داموندمگ

اتریوم چیست؟ ارز دیجیتال Ethereum با توکن ETH

DAMOND
اتریوم چیست

اتریوم دومین شبکه بزرگ ارز دیجیتال بعد از بیت کوین است که کوین (نماد دیجیتالی) آن پس از بیت کوین ارزشمندترین کوین در میان رمزارزها است و سهم بزرگی از سرمایه بازار (مارکت کپ) ارزهای دیجیتال را در اختیار خود دارد. حتی برخی از کارشناسان، آینده ارزهای دیجیتال را در دستان اتریوم می‌دانند و معتقد هستند که به زودی اتریوم جای بیت کوین را خواهد گرفت. در مقاله توضیحات جامع و کاملی در مورد اتریوم ارائه خواهیم داد. در این مطلب از داموندمگ در ابتدا به صورت مختصر در مورد اتریوم چیست و تاریخچه آن و دلیل ایجاد آن صحبت خواهیم کرد.
تفاوت شبکه بیت کوین و اتریوم ، نحوه استخراج اتریوم ، بهترین کیف پول های اتریوم و چالش ها و مشکلات پیش آمده برای اتریوم نیز از جمله موضوعاتی است که در این مقاله به آن پرداخته می‌شود و در انتهای مقاله نیز درباره آینده اتریوم و شبکـه اتریوم 2 مطالبی را بیان خواهیم کرد. بنابراین اگر علاقه‌مند به دانستن اطلاعات کامل درباره اتریوم هستید، تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

اتریوم چیست؟ تاریخچه کوتاه از دلیل ایجاد اتریوم

پس از ظهور بیت کوین در سال 2009 و انقلابی که در عرصه مالی به پا کرد، برنامه‌نویسان و علاقه‌مندان تکنولوژی بسیاری به سمت آن جذب شده و شروع به بیان نظرات و پیشنهادات خود در رابطه با این ارز دیجیتال و همچنین توسعه برنامه هایی برای استفاده بهتر و بهینه‌تر از بیت کوین کردند. بیت کوین در ابتدا شبکه‌ای نبود که عموم مردم بتوانند به راحتی در آن بیت کوین انتقال دهند. وجود این توسعه دهنده‌ها و برنامه نویسان بود که باعث عمومی شدن استفاده از بیت کوین شد.

ویتالیک بوترین که یک نوجوان 19 ساله روسی و ساکن کانادا بود، یکی از برنامه نویسان و علاقه‌مندان مشتاق به بیت کوین بود که در وبلاگی، به انتشار مطالبی در رابطه با بیت کوین می‌پرداخت و پس از مدتی با همکاری میهای الیسی مجله‌ای با نام بیت کوین مگزین راه اندازی کردند که به عنوان اولین نشریه رسمی در حوزه بیت کوین و ارزهای دیجیتال شناخته می‌شود.

پتانسیل های موجود برای کاهش هزینه تراکنش در اتریوم

ویتالیک بوترین با فعالیت در این مجله متوجه شد که برای عرضه هر ارز دیجیتال جدید نیاز به راه اندازی یک بلاک چین جدید است و همین مساله مانع بزرگی برای پیشرفت دنیای رمزارزها است، چرا که راه اندازی یک بلاک چین جدید کاری بسیار تخصصی و پرهزینه است.

ویتالیک به دنبال ایجاد پلتفرمی بود که تمام افراد علاقه مند به کریپتوکارنسی با استفاده از آن بتوانند بلاک چین اختصاصی خود را ایجاد کنند و توکن (نماد) ارز دیجیتال اختصاصی خود را نیز به بازار عرضه کنند. ویتالیک بوترین همچنین به دنبال توسعه استفاده از بلاک چین در حوزه‌های دیگری به غیر از حوزه انتقال پول بود. او به دنبال ایجاد بلاک چینی با کاربردهای متنوع همچون یک چاقوی سوییسی بود.

ویتالیک بوترین ایده های خود را ابتدا برای شبکه بیت کوین ارائه کرد و پیشنهاد داد که تغییرات زیادی در هسته ابتدایی بلاک چین بیت کوین انجام شود و بیت کوین به شبکه‌ای کامل‌تر و با کاربرد متنوع‌تر تبدیل شود؛ اما جامعه بیت کوین با این تفکر مخالفت کردند و متعصبانه به حفظ ساختار رای دادند. به همین دلیل ویتالیک بوترین تصمیم گرفت که بلاک چین دیگری را ایجاد کند و گام بزرگی در تحول صنعت ارزهای دیجیتال بردارد.

بوترین در اواخر سال 2013 در حالی که فقط 19 سال سن داشت، وایت پیپری را تحت عنوان ” پلتفرمی برای نسل جدید قراردادهای هوشمند و برنامه های غیرمتمرکز” منتشر کرد. او در این وایت پیپر، برخی از معایب و محدودیت‌های بیت کوین را توضیح داد و همچنین ویژگی‌های طرح جدید خود را برای رفع این محدودیت‌ها را نیز بازگو کرد. همین وایت پیپر نقطه آغاز شبکه اتریوم بود. در بخش بعدی درباره ویژگی‌های اصلی اتریوم توضیح خواهیم داد و بیان خواهیم کرد که برتری اتریوم به بیت کوین چیست و چه مشکلاتی به وسیله اتریوم حل شده است.

