داموندمگ

دوج الون مارس چیست؟‌ ارز دیجیتال Dogelon Mars با توکن ELON

DAMOND
دوج الون مارس چیست

دوج الون مارس یکی از پروژه‌های میم کوینی با تم سگ است، این توکن در سال 2021 و به دنبال موفقیت Dogecoin و Shiba Inu راه‌اندازی شد. بر اساس ادعای مطرح شده توسعه دهندگان، این توکن نسبت به سایر میم کوین‌های موجود در بازار، برنامه بلند پروازانه‌تری دارد. با وجود اینکه بیش از یک سال از معرفی توکن ELON می‌گذرد، همچنان توضیح واضح و مشخصی از برنامه آینده آن به مخاطبان ارائه نشده است. این موضوع  تا حدودی باعث نگرانی کاربران این ارز دیجیتال شده و اعتماد به این پروژه را برای سرمایه‌گذاران سخت کرده است. در ادامه این مطلب از داموندمگ قصد داریم به بررسی تاریخچه، ویژگی‌ها، نحوه خرید و آینده توکن ELON  بپردازیم.

میم کوین دوج الون مارس

دوج الون مارس چیست؟

تیم توسعه‌دهنده توکن دوج الون مارس امیدوار است تا از طریق این پروژه بتواند یک “ارز بین کهکشانی / intergalactic currency” ایجاد کند، البته دوج الون مارس فاقد یک برنامه مشخص و از پیش تعیین شده است و تاکنون از برنامه‌ و نقشه راهی که بتوان بر اساس آنها به این هدف رسید، رونمایی نشده است. علاوه بر برنامه و نقشه راه بسیار مبهم، پروژه Dogelon Mars از نظر کاربرد نیز حرف تازه‌ای برای گفتن ندارد.

بر اساس ادعاهای رسمی، این پروژه از فورک ارز دیجیتال Dogecoin به وجود آمده است، با این‌ حال شواهد بسیار کمی برای تأیید این ادعا وجود دارد. چراکه “حداکثر عرضه” توکن ELON نسبت به Dogecoin بسیار بیشتر بوده و این دو توکن، عملکرد کاملاً متفاوتی نسبت به یکدیگر دارند.

تاریخچه راه‌اندازی و سرمایه‌گذاران دوج الون مارس

ارز دیجیتال دوج الون مارس در تاریخ 23 آوریل 2021 برای نخستین بار به بازار کریپتوکارنسی معرفی شد. در حال حاضر اطلاعاتی در مورد نام و پیشینه کاری مؤسس یا مؤسسین این توکن در دسترس نیست، همچنین برخلاف سایر پروژه‌های معتبر و قابل‌اعتماد دوج الون مارس فاقد وایت پیپر است. اصولاً تیم توسعه‌دهنده پروژه‌های رمزنگاری با انتشار یک وایت پیپر اهداف و نقشه راه پروژه را توضیح می‌دهند.

در 25 آوریل همان سال و در بحبوحه راه‌اندازی اولین توکن غیر قابل تعویض کمیک یعنی Dogelon Mars (NFT) در بازار OpenSea، حجم معاملات پروژه dogelon mars در عرض 24 ساعت به بیش از 100 میلیون دلار رسید. تنها یک ماه پس از آن و همزمان با افزایش تعداد سرمایه‌گذاران بازار ارزهای دیجیتال،  تعداد دارندگان توکن ELON در اواسط می 2021، به 50000 نفر رسید.

