داموندمگ

کیف پول ارز دیجیتال چیست؟ + معرفی انواع Wallet ها

DAMOND
کیف پول ارز دیجیتال چیست

یکی از مفاهیم اولیه‌ای که باید برای ورود به دنیای ارزهای دیجیتال بدانید، مفهوم کیف پول ارز دیجیتال است. کیف پول رمزارزی محلی برای ذخیره‌سازی و نگهداری ارزهای دیجیتال است. در واقع چیزی که در کیف پول ذخیره می‌شود، یک کلید خصوصی یا Private key بوده که نشان از مالکیت شما بر یک حساب ارز دیجیتال است.
اگر این مفاهیم برای شما پیچیده به نظر می‌آید، نگران نباشید، در این مقاله از داموندمگ قصد داریم کیف پول ارز دیجیتال را با زبانی ساده توضیح دهیم و به معرفی کلید عمومی و خصوصی بپردازیم. همچنین در ادامه مقاله انواع کیف پول ارز دیجیتال را بررسی و بهترین کیف پول‌های ارز دیجیتال را نیز معرفی خواهیم کرد.
در انتهای مقاله نیز به مقایسه انواع کیف پول ارز دیجیتال خواهیم پرداخت و معایب و مزایا انواع کیف پول ارز دیجیتال را توضیح خواهیم داد. بنابراین اگر تمایل دارید تا اطلاعات جامع و کاملی در این زمینه به دست آورید، توصیه می‌کنیم که حتما تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

کلید عمومی و خصوصی در ارزهای دیجیتال چیست؟

کلید عمومی و کلید خصوصی چیست

قبل از آنکه درباره کیف پول رمزارزی صحبت کنیم، ابتدا لازم است که با مفهوم کلید عمومی و کلید خصوصی در ارزهای دیجیتال آشنا شوید. بدون دانستن این مفاهیم قادر به درک نحوه کار کیف پول ارز دیجیتال نخواهید بود و نمی‌توانید درک کنید که دقیقا چه چیزی در کیف پول شما ذخیره می‌شود. ندانستن این موضوع خطر بزرگی برای دارایی شما به حساب می‌آید، چرا که برخی کلاهبرداران با سواستفاده از این موضوع، رمزارزهای کاربران را سرقت می‌کنند.

همانطور که در مقاله بلاکچین چیست؟ توضیح دادیم، امنیت بلاکچین‌ها بسیار بالاست و احتمال دستکاری و هک اطلاعات در آن‌ها بسیار کم است. عاملی که باعث به خطر افتادن دارایی کاربران می‌شود، فاش شدن کلیدهای خصوصی کاربران است. در ادامه به صورت کامل درباره کلید عمومی و کلید خصوصی در ارزهای دیجیتال صحبت خواهیم کرد.

کلید عمومی در ارز دیجیتال

اجازه دهید مفهوم کلید عمومی را با یک مثال ساده برای شما توضیح دهیم. فرض کنید که خانه‌ای دارید که ارزهای دیجیتال خود را در آن قرار داده‌اید. کلید عمومی شما آدرس همین خانه است که دقیقا نشان می‌دهد خانه شما در کدام خیابان و کدام پلاک قرار دارد.

در واقع کلید عمومی شناسه حساب رمزارزی شماست. اگر بخواهید برای شخص دیگر ارز دیجیتال بفرستید، ابتدا باید آدرس خانه‌ای که رمزارزهایتان در آن قرار دارد، وارد کنید و همچین اگر بخواهید از شخص دیگری رمزارز دریافت کنید، باید کلید عمومی را به اشتراک بگذارید. (درست همانند وقتی که می‌خواهید بسته پستی دریافت کنید و آدرس خانه خود را به فرستنده می‌دهید.)

