داموندمگ

ایاس چیست؟ ارز دیجیتال EOSIO با توکن EOS

DAMOND
ایاس چیست

ایاس چیست سوال بسیاری از افرادی است که از سال ۲۰۲۰ به بعد در حال فعالیت در بازار ارزهای دیجیتال هستند. اگر در سال ۲۰۲۰ در بازار فعالیت می‌کردید، احتمالا به خاطر دارید که بلاکچین ایاس سروصدای بسیاری در بازار ارزهای دیجیتال ایجاد کرد.

در این مقاله قصد داریم پروژه ایاس را از ابتدای راه‌اندازی تا عملکرد کنونی آن بررسی کنیم. این راهنما هم مانند سایر مقالات داموندمگ به زبان ساده نوشته شده تا کاربران بازار ارزهای دیجیتال با هر سطح دانشی بتوانند با مفهوم ایاس آشنا شوند.

تاریخچه ایاس

ایاس (EOS) است که در واقع باید به شکل E-OS (ای اُ اس) تلفظ شود، یکی از بلاکچین‌های جوان دنیاست که با هدف پردازش چند میلیون تراکنش در یک ثانیه توسعه داده شد.  تیم توسعه دهنده این بلاکچین EOS Block نام دارد و در میان تیم توسعه‌دهنده آن نام افراد مشهوری چون دنیل لاریمر، بنیانگذار پروژه‌های چند میلیون دلار Larimer در زمینه ارزهای دیجیتال، دیده می‌شد.

تاریخچه ایاس

عرضه اولیه (ICO) ایاس از ۲۶ ژوئن ۲۰۱۷ آغاز شد و تا ۱ ژوئن ۲۰۱۸ ادامه داشت؛ این عرضه اولیه ۳۵۰ روزه نام خود را به عنوان طولانی‌ترین ICO تاریخ ارزهای دیجیتال ثبت کرد. تیم توسعه‌دهنده این بلاکچین می‌خواستند مطمئن شوند همه افراد زمان کافی برای خرید توکن EOS را دارند!

ICO ایاس ویژگی‌های منحصر به فرد دیگری هم داشت؛ زمان طولانی باعث شد بسیاری از سرمایه‌گذاران بازار ارزهای دیجیتال و تریدرها متوجه شوند ایاس چیست و حداقل چند توکن از آن را خریداری کنند. توسعه‌دهندگان این پروژه در نهایت ICO را با جمع کردن یک میلیارد دلار سرمایه و ثبت نام خود به عنوان یکی از موفق‌ترین ICOهای تاریخ به پایان رساندند. بعد از آن ۷۰۰ میلیون توکن ایاس را عرضه کردند؛ این تعداد توکن ۷۰ درصد از کل توکن‌های EOS قابل عرضه بود. کوین‌های ایاس هم محدودیت عرضه دارند، در نتیجه با مشکل تورم دست و پنجه نرم نمی‌کنند.

ایاس چیست؟

ایاس پروژه‌ای بود که با اهداف مختلف شروع به کار کرد، اما بسیاری از ویژگی‌های آن در ابتدا عرضه نشده بود. این پروژه هنوز هم کامل نشده، اما تاکنون به بسیاری از اهداف خود دست پیدا کرده و به یکی از معتبرترین پروژه‌های بازار ارزهای دیجیتال تبدیل شده است.

درباره ایاس

هدف توسعه دهندگان ایاس ایجاد یک بلاکچینی بود که در عین غیرمتمرکز بودن بتواند تراکنش‌ها را با سرعت بسیار زیاد و به صورت رایگان پردازش کند. توسعه دهندگان همچنین می‌خواستند این بلاکچین قابلیت پشتیبانی از قراردادهای هوشمند را داشته باشد تا برنامه‌نویس‌های بلاکچینی بتوانند Dappها را بر بستر آن توسعه دهند. هدف دیگری که برای ایاس در نظر گرفته شده، این است که به عنوان یک سیستم عامل بلاکچینی مورد استفاده عموم قرار بگیرد. در این صورت توسعه‌دهندگان به راحتی می‌توانند از قابلیت‌های مختلف بلاکچین برای ایجاد اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز استفاده کنند.

