داموندمگ

گس اتریوم چیست؟ کارمزد شبکه اتریوم، محاسبه و کاربرد آن

DAMOND
گس اتریوم چیست

همان‌طور که انجام برخی عملیات بانکی مشمول پرداخت کارمزد است، در شبکه اتریوم هم ثبت تراکنش در بلاک چین چنین است. دلایل مختلفی وجود دارد که چرا اتریوم کارمزد دریافت می‌کند، که برجسته‌ترین آن، تأمین مالی ماینرها، برای ادامه فعالیت و حفظ امنیت شبکه است. به این کارمزد گس اتریوم گفته می‌شود.

در این مقاله از داموندمگ خواهیم دید که گس اتریوم چیست، چگونه محاسبه می‌شود و چرا انقدر گران است. اگر در بازارهای وابسته به اتریوم فعالیت دارید، این مقاله اطلاعات خوبی به شما ارائه می‌دهد.

گس اتریوم چیست؟

معرفی گس اتریوم

گس در اتریوم یک واحد است، که برای بیان مقدار انرژی لازم جهت انجام کار در این اکوسیستم از آن استفاده می‌شود. برای مثال یک تراکنش ارسال در شبکه اتریوم می‌تواند به 1000 گس انرژی نیاز داشته باشد و تأمین آن ممکن است معادل 0.1 اتریوم کوین نیاز داشته باشد. بنابراین هر تراکنش در اتریوم، چه در قالب قرارداد هوشمند باشد، چه یک تراکنش معمولی به مقداری گس نیاز دارد.

شبکه اتریوم برای آنکه بتواند تراکنش‌های خود را ثبت کند، به استخراج‌کنندگان نیاز دارد، اما اگر کار استخراج هیچ درآمدی نداشته باشد، بدون شک کسی برای این کار داوطلب نخواهد شد، بنابراین یکی از دلایلی که چرا گس اتریوم وجود دارد، همین مورد است، یعنی جذب استخراج‌کننده یا همان ماینر.

به این ترتیب، گس اتریوم، سوخت این شبکه است که درازای تعامل کاربران با شبکه از آن‌ها دریافت می‌شود. این هزینه نه تنها برای بقای شبکه، که برای حفظ امنیت آن دریافت می‌شود. با این وجود گس اتریوم از دید کاربران چیز جالبی نیست. هیچکس دوست ندارد هزینه اضافی بپردازد و این کاملاً طبیعی است.

کارمزد گس چگونه محاسبه می‌شود؟

محاسبه کارمزد اتریوم

پیش از آنکه ببینیم چرا هزینه‌های گس گران هستند و چگونه می‌توانیم در آن‌ها صرفه جویی کنیم، لازم است با این موضوع که اصلاً چگونه محاسبه می‌شود آغاز کنیم.

با اینکه حساسیت و محدودیتی در کارمزدها وجود ندارد، معمولاً کارمزد گس در شبکه اتریوم کمتر از یک اتر است. سیستمی که کارمزدها در آن محاسبه می‌شود از واحدی به نام وی (wei) استفاده می‌کند که در آن ا اتر معادل 1 کوئینتیلیون (عددی اعشاری با 18 صفر) وی است. در این سیستم نام گیگاوی زیاد شنیده می‌شود. برای مثال اگر کارمزد یک تراکنش 100 گیگاوی باشد، یعنی باید برای آن 0.0000001 اتر بپردازید.

این مقدار تنها یک هزینه پایه است که باید پرداخت شود، کارمزد کل از چند فاکتور تشکیل شده که در یک فرمول در کنار هم می‌آیند. فرمول محاسبه کارمزد کلی مطابق زیر است:

کارمزد کل = گس یونیت * (کارمزد پایه + انعام)

گس یونیت (گس لیمیت)

گس یونیت یا گس لیمیت به حداکثر مقدار گسی گفته می‌شود، که شما مایل هستید در یک معامله خرج کنید. دست شما در تعیین مقدار گس باز است، اما باید برای این کار دقت کافی داشته باشید. اگر کارمزد را بیش از حد پایین انتخاب کنید، ممکن است هیچ یک از تراکنش‌های شما ثبت نشوند، چون تأیید آن‌ها برای ماینر به صرفه نیست. بنابراین بسته به معامله و تراکنش، باید گس را روی مقدار قابل قبولی تنظیم کنید.

مطلب پیشنهادی  5 دلیل که بازار ارزهای دیجیتال به کار شما نمی آید!

