داموندمگ

صرافی dYdX چیست؟ صرافی dYdX برای ایرانیان

DAMOND
صرافی dydx چیست؟

صرافی dYdX یک صرافی غیرمتمرکز ارز دیجیتال آمریکایی است که در درجه اول برای معاملات اوراق مشتقه از آن استفاده می‌شود. در سال ۲۰۱۷ آنتونیو جولیانو این صرافی را در شهر سان ‌فرانسیسکو راه‌اندازی کرد. او و تیمش پیش از راه‌اندازی صرافی dYdX در شرکت‌هایی مثل گوگل، بلومبرگ ، گولدمن ساکس و کونسن سیس فعالیت می‌کردند. گفتنی است که نام هوشمندانه این صرافی از روی نشانه‌گذاری‌های ریاضی‌دان مشهوری به نام لایب نیتسرفته شده است. dYdX از همان ابتدا توانست توجه سرمایه‌گذاران زیادی را به خود جلب و در چهار دوره تأمین سرمایه خود ۸۷ میلیون دلار جمع‌آوری کند. توسعه‌دهندگان پروژه dYdX با این سرمایه قابل‌توجه توانستند پلتفرم معاملاتی خوبی را با استانداردهای بسیار بالایی بسازند.

dYdX پلتفرمی است که در آن کاربران می‌توانند به خدماتی همچون استقراض (Borrowing)، وام‌دهی (Lendingمعاملات مارجین (Margin)، قراردادهای دائمی (Perpetual Trading) و معاملات آنی (Spot) بپردازند. برخلاف صرافی‌های غیرمتمرکز دیگری مثل یونی سواپ (UniSwap) و سوشی سواپ (UniSwap) که از بازارسازهای خودکار استفاده می‌کنند، در  این پلتفرم از مدل دفتر سفارش استفاده شده است.

خلاصه‌ای درباره صرافی غیرمتمرکز dYdX

صرافی‌های ارزهای دیجیتال متمرکزی (CEX) مثل کوین بیس، بایننس، کراکنو هووابی همگی تقریباً شبیه به هم هستند. به‌عبارت دیگر، همه آنها برای معاملات آنی ساخته شده‌اند.

از طریق صرافی‌های متمرکز، معامله‌گران می‌توانند با حضور یک شخص ثالث ارزهای دیجیتال را با هم معامله کنند. تمام این تراکنش‌ها توسط خود صرافی و از طریق یک دفتر سفارش انجام می‌شود که قیمت یک ارز دیجیتال خاص را بر اساس سفارش‌های خرید و فروش تعیین می‌کند. صرافی‌هایی مثل اف‌تی‌اکس (FTX) و بیت‌فاینکس (Bitfinex) هم با محصولات مشتقات پیشرفته‌ای مثل توکن‌های اهرمی به معامله‌گران اجازه می‌دهند که ارزهای دیجیتال را در معاملات ماریجین معامله کنند.

این صرافی‌ها مزایای زیادی دارند. برای مثال نقدینگی، حجم و سرعت آنها بسیار بالا است، اما همین مزایا می‌توانند به معایب آنها تبدیل شوند. نقدینگی زیاد این صرافی‌ها به این معنی است که سرمایه‌گذاران کنترل کامل پول خود را ندارند. علاوه بر این، بهترین هدف هکرها صرافی‌های متمرکز هستند؛ به‌طوری که بدترین سرقت‌های صنعت ارزهای دیجیتال در طور تاریخ مربوط به صرافی‌های متمرکز بوده است. ضمن اینکه چندین صرافی متمرکز هم به دست‌کاری قیمت و حجم معاملاتشان متهم شده‌اند.

صرافی‌های غیرمتمرکز

در این جا است که صرافی‌های غیرمتمرکز وارد می‌شوند. صرافی‌های غیرمتمرکز یا DEXها بازارهای همتا به همتایی هستند که در آنها تراکنش‌ها مستقیماً بین معامله‌گران ارزهای دیجیتال انجام می‌شود. DEXها یکی از آرزوهای اولیه ارزهای دیجیتال را امکان‌پذیر می‌سازند: انجام تراکنش‌های مالی که توسط بانک‌ها، کارگزاران یا هر نوع واسطه دیگری انجام نمی‌شود.

