داموندمگ

دنت کوین چیست؟ با پروژه ارز دیجیتال DENT آشنا شوید

DAMOND
دنت کوین

فناوری بلاک چین به لطف سادگی در یکپارچه شدن با فناوری‌های دیگر و پشتیبانی از کاربردهای متعدد، وارد جنبه‌های مختلف زندگی روزمره و صنایع متنوعی شده است. این فناوری به حوزه ارتباطات نیز راه پیدا کرده است و پروژه‌ای به نام دنت کوین (Dent coin) می‌خواهد تحولی در صنعت اینترنت همراه جهانی ایجاد کند.

پروژه دنت، راه حلی غیر متمرکز و بلاک چینی برای مدیریت دیتا موبایل، شامل خرید و فروش بسته‌های اینترنتی ارائه کرده است. در حالی که بسیاری از کاربران، اطمینانی به اپراتورهای تلفن همراه ندارند و از خدمات آن‌ها ناراضی هستند، این پروژه می‌خواهد کنترل خدمات داده موبایل را در اختیار کاربران قرار دهد تا همه چیز شفاف و به نفع کاربران باشد.

در این مقاله می‌خواهیم پروژه دنت کوین و اهداف آن را به طور کامل به مخاطبان گرامی داموندمگ معرفی کنیم. با ما همراه باشید.

دنت کوین چیست؟

دنت کوین چیست

دنت یک پروژه بلاک چینی و غیر متمرکز است که کاربران می‌توانند در آن، خدمات مختلف دیتا موبایل را خرید و فروش کنند. این پلتفرم از تماس‌های رومینگ رایگان، بسته‌های اینترنتی، ای‌سیم‌کارت‌ها (eSIM Cards) و … پشتیبانی می‌کند. این پروژه می‌خواهد تحولی در نحوه استفاده از داده‌های موبایل و پرداخت هزینه‌های آن ایجاد کند و کنترل خدمات دیتا موبایل را در اختیار کاربران قرار دهد.

کاربران می‌توانند در پلتفرم دنت کوین که بر بستر بلاک چین اتریوم کار می‌کند، دیتا موبایل و خدمات مرتبط را بخرند، بفروشند یا هدیه دهند و بنابراین، این پلتفرم بازاری کاملا غیر متمرکز، امن و شفاف برای خرید و فروش خدمات دیتا موبایل فراهم آورده است.

امروزه، همه کاربران در هر گوشه‌ای از جهان که باشند، برای آنلاین ماندن و استفاده از خدمات اینترنتی مختلف، باید به دیتا موبایل دسترسی داشته باشند. با این حال، بسیاری از اپراتورهای تلفن همراه، به ویژه در کشور ما، خدمات رضایت‌بخشی به مشتریان خود ارائه نمی‌دهند و شفافیت زیادی نیز ندارند. بنابراین، پروژه دنت راه‌اندازی شده است تا به تمامی کاربران، در هر جای دنیا که باشند، خدماتی مناسب و شفافی ارائه دهد که کنترل آن‌ها در اختیار خود کاربران باشد.

این پروژه، بازاری همتا به همتا (Peer-to-Peer) برای خرید و فروش و هدیه دادن خدمات دیتا موبایل ایجاد کرده است که انقلابی در صنعت مخابرات محسوب می‌شود. استفاده از این پلتفرم، مزیت‌ّهای متعددی مثل رایگان بودن تماس‌های رومینگ، ارزان‌تر بودن بسته‌های اینترنتی و … دارد.

هم شخصیت‌های حقیقی و هم شرکت‌های مخابراتی می‌توانند در بازار همتا به همتا دنت کوین، خدمات مختلف دیتا موبایل را خرید و فروش کنند. به‌صرفه‌ترین خدمات به طور خودکار به کاربران پیشنهاد می‌شوند و کاربران می‌توانند با پرداخت هزینه‌هایی کمتر در مقایسه با اپراتورهای سنتی تلفن همراه، از خدمات متنوع دیتا موبایل بهره‌مند شوند.

