داموندمگ

شبکه چیا چیست؟ ارز دیجیتال Chia با توکن XCH

DAMOND
شبکه چیا چیست

هرچقدر که ارزهای دیجیتالی مانند اتریوم و بیت کوین فراگیر شده باشند، نباید فاکتور خطرات زیست محیطی آن‌ها را نادیده بگیریم. این ارزهای دیجیتال به دلیل نیاز به منابع انرژی بالا، آلودگی زیادی را وارد محیط زیست می‌کنند و اغلب برق مورد نیاز آن‌ها به اندازه مصرف یک کشور است. به همین دلیل شبکه چیا وارد صنعت کریپتو شد. الگوریتم‌های این شبکه و نحوه کار آن به گونه‌ای است که انرژی بسیار کمی لازم است.

در این مقاله از داموندمگ به معرفی شبکه چیا و ارز دیجیتال بومی آن یعنی XCH خواهیم پرداخت.

شبکه چیا چیست؟

بلاک چین چیا

شبکه چیا یک بلاک چین و پلتفرم تراکنش هوشمند است، که از اثبات فضا (proof-of-space) و اثبات زمان (proof-of-time) برای انجام اعتبارسنجی تراکنش استفاده می‌کند، که با نام «فارمینگ» شناخته می‌شود. فارمینگ از فضای خالی رایانه‌ای که به پلات (plots) معروف است، استفاده می‌کند. ایده این است که به جای اتکا بر عملکرد پردازش، توکن‌ها را بر اساس فضای ذخیره سازی آزاد ایجاد کنیم. شبکه چیا با نماد XCH معامله می‌شود و شبکه اصلی آن از جمعه ۱۹ مارس ۲۰۲۱ فعال است.

هرکسی که فضای دیسک استفاده نشده دارد، می‌تواند چیا را با تخصیص فضای دیسک به نمودارها فارم کند و تنها «پلاتینگ» اولیه هارد دیسک زمان و منابع زیادی دارد. چیا از یک الگوریتم اجماع ایمن به سبک ناکاموتو برخوردار است که الگوریتم راه‌اندازی بیت کوین در سال 2008 است. این الگوریتم تراکنش‌ها را بدون قربانی کردن تمرکززدایی و با مقاومت در برابر سانسور (censorship resistance) تأیید می‌کند. اجماع ناکاموتو به فرآیند تأیید تراکنش‌ها در یک بلاک چین اشاره دارد. به طور خلاصه، یک شبکه کامپیوتری از نودهای مستقل و توزیع شده ایجاد می‌شود، که می‌توانند در مورد فعالیت تراکنش توافق کنند.

شبکه چیا و واحد پول بومی آن XCH توسط برام کوهن، که پروتکل بیت تورنت و برنامه اشتراک فایل را نیز نوشته بود، تأسیس شد.

چیا قصد دارد چه مشکلاتی را حل کند؟

چیا قصد دارد چه مشکلاتی را حل کند

هدف چیا حل فرآیند محاسباتی پرانرژی تراکنش‌های ارزهای دیجیتال در شبکه‌های دیگر است که معمولاً با استفاده از مکانیسم‌های اجماع اثبات کار یا اثبات سهام تأیید می‌شوند. این روش‌ها معمولاً به قدرت محاسباتی جمعی ماینرها نیاز دارند، که برای مشارکت‌هایشان پاداش دریافت می‌کنند. زیرساخت سازگار با محیط زیست چیا نسبت به سایر ارزهای دیجیتال سبزتر (دوستدار محیط زیست)، غیرمتمرکزتر، آسان‌تر برای ممیزی، از نظر انرژی کارآمدتر، ایمن‌تر و با کاربری و استفاده آسان‌تر است.

وایت پیپر چیا به سه مسئله اصلی اشاره می‌کند، که قصد دارد حل کند. شبکه چیا روی پرداختن به مسائل متمرکز بودن تمرکز دارد و در عین حال امنیت بیشتری در برابر حملات دوربرد ایجاد می‌کند. همچنین به ناتوانی شبکه‌های اثبات سهام در بازیابی از حملات 51 درصدی می‌پردازد.

فضای ارز دیجیتال، نسبت به پروتکل‌های آن در رابطه با مصرف انرژی واکنش شدیدی نشان می‌دهد. فقط مصرف انرژی استخراج اتریوم به تنهایی، با حدود 56.6 تراوات ساعت انرژی، معادل مصرف کربن کل کشور مالتا است.

شاخص مصرف برق بیت کوین کمبریج (CBECI) تخمین می‌زند که استخراج بیت کوین تا قبل از سال آینده به 128 تراوات ساعت خواهد رسید. اگر این درست باشد، استخراج بیت کوین و اتریوم ده برابر گوگل، بیشتر از کل کشور نروژ، یا 0.6 درصد از کل عرضه زمین، برق مصرف خواهد کرد. این یعنی اعتبارسنجی و ثبت تمام معاملات جهانی با تولید کربن قابل توجهی همراه است.

