داموندمگ

آزادی مالی چیست؟ 9 گام برای رسیدن به آزادی مالی

DAMOND
آزادی مالی یا financial freedom

آزادی مالی یک اصطلاح رایج است که اغلب به اشتباه استفاده می‌شود و برخی آن را با ثروتمند بودن یا داشتن شغلی با درآمد بالا اشتباه می‌گیرند. البته که آزادی مالی به معنای جمع آوری ثروت زیاد نیست. شاید برای شما هم سوال شود که واقعا آزادی مالی چیست؟ در این مقاله از داموندمگ قصد داریم به این موضوع بپردازیم و یک دید جامع درباره آزادی مالی به شما بدهیم و به این سوال جواب دهیم که برای رسیدن به آزادی مالی به چه مقدار پول نیاز داریم. با ما همراه باشید.

تعریف آزادی مالی

آزادی مالی اصطلاحی است که ممکن است فرد به فرد تعریف متفاوتی داشته باشد. گفته می‌شود، آزادی مالی به معنای داشتن پول نقد، سرمایه‌گذاری و پس‌انداز کافی برای داشتن یک سبک زندگی است که برای خود و خانواده‌تان می‌خواهید. این توانایی به این معناست که پول و زمان خود را هر طور که دوست دارید صرف کنید. آزادی مالی واقعی زمانی حاصل می‌شود که دیگر مجبور نباشید برای پول کار کنید، و در عوض، پول شما برای شما کار می‌کند. درواقع آزادی مالی نقطه‌ای از زندگی است که می‌توانید بدون نگرانی در مورد هزینه‌ها زندگی راحتی داشته باشید. زمانی می‌توان گفت شما آزادی مالی دارید که بتوانید زمان بیشتری را با عزیزان خود بگذرانید، خود را وقف علاقه خود کنید یا به حرفه‌ای مشغول شوید که همیشه آرزوی آن را داشته‌اید.

دفتر حمایت مالی مصرف کننده و آژانس فدرال مسئول اجرای قوانین مالی مصرف کننده در ایالات متحده، چهار معیار زیر را برای تعریف آزادی مالی شناسایی و معرفی کرده است:

  • کنترل کامل بر امور مالی روزانه و ماه به ماه
  • پیشرفت مداوم در جهت دستیابی به اهداف مالی میان مدت و بلند مدت
  • توانایی جذب هرگونه شوک مالی
  • توانایی انتخاب‌هایی که منجر به یک زندگی شاد و رضایت‌بخش می‌شود، بدون اینکه نگران پول باشید

توجه داشته باشید که برای اینکه از نظر مالی آزاد باشید، باید یک درآمد غیرفعال مکرر داشته باشید، نه فقط پس انداز، چرا که اگر جریان ثابت پول نداشته باشید، پس اندازها دیر یا زود تمام می‌شوند. درآمد پسیو یا غیرفعال به درآمدی گفته می‌شود که از منبعی غیر از کارفرما یا پیمانکار برای شما تامین می‌شود. طوری که خودکار و بدون نیاز به انجام کارهای فعال زیادی باشد. به عنوان مثال، درآمد منظم از املاک اجاره‌ای، مشارکت محدود، بازاریابی وابسته، سهام، سود سهام و غیره  را می‌توان به عنوان درآمد پسیو در نظر گرفت.

وقتی از نظر مالی آزاد هستید چه اتفاقی می افتد؟

آزادی مالی چه منابعی دارد؟

آزادی مالی دنیایی از فرصت‌ها را در تمام زمینه‌های زندگی به همراه دارد. حتی لازم نیست بدانید پس از دستیابی به آزادی مالی دقیقاً می‌خواهید چه کاری انجام دهید. زمانی که شما آزادی مالی دارید می‌توانید تمام زمان و منابع خود را برای انجام کارهایی که همیشه آرزوی انجامشان را داشتید، بدون نگرانی درمورد درآمد، انجام دهید. در ادامه به معرفی چند مورد از کارهایی که با داشتن آزادی مالی می‌توان به آن‌ها پرداخت، می‌پردازیم:

  • دیگر لازم نخواهد بود نگران چیزهایی مانند رقابت سخت برای افزایش دستمزد یا ارتقاء شغلی باشید، مخصوصا شغلی که حتی علاقه‌ای به ادامه دادن آن ندارید.
  • در صورت داشتن آزادی مالی، حتی می‌توانید حرفه‌ای با درآمد پایین‌تر را انتخاب کنید که به نظر شما رضایت‌بخش‌تر است.
  • از نظر مالی برای هر شرایط اضطراری آمادگی خوبی خواهید داشت، هر چیزی که ممکن است اتفاق بیفتد، خواه بیماری، جراحت، ضررهای تجاری یا از دست دادن دارایی باشد. شما در مقابل تمام این موارد و مدیریت آن‌ها ایمنی لازم را خواهید داشت.
  • زمانی که آزادی مالی دارید، استرس شما کاهش پیدا می‌کند و می‌توانید تمرکز بالاتری را در زندگی تجربه کنید.
  • با داشتن آزادی مالی شما توانایی ارزیابی مجدد اولویت‌های خود در زندگی را بدون هیچ دغدغه‌ای به دست می‌آورید.
  • شما امکان صرف زمان خود را به سرگرمی‌هایی خواهید داشت که همیشه علاقه‌مند به انجام آن‌ها بوده‌اید. یا حداقل، از اینکه امور مالی شما مرتب است و هزینه‌های زندگی یا بودجه‌های اضطراری مشکلی برای به وجود نخواهد آورد، خیالتان راحت است.

