داموندمگ

DigiByte چیست؟ ارز دیجیتال دیجی بایت با توکن DGB

DAMOND
DigiByte چیست

توسعه و راه‌اندازی بیت کوین به عنوان اولین و بزرگ‌ترین ارز دیجیتال، در طی این سال‌ها مانند یک الگو برای توسعه سایر ارزهای دیجیتال عمل کرده است. یکی از این پروژه‌های رمزنگاری، پروژه DigiByte بوده است. اما DigiByte چیست؟ Digibyte یک بلاک چین عمومی و بسیار غیرمتمرکز بوده و به سرعت در حال رشد است. در واقع Digibyte روشی بسیار امن و ایدئال برای محافظت از اشیا با ارزش مانند ارزهای فیات، اطلاعات مهم، اموال یا داده‌های دیجیتالی مهم ارائه می‌دهد. چراکه به‌هیچ‌ عنوان امکان از بین بردن، جعل کردن یا هک کردن دارایی‌های دیجیتالی Digibyte وجود ندارد.
بر اساس ادعای تیم توسعه دیجی‌ بایت، بلاک‌چین‌هایی مانند بیت‌کوین و اتریوم به‌اندازه کافی امن یا مقیاس‌پذیر نیستند. این موضوع سبب شده تا تیم دیجی بایت با هدف افزایش سرعت و امنیت بلاک چین دیجی بایت، یک راه‌حل اثبات شده و آزمایش شده ارائه دهد. در ادامه این مطلب از داموندمگ به طور مفصل به بررسی این پروژه و معرفی ارز دیجیتال Digibyte می‌پردازیم.

پلتفرم Digibyte چیست و چه کاربردی دارد؟

DigiByte چیست؟

Digibyte یک بلاک چین غیرمتمرکز در سطح بین‌المللی است که به صورت عمومی در دسترس کاربران قرار گرفته است. دیجی بایت‌ها، نوعی دارایی‌ دیجیتالی هستند، این دارایی‌های دیجیتالی نه‌تنها تغییرناپذیر هستند، بلکه امکان از بین بردن آنها نیز وجود ندارد. ازاین‌رو استفاده از دیجی بایت روشی بسیار مناسب جهت حفاظت از اشیا و اطلاعات با ارزش خواهد بود. درست مانند سایر بلاک چین‌های رمزنگاری، تمام تراکنش‌های انجام شده در بلاک چین دیجی‌بایت نیز برای همیشه روی این بلاک چین باقی می‌مانند.

پروژه Digibyte چیست

پروژه دیجی‌بایت به توسعه‌دهندگان این امکان را می‌دهد تا از طریق بلاک چین دیجی بایت، دارایی‌های رمزنگاری قابل سفارشی‌سازی (customizable) ایجاد کنند. این دارایی‌های رمزنگاری سفارشی شده با نام Digiassets، شناخته شده و می‌توانند هر چیز ارزشمند از دارایی‌های مالی سنتی (مانند سهام یا طلا)، گرفته تا اسناد قانونی (مانند اسناد محضری یا اسناد زمین) باشند.

Digiassets از طریق بلاک چین دیجی بایت ارسال شده و سپس در یک دفتر کل عمومی (public ledger) غیرقابل تغییر که بر روی هزاران کامپیوتر ثبت می‌شوند. این کامپیوترها در سراسر جهان پراکنده شده و به صورت کاملاً غیرمتمرکز در اختیار شبکه قرار گرفته‌اند. به گفته افراد صاحب‌نظر، با توجه به قابلیت‌های ارائه شده، امنیت بالا و فناوری پیش‌گام موجود در دیجی بایت، می‌توان این بلاک چین را به عنوان نسخه پیشرفته‌ای از بیت کوین دانست. اکنون که دیدم DigiByte چیست در ادامه به سراغ توکن بومی و توکنومیک آن می‌رویم.

بررسی توکنومیک ارز دیجیتال DigiByte

در بخش قبلی به سؤال Digibyte چیست پاسخ دادیم. اما مانند سایر بلاک چین‌های موجود در صنعت، دیجی بایت نیز با هدف افزایش قدرت شبکه و رسیدن به اهداف خود یک توکن بومی تحت عنوان DGB طراحی و راه‌اندازی کرده است. ارز دیجیتال Digibyte یک توکن قابل استخراج است، به این ترتیب که در طول هر فرایند ماینینگ یک توکن جدید در شبکه ایجاد می‌شود. تکمیل هر تراکنش ماینینگ Digibyte حدود 15 ثانیه طول می‌کشد، ازاین‌رو، این کوین به یکی از سریع‌ترین آلت کوین‌های بازار کریپتو تبدیل شده است. بر اساس تخمین‌های صورت گرفته احتمالاً تعداد توکنی‌های این بلاک چین تا سال 2035 به سقف 21 میلیارد کوین برسد.

ارز دیجیتال Digibyte چیست

با وجود اینکه توکن DGB نسبت به رقیب اصلی خود یعنی بیت کوین، برتری فنی بیشتری دارد، اما ارزش آن نسبت به BTC بسیار کمتر است. در سپتامبر 2022، یک واحد توکن بیت کوین با قیمت تقریبی بین 22000 تا 22500 دلار خرید و فروش می‌شود، در حالیکه توکن‌های DGB فقط حدود 0.01 دلار ارزش دارند. این کوین دارای عرضه محدود بوده و از همین رو مانند بیت کوین، روزی فرایند استخراج DGB نیز به اتمام می‌رسد. در ژانویه 2014 قبل از آنکه ارز دیجیتال DGB برای عموم مردم راه‌اندازی شود، 0.5 درصد از کل عرضه DGB یعنی حدود 105 میلیون از این کوین ضرب شد. 50 درصد از این مقدار ضرب شده به اهداف مربوط به توسعه بلاک چین و افراد حامی توسعه بلاک چین، اختصاص‌یافته و مابقی آن نیز واگذار شد.