با توجه به آنچه گفته شد، احتمالا می‌توانید تصور کنید مزیت‌های رسیدن به اهداف ایاس چیست؛ در حال حاضر یکی از بزرگ‌ترین مشکلات بلاکچین‌های جهان مقیاس‌پذیری است. بلاکچینی که بتواند در عین حل مشکل مقیاس‌پذیری از تعداد بالای کاربران دیفای هم پشتیبانی کند، برنده بازی خواهد بود و به عنوان بلاکچین آینده جهان شناخته می‌شود. این موضوع رقابت تنگاتنگی بین اتریوم و رقبایی چون ایاس ایجاد کرده است.

چرا مقیاس‌ پذیری یک مسئله برای بلاکچین‌ هاست؟

زمانی که درباره بلاکچین‌ها مطالعه می‌کنید، متوجه می‌شوید بسیاری از آن‌ها مقیاس‌پذیری بالایی دارند، اما هنوز به صورت گسترده پذیرفته نشده‌اند. این موضوع دو علت دارد. دلیل اول این است که بسیاری از بلاکچین‌ها راهکارهای مقیاس‌پذیری را به صورت تئوری ارائه داده‌اند و زمانی که با ازدحام شبکه مواجه می‌شوند، باز هم دچار کندی در پردازش تراکنش یا افزایش کارمزد می‌شوند. بنابراین راهکارهای آن‌ها عملا قابل استفاده نیست.

مطلب پیشنهادی  الگوراند چیست؟ ارز دیجیتال Algorand با توکن ALGO

دلیل دوم هم این است که بسیاری از امور دیفای و اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز بر بستر اتریوم توسعه پیدا کرده‌اند. سایر بلاکچین‌ها بخاطر کمبود تعداد پروژه‌ها فرصت عرض اندام ندارند. بنابراین بلاکچین‌ها جوان باید استراتژی‌هایی هم برای افزایش پذیرش بچینند تا بتوانند با اتریوم بزرگ رقابت کنند.

ایاس چطور کار می‌کند؟

زمانی که از طرفداران EOS می‌پرسید ایاس چیست، از آن به عنوان قاتل اتریوم یاد می‌کنند. البته طرفداران سایر بلاکچین‌ها مانند بایننس اسمارت چین یا سولانا هم لقب قاتل اتریوم را به بلاکچین محبوب خودشان می‌دهند. از همه مهم‌تر آنکه اتریوم درختی کهن‌سال است که ریشه قدرتمندی در زمین رمزنگاری دوانده و از بین بردن آن کار ساده‌ای نیست. پس بهتر است به القاب توجه نکنیم و با توجه به عملکرد درباره بلاکچین‌های مختلف حرف بزنیم.

عملکرد ایاس

همانطور که پیش از آن گفتیم توسعه‌دهندگان بلاکچین EOS قصد دارند بلاکچینی بسازند که بیشتر از یک میلیون تراکنش در ثانیه پردازش کند. برای درک اینکه چطور می‌توان به این هدف رسید باید بدانید روش کار ایاس چیست.

الگوریتم DPoS

تراکنش‌های ایاس با استفاده از الگوریتم اجماع اثبات سهام نمایندگی شده (DPoS) تایید می‌شوند که روش کار آن کاملا با الگوریتم اثبات کار (PoW) که در اتریوم و بیت کوین مورد استفاده قرار می‌گیرد، متفاوت است. الگوریتم‌های اجماع یکی از پیچیده‌ترین مفاهیم دنیای بلاکچین هستند؛ به همین دلیل در ادامه کلیات عملکرد DPoS را به زبان ساده توضیح می‌دهیم.

  • در بلاکچین ایاس باید افرادی تحت عنوان Witnesses برای کمک به تایید هر تراکنش حضور داشته باشند.
  • بلاکچین یک سامانه غیرمتمرکز است؛ بنابراین دارندگان توکن EOS‌ باید برای بلاکچین تصمیم بگیرند. یکی از وظایف آن‌ها این است که به افرادی که فکر می‌کنند می‌توانند به عنوان Witnesses فعالیت داشته باشند، رأی می‌دهند.
  • در بلاکچین ایاس هر کس تعداد توکن‌های بیشتری داشته باشد، سهام بیشتری در شبکه دارد و رأی او قدرت بالاتری خواهد داشت.
  • بعد از انتخاب Witnesses‌ها، آن‌ها مسئول تأمین امنیت شبکه و نظارت بر آن خواهند بود. Witnessesها برای انجام این کار پاداش می‌گیرند.
  • افراد مختلفی به عنوان کاندیدای نقش Witnesses در بلاکچین حضور دارند. کاندیداها باید منتظر بمانند تا دارندگان توکن ایاس به آن‌ها رأی بدهند و بتوانند به عنوان Witnesses فعالیت کنند و پاداش بگیرند. به این افراد Witnesses پشتیبان گفته می‌شود.
  • اگر یکی از Witnessesهایی که رأی آورده کار خود را درست انجام ندهد، با رأی سهام‌داران اخراج می‌شود و یک Witnesses پشتیبان جانشین او خواهد شد.

