داموندمگ

احساسات بازار ارز دیجیتال (Crypto Market Sentiment) چیست؟

DAMOND
احساسات بازار ارز دیجیتال

احساسات بازار ارز دیجیتال افکار، احساسات و خلق و خوی سرمایه‌گذاران را در مورد یک دارایی در نظر می‌گیرد. این احساسات همیشه مبانی یک دارایی یا پروژه را منعکس نمی‌کنند، اما می‌توانند به طور قابل توجهی بر قیمت تأثیر بگذارند. تحلیل احساسات بازار نوعی تحقیق است که از اطلاعات به دست آمده از آن برای پیش‌بینی حرکت قیمت استفاده می‌کند. با ردیابی پویایی بازار و نگرش‌های کلی شرکت‌کنندگان، می‌توانید میزان هیاهو یا ترس پیرامون یک ارز دیجیتال خاص را درک کنید.

درست مانند سایر دارایی‌ها، قیمت یک ارز دیجیتال به طور مستقیم با عرضه و تقاضا در بازار مرتبط است. این نیروهای بازار به دلایل مختلفی از جمله افکار عمومی، مطبوعات و رسانه‌های اجتماعی می‌توانند تغییر کنند. بسیاری از معامله گران احساسات بازار را برای پیش‌بینی پتانسیل کوتاه مدت و میان مدت یک دارایی دیجیتال تجزیه و تحلیل می‌کنند. همراه با تجزیه و تحلیل تکنیکی و بنیادی، بررسی احساسات بازار ارزهای دیجیتال می‌تواند ابزاری ارزشمند در جعبه یک تریدر باشد.

در این مقاله از داموندمگ به بررسی تأثیر احساسات بازار ارز دیجیتال خواهیم پرداخت.

احساسات بازار چیست؟

احساسات بازار چیست

احساسات بازار نگرش جمعی تریدرها و سرمایه‌گذاران نسبت به یک دارایی مالی یا بازار است. این مفهوم در تمام بازارهای مالی، از جمله ارزهای دیجیتال وجود دارد. احساسات بازار قدرت تأثیرگذاری بر چرخه‌های موجود در بازار را دارد. با این حال احساسات مطلوب بازار همیشه منجر به شرایط مثبت نمی‌شود. گاهی اوقات احساسات مثبت قوی ممکن است قبل از اصلاح بازار یا حتی یک بازار نزولی باشد.

علاوه بر ارائه بینش در مورد تقاضای بازار، تریدرها می‌توانند این احساسات را برای پیش‌بینی روندهای بالقوه سودآور تجزیه و تحلیل کنند. احساسات بازار همیشه اصول یک پروژه را در نظر نمی‌گیرد، اما ممکن است گاهی اوقات به هم مرتبط باشند.

بیایید دوج کوین را به عنوان مثال در نظر بگیریم. بسیاری از تقاضاهای دوج کوین در روند صعودی خود احتمالاً ناشی از تبلیغات رسانه‌های اجتماعی است، که منجر به احساسات مثبت بازار شد. بسیاری از تریدرها و سرمایه‌گذاران بدون در نظر گرفتن اهداف پروژه، دوج کوین را خریداری کردند، اما فقط به دلیل احساسات فعلی بازار. حتی یک توییت از شخصیتی مانند ایلان ماسک گاهی اوقات برای ایجاد احساسات مثبت یا منفی بازار کافی است.

مطلب پیشنهادی  تفاوت های تراکنش های آنچین و آفچین چیست؟

چرا تحلیل احساسات بازار ارز دیجیتال مهم است؟

تجزیه و تحلیل احساسات بازار بخش اساسی بسیاری از استراتژی‌های معاملاتی است. مانند تحلیل تکنیکال یا بنیادی، معمولاً تصمیم‌گیری با استفاده از ترکیبی از تمام اطلاعات موجود ایده خوبی است.

به عنوان مثال، تجزیه و تحلیل احساسات بازار می‌تواند به شما کمک کند تا بررسی کنید که آیا FOMO موجه است یا صرفاً نتیجه ذهنیت اکثریت است. به طور کلی، ترکیب تحلیل تکنیکال و بنیادی با مطالعات احساسات بازار به شما این امکان را می‌دهد:

  • ایده بهتری از پرایس اکشن کوتاه مدت و میان مدت داشته باشید.
  • کنترل بهتری بر وضعیت عاطفی خود ایجاد کنید.
  • فرصت‌های بالقوه سودآور را کشف کنید.

