داموندمگ

اتر اسکن چیست؟ بهترین جستجوگر در بلاکچین اتریوم

DAMOND
اتر اسکن

اتر اسکن چیست؟ چه کاربردی دارد؟ در چه مواقعی به استفاده از این سایت نیاز خواهیم داشت؟ به زبان ساده اتر اسکن جستجوگری است که با جستجو در بین بلاک‌های مختلف و تجزیه و تحلیل داده‌های موجود در آن‌ها، جزئیات تراکنش‌هایی که بر بستر بلاکچین اتریوم انجام شده است را به شما نشان می‌دهد. اهمیتی ندارد تراکنش شما تایید شده باشد یا در انتظار تایید باشد، در هر صورت می‌توانید با استفاده از اتر اسکن جزئیات آن را مشاهده کنید.

در این مقاله بررسی می‌کنیم اتر اسکن چیست، چطور کار می‌‌کند و برای چه مواقعی کاربرد دارد. اطلاعات این مقاله تخصصی نیست. از آنجایی که تریدرها نیازی ندارند درباره ساختارها و کدنویسی اتر اسکن بدانند، از بررسی تخصصی پلتفرم صرف نظر می‌کنیم و نکات کاربردی را درباره آن ارائه خواهیم داد.

اتر اسکن چیست؟

اتر اسکن با نام Ethplorer هم شناخته می‌شود و قابل اعتمادترین جستجوگری است که بر بستر بلاکچین اتریوم فعالیت می‌کند. این جستجوگر قابلیت جستجو بین تمام داده‌های عمومی ذخیره شده بر بستر اتریوم را دارد. داده‌های عمومی انواع مختلفی دارند؛ اطلاعات تراکنش‌ها، آدرس ولت‌ها و قراردادهای هوشمند چند مورد از داده‌‌هایی هستند که به صورت عمومی بر بستر اتریوم ذخیره می‌شوند.

اتر اسکن چیست

اتر اسکن یک پلتفرم مستقل است و بنیاد اتریوم آن را توسعه نداده و از آن پشتیبانی نمی‌کند. تیم توسعه دهنده این پلتفرم متخصصین بلاکچین و برنامه‌نویسان حرفه‌ای سالیدیتی هستند. هدف آن‌ها از راه‌اندازی اتر اسکن این بود که کاربران بلاکچین اتریوم دسترسی بیشتر و ساده‌تری به این شبکه داشته باشند. اتر اسکن یک پلتفرم متمرکز است، اما از آنجایی که ساده‌ترین روش جستجو در بلاکچین اتریوم محسوب می‌شود، مورد استقبال کاربران قرار گرفته است. یکی از جالب‌ترین نکات درباره این پلتفرم رایگان بودن آن است.

آیا اتر اسکن یک ولت ارز دیجیتال است؟

برخی از کاربران تصور می‌کنند اتر اسکن یک ولت اتریوم است یا خدمات ترید و نگهداری از ارزهای دیجیتال را ارائه می‌دهد. اما تا این بخش از مقاله به طور کلی متوجه شده‌اید که اتر اسکن چیست و می‌دانید ارتباطی به ولت‌های ارز دیجیتال ندارد.

اتراسکن یک جستجوگر بلاکچینی است

اتر اسکن یک جستجوگر بلاک‌های اتریوم است که به صورت مستقل کار می‌کند. این پلتفرم تراکنش‌‌های بلاکچین اتریوم را دنبال می‌کند تا نتیجه‌ای که کاربر به دنبال آن است را پیدا کند و به او نشان دهد. نتایج نهایی مانند نتایج موتورهای جستجو به کاربر نمایش داده می‌شود.

به عنوان مثال اگر تراکنشی انجام داده باشید، اما وجوه منتقل شده هنوز به کیف پولتان واریز نشده، می‌توانید از طریق اتر اسکن تراکنش را پیگیری کنید. با مشاهده جزئیات متوجه می‌شوید تراکنش در چه وضعیتی قرار دارد و وجوه چه زمانی به حساب شما واریز خواهند شد.

اتر اسکن همچنین می‌تواند فعالیت‌های یک ولت ارز دیجیتال را از طریق آدرس آن پیگیری کند، اما کاربران برای انجام این کار حتما باید ولت مورد نظر را به اتر اسکن متصل کنند.