تاریخچه پروژه

بنیانگذار پروژه دنت

پروژه دنت در سال ۲۰۱۴ برای بهبود خدمات دیتا موبایل و کاهش هزینه‌ها و افزایش دسترسی کاربران به این خدمات توسط شرکت DENT Wireless LTD راه‌اندازی شد. مؤسس و ایده‌پرداز این شرکت، ترو کاتاجاینن (Tero Katajanien) بود. او در ابتدا، یک سیستم خودکار تریدینگ فارکس راه‌اندازی کرد که اکنون، زیربنای بازار همتا به همتای دنت کوین را می‌سازد.

مطلب پیشنهادی داموندمگ:  پولکا استارتر چیست؟ صرافی Polkastarter با توکن POLS

میکو لیناماکی (Mikko Linnamäki) و آندی والمر (Andee Vollmer) نیز تا سال ۲۰۱۷ به این پروژه اضافه شدند. این سه با همکاری همدیگر، مدل امروزی پروژه Dent coin را بنیان‌گذاری کردند تا کاربران از سرتاسر دنیا بتوانند از آن استفاده کنند.

ترو کاتاجاینن فنلاندی، پیش از بنیان‌گذاری این پروژه، بیش از دو دهه را در اکوسیستم استارت‌آپ‌های اینترنتی گذرانده است و یکی از پرچمداران عملیات پرداخت مستقیم با موبایل محسوب می‌شود. میکو لیناماکی، دیگر بنیان‌گذار فنلاندی دنت، در توسعه Dovecot Oy که یک سرور IMAP بسیار معتبر و ارائه‌دهنده خدمت به بیش از ۲.۵ میلیارد نفر از مردم جهان محسوب می‌شود، همکاری داشته است. آندی والمر آلمانی نیز ۱۲ سال سابقه کار در صنعت تولید اپلیکیشن‌های موبایل برای شرکت‌های GLS، داتچه پوست، آئودی و مرسدس بنز همکاری دارد.

دنت کوین چطور کار می کند؟

پلتفرم DENT COIN

پروژه دنت از ترکیب چندین فناوری پیشرفته و خلاقانه برای به اشتراک‌گذاری غیر متمرکز خدمات دیتا موبایل بین کاربران، استفاده می‌کند. این پروژه، اپراتورهای مجازی و قراردادهای هوشمند اتریوم را همراه با اپلیکیشن‌های موبایل و تحت وب به کار می‌گیرد تا بتواند کارش را انجام دهد.

دنت به این عناصر کلیدی و البته کامیونیتی کاربران خودش وابسته است تا ترافیک قابل قبول و پایداری به دست کاربران برساند. هر چه تعداد کاربران و خریداران خدمات این پلتفرم بیشتر باشد، شرکت‌های مخابراتی و فروشندگان بیشتری برای پیوستن به آن، انگیزه پیدا می‌کنند.

این پروژه، اکوسیستمی پیچیده ولی کاربرپسند دارند که صرافی دنت (Dent Exchange) بخش اصلی آن را می‌سازد. این صرافی، یک بازار همتا به همتا است که از هفت عنصر کلیدی تشکیل می‌شود:

  • منبع تجهیزات (Instrument Repository)
  • الگوریتم‌های مارکت میکر
  • تعیین قیمت دیتا
  • مدیریت سفارش
  • مدیریت پورتفولیو
  • اجرای سفارش و پاراچین صرافی دنت

نسخه تحت وب این صرافی، پیچیده‌تر از نسخه موبایل آن است و بنابراین، بسیاری از کاربران ترجیح می‌دهند که با نسخه موبایل کار کنند. همچنین، کاربران می‌توانند با استفاده از هر کدام از اپلیکیشن‌های موبایل یا تحت وب به بازار DENT دسترسی داشته باشند.

تمامی تراکنش‌های دنت کوین بر بستر بلاک چین اتریوم و با استفاده از قراردادهای هوشمند اتریوم انجام می‌شوند. این قرارداهای هوشمند، تراکنش‌ها را به ترتیب فعالیت‌های بازار، اجرا می‌کنند. مارکت میکرها نقش اپراتورهای مجازی را دارند و انواع مختلف بسته‌های اینترنتی و خدمات دیتا موبایل را به کاربران، ارائه می‌دهند. اپراتورها نیز که تلکوها (Telcos) نامیده می‌شوند، خدمات پولی SMS و USSD را عرضه می‌کنند.