ویژگی های شبکه اتریوم و دلیل برتری آن بر بیت کوین

در این بخش خصوصیات کلیدی شبکه اتریوم را عنوان خواهیم کرد که انقلابی بسیار بزرگ در عرصه ارزهای دیجیتال ایجاد کرد و موجب توسعه و پذیرش هر چه بیشتر رمزارزها در میان عموم مردم شد. بخش زیادی از پیشرفت سریع ارزهای دیجیتال و پذیرفته شدن آن در میان عموم مردم مدیون همین ویژگی‌های خاص اتریوم است.

ویژگی های اصلی اتریوم

زبان برنامه نویسی ساده و نظام‌مند اتریوم

اولین چیزی که در هنگام ایجاد شبکه اتریوم به آن توجه شد، ساخت یک زبان برنامه نویسی نظام‌مند برای آن بود. زبان برنامه‌ نویسی اتریوم سالیدیتی نام دارد و به همه این امکان را می‌دهد تا ارزهای دیجیتال اختصاصی خود را بر روی شبکه اتریوم ایجاد کنند، نرم افزارهای غیر متمرکز خود را بر روی بلاک چین اتریوم اجرا کنند، بر روی شبکه اتریوم قرارداد هوشمند ایجاد کنند و به ساده‌ترین و ارزان‌ترین شیوه ممکن بلاک چین اختصاصی خود را بر روی پلتفرم اتریوم بسازند.

زبان برنامه‌نویسی بیت کوین ، یک زبان بسیار ساده و تک‌منظوره است که فقط برای انجام عملیات ابتدایی مانند انجام تراکنش ها و دریافت و انتقال بیت کوین طراحی شده است و انجام کارهای دیگر  دیگر توسط شبکه بیت کوین را غیرممکن می‌کند. البته با توجه به هدف بیت کوین که دست‌یابی به یک پول دیجیتال ایمن، غیرقابل سانسور و غیرمتمرکز بود، چنین زبان برنامه نویسی کاملا منطقی به نظر می‌رسد و امنیت این رمزارز را بیش از هر زبان دیگری تأمین می‌کند ؛ اما ارزهای دیجیتال برای تسخیر آینده به امکانات و پذیرش بیشتری نیاز داشتند که از عهده شبکه تک بعدی بیت کوین خارج بود و اتریوم با ویژگی‌های خود این محدودیت را شکست.

ماشین مجازی اتریوم (EVM)

ماشین مجازی اتریوم

ماشین مجازی اتریوم (EVM) هسته اصلی اتریوم است و باعث می‌شود که بلاک چین اتریوم همچون یک چاقوی سوییسی کاربردهای متنوعی داشته باشد. یکی از برتری‌های مهم اتریوم بر بیت کوین وجود این ماشین مجازی است. بیت کوین هسته بسیار ساده ای دارد و به همین دلیل فقط با آن می‌توان بیت کوین انتقال داد، اما بلاک چین اتریوم به لطف داشتن این ماشین مجازی می‌تواند کارهای گوناگونی را انجام دهد.

زبان برنامه نویسی ماشین مجازی اتریوم زبان اختصاصی سالیدیتی است. این ماشین مجازی و زبان برنامه نویسی مخصوص آن به کاربران اجازه می‌دهد که بر روی شبکه اتریوم قراردادهای هوشمند را برنامه نویسی کنند و بر روی این شبکه برنامه های غیرمتمرکز ایجاد کنند. همچنین این ماشین مجازی امکانی ایجاد می‌کند که هر شخص بتواند بلاکچین اختصاصی خود را بر روی شبکه اتریوم ایجاد کند و توکن شخصی خود را نیز بسازد.

امکان ایجاد بلاک چین و توکن اختصاصی بر روی شبکه اتریوم

شبکه اتریوم تمام محدودیت ها در مسیر ایجاد بلاک چین های جدید و ارزهای دیجیتال جدید را از میان برداشت. با استفاده از شبکه اتریوم همه افراد می‌توانند به سادگی و با کمترین هزینه بلاک چین اختصاصی و رمزارز مخصوص خود را بر بستر شبکه اتریوم ایجاد کنند.

هر شخصی با خلاقیت خود، می‌تواند با استفاده از پلتفرم اتریوم یک بلاک چین جدید برای غیرمتمرکز سازی امور سنتی و مرکزگرا ارائه کند و ایده خود را برای دیگران بازگو کند. این افراد می‌توانند توکن اختصاصی خود را با استاندارد ERC20 بر روی شبکه اتریوم ایجاد کنند و اشخاص دیگر می‌توانند با خرید توکن این بلاک چین جدید از توسعه آن حمایت مالی نمایند. در واقع اتریوم به همه مردم اجازه می‌دهد تا پول اختصاصی خود را بسازند و با پیشرفت بلاک چین خود موجب گران تر شدن آن شوند.

