داموندمگ

دوج کوین چیست؟ ارز دیجیتال Dogecoin با توکن DOGE

DAMOND
دوج کوین چیست؟

دوج کوین چیست؟ این توکن یک ارز دیجیتال مانند بیت کوین و اتریوم است و البته یکی از پرحاشیه‌ترین ارزهای بازار هم محسوب می‌شود. جالب است بدانید که توسعه‌دهندگان این ارز دیجیتال از ابتدا قصد نداشتند یک پروژه بزرگ رمزنگاری راه‌اندازی کنند و فقط می‌خواستند با میم سگی که در سال ۲۰۱۳ ترند شده بود و بیت کوینی که به تازگی محبوب شده بود، شوخی کرده باشند. آن‌ها تنها به همین دلیل توکن دوج را توسعه دادند؛ البته سرنوشت برای این شوخی طور دیگری رقم خورد و به یکی از مهم‌ترین ارزهای دیججیتال بازار در سال ۲۰۲۱ تبدیل شد.

برخی از افراد تصور می‌کنند دوج کوین تنها بخاطر حمایت ایلان ماسک و افراد مشهور دیگر به شهرت رسیده و ارزش ذاتی ندارد، اما طرفدران این ارز دیجیتال آن را برای مردمی بودن دوست دارند. سرمایه‌گذاران DOGE از همه اقشار جامعه هستند و بخاطر اینکه می‌توانند روی یک توکن معتبر با قیمت مناسب سرمایه‌گذاری کنند، به آن علاقه دارند. شبکه‌های اجتماعی پروژه هم نشان از علاقه طرفداران نسبت به این ارز دیجیتال دارد؛ تعداد فالورهای این پروژه در برخی از شبکه‌‌های اجتماعی، حتی از اتریوم هم بیشتر است. در این مقاله از داموند داستان میم کوین دوست داشتنی بازار ارزهای دیجیتال را مورد بررسی قرار می‌دهیم و درباره اینکه چطور به یکی از محبوب‌ترین ارزهای دیجیتال بازار شد، صحبت خواهیم کرد.

تاریخچه دوج کوین چیست؟

زمانی که بیت کوین به تازگی ایجاد شده بود، به عنوان یک نوآوری فناورانه فوق‌العاده شناخته می‌شد که امکان انجام تراکنش با کارمزد پایین و بدون واسطه را برای مردم فراهم می‌کرد. بیت کوین یک پروتکل متن‌باز بود و هرکسی می‌توانست نسخه‌ای از آن را کپی کند. این موضوع باعث شد که در همان بازه زمانی، توکن‌های دیگری چون Litecoin و Peercoin با استفاده از کدهای قابل دسترسی بیت کوین توسعه پیدا کنند.

میم دوج کوین

دوج کوین (Dogecoin) هم یک نسخه بامزه بود که بیلی مارکوس و جکسون پالمر در سال ۲۰۱۳ آن را از روی بیت کوین کپی کردند! البته در اصل DOGE نسخه کپی شده از لایت کوین بود. اما از آنجایی که لایت‌کوین یک پروژه شبیه به بیت‌کوین است، می‌توان گفت DOGE هم از دوج کوین الگو گرفته. جالب است بدانید که توسعه‌دهندگان برای راه‌اندازی این پروژه تنها دو ساعت زمان صرف کردند و میم ترند سگی به نام دوج را به عنوان نماد این ارز دیجیتال قرار دادند. همین موضوع باعث شد همه به DOGE به چشم یک شوخی نگاه کنند و بپرسند: آیا تاکنون سگی به ماه رفته است؟

پت وایت (Pat White)، مدیرعامل Bitwave، می‌گوید دوج کوین به معنای واقعی برای به سخره گرفتن بیت کوین ایجاد شده است. طرفداران آن با ترفندهای تبلیغاتی توانستند نام آن را بر سر زبان‌ها بیندازند و سرمایه زیادی برایش جذب کند.

