داموندمگ

صرافی ارز دیجیتال چیست؟ کاربران ایرانی چطور در صرافی‌ها ترید می‌کنند؟

DAMOND
صرافی ارز دیجیتال

صرافی ارز دیجیتال یکی از پیش‌نیازهای معامله در این بازار است. آشنایی با این صرافی‌ها در ابتدا امری ساده و بدیهی به نظر می‌رسد. ممکن است تصور کنید کار با آن‌ها هم مانند صرافی‌های ارزی است. اما زمانی که به صورت عملی با آن‌ها کار می‌کنید، متوجه می‌شوید جزئیات بسیاری وجود دارد که باید آن‌ها را بدانید. اصلی‌ترین نکته‌ای که درباره کار با صرافی‌های ارز دیجیتال باید بدانید این است که چطور می‌توانید از داخل ایران، بدون اینکه حسابتان مسدود شود، با حساب خود در صرافی‌های خارجی کار کنید.

در این مقاله راهنما و معرفی‌نامه صرافی‌های ارز دیجیتال را می‌خوانید و نکات کلیدی درباره آن‌ها را متوجه خواهید شد. توضیحاتی که درباره صرافی‌ها ارائه شده، جنبه کاربردی دارند و همه چیز از پایه ارائه می‌شود.

صرافی ارز دیجیتال چیست؟

صرافی ارزهای دیجیتال (Cryptocurrency  exchange) جایی است که مردم می‌توانند در آن دارایی‌های دیجیتال را خرید و فروش کنند. این صرافی‌ها تفاوت‌های بسیاری با مراکز سنتی دارند. به عنوان مثال تریدرها به جای مراجعه حضوری به صرافی، از طریق سایت یا اپلیکیشن ترید انجام می‌دهند. همچنین نوع دارایی‌هایی که در صرافی‌های ارز دیجیتال عرضه می‌شود با دارایی‌های مراکز سنتی متفاوت است.

صرافی ارز دیجیتال چیست

تریدرها در این صرافی‌ها می‌توانند پول فیات خود را به ارز دیجیتال تبدیل کنند. البته برخی از تبدیل‌ها طی چند مرحله انجام می‌شود و امکان اینکه یک ارز را مستقیم به ارز دیگر تبدیل کرد، وجود ندارد. به عنوان مثال اگر قصد داشته باشید ریال ایران را به بیت کوین تبدیل کنید، باید ابتدا تتر یا دلار بخرید و سپس در صرافی ارز دیجیتال آن را به بیت کوین تبدیل کنید.

در صرافی‌های سنتی، ساعات و روزهای خاصی برای معامله وجود دارد؛ این صرافی‌ها آخر هفته‌ها یا شب‌ها تعطیل هستند. اما صرافی‌های ارز دیجیتال تعطیلی ندارند و تریدرها می‌توانند در ۲۴ ساعت شبانه روز و ۷ روز هفته معامله انجام دهند.

جفت ارز چیست؟

جفت ارزهای معاملاتی، ارزهایی هستند که در صرافی‌های مختلف ارائه می‌شوند و تریدرها با استفاده از  آن‌ها می‌توانند خرید و فروش انجام دهند. آن‌ها شامل دو ارز دیجیتال یا یک ارز فیات و یک ارز دیجیتال هستند که می‌توان آن‌ها را در ازای یکدیگر معامله کرد. در حال حاضر BTC/USDT، BTC/LTC و BTC/ETH مهم‌ترین جفت ارزهایی هستند که در صرافی‌های ارز دیجیتال عرضه می‌شوند.

بگذارید با ذکر یک مثال مفهوم جفت ارزهای معاملاتی را توضیح بدهیم. امکان خرید بیت کوین با ریال ایران وجود ندارد، زیرا جفت ارز ریال/ بیت کوین در صرافی‌های غیر ایرانی ارائه نمی‌شود. بنابراین کاربران ایرانی یا باید از صرافی‌های ایرانی استفاده کنند و یا ابتدا ریال را به تتر تبدیل کنند و سپس جفت ارز تتر/ بیت کوین را بخرند.

