داموندمگ

فن توکن یا توکن هوادارای چیست؟

DAMOND
فن توکن یا توکن هواداری چیست

امروزه، ارزهای دیجیتال به قدری اهمیت پیدا کرده‌اند که رفته رفته، در حال نفوذ به تمامی جنبه‌های زندگی ما هستند. دنیای ورزش نیز نسبت به رمرارزها بی‌تفاوت نبوده و تیم‌های ورزشی نیز توکن‌هایی دیجیتالی تحت عنوان فن توکن (fan token) ساخته‌اند که هواداران می‌توانند با خرید آن‌ها، از تیم محبوب خودشان حمایت کنند.

اصطلاح Fan token به معنی توکن هواداری، به رمزارزهایی گفته می‌شود که هواداران تیم‌های ورزشی می‌توانند با خرید آن‌ها از امتیازات ویژه هوادارای مثل امکان رأی دادن در تصمیم‌گیری‌های باشگاه، جوایز و تجربیات منحصر به فرد، بهره‌مند شوند.

به غیر از ارز دیجیتال ورزشی، فن توکن‌هایی نیز برای باشگاه‌های موسیقی و دیگر انواع باشگاه‌ها، وجود دارند. این باشگاه‌ها، با فروش توکن های طرفدارای، بخشی از بودجه خودشان را تأمین می‌کنند.

این توکن‌ها، بر خلاف NFTها، کاملا قابل تعویض و مبادله هستند؛ یعنی اگر مقداری توکن هواداری داشته باشید، می‌توانید مثل پول رایج یا ارز فیات، از آن‌ها برای خرید امتیازات هواداری استفاده کنید. به علاوه، فن توکن‌ها، ارتباط هواداران با تیم‌ها را تقویت می‌کنند.

این توکن‌ها، رمزارزهایی هستند که ضرورتا از اصول حاکم بر اتریوم و بیت کوین پیروی نمی‌کنند. در واقع، قیمت توکن های هواداری به امتیازات هوادارای آن‌ها بستگی دارد.

چیلیز (Chiliz)، اولین و مهم‌ترین Fan توکن موجود در دنیای کریپتو است و پس از معرفی این رمزارز، توکن های طرفداری منچسترسیتی، آ.ث.میلان، یوونتوس و بسیاری از باشگاه‌های دیگر نیز ساخته شدند. این ارزهای دیجیتال، کاربرد جدیدی از رمزارزها را معرفی کردند و نشان دادند که خلاقیت در شبکه‌های بلاک چین و دنیای کریپتو، حد و مرزی ندارد.

توکن هواداری چیست؟

فن توکن چیست

فن توکن که توکن مشارکت هوادار (Fan engagement token) نیز نامیده می‌شود را می‌توان نوعی توکن هواداری برای باشگاه‌ها دانست که امتیازات ویژه‌ه‌ای به هواداران می‌دهد. این ارزهای دیجیتال، توسط باشگاه‌ها برای جمع‌آوری بودجه طراحی می‌شوند و کاملا قابل خرید و فروش هستند. هرچه امتیازاتی که به هر توکن هواداری تعلق می‌گیرد، بیشتر باشد، ارزش آن ارز دیجیتال ورزشی، بالاتر است.

البته همانطور که پیش از این گفتیم، توکن‌های هوادارای فقط مخصوص باشگاه‌های ورزشی نیستند و باشگاه‌های فرهنگی، باشگاه‌های هنری و دیگر انواع باشگاه‌ها که هواداران خودشان را دارند، می‌توانند از این رمزارزها برای جمع‌آوری بودجه، استفاده کنند.

هواداران باشگاه‌ها، با خرید این توکن‌ها، نه تنها از باشگاه مورد علاقه خودشان پشتیبانی می‌کنند، بلکه از امتیازات ویژه‌ای مثل بلیط‌های VIP برای مسابقات، حق رأی در تصمیمات باشگاه و تجربه‌های خاص مثل بازدید با ستارگان باشگاه و خرید لباس‌های آن‌ها، برخوردار می‌شوند.

شما می‌توانید این ارزهای دیجیتال را همانند هر ارز دیجیتال دیگری، با رمزارزهای دیگر مثل اتریوم و بیت کوین یا ارزهای رایج مثلا دلار و یورو، معاوضه کنید.