اکنون دوج کوین دیگر یک شوخی نیست و آنقدر جدی شد که ارزش آن در سال ۲۰۲۱ بیشتر از ۵۰۰۰ درصد رشد کرد. یکی از علت‌های اصلی رشد این توکن، حمایت افراد مشهور از آن بود. Dogecoin حتی برای مدتی در میان ۵ ارز برتر بازار قرار گرفت. در زمان نگارش این مقاله (دی ماه ۱۴۰۰)، این میم کوین در رتبه ۱۳ بازار قرار دارد.

طرفداران و مخالفان DOGE

این میم کوین دوست‌داشتنی از همان روزهای آخر سال ۲۰۱۳ که راه‌اندازی شد، طرفداران پر و پا قرصی به دست آورد. برخی از این افراد کسانی بودند که ایده ارزهای دیجیتال را دوست داشتند، اما می‌خواستند بیت کوین را مسخره کنند. برخی از آن‌ها افراد بودند که بخاطر سگ نژاد شیبا به این توکن علاقمند شدند و روی آن سرمایه‌گذاری کردند. گروهی هم افرادی بودند که به صورت جدی قصد سرمایه‌گذاری در بازار ارزهای دیجیتال را نداشتند. این افراد هم با خرید doge که یک توکن ارزان و محبوب بود،‌ آرام آرام وارد بازار شدند. البته همه اهالی بازار ارزهای دیجیتال طرفدار دوج کوین نبودند و بسیاری هم از آن انتقاد می‌‌کردند.

مطلب پیشنهادی  مقایسه خرید دوج کوین و شیبا اینو: کدام آینده دار است؟

انتقاد توسعه‌دهنده اصلی دوج کوین نسبت به این ارز دیجیتال

جالب است بدانید که جکسون پالمر که یکی از توسعه‌دهندگان این ارز دیجیتال بود هم بعد از مدتی آن را رد کرد. او بر این باور بود که چند برابر شدن قیمت DOGE بخاطر روند صعودی بازار و احساسات مردم بوده است.

بنیانگذار دوج کوین

او گفت: ارزش بازار یک توکن با عکس یک سگ روی آن که دو سال است بروزرسانی نرم افزاری ارائه نداده، بیش از یک میلیارد دلار است. این موضوع چیزهای زیادی درباره بازار ارزهای دیجیتال نشان می‌‌دهد! پالمر اطمینان داشت که بازار ارزهای دیجیتال در آینده‌ای نزدیک سقوط می‌کند. البته او در کنار تمام این اظهارات بیان کرد که عاشق Dogecoin است و تنها نظری که دارد این است که قیمت آن بخاطر پامپ رشد کرده و یک حباب است.

دوج کوین حتی بعد از اینکه تیم توسعه‌دهنده آن تغییر کرد، باز هم به رشد خود ادامه داد و در سال ۲۰۲۰ همزمان با رشد شدید بازار ارزهای دیجیتال، روند صعودی خوبی را پشت سر گذاشت و در ۲۰۲۱ هم انفجار قیمت را تجربه کرد. یکی از مزیت‌های DOGE این است که به مدیران خود وابسته نیست و اگر آن‌ها سازمان را ترک کنند، قیمت این ارز دیجیتال تحت تأثیر قرار نمی‌گیرد.

ساختار فنی دوج کوین چگونه است؟

زمانی که می‌شنوید DOGE یک شوخی در بازار ارزهای دیجیتال است، شاید به این فکر کنید که این توکن ساختار فنی قدرتمندی ندارد و نمی‌تواند به عنوان یک ارز با ارزش ذاتی مورد استفاده قرار بگیرد. همانطور که پیش از این گفتیم، Dogecoin از لایت کوین کپی شده است و پلتفرم لایت کوین هم ساختاری غیرمتمرکز و نسبتا ایمن دارد.

