داموندمگ

دای چیست؟ استیبل کوین Dai با توکن DAI

DAMOND
دای چیست؟ همه چیز درباره DAI

استیبل کوین ها از جمله ارزهای بسیار مهم و کاربردی در بازار کریپتوکارنسی هستند که معمولا توسط شرکت های بزرگ و صرافی‌ها برای تبادلات آسان‌تر ایجاد می‌شوند. همان‌طور که از نامش پیداست مهم‌ترین ویژگی استیبل کوین، ثابت بودن قیمت آن در طول زمان است. DAI یک استیبل کوین غیرمتمرکز است که هدف اصلی آن ثابت نگه داشتن قیمت در طول زمان به شکلی کاملا غیرمتمرکز است. اما آیا واقعا دای غیرمتمرکز است؟ در این مقاله از داموندمگ قصد داریم به بررسی تمام جزئیات این استیبل کوین و دلیل مهم بودن آن بپردازیم. با ما همراه باشید.

DAI چیست؟

DAI چیست؟

به‌طور کلی دو نوع استیبل کوین وجود دارد، استیبل کوین متمرکز و غیرمتمرکز. استیبل کوین‌های متمرکز توسط نهادهای مرکزی مانند صرافی‌ها روی شبکه بلاک چین ایجادشده‌اند. در حالی که استیبل کوین‌های غیرمتمرکز توسط هیچ نهاد مرکزی ایجاد کنترل نمی‌شوند و گروه‌های سازنده این نوع استیبل کوین ها را روی شبکه بلاک چین به نحوی ایجاد می‌کنند که هیچ نهاد واسطی وجود نداشته باشد.

مشکل اساسی استیبل کوین‌های نوع اول، متمرکز بودن آن‌هاست، تمرکز همواره به دلایلی که در ادامه بررسی خواهیم کرد باعث نگرانی کاربران کریپتو می‌شود. استیبل کوین‌های غیرمتمرکز برای رفع مشکلات موجود در استیبل کوین‌های متمرکز به وجود آمده‌اند. دای (DAI) اولین استیبل کوین غیرمتمرکز است که توسط شرکت Maker در سال 2017  ایجاد شد.

استیبل کوین DAI یک رمز ارز است که روی شبکه ERC 20 با این هدف طراحی شده که قیمت آن همیشه برابر با یک دلار امریکا باشد. پروتکلی که از عملکرد دای پشتیبانی می‌کند توسط MakerDAO، یکی از باسابقه‌ترین گروه‌های موجود در اکوسیستم کریپتو ایجاد شده است. میکردائو پروژه‌ای است که به شفافیت، کیفیت فنی و اقتصادی بی‌نظیر در فضای کریپتو شناخته می‌شود.

تاریخچه DAI

تاریخچه DAI

قبل از توضیح طرز کار دای، بهتر است کمی درباره تاریخچه این استیبل کوین بدانیم و اینکه چه مسائلی باعث شد سازندگان آن به فکر ضرورت ساخت کوینی با ویژگی‌های دای بیفتند.

منشاء ساخت استیبل کوین دای هم‌زمان با ایجاد میکردائو در سال 2014 شروع شد. میکردائو از زمان شروع کار باهدف ایجاد یک سازمان خودگردان غیرمتمرکز (DAO) و ایجاد یک استیبل کوین با قیمت ثابت روی اتریوم شروع به کار کرد. این ایده کاملا جدید بود و تا آن زمان استیبل کوینی با این ویژگی ساخته نشده بود، بنابراین توسعه‌دهندگان دای ایده خود را به شکلی کاملا واضح طراحی کردند.

تمام تلاش‌های تیم میکردائو برای ساخت DAI اولیه (که در حال حاضر به اسم SAI شناخته می‌شود) در سال 2017 به نتیجه رسید و برای اولین بار یک استیبل کوین کاملا غیرمتمرکز ایجاد شد. استیبل کوین‌های متمرکز معمولا بر اساس یک پشتوانه در دنیای واقعی ارائه می‌شوند، به‌طور مثال USDT ادعا می‌کند به ازای هر یک USDT یک دلار امریکا دارایی واقعی به‌عنوان پشتوانه دارد. (البته صحت آن نیاز به بررسی دارد.)

