داموندمگ

کازماس چیست؟ Cosmos با توکن ATOM

DAMOND
کازماس چیست؟ معرفی پروژه Cosmos با نماد ATOM

ارتباط و تعامل شبکه‌های بلاکچین همواره یکی از مهمترین چالش‌های پیش‌روی این فناوری بوده‌است. کازماس (Cosmos) را «اینترنت بلاکچین» می‌نامند که هدف آن ایجاد بستری برای بهبود ارتباط شبکه‌های مختلف بلاکچین و تبادل داده‌ها بدون نظارت مرکزی و ساده کردن تراکنش‌ها است. هاب کازماس (Cosmos Hub) به عنوان یک شبکه مرکزی برای اتصال بلاکچین‌های مختلف جهت تعامل با یکدیگر عمل می‌کند. جهت پاداش دادن به استیکینگ کازماس و نودهای شبکه از توکن اتم (ATOM) استفاده می‌شود، که باعث حفظ امنیت و کارایی شبکه می‌گردد. برای آشنایی بیشتر با این پروژه مهم و پاسخ به این سوال که کازماس چیست با داموندمگ همراه باشید.

کازماس چیست ؟ معرفی پروژه

در سال 2014، جائه کوان (Jae Kwon)، دانشمند رشته کامپیوتر، وایت پیپر یک نرم افزار متن باز به نام تندرمینت (Tendermint) را منتشر کرد که اجماع در بلاکچین‌ها را بدون نیاز به الگوریتم اثبات کار ممکن می‌کرد. انتشار تندرمینت ایده اولیه شکل‌گیری کازماس را شکل داد. پس از آن شبکه کازماس با پشتیبانی شرکت غیرانتفاعی اینترچین (Interchain Foundation) با هسته الگوریتم جدید اجماع تندرمینت راه اندازی شد.

چند سال بعد، در سال 2017، شرکت اینترچین یک عرضه اولین کوین (ICO) از توکن‌های ATOM برگزار و در این ICO با موفقیت بیش از 17 میلیون دلار جمع آوری کرد.

در سال 2019 وایت پیپر کازماس منتشر شد و شبکه بلاکچینی کازماس به طور رسمی در مارس همان سال راه اندازی شد.

کازماس چیست ؟

کازماس مجموعه‌ای از شبکه‌ها و ابزارهایی برای ایجاد بلاکچین‌های قابل تعامل ایجاد کرده‌است. بلاکچین اصلی هاب کازماس به عنوان یک دفتر کل برای بلاکچین‌های سازگار عمل می‌کند، که به این بلاکچین‌ها زون (Zones) گفته می‌شود. هر زون قابل تنظیم است و به توسعه دهندگان این امکان را می‌دهد تا ارز دیجیتال خود را با سفارشی‌سازی نودها، ساختار بلاک‌ها و سایر ویژگی‌ها طراحی کنند.

معرفی تیم کازماس و سابقه آنها

پروژه Cosmos توسط سه سازمان بزرگ و مستقل حمایت می‌شود. بنیاد اینترچین (Interchain) یک سازمان سطح بالا و غیرانتفاعی است که بر کل پروژه نظارت دارد. بنیاد آی ریس (Iris) یک سازمان غیرانتفاعی دیگر است که بر ایجاد و اجرای بخش Cosmos Hub IRISnet نظارت دارد. همچنین بنیاد اینترچین بخش‌هایی از توسعه پروژه کازماس را به شرکت آل این بیتس (All in Bits) واگذار کرده است، این شرکت بزرگ، راه‌کارها و خدمات مبتنی بر رایانش ابری (Cloud-Based) را به پروژه‌های فناوری ارائه می‌کند.

درکنار هم قرار گرفتن این سازمان‌ها و اپراتورهای بزرگ، موجب گسترش دانش و توانایی‌های اجرایی پروژه کازماس شده است.

همانطور که گفته شد جائه کوان (Jae Kwon) مدیر عامل شرکت تندرمینت است که فناوری زیربنایی عملکرد کاسماس را فراهم می‌کند. همچنین آقای کوان، قبل از پروژه کازماس برای شرکت Yelp، اسکرامبل (Scramble.io) و فلای ویل نتورک (Flywheel Networks) کار می‌کرد.

مطلب پیشنهادی  اتریوم کلاسیک چیست؟ ارز Ethereum Classic با توکن ETC

اتان باچمن (Ethan Buchman) نیز مدیر ارشد فناوری شرکت تندرمینت است و پیش از پروژه کازماس در دانشگاه گوئلف (Guelph) در کانادا به عنوان محقق بلاکچین، مشغول به کار بوده است.

عضو بعدی اصلی کاسماس پنگ ژونگ (Peng Zhong) رئیس طراحی پروژه تندرمیت و توسعه دهنده فول استک کازماس است.