توکن DOGE هیچ ویژگی منحصر به فردی ارائه نداد و تنها در جزئیات با لایت کوین و بیت کوین تفاوت دارد. به عنوان مثال زمان تشکیل بلاک‌های این پلتفرم و تایید اعتبار تراکنش‌های آن نسبت به لایت کوین کوتاه‌تر است یا برخلاف بیت کوین عرضه نامحدود دارد. البته بزرگ‌ترین تفاوت این توکن با پروژه‌های بزرگ‌تری چون بیت کوین و لایت کوین این است که آن‌ها مدیریت فعال دارند؛ یعنی توسعه‌دهندگان به صورت مداوم بازخورد می‌‌گیرند و ایرادهای پلتفرمشان را برطرف می‌کنند. بروزرسانی جزء جداناشدنی این پروژه‌های رمزنگاری است. در مقابل دوج کوین بروزرسانی منظمی ندارد. گاهی اوقات ممکن است توسعه‌‌دهندگان این پروژه تا چند سال بروزرسانی جدیدی ارائه ندهند و کاربران با همان نسخه قبلی که شاید حتی باگ‌های بسیاری هم داشته باشد، کار کنند.

برخی از متخصصین حوزه ارزهای دیجیتال در پاسخ به سوال دوج کوین چیست می‌گویند که این ارز دیجیتال پسر عموی احمق بیت کوین است! این پسرعمو هیچ چیز برایش اهمیتی ندارد و مهم نیست فردا چه اتفاقی می‌افتد، وقتی همه توکن‌ها و پروژه‌های دیگر در حال رشد و توسعه هستند، DOGE مشغول تماشای آسمان و ستاره‌‌هاست! اهمیتی ندارد اگر زیرساخت‌های فنی این توکن نسبت به بسیاری از پروژه‌‌های رمزنگاری شده، محدودتر است. تنها نکته مهم این است که قیمت آن رشد می‌کند و در بازار معامله می‌شود.

روش کار دوج کوین چیست؟

این میم کوین‌ هم مانند هر ارز دیجیتال دیگری بر بستر بلاکچین فعالیت می‌کند. همه هودلرهای این ارز دیجیتال یک نسخه کپی شده از دفتر کل بلاکچین را در سیستم خود دارند. تراکنش‌های آن نیز به صورت رمزنگاری شده انجام می‌شود.

ساختار دوج کوین

استخراج دوج کوین با روش اثبات کار انجام می‌شود و ماینرها با تایید تراکنش‌ها و تشکیل بلوک‌ها پاداش می‌گیرند. نکته مهم درباره DOGE این است که استخراج آن محدودیت ندارد و تا زمانی که ماینرها تراکنش‌های شبکه را تایید کنند، توکن پاداش می‌گیرند. عرضه نامحدود این ارز دیجیتال احتمالا باعث می‌شود در آینده ارزشی برای سرمایه‌گذاری نداشته باشد و صرفا در برخی از پلتفرم‌ها به عنوان واحد پولی برای دریافت و پرداخت و انجام تراکنش مورد استفاده قرار بگیرد. تورم در این ارز دیجیتال یکی از مهم‌ترین باگ‌هایی است که باعث تردید سرمایه‌گذاران در ذخیره بلند مدت آن شده.

ادغام استخراج DOGE و LTC

در سال ۲۰۱۴  قیمت این میم کوین کاهش پیدا کرده بود و سودآوری ماینینگ به حداقل ممکن رسید. این موضوع باعث شد اعضای شبکه نگران حمله ۵۱ درصد شوند. به همین دلیل تصمیم گرفتند از روش استخراج ترکیبی (Merge mining) استفاده کنند. در این روش DOGE‌ از قدرت پردازش شبکه لایت کوین استفاده می‌کرد و ماینرهای لایت کوین زمانی که این ارز دیجیتال را استخراج می‌کردند، DOGE هم به دست می‌آوردند.