تفاوت آزادی مالی با استقلال مالی

تفاوت آزادی مالی و استقلال مالی

امنیت مالی، استقلال مالی و آزادی مالی اصطلاحاتی هستند که معمولا به جای یکدیگر استفاده می‌شوند. با این حال، لازم است بدانید که این موارد معنای یکسانی ندارند. در ادامه هر کدام را با تعاریف دقیق بررسی می‌کنیم.

امنیت مالی: اولین مرحله برای دستیابی به آزادی مالی واقعی، امنیت مالی است. داشتن امنیت مالی به این معنی است که حتی اگر امروز کار خود را ترک کنید، درآمد غیرفعال کافی برای پوشش هزینه‌های اولیه زندگی خود و هزینه‌های اساسی مانند غذا، سرپناه و لباس را دارید.

استقلال مالی: این دومین نقطه عطف مهم در دستیابی به آزادی مالی است. برای رسیدن به استقلال مالی کافی است شما به اندازه کافی درآمد غیرفعال به دست آورید تا سبک زندگی فعلی خود را حتی بدون شغل حفظ کنید.

آزادی مالی: آزاد بودن از نظر مالی به این معنی است که درآمد شما از منابع درآمد غیرفعال به اندازه کافی بزرگ است تا با سبک زندگی شما مطابقت داشته باشد و نیاز به تغییر سبک زندگی خود نداشته باشید.

قدم هایی برای رسیدن به آزادی مالی

برای اینکه به آزادی مالی برسید، باید چند نکته اساسی را رعایت کنید. به عنوان مثال، شما باید تمام بدهی‌های خود را بپردازید (مانند بدهی‌های کارت اعتباری یا وام‌های دانشجویی و غیره). سپس باید یک شبکه ایمنی از صندوق پس انداز بسازید و هوشمندانه سرمایه گذاری کنید تا یک جریان ثابت درآمد غیرفعال ایجاد کنید. تا زمانی که ثروتمند به دنیا نیامده‌اید، هیچ جایگزینی برای سخت کوشی و برنامه ریزی برای صعود وجود ندارد. اولین قدم این است که در مورد آنچه می‌خواهید به دست بیاورید شفاف باشید و  سپس بر اساس آن برنامه ریزی کنید. در ادامه به معرفی یک رویکرد گام به گام که اکثر کارشناسان معرفی می‌کنند می‌پردازیم:

مطلب پیشنهادی داموندمگ:  خرید در کف و فروش در سقف

چطور می‌توان به آزادی مالی رسید؟

چطور می توان به آزادی مالی رسید

ابتدا تعریف کنید که آزادی مالی برای شما چه معنایی دارد. فهمیدن این موضوع نسبتاً آسان است، فقط تصور کنید اگر پول و کسب درآمد یک مشکل نبود، روزهای خود را چگونه سپری می‌کردید. این نسخه شخصی شما از آزادی مالی است.

در مرحله بعد، سعی کنید برآورد کنید که برای انجام آن زندگی که همیشه آرزویش را داشتید، به چه مقدار پول نیاز دارید. محاسبه کنید چقدر باید در ماه پس انداز کنید تا سبک زندگی ایده آل خود را تامین کنید.

برنامه ریزی دقیق و عملی برای شروع پس انداز بر اساس آن انجام دهید. تا جایی که می‌توانید هزینه‌های غیرضروری را کاهش دهید و آن پول را پس انداز کنید.

به همین ترتیب، یک برنامه سرمایه گذاری ترسیم کنید و سرمایه گذاری استراتژیک را شروع کنید. سبد سرمایه گذاری خود را برای محافظت در برابر شرایط نامطلوب بازار در آینده متنوع کنید. علاوه بر این، مشاوره با یک متخصص مالی را در نظر بگیرید که می‌تواند به شما در یافتن گزینه‌های سرمایه گذاری قابل اعتماد و سودآور کمک کند.

یک سبک زندگی ساده و مقرون به صرفه اغلب به شما کمک می‌کند. بنابراین سعی کنید تا جایی که عملاً ممکن است کمتر از توان مالی خود زندگی کنید و از صرف هزینه‌های بیهوده برای رضایت‌های کوتاه مدت خودداری کنید.