چگونه احساسات بازار ارزهای دیجیتال را تحلیل کنیم؟

تحلیل احساسات بازار

برای درک احساسات بازار، باید نظرات، ایده‌ها و دیدگاه‌های شرکت‌کنندگان در بازار را جمع‌آوری کنید. باز هم، در حالی که می‌تواند مفید باشد، نباید تنها به تحلیل احساسات بازار تکیه کنید. بهتر است قبل از نتیجه‌گیری عملی، از اطلاعات جمع‌آوری شده در ترکیب با دانش و تجربه خود استفاده کنید.

برای دریافت یک احساس اولیه، می‌توانید صفحات و کانال‌های رسانه‌های اجتماعی مرتبط را بررسی کنید تا بفهمید جامعه و سرمایه‌گذاران در مورد آن پروژه خاص چه احساسی دارند. همچنین می‌توانید به انجمن‌های رسمی، سرورهای Discord یا گروه‌های تلگرام بپیوندید تا مستقیماً با تیم پروژه و اعضای انجمن صحبت کنید. اما مراقب باشید! کلاهبرداران زیادی در این گروه‌ها وجود دارند. به افراد ناشناس اعتماد نکنید و مطمئن شوید که قبل از ریسک کردن، تحقیقات خود را کامل کنید.

کانال‌های شبکه‌های اجتماعی اولین قدم هستند. می‌توانید از روش‌های زیادی برای به دست آوردن یک دید کلی از احساسات بازار استفاده کنید. علاوه بر نظارت بر کانال‌های اجتماعی به ویژه توییتر، با توجه به محبوبیت آن در بین طرفداران ارزهای دیجیتال، خوب است موارد زیر را در نظر بگیرید:

  1. سوشال منشن‌ها (social mentions) را با ابزارهای نرم‌افزاری جمع‌آوری داده‌ها ردیابی کنید. سوشال منشن ابزاری کاربرید برای ردیابی ارجاع‌های شبکه‌های اجتماعی به موضوع یا یک شرکت خاص است.
  2. از طریق پورتال‌های رسانه‌ای و وبلاگ‌ها از آخرین اخبار بازار خود را به روز نگه دارید. بایننس بلاگ، بایننس نیوز، مجله بیت کوین، کوین دسک و کوین تلگراف چند نمونه از این پورتال‌ها هستند.
  3. تنظیم هشدارها یا ردیابی تراکنش‌های بزرگ انجام شده توسط نهنگ‌ها. این حرکات به طور منظم توسط برخی از سرمایه‌گذاران ارز دیجیتال ردیابی می‌شود و گاهی اوقات ممکن است بر احساسات بازار تأثیر بگذارد. می‌توانید ربات‌های هشدار نهنگ را در تلگرام و توییتر بیابید.
  4. شاخص‌های احساسات بازار و سیگنال‌های قیمت‌گذاری را در CoinMarketCap بررسی کنید. این شاخص‌ها طیفی از منابع مختلف را تجزیه و تحلیل می‌کنند و خلاصه‌ای آسان از احساسات فعلی بازار ارائه می‌دهند.
  5. سطح تبلیغات پیرامون یک ارز دیجیتال را با گوگل ترند اندازه‌گیری کنید. به عنوان مثال، حجم زیاد جستجو برای «چگونه کریپتو بفروشیم» می‌تواند نشان دهد که احساسات بازار منفی است.
مطلب پیشنهادی  کریپتوگرافی یا رمزنگاری در کریپتو به چه معناست؟

شاخص های احساسات بازار ارز دیجیتال

شاخص احساسات بازار

سرمایه‌گذاران می‌توانند برای دریافت ایده‌ای از احساس صعودی یا نزولی یک بازار یا دارایی، به شاخص‌های احساسات بازار نگاه کنند. شاخص‌ها این احساسات را به صورت گرافیکی یا با نوعی مقیاس نشان می‌دهند. این ابزارها می‌توانند بخشی از مجموعه تحلیل احساسات شما را تشکیل دهند، اما نباید صرفاً به آن‌ها اعتماد کرد. بهترین روش استفاده از چند شاخص برای داشتن دید متعادل‌تری از بازار است.

بیشتر شاخص‌های احساسات بازار ارز دیجیتال روی بیت کوین متمرکز هستند، اما می‌توانید شاخص‌های احساسات اتریوم را نیز پیدا کنید. شاخص ترس و طمع رمزارز بیت کوین شاید شناخته شده‌ترین شاخص احساسات بازار ارز دیجیتال باشد. این شاخص ترس یا طمع بازار بیت کوین را در مقیاس صفر تا 100 با تجزیه و تحلیل پنج منبع اطلاعاتی مختلف نشان می‌دهد: نوسانات، حجم بازار، رسانه‌های اجتماعی، تسلط و روندها.