DAI به‌عنوان یک استیبل کوین غیرمتمرکز بر اساس قواعدی که در قرارداد هوشمند آن نوشته شده، با پشتوانه توکن های ارز دیجیتال قفل شده در پروتکل آن اداره می‌شود. تمام تصمیم‌گیری‌های DAI بر اساس یک سازمان خودمختار غیرمتمرکز (DAO) توسط دارندگان توکن میکر (MKR) گرفته می‌شد.در حال حاضر DAI یک استیبل کوین غیرمتمرکز شفاف و انعطاف‌پذیر در دنیای کریپتو است که برای اکوسیستم دیفای بسیار بااهمیت و کاربری است.

عملکرد دای به چه شکل است؟ چطور ممکن است یک کوین به‌صورت غیرمتمرکز ثبات قیمت داشته باشد؟

عملکرد DAI به چه شکل است

طرز کار DAI به این شکل است که شما برای دریافت دای باید مقداری ارز دیجیتال ETH، BAT یا انواع دیگر را به‌صورت وثیقه در سیستم CDP که یک قرارداد هوشمند مخصوص دای است قفل کنید. CDP یک مخزن امن برای قفل‌کردن ارزهای دیجیتال به‌عنوان وثیقه است که هم‌زمان امکان نگهداری استیبل کوین و ارز دیجیتال را دارد. برای پیشگیری از مشکلات ناشی از کاهش قیمت ارزهای دیجیتال وثیقه شده، معمولا افراد می‌توانند تا 60 درصد از ارزش دارایی را DAI دریافت کنند. علاوه بر این کابران هنگام بازپس‌گیری دارایی‌های وثیقه شده، باید کوین‌های DAI قرض گرفته‌شده را بعلاوه کارمزد به CDP برگردانند.

هدف از ایجاد DAI

هدف از ایجاد DAI

همان‌طور که می‌دانید کوین‌هایی مانند بیت کوین و اتریوم نوسان‌های خیلی زیادی دارند، در زمان نگارش این مقاله بیت کوین نسبت به آخرین سقف قیمتی خود، بیش از 60 درصد ریزش را تجربه می‌کند. در هفته گذشته بیت کوین ریزش 29 درصدی را تجربه کرده و در حال حاضر با قیمت 21هزاردلار معامله می‌شود، بنابراین نمی‌تواند وسیله مناسبی برای مبادله و تجارت باشد. البته بیت کوین و دیگر ارزهای دیجیتال برای معامله و سرمایه‌گذاری بلندمدت استفاده می‌شوند، اما برای فعالیت‌هایی مانند گرفتن وام یا انتقال پول و تجارت ابزار مناسبی نیستند. هدف اصلی از ایجاد استیبل کوین ها ذخیره و تبادل ارزش به واسطه ارز دیجیتال با استفاده از یک کوین با قیمت ثابت است. DAI هم دقیقا باهمین هدف متولد شد.

سیستم تضمین وثیقه در دای باعث می‌شود که ارزش آن معمولا ثابت باشد، قیمت دای به‌گونه‌ای است که همیشه به سمت یک دلار میل می‌کند و نوسانات بسیار کمی را در اطراف یک دلار دارد.

مطلب پیشنهادی داموندمگ:  هایومپر Hivemapper چیست؟ رانندگی کن و پول دربیاور!