کاربرد فن توکن ها

هواداران می‌توانند توکن های ورزشی یا دیگر انواع فن توکن‌ها را همانند دیگر ارزهای دیجیتال، خرید و فروش کنند. معمولا، قمیت توکن های هواداری توسط فروشنده تعیین می‌شود. البته عوامل دیگری مثل وضعیت بازار ارزهای دیجیتال و محبوبیت آن فن توکن در زمان معامله نیز روی قیمت این رمزارزها اثرگذار هستند.

وقتی کاربری مقداری از این توکن‌های هوادارای را می‌خرد، امتیازات ویژه‌ای به او تعلق می‌گیرد. یکی از مهم‌ترین این امتیازات، امکان رأی دادن در تصمیم‌گیری‌های باشگاه است. اینکه چنین توکن‌هایی، امکان رأی‌گیری در چه مواردی را به هوادار می‌دهند، از باشگاهی به باشگاه دیگر، تفاوت دارد اما در مجموع می‌توان گفت که می‌توان از توکن‌های هودارای برای رأی دادن در موارد زیر، استفاده کرد:

 • طراحی لباس باشگاه و لباس مخصوص هواداری
 • طراحی اتوبوس‌های باشگاه
 • موضوعات مرتبط با بلیط و بلیط‌فروشی
 • محل برگزاری مسابقات و رویدادها
 • و …

این رأی‌گیری‌ها سبب می‌شوند که هواداران، حس مشارکت بیشتری در باشگاه داشته باشند و با افزایش ارزش فن توکن‌ها، نه تنها می‌توانند آن‌ها را بفروشند، بلکه می‌توانند از امتیازات بالاتری نیز برخوردار شوند.

مطلب پیشنهادی داموندمگ:  ایردراپ ارز دیجیتال چیست؟ چگونه کار می‌کند؟ ارزپاشی رایگان!

توکن‌های هوادارای سبب ایجاد جامعه‌ای از هوداران می‌شوند و روشی برای افزایش ارتباط بین باشگاه و هوداران  هستند که نه تنها امتیازاتی برای هوداران دارند، بلکه نوعی کمک مالی به باشگاه محسوب می‌شوند. هر چه تعداد ببشتری از توکن‌های هودارای باشگاه محبوب خودتان را داشته باشید، حس مشارکت بیشتری در باشگاه خواهید داشت، از امتیازات بیشتری برخوردار خواهید بود و سرمایه بیشتری دارید که می‌توانید آن را نقد کنید.

بلاک چین چیلیز و پلتفرم  Socios.com

چیلیز چیست

چیلیز (Chiliz) نوعی پلتفرم پرداخت و ارز دیجیتال است که از فناوری بلاک چین استفاده می‌کند. این پلتفرم، در حوزه ورزش و به ویژه، فوتبال، فعالیت دارد و امکان مشارکت هواداران در تصمیمات باشگاه‌های محبوبشان را فرآهم می‌آورد.

خود این پلفترم، دارای توکن مخصوص خودش به نام CHZ است. در اکتبر ۲۰۱۸، تعداد ۸.۸ میلیون توکن چیلیز عرضه شدند و از آن زمان تاکنون، چیلیز به عنوان یکی از صرافی‌های برتر ارزهای دیجیتال، در کنار بایننس، قرار دارد.

پلتفرم Socios.com در دسامبر ۲۰۱۹ راه‌اندازی شد. باشگاه‌های معتبر فوتبال مثل پاریسن ژرمن، منچسترسیتی، یوونتوس، بارسلونا، پورتو، آ.ث.میلان، لاتزیو و بسیاری از باشگاه‌های دیگر، با چیلیز همکاری دارند و این پلتفرم، فن توکن‌های آن‌ها را به فروش می‌رساند.

در حال حاضر، چیلیز یک شرکت بین‌المللی با بیش از ۸۰ شعبه در سرتاسر دنیا است.

