داموندمگ

چین لینک چیست؟ ارز دیجیتال Chainlink با کوین LINK

DAMOND
چین لینک چیست؟

در این مقاله به زبان ساده بررسی می‌کنیم چین لینک چیست و در دنیای ارزهای دیجیتال چه کاربردی دارد. بلاکچین از مدت‌ها قبل از بیت کوین وجود داشت، اما تا زمانی که ساتوشی ناکاماتو برای توسعه پروژه بیت کوین از آن استفاده نکرده بود، شهرت چندانی نداشت. بعد از بیت کوین بود که مردم به مرور زمان با پتانسیل بالای تکنولوژی بلاکچین آشنا شدند. در ابتدا بیت کوین و اتریوم تنها شبکه‌های بلاکچین دنیا بودند، اما به مرور زمان شبکه‌های پیشرفته‌تری هم متولد شدند و به عنوان رقبای بلاکچین‌های سنتی فعالیتشان را آغاز کردند.

رسانه‌های مختلف بیشتر درباره مزایا و پتانسیل بالای بلاکچین صحبت می‌کنند، اما این تکنولوژی خالی از ایراد نیست. مثلا یکی از مهم‌ترین محدودیت‌های بلاکچین‌های کنونی این است که نمی‌توانند با داده‌هایی که خارج از شبکه آن‌ها قرار دارد، تعامل داشته باشند. برای حل چنین مشکلی مفهوم چین لینک مطرح شد؛ این پروژه قرار است داده‌های دنیای واقعی را به قراردادهای هوشمند بلاکچین انتقال دهد یا داده‌های رمزنگاری را در اختیار منابع واقعی بگذارد. در این مقاله بررسی می‌کنیم چین لینک چیست و چه مشکلی را در بلاکچین‌ها حل می‌کند.

تاریخچه چین لینک

داستان چین لینک از یک جزر و مد بزرگ در دریای پروژه‌های رمزنگاری ایجاد شد. زمانی که در سال ۲۰۱۷ بلاکچین و ارزهای دیجیتال صعود بی‌سابقه‌ای را تجربه کردند، پروژه‌های جدید بسیاری وارد بازار شدند؛ یکی از این پروژه‌ها چین لینک بود.

در سال ۲۰۱۴ سرگی نازاروف (Sergey Nazarov) و استیو الیس (Steve Ellis) قرارداد هوشمندی را با هدف گسترش عملکرد قراردادهای هوشمند طراحی کردند. این قرارداد هوشمند می‌توانست از داده‌هایی که در منابع خارج از بلاکچین قرار داشت هم استفاده کند. آن‌ها نام این قرارداد هوشمند را SmartContract گذاشتند.

نازاروف در سال ۲۰۱۷ به یک کارآفرین در حوزه شبکه تبدیل شد و با دانشی که از بازار ارزهای دیجیتال به دست آورده بود، توانست پروژه چین لینک را راه‌اندازی کند. اواخر سال ۲۰۱۷ وایت پیپر پروژه ارائه شد و این اولین باری بود که کاربران و کارشناسان متوجه شدند مفهوم چین لینک چیست. حضور بیش از ۱۰ هزار آدرس فعال در این پروژه نشان از استقبال و پذیرش کاربران بازار ارزهای دیجیتال دارد.

پروتکل راه‌اندازی شده ابتدا به عنوان یک اوراکل برای حل و فصل توافقات درون بلاکچینی مورد استفاده قرار گرفت. بعد از مدتی نسخه دوم این پروژه با نام Chainlink 2.0 راه‌اندازی شد. این نسخه یک شبکه اوراکل غیرمتمرکز است که به عنوان یک لایه انتزاعی (Abstraction Layer) عمل می‌کند و رابط‌های قدرتمندی برای برقراری ارتباط و تعامل بین بلاکچین و منابع بیرونی ایجاد کرده است. در حال حاضر نسخه دوم چین لینک به عنوان نسخه اصلی این پروژه شناخته می‌شود.