شبکه دنت می‌تواند سه نوع تراکنش زیر را انجام دهد:

  • تراکنش‌های خرید و فروش P2P بسته‌های سرویس رومینگ رایگان
  • تراکنش‌های خرید و فروش P2P بسته‌های اینترنت موبایل
  • دیتا پیشنهادی اولیه (IDOها)

تلکوها، IDOها را ارائه می‌دهند و در این میان، کمیسیونی به شبکه دنت می‌رسد.

دنت چه قابلیت هایی دارد؟

پروژه دنت کوین همواره در تلاش بوده تا جایگزینی بهتر برای اپراتورهای موبایل در ارائه خدمات دیتا به کاربران باشد. این پروژه با عرضه انواع قابلیت‌ها و خدمات مختلف، برای رسیدن به هدفش تلاش می‌کند. در زیر، بعضی از مهم‌ترین قابلیت‌های این پروژه را برای شما مخاطبان گرامی مجله صرافی داموند، توضیح می‌دهیم. همچنان با ما همراه باشید.

ای سیم دنت

سیم کارت الکترونیکی دنت کوین

در حال حاضر، بسیاری از اپراتورهای موبایل، خدمات خود را در گستره جغرافیایی محدودی که نهایتا به یک یا چند کشور می‌رسد، ارائه می‌دهند. همچنین، بسیاری از این اپراتورها، همانند اپراتورهای موبایل فعال در ایران، هزینه‌های بالایی برای تماس‌های رومینگ از کاربران می‌گیرند و بسته‌های اینترنتی به‌صرفه‌ای نیز ندارند.

مطلب پیشنهادی داموندمگ:  گابلین تاون چیست؟ NFT که بخاطر زشتی ارزشمند شد

ای سیم دنت که سیم‌کارتی کاملا دیجیتالی محسوب می‌شود، نوع کاملا متفاوتی از خدمات دیتا موبایل است. این بسته دیتا، تا یک سال اعتبار دارد و با استفاده از آن می‌توانید در ۶۱ کشور مختلف به اینترنت وصل شوید. همچنین، کاربران برای استفاده از این ای سیم، نیازی به امضاء کردن قرارداد با شرکت DENT نیستند. گذشته این‌ها، تماس‌های رومینگ با استفاده از این ای سیم، رایگان هستند و نیازی به تعویض سیم کارت در هنگام مسافرت به کشورهای تحت پوشش، وجود ندارد.

صرافی دنت سواپ

دنت سواپ یکی از جدیدترین قابلیت‌های پروژه دنت کوین است که امکان سواپ کردن توکن‌های DENT را که توکن بومی این پلتفرم هستند، با ارزهای دیجیتال دیگر فراهم می‌آورد. همچنین، کاربران می‌توانند در استخر این صرافی، مشارکت داشته باشند. در حالی که امکان خرید توکن‌های DENT از این استخر وجود دارد، کاربران می‌توانند با استیکینگ توکن‌های DENT خود در این استخر، کارمزدی هرچند اندک دریافت کنند.

این صرافی از یک کیف پول دیجیتالی خارجی برای انجام تراکنش‌های امن، پشتیبانی می‌کند. این قابلیت، با نسخه ۳ صرافی غیر متمرکز یونی سواپ یکپارچه است و برای خرید و فروش توکن‌ها در دنت سواپ، نیازی به احراز هویت KYC ندارید. کاربران در تمامی کشورها می‌توانند از این صرافی استفاده کنند.

صرافی دنت

صرافی دنت (Dent Exchange) به کاربران در بیش از ۶۰ کشور، امکان سواپ کردن توکن‌های DENT با بیت کوین را می‌دهد. این صرافی، امن و کاربرپسند است و به غیر از اپلیکیشن موبایل، نسخه تحت وب هم دارد.

