داموندمگ

E-Stablecoin چیست؟ آشنایی با جدیدترین نوع استیبل کوین

DAMOND
e-stablecoin چیست

مشکل رایجی که تمام پروژه‌های رمزنگاری با آن مواجه هستند نوسانات قیمت و بی‌ثبات بازار است. این نوسانات شدید، ریسک سرمایه‌گذاری در این بازار را افزایش داده است و مشکلاتی را برای معامله‌گران به ویژه کاربران تازه‌وارد، ایجاد کرده. اصولاً ورود به این بازار و به‌طور کلی تمام بازارهای مالی، نیازمند آموزش، یادگیری و داشتن استراتژی سرمایه‌گذاری مناسب است. در کنار اقدامات احتیاطی کاربران، توسعه‌دهندگان و متخصصان ارزهای دیجیتال نیز برای مقابله با مشکل نوسان‌های شدید ایده ساخت یک دارایی دیجیتالی، با ارزش ثابت را طراحی و اجرا کرده‌اند. در ادامه این مطلب از داموندمگ قصد داریم به معرفی و بررسی یکی از جدیدترین پروژه‌های رمزنگاری باارزش ثابت یعنی E-Stablecoin بپردازیم.

همه چیز درباره استیبل کوین E-Stablecoin

E-Stablecoin چیست؟

محققان مجموعه  Lawrence Livermore National Laboratory (LLNL) با ابداع یک ارز دیجیتال جدید مبتنی بر علم فیزیک، موفق به ایجاد ارتباط میان انرژی الکتریسیته و فناوری بلاک چین شده‌اند. این مفهوم جدید مبتنی بر بلاک چین، سبب ایجاد استیبل کوین جدیدی به نام E-Stablecoin شده و به کاربران سراسر جهان این امکان را می‌دهد تا بدون نیاز به سیم‌های اتصال یا سیستم انتقال شبکه برق، جریان برق را انتقال دهند.

عملکرد ارز دیجیتال E-Stablecoin چگونه است؟

دو تن از محققان Lawrence Livermore، به نام‌های Maxwell Murialdo و  Jon Belof در مقاله جدید خود به طور کامل در خصوص اینکه چگونه ارتباط میان انرژی و اطلاعات می‌تواند سبب ساخت ارز دیجیتالی شود که مستقیماً توسط یک کیلو وات ساعت برق پشتیبانی شده و قابل تبدیل به یک کیلو وات باشد، توضیح داده‌اند.

این بدان معناست که برای ضرب یک توکن E-Stablecoin به ورودی یک کیلووات ساعت برق نیاز است، اما در مقابل این امکان نیز وجود دارد تا با از بین رفتن این توکن، مجدداً یک کیلووات ساعت برق قابل‌استفاده استخراج شود. بنابراین، از آنجایی که E-Stablecoin یک ارز دیجیتال باثبات و پایدار به حساب می‌آید، قیمت یک توکن E-Stablecoin به قیمت یک کیلووات ساعت برق گره خورده است.

مطلب پیشنهادی داموندمگ:  چیلیز چیست؟ ارز دیجیتال Chiliz با توکن CHZ

هر کاربری می‌تواند در صورت تأمین برق ورودی حدوداً یک کیلو وات ساعتی، به طور ناشناس یک توکن E-Stablecoin ضرب کند. در نهایت کاربر می‌تواند پس از ضرب E-Stablecoin، این توکن را مانند سایر ارزهای دیجیتال موجود در بازار مبادله کند. علاوه بر خرید و فروش معمول، این امکان وجود دارد تا کاربر بتواند توکن ضرب شده را مجدداً به برق قابل مصرف تبدیل کند. تمام این مراحل از ابتدا تا انتها توسط یک سیستم Trustless و بدون نیاز به شرکت‌های تولید برق، خطوط انتقال برق، دریافت مجوزها یا دخالت مقامات حکومتی کشورها انجام می‎شود.

استیبل کوین غیرمتمرکز E-Stablecoin

استیبل کوین E-Stablecoin چه مشکلاتی را حل می‌کند؟

پروژه E-Stablecoin، مانند سایر استیبل کوین‌های موجود در صنعت کریپتو ارزش ثابتی داشته و با هدف حل مشکلات مربوط به ثبات دارایی‌های رمزنگاری طراحی و راه‌اندازی شده است. ای-استیبل کوین اولین ارز دیجیتالی است که برخلاف پروژه‌های قبلی، هم توسط یک دارایی فیزیکی وثیقه‌گذاری می‌شود و هم کاملاً غیرمتمرکز عمل می‌کند.