تاریخچه راه‌اندازی و تیم توسعه‌دهنده ارز دیجیتال Digibyte

اکنون که با وضعیت ارز دیجیتال دیجی بایت آشنا شدیم، شاید برایتان این سؤال ایجاد شده باشد که تاریخچه راه‌اندازی DigiByte چیست؟ شبکه DigiByte در سال 2013 توسط برنامه‌نویسی به نام Jared Tate راه‌اندازی شد. در واقع Tate از یک سال پیش از راه‌اندازی شبکه، درگیر طراحی آن بوده است.

هدف از راه‌اندازی دیجی بایت، گسترش فناوری بلاک چین بیت کوین و ایجاد یک شبکه امن و غیرمتمرکز بوده است. با وجود شباهت‌های موجود، میان این دو شبکه، چندین تفاوت کلیدی نیز وجود دارد. در نهایت شبکه Digibyte در تاریخ 10 ژانویه سال 2014 برای عموم کاربران انتشار یافت. از زمان انتشار اولیه تاکنون شبکه دیجی بایت با پیشرفت‌های همراه بوده است.

 • سال 2014: ویژگی‌های DigiShield و MultiAlgo معرفی شدند.
 • دسامبر 2015: ویژگی MultiShield معرفی شد.
 • آوریل 2017: تبدیل شدن به دومین بلاک چین بزرگی که برای بهبود مقیاس‌پذیری از SegWit استفاده کرد.
 • جولای 2019: این بلاک چین برای بهبود و افزایش امنیت شبکه، یک الگوریتم هش منحصربه‌فرد، به نام Odocrypt معرفی کرد.

بررسی تاریخچه راه‌اندازی و توسعه Digibyte

از زمان راه‌اندازی Digibyte در سال 2014 تاکنون، سرعت این بلاک چین افزایش بسیاری داشته است. در ابتدا بلاک چین از یک الگوریتم واحد با فرکانس هدف‌گیری مجدد دو ساعته استفاده می‌کرد. اما پس از چندین ارتقا و معرفی چندین الگوریتم مختلف، وضعیت سرعت و امنیت شبکه ارتقا پیدا کرد. به عنوان مثال، در سال 2014 سرعت استخراج هر بلاک، حدود یک دقیقه بود، در حالیکه در سال 2022 این میزان به حدود 15 ثانیه کاهش پیدا کرد.

برترین ویژگی‌ پلتفرم Digibyte چیست؟

Digibyte یک پلتفرم بلاک چینی همتا به همتا و مقیاس‌پذیر است. این پلتفرم با ارائه ویژگی‌های منحصربه‌فرد خود به کاربران این امکان را می‌دهد تا نه‌تنها دارایی‌های دیجیتالی خاصی را صادر کنند، بلکه بتوانند اپلیکیشن‌هایی را راه‌اندازی کرده و از هویت دیجیتال استفاده کنند. اما وجود چه امکاناتی سبب تمایز این پلتفرم شده و برترین ویژگی بلاک چین DigiByte چیست؟ در ادامه پاسخ این سؤال آورده شده است.

مهم‌ترین ویژگی Digibyte چیست

 • اجماع خالص / Pure Consensus

همان طور که می‌دانید روش اجماع هسته اصلی هر بلاک چین است و روش اجماع در واقع بسیاری از ویژگی‌های یک پروژه بلاک چینی را تعیین می‌کند. انتخاب روش درست اجماع متناسب با کاربرد ارز دیجیتال، سرعت یک بلاک چین را تنظیم می‌کند و همچنین میزان امنیت و مقاومت در برابر حملات را مشخص می‌کند و در صورتی که پروژه فراگیر شود، می‌تواند نگرش جامعه استفاده کنندگان از آن ارز دیجیتال را نیز تحت تاثیر قرار بدهد.از این نظر بسیار مهم است که نوع الگوریتم اجماع یک پروژه ارز دیجیتال را بشناسیم و ببینیم که از چه طریقی کار می‌کند.

پروسه تصمیم‌گیری در شبکه دیجی بایت از طریق الگوریتم اجماع PoW یا گواه اثبات کار انجام می‌شود. این الگوریتم اجماع یک الگوریتم قدیمی است که در ارزهای دیجیتال امروزی کمتر مورد استفاده قرار می‌گیرد چرا که مصرف انرژی بالاتری دارد. در عوض این الگوریتم اجماع غیرمتمرکز بودن صد در صدی را تضمین می‌کند و امنیت بالایی دارد. توسعه‌دهندگان این بلاک چین نیز تصمیم گرفته‌اند از گواه اثبات کار استفاده کنند. بلاک چین با هدف دستیابی سریع به یک اجماع غیرمتمرکز، کاهش احتمال دستکاری و حفظ فرایند تصمیم‌گیری در شبکه، الگوریتم PoW را انتخاب کرده‌اند. اجماع خالص یک فرایند تصمیم‌گیری گروهی بوده و به مشارکت‌کنندگان شبکه این امکان را می‌دهد تا پس از تکمیل تراکنش‌ها، پاداش‌های ماینینگ دریافت کنند. پنج الگوریتم استخراج بلاک چین دیجی بایت برای تأیید تراکنشات شبکه با یکدیگر همکاری می‌کنند.