تفاوت اتریوم و ایاس چیست؟

بررسی تفاوت دو بلاکچین به درک بهتر عملکرد هرکدام کمک می‌کند. اولین نکته‌ای که باید بدانید این است که هر دو بلاکچین از قراردادهای هوشمند پشتیبانی می‌کنند. توسعه‌دهندگان هم می‌توانند بر بستر هر دو بلاکچین Dapp‌ یا هر پروژه دیفای دیگری را توسعه دهند.

تفاوت های اتریوم و ایاس

ایاس و اتریوم تفاوت‌های بسیاری با یکدیگر دارند که در ادامه به آن‌ها می‌پردازیم.

مقیاس‌ پذیری در اتریوم و ایاس

تفاوت اصلی ایاس و اتریوم در مقیاس‌پذیری و تعداد تراکنش‌هایی است که بلاکچین می‌تواند در لحظه پردازش کند. این فاکتور یکی از مهم‌ترین مواردی است که هنگام بررسی یک بلاکچین مورد بررسی قرار می‌گیرد. اتریوم ۱.۰ بدون راهکارهای لایه دو می‌تواند ۱۵ تراکنش در ثانیه را پردازش کند. این مقدار با نیاز جهانی سازگار نیست و به همین دلیل توسعه‌دهندگان این بلاکچین تصمیم گرفته‌اند روی ورژن دوم آن کار کنند.

ایاس قصد دارد تعداد تراکنش‌هایی که در یک ثانیه پردازش می‌شوند را به بیش از یک میلیون برساند، اگرچه هنوز به این تعداد دست پیدا نکرده، اما مقیاس‌پذیری بیشتری نسبت به اتریوم دارد.

مطلب پیشنهادی  آوه چیست؟ ارز دیجیتال Aave با توکن AAVE

الگوریتم اجماع در اتریوم و ایاس چیست؟

همانطور که در قسمت‌های قبلی توضیح دادیم، ایاس از الگوریتم اجامع اثبات سهام نمایندگی شده استفاده می‌کند و اتریوم از الگوریتم اثبات کار برای تایید تراکنش‌هایش بهره می‌برد. اتریوم ۲.۰ هم در آینده از الگوریتم اثبات سهام برای تایید تراکنش‌ها استفاده خواهد کرد که تاحدی به الگوریتم اجماع ایاس نزدیک است.

مکانیزم اجماع اتریوم و ایاس

DPoS کارآمدتر است، زیرا می‌تواند هر تراکنش را در حداکثر ۳ ثانیه پردازش کند، کارمزد کم‌تری دارد و با محیط زیست هم سازگار است. الگوریتم PoW برای تایید تراکنش‌‌ها به نودهای اعتبارسنج و ماینر نیاز دارد تا قدرت پردازش خود را در اختیار شبکه قرار دهند و شبکه بتواند یک تراکنش را تایید کند. این فرایند زمانبر است و به هزینه بالایی نیاز دارد.

مسدود کردن تراکنش‌ها

ایاس به لطف الگوریتم اجماع DPoS قابلیت مسدود کردن تراکنش‌ها را دارد، اما اتریوم از چنین ویژگی برخوردار نیست. علت اهمیت این ویژگی در ایاس چیست؟ زمانی که به حمله DAO فکر کنید، متوجه این علت اهمیت این قابلیت می‌شوید.

در سال ۲۰۱۶ هکرهای DAO توانستند ۵۰ میلیون دلار کوین اتر را از بلاکچین اتریوم سرقت کنند. در نهایت اتریوم راهی برای مقابله با این هکرها پیدا نکرد و مجبور به اجرای فورک روی بلاکچین شد. اگر در آن زمان اتریوم از DPoS استفاده می‌کرد، به راحتی می‌توانست تراکنش مخرب را مسدود کند و مانع از دزدی توکن‌ها شود.