صرافی ارز دیجیتال چطور کار می‌کند؟

زمانی که در یک صرافی حسابی باز می‌کنید، می‌توانید توکن‌ها و کوین‌های مختلف را بخرید و بفروشید. هر صرافی لیستی از توکن‌های معاملاتی خود ارائه می‌دهد و کاربران در آن فقط می‌توانند همین توکن‌ها را خرید و فروش کنند. لیست‌ توکن‌های معاملاتی صرافی‌های غیرمتمرکز نسبت به صرافی‌های متمرکز گسترده‌تر است، زیرا معیارهای نظارتی کم‌تری در آن‌ها وجود دارد.

برخی از صرافی‌ها امکان معامله ارزهای دیجیتال با ارزهای فیات را هم فراهم کرده‌اند. معمولا هرچه صرافی بزرگ‌تر باشد، ارزهای بیشتری در لیست معاملاتی آن وجود دارد. اما در کل، اگر قصد دارید توکن خاصی را بخرید یا بفروشید، پیش از افتتاح حساب در هر صرافی، مطمئن شوید که توکن مورد نظر شما در لیست آن وجود داشته باشد.

روش کار در صرافی ارز دیجیتال

تریدرها برای کار با صرافی‌های متمرکز باید ابتدا در آن‌ها ثبت نام کنند و احراز هویت انجام دهند. این کار برای کاربران ایرانی چالش‌هایی دارد که در قسمت‌های بعدی به آن می‌پردازیم. بعد از آن باید یک ولت ارز دیجیتال را به صرافی متصل کنند و آن را با یک دارایی دیجیتال پر کنند. بهتر است دارایی‌هایی را انتخاب کنید که نقدینگی خوبی داشته باشند. به عنوان مثال بیت کوین و اتر ارزهایی هستند که معمولا با توکن‌ها و کوین‌های مختلف جفت می‌شوند و در لیست همه صرافی‌ها وجود دارند. این دو ارز در بازار ارزهای دیجیتال بیشترین میزان نقدینگی را دارند. در مرحله نهایی هم می‌توانید با توجه به اطلاعاتی که از بازار دارید، دستور خرید یا فروش ثبت کنید و در بازار ارزهای دیجیتال ترید انجام دهید.

روش کار پلتفرم‌های صرافی متمرکز

سفارش‌های خرید و فروش در دفتر سفارش صرافی ثبت می‌شود. دفتر سفارش برای هماهنگ کردن درخواست‌های خرید با درخواست‌های فروش در هر صرافی متمرکز استفاده می‌شود. در اکثر صرافی‌های متمرکز کاربران می‌توانند از دو راه دستور خرید را ثبت کنند. سفارشات روش اول دستور بر اساس بازار ثبت می‌شود و در روش دوم تریدرها خودشان محدودیت‌هایی برای سفارش در نظر می‌گیرند.

در سفارشاتی که بر مبنای بازار ثبت شده، خریداران فقط تعداد ارزهای دیجیتالی که می‌خواهند بخرند را مشخص می‌کنند و نقشی در تعیین قیمت ندارند. صرافی به صورت خودکار این دسته از سفارش‌ها را به فروشندگانی که توکن‌هایشان را با کم‌ترین قیمت عرضه کرده‌اند، وصل می‌کند و معامله انجام می‌شود. این دسته از سفارش‌ها معمولا خیلی سریع تکمیل می‌شوند.

مطلب پیشنهادی  آلت سیزن چیست؟ با فصل آلت کوین ها آشنا شوید

در برخی از سفارش‌ها، کاربران علاوه بر تعداد، محدوده قیمت را هم تعیین می‌کنند. در این صورت پلتفرم صرافی منتظر می‌ماند که یک فروشنده، ارز دیجیتال خود را با قیمت تعیین شده در بازه خریدار بفروشد. بعد از اینکه چنین فروشنده‌ای پیدا شد،‌ بین آن‌ها ارتباط برقرار می‌شود و معامله صورت می‌گیرد. این دسته از تراکنش‌ها ممکن است به زمان بیشتری برای پردازش نیاز داشته باشند.