مطلب پیشنهادی  eCash چیست؟ ارز دیجیتال eCash با توکن XEC

توکن ERC20 چیست؟

در صورت نیاز به کسب اطلاعات بیشتر در مورد توکن های ERC20  اتریوم و نحوه ایجاد آن می‌توانید مقاله توکن ERC20 چیست؟ را بخوانید. برای خواندن اطلاعات بیشتر در مورد فایده ایجاد توکن ها و اهمیت آن در آینده جهان نیز می‌توانید مقاله اقتصاد توکنی چیست؟ را بخوانید.

قراردادهای هوشمند در اتریوم

قراردادهای هوشمند یک قدم بسیار مهم برای انجام تعاملات بدون نیاز به اعتماد هستند. اگر این تعریف سخت است، نگران نباشید، آن را راحت تر توضیح می‌دهیم. اگر به روابط خود و معاملاتی که هر روز با انسان های دیگر انجام می‌دهید، توجه کنید، متوجه می‌شوید که برای انجام یک معامله با یک فرد دیگر نیاز به یک نهاد مرکزی ناظر و مورد اعتماد دارید.

به طور مثال اگر چنانچه بخواهید مقداری پول را برای شخص دیگر ارسال کنید، نیاز به نهاد مورد اعتمادی به نام بانک دارید که این انتقال را برای شما انجام دهد. در صورتی که بخواهید خانه یا ماشین معامله کنید، نیاز به یک نهاد معتمد مانند دفاتر اسناد رسمی دارید تا صحت سندها را بررسی کند و با مهر خود شهادت دهند که معامله شما با یک شخص دیگر به درستی انجام شده است.

حال کارهای شما چقدر راحت و ارزان‌تر می‌شد اگر بدون نیاز به این سازمان‌ها می‌توانستید با اشخاص دیگر معامله کنید. مسلما این سازمان‌ها وقت زیادی را برای انجام معاملات هدر می‌دهند و همچنین هزینه زیادی را برای واسطه گری دریافت می‌کنند. در برخی موارد فساد و سودجویی این موسسات باعث گران تر تمام شدن معامله نیز خواهد شد. چگونه می‌توانیم بدون نیاز به اعتماد به یکدیگر و بدون واسطه قراردادن یک شخص سوم، معاملات خود را انجام دهیم؟ قراردادهای هوشمند این کار را انجام می‌دهند.

قراردادهای هوشمند کدهای کامپیوتری هستند که در صورت فراهم آمدن شرایط معامله، به صورت خودکار معامله را میان دو شخص انجام می‌دهند و در معاملات با قراردادهای هوشمند هیچ نیازی به وجود شخص سوم و اعتماد میان طرفین قرارداد نیست. قرارداد هوشمند یک کد کامپیوتری است، رشوه نمی‌گیرد و به فکر سود هیچکس نیست، فقط در صورتی که شرایط معامله کاملا رعایت شود، معامله را انجام خواهد داد.

قرارداد هوشمند در اتریوم
این تصویر نحوه معامله یک خانه با قرارداد هوشمند را نشان می‌دهد

یکی از ویژگی های انقلابی و مهم اتریوم امکان ایجاد قراردادهای هوشمند غیرمتمرکز بر روی اتریوم است. قراردادهای هوشمندی که وابسته به هیچ سازمانی نیستند، می‌توانند به صورت امن واسطه معاملات بدون نیاز به اعتماد میان انسان‌ها شوند. برای مطالعه مطالب بیشتر در زمینه چگونگی عملکرد قراردادهای هوشمند و کاربردهای آن، می‌توانید مقاله قرارداد هوشمند چیست؟ را بخوانید.

تمرکز زدایی بیشتر در استخراج اتریوم

هنگامی که بیت کوین تازه متولد شده بود، فرآینده استخراج در شبکه بیت کوین با CPU کامپیوترهای عادی نیز ممکن بود. با افزایش محبوبیت بیت کوین و روی آوردن تعداد زیادی از افراد برای استخراج آن، سختی استخراج بیت کوین به صورت خودکار و از پیش تعیین شده، سخت تر و سخت تر شد. هم اکنون استخراج بیت کوین بدون استفاده از سخت افزارهای ویژه‌ای به نام ASIC غیرممکن است.

ASIC ها توسط شرکت هایی همچون BITMAIN یا ANT ساخته می‌شوند و به آن‌ها ماینر نیز گفته می‌شود. شرکت های بزرگ تولیدکننده ماینر بیت کوین، قدرت بسیار زیادی در زمینه استخراج بیت کوین و تایید تراکنش‌های بیت کوین دارند، چرا که به صورت انحصاری اقدام به تولید سخت افزارهای استخراج بیت کوین می‌نمایند. بنابراین نگرانی بسیار زیادی از تمرکز قدرت استخراج بیت کوین به وجود آمده است و برخی از کارشناسان مدعی هستند که آرمان اصلی بیت کوین که ایجاد یک پول اینترنتی غیرمتمرکز و ضد سانسور بود، به خطر افتاده است و هم اکنون شرکت های بزرگ تولید کننده ماینر و ثروتمندان توانسته‌اند تا حد زیادی قدرت استخراج بیت کوین را به دست بگیرند.