 • مقیاس‌‌پذیری روی زنجیره‌ / On-Chain Scaling
مطلب پیشنهادی داموندمگ:  ایلوویوم چیست؟ بازی illuvium با توکن ILV و sILV

مقیاس‌پذیری مناسب کلید رشد یک شبکه بلاک چینی محسوب می‌شود. جهت پشتیبانی از حجم تراکنشات اضافی موجود در شبکه، بلاک چین باید بتواند با سرعت و سهولت بالا تراکنش‌ها را با شبکه ادغام کند. در حال حاضر بلاک چین دیجی بایت قصد دارد تا هر دو سال یک‌بار، اندازه بلاک را دو برابر کند. وجود ویژگی مقیاس‌‌پذیری روی زنجیره، کمک می‌کند تا جهت مطابقت با ظرفیت شبکه، سرعت بلاک‌ها نیز افزایش پیدا کند. معرفی پروتکل Segregated Witness یا SegWit در آوریل 2017 سبب بهینه‌ شدن مقیاس‌پذیری زنجیره‌ای شده است.

 • DigiAssets

همانطور که اشاره شد، DigiAssets دارایی‌های دیجیتالی هستند که در بلاک چین دیجی بایت صادر، ارسال و دریافت می‌شوند. هر DigiAsset معرف یک دارایی با ارزش در دنیای واقعی است. این دارایی می‌تواند یک قرارداد، DApp، ارز درون بازی، هنر دیجیتال یا موسیقی، یا بلیت یک رویداد باشد. علاوه بر سایر موارد مذکور، قراردادهای هوشمند را نیز می‌توان به شکل DigiAssets درآورد، در این شرایط قراردادهای هوشمند، به شکل برنامه‌های ذخیره شده روی یک بلاک چین درمی‌آیند، در نهایت نیز تنها در صورت برآورده شدن تمام شرایط مورد نیاز قرارداد، به‌طور خودکار اجرا خواهند شد.

تقریباً هر چیزی را می‌توان به یک DigiAsset تبدیل کرد. تمام کاربران می‌توانند انواع دارایی‌های Digiassets را در لایه بالایی شبکه بلاک چین دیجی بایت، ایجاد، صادر یا ترید کنند. بنابراین، لازم نیست حتماً یک توسعه‌دهنده باشید. ابزارهای مختلفی برای کمک به ایجاد قراردادهای هوشمند، NFT و سایر دارایی‌های منحصربه‌فرد و خاص، وجود دارند که می‌توانید با توجه به نیاز خود از مناسب‌ترین گزینه استفاده کنید.

 • Digi-ID

امنیت و احراز هویت برای شبکه دیجی بایت از اهمیت بالایی برخوردار است. برای این منظور تیم دیجی بایت یک اپلیکیشن کاربردی و ساده تحت عنوان Digi-ID معرفی کرده است. این ویژگی باعث شده که این ارز دیجیتال بتواند امنیت بسیار بالاتری در لایه کاربرد داشته باشد. پروژه‌های ارز دیجیتال معمولا از چنین ویژگی برخوردار نیستند و امنیت لایه‌های بالایی به دست طرفین دیگر مانند سازندگان ولت‌های نرم افزاری یا سخت افزاری می‌سپارد. از این اپلیکیشن جهت جای‌گذاری ساده رمز عبور و نام کاربری استفاده می‌شود. اما از آنجایی که این شبکه کاملاً غیرمتمرکز است، هیچ یک از اطلاعات شخصی کاربران را ذخیره نمی‌کند. در نتیجه نه‌تنها با استفاده از این اپلیکیشن امنیت کاربران حفظ می‌شود، بلکه هویت آنها همچنان کاملاً ناشناخته باقی می‍ماند.

 • DigiShield

در اوایل سال 2014، استخرهای استخراج با جابه‌جایی سریع میان ارزهای دیجیتال، قصد داشتن از طریق تغییر پاداش بلاک‌ها، میزان سودآوری خود را افزایش دهند. این امر با ایجاد تغییر در قدرت هش ماینینگ، سرعت تولید بلاک‌های جدید و سختی ماینینگ را افزایش داد.

پلتفرم دیجی بایت برای مقابله با این موضوع یعنی محافظت در برابر تورم بیش از حد، تنظیم سختی استخراج و  محافظت در برابر نوسانات شدید، از ویژگی DigiShiled کمک گرفته است. پس از اجرای موفقیت‌آمیز DigiShield در دیجی‌بایت، از این ویژگی در چندین بلاک چین دیگر از جمله اتریوم، دوج‌کوین، بیت‌کوین کش و… نیز استفاده شد.

 • MultiShield

این ویژگی در دسامبر سال 2015 معرفی شد. در واقع شبکه Multishield وظیفه به‌روزرسانی DigiShield را در تمام پنج الگوریتم استخراج موجود در بلاک چین دیجی بایت، برعهده دارد. اساس هر زمانی که یک بلا جدید با استفاده از یک الگوریتم ساخته می‌شود، MultiShield دشواری استخراج در این الگوریتم را افزایش می‌دهد. اما در مقابل در چهار الگوریتم دیگر سختی استخراج کاهش می‌یابد. در نهایت این موضوع به ثبات و استحکام بیشتر شبکه کمک می‌کند. علاوه بر این، MultiShield سیستم را از هرگونه نرخ هش مخربی که بر تولید بلاک‌ها تأثیر منفی داشته باشد، محافظت می‌کند.

 • Staking

در حال حاضر بلاک چین دیجی بایت از الگوریتم Staking پشتیبانی نمی‌کند. اما توسعه‌دهنده در حال کار بر روی روشی هستند که از طریق آن بتوانند هر دو الگوریتم PoW و PoS را با یکدیگر ترکیب کنند. در صورت نهایی شدن این پروسه، الگوریتم جدید جایگزین یکی از پنج الگوریتم قدیمی شده و بر اساس آن شبکه دیجی بایت به دارندگان توکن DGB پاداش خواهد داد.