نکته مهم این است که خریدار و فروشنده در صرافی ارز دیجیتال باهم ارتباط مستقیم ندارند و فرایندی که گفتیم، به صورت خودکار انجام می‌شود. تنها کاری که کاربران انجام می‌دهند، ثبت درخواست خرید یا فروش یک ارز دیجیتال است.

روش کار صرافی‌های غیرمتمرکز با صرافی ارز دیجیتال متمرکز متفاوت است، به همین دلیل در مقاله‌ای منحصر به فرد درباره از صرافی‌های غیرمتمرکز و روش کار آن‌ها توضیح دادیم.

انواع صرافی‌های ارز دیجیتال

صرافی‌های ارز دیجیتال انواع مختلفی دارند. تا سال‌های قبل مردم فقط در صرافی‌های متمرکز ترید می‌کردند. از سال ۲۰۲۰ به بعد، کار با صرافی‌های غیرمتمرکز هم متداول شد. اکنون بسیاری از تریدرها بخاطر مزایای صرافی‌های غیرمتمرکز به این پلتفرم‌ها کوچ کرده‌اند. در ادامه انواع مختلف صرافی‌ها را نام می‌بریم و درباره ویژگی‌های هرکدام توضیح می‌دهیم.

صرافی‌های متمرکز

صرافی‌هایی که در این مقاله راجع به آن‌ها صحبت می‌کنیم، صرافی‌های متمرکز هستند و متداول‌ترین بستر برای معامله ارزهای دیجیتال محسوب می‌شوند. در این صرافی‌ها یک شخص ثالث میان طرفین تراکنش‌ (خریدار و فروشنده) وجود دارد و معامله را مطابق با چارچوب‌های تعیین شده انجام می‌دهد؛ این صرافی‌ها شبیه به کارگزاری‌های بورس و اوراق بهادار کار می‌کنند.

صرافی‌ ارز دیجیتال متمرکز

بسیاری از افراد بر این باورند که روش کار صرافی‌های متمرکز با ذات ارزهای دیجیتال سازگاری ندارد؛ زیرا غیرمتمرکز بودن یکی از اهدافی بود که از همان ابتدا برای بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال تعریف شد. با این حال تبدیل ارز فیات به ارز دیجیتال یا برعکس در این دسته از صرافی‌ها راحت‌تر است. از طرفی بسیاری از مردم عادت کرده‌اند به یک شخص ثالث اعتماد کنند و بخشی از مسئولیت تراکنش‌هایشان را به دیگری واگذار کنند. به همین دلیل ترید در صرافی‌های متمرکز یکی از پرکاربردترین روش‌های خرید و فروش ارز دیجیتال در سراسر جهان است.

نقطه ضعف اصلی صرافی‌های متمرکز این است که توسط یک نهاد واحد مدیریت می‌شود. به همین خاطر احتمال حمله به این دسته از صرافی‌ها نسبت به مراکزی که غیرمتمرکز کار می‌کنند، بیشتر است. به عنوان مثال اگر هکرها بتوانند به سرورهای اصلی بایننس دسترسی پیدا کنند، عملا اطلاعات ولت و حساب‌های همه کاربران را در اختیار خواهند داشت. البته ساختارهای سخت‌افزاری و نرم‌افزاری مراکز بزرگی چون بایننس بسیار قدرتمند است و هک کردن و حملات سایبری به آن‌ها کار ساده‌ای نیست.

 صرافی‌های غیرمتمرکز (DEX)

DEXها صرافی‌هایی هستند که در آن‌ها شخص ثالثی میان طرفین قرارداد وجود ندارد و آن‌ها به صورت همتا به همتا معامله انجام می‌دهند. برخی از تفاوت‌های صرافی‌های متمرکز با DEXها را در ادامه بیان می‌کنیم.