در شبکه اتریوم به دلیل استفاده از الگورتیم هشینگ EThash ، استخراج در این شبکه فقط به واسطه استفاده از کارت‌های گرافیک امکان‌پذیر است و مشکل تمرکز قدرت استخراج به این واسطه حل شده است. اتریوم فضای عادلانه‌تری را برای استخراج محیا کرده است و همه مردم می‌توانند با ساخت ریگ‌های کارت گرافیک استخراج، به استخراج اتریوم بپردازند. در ادامه مقاله بیشتر در مورد نحوه استخراج اتریوم صحبت خواهیم کرد.

عرضه اولیه کوین چیست

کاربردهای اتریوم

اتریوم به واسطه ساختار نوآورانه خود، به گونه‌ای طراحی شده است که فقط یک کاربرد نداشته باشد و بتوان از آن برای کاربردهای چندگانه در ابعاد مختلف زندگی استفاده کرد. در این بخش تعدادی از کاربردهای مهم اتریوم را معرفی خواهیم کرد.

عرضه اولیه کوین (ICO)

یکی از کاربردهای بسیار مهم اتریوم که در دنیای رمزارزها بسیار مورد استفاده قرار گرفته است. به وجود آوردن امکان راه اندازی عرضه اولیه کوین یا ICO است. همانطور که گفتیم هر شخصی می‌تواند بلاک چین شخصی خود را به سادگی و با کمترین هزینه بر روی شبکه اتریوم بسازد و به این شکل کوین اختصاصی خود را تحت استاندارد ERC20 اتریوم ایجاد کند.

افرادی که کوین اختصاصی خود را بر بستر شبکه اتریوم ایجاد می‌کنند، می‌توانند با معرفی اهداف کاری خود و اینکه قصد دارند چه کاری انجام دهند، برای کوین خود بازاریابی انجام دهند و سپس یک ICO برگزار کرده و کوین های خود را به به منظور تامین مالی پروژه بفروشند. برگزاری ICO یک راه بسیار مدرن و راحت برای تامین مالی یک پروژه است.

کارآفرینان در سیستم های سنتی برای تامین مالی راهی جز IPO یا عرضه اولیه سهام ندارند. ورود به بورس نیاز به کاغذبازی و سرمایه زیادی دارد که همه افراد از عهده آن برنمی‌آیند، اما به لطف ICO هر شخص می‌تواند پروژه خود را به دیگران معرفی کند و در صورتی که بتواند بازاریابی خوبی انجام دهد، آن شخص می‌تواند کوین اختصاصی خود را به دیگران بفروشد.

در صورتی که پروژه های معرفی شده در ICO ها به موفقیت دست یابند و بتوانند به اهداف خود برسند، ارزش کوین آن‌ها در بازار بالاتر خواهد رفت و به خریداران اولیه کوین سود خوبی خواهد رسید؛ اما اگر پروژه به موفقیت نرسد یا اینکه صرفا یک کلاهبرداری باشد، ارزش آن کوین به صفر خواهد رسید و خریداران اولیه کوین در ICO تمام پول خود را از دست خواهند داد.

پیشنهاد می‌کنیم برای آشنایی بیشتر با ICO و چگونگی راه اندازی یک ICO مقاله ICO چیست؟ را مطالعه کنید. همچنین برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد چگونگی یافتن یک ICO معتبر، می‌توانید مقاله نحوه یافتن یک ICO معتبر را مطالعه کنید.

برنامه های غیرمتمرکز (Dapp)

اپلیکیشن های غیرمتمرکز در Ethereum

ایجاد برنامه های غیرمتمرکز (Dapp) بر بستر شبکه اتریوم، یکی از کاربردهای بسیار جالب اتریوم است. برنامه هایی که هم اکنون شما بر روی گوشی یا کامپیوتر خود استفاده می‌کنید، معمولا یک پایگاه داده مرکزی دارند که اطلاعات شما بر روی آن پایگاه داده ذخیره می‌شود. شرکت های بسیار بزرگی همچون گوگل و فیس بوک، به واسطه عرضه رایگان خدمات خود، منبع بسیار بزرگی از اطلاعات کاربران خود را در اختیار دارند و از این اطلاعات ارزشمند به هر شیوه که بخواهند استفاده می‌کنند.

در برنامه های متمرکز علاوه بر اینکه امکان سواستفاده از اطلاعات شما توسط صاحب برنامه وجود دارد، یک نقطه ضعف مرکزی هم وجود دارد و همیشه امکان هک سرور مرکزی این برنامه ها وجود دارد. برنامه های غیرمتمرکز یا Dapp ها این نقطه ضعف ها را ندارند.

مطلب پیشنهادی  استارک ویر چیست؟ معرفی اکوسیستم Starkware

اطلاعات ثبت شده در Dapp ها به صورت توزیع شده و غیرمتمرکز ذخیره می‌شود، در برنامه های غیرمتمرکز شما صاحب اصلی اطلاعات خود هستید و هیچ نهادی کنترل اطلاعات شما بر روی Dapp ها را بر عهده ندارد. بنابراین توسط صاحب برنامه ها از اطلاعات شما سو استفاده نخواهد شد و نگرانی بابت هک و سانسور برنامه وجود نخواهد داشت.