کلید خصوصی در ارز دیجیتال

اگر کلید عمومی را آدرس خانه رمزارزهایتان در نظر بگیرید، کلید خصوصی همانند کلید آن خانه است. شما برای ارسال و دریافت بسته‌های پستی، آدرس خانه خود را در اختیار هر فردی قرار می‌دهید، اما هرگز کلید خانه خود را در اختیار افراد غریبه یا ناشناس قرار نمی‌دهید.

اگر بخواهیم ساده و خلاصه بگوییم، کلید خصوصی نشان از مالکیت یک فرد بر ارزهای دیجیتال موجود در یک شماره حساب (کلید عمومی) است. هر کس کلید خانه شما را داشته باشد و آدرس آن را بداند، می‌تواند یه رمزارزهای شما دسترسی داشته باشد و آن‌ها را جابجا کند. بنابراین هرگز نباید کلید خصوصی خود را در اختیار دیگران قرار دهید و باید آن‌ها را در یک جای امن ذخیره کنید تا هکرها و سارقان نتوانند به آن دسترسی پیدا کنند.

حال سوال این است که این کلید عمومی و خصوصی چگونه ایجاد می‌شوند و چگونه می‌توان امنیت آن‌ها را حفظ کرد. در اینجاست که مفهوم کیف پول ارز دیجیتال شکل می‌گیرد، کیف پول ابزاری است که با کمک آن می‌توانید جفت کلید عمومی و خصوصی ارزهای دیجیتال خود را مدیریت کرده و امنیت کلیدهای خود را به وسیله آن تامین کنید. در ادامه به توضیح مفهوم کیف پول ارزدیجیتال و نحوه کار آن خواهیم پرداخت.

کیف پول ارز دیجیتال چیست؟

کیف پول ارز دیجیتال چیست

حال که در قسمت قبل با مفهوم کلید عمومی و خصوصی آشنا شده‌اید، به راحتی می‌توانیم مفهوم کیف پول ارز دیجیتال را توضیح دهیم. کیف پول ارز دیجیتال ابزاری است که قادر به انجام دو وظیفه اصلی زیر باشد:

 • مدیریت جفت کلیدهای عمومی و خصوصی
 • حفاظت و نگهداری از کلیدهای خصوصی

در این بخش قصد داریم با توضیح این دو وظیفه اصلی، شما را با نحوه کار کیف پول ارزدیجیتال آشنا کنیم و با بیانی ساده به سوال «کیف پول ارز دیجیتال چیست» پاسخ دهیم.

مطلب پیشنهادی داموندمگ:  توکن و استاندارد TRC20 چیست؟

مدیریت جفت کلیدهای عمومی و خصوصی

هر ارز دیجیتال یک جفت کلید عمومی و خصوصی مخصوص به خود دارد. کلیدهای عمومی و خصوصی از لحاظ رمزنگاری کاملا به یکدیگر مرتبط هستند و همانند تکه‌های پازل یکدیگر را تکمیل می‌کنند. هر کلید عمومی یک کلید خصوصی منحصر به فرد دارد. این کلیدهای عمومی و خصوصی با رمزنگاری قوی با یکدیگر مرتبط هستند و امنیت انتقال پول در فضای بلاکچین را تامین می‌کنند. یکی از وظایف کیف پول‌ها مدیریت آسان‌تر جفت کلیدهای عمومی و خصوصی ارزهای دیجیتال است.

همانطور که گفتیم هر ارز دیجیتال کلیدهای عمومی و خصوصی مخصوص به خود را دارد، حالا تصور کنید که تعداد زیادی ارز دیجیتال با کلیدهای عمومی و خصوصی متفاوت دارید، مسلما یادداشت و یا حفظ کردن تمام کلیدهای عمومی و خصوصی بسیار سخت است. در زیر نمونه‌ای از کلیدهای عمومی و خصوصی بیت کوین را آورده‌ایم، همانطور که می‌بینید، کلیدهای عمومی و خصوصی یک ترکیب طولانی از اعداد و حروف انگلیسی است و حفظ کردن یا مدیریت آن‌ها سخت است.