در این صرافی غیرامانی کاربران می‌توانند معاملات اهرمی خود را در بستری از قرارادادهای هوشمند اتریوم انجام دهند. در این حالت، سرمایه‌گذاران علاوه بر استفاده از معاملات مارجین، از امنیت شبکه اتریوم هم بهره‌مند می‌شوند. یکی از خصوصیات منحصر‌به‌فرد صرافی dYdX این است که از پروتکل لایه دومی به نام استارک‌ور (StarkWare) در شبکه اتریوم استفاده می‌کند. این پروتکل بسیار کارآ است و تمام تراکنش‌ها را روی شبکه اصلی بلاک چین ثبت نمی‌کند. در نتیجه معامله‌گران مجبور نیستند برای هر تراکنش خود کارمزد و هزینه گس بپردازند و می‌توانند مستقیماً وجوه خود را واریز و معامله کنند.

استقراض (Borrowing)، وام‌دهی (Lending)، معاملات مارجین (Margin)، قراردادهای دائمی (Perpetual Trading) و قراردادهای آنی (Spot Trading) از جمله کارکردهای این صرافی هستند که در ادامه بیشتر آنها را بررسی خواهیم کرد.

استقراض در صرافی dYdX به چه صورت است؟

در صرافی dYdX هم کسانی که وام می‌گیرند و هم کسانی که وام می‌دهند، با استخرهای وام‌دهی جهانی تعامل دارند. به‌ازای هر دارایی و ارز دیجیتال پشتیبانی‌شده، یک استخر استقراض جهانی وجود دارد که با استفاده از قراردادهای هوشمند مدیریت می‌شود. به‌عبارت دیگر، وقتی دارایی خاصی را در این صرافی سپرده‌گذاری می‌کنید، دارایی شما در استخر مربوط به خودش ریخته می‌شود. در این استخرهای به‌خصوص، وام‌گیرندگان می‌توانند همان دارایی را وام بگیرند و با آن معاملات مارجین خود را آغاز کنند. این مدل باعث می‌شود که وام‌گیرندگان و وام‌دهندگان بتوانند دارایی‌های خود را در هر زمانی سپرده‌گذاری و برداشت کنند.

از آنجا که وام‌گیرندگان و وام‌دهندگان با استخرهای استقراض تعامل دارند، عرضه و تقاضای هر دارایی تغییر می‌کند و بر نسبت بهره‌برداری آن (مقدار وجهی که وام‌گیرنده گرفته است، نسبت به وجهی که وام‌دهنده پرداخت کرده است) تأثیر می‌گذارد. در صرافی dYdX دو نرخ برای هر دارایی وجود دارد: نرخی که وام‌دهندگان برای وام‌دادن دارایی‌های خود از آن استفاده می‌کنند (نرخ عرضه) و نرخی که وام‌گیرندگان برای استقراض یک دارایی می‌پردازند (نرخ استقراض). شایان ذکر است که نرخ استقراض همیشه بیشتر از نرخ عرضه است. علاوه بر این، ۵ درصد از بهره‌ای که وام‌گیرندگان می‌دهند، برای پروتکل کنار گذاشته و باقی آن به وام‌دهندگان پرداخت می‌شود.

مطلب پیشنهادی داموندمگ:  فلش لون Flash Loan : دریافت وام سریع در دیفای

وام‌دهی در صرافی dYdX به چه صورت است؟

وام‌دهی در دیفای

وام‌دادن در این صرافی می‌تواند روش نسبتاً کم‌خطری برای کسب سود باشد. اگر ارزهای دیجیتال خود را به حسابتان در این صرافی واریز کنید، بدون اینکه لازم باشد نگران نگهداری یا شخص وام‌گیرنده باشید، در هر ثانیه سود دریافت می‌کنید.

سود شما توسط شخص وام‌گیرنده پرداخت می‌شود و این صرافی مطمئن خواهد شد که وام‌گیرنده‌ها همیشه وثیقه کافی برای پرداخت سود وام‌دهنده‌ها داشته باشند. شما هر زمانی که بخواهید می‌توانید وجوه خود را برداشت کنید و تمام دارایی‌هایتان بدون واسطه و با استفاده از قراردادهای هوشمند مدیریت و روی بلاک چین ذخیره می‌شود. از آنجا که برای کار با این صرافی معامله‌گران از یک کیف پول ارز دیجیتال استفاده می‌کنند، مالکیت و مدیریت ارزهای دیجیتالشان در اختیار خود آنها خواهد بود.