در واقع می‌توان Dapp ها را آینده اینترنت دانست که برخی به آن لقب اینترنت 3 را داده‌اند. در اینترنت آینده تمام افراد مالک داده ها و اطلاعات خود هستند و در صورت نیاز می‌توانند اطلاعات خود را به فروش برسانند. حق کپی رایت داده در اینترنت 3 به صورت کامل رعایت می‌شود و با ظهور این اینترنت جدید دوره فرمانروایی شبکه های بزرگی همچون فیس بوک، گوگل و آمازون به پایان خواهد رسید. برای مطالعه مطالب بیشتر در مورد Dapp ها، مقاله برنامه غیرمتمرکز (Dapp) چیست؟ را بخوانید و برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد اینترنت آینده، مقاله اینترنت 3 چیست؟ را بخوانید.

سازمان خودگردان غیرمتمرکز DAO

سازمان های خودگردان غیرمتمرکز (DAO)

با به وجود آوردن فضای اقتصاد توکنی، رسیدن به سازمان‌های خودگردان غیرمتمرکز یا DAO ها دور از ذهن نخواهد بود. اگر ایجاد توکن ها و ارزشمند شدن آن‌ها به روال عادی در دنیا تبدیل شوند، مسلما سازمان هایی به وجود خواهند آمد که برای ارزشمند شدن توکن سازمانی خود تلاش می‌کنند. این سازمان های غیرمتمرکز مدیر ندارند و همه افراد مشغول در این سازمان‌ها برای نفع شخصی خود مجبور هستند تا برای پیشرفت و بزرگ‌تر شدن سازمان تلاش کنند.

پیشرفت و بزرگ شدن یک سازمان غیرمتمرکز باعث گران شدن توکن آن سازمان خواهد شد. بنابراین تمام همکاران آن DAO همواره تلاش می‌کنند تا بهترین عملکرد را داشته باشند و همواره برای بزرگتر شدن سازمان تلاش کنند. اتریوم بستر ایجاد چنین سازمان‌هایی را به وجود آورده است.

صنعت مالی غیرمتمرکز یا Decentralized Finance (DeFi)

Defi  از نظر لغوی، مخفف عبارت Decentralized Finance یا صنعت مالی غیرمتمرکز است. همانطور که از نام آن پیداست، دیفای در برابر صنعت مالی یا اقتصاد متمرکز (Centralized Finance/CeFi) قرار می‌گیرد. Defi را شاید بتوان در حال حاضر، بزرگ‌ترین دستاورد اتریوم و بزرگ‌ترین گام آن در جهت تحول صنعت مالی جهان دانست.

هدف اصلی Defi  ها، خارج کردن کنترل و حاکمیت اقتصاد جهان از دست ابرقدرت‌ها و توزیع این قدرت در بین تمامی اشخاص جامعه و نهادهای خصوصی است. در دنیایی که انسان‌ها می‌توانند به پول الکترونیک و غیرمتمرکزی دسترسی داشته باشند که تحت کنترل هیچ دولت و بانکی نیست.

پروژه‌های Defi امروزه به محبوبیت گسترده و چشم‌گیری دست یافته‌اند و هرروزه موارد استفاده جدیدی توسط افراد و شرکت‌های مختلف از سرتاسر دنیا به آن‌ها اضافه می‌شود. در بین دیفای ها، اپلیکیشن‌های مربوط به وام‌دهی و اپلیکیشن‌های مربوط به صرافی های غیرمتمرکز نسبت به سایر پروژه‌ها از محبوبیت بیشتری برخوردار شده‌اند.

تفاوت بیت کوین و اتریوم

تا اینجا بیشتر تفاوت های شبکه های بیت کوین و اتریوم توضیح داده شد و همچنین دلیل برتری اتریوم بر بیت کوین نیز بیان شد. در تصویر زیر خلاصه ای از تفاوت‌های شبکه بیت کوین و اتریوم را که تا اینجا به آن پرداخته شده است، مشاهده می‌کنید.

تفاوت های بیت‌کوین و اتریوم

یکی از تفاوت های بیت کوین و اتریوم، تفاوت استخراج اتریوم با بیت کوین است. در این بخش قصد داریم به توضیح چگونگی استخراج اتریوم و تفاوت های آن با استخراج بیت کوین بپردازیم.

استخراج اتریوم چگونه است؟

همانطور که قبلا هم به آن اشاره کردیم، الگوریتم هشینگ شبکه اتریوم Ethash نام دارد. Ethash  بر اساس یک مجموعه بزرگ از داده‌های تصادفی تحت عنوان DAG یا گراف مدور جهت‌دار شکل گرفته است. الگوریتم Ethash اتریوم به گونه‌ای طراحی شده است که برای استخراج در شبکه اتریوم نیاز به حافظه خواهید داشت. بنابراین از آنجا که دستگاه های ماینتر بیت کوین یا Asic ها حافظه ندارند، نمی‌توان از دستگاه های ماینر بیت کوین برای استخراج اتریوم استفاده کرد.

برای استخراج اتریوم اغلب از کارت های گرافیکی استفاده می‌شود و حتی اگر GPUی مورد استفاده فاقد حافظه VRAM کافی باشد، ماینینگ اتریوم امکان‌پذیر نخواهد بود. فرآیند استخراج اتریوم با بیت کوین چند تفاوت اصلی دارد که در جدول زیر به صورت خلاصه می‌توانید تفاوت استخراج اتریوم با بیت کوین را مشاهده کنید.