نمونه‌ای از کلید عمومی : 1BvGEOSYstWetqq3n5Au4m4GFg7xJaNVN2

نمونه‌ای از کلید خصوصی : 5HuECEUSEMEXXXIPADSBOKUAMKAqezyetde

کیف پول‌ها راهکارهایی را برای مدیریت کلیدهای عمومی و خصوصی به کاربران ارائه می‌کنند، تا دارندگان ارزهای دیجیتال به راحتی بتوانند دارایی خود را مدیریت کنند و از کلیدهای خصوصی و عمومی متعدد خود استفاده کنند.

به عنوان مثال هنگام ایجاد یک کیف پول‌ نرم افزاری، 12 یا 24 کلمه انگلیسی به شما نشان داده می‌شود و از شما خواسته می‌شود، این کلمات را به یاد داشته باشید یا آن‌ها را یادداشت کنید، این 12 یا 24 کلمه یک کد به منظور بازیابی کیف پول شما و همچنین بازیابی کلیدهای عمومی و خصوصی شماست. بنابراین به جای آنکه چندین کلید عمومی و خصوصی بسیار پیچیده را یادداشت کنید، فقط کافی است که 12 کلمه انگلیسی بازیابی کیف پول خود را یادداشت کنید. در ادامه بیشتر درباره انواع کیف پول‌ها و نحوه ایجاد کیف پول‌ها ارز دیجیتال صحبت خواهیم کرد.

فرق بین کلید خصوصی، کلید عمومی و آدرس

حفاظت و نگهداری از کلیدهای خصوصی

کلید خصوصی سند مالکیت بر ارزهایی است که در یک آدرس کیف پول قرار دارند. بدون داشتن کلید خصوصی نمی‌توانید به ارزهای دیجیتال خود دسترسی داشته باشید و یا آن‌ها را جابجا کنید. شاید جالب باشد که بدانید، در سال‌های ابتدایی خلق بیت کوین، عده‌ای از دارندگان این ارز که امیدی به آینده ارزهای دیجیتال نداشتند، کلیدهای خصوصی بیت کوین‌های خود را همراه کامپیوترهای خود به دور انداختند و پس از ارزشمند شدن بیت کوین دیگر هیچ راهی برای بازیابی ثروت دورانداخته شده نداشتند.

از آنجا که بلاکچین‌ها شبکه‌های غیرمتمرکز هستند و هیچ نهاد مرکزی برای نظارت بر آن‌ها وجود ندارد، مسئولیت حفظ و نگهداری از سرمایه کاملا بر عهده خود کاربر است و چنانچه کاربر کلیدهای خصوصی خود را گم کند، هیچ راه بازیابی برای آن وجود نخواهد داشت. به همین دلیل تعداد زیادی از آدرس‌های حساب ارز دیجیتال وجود دارند که مالک آن به دلیل گم کردن کلید خصوصی، امکان دسترسی به حساب خود را ندارد و این رمزارزها برای همیشه در این حساب‌ها باقی خواهند ماند.

در واقع این ارز دیجیتال نیست که در کیف پول‌ها نگهداری می‌شود، بلکه کلیدهای خصوصی حساب‌های رمزارزی شما درون کیف پول نگهداری می‌شود. بنابراین امن بودن کیف پول‌ها در مقابل هک و حملات سایبری بسیار مهم است. چرا که اگر هکر بتواند به اطلاعات کلیدهای خصوصی شما دسترسی پیدا کند، به راحتی می‌تواند ارزهای دیجیتال شما را سرقت کند و تقریبا راهی برای پیگیری و بازگرداندن آن‌ها وجود ندارد.