برای وام‌دادن در این صرافی شما تنها به سه چیز نیاز دارید؛ یک کیف پول ارز دیجیتال (مثل متامسک)، کمی اتریوم برای پرداخت کارمزد (۵ دلار اتریوم می‌تواند شروع مطمئنی باشد) و هر دارایی یا توکنی که این صرافی از آن پشتیبانی می‌کند. میزان نرخ بهره هر ارز دیجیتال هم متفاوت است و با تغییر عرضه و تقاضا هر کدام از آنها تغییر می‌کند.

شایان ذکر است که صرافی dYdX تمام هزینه‌های گس را پرداخت می‌کند، اما برای انجام کارهایی مثل واریز یا برداشت سریع ارزهای دیجیتال شما همچنان به کمی اتریوم نیاز خواهید داشت.

نسبت وثیقه چیست؟

درک نسبت وثیقه و عملکرد آن نقش بسیاری مهمی در مدیریت ریسک دارد. نسبت وثیقه شما تعیین می‌کند که چقدر می‌توانید وام بگیرید و چه زمانی معامله شما لیکویید می‌شود. برای محاسبه وثیقه، تنها کافی است که نسبت میزان سپرده به میزان وام را به دست بیاورید. در صرافی dYdX این نسبت با استفاده از ارزش دلاری هر دارایی محاسبه می‌شود.

برای مثال فرض کنید که قیمت اتریوم ۱۰۰ دلار آمریکا است. حال تصور کنید که معامله‌گری ۲.۵ اتریوم دارد و ۲۰۰ دلار وام گرفته است. برای محاسبه نسبت وثیقه او ابتدا باید ارزش دلاری اتریوم او را به دست بیاوریم:

 دلار ۲۵۰ =۲.۵ × ۱۰۰

سپس می‌بایست نسبت سپرده و وام او را به دست بیاوریم:

۱.۲۵ یا ۱۲۵ درصد = ۲۵۰ ÷۲۰۰

همان طور که مشاهده کردید، نسبت وثیقه این معامله‌گر ۱۲۵ درصد است. نکته مهمی که باید در نظر بگیرید، این است که در صرافی  dYdX وقتی نسبت وثیقه وام‌گیرنده‌ای به زیر ۱۱۵ درصد می‌رسد، معامله او لیکویید یا نقد می‌شود. پس از لیکوییدشدن معامله وثیقه‌ای که معامله‌گر گذاشته است، فروخته می‌شود تا تمام موجودی‌های منفی او صفر شود. علاوه بر این، ۵ درصد از معامله هم به‌عنوان کارمز لیکویید اخذ خواهد شد. شایان ذکر است که حداقل وثیقه این صرافی ۱۲۵ درصد است.

معاملات مارجین در صرافی dYdX

معاملات مارجین در صرافی dYdX

استفاده از صرافی dYdX برای انجام معاملات مارجین می‌تواند فواید و معایب خاص خودش را داشته باشد. از جمله فواید این صرافی برای معاملات مارجین عبارت است از:

 • کار با صرافی dYdX بسیار ساده است.
 • مواردی همچون «اهرم»، «سود و زیان» و «قیمت لیکویید» توسط خود صرافی محاسبه می‌شود.
 • معامله‌گران می‌توانند با استفاده از یک اهرم خاص چند موقعیت معاملاتی باز کنند.
 • صرافی dYdX اجازه نمی‌دهد که ضررهای معامله‌گران بیشتر از سپرده مارجین آنها شود.
 • معامله‌گران می‌توانند چند موقعیت معاملاتی مستقل را به‌طور همزمان ثبت کنند.

از جمله معایب این صرافی برای معاملات مارجین عبارت است از:

 • این صرافی تنها از دارایی‌های مشخصی پشتیبانی می‌کند.
 • معامله‌گران بعد از بازکردن یک موقعیت معاملاتی نمی‌توانند آن را تغییر و وثیقه خود را کم یا زیاد کنند.
 • بخش توقف سفارشات یا استاپ اوردرز (Stop orders) موقعیت معاملاتی را به‌طور کامل می‌بندد.