کارمزد پایه

برای آنکه بتوانیم تراکنش خود را وارد بلاک چین کنیم تا در لیست انتظار قرار بگیرد، لازم است حداقل‌هایی را داشته باشد. این حداقل شامل گس کف است، در غیر این صورت اصلاً نمی‌توانیم وارد فهرست شویم. مقدار گس موردنیاز برای کارمزد پایه، صرف‌نظر از اینکه چه نوع معامله‌ای باشد، با توجه به تقاضای یک تراکنش تعیین می‌شود. از آنجایی که کارمزدهای پایه عامل تقاضا هستند، به صورت پویا بر اساس تعداد کاربرانی که در هر زمان با شبکه تعامل دارند، تنظیم می‌شوند.

انعام

تا اینجا متوجه شدیم که هرچه کارمزد بیشتری بپردازیم، اولویت ثبت تراکنش ما بالاتر خواهد رفت. حال اگر علاوه بر هزینه‌هایی که می‌توانیم پرداخت کنیم، مقداری کارمزد اضافی به نام انعام هم پرداخت کنیم، می‌توانیم سرعت انجام کار را بیشتر کنیم. درواقع انعام، انگیزه‌ای اقتصادی برای ماینرها است، تا تراکنش ما را در اولویت بررسی و ثبت قرار دهند.

***نکته

توجه به این نکته مهم است که اگر محدودیت واحد گس خود را کمتر از مقدار گس موردنیاز برای تکمیل تراکنش تنظیم کنید، تراکنش شما برگردانده می‌شود اما کارمزد گس خود را پس نمی‌گیرید. دلیل این اتفاق این است که، ماینر مقداری وقت برای بررسی تراکنش شما گذاشته است و سپس متوجه شده که واجد شرایط ثبت نیست، بنابراین کارمزد این بررسی را دریافت خواهد کرد.

مثالی محاسبه کارمزد گس

فرض کنید که شخصی می‌خواهد 1 اتریوم برای شما ارسال کند و میانگین کارمزد این تراکنش، 23 هزار گیگاوی است. فرستنده باید این مقدار را به عنوان گس لیمیت خود انتخاب کند. به علاوه، حداقل گس لازم برای ثبت یک تراکنش ارسال، در بلاک چین اتریوم 150 گیگاوی است. از آنجایی که او عجله دارد، 20 گیگاوی نیز برای انعام با هدف بالا بردن سرعت ماینر در نظر می‌‌گیرد. حالا اگر این اعداد را در فرمول بالا جایگذاری کنیم، نهایتاً به عدد 391 هزار گیگاوی، معادل 0.00391 اتر می‌رسیم.

چرا کارمزد گس گران است؟

چرا گس گران است

حالا که در مورد نحوه محاسبه گس کل صحبت کردیم، می‌خواهیم به دلایلی بپردازیم که چرا گس اینقدر گران است.

گس گران است، چون اتریوم گران است

اولین دلیل اصلی این گرانی، این است که خود اتریوم گران‌قیمت است. اتریوم را نباید فقط به چشم یک ارز دیجیتال نگاه کنیم. می‌دانیم که دیفای و توکن‌های غیرقابل تعویض در این شبکه فعالیت دارند و این یعنی دارایی‌های گران‌قیمت. طبیعی است نقل و انتقال چنین دارایی‌هایی نیاز به پرداخت گس بیشتر دارد.

هزینه های گس بیشتر است چراکه هزینه های پایه بیشتر است

هزینه های گس در حال حاضر بسیار بالا است زیرا فرمول هزینه کل اتریوم پویا است. به یاد داشته باشید، کارمزدهای پایه حداقل مقدار گس موردنیاز برای گنجاندن یک تراکنش در بلاک چین اتریوم هستند و با تقاضا برای گنجاندن تراکنش تنظیم می‌شوند. در نتیجه، هزینه‌های پایه به طور مداوم، در نتیجه افزایش تقاضا برای بلاک چین اتریوم افزایش می‌یابند.

مطلب پیشنهادی  سیف مون چیست؟ ارز دیجیتال SafeMoon با توکن SAFEMOON

بیش از 3000 برنامه غیرمتمرکز (dapps) در بلاک چین اتریوم در حال اجرا هستند که همه آن‌ها به دنبال گنجاندن تراکنش‌های خود در کنار سایر کاربران شبکه اتریوم هستند. Dappها به تنهایی بیش از 100 هزار کاربر فعال روزانه در اتریوم دارند و در مجموع حدود 250 هزار تراکنش در روز انجام می‌دهند.