کازماس چگونه کار می‌کند؟

کازماس پروژه‌ای است که با هدف ایجاد شبکه‌ای از بلاکچین‌های مختلف که قابلیت تعامل دارند فعالیت می‌کند. همانطور که گفتیم شبکه کازماس از یک شبکه اصلی بلاکچین (هاب کازماس) و بلاکچین های سفارشی شده به نام زون (Zones) که بر پایه با الگوریتم اثبات سهام (Proof of Stake) فعالیت می‌کنند، تشکیل شده است.

بلاکچین اصلی یا هاب کازماس (Cosmos Hub) ، دارایی‌ها و داده‌ها را بین زون‌ها متصل و منتقل می‌کند و یک لایه امنیتی مشترک را فراهم می‌کند. همه این‌ها با استفاده از مکانیسم تندرمینت، که مکانیزم اجماع سفارشی کازماس است، با هم کار می‌کنند. هزینه تراکنش‌ها در شبکه کازماس به وسیله کوین اتم (ATOM) قابل پرداخت است.

کازماس چگونه کار می‌کند؟

ساختار شبکه ارزدیجیتال کازماس به سه لایه مختلف تقسیم می‌شود:

  • لایه اپلیکیشن کازماس: این لایه شبکه را در مورد وضعیت جدید تراکنش‌ها و موجودی‌ها به‌روز می‌کند.
  • هاب ها و شبکه کازماس: ارتباط بین بلاکچین‌های مختلف در این لایه اتفاق می‌افتد که در آن بلاکچین‌ها برای تسهیل تراکنش‌ها با یکدیگر تعامل دارند.
  • لایه اجماع کازماس: این لایه نودها را در نحوه توافق آنها در مورد افزودن تراکنش‌های جدید سازماندهی می‌کند.

این سه لایه از طریق مجموعه‌ای از ابزارها و اپلیکیشن‌های متن باز با هم در ارتباط هستند. به عنوان مثال، تندرمینت لایه‌های شبکه و اجماع را به وسیله موتور پردازشی، برای استفاده لایه اپلیکیشن آماده می‌کند. توسعه دهندگان بلاکچین که از تندرمیت استفاده می‌کنند فقط باید روی لایه اپلیکیشن تمرکز کنند، که باعث صرفه جویی در زمان و منابع آنها خواهد شد.

هاب کازماس چیست؟

هاب کازماس، بلاکچین اصلی ارز دیجیتال کازماس است که سایر بلاکچین‌های سفارشی‌شده به نام Zones را به هم متصل می‌کند. این کار را با پیگیری وضعیت هر زون از طریق پروتکل ارتباطات بین بلاکچین (IBCP) انجام می‌دهد. از طریق این پروتکل، اطلاعات می‌توانند به راحتی بین هر زون متصل به هاب کازماس منتقل شوند.

هاب کازماس چیست ؟

هاب کازماس به عنوان یک دفتر کل مرکزی برای اکوسیستم عمل می‌کند که در آن زون‌ها پیام‌های، پروتکل ارتباط بین بلاکچینی (Inter-Blockchain Communication protocol یا به‌اختصار IBC) را مبادله می‌کنند. IBC از دو نوع تراکنش استفاده می‌کند: IBCBlockCommitTx و IBCPacketTx. اولی، آخرین هش بلاک را در هر زون معین برای هاب کازماس ارسال می‌کند. دومی به یک زون اجازه می‌دهد تا ثابت کند که اطلاعات ارسال شده، قانونی است و توسط برنامه فرستنده منتشر شده است.

تصور کنید دو اپلیکیشین و برنامه مجزا می‌خواهند با یکدیگر ارتباط برقرار کنند. برای انجام این کار، پیام‌های IBC به هاب کازماس ارسال می‌شود که این ارتباط را ثبت می‌کند. پیام‌ها از طریق هاب کازماس ارسال می‌شوند و هر زون نتایج تعاملات خود را در بلاکچین خود ثبت می‌کند. سپس در سه بلاکچین مجزا اندارک و شواهدی از این فعالیت ثبت می‌شود. ایجاد این قابلیت بلاکچین‌ها برای تعامل با یکدیگر، به کازماس لقب «اینترنت بلاکچین‌ها» را داده است.

زون (Zone) در بلاکچین کازماس چیست ؟

زون کازماس چیست ؟ بلاکچین‌های سفارشی کازماس به عنوان زون (Zone) شناخته می‌شوند، این زون‌ها برای طیف گسترده‌ای از کاربردهای مختلف استفاده می‌شوند. اصطلاح زون یک نام جایگزین برای بلاکچین‌های جانبی است که ممکن است قبلاً در پروژه‌های بلاکچین مانند پالیگان (Polygon) با آن آشنا باشید. هر زون می‌تواند تراکنش‌های خود را تایید کند، توکن‌های اختصاصی خود را ایجاد کند و تغییرات سفارشی را در شبکه خود پیاده‌سازی کند. با وجود همه این تفاوت‌ها، همه زون‌ها تا زمانی که مجوزهای لازم را داشته باشند، می‌توانند با هر زون دیگری که فعال است در تعامل باشند.

