داموندمگ

کریپتوپانکس Cryptopunks چیست؟ آغازگر آثار هنری در قالب NFT

DAMOND
کریپتوپانکس چیست

بیت کوین اولین ارز دیجیتال جهان است و به همین دلیل محبوبیت زیادی دارد، توکن‌های کریپتوپانکس هم همین‌طور هستند. در این مقاله از داموندمگ خواهیم دید که کریپتوپانکس چیست و چگونه می‌توانیم آن را خریداری کنیم. البته برای رسیدن به این موضوع باید در ابتدا بدانیم که این توکن‌های غیرقابل تعویض از کجا آمده‌اند و چگونه ارزش‌گذاری می‌شوند.

کریپتو پانکس چیست؟

کریپتوپانکس (CryptoPunks) مجموعه‌ای از 10000 کاراکتر دیجیتالی کلکسیونی است که در بلاک چین اتریوم فعالیت دارند. به عنوان یکی از اولین پروژه‌های NFT، کریپتوپانکس راه را برای پروژه‌های NFT بعدی، مانند میمون کسل و آرت بلاکس باز کرد.

به یاد داشته باشید، NFT به معنی توکن غیرقابل تعویض است. NFTها دارایی‌های دیجیتالی منحصر به فرد مبتنی بر بلاک چین با مالکیت قابل اثبات هستند. برای درک بهتر این نکته از یک مثال استفاده می‌کنیم:

اگر من 1 بیت کوین و شما 1 بیت کوین داشته باشیم، می‌توانیم آن‌ها را مبادله کنیم زیرا اساساً یکسان هستند؛ یعنی برای این دارایی قابلیت تعویض وجود دارد. درواقع هیچ‌چیز منحصر به فردی در مورد بیت کوین وجود ندارد، بنابراین همه آن‌ها کاملاً قابل تعویض با یکدیگر هستند. با این حال، اگر من یک کریپتوپانکس برای خود داشته باشم و شما هم یکی برای خودتان داشته باشید، آن‌ها قابل تعویض نیستند، زیرا هر یک منحصر به فرد است و ویژگی‌هایی خاص دارد.

کریپتوپانکس چیست:

تاریخچه توکن کریپتوپانکس چیست؟

کریپتوپانکس توسط مت هال و جان واتکینسون، بنیان‌گذاران لاروا لبز (Larva Labs)، در سال 2017 ایجاد شد. این پروژه به عنوان راهی برای استفاده از بلاک چین اتریوم برای ایجاد مجموعه‌های دیجیتال با مالکیت قابل اثبات شروع شد. قبل از NFTها، اثبات مالکیت اشیاء دیجیتال، به ویژه هنر دیجیتال، دشوار بود.

هر کریپتوپانکس پیکسلی است، دارای مجموعه‌ای از ویژگی‌های منحصر به فرد که آن را از سایرین متمایز می‌کند. تمامی ویژگی‌ها مانند کلاه، رنگ مو، پیپ و ماسک به طور تصادفی توسط یک سازنده (Generator) تعیین می‌شود.

به همین دلیل است که پانک‌هایی که ویژگی‌های کمیاب دارند، برای مثال بیگانه هستند، قیمت‌های بالاتری دارند، نسبت به آن‌هایی که ویژگی‌های رایج‌تری مانند مدل موی موهاوک دارند. بر اساس آمار، 441 کریپتوپانکس دارای مدل موی موهاوک هستند، در حالی که تنها 175 عدد از ماسک‌های پزشکی استفاده می‌کنند.

اثبات مالکیت کریپتوپانکس در اتریوم

نکته مهم در مورد NFTهایی مانند کریپتوپانکس، این است که می‌توانید با استفاده از بلاک چین اتریوم ثابت کنید که آن‌ها متعلق به شما هستند. این کار به کمک مفهوم «مینتینگ» امکان‌پذیر شده است.