چگونه توکن هواداری بخریم؟

در  اینجا می‌خواهیم در رابطه با نحوه خرید چیلیز و توکن های هوادارای صحبت کنیم. همانطور که گفتیم، اولین و مهم‌ترین فن توکن موجود در دنیای ارزهای دیجیتال، توکن چیلیز است. برای خرید توکن‌های CHZ می‌توانید از طریق صرافی‌ها اقدام کنید. شما می‌توانید با پرداخت ارزهای دیجیتال یا ارزهای فیات، مقداری چیلیز بخرید. با این حال، توکن‌های هواداری دیگری نیز به غیر از CHZ وجود دارد.

این توکن‌ها مخصوص باشگاه‌های ورزشی یا دیگر انواع باشگاه‌ها هستند. بعضی از این توکن‌ها در صرافی‌های متمرکز محبوب موجود هستند اما ممکن است که بعضی دیگر، به دلیل ارزش بازار پایین یا تأیید نشدن، هنوز در لیست این صرافی‌ها قرار نگرفته باشند. برای خرید این فن توکن‌ها باید به سراغ صرافی‌های غیرمتمرکز (DEX) بروید. برای خرید توکن هودارای از این صرافی‌ها باید ار رمزارزهای معتبری مثل بیت کوین، اتریوم، دوج کوین و … استفاده کنید.

با اینکه می‌توانید توکن‌های هوادارای را در صرافی‌های ارز دیجیتال بخرید اما امکان خرید آن‌ها از طریق اپلیکیشن Socios.com نیز وجود دارد. البته این اپلیکیشن، کاربردهای دیگری نیز دارد. در واقع، باشگاه‌ها از طریق همین اپلیکیشن، رأی‌گیری‌های هواداری خود را انجام می‌دهند و با خرج کردن توکن‌های هوادارای خود در این اپلیکیشن، می‌توانید در تصمیمات باشگاه مورد علاقه خود، مشارکت داشته باشید.

بهترین توکن های هوادارای

انواع بسیار مختلفی از توکن‌های هودارای وجود دارد که برای باشگاه‌های مختلف ورزشی، فرهنگی، هنری و دیگر سازمان‌های دارای هوادار هستند. شاید بتوان گفت که بهترین توکن های هواداری بعد از فن توکن CHZ، توکن های هودارای فوتبال باشند. تیم های فوتبال مختلفی مثل منچسترسیتی، پاریسن ژرمن، بارسلونا، یوونتوس و … دارای فن توکن‌های مخصوص خودشان هستند. در زیر می‌خواهیم بهتری توکن های هودارای را به شما معرفی کنیم. همچنان با داموند مگ همراه باشید.

توکن هوادارای پاریسن ژرمن

فن توکن پاریسن ژرمن

 

باشگاه فوتبال پاریسن ژرمن که PSG نیز نامیده می‌شود، یک باشگاه حرفه‌ای فوتبال و حاضر در بالاترین سطح فوتبال فرانسه یا همان لیگ ۱ است. PSG به عنوان موفق‌ترین باشگاه فوتبال فرانسوی، دارای بیش از ۴۰ افتخار رسمی است.

این باشگاه که در سال ۱۹۷۰ تأسیس شده، در سال ۱۹۸۲، اولین افتخار خودش را کسب کرد و سپس در سال ۱۹۸۶، قهرمان لیگ یک فرانسه شد. دهه ۱۹۹۰ از موفق‌ترین دوره‌ها در تاریخ این باشگاه فوتبال فرانسوی است. PSG در این دهه، یک بار نایب قهرمان لیگ یک فرانسه، دو بار قهرمان جام حذفی فرانسه، سه بار قهرمان جام اتحادیه باشگاه‌های فرانسه، دو بار قهرمان سوپرکاپ فرانسه و یک بار برنده جام برندگان جام اروپا شده شد.

مطلب پیشنهادی داموندمگ:  توکن چیست و چه تفاوتی با کوین دارد؟

این باشگاه در دهه ۲۰۰۰ میلادی، شرایط خوبی نداشت ولی با سرمایه‌گذاری عظیم در سال ۲۰۱۱، توانست به قدرتمند‌ترین تیم فوتبال فرانسه تبدیل شود و از آن زمان تاکنون، ۷ بار لیگ یک فرانسه را فتح کرده است.

پاریسن ژرمن، در حال حاضر، محبوب‌ترین باشگاه فرانسوی و یکی از محبوب‌ترین باشگاه‌های فوتبال در سطح جهان است.