کاربردهای اتر اسکن چیست؟

کاربران با استفاده از Ethplorer می‌توانند دارایی‌های موجود در آدرس‌های عمومی ولت‌های مختلف را ببینند.. تنها کافی است یک آدرس مربوط به بلاکچین اتریوم را در کادر جستجوی سایت وارد کنید تا موجودی فعلی وات و تاریخچه تراکنش‌های آن نمایش داده شود.

کاربرد اتراسکن

در ادامه بررسی می‌‌کنیم لیست کاربردهای اتر اسکن چیست:

 • اتر اسکن از ردیاب گس (Gass) برخودار است و با استفاده از آن می‌توانید کارمزدی که برای تراکنش پرداخت کرده‌اید را ببینید.
 • می‌توانید تراکنش‌هایی که در لحظه بر بستر بلاکچین اتریوم انجام می‌شود را مشاهده کنید.
 • امکان پیگیری و مشاهده تراکنش‌‌‌های انجام شده در ولت‌های اتریومی را به دست می‌آورید.
 • می‌توانید ببینید کدام یک از قراردادهای هوشمند تایید شده‌‌اند و ممیزی‌های امنیتی را گرفته‌اند.
 • امکان مشاهده تعداد قراردادهای هوشمندی که یک کاربر با استفاده از ولت دیجیتال خود بسته وجود دارد.
 • می‌توانید بررسی کنید کدام یک از اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز به یک ولت دسترسی دارند. در صورت نیاز می‌توانید این دسترسی‌ها را محدود کنید.
 • امکان مشاهده همه تراکنش‌های بلاکچین اتریوم در اتر اسکن وجود دارد، حتی اگر کامل نشده یا شکست خورده باشند.
 • می‌توانید روند پیشرفت یک تراکنش را پیگیری کنید. با جستجوی کلید هش یک تراکنش در اتر اسکن، هش تقریبی آن به شما نشان داده می‌شود و می‌توانید پیشبینی کنید که کامل شدن آن چقدر طول می‌کشد. با پیشرفت تراکنش این صفحه بروز می‌شود.
 • اتر اسکن یک پلتفرم تجزیه و تحلیل است و با استفاده از آن می‌توانید شاخص‌های مختلف را مورد بررسی قرار دهید. به عنوان مثال تریدرها تغییرات کارمزد شبکه را با استفاده از اتر اسکن پیگیری می‌کنند.
 • می‌توانید بر سبد سهام خود نظارت داشته باشید تا مطمئن شوید فعالیت مشکوکی صورت نمی‌گیرد.
مطلب پیشنهادی  عرضه اولیه کوین (ICO) چیست؟ تأمین مالی سریع پروژه‌ها

کاربرد بررسی قراردادهای هوشمند با استفاده از اتر اسکن چیست؟

در اتر اسکن دو قابلیت «Read Contract» و «Write Contract» وجود دارد. اگر قرارداد هوشمند مورد نظر شما به مجوزهای خاصی نیاز نداشته باشد، با استفاده از این قابلیت‌ها می‌توانید آن‌ها را بخوانید و حتی ویرایش کنید.

قراردادهای هوشمند در اتر اسکن

با کلیک روی این گزینه‌ها به اطلاعات توکن‌ها و قراردادهای هوشمند مختلف در اختیار شما قرار می‌گیرد. کاربران از این قابلیت برای شروع انتقال توکن و ایجاد قراردادهای هوشمند استفاده می‌کنند.

کاربرد gas tracker در اتر اسکن چیست؟

در قسمت‌های قبلی که بررسی کردیم اتر اسکن چیست، به قابلیت پیگیری کارمزدهای شبکه اتریوم هم اشاره کردیم. کارمزد یا گس هزینه‌ای است که در ازای انجام تراکنش‌های موفق در بلاکچین اتریوم انجام می‌شود. در مقاله «اتریوم چیست» به صورت کامل درباره کارمزد تراکنش و گس در شبکه اتریوم توضیح داده‌ایم.

کارمزد شبکه اتریوم در زمان‌های مختلف با توجه به بلاکی که تراکنش در آن قرار گرفته و ازدحام شبکه متفاوت است. به همین دلیل کاربران اتریوم در برخی موارد نمی‌توانند پیشبینی کنند چقدر از مبلع تراکنش به عنوان کارمزد از حسابشان کسر شده است.