سرمایه‌گذاران پروژه دوج الون مارس

بررسی توکنومیک دوج الون مارس

بر اساس تاریخچه ELON، تیم توسعه‌دهنده دوج الون مارس، نه‌ تنها پیش فروش توکن انجام نداده، بلکه قبل از عرضه عمومی توکن، برای افراد داخلی پروژه نیز دسترسی اولیه به توکن ELON را فراهم نکرده است. در عوض، پس از راه‌اندازی پروژه، نیمی از کل عرضه توکن ELON، به ویتالیک بوترین، یکی از بنیان‌گذاران اتریوم اهدا شد، همچنین نیم دیگر آن به طور دائم در یک پروتکل نقدینگی Uniswap قفل شده است. این اقدام نشان‌دهنده استراتژی خاصی است که پیش از ELON توسط توسعه‌دهندگان شیبا اینو به کار گرفته شده بود، هدف این استراتژی کاهش عرضه در گردش پروژه و جلب‌ توجه سرمایه‌گذاران است. البت ویتالیک بوترین هم خود را از این سیاست بیرون کشید و با اهدای شیبا اینوها به خیریه، اعلام کرد از این پروژه‌ها پشتیبانی نمی‌کند.

مانند پروژه شیبا، ویتالیک توکن‌های ELON خود را به چندین موسسه خیریه اهدا کرد. بزرگ‌ترین دریافت‌کننده کمک‌های مالی ارز دیجیتال ELON، سازمانی به نام بنیاد Methuselah است، ویتالیک تقریباً نیمی از توکن‌های ELON خود را که در آن زمان ارزشی تقریباً برابر با 336 میلیون دلار داشتند، به بنیاد Methuselah هدیه کرد.

بررسی ویژگی‌های اصلی دوج الون مارس

پیش از بررسی ویژگی‌های دوج الون مارس، باید به این نکته اشاره کنیم که توکن ELON یک memecoin است. میم کوین‌ به ارزهای دیجیتالی گفته می‌شود که توسعه‌دهندگان در هنگام طراحی آنها از شوخی‌های موجود در اینترنت و شبکه‌های اجتماعی الهام می‌گیرند.

مطلب پیشنهادی  اتریوم کلاسیک چیست؟ ارز Ethereum Classic با توکن ETC

از آنجایی سرعت تغییرات قیمت میم کوین‌ها تقریباً سریع است، باید در هنگام سرمایه‌گذاری جوانب احتیاط را در نظر گرفته و تنها بخش کوچکی از سرمایه مازاد خود را به خرید این گروه از ارزهای دیجیتال اختصاص دهید. همچنین پیروی از توصیه کارشناسان و افراد خبره در این حوزه نیز می‌تواند کمک‌کننده باشد. در ادامه به معرفی ویژگی‌های اصلی توکن ELON می‌پردازیم.

نقشه راه دوج الون مارس

نحوه عملکرد دوج الون مارس

Dogelon Mars توکنی است که بر اساس استاندارد ERC-20 برای اجرا در شبکه‌های بلاک چینی اتریوم و  Polygon ساخته شده است. در واقع سازندگان آلت کوین دوج الون مارس، نقشه راه فنی منسجم و مشخصی برای این توکن در نظر نگرفته‌اند. بر اساس نظر فعالان بازار، در صورتی که دوج الون مارس بتواند در تمام صرافی‌های معتبر رمزنگاری فهرست شود، شاهد افزایش ارزش آن خواهیم بود.

نام‌گذاری ارز دیجیتال دوج الون مارس

همانطور که در سال‌های اخیر شاهد بودیم، ارسال یک توییت از افراد تأثیرگذار مانند ایلان ماسک می‌تواند تأثیر بسیار زیادی بر روی حرکت بازار داشته و تمام تجزیه و تحلیل‌های فنی کارشناسان را تحت تأثیر قرار دهد. شاید در نگاه اول تعجب‌برانگیز باشد، اما می‌توان گفت، وجود نام ایلان ماسک به عنوان نماد اصلی این توکن (ELON)، می‌تواند بر ذهن مخاطب تأثیر گذاشته و به رشد این ارز دیجیتال کمک کند.