انواع کیف پول ارز دیجیتال

انواع کیف پول ارزدیجیتال

کیف پول‌های ارز دیجیتال با توجه به روشی که از کلیدهای خصوصی شما حفاظت می‌کنند، به سه دسته کلی زیر تقسیم می‌شوند:

کیف پول کاغذی ارز دیجیتال

این نوع کیف پول‌ها بسیار ساده و سنتی هستند. درکیف پول کاغذی ارز دیجیتال، یک کلید عمومی و خصوصی برای شما ایجاد می‌شود و سپس می‌توانید این دو کلید را بر روی کاغذ پرینت کنید. پس از پرینت کلیدها، می‌توانید از آن‌ها در گاوصندوق یا صندوق امانات نگهداری کنید، هر کسی که به کاغذ کلیدهای شما دسترسی داشته باشد، مالک دارایی شماست. ساز و کار کیف پول‌های کاغذی بسیار ساده و شفاف است و مخصوص افرادی است که به اینترنت و فضای آنلاین بی‌اعتماد هستند.

مزایا کیف پول کاغذی ارز دیجیتال

 • بسیار امن هستند و به دلیل دور اینکه خارج از فضای اینترنت هستند، امکان هک و حمله سایبری به آن وجود ندارد.
 • شما صاحب واقعی ارزهای دیجیتال خود هستید، کیف پول‌ها و نهادهای سازنده آن‌ها نمی‌توانند شما را تحریم کنند و یا مانع از دسترسی شما به داریی شما شوند.
 • این نوع کیف پول‌ها نزدیک‌ترین حالت به بلاکچین هستند، بنابراین با کمترین خطر و ریسک را از جانب دولت‌ها و نهادهای متمرکز مواجه خواهید بود و آن‌ها توانایی مصادره اموال شما را نخواهند داشت. چرا که بدون واسطه می‌توانید پول خود را بر روی بلاکچین جابجا کنید.
 • استفاده از آن‌ها رایگان است و هزینه‌ای به دنبال ندارد.
مطلب پیشنهادی داموندمگ:  شت کوین چیست؟ Shitcoin چه تفاوتی با سایر ارزها دارد؟

معایب کیف پول کاغذی ارز دیجیتال

 • اگر آسیب ببینند، یا اطلاعات روی کاغذ پاک شود، هیچ راه بازیابی برای دارایی خود نخواهید داشت.
 • تعداد زیادی کلید خصوصی و عمومی با تعداد کاراکترهای بسیار زیاد باید بر روی کاغذ پرینت شود.
 • مدیریت دارایی در این کیف پول‌ها اصلا آسان نیست، برای هر انتقال پول باید مدت‌زمان زیادی صرف شود.
 • کار با آن‌ها ساده نیست و نیاز به تجربه بیشتری برای کار با آن دارید.

ویژگی های کیف پول کاغذی

کیف پول نرم افزاری ارز دیجیتال

کیف پول های نرم افزاری، رایج‌ترین و متنوع‌ترین نوع از کیف پول‌های ارزدیجیتال هستند. این کیف پول‌ها خود به چند دسته دیگر تقسیم می‌شوند که در ادامه آن‌ها را معرفی خواهیم کرد، اما در ابتدا اجازه دهید به توضیح سازوکار کیف پول‌های نرم‌افزاری بپردازیم.

نحوه کار کیف پول‌های نرم‌افزاری

کیف پول‌های نرم‌افزاری همانطور که از نام آن مشخص است، به صورت نرم‌افزارهایی بر روی کامپیوتر یا گوشی‌های هوشمند نصب می‌شوند، سازوکار این نرم‌افزارها به صورت کلی این است که در هنگام ایجاد کیف پول 12 یا 24 کلمه انگلیسی به شما نشان داده می‌شود و از شما خواسته می‌شود تا این 12 کلمه را در جای امنی یادداشت کنید و یا آن‌ها را حفظ کنید.

این 12 کلمه انگلیسی Backup phrase یا عبارت بازیابی نامیده می‌شوند و تنها راه بازیابی کیف پول نرم‌افزاری و کلیدهای عمومی و خصوصی شما به حساب می‌آیند. چنانچه نرم‌افزار کیف پول از روی گوشی یا کامپیوتر شما پاک شود، یا گوشی و کامپیوتر شما سرقت شود، می‌توانید دوباره نرم‌افزار کیف پول را نصب کنید و با این 12 کلمه کیف پول خود را بازیابی کنید.