  • صرافی‌های ارز دیجیتال غیرمتمرکز به ذات ارزهای دیجیتال نزدیک‌تر هستند و امکان انجام معاملات بدون واسطه و کاملا غیرمتمرکز را فراهم می‌کنند.
  • از نظر تئوری، DEXها در برابر حملات سایبری مقاوم‌تر هستند، زیرا هیچ سرور مرکزی برای هک کردن وجود ندارد.
  • کارمزد تراکنش در صرافی‌های غیرمتمرکز نسبت به صرافی‌های متمرکز کم‌تر است.
  • سرعت پردازش تراکنش در صرافی‌های غیرمتمرکز بیشتر است.
  • صرافی‌های غیرمتمرکز امکان معامله ارزهای فیات با ارزهای دیجیتال را ندارند.
  • زیرساخت‌های تکنولوژی صرافی‌های متمرکز نسبت به صرافی‌های غیرمتمرکز قدرتمندتر است.
  • صرافی‌های غیرمتمرکز هیچ مرکز مرجعی ندارند. اگر تراکنشی با مشکل مواجه شود یا حتی اسکم باشد، کسی مسئولیتی در قبال آن قبول نمی‌کند و هیچ نهاد مرکزی برای ثبت شکایت وجود ندارد.

صرافی ارز دیجیتال ترکیبی

این صرافی‌ها مدل کاری صرافی‌های متمرکز را با صرافی‌های غیرمتمرکز ترکیب کرده‌اند. هدف نهایی صرافی‌های ترکیبی این است که انجام تراکنش‌ در آن‌ها به اندازه یک صرافی متمرکز ساده باشد و کاربران به اندازه یک صرافی غیرمتمرکز امنیت و آزادی داشته باشند.

صرافی ارز دیجیتال ترکیبی

در حال حاضر تعداد این دسته از صرافی‌ها بسیار محدود است و کاربران بسیاری ندارند. حتی بسیاری از تریدرها و فعالان بازار ارزهای دیجیتال نمی‌دانند این صرافی‌ها هم راه‌اندازی شده‌اند. اما توسعه‌دهندگان آن‌ها در تلاشند زیرساخت‌های مورد نیاز برای این دسته از صرافی‌های ارز دیجیتال را ارائه دهند و کاربران بیشتری جذب کنند.

ولت‌ها در صرافی‌های ارز دیجیتال چطور کار می‌کنند؟

صرافی ارز دیجیتال فضایی است که توکن‌ها و کوین‌ها در آن خرید و فروش می‌شوند و ولت‌ها فضایی است که دارایی‌های دیجیتال در آن نگهداری می‌شوند. دارایی‌های رمزنگاری هم دیجیتال و هم غیرمتمرکز هستند؛ یعنی وجود خارجی ندارند و در بستر بلاکچین ثبت شده‌اند. بلاکچین هم شبکه‌ای است که به صورت توزیع شده روی کامپیوترهای مختلف وجود دارد و برای معامله و ایجاد ارزهای دیجیتال مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد. ولت‌های دیجیتال به کاربران این امکان را می‌دهند که به دارایی‌های دیجیتالی که روی بلاکچین ذخیره شده، دسترسی داشته باشند.

ولت‌ها با استفاده از کلیدهای خصوصی و عمومی کار می‌کنند و کاربران از طریق این کلیدها می‌توانند به دارایی‌هایشان دسترسی داشته باشند. آن‌ها دو نمونه سرد و گرم دارند. ولت‌های سرد آفلاین هستند و حتی ممکن است یک دستگاه سخت‌افزاری مانند فلش مموری باشند. ولت‌های گرم هم به اینترنت متصل می‌شوند و می‌توانند به صورت مستقیم با پلتفرم‌های مختلف از جمله صرافی‌ها تعامل داشته باشند و با آن‌ها توکن مبادله کنند.

مطلب پیشنهادی  یونی سواپ چیست؟ صرافی UniSwap با توکن UNI

در حال حاضر اکثر ولت‌ها، از توکن‌های مختلف پشتیبانی می‌کنند، اما برای اطمینان بیشتر توصیه می‌شود پیش از ایجاد یک ولت یا خرید کیف پول سرد، مطمئن شوید که قابلیت پشتیبانی از ارزهای دیجیتال مورد نظر شما را داشته باشد.