یکی از اهداف ایجاد دای امکان نقل‌وانتقال ارزش و تبادل آن با ارزهای دیجیتال دیگر در پلتفرم‌های مختلف است. دای مخصوصا برای افرادی مناسب است که نیاز دارند به‌صورت روزمره تبادل‌ها و پرداخت‌های تجاری خود را با یک استیبل کوین امن و غیرمتمرکز و با قیمت ثابت انجام دهند. علاوه بر آن DAI یک پلتفرم وام‌دهی غیرمتمرکز و کاربردی در بلاک چین اتریوم است که کمک زیادی به اکوسیستم دیفای کرده تا رشد چشمگیری داشته باشد.

بررسی طرز کار DAI

میکردائو چیست و چه کاربردی در DAI دارد؟

سوالی که برای کاربران پیش می‌آید این است که DAI با چه سیستمی موفق به ثابت نگه داشتن قیمت به‌صورت غیرمتمرکز می‌شود؟ پاسخ به این سوال از آنجایی دارای اهمیت است که فلسفه وجودی و تفاوت بنیادی ارزهای دیجیتال با پول فیات، ایجاد یک ساختار مالی غیرمتمرکز بود و حالا DAI ادعا می‌کند یک استیبل کوین غیرمتمرکز است. چه اکوسیستمی کمک می‌کند که DAI بتواند غیرمتمرکز باقی بماند و هم‌زمان بتواند ارزش خود را نزدیک به یک دلار حفظ کند؟

اولین سیستمی که به DAI کمک می‌کند، پروتکل میکر از پروژه میکردائو است که روی قراردادهای هوشمند قابل اجرا روی اتریوم تمرکز دارد و باعث هماهنگی DAI و DAO شده و بخش های مختلف این ارتباط را مدیریت می‌کند. پروتکل میکر مسئول حفظ ثبات ذخایر DAI موجود در سیستم و حفظ ارزش DAI به میزان یک دلار است. میکر مسئولیت سوزاندن استیبل کوین‌های اضافی موجود در سیستم برای حفظ قیمت در یک حد مشخص را به عهده دارد. علاوه بر این نظارت بر نرخ بهره، نرخ‌های تثبیت، جریمه‌ها، سیستم‌های حراج، حاکمیت، سیستم رای گیری و تصمیم‌گیری در سیستم تماما بر عهده میکر است. می‌توان گفت پروتکل میکر قلب DAI است و توسعه و تکامل سیستم کاملا بر عهده جامعه میکردائو است.

یکی از اجزاء دیگر در این اکوسیستم، Maker Vaults است که قبلا CDP نامیده می‌شد، این سیستم امکان تعامل با پروتکل میکر برای سپرده‌گذاری دارایی‌های وثیقه و ایجاد DAI جدید را می‌دهد. زمانی که ما وثیقه‌ای را روی میکر قرار می‌دهیم، میکروالتس میزان نرخ بهره، نرخ تثبیت و شرایط نقدینگی را مشخص می‌کند. در صورتی که ما اعلام آمادگی برای پذیرش شرایط بیان شده از سمت میکروالتس را بپذیریم می‌توانیم توکن های خود را در سیستم قفل کنیم و استیبل کوین DAI را در آدرسی که روی ERC 20 طراحی شده دریافت کنیم.

در واقع میکروالتس دسترسی کاربران به توکن های DAI را فراهم می‌کند، این سیستم به‌طور کامل توسط قرارداهای هوشمند کنترل می‌شود. میکروالتس فرایند بازگرداندن توکن های وثیقه شده و  دریافت DAI توسط سیستم را نیز انجام می‌دهد، قابل‌توجه است که برای پیشگیری از افزایش نقدینگی، توکن های DAI دریافت شده توسط سیستم سوزانده می‌شود.

با توضیحاتی که درباره نحوه عملکرد این سیستم داده شد، شاید به نظر برسد که نحوه ایجاد استیبل کوین DAI آسان است، اما از زمان آغاز به کار تا به حال DAI تکامل زیادی یافته است. بزرگ‌ترین تحول DAI از 2017  تاکنون امکان پذیرش وثیقه‌های جدید شامل انواع ارز دیجیتال است که در ادامه بررسی می‌کنیم.