 • Dandelion++

در سال 2019، تیم دیجی بایت با هدف افزایش حریم خصوصی، به‌روزرسانی جدیدی تحت عنوان  ++Dandelion در شبکه ایجاد کرد. ویژگی Dandelion++ با پنهان کردن آدرس‌های IP، مانع شناسایی مکان فیزیکی کاربرانی که تراکنش‌ها را ارسال می‌کنند، می‌شود. DigiByte اولین بلاک چین اصلی UTXO است که این پروتکل افزایش حریم خصوصی را پیاده‌سازی کرده است.

 • اپلیکیشن‌های موبایلی

قبل از سال 2018، دیجی‌بایت فقط از طریق رایانه در دسترس کاربران قرار داشت. اما پس از توسعه و راه‌اندازی برنامه‌های اندروید و iOS، دیجی‌بایت توانست پایگاه کاربران جهانی بلاک چین و در نهایت میزان تطبیق‌پذیری شبکه را افزایش دهد. برنامه‌های کاربردی پلتفرم دیجی بایت به بیش از 50 زبان موجود است، بنابراین کاربران می‌توانند از هر کجای دنیا به راحتی به ترید ارز دیجیتال DGB بپردازند.

چه چیزی سبب تمایز دیجی بایت شده است

بررسی امنیت ارز دیجیتال Digibyte

سطح ایمنی و لایه‌های امنیتی بکار رفته در ساخت یک بلاک چین رمزنگاری، از مهم‌ترین و حیاتی‌ترین عوامل یک پروژه رمزنگاری است. به دلیل این اهمیت، شاید برای شما این سؤال مطرح شود که لایه امنیتی بکار رفته در ساخت بلاک چین DigiByte چیست و چه ویژگی‌هایی دارد. DigiByte یک بلاک چین غیرمتمرکز است، اطلاعات آن در بیش از 200000 سرور، در سراسر جهان پخش شده است. همچنین DigiByte از سه لایه تشکیل شده است که عبارت‌اند از:

لایه پروتکل هسته / Core Protocol Laye: این لایه امنیتی، تمام گره‌های شبکه را به یکدیگر متصل کرده و از تمام زیرساخت‌ها پشتیبانی می‌کند.

دارایی دیجیتالی، لایه دفتر کل عمومی / Digital Asset  Public Ledger Layer: این لایه امنیت کل شبکه را فراهم کرده و کل داده‌ها را ذخیره می‌کند. همچنین اقدامات امنیتی مربوط به جلوگیری از دستکاری اطلاعات در این لایه قرار گرفته شده است.

لایه برنامه‌ها / Applications Layer: این لایه اولین لایه از بلاک چین DigiByte است که از آن در برنامه‌های روزانه، نقل و انتقالات و… استفاده می‌شود.

لایه امنیتی بکار رفته در بلاک چین Digibyte چیست

بهترین روش برای استخراج ارز دیجیتال Digibyte چیست

همانطور که پیش از این نیز اشاره شد، بلاک چین Digibyte جهت حفظ امنیت، تأیید تراکنشات و استخراج بلاک‌های جدید، از الگوریتم Proof of Work یا همان گواه اثبات کار استفاده می‌کند. بنابراین، ارز دیجیتال DGB مانند بیت کوین، قابل استخراج است. در صورتی که مایل به استخراج ارز دیجیتال DGB باشید، برای شروع لازم است از میان 5 الگوریتم استخراج موجود، SHA256، Skein، Qubit، Groestl و Scrypt یک مورد را انتخاب کنید. در بلاک چین DigiByte هر 15 ثانیه بلاک جدید استخراج می‌شود. هر یک از این پنج الگوریتم ماینینگ هر 1.5 دقیقه یک بلوک جدید استخراج می‌کنند.

 • SHA-256: از الگوریتم SHA-256 در بلاک چین بیت کوین نیز استفاده می‌شود. این الگوریتم یک هش منحصربه‌فرد 32 بایتی تولید می‌کند. این هش تولید شده می‌تواند به عنوان امضای دیجیتال و اعتبارسنجی عمل کند.
 • Scrypt: از این الگوریتم توسط چندین آلت کوین نظیر Dogecoin و Litecoin نیز استفاده می‌شود. Scrypt یک الگوریتم استخراج بوده و به طور فعالانه به غیرمتمرکزتر شدن فرایند استخراج کمک می‌کند.
 • Odocrypt: این الگوریتم به طور خاص برای بلاک چین DigiByte طراحی شده است. این الگوریتم برای جلوگیری از سلطه ASIC، هر ده روز به طور خودکار، خود را تغییر می‌دهد.
 • Skein: این الگوریتم بدون در نظر گرفتن نوع سخت افزاری به کارگرفته شده توسط ماینر، سبب کارآمدتر شدن فرایند استخراج می‌شود. این الگوریتم به طور قابل‌توجهی سریع‌تر از الگوریتم استخراج SHA-256 عمل می‌کند.
 • Qubit: کیوبیت یک الگوریتم هش سریع، کارآمد و امن است. این الگوریتم در ابتدا فقط با سخت افزار CPU سازگاری داشت، اما اکنون با سخت افزار استخراج گرافیکی و ASIC نیز سازگار است.
مطلب پیشنهادی داموندمگ:  توکن بث چیست؟ + نحوه استفاده از BETH

نام الگوریتم‌های استخراج ارز دیجیتال Digibyte چیست

برخلاف صنعت ماینینگ بیت کوین که در آن برای تبدیل شدن به یک ماینر به تجهیزات سخت‌افزاری تخصصی و پیشرفته نیاز است، علاقمندان به استخراج دیجی‌بایت می‌توانند از طریق سیستم‌های سخت‌افزاری معمول نیز اقدام کنند. در نتیجه افراد بیشتری  در شبکه DigiByte شرکت خواهند کرد. بااین‌حال در هنگام انتخاب از میان پنج الگوریتم استخراج DGB، باید بر اساس سخت افزار خود، مناسب‌ترین گزینه را انتخاب کنید. چراکه هرکدام از این الگوریتم‌ها برای یک نوع خاصی از سخت افزار استخراج مناسب هستند.