کیت توسعه (Development Kit) در ایاس چیست؟

توسعه اپلیکیشن های غیرمتمرکز در ایاس

کیت توسعه یکی از قابلیت‌های منحصر به فرد ایاس است که در هیچ بلاکچین دیگری به این صورت ارائه نمی‌شود. در این کیت، مجموعه‌ای از ابزار مورد نیاز برای ساخت Dapp‌ در اختیار توسعه‌دهندگان قرار می‌گیرد. توسعه‌دهندگان با استفاده از این کیت به قابلیت‌های منحصر به فرد سیستم عامل ایاس دسترسی پیدا می‌کنند. کیت‌های توسعه انواع مختلفی دارند و در برخی از آن‌ها پیچیده‌ترین ابزار توسعه ایاس ارائه می‌شود. هرچه کیت توسعه پیشرفته‌تر باشد، امکان ایجاد اپلیکیشن‌های پیچیده‌تر و حل باگ‌ها بیشتر می‌شود.

کارمزد تراکنش

اتریوم از کاربران خود در ازای هر تراکنشی که انجام می‌دهد، کارمزد مشخصی دریافت می‌کند. این کارمزد با نام گس (GAS) شناخته می‌شود و بخشی از آن به عنوان پاداش به ماینرهایی که قدرت پردازش خود را در اختیار شبکه قرار می‌دهند، ارائه می‌دهد. اتریوم به نوعی با پرداخت اتر به ماینرها، قدرت پردازش آن‌ها را اجاره می‌کند.

همانطور که پیش از این اشاره کردیم، ایاس تراکنش‌ها را به صورت رایگان پردازش می‌کند و این کار را به کمک دارندگان توکن EOS انجام می‌دهد. در قسمت‌های بعدی بیشتر درباره روند پردازش رایگان ایاس توضیح خواهیم داد.

کاربرد کوین EOS چیست؟

بلاکچین ایاس هم مانند سایر بلاکچین‌ها ارز دیجیتال بومی خود با نام EOS را توسعه داده است. کوین بومی ایاس دو کاربرد دارد که در ادامه به هرکدام از آن‌ها می‌پردازیم.

تأمین قدرت پردازش شبکه

ایاس هم بلاکچینی است که به قدرت پردازش نیاز دارد، اما به جای اجاره کردن آن از ماینرها، مالکیت شبکه را به دارندگان کوین EOS‌ می‌دهد. به عنوان مثال اگر شما ۱ درصد از سکه‌های ایاس در گردش را خریداری کرده باشید و در ولت خود نگه دارید، یعنی مالک یک درصد از شبکه ایاس هستید. در نتیجه یک درصد از قدرت پردازش مورد نیاز برای تایید تراکنش‌‌ها در اختیار شما قرار دارد.

قدرت پردازش شبکه در ایاس

ایاس با ارائه مالکیت شبکه به هودلرهای EOS، دیگر نیازی به اجاره کردن قدرت شبکه و پرداخت پاداش به آن‌ها نخواهد داشت. این موضوع پاسخ سوال افرادی که نمی‌دانند علت عدم دریافت کارمزد در بلاکچین ایاس چیست را روشن می‌کند.

ترید و انجام تراکنش

کوین EOS‌ یک ارز دیجیتال است که در صرافی‌های متمرکز و غیرمتمرکز سراسر دنیا معامله می‌شود. بنابراین می‌توانید با استفاده از این کوین تراکنش انجام دهید، ترید کنید یا حتی روی آن سرمایه‌گذاری کنید. ایاس یکی از بهترین سیستم‌های دریافت و پرداخت را در اختیار کاربران قرار می‌‌دهد. با استفاده از این بلاکچین می‌توانید هر مقدار پول که می‌خواهید را به هر نقطه از جهان ارسال کنید، بدون اینکه هزینه‌ای برای انجام این تراکنش بپردازید.

مطلب پیشنهادی  نئو چیست؟ ارز دیجیتال Neo با توکن NEO

معایب ایاس چیست؟

ایاس یکی از بلاکچین‌هایی است که به هویت افرادی که معامله می‌کنند، توجهی ندارد. در واقع سیستم دریافت و پرداخت ایاس مانند پول نقد عمل می‌کند. زمانی که شما به مغازه پول نقد پرداخت می‌کنید، کسی درباره هویت شما سوال نمی‌پرسد. پول نقد نیازی به حساب بانکی هم ندارد، بنابراین اگر فقط با این نوع پول کار کنید، می‌توانید هویت خود را ناشناس نگه دارید. چنین روندی در ایاس هم وجود دارد.