فن توکن پاریسن ژرمن به هواداران این امکان را می‌دهد تا در تصمیم‌گیری‌های این باشگاه فوتبال معتبر فرانسوی، سهیم باشند. از جمله این رأی‌گیری‌ها می‌توان به موارد زیر، اشاره کرد:

 • رأی‌گیری در مورد پیام روی بازوبند کاپیتانی: با داشتن توکن هوادارای پاریسن ژرمن می‌توانید در رأی‌گیری پیام روی بازوبند کاپیتانی این باشگاه، مشارکت داشته باشید.
 • انتخاب بهترین دفاع فصل: دارندگان فن توکن پاریسن ژرمن می‌توانند در انتخاب بهترین کار دفاعی فصل این باشگاه، مشارکت داشته باشند.
 • رأی‌گیری بهترین گل فصل باشگاه: یکی دیگر از امتیازاتی که با داشتن توکن‌های هواداری قدرتمندترین تیم فوتبال لیگ فرانسه به هواداران این تیم اعطا می‌شود، امکان مشارکت در رأی‌گیری بهترین گل فصل باشگاه است.
 • انتخاب بهترین حرکت تکنیکی فصل: هوداران باشگاه پاریسن ژرمن می‌توانند با خرید رمزارزهای هواداری این باشگاه، در انتخاب بهترین حرکت تکنیکی فصل این باشگاه فوتبال، اظهار نظر کنند.
 • پیام روز مسابقه: یکی از امتیازات داشتن توکن‌های هواداری این باشگاه فوتبال فرانسوی، امکان مشارکت در رأی‌گیری برای انتخاب پیام روز مسابقه است.

فن توکن پاریسن ژرمن در زمان نوشتن این مقاله در تاریخ ۲۵ دی ماه ۱۴۰۰، با ارزش بازار بیش از ۴۶ میلیون دلار، قوی‌ترین توکن هواداری محسوب می‌شود.

فن توکن لاتزیو

پس از توکن هواداری پاریسن‌ ژرمن، توکن طرفداری باشگاه ایتالیایی لاتزیو، موفق‌ترین Fan توکن از نظر ارزش بازار محسوب می‌شود. این توکن را می‌توانید همانند دیگر توکن‌های هواداری در صرافی محبوب بایننس یا اپلیکیشن Socios.com، خریداری کنید.

باشگاه فوتبال اس اس لاتزیو، یکی از محبوب‌ترین باشگاه‌های فوتبال در کشور ایتالیا است که سابقه درخشانی دارد. این باشگاه فوتبال، دو بار قهرمان سری آ، بالاترین سطح فوتبال در کشور ایتالیا، شده است. از دیگر افتخارات لاتزیو می‌توان به هفت مقام قهرمانی جام حذفی ایتالیا یا کوپا ایتالیا، یک عنوان قهرمانی جام یوفا و یک عنوان قرمانی سوپرجام اروپا اشاره کرد.

توکن‌های لاتزیو، همانند دیگر انواع توکن‌های هوادارای فوتبال، با هداف مشارکت هواداران در بعضی از تصمیمات باشگاه، طراحی شده‌اند. به علاوه، دارندگان توکن‌های این باشگاه محبوب ایتالیایی از امتیازات ویژه‌ای مثل بازدید از جایگاه بازیکنان در استادیوم، تماشای مسابقه در جایگاه ویژه و تخفیفات مختلفی برخوردار هستند.

فن توکن منچسترسیتی

فن توکن منچستر سیتی

یکی از موفق‌ترین باشگاه‌های فوتبال انگلیسی در سال‌های اخیر، یعنی باشگاه منچسترسیتی که در حال حاضر، تحت هدایت پپ گواردیولا، یکی از جذاب‌ترین تیم‌های فوتبال دنیا محسوب می‌شود، با Socios همکاری دارد. رمزارز هوادارای این باشگاه فوتبال، پس از باشگاه‌های پاریسن ژرمن و لاتزیو، از نظر ارزش بازار، در جایگاه سوم فن توکن‌ها قرار می‌گیرد.