چین لینک در ۲۰۲۱ و ۲۰۲۲

 

چین لینک در ۲۰۲۱ و ۲۰۲۲

در ۲۰۲۱ چین لینک همکاری خود را گسترش داد و با بیش از ۴۰۰ پروژه جدید همکاری کرد و نام کاردانو و آربیتروم هم به همکاران آن اضافه شد. این موضوع رشد چین لینک را افزایش داد و تعداد کاربرانش هم بیشتر شد.

این پروژه همچنین یک زنجیره اصلی را توسعه داد که در آن توسعه‌دهندگان پروژه‌های مختلف دیفای می‌توانند با APIهای هفت پروتکل CoinMarketCap، CryptoCompare، Kaiko، EasyPost، FlightStats، Brave New Coin و Chainlink Alarm Clock تعامل داشته باشند.

۲۰۲۲ هم سال خوبی برای طرفداران چین لینک است و خبرهای خوبی درباره این پروتکل شنیده‌اند. نازاروف، هم‌بنیانگذار چین لینک، هم اعلام کرده است که در این سال قرار است استیکینگ توکن LINK آغاز شود و دارندگان این توکن می‌توانند با سهام‌گذاری پاداش به دست آورند. البته در حال حاضر هم امکان سهام‌گذاری این توکن در صرافی‌های غیرمتمرکز و فعالیت به عنوان تأمین‌کننده نقدینگی وجود دارد.

تیم توسعه‌دهنده این پروژه همچنین برنامه‌هایی برای افزایش مقیاس‌پذیری در نظر گرفته است. این موضوع تعداد کاربران چین لینک را افزایش می‌دهد و احتمال اینکه کمپانی‌های دیگر هم به لیست همکاران چین لینک بپیوندند بیشتر خواهد شد.

نقاط عطف تاریخچه چین لینک

 • ۲۰۱۷: ICO چین لینک راه‌اندازی شد و این پروژه ۳۲ میلیون دلار سرمایه جمع‌آوری کرد. در عرضه اولین توکن LINK، یک میلیارد توکن وارد بازار شد.
 • ۲۰۱۸: چین لینک Town crier را به دست آورد. Town crier یک سیستم تصدیق شده خوراک‌دهی داده (Data Feed) برای قراردادهای هوشمند است.
 • ۲۰۱۹: پلتفرم اصلی چین لینک بر بستر اتریوم راه‌اندازی شد.
 • ۲۰۲۰: پذیرش چین لینک تا حد چشمگیری در بین کاربران بازار ارزهای دیجیتال و توسعه‌دهندگان افزایش پیدا کرد.
مطلب پیشنهادی  پولکادات چیست؟ ارز دیجیتال Polkadot با توکن DOT

چین لینک چیست؟

چین لینک یک تکنولوژی متن باز، ایمن، قابل اعتماد و غیرمتمرکز است که منابع محاسباتی خارج از بلاکچین را در اختیار زنجیره اصلی قرار می‌دهد. به عبارت دیگر، این تکنولوژی قابلیت دسترسی به داده‌های دنیای واقعی موجود در خارج از بلاکچین را برای قراردادهای هوشمند فعال بر بستر بلاکچین فراهم می‌کند.

قراردادهای هوشمند یکی کاربردی‌ترین قابلیت‌‌هایی هستند که بلاکچین در اختیار انسان‌ها قرار داده، اما انحصار آن‌ها به شبکه‌های بلاکچین، بسیاری از کاربردهایی که می‌توانند در دنیای واقعی داشته باشند را محدود کرده است. این محدود مشخص می‌کند که علت ضرورت استفاده از چین لینک چیست.

این پروتکل شبکه ایمنی ایجاد می‌کند که در آن اوراکل‌های غیرمتمرکز در ازای دریافت پاداش، خدمات قرارداد هوشمندی که روی بلاکچین انجام می‌دهند را در خارج از آن هم ارائه کنند. در نتیجه چنین عملکردی ما می‌توانیم از قراردادهای هوشمند هیبریدی استفاده کنیم.

