داموندمگ

استاندارد ERC20 و توکن ERC20 : سازوکار شبکه اتریوم

DAMOND
استاندارد ERC20 و توکن ERC20

همانطور که در مقاله اتریوم چیست؟ توضیح دادیم، یکی از ویژگی‌های اصلی بلاکچین اتریوم این است که هر کسی می‌تواند به راحتی شبکه اختصاصی خود را بر روی اتریوم ایجاد کند و برای آن، ارز دیجیتال شخصی یا توکن ایجاد کند. توکن‌هایی که به این شیوه بر روی شبکه اتریوم ایجاد می‌شوند باید از یک استاندارد نرم‌افزاری به نام استاندارد ERC20 استفاده کنند. بنابراین به توکن‌‌هایی که بر پایه شبکه اتریوم و با استفاده از این استاندارد ساخته می‌شوند، توکن ERC20 نیز گفته می‌شود.

در این مقاله قصد داریم به زبان ساده توضیح دهیم که استاندارد ERC20 چیست و آن را زیر ذره‌بین ببریم. در کنار این موضوع به توابع موجود در استاندارد ERC20 می‌پردازیم و مزایا و معایب استاندارد ERC20 را بررسی خواهیم کرد در انتهای مقاله نیز لیستی از توکن‌های ERC20 معروف را ارائه خواهیم داد.

شاید جالب باشد بدانید برخی از رمزارزهای بزرگ بازار همچون کاردانو، در ابتدا فعالیت خود را به عنوان یک توکن ERC20 آغاز کردند و پس از جذب سرمایه و اعتماد کافی، توانستند بلاکچین مستقل خود را ایجاد کنند و به یکی از بزرگترین ارزهای دیجیتال بازار تبدیل شوند. بنابراین نباید توکن‌های ERC20 را کم اهمیت در نظر گرفت.

توکن ERC20 چیست؟

توکن ERC20 چیست؟

اتریوم اولین شبکه‌‌‌ای بود که امکان ساخت توکن بدون داشتن بلاکچینی اختصاصی را فراهم کرد. در واقع یکی از خواسته‌های ویتالیک بوترین، خالق شبکه اتریوم این بود که هرکسی بتواند بدون نیاز به دانش فنی زیاد و با هزینه بسیار کم، توکن اختصاصی خود را راه‌اندازی و عرضه کند. همین ایجاد توکن‌های شخصی باعث ایجاد یک روش جدید برای تامین مالی پروژه‌ها شد که عرضه اولیـه کوین نام گرفت.

مطلب پیشنهادی داموندمگ:  الگوریتم اجماع چیست؟ + معرفی 8 الگوریتم مهم

افراد خلاق به کمک ایجاد توکن بر بستر شبکه اتریوم و راه اندازی یک ICO می‌توانستند پروژه‌های خود را به سرعت تامین مالی کنند و از دردسرهای گرفتار شدن در کاغذ بازی‌های اداری دور بمانند. همین قضیه باعث شد تا تحول بسیار زیادی در توسعه پروژه‌های ارزهای دیجیتال صورت گیرد و تعداد این پروژه‌ها به سرعت رشد کند. پیشنهاد می‌کنیم برای آشنایی بیشتر با عرضه اولیـه کوین ها و کاربردهای آن، مقاله عرضه اولیه کوین ICO چیست؟ را مطالعه کنید.

توکن‌‌هایی که بر بستر شبکه اتریوم ایجاد می‌شوند باید از یک استاندارد نرم‌افزاری به نام استاندارد ERC20 پیروی کنند. بنابراین به اینگونه ارزهای دیجیتال، توکن‌های ERC20 گفته می‌شود. از این پس هرگاه شنیدید رمزارزی یک توکن ERC20 است، این‌گونه نتیجه بگیرید که این ارز دیجیتال بر بستر شبکه اتریوم ساخته شده است و دارای بلاکچین مستقل نیست.

استاندارد ERC20 چیست؟

بلاکچین و شبکه اتریوم

همانطور که در بخش‌های قبلی توضیح دادیم، هر شخصی می‌تواند به راحتی توکن اختصاصی خود را بر روی بلاکچین اتریوم ایجاد کند، اما این توکن‌ ها با اینکه مستقل و اختصاصی هستند باید از الگوی یکپارچه‌ای پیروی کنند و نمی‌توانند از استانداردهای نرم‌افزاری گوناگون پیروی کنند. اجازه دهید برای فهم بیشتر این مساله را با یک مثال توضیح دهیم.

کارمندان یک شرکت بزرگ را در نظر بگیرید. هر یک از این کارمندان نام اختصاصی خود را دارند، چهره آن‌ها با یکدیگر متفاوت است و حتی شاید کار آن‌ها نیز متفاوت باشد؛ اما چیزی که در همه این کارمندان مشترک است، استاندارد لباس پوشیدن آن‌هاست که لباس سازمانی یا یونیفورم نام دارد. یونیفورم استانداردی است که همه کارمندان را یکپارچه و یک شکل می‌کند و فقط با دیدن لباس کارمندان متوجه خواهید شد که برای چه شرکتی کار می‌کنند.

استاندارد ERC20 نیز همانند یونیفورم برای کارمندان یک شرکت است. درست است که هر کدام از توکن‌های ساخته شده بر بستر اتریوم نام اختصاصی و کاربرد خاص خود را دارند، اما همه این توکن‌‌ها از یک استاندارد نرم‌افزاری خاص پیروی می‌کنند که مانند یونیفورم آن‌ها را یکپارچه می‌کند.