پذیرش گسترده اتریوم نه تنها منجر به افزایش کارمزد پایه شده است، بلکه گس پایه را نیز دچار نوسان زیادی کرده است. در تلاش برای ایجاد ثبات، پروپوزال EIP 1559 اتریوم، هزینه‌های پایه را که باید در ابتدا تعیین شود، تنظیم کرد.

اتریوم 2.0 یک ارتقاء بزرگ برای شبکه اتریوم است که در نتیجه آن شاهد انتقال الگوریتم اجماع اتریوم از اثبات کار (PoW) به اثبات سهام (PoS) خواهیم بود. در میان مزایای بسیاری که این ارتقاء برای شبکه به ارمغان می‌آورد، نوید کاهش هزینه کارمزد شبکه اتریوم به همراه بهبود قابل‌توجه قابلیت‌های پردازش تراکنش و حذف ماینرها وجود دارند.

چگونه کارمزد کمتری بپردازیم؟

پرداخت کارمزد کمتر اتریوم

هیچ راهی وجود ندارد که هزینه گس را به کلی از حذف کند، اما روش‌هایی وجود دارد که به کمک آن می‌توانیم آن را کاهش دهیم.

زمان مناسب را انتخاب کنید و صبور باشید

متأسفانه هیچ راهی برای کاهش مستقیم تأثیر گس یونیت وجود ندارد، اما راه‌هایی وجود دارد که می‌توانید با کاهش هزینه پایه و انعام، گس کل خود را کاهش دهید.

برای کاهش گس کل از طریق کارمزد پایه کمتر، می‌توانید تراکنش خود را در شبکه در زمانی انجام دهید که افراد کمتری از بلاک چین استفاده می‌کنند. این به این دلیل است که به نوعی، کارمزدهای پایه نشان دهنده تقاضا برای استفاده از اتریوم است. زمانی که برای تعامل با شبکه اتریوم به کار بیشتری نیاز است، هزینه‌های گس بیشتر می‌شود. زمانی که افراد بیشتری برای تعامل با شبکه تلاش می‌کنند، کار بیشتری لازم است. بنابراین، اگر بتوانید زمانی را بیابید که تقاضای کمتری برای تعامل با شبکه اتریوم وجود داشته باشد، می‌توانید با کاهش کارمزد پایه تراکنش، کمتر برای گس هزینه کنید. تعطیلات آخر هفته معمولاً بهترین زمان برای این کار است.

یکی دیگر از روش‌های کاهش هزینه کل گس، کاهش انعام است. به یاد داشته باشید که انعام یا «کارمزد اولویت» یک هزینه اضافی است که می‌توانیم درازای زمان کمتر و تراکنش سریع‌تر به ماینرها بدهیم. اگر تراکنش شما به زمان حساس نیست و مایلید صبور باشید، کاهش انعام می‌تواند راه دیگری برای صرف هزینه کمتر گس باشد.

حداکثر محدودیت کارمزد را برای تراکنش خود تعیین کنید

یکی دیگر از راه‌های صرف هزینه کمتر در پرداخت کارمزد گس، تعیین حداکثر سقف کارمزد در تراکنش‌های خود است. تعیین حداکثر کارمزد برای گس راهی برای گفتن به بلاک چین اتریوم است که X  گیگاوی بیشترین هزینه‌ای است که می‌خواهید خرج کنید. پس از تکمیل تراکنش، شبکه اتریوم مابقی حداکثر کارمزدی را که به عنوان بخشی از کل هزینه گس شما استفاده نشده است، بازپرداخت می‌کند.

تعیین حداکثر کارمزد نه تنها می‌تواند به شما کمک کند که کمتر برای کارمزد خرج کنید، بلکه می‌تواند خیال شما را راحت کند که در یک تراکنش خاص بیش از آنچه است پرداخت نخواهید کرد. با این حال، مهم است که به یاد داشته باشید، در این جا هم اگر این حداکثر را کمتر از حداقل قابل قبول برای ورود به بلاک چین انتخاب کنید، هرگز تراکنشی از شما ثبت نخواهد شد.

مطلب پیشنهادی  جفت ارز دیجیتال یا جفت های معاملاتی چیست؟

استفاده از راهکارهای مقیاس پذیری لایه 2

راهکار لایه 2

در نهایت، می‌توانید استفاده از راهکارهای لایه 2 که برای رفع مشکلات مقیاس‌پذیری اتریوم بوجود آمده‌اند کارمزد پرداختی را تا حد زیادی کاهش دهید.