چرا باید دارایی‌های دیجیتال را به ولت انتقال دهیم؟

ساده‌ترین راه برای نگهداری دارایی‌های دیجیتال، نگهداری آن‌ها در حساب صرافی است. البته نگهداری دارایی‌ها در صرافی، دسترسی شما را محدود می‌کند و همچنین امنیت کم‌تری دارد. دسترسی محدود به این دلیل است که اگر بخواهید به دارایی خود دسترسی داشته باشید، باید به صرافی درخواست دهید. امنیت پایین‌تر هم به این دلیل است که صرافی‌ها در برابر حملات سایبری آسیب‌پذیر هستند.

انتقال دارایی از صرافی به ولت

زمانی که از ولت استفاده می‌کنید، اختیار کامل دارایی‌هایتان را به دست می‌گیرید. می‌توانید آن‌ها را در صرافی‌های دیگر معامله کنید و مدیریت آن‌ها را برعهده داشته باشید. با استفاده از ولت‌ها می‌توانید در پلتفرم‌های مختلف تراکنش انجام دهید و به یک صرافی محدود نخواهید شد. به همین دلیل است که اکثر تریدرهای حرفه‌ای دارایی‌هایشان در ولت شخصی نگهداری می‌کنند. حتی برخی از آن‌ها یک ولت سرد برای ذخیره سرمایه‌گذاری‌های بزرگ و یک ولت گرم برای تراکنش‌های روزمره دارند.

منبع درآمد صرافی‌های ارز دیجیتال

درآمد صرافی ارز دیجیتال هم مانند صرافی‌های سنتی از کارمزدی تأمین می‌شود که برای معاملات مختلف دریافت می‌کنند. مبلغ کارمزد در هر صرافی به سیاست‌های مالی آن بستگی دارد؛ برخی از صرافی‌ها هم کارمزدهای متنوعی دریافت می‌کنند. به عنوان مثال اگر در تراکنش‌های بایننس از بایننس کوین استفاده کنید، کارمزد کم‌تری برای تراکنش‌ها پرداخت خواهید کرد.

برخی از انواع کارمزدهایی که کاربران به صرافی‌های ارز دیجیتال پرداخت می‌کنند را در ادامه نام برده‌ایم:

کارمزد برداشت

زمانی که بخواهید ارز دیجیتالی را از حساب خود در صرافی برداشت کنید، باید کارمزد بپردازید. این کارمزدها به صورت درصدی دریافت نمی‌شوند و مبلغ آن‌ها برای هر برداشت مشخص است. البته صرافی‌ها در بازه‌های زمانی مختلف این مبلغ را افزایش می‌دهند و معمولا قبل از انجام این کار به کاربران اطلاع نمی‌دهند.

کارمزد تراکنش

این کارمزدها به صورت درصدی محاسبه می‌شوند. مقدار این کارمزدها علاوه بر مبلغ تراکنش، به بلاکچینی که روی آن تراکنش انجام می‌دهید، ازدحام شبکه و اینکه خریدار هستید یا فروشنده نیز بستگی دارد. خریداران معمولا کارمزد بیشتری نسبت به فروشندگان می‌پردازند؛ زیرا فروشندگان نقدینگی مورد نیاز برای ترید را تأمین می‌کنند و به همین دلیل تخفیف می‌گیرند.

کارمزد تراکنش‌های متفرقه

صرافی‌های ارز دیجیتال سرویس‌های مختلفی به کاربران خود ارائه می‌دهند. به عنوان مثال در برخی از صرافی‌ها کاربران می‌توانند وام بگیرند یا از اهرم‌های معاملاتی استفاده کنند. بسیاری از این سرویس‌ها نرخ بهره منحصر به خود را دارند که بخشی از درآمد صرافی را تأمین می‌کنند.

۵ نکته‌ای که هنگام انتخاب صرافی مناسب برای ترید باید به آن توجه داشته باشید

برخی از صرافی‌های ارز دیجیتال مانند بایننس، کوین بیس، کوین فلکس و… اعتبار خوبی دارند و به همین دلیل بسیاری از کاربران برای ترید در آن‌ها ثبت نام می‌کنند. انتخاب بهترین صرافی ارز دیجیتال برای کاربران تازه‌وارد کار ساده‌ای نیست و بسیاری از آن‌ها حتی نمی‌دانند هنگام انتخاب صرافی به چه نکاتی باید توجه داشته باشند.