گیگااستور دنت

گیگااستور

قابلیت دیگر پروژه دنت کوین، گیگااستور (Gigastore) نام دارد که کاربران می‌توانند با استفاده از آن، از قابلیت‌های متعدد ای سیم کارت خود، استفاده کنند. کاربران می‌توانند در پلتفرم گیگااستور، اپیلیکشن‌های خود را با استفاده از یک کیت توسعه اپلیکیشن (SDK) بسازند و سرویس‌های DENT Wireless را به فروش برسانند. همچنین، امکان قراردادن API گیگااستور در یک اپلیکیشن یا وبسایت دیگر نیز وجود دارد.

دنت ویس

قابلیت دنت ویس (Dent Voice) امکان تماس‌هی مستقیم را برای کاربران در بیش از ۶۰ کشور دنیا فراهم می‌آورد. این سرویس، برخلاف دیگر سرویس‌های رومینگ رایگان دیگر، نیازی به این ندارد که هر دو طرف تماس، اپلیکیشن مخصوصی را روی گوشی خود نصب داشته باشند و فقط فرد تماس‌گیرنده باید این اپلیکیشن را روی گوشی خودش نصب کند.

گذشته از این، فرد دریافت‌کننده تماس، نام کاربری و شماره تلفن معمولی تماس‌گیرنده را روی گوشی خودش می‌بیند. این سرویس، بدون اشتراک پولی و تنها از طریق یک اپلیکیشن موبایل در دسترس است و کاربران فقط با استفاده از سرویس، هزینه‌های آن را می‌پردازند.

بازار دنت کوین

بازار دنت (DENT Marketplace) هم برای دستگاه‌های اندروید و هم برای دستگاه‌های iOS موجود است. این پلتفرم، امکان خرید و فروش همتا به همتای دیتای ای سیم کارت دنت را فراهم می‌آورد.

DENT Earn

برنامه DENT Earn قابلیت خاصی است که از طریق اپلیکیشن‌های موبایل در اختیار کاربران قرار دارد. کاربران این پلتفرم می‌توانند به کمک اسپانسرهای پروژه، توکن‌های مختلفی را به دست آورند. این امکان برای کاربران وجود دارد تا از میان فعالیت‌های اسپانسری متنوع، یکی را برای کسب درآمد، انتخاب کنند. سپس، آن‌ها می‌توانند از توکن‌های خود برای خرید برنامه‌های دیتا ای‌سیم کارت یا مکالمه‌های تلفنی استفاده کنند.

از این فعالیت‌ها می‌توان به انجام تسک‌های روزانه، تماشای ویدئوها یا حتی بازی کردن، اشاره کرد. همچنین، کاربران می‌توانند با دعوت کردن دوستان خود به استفاده از دنت کوین، توکن‌های بیشتری را به عنوان پاداش، دریافت کنند.

مطلب پیشنهادی داموندمگ:  IOST چیست؟ ارز IOST دیجیتال با توکن IOST

ارز دیجیتال دنت کوین چیست؟

ارز دنت

DENT یک توکن ERC-20 و توکن بومی پلتفرم دنت است که می‌توان از آن برای خرید و فروش خدمات دیتا استفاده کرد. همچنین، امکان سواپ کردن آن با رمزارزهای دیگر یا حتی ارزهای فیات در صرافی‌های مختلف وجود دارد.

توکنومیک DENT

پروژه دنت کوین در ۱۱ ژولای ۲۰۱۷، عرضه اولیه سکه (Initial Coin Offering) یا همان ICO خودش را به مدت دو هفته برگزار کرد و در این مدت، موفق به گردآوری ۴.۳ میلیون دلار سرمایه با فروش ۸.۶ میلیارد توکن شد. حداکثر ذخیره توکنی این پروژه، ۱۰۰ میلیارد توکن است.

۷۰ درصد از توکن‌ها در مرحله پیش‌فروش یا عرضه اولیه، فروخته شدند. این توکن‌ها در یک برنامه وستینگ ۶ ماهه قرار داشتند و پس از این مدت، هر چهار ماه یکبار، مقدار ۲۵ درصد از آن‌ها، آزاد می‌شد. ۳۰ درصد از توکن‌های DENT به تلکوها، تیم توسعه‌دهنده و پاداش‌های مشارکت در پروژه اختصاص پیدا کرد.

