داموندمگ

شاخص ترس و طمع چیست؟ + کاربرد و نحوه استفاده

DAMOND
شاخص ترس و طمع چیست

شاخص ترس و طمع (Fear and Green Index)، یکی از شاخص‌هایی است که این روزها در بازار ارزهای دیجیتال و تحلیل این بازار نقشی عمده دارد. بسیاری از معامله‌گران مطرح و کارشناسان بازار، از این شاخص برای پیش‌بینی روندهای بازار و نقاط ورود و خروج خود استفاده می‌کنند. اما این شاخص دقیقاً چیست و چه کاربردی دارد؟ آیا می‌توان از آن در تحلیل‌های روزانه استفاده کرد یا تنها یک مکمل برای تحلیل‌گران به حساب می‌آید؟

همه اینها سؤال‌هایی است که وقتی با این شاخص روبه‌رو می‌شویم، به ذهنمان خطور می‌کند و پاسخ به آنها می‌تواند تا حد زیادی به دقیق‌ترشدن پیش‌بینی‌هایمان از بازار کمک کند.

شاخص ترس و طمع چیست؟

بیشتر ما اسم تحلیل بنیادین (فاندامنتال) و تحلیل تکنیکال به گوشمان خورده است و به احتمال زیاد می‌دانیم که تحلیل بنیادین به تحلیلی گفته می‌شود که بیشتر حول محور اتفاقات پیرامون یک دارایی مثل اخبار مثبت و منفی می‌چرخد و تحلیل تکنیکال با ارقام و نمودارها و شاخص‌ها سر و کار دارد. در این میان نوع دیگری از تحلیل هم وجود دارد که احساسات بازار را هدف قرار داده و به‌دنبال پیش‌بینی بازار از طریق تحلیل احساسات است. شاخص ترس و طمع دقیقاً چنین کاری می‌کند.

به‌عنوان یک معامله‌گر، حتماً برایتان پیش آمده است که با بالارفتن قیمت اضطراب بگیرید که چرا فلان ارز را نخریدم و چرا در فلان نقطه به بازار ورود نکردم. برخی اوقات هم از خود می‌پرسید که آیا حالا وقت درستی برای خروج از بازار است؟

شاخص ترس و طمع در واقع رفتارهای معامله‌گران در شرایط مختلف را رصد می‌کند. این شاخص معیاری است که به ما می‌گوید احساسات حاکم بر بازار در چه وضعیتی قرار دارند. مثلا، با تحلیل این نمودار می‌توان فهمید که وضعیت ذهنی معامله‌گران در بازار صعودی است.

شاخص ترس و طمع معیاری است که از ۰ تا ۱۰۰ را در بر می‌گیرد. صفر به‌معنی ترس شدید حاکم بر بازار و ۱۰۰ به‌معنای طمع بسیار بالای معامله‌گران یک بازار است.

در این میان، کارشناسان شاخص ترس و طمع را به ۵ بخش مختلف تقسیم‌بندی کرده‌اند که در ادامه به آنها اشاره می‌کنیم.

محدوده ترس شدید

شاخص ترس و طمع

زمانی که شاخص ترس بین ۰ تا ۲۵ باشد، عموماً گفته می‌شود که معامله‌گران نسبت به وضعیت آینده بازار دیدگاه مثبتی ندارند. در این حالت، این شاخص ترس شدید (Extreme Fear) را نشان می‌دهد. از طرف دیگر، می‌توان این گونه بیان کرد که قیمت در سطوح پایینی قرار دارد و ارزش فعلی آن کمتر از چیزی است که باید باشد. این را هم نباید فراموش کرد که شاخص ترس و طمع کارایی چندانی در تعیین کف‌های قیمتی ندارد و تنها می‌توان گفت که قیمت فعلی، کمتر از قیمت موردانتظار برای یک دارایی است.

مطلب پیشنهادی  استاندارد ERC20 و توکن ERC20 : سازوکار شبکه اتریوم

محدوده ترس

شاخص ترس و طمع

زمانی که شاخص بین ۲۵ تا ۵۰ باشد، نشان‌دهنده ترس (Fear) در بازار است. در کوتاه‌مدت یا میان‌مدت، این وضعیت را می‌توان این گونه تفسیر کرد که معامله‌گران دیدگاهی نزولی در ارتباط با قیمت یک دارایی دارند.

محدوده خنثی

وقتی که این شاخص در محدوده ۵۰ باشد، نشان‌دهنده وضعیت خنثی (Neutral) است؛ یعنی نه کسی فکر می‌کند قیمت بیت کوین بیش از اندازه بالاست و نه کسی تصور می‌کند که قیمت بیت کوین پایین‌تر از چیزی است که باید باشد؛ در واقع این محدوده، نوسانات منطقی بازار را نشان می‌دهد و انگار نوعی توازن در بازار برقرار است. در بیشتر موارد، هنگامی که شاخص ترس و طمع در محدوده خنثی باشد، معامله‌گران نوسانات آن را زیر نظر می‌گیرند تا ببینند در ادامه چه پیش می‌آید.