راهکارهای مقیاس‌پذیری لایه 2، توسعه‌های شبکه اتریوم هستند که هدفشان افزایش سرعت تراکنش‌ها و تعداد تراکنش‌های قابل پردازش در هر ثانیه است. برخی از نمونه‌های محبوب عبارتند از Arbitrum، Loopring و dYdX.

راه‌حل‌های مقیاس پذیری لایه 2 خارج از زنجیره هستند، به این معنی که تراکنش‌ها را جدا از بلاک چین اتریوم انجام می‌دهند. اگرچه پیاده‌سازی‌های مختلفی از راه‌حل‌های مقیاس‌پذیری لایه 2 وجود دارد، اما همه آن‌ها به روشی مشابه عمل می‌کنند. تراکنش‌های لایه 2 خارج از زنجیره انجام می‌شود و سپس توسط شبکه اتریوم تأیید شده و در زنجیره ثبت می‌شود. راه‌حل‌های مقیاس‌پذیری لایه 2 راهی برای صرفه جویی در مصرف گس با کاهش تعداد گس یونیت مورد نیاز برای تکمیل تراکنش ارائه می‌دهند. از آنجایی که این روش تنها زمانی با اتریوم در تعامل است که تراکنش در حال تأیید است، ماینرهای اتریوم به گس کمتری برای مدیریت این تعامل نیاز دارند. راه‌حل‌های لایه ۲ همچنین ازدحام شبکه اتریوم را کاهش می‌دهند، که منجر به گس کلی پایین‌تر برای همه کاربران می‌شود. در انجام این کار، راه‌حل‌های لایه 2 می‌توانند به شما کمک کنند تا به میزان قابل توجهی کمتر هزینه کنید.

سخن پایانی

اتریوم شبکه‌ای است که بسیاری از نوآوری‌های دنیای ارز دیجیتال از آن نشئت گرفته است. برای مثال توکن‌های غیرقابل تعویض که با نام اختصاری NFT می‌شناسیم از بهترین تکنولوژی‌های وابسته به اتریوم هستند که، تغییر زیادی در زندگی هنرمندان و کلکسیونرها ایجاد کرده‌اند.

آنچه برای کاربران این شبکه به چالش تبدیل شده است، کارمزدهای هنگفت گس اتریوم است. محاسبه این کارمزد از فرمول بسیار ساده‌ای پیروی می‌کند، اما پرداخت آن برای بسیاری دشوار است. البته روش‌هایی برای کاهش این هزینه‌ها وجود دارد، که می‌توانند کمک کننده باشند.

سؤالات متداول

گس اتریوم چیست؟

گس اتریوم کارمزدی است که باید برای فعالیت در شبکه اتریوم بپردازیم. چنانچه این کارمزد پرداخت نشود یا کمتر از کف تعریف شده باشد، هیچ ماینری آن را بررسی و ثبت نمی‌کند، به این ترتیب نمی‌توانیم در شبکه فعالیتی داشته باشیم.

چگونه می‌توانیم تراکنش خود را سریع‌تر ثبت کنیم؟

در فرمول محاسبه گس اتریوم، عددی به نام انعام وجود دارد، که اضافه بر کارمزد اصلی محاسبه می‌شود. چنانچه مقداری انعام بپردازیم، ماینرها ترغیب به انجام سریع‌تر تراکنش خواهند شد.

اگر گس ما از کف تعیین شده کمتر باشد، چا اتفاقی رخ خواهد داد؟

زمانی که تراکنش انجام می‌دهیم، در دید ماینرها قرار می‌گیرید و آن‌ها بررسی خواهند کرد که آیا این تراکنش واجد شرایط ثبت شدن هست یا خیر. یکی از این شرایط داشتن کارمزد کافی است. چنانچه ماینر ببیند که کارمزد از کف تعیین شده کمتر است، تراکنش را برگش می‌زند، اما همان مقدار کارمزد موجود را هم بر می‌دارد.

 

دسته بندی مطالب
مطالب مرتبط
مطالب مرجع

ارز دیجیتال چیست؟

بلاک چین چیست؟

متاورس چیست؟

NFT چیست؟

دیفای (DeFi) چیست؟

صرافی غیرمتمرکز چیست؟

کیف پول چیست؟

تحلیل تکنیکال چیست؟

ایردراپ چیست؟

استیکینگ ارز دیجیتال چیست؟

بیت کوین چیست؟

اتریوم چیست؟

تتر چیست؟

خرید و فروش ارز های دیجیتال
ما را دنبال کنید
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.