مقایسه استخراج اتریوم با استخراج بیت کوین

شاخصه مقایسهبیت کویناتریوم
الگوریتم هشینگSHA-256Ethash
مدت زمان مورد نیاز برای استخراج یک بلاکبه صورت میانگین 10 دقیقهبه صورت میانگین 12 تا 15 ثانیه
جایزه استخراج هر بلاک6.25  بیت کوین3  اتر

بهترین کیف پول های اتریوم

در این بخش قصد داریم تا تعدادی از بهترین کیف پول های اتریوم را به منظور ذخیره‌سازی امن این رمزارز معرفی کنیم. معروف‌ ترین کیف پول ‌های اتریوم عبارتند از :

چالش ها و مشکلات پیش آمده برای اتریوم

اتریوم نیز همچون هر تکنولوژی نوپای دیگر، در طول مدت عمر خود با مشکلات و  چالش‌های بسیار زیادی روبرو بوده است که دانستن برخی از مهم‌ترین آن‌ها جالب است و شما را بیشتر با فضای اتریوم و مشکلات شبکه اتریوم آشنا می‌کند. در این قسمت قصد داریم به دو اتفاق مهم در تاریخ اتریوم اشاره کنیم که بسیار مهم هستند.

بازی کریپتو کیتی که موجب قفل شدن شبکه اتریوم شد

بازی کریپتو کیتیز

کریپتو کیتی یک بازی آنلاین به شکل یک برنامه غیرمتمرکز یا همان Dapp بود که در سال 2017 بر بستر شبکه اتریوم ایجاد شد. در این بازی آنلاین کاربران می‌توانستند، گربه هایی را با ترکیب‌های نژادی بسیار متفاوت ایجاد کنند و آن‌ها را پرورش دهند. این بازی پس از مدتی بسیار محبوب شد و گربه‌هایی ویژه ای که توسط برخی کاربران ایجاد شده بود، با قیمت بسیار گرانی (حتی در حد چندین هزار دلار) بین کاربران خرید و فروش می‌شد.

به دلیل رقابت شدیدی که در بازی کریپتو کیتیز به وجود آمده بود، تراکنش‌های بسیار زیادی به شبکه اتریوم تحمیل شد و باعث قفل شدن شبکه اتریوم شد. در اینجا بود که نگرانی ها درباره مساله مقیاس‌پذیری شبکه اتریوم جدی شد و نشان داد که ساختار اتریوم به اندازه کافی در برابر هجوم تراکنش‌ها قوی نیست و امکان قفل شدن آن وجود دارد. از آن تاریخ به بعد طرح های زیادی برای افزایش سرعت و مقیاس پذیری شبکه اتریوم مطرح شده است.

ماجرای اتریوم کلاسیک

در تاریخ ۱۷ ژوئن سال ۲۰۱۶ ، اتفاق غیرمنتظره‌ای در شبکه اتریوم رخ داد که باعث دو تکه شدن شبکه و ایجاد اتریوم کلاسیک شد. در آن زمان یک سازمان خودگردان غیرمتمرکز به نام The DAO توسط یک تیم استارتاپ آلمانی به نام Slock.it بر روی بلاک چین اتریوم ایجاد شد. The DAO در طول دوره ICO خود، موفق شده بود چیزی حدود ۱۵۰ میلیون دلار سرمایه در قالب اتر جذب کند و به موفق‌ترین پروژه جهان از لحاظ برگزاری ICO تبدیل شود.

اما یک باگ فنی در برنامه‌نویسی کد قرارداد هوشمند آن، همه چیز را تغییر داد و اتفاق ناخوشایندی را رقم زد. دقیقاً در زمانی که برنامه‌نویسان در تلاش برای رفع این مشکل فنی بودند، یک هکر از آن آگاه شد و شبکه The DAO را مورد حمله قرار داد. هکر در طی این حمله موفق شد ، مبلغ ۵۰ میلیون دلار را از قرارداد هوشمند این دائو به سرقت ببرد.

مطلب پیشنهادی  میکر دائو چیست؟ ارز دیجیتال MakerDAO با توکن MKR

منابع اتریوم کلاسیک

این اتفاق لطمه بزرگی را به شهرت اتریوم و باعث شد قیمت هر اتر (رمزارز شبکه اتریوم) از ۲۰ دلار ، به ۱۳ دلار کاهش پیدا کند. این حمله در دنیای کریپتوکارنسی ها، به هک دائو (The DAO Hack) معروف است.

این اتفاق فقط به دلیل باگ فنی موجود در کد قرارداد هوشمند این دائو بود و هیچ ارتباطی به شبکه اتریوم نداشت، اما تیم توسعه‌دهندگان اتریوم برای جلوگیری از این صدمه، تصمیم به مداخله گرفتند. برخی از اعضا معتقد بودند که شبکه باید راه خود را طی کند و نباید هیچ تغییری در کدهای شبکه داده شود، اما برخی دیگر که خالق اتریوم هم جز آن‌ها بود، اعتقاد داشتند که باید تغییر انجام شود و خسارت آسیب دیدگان پرداخت شود.