چین لینک چیست؟

 

مزایا کار با چین لینک

 • اتصال قراردادهای هوشمند بلاکچین به منابع دنیای واقعی و شبکه اینترنت
 • افزایش امنیت اطلاعات و دقت داده‌ها با ایجاد دسترسی قراردادهای درون بلاکچینی به منابع خارجی
 • قابلیت ایجاد ارتباط بین بلاکچین‌های مختلف و انجام تراکنش‌‌های بین شبکه‌ای
 • استفاده از اوراکل‌های مختلف. نتیجه تعدد اوراکل‌ها این است که اگر یکی از نودها هک شود، شبکه شکست نمی خورد و با مشکل امنیتی مواجه نخواهد شد.
 • قرار دادن اوراکل‌های مورد نیاز در اختیار پلتفرم‌های مختلف مانند صرافی‌هی غیرمتمرکز یا سایر توسعه‌دهندگان پروژه‌های دیفای

اوراکل چیست؟

اوراکل‌ها وظیفه ارسال داده‌های خارج از بلاکچین به بلاکچین را برعهده دارند؛ این داده‌ها می‌توانند موارد مختلفی مثل گزارش پرداخت‌ها، قیمت واحد کالاها یا حتی اطلاعات مربوط به آب و هوا باشند. بعد از اینکه اوراکل‌ها اطلاعات را به بلاکچین ارسال کردند، قراردادهای هوشمند آن‌ها را بررسی می‌کنند و تشخیص می‌‌دهند که آیا این داده‌ها برای اجرای مفاد قرارداد هوشمند کافی است یا خیر.

اوراکل‌ها داده‌های دنیای واقعی را می‌خوانند، آن‌ها را تایید می‌کنند و به قراردادهای هوشمند بلاکچین گزارش می‌دهند. آن‌ها این کار را با استفاده از APIها شبکه یا سیستم‌های خوراک‌دهی داده‌ای بازار انجام می‌دهند.

پروتکل چین لینک بر اساس اوراکل‌ها طراحی شده است؛ به عبارتی می‌توان گفت Chanlink یک اوراکل پیچیده است که بر اساس شرایط از پیش تعیین شده، تحقق یا عدم تحقق یک قرارداد هوشمند را مشخص می‌کند.

مثال تئوری درباره روش کار اوراکل‌ها

بیایید با ذکر یک مثال مفهوم عملکرد اوراکل‌ها را بیشتر توضیح دهیم تا درک آن‌ها ساده‌تر باشد. تصور کنید دو پیمانکار می‌خواهند یک پروژه را برای کارفرما انجام دهند. یکی از آن‌ها می‌گوید طی ۳ روز می‌تواند ۱۰ درصد از کار را پیش ببرد و دیگری می‌گوید در همین بازه می‌تواند ۱۵ درصد از پروژه را تکمیل کند. قرار بر این می‌شود که حرف هرکدام درست بود، بودجه کامل به او تعلق بگیرد. فرض مثال این است که فقط یکی از پیمانکارها می‌تواند به وعده خود عمل کند. با اجرای کد قرارداد هوشمند بودجه کارفرما در قرارداد قفل می‌شود، اما چطور می‌توانیم مشخص کنیم که کدام پیمانکار به وعده خود عمل کرده است؟

در اینجا اوراکل‌ها وارد می‌شوند. آن‌ها نتایج دقیق آنچه در خارج از بلاکچین رخ داده را دریافت می‌کنند و بعد از اطمینان از صحت داده‌ها، آن‌ها را به زنجیره انتقال می‌دهند. به عنوان مثال می‌گویند پیمانکار اول موفق شده ۱۰ درصد از پروژه را طی سه روز به پایان برساند اما پیمانکار دوم ۱۳ درصد از کار را تکمیل کرده است. قرارداد هوشمند با توجه به اطلاعات دریافت شده از طرف اوراکل تشخیص می‌‌دهد که پیمانکار اول به وعده خود عمل کرده و بودجه را برای او آزاد می‌کند.