به عنوان مثال، ماینرهایی که از سخت افزار ASIC استفاده می‌کنند، باید از الگوریتم‌های SHA256 و Scrypt برای استخراج استفاده کنند. در نهایت پس از انتخاب الگوریتم استخراج مناسب، تنها کاری که باید در این مرحله انجام دهید این است که نرم افزار مناسب را دانلود کرده و سپس در یک استخر استخراج عضو شوید. استخرهای زیادی برای استخراج DigiByte وجود دارند، اما از میان آنها محبوب‌ترین استخر برای استخراج DigiBytes، استخر DigiHash است.

اما در مقابل، در فرایند ماینینگ بیت کوین تنها از یک الگوریتم استخراج استفاده شده و زمان هر بلاک نیز حدود 10 دقیقه است. یکی دیگر از ویژگی‌هایی که دیجی بایت را به یک ارز دیجیتال استثنایی تبدیل می‌کند، مقیاس‌پذیری بالای آن است. در بلاک چین بیت کوین، در هر ثانیه تنها تا 7 تراکنش انجام می‌شود، در حالیکه در بلاک چین DigiByte در هر ثانیه تا 560 تراکنش نیز قابل انجام است.

نحوه عملکرد پروژه Digibyte

اکنون که دیدم پلتفرم Digibyte چیست و چه ویژگی‌هایی دارد، بهتر است در این قسمت به بررسی نحوه عملکرد آن بپردازیم. بلاک چین DigiByte از سه لایه مختلف تشکیل شده است: یک لایه اپلیکیشن، یک لایه اجماع و یک لایه شبکه. ممکن است سایر بلاک چین‌ها نیز چندین لایه داشته باشند، اما لایه‌های موجود در این شبکه غیرمتمرکز، کمی متفاوت‌تر از سایر بلاک چین‌ها عمل می‌کنند.

بررسی سیستم عملکردی بلاک چین Digibyte

لایه اپلیکیشن: همان بخشی از شبکه بلاک چینی است که کاربران با آن سروکار داشته و برای تبادل کوین‌های DGB و دسترسی به DAppها استفاده می‌شود. قراردادهای هوشمند و سایر DigiAssets نیز در این لایه ردوبدل می‌شوند.

لایه اجماع: این لایه وظیفه ثبت و مدیریت تراکنش‌های DigiByte را برعهده دارد. همچنین در این لایه‌ ارز دیجیتال جدید، جهت پاداش‌دهی به استخراج‌کنندگان دیجی بایت منتشر می‌شود. در نهایت می‌توان گفت این لایه به عنوان یک دفتر کل عمومی الکترونیکی و کارآمد عمل می‌کند.

لایه شبکه: این لایه وظیفه مدیریت تمام رویه‌های عملیاتی مربوط به دستگاه‌هایی که نرم افزار بلاک چین را اجرا می‌کنند، برعهده دارد. شبکه جهانی گره‌های موجود در این لایه نیز تأیید تراکنش‌ها را انجام می‌دهند.

معرفی اجزای پلتفرم Gigibyte

 • Digital Assets/Public Ledger

دارایی‌های دیجیتالی موجود در لایه میانی بلاک چین،  از DigiAssetsهایی که در لایه بالایی بلاک چین قرار دارند، متفاوت هستند. به طور کلی لایه میانی بر ثبت تراکنش‌های جدید و تأمین امنیت بلاک چین تمرکز دارد. بررسی ارزشمند بودن توکن‌های موجود در بلاک چین و بررسی واقعی بودن یا نبودن داده‌های مبادله شده در این لایه انجام می‌شود. یک دفتر کل عمومی نیز هر تراکنش انجام شده در شبکه را ثبت می‌کند.

 • Core Protocol/Global Network

لایه‌ پاینی بلاک چین امکان ایجاد ارتباط میان گره‌های شبکه را فراهم کرده و در نهایت نیز رویه‌های عملیاتی در این لایه‌ از بلاک چین Digibyte تکمیل می‌شوند. بر اساس ادعای وب‌سایت دیجی بایت، در هر لحظه هزاران نفر در سراسر جهان از نرم افزار دیجی بایت استفاده می‌کنند.

مقایسه بلاک چین Digibyte و بلاک چین Bitcoin

شاید برای بسیاری از هولدرها و خریداران ارزهای دیجیتال این سوال پیش بیاید که این پروژه چه تفاوتی با بیت کوین دارد و چرا باید خرید دیجی بایت را به خرید بیت کوین ترجیح بدهیم. پاسخ به این سوال چندان دشوار نیست. هر پروژه ارز دیجیتال که به بازار وارد می‌شود سعی می‌کند ویژگی‌های خوب پروژه‌های قبلی را حفظ کند و ویژگی‎های جدیدی را ارائه کند تا یک ترکیب بهتر از کاربردها ارائه کند.