باشگاه فوتبال منچسترسیتی، در گذشته‌هایی نه چندان دور، پس از منچستریونایتد بزرگ، تیم دوم شهر منچستر بود اما با سرمایه‌گذاری هنگفت شیخ منصور در سال ۲۰۰۸ روی این باشگاه، آبی‌های شهر منچستر دوران جدیدی را شروع کردند و موفق شدند در سال ۲۰۱۲، در یک دوئل دراماتیک با منچستر یونایتد، برای اولین بار در تاریخ باشگاه بالاترین سطح فوتبال در انگلستان شوند.

از آن زمان تاکنون، منچسترسیتی افتخارات زیادی را کسب کرده و هم‌اکنون، یکی از قدرتمند‌ترین باشگاه‌های انگلستان و اروپا و یکی از محبوب‌ترین باشگاه‌‌های فوتبال در سطح جهان است.

فن توکن منچسترسیتی، همانند توکن‌های هوادارای دیگر باشگاه‌های فوتبال، امکان مشارکت در تصمیمات باشگاه و امتیازات ویژه‌ای مثل تخفیفات خاص و امکان حضور در VIP را برای هوادارن این باشگاه انگلیسی، فرآهم می‌آورند.

فن توکن بارسلونا

باشگاه فوتبال اف سی بارسلونا، یکی از محبوب‌ترین باشگاه‌های فوتبال در دنیا است که افتخارات بسیار زیادی در فوتبال اسپانیا، اروپا و جهان کسب کرده است. این باشگاه، نماد منطقه جدایی‌طلب کاتالونیا در کشور اسپانیا است و برخلاف بسیاری از باشگاه‌های حرفه‌ای فوتبال در دنیا، مالکیت و مدیریت آن در اختیار هواداران است.

مطلب پیشنهادی داموندمگ:  استیکینگ ارز دیجیتال چیست؟ کسب سود از نگهداری رمزارز

این باشگاه، دارای ۲۶ عنوان قهرمانی لالیگا، بالاترین سطح فوتبال در کشور اسپانیا، ۳۱ قهرمانی کوپا دل ری یا جام حذفی اسپانیا و ۱۳ عنوان قهرمانی سوپرکاپ اسپانیا است. این باشگاه، موفق به فتح پنج عنوان قهرمانی لیگ قهرمانان اروپا، چهار قهرمانی جام یوفا، پنج قهرمانی سوپرکاپ اروپا و سه عنوان قهرمانی جام باشگاه‌های جهان شده است.

این باشگاه در سال‌های ۱۹۹۷، ۲۰۰۹، ۲۰۱۱ و ۲۰۱۵، به عنوان پرافتخارترین باشگاه فوتبال در دنیا انتخاب شده است.

فن توکن بارسلونا نیز توسط پلتفرم چیلیز، اولین و برترین پلتفرم ارائه‌دهنده توکن‌های هوادارای، و در همکاری با باشگاه بارسلونا، توسعه یافته است.

توکن هوادارای بارسلونا در سال ۲۰۲۰ معرفی شد و دارندگان این توکن‌ها می‌توانند در بعضی از تصمیمات باشگاه، مشابه با دیگر توکن‌های هوادارای که در بالا در رابطه با آن‌ها صحبت کردیم، مشارکت داشته باشند. به علاوه، امتیازات ویژه‌ای به دارندگان این توکن‌ها، تعلق می‌گیرد.

توکن هوادارای اف سی پورتو

فن توکن پورتو

باشگاه افی سی پورتو، یکی از بزرگ‌ترین و محبوب‌ترین باشگاه‌های فوتبال در کشور پرتغال است که در سال‌های اخیر، به دلیل حضور مهدی طارمی، ستاره تیم مالی کشورمان، محبوبیت بالایی در کشور ما نیز پیدا کرده است.

این باشگاه در سال ۱۸۹۳ تأسیس شد و دومین باشگاه ثروتمند حاضر در بالاترین سطح فوتبال در کشور پرتغال، محسوب می‌شود. این باشگاه، از نظر افتخارات نیز در فوتبال پرتغال، جایگاه دوم را به خودش اختصاص داده است.