البته این مثال صرفا برای درک مفهوم عمکلرد اوراکل‌ها ارائه شد. در حال حاضر هوشمندی اوراکل‌ها به اندازه‌ای نیست که بتوانند مقیاس‌هایی که به صورت دقیق قابل اندازه‌گیری نیست را بسنجند یا متغیرهای شناور و احتمالی را بررسی کنند. به عنوان مثال پروژه‌های دیفای مانند AAVE یا Synthetix از اوراکل‌های چین لینک برای به دست آوردن اطلاعات دقیق درباره پیشبینی‌های بازار در دنیای واقعی استفاده می‌کنند.

اوراکل چیست؟

 

روش کار چین لینک چیست؟

چین لینک می‌تواند هر پروسه یا رویداد متمرکزی را به یک پلتفرم خودگردان تبدیل کند. این موضوع نشان می‌دهد چین لینک نیاز به واسطه‌ها، متخصصان و اعتماد به اشخاص ثالث را از بین می‌برد. چین لینک با این کار مشکلات ناشی از حضور واسطه‌ها را از بین می‌برد، اما سوال اصلی این است که چین لینک این کار را چطور انجام می‌دهد؟

ابتدا داده‌های دنیای واقعی از طریق نودهایی که به عنوان اپراتور فعالیت می‌کنند، به قرارداد هوشمند منتقل می‌شود. این کار زمانی انجام می‌شود که قراردادهای درخواستی به نودها اعلام می‌کنند به چه داده‌ای نیاز دارند. چین لینک این درخواست را به عنوان یک رویداد ثبت می‌کند؛ بعد از آن قرارداد هوشمند همسانی که به عنوان قرارداد توافقنامه سرویس چین لینک (Chainlink service-level agreement contract) که به اختصار SLA شناخته می‌شود را ایجاد می‌کند. چین لینک با این کار یک قرارداد فرعی جدید ایجاد کرده است که اصول کار شبکه را توضیح می‌دهد.

مطلب پیشنهادی  ایلوویوم چیست؟ بازی illuvium با توکن ILV و sILV

انواع قرارداد هوشمند در چین لینک چیست؟

همانطور که پیش از این گفتیم چین لینک در اصل با قراردادهای هوشمند کار می‌کند. این پلتفرم با ایجاد SLA برای قراردادهای هوشمندی که به اطلاعات بیرون از شبکه نیاز دارند، دسترسی مورد نیاز را برای آن‌ها فراهم می‌کند. با استفاده از سرویس چین لینک، امکان تبادل داده بین قراردادهای هوشمند بلاکچین و سیستم‌های پرداختی و بانکی هماهنگ با آن وجود دارد.

در ادامه بررسی می‌کنیم انواع قرارداد هوشمند فعال در پروتکل چین لینک چیست و هرکدام چه وظیفه‌ای دارند.

قرارداد اعتبار (Reputation contract)

این قرارداد هوشمند وظیفه بررسی تاریخچه عملکرد را بر عهده دارد. قراردادای اعتبار تاریخچه عملکرد نودهای فعال در شبکه بلاکچین را محاسبه و ذخیره می‌کنند. این قراردادها امکان استفاده از روش‌های مبتنی بر اعتبار برای بررسی داده‌ها را فراهم می‌کنند. به کمک این قراردادهای هوشمند می‌توان داده‌های ارائه شده از منابع و نودهای اپراتور و اعتبار آن‌ها را بررسی کرد و نودهایی که داده‌های نامعتبر ارائه می‌دهند و قابل اعتماد نیستند را از فرایند چین لینک اخراج کرد.