تفاوت DAI و SAI

تفاوت DAI و SAI

شیوه استفاده از DAI در ابتدا به این شکل بود که کاربران می‌توانستند فقط با قفل‌کردن اتر در قرارداد CDP (Collateralized Debt Position) از سیستم میکر، DAI قرض بگیرند (یا درواقع به تولید DAI بپردازند). در سال 2019 میکردائو یک به روز رسانی روی پروتکل میکر انجام داد، این بروز رسانی باعث می‌شد که کاربران بتوانند از توکن های دیگر به‌عنوان وثیقه برای ایجاد و دریافت DAI استفاده کنند.

بد نیست بدانید که اسم این شیوه جدید توسط میکر دائو  ICD-DCM یا Multicolateral ICD نام‌گذاری شد. ایده این سیستم جدید این بود که به‌جای پذیرش اتر، کوین‌های دیگری هم به‌عنوان وثیقه مورد قبول بودند، بنابراین این سیستم باعث افزایش نقدینگی، ایجاد پایداری و ترویج پروتکل DAI شد.

این طرح جدید در ابتدا مورد انتقاد کاربران و فعالان حوزه کریپتو قرار گرفت، اما تیم میکردائو به راه خود ادامه داد. در حال حاضر نسخه اولیه که فقط اتر را به‌عنوان وثیقه می‌پذیرد به اسم SAI در حال ارائه خدمات به کاربران است و DAI نام پروتکل جدید است که در ازای توکن DAI، انواع مختلف ارز دیجیتال را به‌عنوان وثیقه قبول می‌کند.

البته باید بدانید که میکردائو در حال تلاش برای مهاجرت از SAI و کنار گذاشتن آن است، برای اینکار نیاز است که دارندگان SAI دارایی‌های خود را به پروتکل جدید انتقال دهند که هنوز این اتفاق به‌طور کامل رخ نداده است. در هر حال این کار در حال انجام است هرچند بسیاری از صرافی‌های موجود از SAI پشتیبانی نمی‌کنند.

 

توکن DAI چطور به وجود می‌آید؟

نحوه ایجاد توکن DAI

در ادامه قصد داریم به ساده‌ترین شکل ممکن توضیح دهیم که یک توکن DAI چطور ساخته می‌شود و به‌عنوان یک استیبل کوین وارد جریان‌های اقتصادی کریپتو می‌شود. ایجاد هر توکن DAI نیاز به دو نقش اصلی دارد:

1- کاربری که وثیقه‌ای (از جنس ارز دیجیتال) را برای دریافت DAI ارائه می‌کند

2- میکروالتس (Maker Vaults)

برای اینکه بتوانید در این سیستم وثیقه بگذارید ابتدا نیاز دارید که دارایی‌هایی را در حساب خود داشته باشید که از طرف DAI مورد پذیرش قرار دارد تا بتوانید با قرار دادن وثیقه، توکن DAI تولید کنید. توکن هایی که در حال حاضر توسط پروتکل میکر مورد پذیرش است توکن های  (BAT)، USDC، WBTC، TUSD، KNC، ZRX، MANA و ETHER هستند. دقت داشته باشید که تمام توکن های مورد پذیرش از توکن های استاندارد ERC 20 بلاک چین اتریوم هستند.

اگر هر یک از توکن های گفته شده را داشته باشید می‌توانید با Maker Vaults برای تولید ارز DAI تعامل داشته باشید، اما اگر از ارزهای دیجیتال دیگر مانند بیت کوین دارید باید ابتدا به یکی از ارزهای معرفی شده تبدیل کنید و بعد فرآیند را پیش ببرید. ساده‌ترین راه برای تعامل با میکروالتس از طریق Oasis در دسترس کاربران قرار گرفته است. Oasis یک اپلیکیشن غیرمتمرکز است که به شما اجازه می‌دهد با استفاده از کیف پول‌هایی مانند دپ رادار، ترزور یا لجر یک Vault ایجاد کنید. علاوه بر آن صرافی غیرمتمرکز Oasis پشتیبانی رسمی میکردائو را دارد که کار با آن را بسیار ایمن می‌کند.