بررسی کارمزد شبکه با اتر اسکن

اگر بدانید قابلیت gas tracker در اتر اسکن چیست، می‌توانید بررسی کنید که کارمزد تراکنش چقدر بوده است. قابلیت gas tracker در اتر اسکن کاربردهای مختلفی دارد:

 • نشان دادن کارمزد بلاکچین اتریوم در بازه‌های زمانی مختلف
 • تخمین میزان ازدحام در شبکه
 • تخمین هزینه تراکنش در حال حاضر

در واقع می‌توان گفت این قابلیت یک ماشین حساب کارمزد اتریوم است و با بررسی تراکنش‌های در حال انجام بر بستر بلاکچین، کارمزد تقریبی مورد نیاز را به کاربران در حال جستجو اعلام می‌کند. کاربران هم با استفاده از اطلاعات ارائه شده در اتر اسکن، می‌توانند زمان انجام تراکنش خود را تنظیم کنند تا در مواقع شلوغی بلاکچین تراکنش نداشته باشند. با تغییر در زمان انجام معاملات، می‌توانند کارمزد کم‌تری بپردازند و زمان کم‌تری برای پردازش تراکنش منتظر بمانند. همچنین دغدغه‌ای بابت اینکه نفهمند تراکنش کامل شده یا شکست خورده نخواهند داشت.

کاربرد Token Approval در اتر اسکن چیست؟

برخی از کلاهبرداران برای دسترسی به ولت کاربران اتریوم توکن‌ها یا Dappهایی را توسعه می‌دهند که اجازه دسترسی به ولت کاربر را نیاز داشته باشد. قربانیان هم برای استفاده از Dappp مورد نظر، ولتشان را به پلتفرم متصل می‌کنند و بدون اینکه بدانند مورد سوء استفاده قرار می‌گیرند.

مطلب پیشنهادی  بهترین تعریف برای بلاک چین چیست؟ سیر تا پیاز بلاکچین اینجاست

بررسی بهترین توکن‌ها در اتر اسکن

Token Approval یکی از قابلیت‌های کاربردی اتر اسکن برای پیشگیری از اهداف سودجویانه است. افرادی که می‌دانند این قابلیت Token Approval در اتر اسکن چیست، به محض اطلاع از اسکم بودن پروژه از آن استفاده می‌کنند. برای استفاده از این قابلیت ابتدا باید ولت را به اتر اسکن متصل کنید. بعد از آن باید به سراغ لیست Dappها و توکن‌هایی که به ولت شما دسترسی دارند بروید و با کلیک روی revoke، دسترسی آن‌ها را محدود کنید.

دلیل امنیت اتر اسکن چیست؟

زمانی که با کاربردهای اتر اسکن آشنا می‌شوید، ممکن است به این فکر کنید که این پلتفرم به همه اطلاعات دسترسی دارد و ممکن است امن نباشد. از طرف دیگر اتر اسکن یک پلتفرم متمرکز است و این موضوع نیز دلیل دیگری برای بی‌اعتمادی شما نسبت به این پلتفرم خواهد بود.

در اتر اسکن هیچ آدرس خصوصی ذخیره نمی‌شود و پلتفرم آن هم تنها به داده‌هایی که به صورت عمومی بر بستر بلاکچین ذخیره شده، دسترسی دارد. این پلتفرم به اطلاعات خصوصی ولت شما دسترسی ندارد. همچنین در صورتی که یک تراکنش شکست خورده باشد، نمی‌تواند مشکل آن را حل کند. در واقع اتر اسکن موتور جستجویی امن است که امکان مشاهده و نظارت بر داده‌ها و تغییر برحی از آن‌ها را برای شما فراهم می‌کند.

آیا برای استفاده از اتر اسکن به حساب کاربری نیاز دارید؟

برای استفاده از اتر اسکن نیازی به حساب کاربری ندارید، اما با ایجاد حساب به قابلیت‌های اضافه هم دسترسی خواهید داشت. به عنوان مثال زمانی که در سایت ثبت نام می‌کنید، می‌توانید هنگام انجام تراکنش نوتیفیکیشن آن را ببینید یا امکان ردیابی آدرس‌‌های فعال بر بستر اتریوم را خواهید داشت.