از آنجا که کاربرد اصلی این صرافی معاملات مارجین است، در ادامه اصطلاحات مهم موجود در سایت آن را به‌طور خلاصه بررسی خواهیم کرد:

 1. نوع موقعیت معاملاتی (شورت و لانگ): در اولین قدم باید شورت (Short) یا لانگ (Long) بودن معامله خود را مشخص کنید. اگر فکر می‌کنید ارزش ارز دیجیتال موردنظرتان افزایش می‌یابد، باید معامله لانگ را انتخاب کنید و اگر فکر می‌کنید ارزش ارز دیجیتال موردنظرتان کاهش می‌یابد، باید معامله شورت را انتخاب کنید.
 2. میزان موقعیت معاملاتی (Position Size): در اینجا باید انتخاب کنید که با چه مقدار پول یا ارزی می‌خواهید در موقعیت معاملاتی لانگ یا شورت خود سرمایه‌گذاری کنید.
 3. اهرم (Leverage): اهرم‌ها تعیین می‌کنند که چه مقدار از موقعیت معاملاتی که ایجاد می‌کنید، قرض گرفته می‌شود. هرچقدر که از اهرم بیشتری استفاده کنید، از سرمایه خودتان کمتر استفاده می‌کنید و نیاز دارید که سرمایه بیشتری را قرض بگیرید. هرچه بیشتر قرض بگیرید، هم ریسک و هم احتمال سود یا زیان خود را افزایش می‌دهید. علاوه بر این، ریسک لیکویید موقعیت معاملاتی شما هم افزایش می‌یابد.
 4. سپرده مارجین یا مبلغ موردمعامله (Margin Deposit یا Trade Amount): وقتی از پنجره «Margin» استفاده می‌کنید، دو بخش در موقعیت معاملاتی شما وجود دارد: سپرده مارجین (margin deposit) و مبلغ موردمعامله یا وام (borrow/trade amount). سپرده مارجین همان سرمایه شما است که می‌خواهید با استفاده از آن موقعیت معاملاتی موردنظرتان را ایجاد کنید. بخش دوم، باقی‌مانده موقعیت شما است که شامل وجوه قرض‌گرفته‌شده می‌شود.
 5. مبلغ لیکویید (Liquidation Price): هنگام استفاده از معاملات مارجین، شما سرمایه‌ای را قرض می‌گیرید تا بتوانید سود بیشتری از بازار به دست بیاورید؛ به این وجوه قرض گرفته‌شده مبلغ لیکویید می‌کویند. سودی که از این طریق به دست می‌آورید، معمولاً بیشتر از توان مالی شما است و استقراض این وجوه ریسک شما را هم افزایش می‌دهد.
 6. نرخ بهره: منظور از این نرخ، میانگین نرخ بهره‌ای است که شما بسته به قیمت ارزهای دیجیتال و نرخ‌های موجود در بازار می‌پردازید و نیز دریافت می‌کنید. به‌عبارت دیگر، شما به‌ازای وثیقه خودتان سود می‌‌گیرید و به‌ازای مبلغی که وام گرفته‌اید، سود می‌پردازید. میانگین این دو سود، نرخ بهره کلی شما خواهد بود. نرخ بهره منفی به این معنی است که سود پرداختی شما بیشتر از سود دریافتی شما است. در نرخ بهره مثبت هم سود دریافتی شما بیشتر از سود پرداختیتان خواهد بود.
 7. تاریخ انقضا (Expiration) : اگر معامله شما طی یک بازه زمانی مشخص تکمیل نشود، منقضی خواهد شد. تمام معاملات مارجین معامله‌گران آمریکایی بعد از ۲۸ روز منقضی می‌شود اما برای معامله‌گران کشورهای دیگر بازه مشخصی وجود ندارد. با منقضی‌‌شدن یک معامله، بدهی شما صفر و کارمزدی بین ۱ تا ۵ درصد از شما دریافت خواهد شد.
 8. سود و زیادن (PNL): در این بخش می‌توانید کل سود یا ضرری را که با موقعیت خود به دست آورده‌اید، ببینید. توجه داشته باشید که مقدار کارمزدها هم در این بخش حساب می‌شود. در نتیجه، وقتی حسابی را باز می‌کنید، PNL شما در ابتدا کمی کاهش می‌یابد.
 9. استاپ (Stop/Index): اگر بازار برخلاف میل شما حرکت کند، با استفاده از این گزینه می‌توانید به‌طور دستی موقعیت معاملاتی خود را ببندید و از ضرر بیشتر جلوگیری کنید.
مطلب پیشنهادی داموندمگ:  کیف پول لجر نانو اس : بررسی مزایا و معایب Ledger Nano S

