cAppها نیز در این اکوسیستم وجود دارند که از آن‌ها برای انجام پرداخت‌ها و تراکنش‌ها استفاده می‌شود.

جمع بندی

یکی از بزرگ‌ترین مشکلات بلاک چین‌هایی مثل اتریوم و بیت کوین، مشکل مقیاس‌پذیری است. منظور از مقیاس‌پذیری این است که با افزایش تعداد گره‌های شبکه، سرعت تراکنش‌ها کاهش پیدا می‌کند و کارمزد آن‌ها زیاد می‌شود. به همین دلیل، در حال حاضر، تراکنش‌ها در اتریوم با سرعت بسیار پایین و کارمزد بسیار  بالایی انجام می‌شوند.

برای رفع مشکل مقیاس‌پذیری، پروتکل‌هایی به نام پروتکل‌های لایه-۲ توسعه یافته‌اند که بر بستر بلاک چین‌های دیگر مثل اتریوم کار می‌کنند. این پروتکل‌ها، با فناوری‌های مختلفی، مقیاس‌پذیری را بالا می‌برند تا کارمزدها کمتر شوند و سرعت تراکنش‌ها بالاتر برود. بنابراین، از این پروتکل‌ها برای پرداخت‌های برون شبکه استفاده می‌شود.

در حال حاضر می‌توان گفت که سلر نتورک www.celer.network، بهترین پروتکل لایه-۲ است که قابلیت‌ها و کاربردهای بسیار متنوعی دارد. این پروتکل، با فرآهم آوردن کانال‌های state، نه تنها امکان انجام تراکنش‌های برون شبکه با سرعت بالا و بدون کارمزد را فرآهم می‌آورد بلکه به توسعه‌دهندگان dAppها امکان می‌دهد تا با سرعت و کارایی بالا، اپلیکیشن‌های غیر متمرکز را برای اکوسیستم دیفای، توسعه دهند.

در این مقاله از صرافی رمز ارز اموند برای شما توضیح دادیم که سلر نتورک چیست. همانطور که دیدید، این پروتکل، از بلاک چین‌های مهمی مثل اتریوم و پولکادات پشتیبانی می‌کند و روشی عالی برای پرداخت‌های برون شبکه است. این پروتکل، توکن‌های نیتیو CELR را دارند که توکن‌های ERC-20 هستند و به نگهبانان state شبکه انگیزه می‌دهند تا از state محافظت کنند. از این توکن‌ها برای کارهای دیگری نیز استفاده می‌شود.

دسته بندی مطالب
مطالب مرتبط
مطالب مرجع

ارز دیجیتال چیست؟

بلاک چین چیست؟

متاورس چیست؟

NFT چیست؟

دیفای (DeFi) چیست؟

صرافی غیرمتمرکز چیست؟

کیف پول چیست؟

تحلیل تکنیکال چیست؟

ایردراپ چیست؟

استیکینگ ارز دیجیتال چیست؟

بیت کوین چیست؟

اتریوم چیست؟

تتر چیست؟

خرید و فروش ارز های دیجیتال
ما را دنبال کنید
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.