در حال حاضر، بیش از ۹۹ میلیارد توکن DENT در گردش قرار دارند و ارز بازار این توکن در تاریخ ۱۴ مهر ۱۴۰۱ به بیش از ۹۹ میلیون دلار می‌رسد.

پروژه دنت چه مزیت ها و معایبی دارد؟

از مهم‌ترین مزیت‌ها و معایب پروژه دنت کوین می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

مزیت‌هامعایب
·        هزینه‌های پایین خدمات دیتا

·        پلتفرم‌های کاربرپسند

·        تماس‌های رومینگ رایگان

·        امکان خرید و فروش خدمات دیتا موبایل برای همه کاربران

·        غیر متمرکز بودن و شفافیت خدمات

·        محدود بودن کشورهای تحت پوشش

·        دشوار بودن و زمان-بر بودن کسب توکن‌های DENT و به صرفه نبودن پاداش‌های مشارکت در پروژه

 

سوالات پر تکرار در رابطه با دنت کوین

۱- دنت کوین چیست؟

دنت کوین پروژه‌ای غیر متمرکز برای ارائه خدمات دیتا موبایل و تماس‌های رومینگ در بیش از ۶۰ کشور دنیا است که امکان خرید و فروش خدمات دیتا موبایل را به صورت همتا به همتا برای کاربران، شامل کاربران عادی و شرکت‌های مخابراتی فراهم می‌آورد.

۲- ارز دیجیتال DENT چیست؟

ارز دیجیتال DENT، توکن بومی پروژه دنت کوین محسوب می‌شود و می‌توان از آن برای خرید خدمات دیتا موبایل استفاده کرد. همچنین، امکان سواپ کردن این رمزارز با دیگر ارزهای دیجیتال و ارزهای فیات نیز وجود دارد.

۳- قیمت ارز دیجیتال DENT چقدر است؟

هر دنت کوین در زمان نوشته شدن این مقاله در تاریخ ۱۴ مهر ۱۴۰۱ با قیمتی کمتر از ۰.۰۰۱ دلار به فروش می‌رسد.

جمع بندی

پروژه DENT از قابلیت‌های فناوری بلاک چین برای ارائه خدمات دیتا موبایل و تماس رومینگ به کاربران استفاده می‌کند. این پروژه، دارای بازاری همتا به همتا برای خرید و فروش خدمات دیتا موبایل است که کاربران معمولی و شرکت‌های مخابراتی می‌توانند در آن فعالیت کنند.

این پروژه دارای توکنی بومی به نام DENT است که می‌توان از آن برای خرید خدمات دیتا موبایل استفاده کرد. همچنین، امکان سواپ کردن این رمزارز با دیگر ارزهای دیجیتال و ارزهای فیات نیز وجود دارد.

پروژه دنت کوین که بر بستر بلاک چین اتریوم کار می‌کند، با هدف ارائه جایگزینی ارزان‌قیمت‌تر و شفاف‌تر در مقایسه با اپراتورهای سنتی تلفن همراه تأسیس شده و با ارائه قابلیت‌های مختلف مثل ای‌سیم کارت، صرافی، بازار دیتا موبایل، دنت ویس، گیگااستور و … برای رسیدن به هدفش تلاش می‌کند و به نظر می‌رسد که می‌تواند پروژه خوبی برای سرمایه‌گذاری بلند-مدت باشد.

دسته بندی مطالب
مطالب مرتبط
مطالب مرجع

ارز دیجیتال چیست؟

بلاک چین چیست؟

متاورس چیست؟

NFT چیست؟

دیفای (DeFi) چیست؟

صرافی غیرمتمرکز چیست؟

کیف پول چیست؟

تحلیل تکنیکال چیست؟

ایردراپ چیست؟

استیکینگ ارز دیجیتال چیست؟

بیت کوین چیست؟

اتریوم چیست؟

تتر چیست؟

خرید و فروش ارز های دیجیتال
ما را دنبال کنید
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.