بنابراین با اختلاف پیش آمده، برخی اعضا بر روی شبکه قدیمی باقی ماندند و آن را اتریوم کلاسیک نام‌گذاری کردند و سایر اعضای نیز با انجام یک هاردفـورک مسیر دیگری را پیش گرفتند و با انتقال سرمایه های به سرقت رفته بر روی یک بلاک‌چین جدید، اترهای سرقت رفته را به صاحبان خود بازگرداندند. این بلاک چین جدید همین اتریومی است که هم اکنون مشاهده می‌کنید و اتریوم کلاسیک با قیمت بسیار کمی که دارد، تقریبا فراموش شده است. برای خواندن اطلاعات بیشتر در مورد Ethereum Classic و هاردفـورک می‌توانید مقاله هلای اتریوم کلاسیک چیست؟ و هاردفورک چیست؟ را مطالعه کنید.

آینده اتریوم و شبکه اتریوم 2

Ethereum 2

همانطور که بیان کردیم، اتریوم شبکه‌ای نظام مند است و به همین دلیل نقشه راهی بسیار دقیق برای آینده آن طراحی شده است. اتریوم فعلی با مشکلاتی همچون مقیاس‌پذیری پایین و تخریب‌های زیست محیطی (به دلیل مصرف زیاد برق برای استخراج اتریوم) مواجه است. شبکه اتریوم برای تحول به اتریوم 2 قصد پشت سر گذاشتن چند  فورک را دارد که آخرین آن هادرفورک سرنیتی (Serenity) نام دارد.

در آخرین هارد فورک اتریوم، قرار است که الگوریتم اجماع اتریوم از اثبات کار به اثبات سهام تبدیل شود. برای آشنایی بیشتر با الگوریتم های اجماع و انواع آن می‌توانید مقاله الگوریتم اجماع چیست؟ را بخوانید. با تبدیل الگوریتم اتریوم از اثبات کار به اثبات سهام، استخراج اتریوم به شیوه کنونی کاملا کنار گذاشته خواهد شد و دیگر شاهد هدر رفتن برق به خاطر استخراج اتریوم نخواهیم بود

تحول از اتریوم فعلی به اتریوم 2 با اجرای یک بمب سختی استخراج رخ خواهد داد. این بمب سختی به حدی سختی استخراج اتریوم را بالا می‌برد که دیگر امکان استخراج اتریوم وجود نخواهد داشت و ناگزیر تمام کاربران شبکه فعلی اتریوم، مجبور می‌شوند کار خود را بر روی شبکه اتریوم 2 آغاز کنند.

تغییر الگوریتم اجماع یکی از بزرگ‌ترین تغییراتی است که پیاده‌سازی اتریوم ۲ با خود به همراه خواهد داشت؛ اما این تغییرات اتریوم 2 به همین جا ختم نشده و به‌روزرسانی‌های زیرساختی دیگری نیز همراه با این نسخه به شبکه اتریوم وارد خواهد شد، از جمله این تغییرات ساختاری می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • اضافه شدن قابلیت شاردینگ در جهت افزایش مقیاس‌پذیری شبکه
  • استفاده از یک ماشین مجازی اتریوم (EVM) جدید و متفاوت
  • استفاده از یک رمز ارز جدید به نام اتر ۲

مزایای استیکینگ اتریوم یا مشارکت در اثبات سهام اتریوم

مزیت اصلی مشارکت در اثبات سهام یا استیکینگ اتریوم، کمک به جذب مشارکت‌کنندگان بیشتر در شبکه به عنوان تأیید کننده‌های تراکنش و کسب اتریوم بیشتر به عنوان پاداش است. از دیگر مزایای استیکینگ اتریوم می‌توان به موارد زیر، اشاره کرد:

  • کسب درآمد منفعل
  • تبدیل شدن به یک تأیید کننده تراکنش و کمک به حفظ غیر متمرکز بودن بلاک چین اتریوم
  • امکان ایجاد گره توسط سرمایه‌گذاران
  • امکان استیک کردن سرمایه‌های کوچک در صرافی‌های ارز دیجیتال یا استفاده از انواع مختلف اپلیکیشن‌ها

استخر استیک خصوصی

معایب استیکینگ اتریوم

می‌توان گفت که مشارکت در اثبات سهام ارز دیجیتال، هیچ ریسک قابل توجهی ندارد. جای کوین‌های استیک شده شما امن است و امکان ندارد که آن‌ها را از دست بدهید.