 

کارمزد صرافی dYdX چقدر است؟

کارمزد صرافی dYdX

صرافی dYdX برای ارائه محصولی قدرتمند و پوشش هزینه‌های گس مقداری از تراکنش‌ها را به‌عنوان کارمزد دریافت می‌کند. در این صرافی تمام معاملات به‌صورت درون‌زنجیره‌ای صورت می‌گیرد و کل هزینه گس معاملات توسط خود صرافی پوشش داده می‌شود.

دقت کنید که منظور از میکر یا سفارش‌گذار کسی است که سفارشات را ثبت می‌کنند و منور از تیکر یا سفارش‌بردار کسی است که سفارش ثبت‌شده میکر را انتخاب می‌‌کند و وارد موقعیت معاملاتی آن می‌شود.

حجم معاملات در دوره سی‌روزهکارمزد میکر یا سفارش‌گذارکارمزد تیکر یا سفارش‌بردار
کمتر از ۰۰۰,۰۰۰,۱ دلار۰.۰۲۰ درصد۰.۵۰ درصد
بیشتر یا مساوی با۰۰۰,۰۰۰,۱ دلار۰.۰۱۵ درصد۰.۰۴۰ درصد
بیشتر یا مساوی با ۰۰۰,۰۰۰,۵ دلار۰.۰۱۰ درصد۰.۰۳۵ درصد
بیشتر یا مساوی با ۰۰۰,۰۰۰,۱۰ دلار۰.۰۰۵ درصد۰.۰۳۰ درصد
بیشتر یا مساوی با ۰۰۰,۰۰۰,۵۰ دلار۰.۰۰۰ درصد۰.۰۲۵ درصد
بیشتر یا مساوی با ۰۰۰,۰۰۰,۲۰۰ دلار۰.۰۰۰ درصد۰.۰۲۰ درصد

 

بسته به موجودی توکن dYdX معامله‌گران، این صرافی تخفیف‌هایی را هم در نظر گرفته است که عبارت است از:

تخفیف‌هاموجودی توکن dYdXردیف
۳ درصدبیشتر یا مساوی با ۱۰۰ دلار۱
۵ درصدبیشتر یا مساوی با ۱,۰۰۰ دلار۲
۱۰ درصدبیشتر یا مساوی با ۵,۰۰۰ دلار۳
۱۵ درصدبیشتر یا مساوی با ۱۰,۰۰۰ دلار۴
۲۰ درصدبیشتر یا مساوی با ۵۰,۰۰۰ دلار۵
۲۵ درصدبیشتر یا مساوی با ۱۰۰,۰۰۰ دلار۶
۳۰ درصدبیشتر یا مساوی با ۲۰۰,۰۰۰ دلار۷
۳۵ درصدبیشتر یا مساوی با ۵۰۰,۰۰۰ دلار۸
۴۰ درصدبیشتر یا مساوی با ۱,۰۰۰,۰۰۰ دلار۹
۴۵ درصدبیشتر یا مساوی با ۲,۵۰۰,۰۰۰ دلار۱۰
۵۰ درصدبیشتر یا مساوی با ۵,۰۰۰,۰۰۰ دلار۱۱

 

قراردادهای دائمی

قرادادهای دائمی

قراردادهای دائمی نوعی قرارداد آتی هستند که موعد سررسید خاصی ندارند و منقضی نمی‌شوند. این بدان معنی است که اگر موقعیت‌های معاملاتی مارجین لیکویید نشوند، قراردادهای دائمی به‌طور نامحدود و برای زمانی نامشخص فعال می‌مانند. علاوه بر این، قراردادهای دائمی معمولاً از قیمت‌های لحظه‌ای و آنی بازار ارزهای دیجیتال استفاده می‌کنند، اما قیمت‌های قراردادهای آتی سنتی می‌تواند بسیار بیشتر یا بسیار کمتر از قیمت‌های لحظه‌ای بازار باشد.