محدوده طمع در شاخص ترس و طمع

زمانی که شاخص بین ۵۰ تا ۷۵ باشد، می‌گوییم که طمع (Greed) در بازار حاکم است؛ یعنی مردم مشتاق به خرید هستند و توجه چندانی به قیمت بالای آن در موقعیت فعلی ندارند؛ پس می‌توان گفت که طمع یعنی احتمال صعود قیمت، بیشتر از نزول آن است، چراکه معامله‌گران همچنان خواهان خرید یک دارایی هستند.

محدوده طمع شدید

طمع شدید (Extreme Greed) به زمانی گفته می‌شود که شاخص بین ۷۵ تا ۱۰۰ در حال نوسان است. در این زمان، به دو گونه می‌توان آن را تفسیر کرد؛ اول آن که قیمت بیش از اندازه بالاست و معامله‌گران بدون منطق در حال خرید هستند و دو آن که خوش‌بینی آنها به بازار و نوسانات صعودی آن تا حدی است که آنها را به خرید وادار می‌کند.

عوامل مؤثر در شاخص ترس و طمع

برای محاسبه این شاخص، شش معیار به کار می‌رود و هر معیار دارای سهمی در این شاخص است. نوسانات، ارزش بازار، شبکه‌های اجتماعی، نظرسنجی‌ها در فضای مجازی، سلطه دارایی بر بازار و روندهای دارایی، شش عاملی هستند که بر پایه آنها، شاخص ترس و طمع محاسبه می‌شود.

نوسانات

برای محاسبه این شاخص، نوسانات ۳۰ و ۹۰ روز یک دارایی را بررسی می‌کنند. هر چه نوسانات صعودی بیشتر باشد، شاخص به‌سمت طمع و هر چه نوسانات شدید نزولی بیشتر باشد، شاخص به‌سمت ترس حرکت می‌کند. شایان ذکر است که افزایش غیرطبیعی یک دارایی،‌ نشان می‌دهد که ترس جو حاکم بر بازار است. سهم نوسانات در محاسبه شاخص ۲۵ درصد است.

ارزش بازار

ارزش بازار و حجم معاملات با سهمی ۲۵ درصدی، یکی دیگر از عناصر مهم در محاسبه این شاخص هستند. در این مورد نیز نوسانات ۳۰ و ۹۰ روزه ارزش و حجم معاملات بررسی می‌شود.

مطلب پیشنهادی  دامیننس بیت کوین یا سلطه بیت کوین چیست؟ + کاربردها

شبکه‌های اجتماعی

برای محاسبه شاخص ترس و طمع، از فعالیت‌ها در شبکه‌های اجتماعی هم استفاده می‌شود. تعداد مطالب مرتبط با یک دارایی، بازخوردها و تعاملات کاربران با چنین مطالبی، بیانگر نوع احساساتی است که مردم نسبت به آن دارند؛ در نتیجه می‌توان با تکیه بر این داده‌ها، تا حدی نتیجه‌گیری کرد که تصور عموم و توجه آنها به یک دارایی به جهتی سوق دارد. این عامل سهمی ۱۵ درصدی در محاسبه شاخص دارد.

نظرسنجی‌ها

نظرسنجی‌هایی که در بازه‌های یک هفته‌ای از معامله‌گران انجام می‌گیرد، نقشی ۱۵ درصدی تعیین شاخص ترس و طمع دارد. با بررسی نظرات آنها در مورد یک دارایی و به‌طور کلی یک بازار، می‌توان اطلاعات مفیدی در این بازه کسب کرد.

سلطه بر بازار

این که یک دارایی یا رمزارز، چه میزان نفوذی در بازار دارد و سهم آن در مقایسه با دیگر ارزها، از بازار چقدر است، اهمیت بالایی دارد. سلطه بر بازار تأثیری ۱۰ درصدی در این شاخص دارد. مثلاً فرض کنید سلطه بیت کوین کم می‌شود و آلت کوین‌ها نفوذ بیشتری در بازار پیدا می‌کنند؛ در این صورت مردم با طمع بیشتری برای خرید آلت کوین‌ها دارند، چراکه نمی‌خواهند از موج بعدی صعود قیمت جا بمانند. عکس این مسئله هم برقرار است.

روندها

مثلاً‌ اگر تعداد جستجوها در مورد کلمه انگلیسی Bitcoin در گوگل بیشتر شود، می‌توان نتیجه گرفت که مردم توجه بیشتری به بیت کوین دارند و این یعنی طمع آنها نسبت به ورود به بازار بیشتر شده است. صد البته این زمانی است که روند بیت کوین صعودی باشد. در مورد روند نزولی، عکس این قضیه وجود دارد و می‌توان با بررسی تعداد جستجوها در گوگل، تفسیری دیگر از داده‌ها کرد. روندها هم تأثیری ۱۰ درصدی در محاسبه این شاخص دارند.

چگونه می‌توان از شاخص ترس و طمع در معاملات استفاده کرد؟

اگر نگاهی به نمودار تاریخی شاخص ترس و طمع بیندازیم‌ و آن را با نمودار قیمت بیت کوین مقایسه کنیم، می‌فهمیم که می‌توان به کمک آن نقاط ورود و خروج در بازار را پیدا کرد.