انتخاب بهتری صرافی ارز دیجیتال

در ادامه ۵ سوال مهم مطرح می‌کنیم که با پاسخ دادن به آن‌ها می‌توانید بهترین صرافی ارز دیجیتال برای ترید را انتخاب کنید.

صرافی ارز دیجیتال مورد نظر چه مناطقی را پوشش می‌دهد؟

صرافی‌های ارز دیججیتال مختلف، حوزه‌های قضایی گوناگونی را تحت پوشش قرار می‌دهند. البته ایران در حوزه تحت پوشش هیچکدام از صرافی‌های متمرکز خارجی نیست. ایرانی‌ها باید با بررسی این موضوع، vpsهایی را خریداری کنند که آی‌پی آن‌ها در کشورهای تحت پوشش صرافی مورد نظرشان قرار داشته باشد.

نقدینگی صرافی مورد نظر چقدر است؟

صرافی‌هایی که حجم دارایی موجود در آن‌ها بیشتر است و در روز تراکنش‌های زیادی انجام می‌دهند، اعتبار بیشتری دارند. این دسته از صرافی‌ها برای افزایش نقدینگی و جلب توجه کاربران بازار ارزهای دیجیتال، خدمات خوبی به آن‌ها ارائه می‌دهند. تعداد زیاد کاربران یکی از مهم‌ترین علت‌های افزایش نقدینگی و تعداد تراکنش‌ها در یک صرافی است.

نقدینگی بالا مزیت‌های دیگری هم دارد. زمانی که نقدینگی زیاد باشد، سفارش شما به محض ثبت شدن، پردازش و انجام می‌شود. بنابراین نیازی نیست مدت زیادی منتظر بمانید. همچنین قیمت ارزهای دیجیتال در صرافی‌هایی که تعداد تراکنش بیشتری دارند، به قیمت کلی بازار نزدیک‌تر است. در صرافی‌هایی که تعداد تراکنش‌هایشان کم باشد، قیمت توکن‌ها برای خریداران افزایش و برای فروشندگان کاهش پیدا می‌کند.

لیست توکن‌های معاملاتی در صرافی مورد نظر چیست؟

لیست توکن‌های معاملاتی

پیش از این درباره لیست توکن‌های معاملاتی صرافی ارز دیجیتال صحبت کردیم. هرچه صرافی بزرگ‌تر باشد، از معامله توکن‌های بیشتری پشتیبانی می‌کند. برخی از توکن‌ها صرفا در برخی از صرافی‌ها وجود دارند و سایر صرافی‌ها از آن‌ها پشتیبانی نمی‌کنند. به همین دلیل تریدرها پیش از افتتاح حساب و احراز هویت باید این موضوع را نیز بررسی کنند.

کارمزد معاملاتی در صرافی مورد نظر چقدر است؟

شرایط معامله در صرافی باید به صرفه و منطقی باشد تا ترید در بازار ارزهای دیجیتال سودآور باشد. در برخی از صرافی‌ها هزینه تراکنش بسیار زیاد است و برای تریدرها صرفه اقتصادی ندارد. این موضوع برای کاربران ایرانی که گاهی مجبور می‌شوند کارمزد را از درآمد ریالی خود پرداخت کنند، اهمیت بیشتری دارد.

کاربران بازار ارزهای دیجیتال معمولا ترجیح می‌دهند از صرافی‌هایی استفاده کنند که توکن بومی خود را عرضه کرده‌اند. زیرا این صرافی‌ها برای تراکنش‌هایی که با توکن بومیشان انجام می‌شود، کارمزد کم‌تری دریافت می‌کنند.

مطلب پیشنهادی  مرورگر بلاکچینی چیست؟ معرفی 4 مرورگر مشهور

امنیت صرافی ارز دیجیتال چقدر است؟

هیچ صرافی صددرصد امن نیست، اما برخی از صرافی‌ها نسبت به مراکز دیگر امنیت بیشتری دارند. سعی کنید در صرافی حساب باز کنید که مدت بیشتری است در بازار کار می‌کند. همچنین می‌توانید اطلاعاتی درباره اقدامات امنیتی که هر صرافی برای تأمین امنیت کاربرانش انجام می‌دهد،‌ در سایت آن‌ها بخوانید.