اکنون که به پرسش ابتدایی دیجی بایت چیست از جنبه‌های متنوع پاسخ دادیم، بهتر است در این بخش این بلاک چین را با رقیب اصلی خود یعنی بلاک چین بیت کوین مقایسه کنیم. در نگاه اول DigiByte بسیار شبیه بیت کوین به نظر می‌رسد، اما باید توجه داشته باشید که این دو بلاک چین، با یکدیگر تفاوت‌هایی دارند که آنها را از هم متمایز می‌کند. به طور کلی، دیجی بایت به‌گونه‌ای طراحی شده تا نسبت به بیت کوین مقیاس‌پذیرتر و ایمن‌تر باشد، همچنین این بلاک چین به طور قابل‌توجهی در بهبود فناوری پایه نیز موفق عمل کرده است.

از زمان راه‌اندازی دیجی بایت و پس از ارائه چندین به‌روزرسانی مختلف در طی این سال‌ها، DigiByte ویژگی‌های مفید و منحصربه‌فردی که در بلاک چین بیت‌کوین وجود ندارد را در خود جای‌داده است. این ویژگی‌ها نه‌تنها دیجی بایت را از بیت کوین متمایز می‌کنند، بلکه سبب تمایز آن با سایر شبکه‌های بلاک چینی غیرمتمرکز و آلت کوین‌ها نیز شده‌اند. نهایتاً جهت مقایسه بهتر این دو بلاک چین باید به این پرسش به طور جداگانه پاسخ دهیم: تفاوت و شباهت بیت کوین با Digibyte چیست؟

تفاوت و شباهت بیت کوین با Digibyte چیست؟

شباهت‌های بیت کوین با Digibyte چیست؟

 • استفاده از مکانیزم یکسان

هر دوی این بلاک چین‌ها از مکانیزم Proof of Work استفاده می‌کنند. اما دیجی بایت برای بهبود تمرکززدایی، امنیت، کارایی و مقیاس‌پذیری شبکه از الگوریتم‌های دیگری نیز استفاده می‌کند.

 • وجود محدودیت در حداکثر عرضه

هر دو بلاک چین‌های بیت کوین و دیجی بایت، دارای حداکثر عرضه هستند، حداکثر عرضه دیجی بایت برابر با 21 میلیارد توکن و حداکثر عرضه بیت کوین نیز برابر با 21 میلیون توکن است.

 • روش استخراج توکن‌های جدید

هر دو شبکه برای تولید توکن‌های جدید به ماینرها و الگوریتم PoW متکی هستند.

 • برنامه کاهش تدرجی پاداش‌ ماینینگ

هر دو شبکه بلاک چینی دیجی بایت و بیت کوین، برای کاهش تدریجی میزان پاداش ماینرها برنامه‌های قطعی دارند. پاداش‌ بلاک چین بیت کوین تقریباً هر چهار سال یکبار به نصف کاهش می‌یابد، همچنین پاداش‌های DGB نیز هر ماه به میزان 1٪ کاهش پیدا می‌کند.

 • سایر شباهت‌های بلاک چین BTC و DGB
 • شباهت‌هایی در پردازش تراکنش‌ها و توکن‌های استخراج دارند.
 • هر دو بلاک چین‌های منبع باز بوده و هرکسی به کدها دسترسی دارد.
 • در هر دو بلاک چین امکان مشارکت در فرایند توسعه وجود دارد.
 • هر دو بلاک چین اجتماع پرقدرتی داشته و کاربران را به نوآوری تشویق می‌کنند.

تفاوت‌های بیت کوین با Digibyte چیست؟

 • سرعت تراکنش‌ها

DigiByte تراکنش‌ها را حدود 40 برابر سریع‌تر از بیت کوین پردازش کرده و می‌تواند هر 15 ثانیه یک بلوک جدید ایجاد کند.

 • کارمزد تراکنش‌ها

کارمزد تراکنش‌ها در دیجی بایت به طور قابل‌توجهی کمتر از بیت کوین است. کارمزد بیت کوین در سال 2022 حدود 1 دلار برای هر تراکنش بوده است، در حالیکه کاربران دیجی بایت در ازای هر تراکنش حدود 0.01 دلار پرداخت می‌کنند.

 • مبارزه با تمرکز در استخراج

DigiByte با استفاده از ویژگی‌های خاص، با تمرکز استخراج مبارزه می‌کند، در حالیکه بلاک چین بیت کوین از این ویژگی‌ها برخوردار نیست. به عنوان مثال، وجود پنج الگوریتم پیچیده ماینینگ در بلاک چین دیجی بایت، دشواری استخراج را توزیع کرده و از بلاک چین در برابر تغییرات ناگهانی محافظت می‌کنند.

شباهت بیت کوین با Digibyte چیست

بهترین کیف پول ارز دیجیتال Digibyte چیست؟

همچون سایر دارایی‌های سنتی، حفظ امنیت دارایی‌های رمزنگاری نیز از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. اما بهترین روش برای نگهداری ارز دیجیتال DigiByte چیست؟ بهترین راه برای ذخیره، نگهداری، مدیریت، ارسال و دریافت ارز دیجیتال DigiByte استفاده از کیف پول‌های رسمی DigiByte است. این کیف پول رسمی برای استفاده در سیستم‌عامل‌های محبوب دسکتاپ مانند Windows، Mac، Linux و غیره ارائه شده است. در صورتی که مایل به استفاده از این کیف پول باشید، می‌توانید کیف پول رسمی DigiByte را از طریق سایت رسمی این پروژه دانلود کرده و نصب کنید.

مطلب پیشنهادی داموندمگ:  BitDAO چیست؟ یک سازمان مستقل غیرمتمرکز واقعی

در غیر این صورت می‌توانید دارایی‌های دیجیتالی خود را در سایر کیف پول‌های رمزنگاری سخت افزاری و نرم افزاری موجود مانند Trust Wallet، Trezor و  Nano Ledger S نیز ذخیره کنید. انتخاب از میان گزینه‌های موجود، با توجه به نیازها، استراتژی‌های سرمایه‌گذاری و به طور کلی شرایط هر کاربر متفاوت است. در ادامه آموزش ساخت کیف پول Digibyte آورده شده است.