مطلب پیشنهادی  ریپل چیست؟ ارز دیجیتال Ripple با توکن XRP

تفاوت‌های بیت کوین و دوج کوین چیست؟

با وجود اینکه دوج کوین پروژه‌ای است که از کدهای بیت کوین کپی شده، اما این دو ارز دیجیتال تفاوت‌‌های بسیاری دارند که پیش از این به چند مورد از مهم‌ترین موارد آن‌‌ها اشاره کرده بودیم. در این بخش به صورت کامل‌تر درباره دو پروژه صحبت خواهیم کرد.

سرعت انجام تراکنش در DOGE نسبت به بیت کوین بیشتر است؛ در این پلتفرم بلوک‌ها با سرعت بالاتری تشکیل می‌شوند. به همین دلیل می‌‌توان گفت ارز دیجیتال دوج برای پرداخت‌ها و تراکنش‌های روزمره مناسب‌تر است. گری دیوال (Gary DeWaal)، رییس گروه بازاریابی مالی کاتن می‌گوید مدت زمان مورد نیاز برای تشکیل هر بلاک در بیت کوین به صورت متوسط ده دقیقه است، در حالی که دوج برای تشکیل بلوک به یک دقیقه زمان نیاز دارد.

دومین تفاوت مهم این دو ارز دیجیتال در تعداد توکن‌های آن‌هاست. تعداد بیت کوین‌های استخراج شده در نهایت به ۲۱ میلیون واحد می‌رسد و بعد از این تعداد دیگر هیچ سکه‌ای استخراج نخواهد شد. محدودیت عرضه بیت کوین عامل ارزشمندی همیشگی آن و مانع از ایجاد تورم برای آن می‌شود. به مرور زمان ماینرهای استخراج‌کننده بیت کوین مجبور خواهند شد سخت‌تر کار کنند تا بتوانند این ارز دیجیتال را استخراج کنند. آمار نشان می‌دهد در حال حاضر بیش از ۹۰ درصد از بیت کوین‌های موجود استخراج شده و تنها ده درصد از آن‌ها باقی مانده است.

حمایت ایلان ماسک یکی از علت‌های محبوبیت اولین میم کوین بازار

یکی از اولین اسامی که با سوال دوج کوین چیست در ذهن توسعه‌دهندگان بازار تداعی می‌شود، ایلان ماسک است. برخی از افراد بخاطر علاقه ایلان ماسک به دوج کوین، او را سرزنش می‌‌کنند. برخی از افراد هم بخاطر علاقه ماسک به این توکن، آن را خریداری کرده‌اند. ایلان ماسک همچنان در صفحات مجازی خود درباره این ارز دیجیتال صحبت می‌کند. توییت‌های او تاکنون چندبار قیمت این توکن را افزایش داده و حتی یک بار باعث شده است قیمت این توکن دو برابر شود. ایلان ماسک وعده داده که یک سکه واقعی دوج را به کره ماه بفرستد تا داستان سگ روی ماه واقعی شود!

اسلان ماسک و دوج کوین

ایلان ماسک در پاسخ به خبرنگاری که علت علاقه او به دوج کوین را پرسیده بود، گفت: سرگرم‌‌کننده‌ترین و مسخره‌ترین نتیجه ممکن این است که DOGE در آینده به بزرگ‌ترین ارز دیجیتال جهان تبدیل شود! البته زمانی که بحث از سرگرمی و شوخی خارج می‌شود، ایلان ماسک از بیت کوین طرفداری می‌‌کند و کم‌تر از میم کوین محبوبش حرف می‌زند. بخش مهمی از سرمایه تسلا را بیت کوین تشکیل داده است. کاربران باید میان توییتر و سایر شبکه‌های اجتماعی شخصی ایلان ماسک با ترازنامه تسلا و تجارت‌های بزرگ تفاوت قائل شوند. توکن دوج برای ایلان ماسک بیشتر جنبه سرگرمی دارد.