NFTها توکن‌هایی هستند که می‌توان از آن‌ها برای نشان دادن آثار هنری دیجیتال استفاده کرد و مانند هر توکن دیجیتالی، برای وجود داشتن، باید به گردش در بیایند. به این ترتیب، مینتینگ فرآیندی است که توسط آن یک NFT را در دفتر کل عمومی اتریوم به وجود می‌آورید. هنگامی که یک NFT در رابطه با یک اثر هنری دیجیتال ایجاد می‌شود، توکن به طور جدایی ناپذیری با اثر هنری مرتبط می‌شود.

مطلب پیشنهادی  آوه چیست؟ ارز دیجیتال Aave با توکن AAVE

به عبارت دیگر، اگر توکن NFT کریپتوپانکس شماره 888 را در کیف پول خود نگه دارید، مالک بلامنازع آن دارایی یا آثار دیجیتال خاص هستید. اثبات مالکیت به این روش مزایایی دارد، مانند داشتن حقوق استفاده از آثار هنری NFT به هر نحوی که می‌خواهید، حتی به صورت تجاری.

CryptoPunk #5217

آشکارترین مزیت مالکیت قابل اثبات مبتنی بر بلاک چین، خرید، نگهداری یا فروش NFT به طور مستقیم در بازارهایی مانند اوپن سی است. هرکسی که توکن NFT را به نمایندگی از یک کار خاص در اختیار داشته باشد، مالک اثر است و از آنجایی که همه این‌ها در یک بلاک چین عمومی اتفاق می‌افتد، سؤالات مربوط به منشأ به راحتی قابل‌حل است. علاوه بر این، از آنجا که اکثر افرادی که کریپتوپانکس را می‌خرند، از آن‌ها به عنوان آواتار توییتر استفاده می‌کنند، مالکیت قابل اثبات NFT‌ها بسیار مهم است.

ارزش گذاری ویژگی های کریپتوپانکس

وقتی وارد دنیای کریپتوپانکس شوید، یکی از اولین سؤالاتی که می‌پرسید این است که چگونه باید آن‌ها را ارزش گذاری کرد؟ هر کریپتوپانکس برای افراد بی‌تجربه، چیزی بیش از یک تصویر گرافیکی پیکسلی نیست و درک اینکه چرا آن‌ها درازای مبالغ هفت رقمی خرید و فروش می‌شوند برای تازه‌کاران قابل درک نیست.

برای شروع، فهمیدن اینکه کریپتوپانکس چقدر ارزش دارد، نیازمند توجه به ویژگی‌هایی است که هریک را کمیاب می‌کند. ویژگی‌های کریپتو پانکس به سه بخش تقسیم می‌شوند: نوع پانک، ویژگی‌ها، تعداد ویژگی‌ها.

چهار نوع پانک وجود دارد: بیگانگان، میمون‌ها، زامبی‌ها، نرها و ماده‌ها. از بین این چهار نوع پانک، موجودات فضایی یا همان بیگانگان، نادرترین هستند و پس از آن میمون‌ها و زامبی‌ها قرار دارند.  ظاهر هر پانک با استفاده از ویژگی‌های مختلف مشخص می‌شود. هر چه این ویژگی‌ها رایج‌تر باشند، پانک ارزش کمتری دارد، اما استثناهایی نیز وجود دارد.

اولاً، اگر نوع پانک کمیاب باشد، مانند یک زامبی، ارزش آن خیلی تحت تأثیر یک ویژگی مشترک قرار نخواهد گرفت.

دوم، اگر یک نوع پانک رایج باشد، دارای ویژگی‌های کمیاب باشد، یا تعداد ویژگی‌های کمی داشته باشد، ارزش آن افزایش می‌یابد.

از 333 کریپتوپانک با تنها یک ویژگی، 32 مورد با قیمت پایه 185 اتریوم برای فروش قرار گرفته‌اند. این می‌تواند به آسانی تشخیص پانک‌ها با ویژگی‌های کمتر مرتبط باشد. پانک‌هایی با ویژگی‌های بیشتر تمایل دارند شبیه یکدیگر به نظر برسند و بخش عمده‌ای از مجموعه را تشکیل می‌دهند.