آموزش ساخت کیف پول دیجی بایت

در صورتی که انتخاب شما جهت نگهداری و ذخیره دارایی‌های DGB، کیف پول رسمی Digibyte است، برای شروع تنها کافی‌ست مانند مراحل زیر عمل کنید.

 • قدم اول: دانلود کیف پول

به وب‌سایت رسمی Digibyte به آدرس www.digibyte.co  رفته و بر روی گزینه “Choose Wallet” کلیک کنید. سپس  متناسب با سیستم‌عامل دسکتاپ خود، کیف پول را دانلود کنید.

راه‌اندازی کیف پول اختصاصی Digibyte

 • قدم دوم: نصب کیف پول

در این مرحله پس از تکمیل دانلود، کیف پول را نصب کنید.

 • قدم سوم: ساخت کیف پول Digibyte جدید

در این مرحله کیف پول DigiByte Core را باز کرده و مدتی را جهت همگام‌سازی برنامه صبر کنید. اگر این زمان طولانی بیش از حد طولانی شد،  سعی کنید کیف پول DigiByte Core را برای یک شب روی دسکتاپ خود باز نگه دارید تا دانلود بلاک چین کامل شود (تقریباً 4 گیگابایت)

مراحل ساخت کیف پول جدید دیجی بایت

 • قدم چهارم: قرار دادن آدرس عمومی کیف پول

آدرس عمومی که تحت عنوان “کلید عمومی” و “آدرس دریافت” نیز شناخته می‌شود، همان آدرسی است که برای دریافت ارزهای دیجیتال می‌توانید در اختیار سایر کاربران قرار دهید. برای این کار بر روی گزینه ”  Receiving Addresses” کلیک کنید. سپس بر روی عبارت “No Lable” کلیک راست کرده و گزینه “Edit” را انتخاب کنید.

سپس یک برچسب یا لیبل برای کیف پول خود انتخاب کنید. به عنوان مثال می‌توانید از نام ” “Main wallet address” استفاده کرده و بر روی گزینه “OK” کلیک کنید. در آخر نیز با کلیک روی عبارت ” “Main wallet address گزینه “Copy” را انتخاب کنید. با انجام این مراحل آدرس عمومی کیف پول شما ایجاد شده و آماده استفاده خواهد بود.

روش ساخت آدرس عمومی در کیف پول Digibyte

 • قدم پنجم: پشتیبان‌گیری از کیف پول

در صورت خرابی، مفقودی یا به سرقت رفتن کامپیوتر اطلاعات کیف پول دیجیتالی کاربر نیز از بین خواهد رفت. جهت کاهش ریسک از بین رفتن دارایی‌ها، بهترین راه بکاپ‌گیری از اطلاعات کیف پول است.

برای این کار تنها کافی‌ست به گزینه “Backup Wallet” رفته و اطلاعات کیف پول را در دسکتاپ، فلش USB، دراپ باکس یا ایمیل خود ذخیره کنید. اطلاعات بک‌آپ گرفته شده به شکل فایل “Wallet.dat”  قابل ذخیره خواهد بود. با استفاده از این فایل می‌توانید به راحتی اطلاعات کیف پول خود را در سایر دستگاه‌ها بازیابی کنید.

بهترین روش تهیه ارز دیجیتال Digibyte چیست؟

در سال‌های اخیر بلاک چین Digibyte با سرعت بسیار بالایی در حال رشد و پیشرفت بوده و تا به امروز به یکی از سریع‌ترین، مقیاس‌پذیرترین و غیرمتمرکزترین بلاک چین‌های UTXO جهان تبدیل شده است. کاربردهای ارائه شده و رشد سریع یک بلاک چین سبب می‌شود تا سرمایه‌گذاران بیشتری برای خرید و سرمایه‌گذاری در توکن بومی پروژه ترغیب شوند.

ازاین‌رو این سؤال مطرح می‌شود که بهترین روش تهیه توکن بومی این شبکه یعنی Digibyte چیست؟ معمولاً عضویت در صرافی‌های رمزنگاری و ثبت سفارش خرید کوین از طریق این نوع پلتفرم‌ها، بهترین روش خرید ارزهای دیجیتال محسوب می‌شود. خوشبختانه افزایش محبوبیت، پیشرفت و گسترش سریع بلاک چین دیجی بایت سبب شده تا برترین صرافی‌های دیجیتالی فعال در صنعت کریپتو، از توکن بومی پلتفرم DigiByte پشتیبانی کنند. در ادامه نام تعدادی از صرافی‌های پشتیبان DGB آورده شده است.

 • HitBTC
 • Bittrex
 • Changelly
 • Coindirect
 • CoinSpot
 • Abra
 • Huobi
 • Sequoir
 • Kucoin
 • Binance
 • OKX
 • Bybit

بهترین روش خرید Digibyte چیست

جهت خرید ارز دیجیتال DGB ابتدا صرافی‌های پشتیبان این کوین را از نظر رابط کاربری، میزان کارمزدها، روش‌های واریز، قوانین احراز هویت، محدودیت‌های واریز و برداشت، کوین‌ها و استیبل کوین‌های پشتیبانی شده، امنیت، شهرت و اعتبار مقایسه کرده و سپس جهت ثبت سفارش خرید DGB در مناسب‌ترین پلتفرم ثبت نام کنید.