مطلب پیشنهادی  پالیگان چیست؟ ارز دیجیتال Polygon با توکن MATIC

بر اساس فضای شبکه فعلی 31.0 EiB،کل شبکه چیا تا 19 جولای 2021 به طور متوسط ​​47752 کیلووات مصرف کرده است. این میزان انرژی در مقایسه با بیت کوین و اتریوم، کارایی لازم را با تولید کربن بسیار کمتری تأمین می‌کند.

چیا چه تفاوتی با بیت کوین دارد؟

تفاوت بین ارز دیجیتال چیا و بیت کوین

مهم‌ترین تفاوت بین ارز دیجیتال چیا و بیت کوین، سیستم تأیید تراکنش در هر دو شبکه است. بیت کوین از مکانیزم اثبات کار استفاده می‌کند که در آن ماینرها قدرت محاسباتی خود را برای حل مسائل پیچیده ریاضی و کسب پاداش در کنار هم جمع می‌کنند، در حالی که چیا از سیستم اثبات فضا و زمان (PoST) استفاده می‌کند که با آپلود داده‌ها در فضای رایانه خالی کار می‌کند. این فضای ذخیره سازی شامل سخت‌افزارهای کاملاً معمولی است و نیازی به دستگاه‌های گران‌قیمت ندارد. این به شرکت‌کنندگان شبکه اجازه می‌دهد تا نشان دهند که داده‌ها را در یک دوره زمانی ذخیره کرده‌اند.

به زبان ساده، شبکه چیا به جای کارت گرافیک استخراج و پردازنده‌های با کارایی بالا، از فضای دیسک بلااستفاده برای پرورش توکن استفاده می‌کند. چنین فرآیندی به این معناست که هزینه استخراج چیا برای یک ماینر بسیار کمتر از بیت کوین است.

شبکه چیا همچنین اخیراً اعلام کرده است، که می‌تواند مستقیماً روی سرورهای ابری خدمات وب آمازون (AWS) تولید یا فارم شود. هدف این شبکه امکان‌پذیر ساختن ماینینگ خانگی است. هرکسی که کامپیوتر، اتصال به اینترنت، فضای ذخیره‌سازی اضافی و قدرت CPU کافی داشته باشد، می‌تواند در فارمینگ شرکت کند.

بر اساس گزارش‌ها، فقط پنج دقیقه طول می‌کشد تا چیا در AWS فارم شود، پس از آن کاربر می‌تواند یک آدرس کیف پول ارز دیجیتال ایجاد کند که کوین‌های چیای فارم شده به آن منتقل می‌شوند. با عدم نیاز به سخت افزار قابل توجه، چیا انعطاف‌پذیری بیشتری را برای جامعه ماینرهای (فارمرها) خود فراهم می‌کند.

در مقابل، ماینرهای بیت کوین برای استخراج به سخت افزار پیشرفته نیاز دارند. شبکه چیا با اتکای اندک به قدرت محاسباتی، قربانی کمبود دائمی عرضه چیپست (chipset) جهانی نمی‌شود، که در طول همه‌گیری با مشکلات زنجیره تأمین تشدید شده است.

علاوه بر این، بیت کوین دارای سقف عرضه توکن 21 میلیونی است که یک ویژگی کلیدی است. با این حال، شبکه چیا از تورم مستمر قابل پیش‌بینی حمایت می‌کند و استدلال می‌کند که «مقدار قابل پیش‌بینی» بیش از عرضه ثابت اهمیت دارد.

چگونه یک توکن XCH دریافت کنیم

به دست آوردن توکن XCH

دو روش خرید از صرافی و فارمینگ، برای به دست آوردن توکن XCH وجود دارد.

1. خرید از صرافی ها

با توجه به راه‌اندازی نسبتاً اخیر XCH، لزوماً در همه صرافی‌ها در دسترس نیست. این ارز در آوریل 2021 عمومی شد. تریدرها می‌توانند XCH را با استفاده از کوین تتر، بیت کوین یا اتریوم از صرافی‌های ارزهای دیجیتال یا ارزهای دیجیتال اصلی خریداری کنند.

2. ساخت فارم چیا

ساخت فارم چیا

برای شروع فارمینگ چیا، نرم افزار چیا را نصب کنید، آن را به درستی پیکربندی کنید و سپس فضای ذخیره سازی را به پلات‌ها اختصاص دهید.