مثلاً زمانی که شاخص در محدوده خنثی قرار دارد، با تلفیق آن با تحلیل تکنیکال و پیش‌بینی روند صعودی، می‌توان وارد بازار شد. در واقع شاخص ترس و طمع می‌تواند تأییدکننده تحلیل تکنیکال شما باشد.

در طرف دیگر، زمانی که شاخص به محدوده طمع شدید وارد شد، می‌توان با تلفیق آن با تحلیل‌های تکنیکال، تصمیم گرفت که آیا زمان خروج از بازار فرا رسیده یا نه.

برخی از معامله‌گران و تحلیل‌گران، از شاخص ترس و طمع به‌عنوان جایگزینی برای شاخص قدرت نسبی (RSI) استفاده می‌کنند؛ چراکه این شاخص می‌تواند همانند RSI، وضعیت اشباع خرید یا اشباع فروش در بازار را مشخص کند.

مطلب پیشنهادی  شکست قیمت (بریک اوت) در تحلیل تکنیکال چیست؟

شاخص ترس و طمع و FOMO

فومو

پیش از آن که ارتباط میان شاخص ترس و طمع و ترس از عقب افتادن (Fear of Missing Out) را تشریح کنیم، بهتر است کمی در مورد این ترس صحبت کنیم.

فومو چیست؟

فومو یا ترس از عقب افتادن به ترسی گفته می‌شود که فرد در آن تصور می‌کند از بقیه عقب افتاده است. فرض کنید دوستان شما بیت کوین خریده‌اند و طی یک ماه، ۱۰۰ درصد سود کرده‌اند. شما کم‌کم به این فکر می‌افتید که نکند از دوستانتان عقب بیفتید. در این زمان بدون در نظر گرفتن شرایط فعلی بازار، بیت کوین می‌خرید. این ورود شما به بازار، از روی احساسات بوده و هیچ منطقی پشت آن نیست. در این مثال، شما گرفتار ترس از عقب افتادن شده‌اید.

نباید فراموش کرد که ترس از عقب افتادن مخصوص بازارهای مالی نیست و ممکن است در شرایط مختلف و حتی ساده نظیر مد و لباس هم گرفتار آن شوید.

فومو در بازارهای مالی تبعاتی را به همراه دارد و حتی می‌تواند روی شرایط بازار تأثیرگذار باشد. عموماً فوموهای شدید به حباب‌ها ختم می‌شود.

فرض کنید هزاران نفر مثل مثالی که پیش‌تر زدیم عمل کنند و بیت کوین بخرند. این خریدهای هنگفت می‌تواند قیمت بیت کوین را در یک بازه کوتاه به‌شدت تکان دهد. کمی بعد و با خوابیدن جو پیرامون دارایی، سرمایه‌گذاران و معامله‌گران از بازار خارج می‌شوند و در نهایت حباب می‌ترکد.

در واقع نقطه شروع فومو، می‌تواند نقطه ورود خوبی در بازار باشد، ولی این تنها در صورتی است که با منطق و تحلیل همراه باشد و نه از روی احساسات.

چه ارتباطی میان فومو و شاخص ترس و طمع وجود دارد؟

یکی از ابزارهایی که معامله‌گران می‌توانند با استفاده از آن نقاط ورود و خروج خود در یک حباب را تعیین کنند، شاخص ترس و طمع است.

از همین رو است که می‌گویند شاخص ترس و طمع برای تحلیل احساسات بازار، ابزاری بسیار مناسب است. شما می‌توانید با تشخیص درست نقطه خروج از روی شاخص ترس و طمع، زمانی که همه در لبه پرتگاه از دست دادن سرمایه قرار دارند، از بازار خارج شده و سود خوبی کسب کنید. نباید فراموش کرد که این کار مستلزم تحلیل درست و آگاهی کامل از شرایط بازار است. از سوی دیگر، فرض را بر این گذاشته‌ایم که فرد در انتخاب نقطه ورود دقت کافی را به خرج داده است.

سخن پایانی

شاخص ترس و طمع در کنار تحلیل‌های تکنیکال و استفاده از ابزارهای دیگر در تحلیل احساسات بازار، می‌تواند ابزاری مناسب برای تعیین جهت حرکت یک بازار و در نتیجه انتخاب نقاط مناسب ورود و خروج باشد.

در نتیجه، با انتخاب استراتژی مناسب می‌توان از شاخص ترس و طمع بهترین استفاده را کرد.

دسته بندی مطالب
مطالب مرتبط
مطالب مرجع

ارز دیجیتال چیست؟

بلاک چین چیست؟

متاورس چیست؟

NFT چیست؟

دیفای (DeFi) چیست؟

صرافی غیرمتمرکز چیست؟

کیف پول چیست؟

تحلیل تکنیکال چیست؟

ایردراپ چیست؟

استیکینگ ارز دیجیتال چیست؟

بیت کوین چیست؟

اتریوم چیست؟

تتر چیست؟

خرید و فروش ارز های دیجیتال
ما را دنبال کنید
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.