پس از ثبت نام در صرافی مدنظر، لازم است حساب کاربری خود را با توجه به ارز جفت شده با DGB شارژ کنید. برای این کار به بخش Deposit صرافی رفته و آدرس کیف پول ارز مدنظر را کپی کنید. پس از واریز وجه و شارژ حساب کاربری، به پنل تریدینگ صرافی رفته و جفت ارز انتخابی خود را پیدا کنید. در آخر نیز از طریق یکی از روش‌های ثبت سفارش یعنی روش Market، Limit و… سفارش خرید خود را نهایی کنید.

آیا خرید ارز دیجیتال Digibyte، سرمایه‌گذاری مناسبی است؟

پاسخ به این پرسش کمی دشوار و چالش‌برانگیز است، چراکه بازار ارزهای دیجیتال نسبت به بازارهای مالی سنتی و قدیمی ناپایدار و نوسانی‌تر است. این صنعت و تمام کوین‌های موجود در آن، به صورت روزانه تحت‌تأثیر اقتصاد، سیاست و قوانین مالی جهان قرار گرفته و دچار تغییرات بسیاری می‌شوند. از همین رو بررسی آینده این بازار و تخمین نتیجه سرمایه‌گذاری در ارزها دیجیتال کار راحتی نیست. به طور کلی علاوه بر عوامل خارجی مذکور، ارزش ذاتی یک پروژه، پیشرفت‌های گذشته و برنامه‌های آینده آن می‌تواند نشان‌دهنده روند حرکت آن پروژه باشد.

پیش بینی آینده ارز دیجیتال Digibyte

پروژه Digibyte به صورت مداوم از سال 2014 تاکنون درحال رشد و تکامل است. از طرفی دیجی بایت یک پلتفرم منبع باز با یک جامعه پرقدرت است، بنابراین، انتظار می‌رود همچنان در آینده نیز در مسیر پیشرفت و استفاده از فناوری‌های نوآورانه قرار داشته باشد. کارشناسان  و تحلیلگران حرفه‌ای این صنعت، با در نظر گرفتن تمام این موارد و استفاده از ابزارهای تحلیلی در تلاش هستند تا حدامکان وضعیت آینده ارزهای دیجیتال را پیش بینی کرده و یک دید مناسبی از آینده کوین‌ها در اختیار کاربران قرار دهند. در جدول زیر پیش بینی قیمت ارز دیجیتال DGB آورده شده است. توجه داشته باشید که این اعداد تقریبی بوده و ممکن بر اثر بروز شرایط خاص، مجهول و غیرقابل پیش بینی آینده به طور کلی تغییر کنند.

سال میلادیکمترین قیمت به دلارمتوسط قیمت به دلاربیشترین قیمت به دلار
دسامبر 20220.0110.012
20230.0150.0160.018
20240.0220.0230.027
20250.0330.0340.038
20260.0480.0500.058
20270.0660.0690.084
20280.0930.0950.12
20290.130.140.16
20300.19حدود 0.190.23
2031حدود 0.270.270.32

سخن پایانی

حالا که به طور کامل به سؤال Digibyte چیست، پاسخ داده شد، می‌توان نتیجه گرفت که بلاک چین Digibyte با ارائه ویژگی‌های منحصربه‌فرد و مفید، نسبت به بسیاری از بلاک چین‌های رقیب خود در سطح بالاتری قرار دارد. با این‌ وجود ارز دیجیتال DGB به عنوان توکن بومی بلاک چین دیجی بایت، هنوز از مرز یک دلار عبور نکرده است.

سؤالات متداول

 • Digibyte چیست؟

دیجی بایت پروژه رمزنگاری است که با هدف رقابت با ارزهای دیجیتال اصلی مانند XRP و Litecoin و افزایش امنیت سایبری، سرعت تراکنشات و افزایش مقیاس‌پذیری شبکه طراحی شده است.

 • DigiByte برای چه مواردی استفاده می‌شود؟

ویژگی‌های منحصربه‌فرد پلتفرم دیجی بایت به کاربران امکان را می‌دهند تا دارایی‌های جدیدی را صادر کنند، برنامه‌ها را راه‌اندازی کرده و از هویت دیجیتال استفاده کنند.

 • آیا دیجی بایت بهتر از بیت کوین است؟

دیجی بایت در برخی از ویژگی‌های اصلی شبکه یعنی سرعت تراکنش‌ها، میزان کارمزد هر تراکنش، امنیت و میزان مقیاس‌پذیری شبکه از بیت کوین بسیار بهتر عمل می‌کند. به عنوان مثال پردازش تراکنش‌های DigiByte در حدود 15 ثانیه و زمان پردازش یک بلوک از تراکنش‌های بیت کوین نیز حدود 10 دقیقه زمان می‌برد.

دسته بندی مطالب
مطالب مرتبط
مطالب مرجع

ارز دیجیتال چیست؟

بلاک چین چیست؟

متاورس چیست؟

NFT چیست؟

دیفای (DeFi) چیست؟

صرافی غیرمتمرکز چیست؟

کیف پول چیست؟

تحلیل تکنیکال چیست؟

ایردراپ چیست؟

استیکینگ ارز دیجیتال چیست؟

بیت کوین چیست؟

اتریوم چیست؟

تتر چیست؟

خرید و فروش ارز های دیجیتال
ما را دنبال کنید
نظرات کاربران

3 پاسخ

 1. سلام دوستان
  بعداز اتریوم کدام ارز برای استخراج خوبه!؟
  ۱.بیت کوین کش ۲.دیجی بایت ۳.اتریوم کلاسیک ۴.زیلیکا ۵. ارگو ۶. تن
  البته به نظر من دیجی بایت عالیه برای استخراج بلند مدت و سود چند برابر.

  1. سلام دوست عزیز؛ سیگنال‌دهی جزو سیاست‌های مجموعه داموند نیست. توصیه می‌کنیم با تحقیق کافی سرمایه‌گذاری کنید که مبادا متضرر نشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.