به عنوان مثال بازارگاه‌هایی مثل market.link به اشخاصی که به عنوان تولیدکننده داده فعالیت می‌کنند، دسترسی چین لینک می‌دهند. بعد از آن، این دسته از تولیدکننده‌‌ها یک نود شخصی در شبکه چین لینک دارند که با استفاده از آن می‌توانند داده‌هایشان را روی چین لینک بارگذاری کنند. کاربران برای بررسی سوابق و اعتبار داد‌ه‌های ارائه شده توسط این دسته از نودها می‌توانند از قراردادهای هوشمند مبتنی بر اعتبار استفاده کنند.

قرارداد اعتبار (Reputation contract)

 

قرارداد تطبیق سفارش (Order-matching contract)

این دسته از قراردادهای هوشمند وظیفه ارسال درخواست‌ها به نودهای تأمین‌کننده داده، بررسی داده‌های ارائه شده از سوی آن‌ها و انتخاب داده‌های معتبر را بر عهده دارند. در نهایت آن‌ها باید داده مورد نیاز را در قرارداد هوشمند درخواست‌کننده بارگذاری کنند. در فرایند کار قراردادهای تطبیق سفارش، قراردادهای هوشمند دیگری هم کار می‌کنند که با توجه به درخواست‌های ارائه شده، داده‌های مورد نیاز را از منابع خارج از شبکه جمع‌آوری می‌کنند و در اختیار قراردادهای هوشمند داخل بلاکچین قرار می‌دهند.

قرارداد جمع‌کننده (Aggregating contract)

این قرارداد دیتاهای جمع‌آوری شده از منابع تکی یا دسته‌ای خارج از بلاکچین را تایید می‌کند. این قراردادها میانگینی از داده‌های جمع‌آوری شده از منابع مختلف را محاسبه می‌کنند و آن را به عنوان یک ملاک برای بررسی اعتبار اطلاعات در نظر می‌گیرند؛ بعد از آن داده‌هایی که با این میانگین‌ها هماهنگ نیستند را از بلاکچین حذف می‌کنند.

مقایسه چین لینک و رقبای این پروژه

افرادی که می‌دانند چین لینک چیست و از آن استفاده می‌کنند، آن را به عنوان یک اکوسیستم قابل اعتماد و پایدار می‌شناسند که قابلیت برآورده کردن نیازهای آینده را هم دارد. در میان اوراکل‌های مختلف می‌توان گفت پلتفرم‌های کراس چین بزرگ‌ترین شبکه اوراکل فعال در میان ارزهای دیجیتال و بلاکچین هستند. اوراکل‌های مختلف بر اساس ارزش بازار، همکاری با پروژه‌های مختلف و هماهنگی اجزا رتبه‌بندی می‌شوند.

در حال حاضر چین لینک با حدود هزار کمپانی و پروژه‌ مشارکت دارد که در میان آن‌ها نام برندهای معتبری مثل Ethereum Classic Labs، Matic Network، Dapps Inc، Google و Swipe هم دیده می‌شود. نزدیک‌ترین رقیب چین لینک، پروتکل باند است که تعداد شرکای آن به ۱۰۰ پروژه هم نمی‌رسد. پروتکل باند یک منبع اطلاعاتی مبتنی بر جامعه است که به نودهای اپراتور برای ایجاد منابع داده، دسترسی می‌دهد.

عملکرد دو پروژه چین لینک و باند کاملا باهم متفاوت است. چین لینک برای دسترسی به داده‌ها، از اوراکل‌های خارج از زنجیره استفاده می‌کند، اما پروتکل‌های باند امکان دسترسی به منابع داده‌ای را برای نودهای اپراتور Dappها فراهم می‌کند. در واقع اپراتورهای پروژه باند می‌توانند با قراردادهای هوشمند خودشان به اطلاعات دسترسی داشته باشند و نیازی به اوراکل و قراردادهای SLA ندارند.