مطلب پیشنهادی  گابلین تاون چیست؟ NFT که بخاطر زشتی ارزشمند شد

زون‌ها از معماری Hub & Spoke استفاده می‌کنند که در آن هاب‌ها مانند مسیرهای دسترسی، برای زون‌های مختلف عمل می‌کنند. هاب کازماس یکی از محبوب‌ترین هاب‌ها است، اما هاب‌های دیگری نیز وجود دارند. هر کسی می‌تواند یک هاب یا زون ایجاد کند زیرا شبکه کاملاً باز است و برای فعالیت نیاز به مجوزی ندارد. اما هر زون یا هاب این قدرت را دارد که از اتصال بلاکچین‌های دیگر به آنها خودداری کند.

با اتصال به یک هاب، یک بلاکچین می تواند به هر زون متصل به همان هاب متصل شود. هاب‌ها هم می‌توانند به یکدیگر متصل شوند. همچنین، هر کسی می‌تواند هاب کازماس را کپی کند و با استفاده از هاب کازماس یک فورک ایجاد کند و نسخه خود را راه‌اندازی کند، یعنی همان کاری که شبکه بایننس در سال 2019 انجام داد.

معرفی ارز دیجیتال کازماس و توکن اتم (ATOM)

اتم (ATOM) کوین اختصاصی شبکه کازماس است که سه مورد استفاده اصلی دارد:

  1. کاربران هزینه تراکنش‌های خود را با استفاده از کوین اتم پرداخت می‌کنند.
  2. از این کوین برای شرکت در سیستم حاکمیت هاب کازماس استفاده می‌شود. هرچه کوین ATOM بیشتری در اختیار داشته باشید، قدرت رای بیشتری در تصمیم گیری‌های پلتفرم خواهید داشت.
  3. از کوین اتم برای پرداخت پاداش به نودهای شبکه کازماس استفاده می‌شود و این کوین یکی از ارکان اصلی در الگوریتم اجماع کازماس است.

معرفی ارز دیجیتال کازماس و توکن اتم (ATOM) چیست

همانگونه که ذکر شد، در ابتدا ارز دیجیتال اتم از طریق یک عرضه اولیه کوین (ICO) عرضه شد. همچنین درحال حاضر هیچ محدودیتی برای تعداد اتم های عرضه شده وجود ندارد و ارز دیجیتال ATOM یک کوین با عرضه کل متغییر محسوب می‌شود. به دلیل پاداش دادن به نودهای شبکه و سهامداران تندرمینت همواره کوین‌های جدید ایجاد می‌شود که منجر به زیاد شدن عرضه کل رمزارز اتم می‌شود. همچنین با استیک کردن ارزدیجیتال کازماس می‌توانید بسته به تعداد توکن‌هایی که استیک کرده‌اید توکن‌های جدید اتم را دریافت کنند.

به یاد داشته باشید که زون‌ها، بلاکچین‌های اختصاصی خودشان را در شبکه Cosmos دارند، به این معنی که آنها توکن‌های اختصاصی خود را دارند و می‌توانند از آن توکن‌ها برای پرداخت کارمزد تراکنش‌ها استفاده کنند.

پیش بینی آینده کازماس

رقابت بسیار زیادی بین پروژه‌هایی که سعی در حل مشکلات تعامل بین بلاکچین دارند، وجود دارد. رقبای اصلی کازماس شامل استارتاپ‌هایی مانند پولکادات (Polkadot)، آیوم (AION) و پنتا (Penta) هستند. کازماس پلتفرمی را برای انجام پرداخت‌ها و تبادل اطلاعات بین بلاکچین‌ها ارائه می‌کند، اما مشکل تعامل بین بلاکچین‌ها همچنان مطرح است. راه حل مطرح شده توسط کازماس نه تنها امکان پرداخت و انجام تراکنش بین بلاکچین‌ها را فراهم می‌کند، بلکه امکان تبادل اطلاعات را نیز به طور کامل فراهم می‌نماید. بنابراین، آینده پروژه کازماس به توسعه پروژه و دستیابی به اهداف مطرح شده آن بستگی دارد.

مطلب پیشنهادی  انجین کوین چیست؟ ارز دیجیتال Enjin Coin با توکن ENJ

نوشتن پیش بینی آینده ارز دیجیتال ATOM، درست مانند هر ارز دیجیتال دیگر، با ریسک همراه است و بازار کریپتو بسیار غیرقابل پیش‌بینی است. با این حال، برخی ریسک می‌کنند و نظرات خود را بیان می‌کنند، که برخی از نظرات را در اینجا بررسی می‌کنیم.