در واقع می‌توان گفت، در پروژه E-Stablecoin از پیشرفت‌های نوین موجود در علم ترمودینامیک برای انتقال انرژی به عنوان فرمی از داده استفاده می‌شود. بذر اولیه این ایده به آزمایشگاه استدلال و اندیشه «Maxwell’s Demon» می‌گردد، این ایده توسط فردی به نام  James Clerk Maxwell در سال 1867 مطرح شد. بر اساس ادعای مطرح شده شکست قانون دوم ترمودینامیک در مقیاس نانو، سبب مشخص شدن ارتباط عمیق بین انرژی و اطلاعات می‌شود.

کاربرد ارز دیجیتال E-Stablecoin

علاوه بر اینکه کاربران و معامله‌گران بازار کریپتو می‌توانند از استیبل کوین E-Stablecoin برای خرید و فروش انواع دارایی دیجیتالی استفاده کنند، این امکان وجود دارد تا کارشناسان بتوانند از این پروژه رمزنگاری در جوانب مختلف صنعت برق نیز بهره‌مند شوند.

 • به این ترتیب این احتمال وجود دارد تا در آینده، استیبل کوین E-Stablecoin بتواند به توزیع برق در مکان‌های دورافتاده‌ای که به سیستم شبکه برق متصل نیستند، کمک کند.
 • همچنین این احتمال وجود دارد تا با هدف مقابله با تغییرات آب‌وهوایی، بتوان با استفاده از این پروژه رمزنگاری، انرژی متناوب و تجدیدپذیر را به مکان‌هایی که تأثیرگذاری بیشتری خواهند داشت، انتقال داد.
مطلب پیشنهادی داموندمگ:  تورنادو کش چیست؟ ارز دیجیتال Tornado Cash با توکن TORN

E-Stablecoin چه کاربردهایی دارد

استیبل کوین چیست؟

همانطور که اشاره شد، در کنار تمام مزایا و راه‌حل‌های ارائه شده توسط صنعت کریپتو و انواع ارزهای دیجیتال، همچنان این صنعت با یک مشکل کلیدی یعنی نوسانات شدید قیمت کوین‌ها مواجه است. این موضوع حتی گریبان‌گیر قدیمی‌ترین و بزرگترین ارزهای دیجیتال مانند بیت کوین نیز است. وجود این نوسانات شدید قیمت، نه‌تنها ریسک سرمایه‌گذاری بلند مدت و خرید و فروش‌های روزانه را افزایش می‌دهد، بلکه قراردادهای هوشمند بلندمدت و دیگر برنامه‌های کاربردی ساخته شده بر روی فناوری بلاک چین را نیز به خطر می‌اندازد.

تعدادی از توسعه‌دهندگان این صنعت، در سال‌های قبل برای این مشکل ایده راه‌اندازی استیبل کوین‌ها را عملیاتی کردند. استیبل ‌کوین‌ها همانطور که از نامشان مشخص است توکن‌های پایداری هستند که از بدون تأثیرپذیری از وضعیت بازار قیمت پایدار و مشخصی دارند. در واقع این نوع دارایی به طور خاص برای حفظ پایداری ارزش خود، به یک دارایی باارزش خارج از فضای بلاک چین مرتبط شده‌اند.

 • سه کلاس مختلف استیبل کوین‌ها عبارت‌اند از:
 • وثیقه فیات
 • وثیقه کریپتو
 • بدون وثیقه

مقایسه استیبل کوین E-Stablecoin با سایر استیبل کوین‌ها

تا قبل از طراحی و راه‌اندازی استیبل کوین‌ E-Stablecoin، ارزش سایر پروژه‌های استیبل‌ کوینی به ارزش دارایی‌های خارجی مانند یک دلار آمریکا یا یک گرم طلا مرتبط بود. بااین‌حال، تا به امروز، مرتبط کردن ارزش یک دارایی دیجیتالی به ارزش یک دارایی فیزیکی، مستلزم اعتماد به یک مرجع متمرکز که توانایی حفظ و پرداخت دارایی فیزیکی را داشته باشد، است. طبق نظر مخالفان این سیستم، وجود یک مرجع متمرکز، با یکی از اهداف اصلی ساخت ارزهای دیجیتال یعنی عدم وابستگی به نهاد خاص و غیرمتمرکز بودن پروژه‌ها، در تضاد است.