مطلب پیشنهادی  انجین کوین چیست؟ ارز دیجیتال Enjin Coin با توکن ENJ

برای شروع فرآیند استخراج چیا، تنها چیزی که نیاز دارید یک رایانه شخصی یا لپ‌تاپ مجهز به قدرت رایانه جمعی با پردازنده‌ای با سرعت کلاک 1.5 گیگاهرتز، 2 گیگابایت رم و یک درایو SSD 1 ترابایتی است. برای ایجاد فارم چیا، اجزای زیر مورد نیاز است.

پردازنده

Core i3، i5 و i7 اینتل (یا هر پردازنده دیگری با چهار هسته) برای فارمینگ چیا مناسب هستند. یک پردازنده مجهز به کارت گرافیک، فضای ذخیره‌سازی اضافی را فراهم می‌کند و اگرچه گران است، اما می‌تواند گزینه بهتری باشد.

فضای ذخیره سازی

درایو ذخیره سازی جزء اصلی مورد نیاز برای فارمینگ چیا است. در حالت ایده‌آل، درایوهای ذخیره سازی می‌توانند SSD یا هارد دیسک (HDD) باشند که از رابط SATA III پشتیبانی می‌کنند. همچنین استفاده از ترکیبی از هر دو SSD و HDD مفید است، که اولی فرآیند گرافیکی را تسریع می‌کند و دومی فضای ذخیره‌سازی را افزایش می‌دهد. ظرفیت کلی 300 گیگابایت یا بیشتر ترجیح داده می‌شود.

مادربرد

مادربرد در حالت ایده‌آل باید از پورت‌های SATA III و USB 3.0 و همچنین یک کنترلر شبکه با سرعت 1000 مگابیت بر ثانیه پشتیبانی کند. داشتن پورت‌های بیشتر به درایوهای بیشتری اجازه می‌دهد تا بخشی از سیستم باشند، در حالی که اتصال به اینترنت سریع‌تر سرعت فارمینگ بهتری را فراهم می‌کند.

منبع تغذیه

برای تکمیل درایوهای SSD و HDD به منبع تغذیه تا 500 وات نیاز است. همچنین مهم است که یک منبع تغذیه با چندین کانکتور SATA، Molex و PCI برای اتصال درایوهای اضافی انتخاب کنید.

3. نصب بلاک چین چیا

نصب بلاک چین چیا

سریع‌ترین راه برای شروع دانلود و نصب نرم افزار چیا با رابط کاربری گرافیکی در ویندوز یا مک است. قبل از شروع، مطمئن شوید که تنظیمات خواب (sleep) یا تعلیق (suspend) غیرفعال است. پلات کردن فضای هارد دیسک به یک پلات چیا، یک فرآیند آفلاین بدون وقفه است که چندین ساعت طول می‌کشد.

اجماع چیا بیان می‌کند که یک کامپیوتر سریع یک پلات 101.4 گیگابایتی را در حدود 6 ساعت ترسیم می‌کند، در حالی که یک ماشین کند تا 24 ساعت طول می‌کشد تا همان فضا را ترسیم کند. همچنین خواب، تعلیق و هایبرنیشن (hibernation) پلاتینگ را دچار اشکال می‌کند.

 • ویندوز یا مک اینستالر را دانلود کنید. یا اگر از لینوکس استفاده می‌کنید، از دستورالعمل‌های نصب شبکه چیا برای لینوکس استفاده کنید.
 • رابط کاربری گرافیکی چیا را اجرا کنید.
 • با انتخاب یک کلید خصوصی جدید، یک کیف پول ایجاد کنید و عبارت بازیابی 24 کلمه‌ای خود را یادداشت کنید، زیرا در صورت خرابی رایانه، این تنها پشتیبان حساب شما است.
 • به بلاک چین اجازه دهید با شبکه همگام شود، که ممکن است تا یک روز کامل در رایانه‌های کندتر طول بکشد.

اگر برق قطع شد یا فرآیند به‌طور دیگری قطع شد، باید فایل‌های موقت را حذف کرده و کاملاً از نو شروع کنید.

4. پلاتینگ چیا

ساده‌ترین راه برای مبتدیان برای شروع پلاتینگ، استفاده از ویژگی «Plots» مستقیماً از رابط کاربری گرافیکی بلاک چین چیا است. تنها با چند مرحله آسان، فارمر می‌تواند شروع به پلات کردن فضای ذخیره‌سازی کند. به محض ایجاد پلات، فارمر آماده دریافت یک چالش و به طور بالقوه برنده شدن یک جایزه است.