نقشه راه ارز دیجیتال دوج الون مارس

برخلاف پروژه‌های معتبری که اهداف و نقشه راه مشخصی دارند، همزمان با معرفی توکن Dogelon Mars (ELON) وایت پیپر این ارز دیجیتال منتشر نشده است. اصولاً توسعه‌دهندگان پروژه‌های رمزنگاری همزمان با راه‌اندازی ارز دیجیتال، با انتشار یک وایت پیپر، ارز دیچیتال پروژه را معرفی کرده و اهداف آن را توضیح می‌دهند. اما تیم توسعه‌دهنده ارز دیجیتال دوج الون مارس، از طریق وب سایت رسمی این توکن، یک نسخه خیالی و فانتزی از نقشه راه ELON منتشر کرده است.

در  این نقشه راه خیالی آمده است که داستان این ارز دیجیتال در سال 2040 و بر روی سیاره مریخ شروع می‌شود. در واقع بر اساس این روایت، دوج ایلان مارس همراه با سایر گونه‌های کیهانی در این سیاره متولد شده و زندگی می‌کند. اما به دلیل حمله نابودگران، دوج الون، مجبور به ترک مریخ و سفر به زمین می‌شود، او متوجه می‌شود که برای کمک به رشد بشریت، باید پول بین سیاره‌ای بسازد تا علاوه بر نزدیکی به تکنولوژی فضایی، همه تمدن‌ها بتوانند از آن استفاده کنند. در نهایت دوج الون موفق شده و دوباره مریخ به سیاره‌ای آباد تبدیل می‌شود.

این داستان خیالی علت نام‌گذاری آلت کوین دوج ایلان مارس را مشخص می‌کند. چراکه مارس به معنای مریخ است. علاوه بر این، اگر فرض کنیم در این نقشه راه از کلمات رمزآلود استفاده شده باشد، احتمالاً توسعه‌دهندگان قصد دارند، بگویند بعد از فهرست شدن ارز دیجیتال ELON در صرافی‌های معتبر قیمت آن تا مریخ خواهد رسید.

وضعیت دوج الون مارس در بازار ارزهای دیجیتال

در حال حاضر، ارز دیجیتال دوج ایلان مارس در میان تمام ارزهای دیجیتال در جایگاه 145 قرار داشته و وضعیت عرضه ELON عبارت است از:

 • مارکت کپ: 206.2 میلیون دلار
 • حجم معاملات در 24 ساعت: 7.6 میلیون دلار
 • سرمایه در گردش: 552.7 تریلیون توکن
 • حجم کل سرمایه: 1000.0 تریلیون توکن
 • حداکثر عرضه: 1000.0 تریلیون توکن

دوج الون مارس رنکینگ

امنیت شبکه دوج الون مارس

همانطور که گفته شد توکن ELON، بر روی شبکه اتریوم و پلیگون ساخته شده است. از آنجایی‌که اتریوم یکی از محبوب‌ترین، معتبرترین و امن‌ترین بلاک چین‌ها در این صنعت است. در این شبکه برای تأیید تراکنش و حفظ امنیت و یکپارچگی بلاک چین از مکانیسم Proof of Work استفاده می‌شود. از همین رو، می‌توان گفت شبکه دوج الون مارس نیز از امنیت خوبی برخوردار است.

مزایا و معایب ارز دیجیتال دوج الون مارس

قبل از بررسی آینده ارز دیجیتال دوج الون مارس بهتر است ابتدا با مزایا و معایب این میم کوین آشنا شویم:

مزایای ارز دیجیتال دوج الون مارس

 • تعداد زیاد سرمایه‌گذاران دارد.
 • یکی از محبوب‌ترین میم کوین‌های جهان است.
 • 50 درصد توکن‌ها را با هدف جلب اعتماد کاربران به Vitalik Buterin، اهدا کرده است.
مطلب پیشنهادی  پالیگان چیست؟ ارز دیجیتال Polygon با توکن MATIC

معایب ارز دیجیتال دوج الون مارس

 • از نظر بنیادی این پروژه ارزش بسیار کمی دارد.
 • ELON، به‌غیراز سرمایه‌گذاری هیچ کاربرد دیگری ارائه نمی‌دهد.
 • فاقد وایت پیپر و نقشه راه مشخص است.
 • رقبای بسیار زیادی دارد.
 • توکن‌های در گردش بسیار زیاد.
 • شانس افزایش قیمت این توکن در سرمایه‌گذاری بلند مدت بسیار پایین است.