قابل ذکر است که پلتفرم معاملاتی غیرمتمرکز dYdX اولین پروژه‌ای است که بازار قراردادهای دائمی غیرمتمرکز را راه‌اندازی کرده است. به‌خاطر غیرمتمرکز بودن این صرافی معامله‌گران مجبور نیستند فرآیند احراز هویت را طی کنند. معامله‌گران برای شروع معاملات مربوط به قراردادهای دائمی باید کارمزدی به اندازه ۴۸.۱۷۱۷ دلار بپردازند.

در حال حاضر، با استفاده از جفت‌ارزهای زیر می‌توان در قراردادهای دائمی لایه دوم صرافی dYdX شرکت کرد:

 • اتریوم-دلار: تا ۲۵ برابر اهرم
 • بیت کوین-دلار: تا ۲۵ برابر اهرم
 • چین لینک-دلار: تا ۱۰ برابر اهرم
 • آوی-دلار: تا ۱۰ برابر اهرم
 • یونی سواپ-دلار: تا ۱۰ برابر اهرم
مطلب پیشنهادی داموندمگ:  بنکور چیست؟ صرافی Bancor با توکن BNT

شایان ذکر است که افراد یا شرکت‌هایی که در ایالات متحده یا کشورهای تحریم‌شده قرار دارند یا ثبت شده‌اند، نمی‌توانند از قراردادهای دائمی صرافی dYdX استفاده کنند.

توکن dYdX

توسعه‌دهندگان این صرافی مانند دیگر پلتفرم‌های غیرمتمرکز از مدل اقتصاد توکنی صنعت دیفای پیروی و یک توکن درون‌پلتفرمی برای آن منتشر کرده‌اند. این توکن dYdX  نام دارد و دارندگان آن قدرت این را دارند که در تصمیم‌گیری‌های این صرافی شرکت کنند و بابتسهام‌گذاری توکن‌های خود پاداش بگیرند. همان طور که در بالا هم گفته شد، به این افراد تخفیف‌های خاصی هم داده می‌شود.

توکن dYdX در اوت ۲۰۲۱ (مرداد ۱۴۰۰) عرضه شد و در سپتامبر (شهریور) همان سال به اوج قیمت تاریخی خود، یعنی نزدیک به ۲۸ دلار رسید. با این حال، این توکن نتوانست اوج خود را حفظ کند و در زمان انتشار این مقاله، در اطراف محدوده قیمتی ۵ دلار قرار داشته است.

عرضه اولیه توکن dYdX با یک میلیارد واحد و دوره توزیع پنج‌ساله انجام شد. طبق داده‌های سایت تحلیلی کوین‌مارکت‌کپ (CoinMarketCapارزش بازار این ارز دیجیتال در زمان انتشار این مقاله حدوداً ۰۰۰,۰۰۰,۳۶۲ دلار بوده است.

شایان ذکر است که این صرافی برای تسریع روند نقدینگی بازار، با ۲۵۰ میلیون توکن dYdXکه انباشته کرده است، به معامله‌گرانی که در پروتکل لایه دوم این صرافی مشارکت دارند، پاداش می‌دهد.

لایه اول و دوم صرافی dYdX چه تفاوت‌هایی‌ با هم دارد؟

توسعه‌دهندگان dYdX نسخه لایه اول این صرافی را در ابتدا برای معاملات مارجین و آنی ساختند. در این نسخه معامله‌گران معاملات مارجین را با اهرم‌هایی ۵ برابری و برای جفت‌ارزهای خاصی انجام می‌دادند. این جفت‌ارزها می‌توانستند ارز‌های دیجیتالی مثل بیت کوین و اتریوم با استیبل کوین‌هایی مثل یو اس دی کوین و دای باشند.

از نسخه لایه دوم این صرافی معاملات برای قرارداد دائمی ارزهای دیجیتال می‌شود. در این نسخه، می‌توان جفت‌ارز دلار و ارزهای دیجیتالی زیادی مثل بیت کوین، اتریوم، سولانا، پولکادات، اولنچ، چین لینک، یونی سواپ، سوشی سواپ، پالیگان و لایت کوین را معامله کرد. ضمن اینکه اهرم موجود در این نسخه می‌تواند تا ۲۵ برابر افزایش یابد.