مطلب پیشنهادی  ۷ اشتباه آماتوری در بازار ارزهای دیجیتال

Crypto Punk #8348.

چگونه بدون میلیونر بودن کریپتوپانکس بخریم؟

این روزها تنها راه خرید یک کریپتوپانکس کامل، داشتن پول زیاد است. در حال حاضر کمترین قیمت برای خرید یک توکن از این مجموعه 137.7 اتریوم، معادل 500 هزار دلار است. اما توجه داشته باشید که گفتیم یک کریپتوپانکس کامل. می‌توانید با استفاده از پلتفرم‌های مالکیت غیرمتمرکز NFT مانند فرکشنال صاحب یک قطعه پانک شوید. فرکشن کردن روشی است که به کمک آن هر توکن غیرقابل تعویض به چند بخش تقسیم می‌شود، تا افراد با سرمایه کم هم بتوانند از این سرمایه‌گذاری بهره ببرند. البته دلایلی دیگری هم وجود دارد.

سازمان‌های خودمختار غیرمتمرکز یا DAO، برای تجمیع سرمایه‌ها برای هدف قرار دادن و خرید دسته جمعی پانک‌های خاص، اکنون در حال راه‌اندازی هستند. در نهایت، بسیاری کریپتوپانکس را بیت کوین دنیای NFT می‌دانند. آن‌ها کمیاب هستند (محدود به 10000) و مانند بیت کوین به عنوان اولین در نوع خود دیده می‌شوند.

چگونه کریپتوپانکس بخریم؟

تا اینجا دیدیم که کریپتوپانکس چیست و اینکه توکن‌های آن به چه صورت ارزش‌گذاری می‌شوند، اما هنوز مسئله مهم باقی‌مانده است. چطور می‌توانیم توکنی از این مجموعه بخریم؟

دو راه برای این کار وجود دارد، یکی استفاده از وب سایت لاروا لبز و دیگری استفاده از بازارهایی مثل اوپن سی. در ادامه به بررسی نحوه خرید از وب سایت اصلی، یعنی لاروا لبز می‌پردازیم.

ارز دیجیتال تهیه کنید

شما باید کریپتوپانکس را در ازای ارز دیجیتال اتریوم بخرید، بنابراین لازم است که به مقدار کافی از این ارز داشته باشید. بنابراین ابتدا یک صرافی انتخاب کرده و مقداری اتریوم را بخرید تا بتوانید بعداً از آن برای خرید توکن استفاده کنید.

اتصال کیف پول به بازار کریپتوپانکس

امکان ندارد بحث خرید در حوزه دارایی‌های دیجیتال مبتنی بر بلاک چین به میان بیاید و در مورد کیف پول و اتصال آن به بازار یا پلتفرم خرید مطرح نشود. محبوب‌ترین کیف پولی که می‌توانید برای این کار از آن استفاده کنید، کیف پول متامسک است. این کیف پول یک افزونه مرورگر است که یعنی کاربری بسیار ساده‌ای دارد. در ضمن به دلیل امکان اتصال آن به شبکه‌های مختلف، می‌توانید برای کارهایی به غیر از خرید کریپتوپانکس نیز از آن استفاده کنید. برای ایجاد اتصال بین متامسک و لاروا لبز، کافی است پس از راه‌اندازی کیف پول خود وارد این وب سایت شده و روی « Allow access to MetaMask» کلیک کنید.

کریپتوپانکس

انتخاب توکن مورد نظر

همان‌طور که پیش‌تر هم به این موضوع اشاره کردیم، توکن‌های کریپتوپانکس مختلفی وجود دارد. در مجموع 10 هزار توکن در این مجموعه وجود دارد و شما باید از بین آن‌ها توکن مورد نظر خود را انتخاب کنید. البته همه 10 هزار توکن در دسترس نیستند، درواقع باید ببینید چند مورد در بازار برای فروش گذاشته شده است.