مطلب پیشنهادی داموندمگ:  یرن فایننس چیست؟ ارز دیجیتال Yearn Finance با توکن YFI

چطور تمام مراحل ایجاد DAI توسط قراردادهای هوشمند انجام می‌شود؟

قرارداد هوشمند در DAI

هدف اصلی ایجاد DAI همان‌طور که قبلا هم بیان شد تمرکززدایی بود، بنابراین تمام فرایندهای گفته شده برای ایجاد توکن DAI توسط پروتکل میکر و قراردادهای هوشمند انجام می‌شود و هیچ گونه نهاد واسطی وجود ندارد.

در تمام فرآیند ایجاد توکن DAI ما شاهد یک تمرکززدایی واقعی هستیم که تمام تعامل‌ها بین کاربر و قرارداد اتفاق می‌افتد که هدف آن حفظ بالاترین امنیت و حریم خصوصی است. شما برای استفاده از این پروتکل حتی نیاز به وارد کردن اطلاعات شخصی خودتان ندارید، تنها چیزی که به آن احتیاج دارید توکن های موجود روی استاندارد ERC 20 است. در نهایت شما می‌توانید توکن های DAI خودتان را در سیستم‌های دیفای و یا فعالیت‌های دیگر در اکوسیستم رمز ارزها استفاده کنید.

عملکرد سیستم Maker Vault به این شکل است که دارایی دیجیتال شما را دریافت می‌کند و در مقابل طبق قراردادی که شما می‌پذیرید به میزان درصدی از دارایی‌تان توکن DAI تولید می‌کند. شاید سوالی که برای شما پیش می‌آید این است که چرا به ارزش کل دارایی که ارائه کرده‌اید نمی‌توانید DAI دریافت کنید، پاسخ این است که میکر با مازاد دارایی شما به سیستم اجازه می‌دهد در مقابل افزایش و کاهش قیمت توکنی که شما ارائه کرده بودید، پایدار باقی بماند.

اگر بخواهیم به زبان ساده‌تر عملکرد DAI را بررسی و بیان کنیم، میکر والت وثیقه شما را در میکر ذخیره می‌کند و در عوض به شما امکان خرج کردن DAI را می‌دهد. اینکه در ازای دارایی که قرار می‌دهید، چه مقدار DAI دریافت می‌کنید، کاملا بستگی به نوع ارز دیجیتال ارائه‌شده و قرارداد هوشمند آن دارد و حتی گاهی توسط میکردائو گاورننس تغییر می‌کند.

به‌عنوان مثال اگر نرخ تولید DAI نسبت به یک دارایی 150 درصد باشد، به این معناست که به ازای هر 1.5دلار از یک دارایی مانند اتر، 1 دلار DAI به کاربر اختصاص پیدا می‌کند. بنابراین اگر شما 150 دلار اتر به میکر بدهید به شما 100 دلار DAI خواهد داد، مابقی پول شما در سیستم قفل می‌شود و یک تضمین اضافی برای جبران کاهش یا افزایش قیمت اتر خواهد بود.

مزایا و معایب DAI

مزایا و معایب DAI

با اینکه ارز DAI یک استیبل کوین غیرمتمرکز است و مزیت‌های زیادی دارد باید بدانیم که مانند هر پروژه دیگری ممکن است معایبی هم داشته باشد که در ادامه هم مزیت‌ها و هم معایب را به‌طور خلاصه باهم مرور می‌کنیم:

مزایای DAI:

 • DAI یک استیبل کوین ایمن و غیرمتمرکز با سابقه امنیتی بلندمدت است
 • هیچ نهاد واسطی وجود ندارد، بنابراین هیچ نهادی نمی‌تواند آن را منحل کند.
 • به بانک‌ها وابستگی ندارد بنابراین نیاز نیست مانند USDT نگران وجود یا عدم وجود دلار در بانک در ازای هر توکن باشیم.
 • ایجاد ابزارهای غیرمتمرکز مبادله و تامین مالی را تسهیل می‌کند.
 • در پلتفرم‌های دیفای و صرافی‌ها DAI یکی از پذیرفته شده ترین استیبل کوین هاست.
 • سیستم عملکردی آن پایداری اثبات شده‌ای دارد که باعث ایجاد اطمینان می‌شود.
 • قیمت آن حتی در بدترین شرایط هم به اندازه قابل قبولی ثابت مانده است.
 • به‌راحتی در دسترس تمام کاربران قرار دارد و به حریم خصوصی کاربران احترام می‌گذارد.
 • استفاده از DAI نیاز به احراز هویت و دسترسی به داده‌های شخصی کاربران ندارد.
 • قابلیت ایجاد بهره و اعتبار که باعث می‌شود یک گزینه قدرتمند برای سرمایه‌گذاری باشد.
 • در حال حاضر یکی از بزرگ‌ترین اکوسیستم‌های DeFi در جهان با ارزش بازار 6 میلیارد دلار است (این مقاله در 18 ژوئن 1401 نگارش می‌شود، در این زمان بیت کوین به‌عنوان لیدر بازار دارای مارکت کپ 389 میلیارد دلار است و با قیمت 20 هزار دلار معامله می‌شود).
 • DAI استیبل کوینی است که به‌طور گسترده در بسیاری از صرافی‌ها پشتیبانی می‌شود.

معایب DAI:

 • نحوه استفاده آن برای افراد تازه کار در اکوسیستم دیفای از جنبه فنی کمی دشوار است.
 • تعداد محدود ارزهایی که می‌توان به‌عنوان وثیقه استفاده کرد یک مشکل سیستمی در DAI است. به‌عنوان مثال توکن هایی مانند Compound یا YFI هنوز به‌عنوان وثیقه پذیرفته نمی‌شوند در حالی که در حالی که MANA (یک توکن با دامنه کمتر) پذیرفته می‌شود.
 • زمان استفاده از Maker Vault ممکن است سرمایه کاربران با خطراتی مواجه شود، چرا که افراد برای دریافت DAI مالکیت دارایی خود را به قرارداد هوشمند منتقل می‌کنند تا سیستم زمان رکود بازار بتواند آن دارایی را بفروشد. زمانی که کاربر دارایی خود را در خزانه قرار می‌دهد، یک قیمت تسویه حساب برای آن مشخص می‌شود، در واقع با رسیدن ارزش دارایی به این قیمت، حساب فرد لیکوئید می‌شود. همچنین خزانه امکان استفاده از اهرم را ایجاد می‌کند که با وجود پتانسیل پاداش بیشتر، امکان زیان بیشتر و پرریسک تر را نیز فراهم می‌کند.
 • اکوسیستم DAI به‌طور کلی توسط یک قرارداد هوشمند شفاف و غیرقابل تغییر کنترل می‌شود اما به این معنا نخواهد بود که امکان هک آن وجود ندارد. هیچ تضمینی وجود ندارد که اتفاقی مانند هک The DAO برای DAI اتفاق نیفتد.

موارد استفاده از DAI

با وجود محدودیت‌هایی که در DAI وجود دارد، این استیبل کوین موارد استفاده زیادی برای کاربران ایجاد کرده است که در ادامه به آن خواهیم پرداخت:

مطلب پیشنهادی داموندمگ:  فلوکی اینو چیست؟ ارز دیجیتال Floki inu با توکن FLOKI

1- استقلال در سیستم مالی برای همه

 

شما با استفاده از DAI می‌توانید از هر کجای دنیا با استفاده از صرافی‌های غیرمتمرکز به این استیبل کوین دسترسی داشته باشید و برای انتقال پول به هیچ بانک مرکزی یا دولتی یا صرافی‌های خصوصی نیاز نخواهید داشت. به این ترتیب هر شخصی در جهان می‌تواند به‌راحتی با استفاده از DAI به تمام امکانات در اکوسیستم دیفای دسترسی داشته باشد. بنابراین میلیون‌ها نفر در سطح جهان می‌توانند به سیستم‌های وام‌دهی دیفای، سیستم پس‌انداز، استخرهای سرمایه‌گذاری و سایر ابزارهای مالی دست پیدا کنند که به‌صورت سنتی ممکن بود با محدودیت مواجه شوند.