معایب ایاس

ناشناس بودن در انجام تراکنش یک شمشیر دو لبه است. لبه خوب شمشیر این است که حریم خصوصی کاربران را حفظ می‌کند و هیچ نهاد یا سازمان متمرکزی نمی‌تواند به اطلاعات آن‌ها دسترسی داشته باشد. لبه خطرناک شمشیر هم این است که مجرمین می‌توانند تراکنش‌های مربوط به خرید و فروش اسلحه، مواد مخدر و محصولات دارک وب را در این بلاکچین انجام دهند.

قابلیت دیگری که در ایاس وجود دارد این است که موجودی ولت‌ها را به عنوان اطلاعات عمومی نمی‌شناسد. اطلاعات عمومی ذخیره شده روی بلاکچین در دسترس کاربران مختلف قرار دارند، اما کسی نمی‌تواند به داده‌های خصوصی دسترسی داشته باشد. اگر موجودی ولت به عنوان یک داده خصوصی در بلاکچین ذخیره شده باشد، افراد مختلف دارایی‌هایشان را به ایاس تبدیل می‌کنند و در ولتشان ذخیره می‌کنند. با این کار می‌توانند از مالیات فرار کنند.

نکته مهمی که باید به آن توجه کنیم این است که همه تکنولوژی‌ها معایب منحصر به فرد دارند، اما عده محدودی از این معایب سوء استفاده می‌کنند. افرادی که می‌دانند ایاس چیست، باور دارند که مزیت‌ها آن نسبت به معایبش بیشتر است و از آن استفاده می‌‌کنند.

کلام آخر

در این مقاله به زبان ساده بررسی کردیم ایاس چیست، چه ویژگی‌هایی دارد و چرا نسبت به سایر بلاکچین‌ها متفاوت است. بسیاری از اطلاعاتی که در این مقاله ارائه شد، عمق بیشتری دارند و برنامه‌نویسان حوزه بلاکچین به صورت تخصصی با آن‌ها کار می‌کنند. آنچه خواندید، اطلاعاتی بود که یک تریدر یا سرمایه‌گذار در بازار ارزهای دیجیتال باید درباره ایاس بداند. پاسخ تخصصی به سوال ایاس چیست، به تعریف مفاهیم سنگین و پیچیده نیاز دارد و عملا کاربردی برای تریدرها نخواهد داشت.

ایاس بلاکچینی با اهداف بزرگ برای آینده ارزهای دیجیتال است. اگر توسعه‌دهندگان این بلاکچین بتوانند به ویژگی‌هایی که برای آن برنامه‌ریزی کرده‌اند، دست پیدا کنند، آینده بلاکچین و امور مالی غیرمتمرکز دستخوش تحولات گسترده‌ای می‌شود. برای دیدن نتیجه رقابت میان بلاکچین‌ها و انتخاب نهایی بهترین بلاکچین جهان همچنان باید منتظر گذشت زمان بمانیم!

 

FAQ

آیا ایاس یک بلاکچین شکست خورده است؟

با وجود اینکه در سال ۲۰۱۹ مشکلات بسیاری برای بلاکچین ایاس ایجاد شد و سازمان بورس و اوراق بهادار آمریکا به اتهام فروش غیرقانونی اوراق بهادار از آن شکایت کرد،‌ اما این بلاکچین اکنون به میدان برگشته و در حال فعالیت است.

آیا ایاس نسبت به اتریوم بلاکچین بهتری است؟

ایاس مقیاس‌پذیری بیشتری دارد و تراکنش‌ها را بدون کارمزد پردازش می‌کند، اما اتریوم همچنان بزرگ‌ترین بلاکچین جهان است که از اکثر اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز و پروژه‌های دیفای پشتیبانی می‌کند.

آیا ایاس یک بلاکچین چینی است؟

ایاس هم مانند پولکادات از حمایت سرمایه‌گذاران چینی استفاده می‌کند. آن‌ها قصد دارند این بلاکچین را برای رقابت با اتریوم و به دست آوردن جایگاه آن در بازار توسعه بدهند.

دسته بندی مطالب
مطالب مرتبط
مطالب مرجع

ارز دیجیتال چیست؟

بلاک چین چیست؟

متاورس چیست؟

NFT چیست؟

دیفای (DeFi) چیست؟

صرافی غیرمتمرکز چیست؟

کیف پول چیست؟

تحلیل تکنیکال چیست؟

ایردراپ چیست؟

استیکینگ ارز دیجیتال چیست؟

بیت کوین چیست؟

اتریوم چیست؟

تتر چیست؟

خرید و فروش ارز های دیجیتال
ما را دنبال کنید
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.