 • رابط کاربری گرافیکی بلاک چین چیا را باز کنید
 • «Plots» را انتخاب کنید
 • «Add Plot» را انتخاب کنید
 • اندازه پلات پیش فرض 101.4 گیگابایت را انتخاب کنید.
 • تعداد پلات‌ها را انتخاب کنید
 • مکانی را برای داده‌های موقت انتخاب کنید. سریع‌ترین درایو خود – SSD/NVMe SSD – یا چیا اختصاص داده شده به فضای ذخیره سازی) را انتخاب کنید.
 • فهرست نهایی را انتخاب کنید (این مکانی است که فارمرها قصد دارند پلات‌های خود را در آن ذخیره کنند، مانند یک هارد دیسک خارجی با ظرفیت بالا)
 • «Create» را انتخاب کنید و بین شش تا 24 ساعت یا بیشتر منتظر بمانید تا پلاتینگ کامل شود.
مطلب پیشنهادی  نئو یا اتریوم؟ جنگ گلادیاتورها در راه است

هر پلاتی که فارمر به شبکه متصل کرده است، شانس برنده شدن بلاک‌ها و درنتیجه دریافت جایزه چیا را دارد. هرگز نیازی به پاک کردن پلات وجود ندارد و هر چه یک فارمر پلات بیشتری داشته باشد، شانس بیشتری برای تکمیل چالش بلاک و برنده شدن XCH دارد. حتی بزرگ‌ترین آرایه‌های ذخیره سازی مقدار ناچیزی انرژی مصرف می‌کنند و فارم‌های عظیم چیا را بدون مشکل مصرف برق امکان‌پذیر می‌کنند.

5. ماینینگ و فارمینگ چیا

شبکه چیا نرم‌افزاری را روی رایانه شما نصب می‌کند، که از یک نود تشکیل شده است که بلاک چین را همگام می‌کند، یک فارمر که درخواست‌های اثبات را به هاروسترها (harvester) یا دروگرها ارسال می‌کند، و یک هاروستری که پلات‌ها را ارزیابی می‌کند تا ببیند آیا آن‌ها مدرک واجد شرایط دارند یا خیر.

پلاتی که بهترین اثبات را داشته باشد، جایزه می‌برد. پس از نصب و همگام‌سازی چیا با حداقل یک پلات ایجاد شده و آماده، فارمینگ شروع می‌شود. به محض اینکه پلاتی را ایجاد کردید، متوجه «زمان برای برنده شدن کوین» خواهید شد که در برگه فارمینگ نمایش داده می‌شود. به خاطر داشته باشید که این مقدار فقط یک تخمین است.

پاداش برای فارمینگ یک بلاک 64 توکن چیا است و سرعت فارمینگ به ظرفیت ذخیره‌سازی دیسک کاربر بستگی دارد. نود چیای خود را در حال اجرا بگذارید و تا زمانی که دستگاه شما به بلاک چین شبکه چیا متصل است به فارمینگ ادامه دهید.

تاریخچه قیمت شبکه چیا

چیا در حال حاضر با قیمت 179.61 دلار با ارزش بازار بیش از 150 میلیون دلار معامله می‌شود. مجموع عرضه 21514760 XCH وجود دارد. پس از رسیدن به بالاترین قیمت خود یعنی 1934.51 دلار در 3 می، قیمت XCH در بحبوحه سرکوب ارزهای دیجیتال به طور مداوم در حال کاهش بوده است.

سخن پایانی

فارم‌های بزرگ چیا معمولاً تولید کربن کمتری دارند، چرا که از فناوری کم مصرف‌تری نسبت به فارم‌های ارزهای دیجیتال رقیب استفاده می‌کنند. فارمینگ برق کمی برای استخراج نیاز دارد و هرکسی می‌تواند بدون حل معادلات پیچیده مانند بیت کوین، فضای ذخیره‌سازی بلااستفاده خود را به دارایی‌های دیجیتال سبز تبدیل کند.

به طور کلی، اثبات فضا یا اثبات فضا-زمان، که به عنوان PoST شناخته می‌شود، جایگزین امیدوارکننده‌ای برای ارزهای دیجیتال و مدل اثبات سهام است. این شبکه شاهد حجم عظیمی از هیجان اولیه بود که در اواسط می به 1600 دلار رسید، اما از آن زمان به بعد به سرعت به زیر 200 دلار کاهش یافت. فقط زمان نشان خواهد داد که آیا شبکه چیا می‌تواند به دلیل کاهش مصرف برق و انرژی در بین ارزهای دیجیتال محبوب امروزی به پذیرش گسترده برس یا خیر.

دسته بندی مطالب
مطالب مرتبط
مطالب مرجع

ارز دیجیتال چیست؟

بلاک چین چیست؟

متاورس چیست؟

NFT چیست؟

دیفای (DeFi) چیست؟

صرافی غیرمتمرکز چیست؟

کیف پول چیست؟

تحلیل تکنیکال چیست؟

ایردراپ چیست؟

استیکینگ ارز دیجیتال چیست؟

بیت کوین چیست؟

اتریوم چیست؟

تتر چیست؟

خرید و فروش ارز های دیجیتال
ما را دنبال کنید
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.