قدرتمندترین باشگاه فوتبال بندر پورتو، دارای بیش از ۷۲ افتخار مختلف در کشور پرتغال و ۷ افتخار در سطح اروپا است. این باشگاه، ۲۹ بار فاتح لیگ فوتبال پرتغال شده و پرافتخارترین باشگاه فوتبال پرتغالی در سطح بین‌المللی محسب می‌شود که دو بار، لیگ قهرمانان اروپا را فتح کرده است.

فن توکن های طرفداری اف سی پورتو، با قابلیت‌هایی مثل امکان مشارکت در رأی‌گیری‌های باشگاه و امتیازات ویژه برای هواداران، در صرافی چیلیز و صرافی بایننس، عرضه می‌شوند.

دیگر توکن‌های هوادارای مهم

در بالا، پنج فن توکن دارای بالاترین ارزش بازار در زمان نوشتن این مقاله را به ترتیب، به شما معرفی کردیم. دیگر توکن‌های هوادارای که ارزش بازار بالایی دارند و می‌توانیم خرید آن‌ها را به شما توصیه کنیم، در زیر آورده شده‌اند:

 • اینتر میلان
 • آ.ث.میلان
 • اف سی سانتوس
 • اتلکتیکو مادرید
 • اف سی گالاتاسرای
 • یوونتوس
 • ترابازون اسپور
 • آ.ث.رم
 • فنرباغچه
 • آرسنال

جمع‌بندی

محبوبیت و کاربردهای ارزهای دیجیتال در دنیای واقعی، روز به روز بیشتر می‌شود و اکنون رمزارزها و فناوری بلاک چین، راه خود را به دنیای ورزش و هوادارای نیز باز کرده‌اند.

چیلیز، یک شبکه بلاک چین است که رمرارز مخصوص خودش را دارد. این شبکه، دارای صرافی خاصی است که فقط نوع خاصی از ارزهای دیجیتال به نام Fan token یا توکن هوادارای در آن معامله می‌شوند. این صرافی، دارای پلتفرم Socios است که با همکاری باشگاه‌های فوتبال و دیگر باشگاه‌ها، توکن‌های هودارای را برای آن‌ها می‌سازد.

هواداران می‌توانند با خرید توکن های طرافداری یا توکن‌های مشارمت هوادار مخصوص باشگاه خود، ضمن حمایت مالی از باشگاه محبوبشان، از امتیازات خاصی مثل امکان مشارکت در بعضی از رأی‌گیری‌های باشگاه، امکان حضور در جایگاه VIP و دیگر امتیازات خاص طرفدارای، برخوردار شوند.

از آن‌جایی که چیلیز با بایینس همکاری دارد، امکان خرید و فروش این ارزهای دیجیتال در صرافی بایننس نیز فرآهم شده است. شما می‌توانید این رمزارزها را همانند هر رمزارز دیگری، خرید و فروش کنید. قیمت توکن‌های هوادارای به نوع امتیازات این توکن‌ها برای هواداران بستگی دارد.

در حال حاضر، از بهترین فن توکن ها می‌توان به توکن هوادارای پاریسن ژرمن اشاره کرد. رمزارز هوادارای این باشگاه، بیشترین ارزش بازار را در میان سایر باشگاه‌ها دارد. از دیگر توکن‌های هوادارای دارای ارزش بازار بالا می‌توان به توکن‌های باشگاه‌های لاتزیو، منچسترسیتی، بارسلونا، پورتو، اینترمیلان، آ.ث میلان و بسیاری از باشگاه‌ه‌های بزرگ دنیا اشاره کرد. حتی سه تیم مهم فوتبال ترکیه، یعنی گالاتاسرای، ترابازون اسپور و فنرباغچه نیز توکن‌های هوادارای بسیار با ارزشی دارند.ن

دسته بندی مطالب
مطالب مرتبط
مطالب مرجع

ارز دیجیتال چیست؟

بلاک چین چیست؟

متاورس چیست؟

NFT چیست؟

دیفای (DeFi) چیست؟

صرافی غیرمتمرکز چیست؟

کیف پول چیست؟

تحلیل تکنیکال چیست؟

ایردراپ چیست؟

استیکینگ ارز دیجیتال چیست؟

بیت کوین چیست؟

اتریوم چیست؟

تتر چیست؟

خرید و فروش ارز های دیجیتال
ما را دنبال کنید
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.