تعداد محدودی از صرافی‌ها دارایی کاربران خود را بیمه می‌کنند. اما سیاست بیمه در میان صرافی‌های ارز دیجیتال متداول نیست. بنابراین اگر دیدید یک صرافی این خدمات را ارائه می‌دهد، بلافاصله در آن حساب باز نکنید. ابتدا سایر فاکتورها را هم بررسی کنید. اگر صرافی سایر ویژگی‌های مورد نیاز را هم داشت، می‌توانید به عنوان بستری برای انجام تراکنش‌ها به آن اعتماد کنید.

ایرانی‌ها چگونه با صرافی‌های ارز دیجیتال کار می‌کنند؟

با وجود اینکه دنیای ارزهای دیجیتال بسیاری از محدودیت‌ها را از پیش روی مردم برداشته و اهمیت مرزهای جغرافیایی را کم‌تر کرده، اما همچنان از دنیای سیاست تأثیر می‌گیرد. ایران در بسیاری از صرافی‌های ارز دیجیتال تحریم شده است و اگر متوجه شوند یک آی‌پی از ایران کار می‌کند،‌ آن را مسدود خواهند کرد. حتی ممکن است دارایی‌هایی که در حساب کاربر ایرانی ذخیره شده هم مسدود شود و دیگر به آن‌ها دسترسی نداشته باشد.

صرافی ارز دیجیتال ایرانی

ایرانی‌ها برای ترید در بازار ارزهای دیجیتال چند راه مختلف دارند که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم.

استفاده از صرافی‌های ایرانی

یکی از راه‌ها این است که از صرافی‌های ایرانی استفاده کنند؛ زیرا این صرافی‌ها از ریال هم پشتیبانی می‌کنند و همچنین امکان انجام معامله به صورت امن را برای کاربران فراهم می‌کنند. نکته مهم این است که بهترین صرافی ایرانی را پیدا کنید و با استفاده از آن تراکنش‌های مورد نظر خود را در بازار ارزهای دیجیتال انجام دهید. کاربرانی که به تازگی وارد بازار ارزهای دیجیتال شده‌اند، معمولا از صرافی‌های ایرانی استفاده می‌کنند. بعد از اینکه حرفه‌ای شدند، وارد بازارهای خارج از ایران می‌شوند.

استفاده از صرافی خارجی با آی‌پی غیر ایرانی

تریدرهای حرفه‌ای بازار ارزهای دیجیتال، توکن‌های گوناگونی را خرید و فروش می‌کنند. از آنجایی که لیست معاملاتی صرافی‌های ایرانی محدود است، افراد حرفه‌ای ترجیح می‌دهند با صرافی‌های خارجی کار کنند. بسیاری از کاربران با استفاده از VPN و VPS آی‌پی‌هایشان را تغییر می‌دهند و با صرافی‌های بزرگی چون بایننس کار می‌کنند و تنها برای تبدیل دارایی‌هایشان به ریال ایران، از صرافی ارز دیجیتال ایرانی کمک می‌گیرند.

استفاده از صرافی‌های غیرمتمرکز

یکی دیگر از گزینه‌های پیش روی ایرانی‌ها برای ترید در بازارهای خارجی، استفاده از صرافی‌های غیرمتمرکز است. در این صرافی‌ها به اندازه مراکز متمرکز سخت‌گیری وجود ندارد و ترید در آن‌ها ساده‌تر است. اهمیتی ندارد در کدام نقطه از جهان باشید یا احراز هویت انجام داده باشید یا خیر؛ در هر صورت می‌توانید در یک صرافی غیرمتمرکز خرید و فروش انجام دهید.