مطلب پیشنهادی  مینت چیست؟ مینت NFT و مینت رایگان NFT چیست؟

خرید به این صورت است که یا باید مستقیم انجام شود، یا به صورت مزایده. اگر توکنی برای فروش قرار گرفته شده باشد، پس زمینه قرمز دارد و پس زمینه آبی به معنی عدم فروش آن‌ها است. چنانچه پس زمینه یک توکن بنفش باشد، یعنی پیشنهادهایی برای خرید آن‌ها ثبت شده که فعال هستند.

وقتی کریپتوپانکس مورد نظر خود را پیدا کردید، روی آن کلیک کنید تا اطلاعات مربوط به آن نمایش داده شود. سپس تصمیم بگیرید که می‌خواهید آن را به قیمت پیشنهادی صاحب توکن بخرید (Buy)، یا می‌خواهید پیشنهاد خود (Bid) را ثبت کنید.

سخن پایانی

هر چیزی که آغازگر یک تکنولوژی یا حرکت نوین باشد، معمولاً بسیار زیاد مورد توجه قرار می‌گیرد. در مورد توکن‌های کریپتوپانکس هم چنین مسئله‌ای وجود دارد. این توکن‌ها اولین در نوع خود هستند و بعد از راه‌اندازی آن‌ها بود که انواع دیگر مثل میمون کسل یا هر توکن هنری دیگری پا به عرصه گذاشت.

اگرچه این توکن‌ها به عنوان آواتارهای توییتر استفاده می‌شوند، اما آغازگر جنبشی بودند که اکنون ما را به سمت بهبود زندگی هنرمندان کشانده است و این یک اتفاق بسیار مثبت است.

در این مقاله دیدیم که کریپتوپانکس چیست و چطور می‌توانیم آن را در چند قدم ساده خریداری کنیم. به نظر شما این تکنولوژی تا چه حد به تکامل صنعت کریپتو کمک کرده است؟

سؤالات متداول

کریپتوپانکس چیست؟

آنچه ما امروز به عنوان کاربرد توکن‌های غیرقابل تعویض در هنر می‌شناسیم، با راه‌اندازی کریپتوپانکس آغاز شده است. این توکن‌ها تصاویری هستند از بیگانگان فضایی، زامبی‌ها و غیره، که از نظر ظاهری با هم متفاوت هستند. اصل کمیابی نیز به دلیل وجود تنها 10 هزار عدد از این توکن‌ها برقرار شده است.

آیا هرکسی می‌تواند کریپتوپانکس بخرد؟

بله. اگر می‌خواهید بدانید راز امکان خرید کریپتوپانکس چیست، باید بگوییم که فرکشن کرده این مسئله را ممکن کرده است. بدون شک هر توکن از این مجموعه قیمت گزافی دارد، اما فرکشن کردن باعث شده بتوانیم آن را به چند قسمت تقسیم کنیم و هر نفر بتواند بسته به بودجه خود، بخشی از آن را بخرد.

چگونه می‌توانیم کریپتوپانکس بخرم؟

خرید این توکن‌ها به سادگی هم در وب سایت لاروا لبز و هم در بازارهای جانبی مثل اوپن سی امکان‌پذیر است. نکته مهم این است که دو روش خرید وجود دارد، خرید در قیمت پیشنهادی فروشنده که فوری و بدون انتظار است و خرید از طریق مزایده. در روش مزایده افراد مختلف پیشنهاد ثبت می‌کنند و خریدار یکی را به صلاحدید خود انتخاب می‌کند.

دسته بندی مطالب
مطالب مرتبط
مطالب مرجع

ارز دیجیتال چیست؟

بلاک چین چیست؟

متاورس چیست؟

NFT چیست؟

دیفای (DeFi) چیست؟

صرافی غیرمتمرکز چیست؟

کیف پول چیست؟

تحلیل تکنیکال چیست؟

ایردراپ چیست؟

استیکینگ ارز دیجیتال چیست؟

بیت کوین چیست؟

اتریوم چیست؟

تتر چیست؟

خرید و فروش ارز های دیجیتال
ما را دنبال کنید
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.