البته ایلان ماسک در جبهه حمایت از DOGE تنها نیست؛ سلبریتی‌های دیگری از جمله اسنوپ داگ (Snoop Dogg) و جین سیمونز (Gene Simmons) نیز جزو طرفداران این ارز دیجیتال هستند.

قیمت توکن DOGE

توکن DOGE برای مدتی در بازار به رشد قیمت مشهور بود و پامپ‌های پشت سر هم و بدون دامپ را تجربه می‌کرد. البته روند صعودی آن همیشگی نبود و نزول را هم تجربه کرد. زیرا همانطور که پیش از این گفتیم، ماینرها تا همیشه می‌توانند این ارز دیجیتال را استخراج کنند. این موضوع ارزش دوج کوین را کاهش و تورم بازار آن را افزایش می‌‌دهد.

البته تورم DOGE مانند ارزهای فیات بدون محدودیت نیست؛ آمار نشان می‌دهد در هر سال حدود ۵.۲ میلیارد توکن دوج استخراج می‌شود. گروهی از افراد نظری برخلاف منتقدان استخراج نامحدود این ارز دیجیتال دارند و می‌گویند این موضوع جنبه‌های مثبتی هم دارد. این افراد معتقدند ارزهایی مانند بیت کوین که عرضه محدودی دارند، به عنوان سرمایه باقی می‌مانند و بخاطر قیمت زیادشان هیچوقت به پول مصرفی مردم تبدیل نمی‌شوند. به همین دلیل ما به ارزی مانند دوج کوین هم نیاز داریم تا بتوانیم تراکنش‌های کوچک روزمره را با استفاده از آن انجام دهیم. با این تفسیر می‌توان متوجه شد هدف از توسعه دوج کوین چیست و چرا بعد از تمام شدن شوخی بزرگ، باز هم در بازار محبوب ماند.

مطلب پیشنهادی  دنیای بیگانه چیست؟ بازی Alien Worlds با توکن TLM

رشد قیمت در ۲۰۲۱

روند رشد این ارز دیجیتال در سال ۲۰۲۱ هم نشان داد که عرضه نامحدود آن همیشه باعث افت ارزش و تورم نمی‌شود و تریدرها با سرمایه‌‌گذاری روی این توکن هم سود به دست می‌آورند. DOGE‌ یکی از قدیمی‌ترین توکن‌های بازار ارز دیجیتال است و در نمودار آن فراز و فرودهای بسیاری دیده می‌شود. احتمالا می‌دانید که عامل بسیاری از این نوسان‌ها، صحبت‌های ایلان ماسک و توییت‌های او درباره این ارز دیجیتال بوده است!

در زمان نگارش این مقاله، دی ماه ۱۴۰۰، DOGE بعد از طی کردن یک روند نزولی طولانی، وارد روند صعودی شده و با قیمت ۰.۱۵ دلار معامله می‌شود. اوج قیمت این توکن در اردیبهشت ۱۴۰۰ اتفاق افتاد و قیمت آن به ۰.۷۳ دلار رسید. یکی از مهم‌ترین سوالات تریدرهای دوج این است که آیا این ارز دیجیتال قیمت ۱ دلاری را تجربه می‌کند یا خیر.

روش خرید دوج کوین چیست؟

خرید میم کوین‌‌ها نسبت به سایر ارزهای دیجیتال سخت‌تر است، زیرا بسیاری از صرافی‌های معتبر این توکن‌ها را در لیست معاملاتی خود ارائه نمی‌‌دهند. البته صرافی‌های بزرگی چون بایننس، کوین‌بیس، هیوبی، کراکن و… این ارز دیجیتال را در لیست خود دارند. همچنین بسیاری از صرافی‌های غیرمتمرکز از جمله یونی سواپ و وان اینچ هم از این توکن پشتیبانی می‌کنند.