شاخص خرس و گاو توسط آگمنتو یک شاخص احساسات متفاوت است که در رسانه‌های اجتماعی متمرکز شده است. یک نرم‌افزار هوش مصنوعی احساس و موضوع را با استفاده از مکالمات در توییتر، ردیت و بیت کوین تاک تجزیه و تحلیل می‌کند. سازندگان همچنین روش شاخص خود را با ارزش داده‌های موجود در سال مورد آزمایش قرار می‌دهند. صفر در این مقیاس بسیار نزولی و یک بسیار صعودی است.

سخن پایانی؛ جمع بندی احساسات بازار ارزهای دیجیتال

تجزیه و تحلیل کانال‌های رسانه‌های اجتماعی و سایر شاخص‌های رمزنگاری می‌تواند بینشی در مورد احساسات یک کوین یا پروژه ارائه دهد. با درک بهتر نگرش‌های فعلی بازار، احتمال بیشتری وجود دارد که تصمیمات تجاری یا سرمایه‌گذاری بهتری بگیرید. برای کمک به‌به حداکثر رساندن اثربخشی تجزیه و تحلیل احساسات، معمولاً بهتر است آن را با موارد زیر ادغام کنید:

  • تحلیل تکنیکال که در پیش‌بینی بهتر کمک بزرگی به شما می‌کند، تا بتوانید برای ترید کوتاه مدت تصمیم درستی بگیرید.
  • تحلیل بنیادین که کمک می‌کند مشخص شود آیا احساسات و بحث‌های موجود موجه است یا خیر و اینکه پتانسیل کوین برای سرمایه‌گذاری بلند مدت چقدر است.
مطلب پیشنهادی  گربه‌ های جهش یافته: یک NFT فوق العاده جذاب

از آنجایی که صنعت بلاک چین و بازارهای کریپتو هنوز نسبتاً کوچک هستند، تصورات و احساسات عمومی می‌تواند باعث نوسانات قیمتی و بی‌ثبات شود. با استفاده از روش‌هایی که معرفی کردیم، می‌توانید احساسات بازار را درک کنید و انتخاب‌های سرمایه‌گذاری بهتری داشته باشید. تحلیل احساسات بازار با تمرین و تجربه بیشتر نتایج بهتری ارائه می‌دهد، اما ممکن است در برخی موارد کارساز نباشد.

سؤالات متداول

احساسات بازار ارز دیجیتال به چه معنا است؟

احساسات بازار فقط مختص بازار ارزهای دیجیتال نیست و به طور کلی به نگرش و جهت‌گیری افراد فعال در بازار گفته می‌شود. این موضوع در بازار سهام هم وجود دارد. احساسات بازار می‌تواند مثبت یا منفی باشد. برای مثال احساسات منفی معمولاً به دنبال ترس از دست دادن وقعیت و در نتیجه تصمیمات غیرمنطقی و عجولانه رخ می‌دهد. البته باید این نکته را به یاد داشته باشیم که احساسات مثبت دلیلی بر رویدادهای مثبتی که به نفع سرمایه‌گاذران باشد نیست.

داشتن آگاهی نسبت به احساسات بازار چه فایده ای دارد؟

احساسات بازار روند موجود را نشان می‌دهد. برای مثال وقتی بدانیم که جو حاکم بر ارز دییتال اتریوم چیست، بدون شک می‌توانیم تصمیمات بهتری بگیریم و از احساسات حاک به نفع خود استفاده کنیم.

آیا تحلیل احساسات بازار به تنهایی کافی است؟

بدون شک خیر. هرگز یک روش برای درک وضعیت بازار ارزهای دیجیتال کافی نیست و مجموعه‌ای از فاکتورها و شاخص‌های مختلف برای اتخاذ یک تصمیم درست لازم است. بنابراین بهتر است درمورد روندها و شاخص‌های موجود در این بازار اطلاعات کافی داشته باشید و از احساسات بازار به عنوان یک کمک بهره ببرید.

دسته بندی مطالب
مطالب مرتبط
مطالب مرجع

ارز دیجیتال چیست؟

بلاک چین چیست؟

متاورس چیست؟

NFT چیست؟

دیفای (DeFi) چیست؟

صرافی غیرمتمرکز چیست؟

کیف پول چیست؟

تحلیل تکنیکال چیست؟

ایردراپ چیست؟

استیکینگ ارز دیجیتال چیست؟

بیت کوین چیست؟

اتریوم چیست؟

تتر چیست؟

خرید و فروش ارز های دیجیتال
ما را دنبال کنید
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.