ریسک سرمایه‌گذاری در دوج الون مارس

آیا خرید دوج الون مارس سرمایه‌گذاری مناسبی است؟

همانطور که در قسمت قبل هم اشاره شد، نماد ELON در نام‌گذاری این توکن، بی‌شک یک نقطه کلیدی و اصلی در مسیر رشد این آلت کوین تازه تأسیس است. احتمالاً این سؤال مطرح می‌شود که چطور یک نام‌گذاری ساده می‌تواند تا این حد تأثیرگذار باشد؟ دلیل آن این است که نام این توکن با نام چهره محبوب در دنیای ارزهای دیجیتال یعنی Elon Musk شباهت دارد. ایلان ماسک ثابت کرده که تنها با یک توییت ساده می‌تواند بر بازار ارزهای دیجیتال تأثیرگذار باشد.

دومین عاملی که ممکن است سرنوشت توکن ELON را تعیین کند، یکی از بنیان‌گذاران اتریوم و دارنده 50 درصد توکن‌های ELON – ویتالیک بوترین است.

به عنوان مثال، در اوایل سال 2021 ایلان ماسک با ارسال توییتی اعلام کرد شرکت خودروسازی تسلا به دلیل نگرانی‌های محیط زیستی ناشی از استخراج بیت کوین، روند پرداخت از طریق این ارز دیجیتال را متوقف می‌کند. به دنبال آن قیمت بیت کوین کاهش پیدا کرد. اکنون سؤال اینجاست که اگر یک توییت می‌تواند معروف‌ترین و بزرگ‌ترین ارز دیجیتال را دچار اخلال کند، می‌تواند تأثیر مثبت بر ارز دیجیتال Dogeelon Mars داشته باشد؟ پاسخ مثبت است.

دومین عاملی که ممکن است سرنوشت توکن ELON را تعیین کند، ویتالیک بوترین است. بوترین یکی از بنیان‌گذاران اتریوم و دارنده 50 درصد از توکن‌های ELON است. در این مورد دو سناریو مطرح می‌شود:

 • اول: بوترین توکن‌های ELON خود را به یک مؤسسه خیریه اهدا کند.
 • دوم: احتمال دارد مانند کاری که با توکن‌های SHIB انجام داد، تمام توکن‌های ELON خود را به یک کیف پول سوخته بفرستد.

در سناریو اول، ممکن است اهدا توکن‌ها در کوتاه مدت سبب آسیب رسیدن به توکن ELON و کاهش ارزش آن شود، اما بااین‌حال از آنجایی‌که باعث افزایش تعداد دارندگان ELON می‌شود، در دراز مدت می‌تواند باعث افزایش سرسام‌آور قیمت‌ها شود، مانند چیزی که در مورد SHIB شاهد آن بودیم.

در سناریو دوم، اگر Vitalik Buterin تصمیم به سوزاندن توکن‌ها بگیرد، به معنای واقعی کلمه سبب کاهش عرضه ELON می‌شود. به این ترتیب با کاهش عرضه و افزایش تقاضا، قیمت دوج ایلان مارس رشد قابل‌توجهی خواهد داشت. در نهایت در این سناریو یک وضعیت برد – برد برای دارندگان ELON به وجود می‌آید.

آیا دوج الون مارس مناسب سرمایه‌گذاری بلند مدت است؟

از آنجایی‌که دوج الون مارس یک میم کوین بوده و به جز جذب سرمایه هیچ کاربرد دیگری ندارد، به همین دلیل به طور قطع ارزش آن در بلند مدت روند نزولی پیدا خواهد کرد. به‌طورکلی توکن ELON نه‌تنها هیچ ویژگی منحصر به فردی نسبت به سایر رقبا ارائه نمی‌دهد، بلکه تیم توسعه‌دهنده آن نیز هیچ برنامه و نقشه راه مشخصی برای آینده پروژه خود ترسم نکرده است. اما در مقابل بسیاری از ارزهای دیجیتال دیگر با ارائه ویژگی‌های جذاب، کاربردی و قابل‌دسترسی در حال رقابت و جذب مخاطبان بسیار زیادی هستند.