استفاده از اتر اسکن

با کار کردن و کسب تجربه متوجه می‌شوید کاربردهای مختلف اتر اسکن چیست و به کدام یک از آن‌ها نیاز خواهید داشت. بعد از آن می‌توانید تصمیم بگیرید که می‌خواهید در اتر اسکن حساب کاربری داشته باشید یا خیر. برخی از توسعه‌دهندگان و برنامه‌نویس‌های بلاکچین برای دسترسی رایگان به داده‌های جستجوگر بلاکچین و رابط‌های برنامه‌نویسی اپلیکیشن (API) از اتر اسکن استفاده می‌کنند. این قابلیت‌های پیشرفته به ایجاد حساب کاربری در سایت نیاز دارد.

داده‌ های ارائه شده در اتر اسکن چیست؟

اتر اسکن برای هر تراکنش داده‌هایی که در لیست زیر آورده‌ایم را در اختیار شما قرار می‌دهد:

 • نرخ هش تراکنش
 • تعداد بلاک‌هایی که تراکنش در آن ثبت شده
 • زمانی که تراکنش تایید شده
 • آدرس طرفین تراکنش
 • مقدار کارمزد پرداخت شده
 • مقدار ارز دیجیتال جابجا شده در تراکنش
 • هزینه گس اتریوم

چطور از اتر اسکن استفاده کنیم؟

در قسمت‌های قبل به صورت کامل بیان کردیم اتر اسکن چیست و در چه مواردی می‌تواند کاربرد داشته باشد. در این بخش توضیح می‌دهیم که چطور می‌توانید از این جستجوگر استفاده کنید.

برای جستجوهای ساده تنها کافی است وارد سایت Etherscan.io شوید (روی لینک کلیک کنید). بعد از ورود به سایت تراکنش‌هایی که در لحظه بر بستر اتریوم انجام می‌شود را به صورت زنده خواهید دید.

جستجو یک ولت در اتر اسکن چگونه است؟

برای جستجو در اتر اسکن ابتدا باید آدرس یک ولت دیجیتال را در نوار جستجو وارد کنید. بعد از آن لیستی از تراکنش‌های اتریومی ولت و گس‌های پرداخت شده توسط آن ولت را می‌بینید.

جستجو در ولت با اتر اسکن

با جستجوی آدرس ولت در نوار جستجوی اتر اسکن موجودی ولت، ارزش موجودی به دلار آمریکا و تاریخچه تراکنش‌های آن را خواهید دید. با کلیک روی تب «Wallet’s Transactions» صفحه جدیدی باز می‌شود که در آن تاریخچه کامل تراکنش‌های ولت مورد نظر وجود دارد. در کنار هر تراکنش می‌توانید جزئیات بیشتری چون ارتفاع بلاک، شناسه تراکنش، مبلغ تراکنش، آدرس فرستنده و گیرنده و زمان تایید هر تراکنش را مشاهده کنید. در تصویر زیر جزئیات یک تراکنش نمایش داده شده است.

مطلب پیشنهادی  تحلیل تکنیکال ارز دیجیتال چیست؟

جزئیات ولت در اتر اسکن

بررسی موجودی ولت و تاریخچه تراکنش‌ ها در اتر اسکن

زمانی که آدرس یک ولت را در اتر اسکن جستجو می‌کنید، با کلیک روی گزینه Analytics می‌توانید به اطلاعاتی که برای تحلیل تراکنش‌ها نیاز دارید، دسترسی داشته باشید. در این بخش اطلاعات کامل درباره موجودی اتر ولت، تاریخچه تمام نقل و انتقالات مالی و کارمزدهای پرداخت شده نمایش داده می‌شود.

تاریخچه تراکنش ها در اتر اسکن

این قسمت برای بررسی عملکرد استراتژی‌های معاملاتی و ترید کاربرد بسیاری دارد.

روش پیگیری یک تراکنش در اتر اسکن چیست؟

برای پیگیری یک تراکنش مشخص به شناسه تراکنش یا TxHash آن نیاز دارید. شناسه یک رشته عدد است که در زمان شکل‌گیری تراکنش نمایش داده می‌شود و بهتر است آن را یادداشت کنید. این رشته اعداد تراکنش مورد نظر را در بلاکچین شناسایی می‌کند.