انواع کیف پول نرم‌افزاری از لحاظ نگهداری کلید خصوصی

کیف پول‌های نرم‌افزاری با روش‌های گوناگونی از کلیدهای خصوصی شما نگهداری می‌کنند. برخی از کیف پول‌های نرم‌افزاری کلید خصوصی شما را بر روی دستگاه شما ذخیره‌سازی می‌کنند و هیچ‌کدام از اطلاعات را بر روی سرورهای خود ذخیره نمی‌کنند. این کیف پول‌ها بسیار امن هستند، اما نمی‌توانید همانند ایمیل خود از یک دستگاه دیگر به آن‌ها دسترسی داشته باشید و برای جابجایی پول خود باید از دستگاهی استفاده کنید که کلید خصوصی شما بر روی آن ذخیره شده است.

برخی از کیف پول‌های نرم‌افزاری کلید خصوصی شما را بر روی سرورهای خود ذخیره می‌کنند. دسترسی به دارایی شما در این نوع کیف پول‌ها بسیار ساده است و شما با هر دستگاهی می‌توانید با ورود نام کاربری و رمز خود به ارزهای دیجیتال خود دسترسی داشته باشید. خطری که در این نوع کیف پول‌ها وجود دارد، امکان هک و سرقت اطلاعات از سرور این نوع کیف پول‌ها است. در برخی مواقع نیز سازنده این کیف پول می‌تواند به بهانه‌هایی همچون تحریم یا احراز هویت، مانع از دسترسی شما به دارایی‌تان شود.

درواقع در کیف پول‌های نرم‌افزاری آنلاین شما مالک کلیدهای خصوصی خود نیستید و سازنده کیف پول می‌تواند مانع از دسترسی شما به پول‌هایتان شود. این کیف پول‌ها چیزی شبیه نرم‌افزارهای بانک‌ها هستند، شما می‌توانید دارایی خود را ببینید یا جابجا کنید، اما در واقع بانک مالک دارایی شماست. کیف پول‌هایی که صرافی‌های ارز دیـجیتال در اختیار شما قرار می‌دهند، از این نوع کیف پول‌های نرم‌افزاری هستند.

بنابراین اکثر فعالان دنیای ارزهای دیجیتال توصیه می‌کنند، در صورتی که نیاز به معاملات زیاد ندارید، ارزهای دیجیتال خود را درون کیف پول‌های آنلاین صرافی‌ها نگهداری نکنید و آن را به کیف پول‌های شخصی و امن خود منتقل کنید. در صورتی که با سازوکار صرافی‌های ارز دیجیتال آشنایی ندارید، پیشنهاد می‌کنیم مقاله صرافی ارز دیجیتال چیست؟ را مطالعه کنید.

بهترین کیف پول بیت کوین برای ایرانیان

انواع کیف پول نرم‌افزاری از لحاظ ارتباط با بلاکچین

کیف پول‌های نرم‌افزاری از لحاظ ارتباط با بلاکچین به دو دسته کیف پول‌های سبک یا Lite و کیف پول‌های Onchain تقسیم‌بندی می‌شوند. کیف پول‌های نرم‌افزاری سبک به صورت مستقیم با بلاکچین یک ارز دیجیتال در ارتباط نیستند و از طریق سرور کیف پول با بلاکچین ارتباط برقرار می‌کنند.

کیف پول‌های نرم‌افزاری Onchain، برای آنکه بتوانند کار خود را انجام دهند، نیاز به دانلود کامل بلاکچین ارز دیجیتال دارند و باید با آخرین نسخه بلاکچین همگام‌سازی شوند. هر بار که از این کیف پول‌ها استفاده می‌کنید، باید مدت‌زمانی را برای دانلود آخرین نسخه بلاک چین و همگام‌سازی با آن صرف کنید. این کیف پول‌ها حجم زیادی را اشغال می‌کنند و سنگین هستند، بنابراین مناسب استفاده در گوشی تلفن همراه نیستند. با این وجود این نوع کیف پول‌ها به دلیل ارتباط مستقیم با بلاکچین از امنیت بسیار بالاتری نسبت به کیف پول‌های لایت برخوردار هستند.