بااین‌حال به دلیل وجود جامعه سرمایه‌گذاران قوی و نام افراد مطرح در این پروژه، ممکن است در آینده شاهد افزایش ارزش این توکن باشیم. در نهایت از آنجایی‌که صنعت کریپتوکارنسی از عوامل متعددی تأثیر می‌گیرد، نمی‌توان به طور دقیق آینده یک ارز دیجیتال را پیش‌بینی کرد.

آینده سرمایه‌گذاری در دوج الون مارس

آیا قیمت دوج الون مارس به 0.01 دلار خواهد رسید؟

بسیاری از میم کوین‌ها از جمله دوج الون مارس، امید دارند تا با رسیدن به قیمت 0.01 دلار، سود خوبی عاید سرمایه‌گذاران و دارندگان خود کنند. رسیدن به این هدف برای میم کوینی مانند ELON، غیرممکن به نظر می‌رسد. بااین‌حال اگر ارزش ELON به 0.01 دلار برسد، ارزش بازار (Market Cap) آن به بیش از 5.5 تریلیون دلار می‌رسد.

مارکت کپ 5.5 تریلیون دلاری تقریباً 5 برابر اندازه مارکت کپ بیت کوین و تقریباً دو برابر کل بازار کریپتو است. از آنجایی‌که همزمان کوین‌های بسیار زیادی در بازار کریپتو در گردش هستند، این امر عملاً غیرممکن می‌شود. در نهایت می‌توان گفت حداکثر عرضه این کوین برای حمایت از این قیمت هدف بسیار زیاد است.

مطلب پیشنهادی  کریپتوپانکس Cryptopunks چیست؟ آغازگر آثار هنری در قالب NFT

جدول تغییرات قیمت دوج الون مارس از 2022 تا سال 2031

سال میلادیحداقل قیمت به دلارمیانگین قیمت به دلارحداکثر قیمت به دلار
2022 0.000000580.000000600.00000065
20230.000000860.000000890.00000101
20240.000001280.000001330.00000152
20250.000001880.000001950.00000224
20260.000002800.000002880.00000335
20270.000004240.000004350.00000494
20280.000006340.000006510.00000742
20290.000009230.000009550.00001082
20300.000013140.000013620.00001610
20310.000019690.000020370.00002308

چطور می‌توان دوج الون مارس را خریداری کرد؟

Dogelon Mars پروژه جدیدی است که با وجود رقبای سرسخت راه طولانی در بازار پرفراز و نشیب ارزهای دیجیتال در پیش خواهد داشت. متأسفانه تا به این لحظه دوج الون مارس در بسیاری از صرافی‌های متمرکز و معتبر کریپتوکارنسی فهرست نشده است. اگر مایل به خرید و سرمایه‌گذاری در این میم کوین هستید، می‌توانید دوج الون مارس را از طریق صرافی‌های معتبری همچون Crypto.com، Uniswap، Gate.io، خریداری کنید.

اما از آنجایی‌که در این صرافی‌ها، ELON با ارز دیجیتال اتریوم جفت شده، برای خرید آن ابتدا لازم است، حساب کاربری خود را با اتریوم شارژ کنید. اگر از قبل در بازار ارزهای دیجیتال فعالیت نداشته و هیچ دارایی دیجیتالی در کیف پول خود ندارید، می‌توانید ابتدا از طریق یک صرافی ایرانی و با استفاده از ارز تومان مقداری اتریوم خریداری کنید.

سپس در مرحله بعدی به یکی از صرافی پشتیبان توکن ELON رفته و پس از ثبت نام، ارز دیجیتال اتریوم خود را از صرافی ایرانی به آدرس کیف پول اتریوم صرافی مدنظر انتقال دهید. در آخر پس از شارژ حساب خود، به پنل Trading صرافی رفته و از طریق جفت ارز ELON / ETH، میم کوین دوج الون مارس را خریداری کنید.