E-Stablecoin اولین پروژه رمزنگاری در قالب استیبل کوین است که با ارائه یک راه‌حل جدید، نقطه تضاد مذکور یعنی وجود یک مرجع متمرکز در پروژه‌های استیبل کوینی را از بین برده است، راهکاری که با استفاده از تعامل ترمودینامیک و تئوری اطلاعات ممکن شده است.

مزایای استیبل کوین E-Stablecoin

 • قیمت پایدار و عدم تأثیرپذیری از نوسانات بازار
 • قابل خرید و فروش و مبادله با سایر ارزهای دیجیتال
 • عدم وابستگی به یک مرجع متمرکز
 • امکان ضرب با انرژی برق
 • تبدل شدن به انرژی برق قبال مصرف
 • طراحی شده توسط یک مجموعه علمی معتبر و قابل‌اعتماد
 • فراهم بودن امکان ضرب E-Stbalecoin به طور ناشناس
 • فراهم بودن امکان بهره‌مندی از مزایای این پروژه در فضای خارج از صنعت کریپتو
 • ایجاد ارتباط میان علم فیزیک، فناوری بلاک چین و انتقال اطلاعات
 • فعالیت کاملاً غیرمتمرکز
مطلب پیشنهادی داموندمگ:  آوالانچ چیست؟ ارز دیجیتال Avalanche با نوکن AVAX

تفاوت E-Stablecoin با سایر استیبل کوین‌ها

استیبل ایدئال چه ویژگی‌هایی دارد؟

در نهایت می‌توان گفت یک استیبل کوین ایدئال، به طور همزمان با دو ویژگی مهم کار می‌کند:

 1. ارتباط با یک دارایی فیزیکی باارزش: استیبل کوین‌ها از طریق مرتبط شدن با یک دارایی فیزیکی که دارای ارزش پایدار و کاربرد مشخصی است، با نوسانات بازار کریپتو مبارزه می‌کنند.
 1. غیرمتمرکز بودن: اصولاً تمام بخش‌های کاری در یک سیستم استیبل کوین ایدئال باید به صورت غیرمتمرکز و بدون وابستگی به یک نهاد و مجموعه خاص عمل کند. در مجموع، مشکل اصلی استیبل کوین‌ها، ایجاد شرایطی است که بر اساس آن تمرکززدایی و وثیقه سازی به طور همزمان انجام شود.

سخن پایانی

E-Stablecoin نیز مانند سایر استیبل کوین‌های موجود در بازار با هدف حل مشکلات مربوط به ثبات دارایی‌های رمزنگاری طراحی شده است. در واقع این توکن، یک دارایی رمزنگاری باارزش ثابت است که بدون تأثیرپذیری از وضعیت بازار همواره قیمت مشخصی دارد. ارزش هر توکن E-Stablecoin به قیمت یک کیلووات ساعت برق گره خورده است. این نوع استیبل کوین‌ها اگر چه هنوز فاصله زیادی دارند تا به طور گسترده مورد استفاده قرار بگیرند اما می‌توانند ترند آینده ارزهای دیجیتال باشند.

سؤالات متداول

استیبل کوین E-Stablecoin چیست؟

یک ارز دیجیتال جدید مبتنی بر علم فیزیک است که موفق به ایجاد ارتباط میان انرژی الکتریسیته برق و فناوری بلاک چین شده‌ است.

E-Stablecoin چگونه تولید می‌شود؟

ضرب یک توکن E-Stablecoin با ورودی یک کیلووات ساعت برق انجام می‌شود، همچنین با از بین رفتن این توکن، مجدداً یک کیلووات ساعت برق قابل مصرف، استخراج خواهد شد. برخلاف سایر استیبل کوین‌ها، E-Stablecoin کاملاً به صورت غیرمتمرکز عمل کرده و به هیچ مرکزی وابسته نیست.

دسته بندی مطالب
مطالب مرتبط
مطالب مرجع

ارز دیجیتال چیست؟

بلاک چین چیست؟

متاورس چیست؟

NFT چیست؟

دیفای (DeFi) چیست؟

صرافی غیرمتمرکز چیست؟

کیف پول چیست؟

تحلیل تکنیکال چیست؟

ایردراپ چیست؟

استیکینگ ارز دیجیتال چیست؟

بیت کوین چیست؟

اتریوم چیست؟

تتر چیست؟

خرید و فروش ارز های دیجیتال
ما را دنبال کنید
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.