استفاده از ولت‌هایی که خدمات ترید را هم ارائه می‌دهند

برخی از ولت‌های ارز دیجیتال هم امکان تبادل توکن‌های مختلف را فراهم کرده‌اند، به عنوان مثال در ولت‌های اتمیک، تراست ولت و… امکان تبادل توکن‌هایی با نقدینگی بالا وجود دارد. البته کارمزد انجام تراکنش در پلتفرم کیف پول‌های دیجیتال بسیار زیاد است و به همین دلیل کاربران ترجیح می‌دهند از روش‌های قبلی برای انجام معامله استفاده کنند.

چرا قیمت ارزهای دیجیتال در صرافی‌های مختلف متفاوت است؟

این موضوع ذهن تریدرها و به خصوص افرادی است که به تازگی معامله در بازار ارزهای دیجیتال را شروع کرده‌اند، درگیر کرده است. معاملات در صرافی‌های مختلف ارتباطی به یکدیگر ندارند، به همین دلیل قیمت ارزهای دیجیتال در هر صرافی به میزان خرید و فروش آن ارز در همان صرافی بستگی دارد.

قیمت توککن‌ها در صرافی ارز دیجیتال

حجم معاملات، میزان عرضه ارز دیجیتال و تقاضا برای آن، فاکتورهایی هستند که قیمت هر ارز را تعیین می‌کنند؛ بنابراین هرچه یک صرافی بزرگ‌تر باشد، معمولا قیمت ارزهای دیجیتال در آن نسبت به سایر صرافی‌ها بیشتر است. در ارزهای دیجیتال مفاهیمی مثل «ثبات» یا «برابری» وجود ندارد! اهمیتی ندارد که قیمت یک ارز دیجیتال در یک صرافی نسبت به قیمت آن در صرافی دیگر خیلی کم‌تر باشد، قیمت‌ها بر اساس معیارهای بازار تعیین می‌شوند. البته از آنجایی که تریدرها در صرافی‌های مختلف فعالیت می‌کنند، تفاوت قیمت در صرافی‌های مختلف زیاد نیست.

قیمتی که در سایت‌های تحلیل ارز دیجیتال یا گوگل می‌بینیم، قیمت کلی ارزهاست و احتمال دارد در صرافی‌ها مقداری کم‌تر یا بیشتر باشد. برخی از تریدرهای حرفه‌ای از این اختلاف قیمت‌ها سود می‌کنند و معاملات آربیتراژ انجام می‌دهند.

کلام آخر

در این مقاله اطلاعات تئوری که نیاز بود درباره صرافی ارز دیجیتال بدانید را ارائه دادیم. البته بخشی از اطلاعات و جزئیاتی که درباره کار با این صرافی‌ها یاد می‌گیرید، به مرور زمان و با کسب تجربه به دست می‌آید. کار با صرافی‌های متمرکز نسبت به صرافی‌های غیرمتمرکز ساده‌تر است. به همین دلیل بسیاری از کاربران کارشان را با صرافی‌های متمرکز شروع می‌کنند و بعد از آن، به سراغ مدل‌های غیرمتمرکز می‌روند تا کارمزد کم‌تری بپردازند و آزادی بیشتری داشته باشند.

تیم داموند از متخصصین حوزه ارزهای دیجیتال و بلاکچین تشکیل شده است. مقالات مجله داموند درباره همه مفاهیم مورد نیاز برای تریدرها و فعالان بازار ارزهای دیجیتال توضیح می‌دهند و پاسخگوی بسیاری از سوالات کاربران در این بازار مالی هستند. اگر سوالی درباره صرافی‌های ارز دیجیتال دارید، در بخش نظرات مطرح کنید. کارشناسان داموند پاسخگوی سوالات شما در این زمینه خواهند بود.

دسته بندی مطالب
مطالب مرتبط
مطالب مرجع

ارز دیجیتال چیست؟

بلاک چین چیست؟

متاورس چیست؟

NFT چیست؟

دیفای (DeFi) چیست؟

صرافی غیرمتمرکز چیست؟

کیف پول چیست؟

تحلیل تکنیکال چیست؟

ایردراپ چیست؟

استیکینگ ارز دیجیتال چیست؟

بیت کوین چیست؟

اتریوم چیست؟

تتر چیست؟

خرید و فروش ارز های دیجیتال
ما را دنبال کنید
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.