به‌طور خلاصه، تفاوت بین لایه اول و دوم صرافی dYdX در این است که اولی نسخه قدیمی و دومی نسخه آتی این صرافی است. این صرافی در نهایت، در ۴ اکتبر ۲۰۲۱ (۱۲ مهر ۱۴۰۰) معاملات مارجین و آنی لایه اول را متوقف کرد تا تمرکز خود را بر معاملات دائمی افزایش  دهد. همچنین، شایان ذکر است که چون این نسخه مستقیماً روی اتریوم ساخته شده است، کارمزد، سرعت و عملکرد تراکنش‌های آن به‌شدت به فعالیت‌های شبکه اتریوم بستگی دارد.

کار با صرافی dYdX

 • به وب سایت رسمی dYdX بروید و روی عبارت آبی‌رنگ «Connect Wallet» در بالای صفحه کلیک کنید.
  صرافی dxdy
 • با کلیک روی گزینه موردنظر کیف‌ پول خود را وصل کنید و سرمایه موردنظرتان را وارد نمایید.کیف پول ارز دیجیتال
 • روی گزینه «Trade»در بالای صفحه کلیک کنید.ترید ارز دیجیتال
 • بعد از پرکردن تمام بخش‌های موردنیاز سفارش خود را ثبت کنید.سفارش خرید ارز دیجیتال

سوالات پرتکرار در رابطه با صرافی dYdX

۱.آیا در صرافی dYdX امکان انجام معاملات آنی هم وجود دارد؟

بله. معاملات آنی معاملاتی هستند که به محض انجام معامله، مالکیت ارز دیجیتال معامله‌شده (یا هر ارز یا کالای دیگری) از خریدار به فروشنده منتقل می‌شود. همانند تمام صرافی‌های دیگر، در صرافی dYdX  نیز امکان انجام این معاملات وجود دارد.

۲. صرافی dYdX چه جایگاهی در بین صرافی‌های غیرمتمرکز دارد؟

dYdX یک صرافی غیرمتمرکز برای معامله ارزهای دیجیتالی مثل بیت کوین، اتریوم، سولانا و پولکادات است که امکان انجام معاملات آنی و دائمی را برای تمام معامله‌گران فراهم کرده است. این صرافی، با تلاش شبانه‌روزی توسعه‌دهندگان آن، توانسته است جایگاه بسیار خوبی در قلمرو تجارت ارزهای دیجیتال برای خودش دست‌وپا کرده است.

۳. آیا ایرانیان می‌توانند از صرافی dydx استفاده کنند؟

با توجه به اینکه کاربران صرافی غیرمتمرکز dYdX مجبور نیستند فرآیند ثبت‌نام و احراز هویت را طی کنند، این صرافی می‌تواند گزینه خوبی برای ایرانیان باشد.

کلام آخر

همان طور که گفته شد، صرافی غیرمتمرکز dYdX توسط اتریوم پشتیبانی می‌شود و هرگز هک نشده است. بر اساس اطلاعات موجود در وب سایت این صرافی، امنیت بزرگترین اولویت توسعه‌دهندگان آن است و قراردادهای هوشمند آنها توسط شرکتی به نام اوپن زپلین (Open Zeppelin) حسابرسی شده است.

به‌طور کلی، اگر به دنبال یک صرافی ارز دیجیتالی هستید که مفهوم دیفای را به‌طور کامل اجرا کند، dYdX پلتفرم معاملاتی ایده‌آل شما است. با وجود اشتیاق و تلاش مداوم توسعه‌دهندگان این پلتفرم، تمام مکانیسم‌های آن در سطح شگفت‌انگیزی قرار گرفته‌اند. بنابراین، ارزش آن را دارد که روند امیدوارکننده dYdX را زیر نظر داشته باشید.

دسته بندی مطالب
مطالب مرتبط
مطالب مرجع

ارز دیجیتال چیست؟

بلاک چین چیست؟

متاورس چیست؟

NFT چیست؟

دیفای (DeFi) چیست؟

صرافی غیرمتمرکز چیست؟

کیف پول چیست؟

تحلیل تکنیکال چیست؟

ایردراپ چیست؟

استیکینگ ارز دیجیتال چیست؟

بیت کوین چیست؟

اتریوم چیست؟

تتر چیست؟

خرید و فروش ارز های دیجیتال
ما را دنبال کنید
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.