مطلب پیشنهادی داموندمگ:  بهترین پروژه های دیفای ۲ کدامند؟ معرفی ۱۰ پروژه برتر موج دوم دیفای

مزایا کیف پول نرم‌افزاری ارز دیجیتال

 • رابط کاربری خوبی دارند و کار با آن‌ها جذاب و راحت است.
 • به راحتی می‌توانید از دستگاه‌های مختلف به آن‌ها دسترسی داشته باشید.
 • با چند حرکت ساده و بسیار سریع می‌توانید دارایی‌های خود را جابجا کنید.
 • بیشتر کیف پول‌ها نرم‌افزاری با صرافی‌های ارز دیجیتال در ارتباط هستند و می‌توانید برای معاملات روزانه از آن‌ها استفاده کنید.
 • بیشتر کیف پول‌های نرم‌افزاری خدمات خود را به صورت رایگان ارائه می‌دهند و نیاز به هزینه ندارند.
 • با رابط کاربری کیف پول نرم‌افزاری به آسانی می‌توانید دارایی‌های خود را مدیریت کنید.
 • بیشتر کیف پول‌های نرم‌افزاری چند ارزی هستند و همزمان می‌توانید چند ارز دیجیتال گوناگون را روی آن‌ها ذخیره کنید.

معایب کیف پول نرم‌افزاری ارز دیجیتال

 • نسبت به سایر کیف پول‌ها از امنیت پایین‌تری برخوردار هستند و در مقابل هک و حملات سایبری ضعیف هستند.
 • برای دسترسی به ارزهای دیجیتال خود معمولاً به یک نهاد متمرکز وابسته هستید، ریسک این وجود دارد که با دخالت دولت‌ها به صورت ناگهانی دسترسی به کیف پول را از دست بدهید.
 • در صورت به سرقت رفتن یا گم کردن گوشی یا کامپیوترتان، امکان به سرقت رفتن دارایی شما نیز وجود دارد.

بهترین کیف پول‌های نرم‌افزاری ارز دیجیتال

از جمله بهترین کیف پول‌های نرم‌افزاری می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

کیف پول سخت افزاری ارز دیجیتال

کیف پول سخت‌افزاری ارز دیجیتال

کیف پول‌های سخت‌افزاری همانند کیف پول‌های نرم‌افزاری هستند، با این تفاوت ک علاوه بر رمزهای نرم‌افزاری از یک سخت‌افزار هم برای امنیت بیشتر کمک می‌گیرند. کیف پول سخت‌افزاری جزو امن‌ترین کیف پول‌های ارز دیجیتال به حساب می‌آیند. این کیف پول یک دستگاه سخت‌افزاری است که معمولاً از طریق پورت USB به کامپیوتر متصل می‌شود.

تمام اطلاعات مربوط به کلیدهای خصوصی و عمومی ارزهای دیجیتال بر روی این دستگاه ذخیره می‌شود و می‌توان از طریق یک نرم‌افزار با این دستگاه کار کرد. بدون اتصال این سخت‌افزار به کامپیوتر و وارد کردن پین کد آن، نمی‌توان رمزارزهای موجود در کیف پول را جابجا کرد.

کیف پول‌های سخت‌افزاری از ترکیب دو راه سخت‌افزاری و نرم‌افزاری برای تأمین امنیت بهره می‌برند، به همین دلیل دسترسی کاربران برای جابجایی ارزهای خود سخت است و شاید از همه‌جا امکان‌پذیر نباشد. با اینکه بیشتر کیف پول‌های نرم‌افزاری رایگان هستند، اما برای خرید کیف پول سخت‌افزاری باید هزینه بپردازید. بنابراین کیف پول سخت‌افزاری بیشتر مناسب کاربرانی است که حجم بسیار زیادی ارز دیجیتال دارند و می‌خواهند برای طولانی‌مدت از آن نگهداری کنند.