مقایسه چین لینک و رقبای این پروژه

 

ارز دیجیتال چین لینک چیست؟

توککن LINK ارز دیجیتال بومی پروتکل چین لینک و ارزش ذاتی اکوسیستم آن است. LINK یک توکن ERC-20 است که تمام عملیات‌های داخل این پروتکل با استفاده از آن انجام می‌شود. این توکن در سپتامبر ۲۰۱۷ با قیمت ۰.۱۲ دلار عرضه شد. رشد قیمت این توکن از ژانویه ۲۰۲۰ آغاز شد؛ این زمانی بود که کاربران درک کردند چین لینک چیست. قیمت این ارز دیجیتال بعد از نوسان‌های نسبی در ۱۰ مه ۲۰۲۱ اوج تاریخی خود را در قیمت ۵۲ لار تجربه کرد. بعد از آن دوباره روند نزولی پیدا کرد و بعد از نوسان‌های بسیار، در زمان نگارش این مقاله با قیمت ۱۲.۹۸ دلار معامله می‌شود.

مطلب پیشنهادی  پای نتورک چیست؟ آیا Pi Network کلاهبرداری است؟

در حال حاضر ارزش توکن این بازار ۶ میلیارد و ۴۱ میلیون دلار است و حدود ۴۶۷ میلیون توکن در گردش دارد. در نهایت یک میلیارد توکن در بازار عرضه خواهد شد. این ارز دیجیتال برای استفاده به عنوان واحد مالی یا پول عرضه نشده است، اما از آنجایی که ارزش دارد و برای آن قیممت تعریف شده است، تریدرها آن را در بازار ارزهای دیجیتال خرید و فروش می‌کنند.

هزینه‌های کار با چین لینک چیست؟

به طور کلی کار با اکوسیستم چین لینک هزینه زیادی ندارد و با توجه به اینکه شما از کدام ویژگی پروتکل استفاده می‌کنید، بستگی دارد. زمانی که کاربران برای به دست آوردن داده‌های خارج از شبکه درخواست می‌دهند، باید هزینه پرداخت کنند و این اولین هزینه‌ای است که در پروتکل چین لینک پرداخت می‌شود. بهایی که در ازای درخواست پرداخت می‌کنید، به داده‌ مورد نیاز و منبع تأمین‌کننده آن بستگی دارد.

با توجه به تراکنش‌هایی که در چین لینک یا با توکن LINK انجام می‌دهید، باید کارمزد بلاکچین اتریوم یا صرافی‌هایی که با آن‌ها کار می‌کنید را بپردازید. این هزینه‌ها هم نسبی هستند و به مقدار تراکنش، ازدحام شبکه و پلتفرمی که برای انجام تراکنش انتخاب می‌کنید بستگی دارد.

چطور توکن LINK را خریداری کنیم؟

تریدرهایی که بررسی می‌کنند چین لینک چیست و با توجه به پتانسیل‌های آن قصد خرید توکن این پروژه را دارند یا می‌خواهند با استفاده از این توکن در پروتکل چین لینک فعالیت داشته باشند، می‌توانند از صرافی‌های متمرکز و غیرمتمرکز اقدام کنند.

صرافی‌های ارز دیجیتال معتبر در سراسر دنیا مانند جیمین، کوین بیس و بایننس ارز دیجیتال LINK را در لیست‌‌ای معاملاتی‌شان دارند. برای خرید این ارز دیجیتال به تتر یا دلار نیاز خواهید داشت. در صرافی‌های غیرمتمرکز امکان مبادله این توکن‌ ساده‌تر است و می‌توان آن‌ را با انواع مختلف آلت کوین‌ها معامله کرد.

چطور توکن LINK را خریداری کنیم؟

 

بهترین ولت‌های چین لینک چیست؟

LINK یک توکن مبتنی بر اتریوم است، بنابراین می‌توان آن را در هر توکنی که از بلاکچین اتریوم پشتیبانی می‌کند (تقریبا همه توکن‌ها) ذخیره کرد. متامسک یکی از مشهورترین و بهترین ولت‌های اتریوم است که در میان کاربران ایرانی هم محبوبیت بسیاری دارد. متامسک ولتی است که به عنوان یک افزونه به مرورگر اضافه می‌شود.