مطلب پیشنهادی داموندمگ:  بایننس اسمارت چین چیست؟ BSC زنجیره هوشمند بایننس

مزایای استاندارد ERC20

تا اینجا درباره چیستی توکن و استاندارد ERC20 صحبت کردیم. در این بخش می‌خواهیم به این موضوع بپردازیم که مزیت استاندارد ERC20 چیست و اصلا چرا باید با استاندارد ERC20 تمام توکن‌های بر بستر شبکه اتریوم را یکپارچه کرد؟ از جمله مزایای استاندارد ERC20 می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

عدم نیاز به کیف پول اختصاصی برای هر توکن

کدهای نرم‌افزاری با مشاهده استاندارد ERC20 متوجه می‌شوند که یک توکن بر بستر بلاکچین اتریوم ساخته شده است. کیف پول‌های رمزارزی که از استاندارد ERC20 پشتیبانی می‌کنند، می‌توانند به راحتی تمام توکن‌های ERC20 را در خود ذخیره‌سازی کنند و احتیاجی به شناختن توکن ندارند. درهای شرکت بر روی کارمندانی که یونیفوم پوشیده‌اند باز است. بنابراین افرادی که توکن بر بستر اتریوم ایجاد می‌کنند، نیازی به راه اندازی کیف پول اختصاصی ندارند و می‌توانند از کیف پول‌های موجود در بازار استفاده کنند.

مبادله آسان توکن‌ها در بستر بلاکچین اتریوم

هنگامی که همه توکن‌های اتریوم از استاندارد ERC20  پیروی می‌کنند، مبادله آن‌ها در شبکه اتریوم راحت‌تر می‌شود. این موضوع باعث می‌شود تا این توکن‌ها به سادگی با سایر قراردادهای هوشمنـد ارتباط برقرار نمایند.

توکن و استاندارد ERC20 چیست

معایب استاندارد ERC20

ERC20 اولین استاندارد معرفی شده برای ساخت توکن است. بنابراین خالی از اشکال نیز نیست. از جمله معایب استاندارد ERC20 می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

مشکل خرج بیش از حد

یک مشکل در استاندارد ERC20 وجود دارد که تحت شرایط خاصی، می‌توان مبلغ بیش از حدی از یک حساب خرج کرد. بنابراین این امکان وجود دارد که برخی هکرها با سو استفاده از این وضعیت مقدار زیادی از یک توکن را به دست آورند.

امکان تخریب ناگهانی آن‌ها وجود دارد

مواردی دیده شده است که توکن‌های موجود در یک قرارداد هوشمنـد، پس از اجرای قرارداد به صورت ناگهانی تخریب شده و از بین رفته‌اند. حتی تخمین زده شده است که تا به حال حدود 3 میلیون دلار به علت همین مشکل از بین رفته باشد. برای حل این بنیاد اتریوم، استاندارد جدیدی به نام ERC-223 معرفی کرده است. برای مطالعه مطالب بیشتر در مورد قرارداد هوشمنـد، می‌توانید مقاله قرارداد هوشمند چیست؟ را مطالعه کنید.

مطلب پیشنهادی داموندمگ:  معاملات مارجین یا Margin Trading در ارزهای دیجیتال

توابع استاندارد ERC20

همانطور که توضیح دادیم، استاندارد ERC20 یک قانون نرم‌افزاری برای یکپارچه کردن توکن‌های ساخته شده بر بستر اتریوم است. هر قانون نیاز به ماده و تبصره دارد، استاندارد ERC20 هم از توابعی تشکیل شده است که تعیین برخی از آن‌ها اجباری و تعیین برخی دیگر اختیاری است. در جدول زیر توابع اجباری و اختیاری استاندارد ERC20 به صورت خلاصه آورده شده اند.

توابع استاندارد ERC20

لیست توکن‌های ERC20 معروف

شاید باورکردنی نباشد که برخی از ارزهای دیجیتال معروف که رتبه بالایی در بازار رمزارزها دارند، جز توکن‌های ERC20 هستند و بر بستر بلاکچین اتریوم ساخته شده‌اند. در جدول زیر می‌توانید لیست توکن‌های ERC20 مهم در بازار ارزهای دیجیتال را مشاهده کنید.

لیست توکن‌های ERC-20 معروف

سخن پایانی

بلاکچین اتریوم با ویژگی‌های انقلابی خود، امکانی فراهم آورد تا همه بتوانند بدون نیاز به دانش فنی و با کمترین هزینه ارز اختصاصی خود را بر روی شبکه اتریوم ایجاد کنند. این ارزهای دیجیتال اختصاصی توکن نام گرفتند.

توکن‌هایی که به این شیوه بر بستر شبکه اتریوم ایجاد می‌شوند باید از استاندارد ERC20 پیروی کنند. به همین دلیل به آن‌ها توکن‌های ERC20 نیز گفته می‌شود. ERC20 یک قانون نرم‌افزاری برای یکپارچه کردن توکن‌های ایجاد شده بر بستر اتریوم است که در این مقاله در داموندمگ با زبان ساده درباره چیستی و ویژگی‌های آن صحبت شد. امیدواریم توانسته باشیم اطلاعات مفیدی را در اختیارتان قرار دهیم و سهمی در افزایش آگاهی شما داشته باشیم.

دسته بندی مطالب
مطالب مرتبط
مطالب مرجع

ارز دیجیتال چیست؟

بلاک چین چیست؟

متاورس چیست؟

NFT چیست؟

دیفای (DeFi) چیست؟

صرافی غیرمتمرکز چیست؟

کیف پول چیست؟

تحلیل تکنیکال چیست؟

ایردراپ چیست؟

استیکینگ ارز دیجیتال چیست؟

بیت کوین چیست؟

اتریوم چیست؟

تتر چیست؟

خرید و فروش ارز های دیجیتال
ما را دنبال کنید
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.