روش خرید دوج کوین

اگر قصد دارید از صرافی‌های متمرکز این توکن را خریداری کنید، مطمئن شوید که از روش‌های پرداخت امن و ای‌پی‌های مطمئن استفاده خواهید کرد. زیرا بسیاری از این صرافی‌ها کاربران ایرانی را تحریم کرده‌‌اند و اگر متوجه شوند از ایران مشغول ترید هستید، حساب شما را مسدود خواهند کرد.

بعد از خرید DOGE می‌توانید آن را روی ولت‌های سرد و گرم مختلف ذخیره کنید؛ تراست ولت، اتمیک، اکسودوس، متامسک، ولت رسمی دوج و… کیف پول‌هایی هستند که از این توکن پشتیبانی می‌کنند.

تیم توسعه دهنده دوج کوین

تا سال ۲۰۱۴ پروژه این میم کوین توسط ۵ نفر از توسعه‌دهندگان اصلی و اولین اعضای جامعه سرمایه‌گذاران بنیاد Dogecoin‌ را تشکیل دادند. در سال ۲۰۱۴ قیمت این توکن افت کرد و توسعه‌دهندگان هم انگیزه مالی برای کار روی پروژه نداشتند، به همین دلیل بنیاد را منحل کردند.

با منحل شدن بنیاد دوج کوین، توسعه پروژه متوقف شد و برای مدت‌‌ها کسی روی آن کار نکرد. به مرور زمان برخی از توسعه‌دهندگان داوطلب روی آن کار می‌کردند و آن را توسعه می‌‌دادند. در سال ۲۰۲۱ ایلان ماسک و افراد دیگر از این میم کوین دوست داشتنی حمایت کردند و قیمت آن را افزایش دادند. نتیجه این موضوع تشکیل تیم جدید برای توسعه پروژه بود و حتی نام افرادی چون ایلان ماسک و ویتالیک بوترین هم در میان مشاوران پروژه به چشم می‌خورد.

کلام آخر؛ دوج اکنون یک توکن واقعی است!

برخی از افراد غیر حرفه‌ای در بازار ارزهای دیجیتال تصور می‌کنند دوج کوین فقط یک شوخی با ارزش است! این افراد توکن را می‌خرند و منتظر می‌شوند تا قیمت آن رشد کند و آن‌ها ثروتمند شوند. آن‌ها کسانی هستند که نمی‌دانند واقعیت دوج کوین چیست و چرا قیمت آن رشد می‌کند. این توکن مانند سایر ارزهای دیجیتال زیرساخت فنی و قدرتمندی ندارد و مانند سهامی شرکتی است که در دفتر آن فقط میز و صندلی چیده شده و هیچ محصولی نمی‌فروشد! ارزش دوج کوین بخاطر عرضه و تقاضایی که برای آن وجود دارد و حمایت برخی از شخصیت‌های مشهور به اینجا رسیده و هر احتمالی برای آینده آن وجود دارد.

تیم داموند از کارشناسان بلاکچین و ارزهای دیجیتال تشکیل شده است که مفاهیم و اخبار بازار ارزهای دیجیتال را به بیانی ساده و قابل درک ارائه می‌‌دهند. آنچه در داموند  می‌خوانید برای اطلاعات عمومی و افزایش دانش شما برای ترید ارائه شده است، ما هیچ توصیه‌‌ای مبتنی بر خرید یا فروش هیچ ارز دیجیتالی نداریم، اما به شما راه و روش ترید و فعالیت در این بازار را آموزش می‌‌دهیم.

دسته بندی مطالب
مطالب مرتبط
مطالب مرجع

ارز دیجیتال چیست؟

بلاک چین چیست؟

متاورس چیست؟

NFT چیست؟

دیفای (DeFi) چیست؟

صرافی غیرمتمرکز چیست؟

کیف پول چیست؟

تحلیل تکنیکال چیست؟

ایردراپ چیست؟

استیکینگ ارز دیجیتال چیست؟

بیت کوین چیست؟

اتریوم چیست؟

تتر چیست؟

خرید و فروش ارز های دیجیتال
ما را دنبال کنید
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.