معرفی کیف پول‌های پشتیبان دوج الون مارس

از آنجایی‌که دوج الون مارس بر اساس استاندارد ERC20 و بر روی شبکه اتریوم ساخته شده، می‌توان آن را در کیف پول‌های دیجیتالی که از این استاندارد پشتیبانی می‌کنند، نگهداری و مدیریت کرد. در حال حاضر کیف پول‌های بسیار متنوع سرد و گرم با رابط کاربری و سطح  امنیتی متفاوت در دسترس کاربران قرار دارند.

در صورتی‌که قصد سرمایه‌گذاری بلند مدت در بازار ارزهای دیجیتال را داشته باشید، بهتر است از کیف پول‌های سرد یا همان کیف پول‌های سخت‌افزاری استفاده کنید. در غیر این صورت کیف پول‌های گرم یا نرم‌افزاری با ارائه امکان دسترسی سریع به دارایی‌ها، گزینه مناسب‌تری هستند. کیف پول‌های پشتیبان Dogelon Mars عبارت‌اند از:

 • MetaMask
 • Ledger
 • imToken
 • Coinbase
 • TokenPocket
 • iToken Wallet
 • Freewallet
 • Assure Wallet
 • Guarda

نحوه نگهداری دوج الون مارس

سخن پایانی

در این مطلب نگاهی به صرافی ارز دیجیتال دوج الون مارس انداختیم و دیدیم که این پروژه ارز دیجیتال چه آینده‌ای دارد. دوج الون مارس میم کوینی است که در اوایل سال 2021 توسط تیمی ناشناس به بازار ارزهای دیجیتال معرفی شد. در حال حاضر هیچ اطلاعاتی در خصوص برنامه آینده این توکن در دسترس نیست. همچنین برخلاف بسیاری از پروژه‌های موفق، توکن ELON کاربردی فراتر از سرمایه‌گذاری ندارد. باید دید که آیا این ارز دیجیتال می‌تواند در آینده برنامه‌های خود را تغییر دهد و آینده‌ی روشن‌تری برای خود رقم بزند یا خیر.

سؤالات متداول

دوج الون مارس چیست؟

دوج الون مارس یک میم کوین با تم سگ است که در اوایل سال 2021 توسط یک تیم توسعه‌دهنده ناشناس به صنعت کریپتوکارنسی معرفی شد.

چطور می‌توان دوج الون مارس را خریداری کرد؟

برای خرید توکن ELON تنها کافی‌ست در یکی از صرافی‌های پشتیان این ارز دیجیتال ثبت نام کرده و پس از شارژ حساب کاربری، اقدام به خرید کنید. در حال حاضر ELON در صرافی‌های همچون Crypto.com، Uniswap، Gate.io فهرست شده است.

آیا ارز دیجیتال دوج الون مارس ایمن است؟

توکن ELON، بر روی شبکه اتریوم ساخته شده است. در شبکه اتریوم برای تأیید تراکنش و حفظ امنیت و یکپارچگی بلاک چین از مکانیسم Proof of Work استفاده می‌شود. از همین رو، می‌توان گفت شبکه دوج الون مارس نیز از امنیت خوبی برخوردار است.

دسته بندی مطالب
مطالب مرتبط
مطالب مرجع

ارز دیجیتال چیست؟

بلاک چین چیست؟

متاورس چیست؟

NFT چیست؟

دیفای (DeFi) چیست؟

صرافی غیرمتمرکز چیست؟

کیف پول چیست؟

تحلیل تکنیکال چیست؟

ایردراپ چیست؟

استیکینگ ارز دیجیتال چیست؟

بیت کوین چیست؟

اتریوم چیست؟

تتر چیست؟

خرید و فروش ارز های دیجیتال
ما را دنبال کنید
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.