در ادامه لیستی از سایر ولت‌های مناسب برای ذخیره LINK را معرفی می‌کنیم:

 • مای اتر والت (My Ether wallet): ولت نرم‌افزاری تحت وب
 • تراست ولت (Trust wallet): نرم‌افزاری و دارای افزونه و اپلیکیشن موبایل
 • لجر (Ledger): ولت سخت‌افزاری
 • ترزور (Trezor): ولت سخت‌افزاری
 • اتمیک (Atomic wallet): ولت نرم‌افزاری دارای نسخه دسکتاپ و موبایل
 • اکسودوس (Exodus wallet) ولت نرم‌افزاری دارای نسخه دسکتاپ و موبایل

کلام آخر

در این مقاله بررسی کردیم چین لینک چیست و هدف از راه‌اندازی این پروژه بر بستر اتریوم چه بوده است. یکی از مهم‌ترین چالش‌های پیش روی بلاکچین‌ها این است که امکان برقراری ارتباط در سطح گسترده بین آن‌ها وجود ندارد؛ این چالش به یک مانع مهم در مسیر پذیرش عمومی و کاربرد ارزهای دیجیتال در سطح جهانی ایجاد کرده است. در حال حاضر راهکارهای مختلفی مثل ایجاد پل‌های بین بلاکچینی یا استفاده از اوراکل‌ها برای حل این چالش ارائه شده است. این راهکارها تا حدی مشکل را حل کرده‌اند، اما هنوز مسیری طولانی برای دستیابی به هدف نهایی که ایجاد ارتباط گسترده بین بلاکچین‌هاست، دارند.

کارشناسان داموندمگ مفاهیم تخصصی بازار ارزهای دیجیتال را به بیان ساده ارائه می‌دهند. در این مقاله به زبان ساده و از پایه بررسی کردیم چین لینک چیست و چه کاربردی دارد. با مطالعه مجله داموند،‌ به راحتی می‌توانید اطلاعات تخصصی را به زبان فارسی بخوانید و نیازی به مطالعه منابع تخصصی زبان اصلی نخواهید داشت. یادگیری مداوم یکی از اصول مهم فعالیت موفق در بازار ارزهای دیجیتال است.

سوالات متداول

آیا می‌توان به صورت ناشناس از چین لینک استفاده کرد؟

چین لینک بر بستر اتریوم کار می‌کند و سوابق تراکنش‌ها و آدرس‌های ارسال کننده و دریافت‌کننده در بلاکچین ذخیره می‌شود. تا زمانی که آدرس ولت ردیابی نشده باشد و هویت صاحب ولت فاش نشده باشد، امکان انجام تراکنش به صورت ناشناس وجود دارد.

آیا چین لینک امن است؟

تمرکززدایی، اعتبارسنجی نودها، عملکرد شفاف اوراکل‌ها و سایر زیرساخت‌های امنیتی باعث شده این پروژه امنیت بالایی داشته باشد.

روش استخراج توکن LINK چیست؟

این ارز دیجیتال با الگوریتم اثبات سهام (PoS) استخراج می‌شود و نودها در ازای تأمین امنیت، تایید تراکنش‌ها و استیکینگ توکن برای فرایند اتصال منابع داده خارجی به شبکه، پاداش می‌گیرند.

دسته بندی مطالب
مطالب مرتبط
مطالب مرجع

ارز دیجیتال چیست؟

بلاک چین چیست؟

متاورس چیست؟

NFT چیست؟

دیفای (DeFi) چیست؟

صرافی غیرمتمرکز چیست؟

کیف پول چیست؟

تحلیل تکنیکال چیست؟

ایردراپ چیست؟

استیکینگ ارز دیجیتال چیست؟

بیت کوین چیست؟

اتریوم چیست؟

تتر چیست؟

خرید و فروش ارز های دیجیتال
ما را دنبال کنید
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.