2- حواله‌های سریع و کم‌هزینه

یکی از مشکلات در سطح جهانی امکان ارسال حواله‌های بین‌المللی است که با صرف زمان و هزینه زیاد همراه است. یکی از استفاده‌های DAI امکان ارسال حواله‌ها به شکل سریع و با هزینه کم است. مخصوصا مهاجرانی که قصد دارند برای بستگان خود پول حواله کنند از این گزینه استفاده می‌کنند.

3- پل زدن بر دنیای DeFi

کاربرد DAI در دیفای

برای اکوسیستم دیفای هیچ چیز بهتر از یک استیبل کوین غیرمتمرکز نیست. DAI به دلیل اینکه یک ارز غیرمتمرکز، قابل اعتماد و مطمئن است که سالهاست توسط جامعه کریپتو مورد استفاده قرار گرفته است، می‌تواند بهترین گزینه برای دیفای باشد. با استفاده از DAI همه می‌توانند آزادانه به تمام خدماتی که دیفای ارائه می‌کند دسترسی داشته باشند. بنابراین DAI به‌عنوان یک لینک ارتباطی بین پروتکل‌های مختلف ارتباط ایجاد می‌کند.

امنیت DAI چطور تامین می‌شود؟

بر خلاف استیبل کوین‌های متمرکز که توسط شرکت های خصوصی و بر اساس قواعد خاص آن‌ها عرضه می‌شوند، عرضه DAI کاملا بر اساس تقاضا شکل می‌گیرد. هنگامی‌که کاربران اتر یا هر توکن دیگر روی استاندارد ERC 20 را به‌عنوان وثیقه قرار می‌دهند، به ارزش 66 درصد از دارایی DAI تولید شده و در اختیار کاربران قرار می‌گیرد. بنابراین هیچ توکنی خارج از این سیستم ایجاد نمی‌شود و این خود باعث پایداری و امنیت این سیستم است.

امنیت در DAI

همچنین کدگذاری بسیار پیچیده و سختی با استفاده از پروتکل میکر روی DAI انجام شده است تا قیمت ثابت و برابر با یک دلار امریکا باشد. هیچ سقفی برای عرضه کل DAI وجود ندارد، بنابراین تا زمانی که درخواست و وثیقه‌ای در کار باشد، می‌توان توکن DAI تولید کرد.

به منظور کمک به امنیت سیستم و کاهش خطرات احتمالی توسعه‌دهندگان میکر یک ویژگی به نام فرآیند خاموش کردن اضطراری ایجاد کرده‌اند. این فرایند زمانی اتفاق می‌افتد که افراد مورد اعتماد سیستم که کلیدهای تسویه حساب جهانی را در دست دارند، شروع به امضای فرایند کنند. افرادی که در سیستم وثیقه دارند می‌توانند تا قبل از مسدود شدن کل سیستم، دارایی‌های خود را برداشت کنند.

همچنین DAI یک توکن ERC 20 مبتنی بر اتریوم است که الگوریتم Ethash Ethereum آن را ایمن می‌کند. DAI از قوانین تعیین شده توسط میکردائو پیروی می‌کند. میکردائو یک سازمان مستقل غیرمتمرکز متشکل از شرکت‌کنندگان بین‌المللی است که مسئولیت اداره کل پروتکل میکر و در نتیجه DAI را به عهده دارند.