همانند استیک کردن در دیگر شبکه‌های بلاک چین، اگر بخواهید اتریوم را استیک کنید، باید از معایب آن نیز آگاه باشید. از مهم‌ترین معایب مشارکت در اثبات سهام اتریوم می‌توان به موارد زیر، اشاره کرد:

  • برای اینکه یک تأیید کننده تراکنش شوید، باید حداقل ۳۲ اتریوم داشته باشید که سرمایه قابل توجهی محسوب می‌شود. به علاوه، قوانین سخت‌گیرانه‌تری برای تأیید کننده‌ها وجود دارد. خوشبختانه، گزینه‌های استیکینگ مختلفی برای همه سرمایه‌گذاران، صرفه‌نظر از میزان سرمایه آن‌ها وجود دارد.
  • سرمایه‌های اتریوم در هنگام استیک شدن، قفل می‌شوند. در صورتی که تأیید کننده باشید، ممکن است سرمایه‌های شما برای مدتی نسبتا طولانی (تا زمانی که ارتقاء شبکه اتریوم به اتریوم ۲.۰ تکمیل شود) قفل شوند.
  • اتریوم ۲.۰ قوانینی خاصی برای پیشگیری از حمله به شبکه دارد. در صورتی که تأیید کننده‌ها قوانین را بشکنند، اسلش شده و از شبکه اخراج می‌شوند. منظور از اسلش شدن یا اسلشینگ (Slashing)، حذف شدن بخشی از سرمایه تأیید کننده است که تنها برای تأیید کننده‌هایی که سوء رفتار و قانون‌شکنی عمدی داشته باشند، رخ خواهد داد.

با پیروی از قوانین و مشارکت صادقانه در شبکه، نیازی نیست که نگران ریسک اسلشینگ و اخراج شدن از شبکه باشید. قطعا چنین قوانینی نمی‌توانند از جذابیت مشارکت در اثبات سهام یا استیکینگ اتریوم، کم کنند.

سخن پایانی

در این مقاله تمام مطالب مورد نیاز برای آشنایی با شبکه اتریوم بیان شد. در این مطلب ابتدا درباره چیستی شبکه اتریوم و دلیل ایجاد آن توضیحاتی ارائه دادیم، در ادامه به معرفی قراردادهای هوشمند و ماشین مجازی اتریوم پرداختیم که از جمله ویژگی‌های انقلابی شبکه اتریوم هستند و به کاربران امکان ایجاد بلاک چین اختصاصی خود بر بستر شبکه اتریوم را می‌دهند.

در این مقاله همچنین کاربردهای اتریوم و نقش آن در تحولات آینده جهان بیان شد. مقایسه بین بیت کوین و اتریوم، نحوه استخراج اتریوم و معرفی بهترین کیف پول های اتریوم نیز از جمله مواردی بود که به آن‌ها پرداخته شد. در انتهای متن نیز درباره آینده اتریوم صحبت کردیم و ویژگی‌های اتریوم 2 را توضیح دادیم.

پیشبینی قیمت اتریوم

پاسخ به سوالات متداول در زمینه اتریوم

اتریوم چیست ؟

اتر نماد دیجیتالی شبکه اتریوم و رمزارز این شبکه است. در اتریوم برخلاف بیت کوین، نماد دیجیتالی پول شبکه با نماد خود شبکه متفاوت است. اتریوم یک ساختار بلاک چینی است (مشابه یک کشور) و اتر پول این ساختار است (همچون واحد پول آن کشور).

Gas در شبکه اتریوم چیست ؟

کاربران برای ایجاد قرارداد هوشمند و یا ایجاد یک برنامه غیرمتمرکز بر روی بلاک چین اتریوم، باید مقداری قدرت محاسباتی از ماشین مجازی اتریوم خریداری کنند. در واقع همانند هر ماشین دیگر، ماشین اتریوم نیز برای حرکت نیاز به سوخت دارد، Gas نیز سوخت ماشین مجازی اتریوم است و کاربران شبکه اتریوم باید برای اجرای قراردادهای هوشمند یا برنامه های غیرمتمرکز خود به میزان لازم Gas خریداری کنند.

آیا شبکه اتریوم امن است و امکان هک آن وجود دارد؟

بلاک چین اتریوم یک شبکه غیرمتمرکز است که تعداد بسیار زیادی از افراد در سراسر جهان بر روی این شبکه کار می‌کنند و با استخراج در شبکه، موجب تایید تراکنش‌های شبکه می‌شوند. اگر شخصی بخواهد تراکنشی در شبکه اتریوم را عوض کند یا آن را هک کند، باید به اندازه 51 درصد کل قدرت محاسباتی شبکه، قدرت پردازش داشته باشد که این موضوع عملا غیرممکن است و صرفه اقتصادی ندارد. بنابراین می‌توان گفت که شبکه اتریوم کاملا امن است.

آیا اتریوم یک کلاهبرداری یا شبکه هرمی است؟

همانطور که گفته شد، اتریوم یک بلاک چین غیرمتمرکز است و هیچ صاحب یا کنترل‌کننده ای ندارد. شبکه ای که هیچ صاحبی ندارد، نمی‌تواند یک کلاهبرداری باشد، چون هیچکس نمی‌تواند ادعا کند که قدرت کنترل شبکه‌ای به این وسعت را خواهد داشت.

دسته بندی مطالب
مطالب مرتبط
مطالب مرجع

ارز دیجیتال چیست؟

بلاک چین چیست؟

متاورس چیست؟

NFT چیست؟

دیفای (DeFi) چیست؟

صرافی غیرمتمرکز چیست؟

کیف پول چیست؟

تحلیل تکنیکال چیست؟

ایردراپ چیست؟

استیکینگ ارز دیجیتال چیست؟

بیت کوین چیست؟

اتریوم چیست؟

تتر چیست؟

خرید و فروش ارز های دیجیتال
ما را دنبال کنید
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.