اگر شناسه تراکنش را ندارید، می‌توانید ابتدا آدرس ولت خود را جستجو کنید و وارد تاریخچه تراکنش‌های آن شوید. در جزئیات تراکنش‌های انجام شده می‌توانید TxHash را پیدا کنید. سپس به صفحه اصلی برگردید و آن را در نوار جستجو وارد کنید.

با جستجوی شناسه، به صفحه‌ای هدایت خواهید شد که لیست کامل جزئیات تراکنش را به شما نشان می‌دهد. اگر به جزئیات بیشتری نیاز دارید، می‌توانید روی تب Transactions کلیک کنید. با کلیک روی Transactions، اطلاعات کامل‌تری مانند وضعیت تراکنش (تایید شده، در انتظار تایید یا ناموفق) و مبلغ کل آن را مشاهده خواهید کرد. در این بخش همچنین می‌توانید ارزش اتریومی که در تراکنش جابجا شده و ارزش آن به دلار آمریکا را ببینید. این ارزش‌‌ها مطابق با زمانی که تراکنش انجام شده، محاسبه می‌شوند نه زمانی که با اتر اسکن تراکنش را پیگیری می‌کنید.

کلام آخر

اکنون می‌دانید اتر اسکن چیست و با یکی از کاربردی‌ترین ابزارهای فعال بر بستر اتریوم آشنا هستید. یکی از برگ برنده‌‌های تریدرهای حرفه‌ای این است که ابزارهای معاملاتی مختلف را می‌شناسند و می‌توانند از آن‌ها استفاده کنند. به عنوان مثال اگر اتر اسکن را نشناسید، در صورت مواجهه با یک پروژه اسکم، نمی‌توانید با آن مقابله کنید و احتمال دارد پیش از اینکه اقدامی انجام دهید، دارایی‌هایتان را از دست بدهید.

اتر اسکن ابزاری کاربردی و رایگان است که بدون ساخت حساب کاربری هم می‌توانید از بسیاری از قابلیت‌های آن استفاده کنید. این ابزار برای افرادی که در ابتدای مسیر آشنایی با اتریوم قرار دارند و ‌می‌خواهند جزئیات تراکنش‌هایی که در این شبکه انجام می‌شود را بدانند، کاربرد بسیاری دارد.

ما در مجله داموند مگ درباره ابزارها، بلاکچین‌ها و توکن‌ها صحبت می‌‌کنیم و آموزش استفاده از آن‌ها را ارائه می‌دهیم. با مطالعه مطالب داموند مگ می‌توانید دانش خود را در زمینه بازار ارزهای دیجیتال ارتقا دهید و به یک تریدر حرفه‌ای در این زمینه تبدیل شوید.

با استفاده از اتر اسکن چه کارهایی می‌توان انجام داد؟

مشاهده دارایی‌ها و تراکنش‌های یک ولت ارز دیجیتال، پیگیری توکن‌ها و قراردادهای هوشمند و ابزار و نمودارهای مورد نیاز برای تحلیل بلاکچین از قابلیت‌های اتر اسکن هستند.

اتر اسکن به چه اطلاعاتی دسترسی دارد؟

اتر اسکن جستجوگری است که می‌تواند در داده‌های عمومی ذخیره شده در بلاکچین جستجو کند و این اطلاعات را در اختیار کاربران قرار دهد. این جستجوگر به اطلاعات خصوصی دسترسی ندارد.

آیا کار با اتر اسکن به ایجاد حساب کاربری نیاز دارد؟

بسیاری از قابلیت‌های اتر اسکن بدون نیاز به حساب کاربری و رایگان ارائه می‌شوند، اما برای استفاده از قابلیت‌های پیشرفته این پلتفرم باید حساب کاربری داشته باشید.

دسته بندی مطالب
مطالب مرتبط
مطالب مرجع

ارز دیجیتال چیست؟

بلاک چین چیست؟

متاورس چیست؟

NFT چیست؟

دیفای (DeFi) چیست؟

صرافی غیرمتمرکز چیست؟

کیف پول چیست؟

تحلیل تکنیکال چیست؟

ایردراپ چیست؟

استیکینگ ارز دیجیتال چیست؟

بیت کوین چیست؟

اتریوم چیست؟

تتر چیست؟

خرید و فروش ارز های دیجیتال
ما را دنبال کنید
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.