گاورننس (حاکمیت) DAI

گاورننس در DAI

توکن DAI که توکن بومی پروتکل میکر است توسط دارندگان توکن MKR اداره می‌شود. گاورننس DAI با استفاده از سیستم حاکمیت DAI/Maker هم درون زنجیره و هم بیرون از آن توسط سیستم میکردائو انجام می‌شود.با استفاده از سیستم حاکمیت زنجیره‌ای پروتکل میکر دارندگان توکن MKR به پیشنهاد‌ها موجود روی سیستم رای می‌دهند. هر دارنده MKR می‌تواند در رای گیری‌ها شرکت کند و برای شکل گیری آینده پروتکل تصمیم‌گیری کند. همچنین افراد ذینفع MKR می‌توانند با تعامل با جامعه از طریق فضای آنلاین، رای های خارج از زنجیره بدهند و در تصمیم‌های آینده این اکوسیستم شرکت کنند.

جمع‌بندی

در این مقاله از داموندمگ سعی کردیم استیبل کوین دای را مورد بررسی قرار دهیم. همان‌طور که گفته شد دای یک استیبل کوین است که تمام فرآیندهای پروتکل آن به‌صورت غیرمتمرکز اداره می‌شود. شرکت میکردائو با ارائه این استیبل کوین تلاش کرده است یک گام جدی به سوی غیرمتمرکزسازی بردارد. جذاب‌ترین قسمت این پروژه در این است که میزان عرضه کاملا بستگی به تقاضا دارد و سیستم طوری طراحی شده تا افراد شرکت کننده در تولید توکن DAI با استفاده از مشوق‌ها، برای ثابت نگه داشتن قیمت DAI روی یک دلار تلاش کنند. البته که ممکن است خطراتی نیز این استیبل کوین را تهدید کند، اما به‌طور کلی تا به حال برای سیستم‌های مالی غیرمتمرکز بسیار کاربردی بوده است. علاوه بر آن قیمت DAI تا به حال در یک ثبات قیمتی مورد انتظار قرار داشته که نشان از موفقیت این پروژه تا به حال دارد.

 سوالات متداول

1- بعد از خاموشی اضطراری در میکردائو چه اتفاقی می‌افتد؟

زمانی که خاموشی اضطراری اتفاق می‌افتد، کاربران می‌توانند توکن های DAI خود را با دارایی‌های وثیقه شده با نرخ 1دلار امریکا مبادله کنند. از آنجایی که دای یک پروتکل غیرمتمرکز و متن‌باز است بعد از اتمام خاموشی اضطراری هر شخصی می‌تواند سیستم را مجددا بازگردانی کند.

2- آیا قیمت DAI همیشه یک دلار است؟

قیمت دای بستگی به میزان تقاضا دارد، سیستم طوری طراحی شده تا مقدار قیمت دای همواره نزدیک به 1 دلار امریکا باشد، اما این مقدار معمولا با فاصله خیلی کمی در حول 1 دلار در نوسان است. در حال حاضر قیمت دای 0.9996  دلار امریکا است.

3- آیا DAI یک استیبل کوین کاملا غیرمتمرکز است؟

میکردائو سیستم دای را به‌گونه‌ای طراحی کرده است که تمام فرایندها در این استیبل کوین به‌صورت غیرمتمرکز انجام می‌شود و این ویژگی مهم‌ترین مزیت این استیبل کوین است.

دسته بندی مطالب
مطالب مرتبط
مطالب مرجع

ارز دیجیتال چیست؟

بلاک چین چیست؟

متاورس چیست؟

NFT چیست؟

دیفای (DeFi) چیست؟

صرافی غیرمتمرکز چیست؟

کیف پول چیست؟

تحلیل تکنیکال چیست؟

ایردراپ چیست؟

استیکینگ ارز دیجیتال چیست؟

بیت کوین چیست؟

اتریوم چیست؟

تتر چیست؟

خرید و فروش ارز های دیجیتال
ما را دنبال کنید
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.