بهترین کیف پول سخت‌افزاری ارز دیجیتال

لجر نانو اس (Ledger Nano S) یکی از قدیمی‌ترین و بهترین کیف پول‌های سخت‌افزاری است. برای کسب اطلاعات کامل در مورد بهترین کیف پول سخت‌افزاری ارز دیجیتال، می‌توانید مقاله بهترین کیف پول ارز دیجیتال چیست؟ را مطالعه کنید.

مزایا کیف پول سخت‌افزاری ارز دیجیتال

 • امنیت قابل قبولی دارند و می‌توانند برای نگهداری سرمایه زیاد مورداستفاده قرار گیرند.
 • حتی با سرقت قطعه سخت‌افزاری، امکان دسترسی به رمزارزهای شما وجود ندارد.

کیف پول لجر نانو ایکس از چه رمز ارزهایی پشتیبانی می کند؟

معایب کیف پول سخت‌افزاری ارز دیجیتال

 • برای استفاده از آن‌ها باید هزینه بپردازید و دستگاه سخت‌افزاری مخصوص بخرید.
 • ریسک خرابی یا سوختن دستگاه سخت‌افزاری وجود دارد.
 • برای دسترسی و انتقال سرمایه در کیف پول‌های سخت‌افزاری باید چندین مرحله را پشت سر بگذارید. بنابراین این کیف پول‌ها برای معاملات روزانه چندان کاربردی نیستند.
 • پایین بودن تنوع ارزهای دیجیتالی که این کیف پول‌ها قادر به نگهداری آن هستند.

بهترین کیف پول های موبایل اندروید و ios و بیت کوین

در مقاله بهترین کیف پول های موبایل اندروید و آی او اس با ما همراه باشید تا پس از یادآوری اجمالی در مورد انواع کیف پول‌ها بهترین کیف پول‌های موبایل را یک‌به‌یک معرفی کنیم. همچنین مقاله بهترین کیف پول بیت کوین را نیز به شما پیشنهاد می کنیم.

سخن پایانی

به دست آوردن پول و سرمایه کار سختی است، بنابراین مدیریت سرمایه و حفاظت از آن کار بسیار ضروری و مهمی است. مسلمان از دست دادن سرمایه‌ای که با زحمت به دست آمده است، علاوه بر خسارت‌های مالی می‌تواند موجب خسارت‌های شدیدی به سلامت روحی و روانی شود. بنابراین استفاده از کیف پول ارز دیجیتال مناسب بسیار مهم و حیاتی است.

در این مقاله انواع گوناگون کیف پول ارز دیجیتال معرفی شد و سازوکار و نحوه عملکرد کیف پول‌های رمزارزی توضیح داده شد. در نهایت نیز مزایا و معایب هر کیف پول به صورت جداگانه بررسی شد. امیدواریم با خواندن این مقاله از داموند، توانسته باشیم به افزایش آگاهی شما در این زمینه کمک کرده باشیم و بتوانید با استفاده از اطلاعات این مطلب، کیف پول مناسب و امنی برای نگهداری دارایی‌های خود انتخاب کنید.

دسته بندی مطالب
مطالب مرتبط
مطالب مرجع

ارز دیجیتال چیست؟

بلاک چین چیست؟

متاورس چیست؟

NFT چیست؟

دیفای (DeFi) چیست؟

صرافی غیرمتمرکز چیست؟

کیف پول چیست؟

تحلیل تکنیکال چیست؟

ایردراپ چیست؟

استیکینگ ارز دیجیتال چیست؟

بیت کوین چیست؟

اتریوم چیست؟

تتر چیست؟

خرید و فروش ارز های دیجیتال
ما را دنبال کنید
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.