پیش بینی قیمت کازماس برای 2022 تا 2023

با توجه به پیش بینی قیمت موسسه (Wallet Investor) و دیجیتال کوین پرایس (Digital Coin Price)، قیمت ATOM در عرض یک سال به صعود خود ادامه خواهد داد. چناچه قیمت ارزدیجیتال کازماس از سطح 8.57 دلار در سال 2021 شروع شد و در ابتدای سال 2022 با قیمت حدود 21 دلار معامله شد، بنابراین قیمت از ابتدای سال 2021 حدود 276 درصد افزایش یافته است. قیمت پیش بینی شده Cosmos برای پایان سال 2022 46.635 دلار است که این قیمت بازدهی سالانه بالاتر از 95 درصد را نمایش می‌دهد. در نیمه اول سال 2022، قیمت کازماس ممکن است به 40 دلار برسد. در نیمه دوم، قیمت 7 دلار اضافه می‌شود و سال را با قیمت 47 دلار به پایان می‌رساند.

پیش بینی قیمت کازماس چیست

بهترین کیف پول های کازماس (اتم)

بهترین کیف پول های کازماس چیست ؟ اساساً می‌توانید ارز دیجیتال خود را در صرافی یا کیف پول ارز دیجیتال نگه دارید، اما با توجه به تحریم‌ها و عدم استقبال صرافی‌های خارجی از کاربران ایرانی، نگه‌داری از ارزهای دیجیتال در کیف پول شخصی از امنیت بیشتری برخوردار است. در این قسمت لیستی از بهترین کیف پول های کازماس را برای شما آماده کرده‌ایم. همچنین می‌توانید در این کیف پول‌ها ارز دیجیتال کازماس یا اتم را استیک کنید.

کیف پول تراست ولت (Trust Wallet)

کیف پول اتمیک ولت (Atomic Wallet)

کیف پول لجر (Ledger Wallet)

کیف پول گاردا (Guarda Wallet)

کیف پول اکسودوس (Exodus Wallet)

سخن پایانی

ایده اصلی و آغازین شبکه کازماس این بود که بهترین ایده‌ها را از بلاکچین نسل 1 (بیت کوین) و بلاکچین نسل 2 (اتریوم، قراردادهای هوشمند و dApps) گرفته و بلاکچین نسل 3 را ایجاد کند. با این حال، از سال 2017، ما شاهد تمرکز پروژه‌های بیشتری بر روی بلاکچین‌های جانبی بوده‌ایم، اینکه آیا این روند ادامه خواهد داشت یا خیر، هنوز مشخص نیست. با این وجود، کازماس برنامه‌هایی برای گسترش فعالیت‌های فعلی خود دارد. مهمترین برنامه‌های کازماس چیست ؟ تاسیس بازار NFT، وام دهی در DeFi، و سهام‌داری بر بستر بلاکچین و بسیاری پروژه فناورانه جدید. همه این‌ها برای پروژه کازماس این زمینه را فراهم می‌آورد تا محبوبیت خود را روزبه‌روز بیشتر کند.

سوالات متداول

کازماس چه ویژگی خاصی دارد؟

کازماس یک ارز دیجیتال است که اکوسیستمی از بلاکچین‌ها را که برای مقیاس بندی و تعامل با یکدیگر طراحی شده اند، به هم متصل می‌کند. هدف این تیم ایجاد یک اینترنت بلاکچین است، شبکه‌ای از بلاکچین ها که قادر به برقراری ارتباط با یکدیگر به روشی غیرمتمرکز است.

کاربرد کازماس چیست ؟

با کازماس، بلاکچین‌ها می‌توانند حاکمیت خود را حفظ کنند، تراکنش ها را به سرعت پردازش کنند و با سایر بلاکچین‌های موجود در اکوسیستم ارتباط برقرار کنند. کازماس طراحی شده تا به مردم اجازه دهد تا برنامه‌های بلاکچین سفارشی، ایمن، مقیاس پذیر و قابل همکاری  با سایر بلاکچین‌ها را به سرعت بسازند.

دسته بندی مطالب
مطالب مرتبط
مطالب مرجع

ارز دیجیتال چیست؟

بلاک چین چیست؟

متاورس چیست؟

NFT چیست؟

دیفای (DeFi) چیست؟

صرافی غیرمتمرکز چیست؟

کیف پول چیست؟

تحلیل تکنیکال چیست؟

ایردراپ چیست؟

استیکینگ ارز دیجیتال چیست؟

بیت کوین چیست؟

اتریوم چیست؟

تتر چیست؟

خرید و فروش ارز های دیجیتال
ما را دنبال کنید
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.