به یاد داشته باشید، انضباط مالی بسیار مهم است، و هدف شما از دستیابی به آزادی مالی بدون آن تنها یک رویا خواهد بود.  هرچه زودتر شروع به کار روی برنامه خود کنید، بهتر است. بهترین زمان برای شروع پس انداز و سرمایه گذاری در اوایل 20 سالگی است. دومین زمان بهتر اکنون است، بدون هیچ تأخیری.

9 گام عملی برای رسیدن به آزادی مالی

طبق مواردی که گفته شد، آزادی مالی این است که بتوانید با پول خود آنچه را که می‌خواهید انجام دهید. داشتن منابع، امنیت و انعطاف‌پذیری در زندگی به شما این امکان را می‌دهد که به‌جای عقب ماندن در امور مالی، به رویاهای خود دست پیدا کنید. آزادی مالی یک هدف مشترک برای همه انسان ها است، اما چیزی نیست که به راحتی به دست آید. با این حال، مراحل خاصی وجود دارد که می‌توانید برای شروع از آن‌ها استفاده کنید. در ادامه 9 گام عملی برای رسیدن به آزادی مالی را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

1- مشخص کردن وضعیت مالی فعلی

برای رسیدن به آزادی مالی چقدر پول لازم است

وضعیت مالی فعلی شما مشخص می‌کند که چطور باید دارایی‌های خود را مدیریت کنید. به عبارت دیگر، جایی که هستید تعیین می‌کند که در ادامه باید چه مسیری را انتخاب کنید. بنابراین باید این موارد را کاملا مشخص کنید:

در حال حاضر چه میزان سرمایه دارید؟ فهرست کاملی از دارایی‌ها و بدهی‌های خود ایجاد کنید. دارایی‌های شما می‌تواند شامل پول نقد در پس‌انداز، سهام و اوراق قرضه گرفته تا خودروها یا املاکی که کاملاً مالک آن‌ها هستید و می‌توانید در صورت لزوم بفروشید، باشد.

بدهی ها: شامل هرگونه پول بدهی بابت کارت‌های اعتباری، وام‌های دانشجویی یا وام مسکن است.

چقدر هزینه می‌کنید؟ شامل هزینه‌های ثابت (مانند پرداخت‌های اجاره یا وام مسکن) و مخارج اختیاری (مانند غذا خوردن یا خرید) می‌شود.

شما باید اهداف پس انداز بلندمدت خود را در این دسته قرار دهید، مانند صندوق‌های بازنشستگی یا حساب‌های پس انداز دانشگاه. بنابراین چقدر در سال درآمد دارید؟ چقدر می‌توانید پس انداز کنید؟

این‌ها سوالات مهمی هستند زیرا به شما می‌گویند که چقدر سریع می‌توانید به آزادی مالی دست یابید و اطمینان حاصل کنید که اهداف واقع بینانه برای خود تعیین می‌کنید. بنابراین، درآمد خود را در نظر بگیرید و هزینه تمام نیازها، خواسته ها و اهداف پس انداز بلندمدت خود را کم کنید. سپس باقیمانده را بر 12 تقسیم کنید تا یک عدد ماهانه برای مقداری که باید در هر ماه پس انداز کنید به دست آورید. دانستن میزان خرج کردن، درآمد و پس اندازتان برای دستیابی به آزادی مالی بسیار مهم است، چرا که شما با دانستن این اعداد می‌توانید اهداف واقع بینانه ای برای خود مشخص کنید و عادت های پس انداز درستی را در خود ایجاد کنید.

2- اهداف مالی خود را تعیین کنید

مشخص کردن اهداف مالی

اهداف مالی دلیل تلاش شما برای آزادی مالی است. این اهداف باید خاص، قابل اندازه گیری، قابل دستیابی و واقع بینانه باشند. به عنوان مثال، اگر هدف شما کسب درآمد 100 هزار دلاری در سال در طی دو سال آینده باشد، این خیلی واقع بینانه نیست، مگر اینکه سابقه خوبی در کسب درآمد داشته باشید یا مهارت‌هایی داشته باشید که در این تلاش به شما کمک کند.

از طرفی، اگر هدف شما این است که تا ده سال آینده، 20 هزار دلار برای بازنشستگی پس انداز کنید، اما تنها 25 سال سن دارید و هنوز پس انداز نکرده‌اید و هنوز باید وام‌های دانشجویی را پرداخت کنید، به نظر می‌رسد که رسیدن به این عدد کمی دشوار است. اما اگر از همین امروز پس انداز کنید و تصمیمات عاقلانه‌ای برای سرمایه گذاری بگیرید، امکان پذیر خواهد بود.

وقتی به برنامه‌های بلندمدت خود برای آزادی مالی فکر می‌کنیم، از خواسته‌های کوتاه‌مدتی که ممکن است سرگرم‌کننده به نظر برسند، اما ارزش قربانی کردن رفاه آینده‌مان را ندارند، منصرف می‌شویم. اهداف مالی به ما کمک می‌کنند به جای اینکه حواسمان را به چیزهای گذرا بدهیم، به کسب درآمد بیشتر و پس انداز فکر کنیم. به این فکر کنید که اگر برای رسیدن به هدف مالی خود پیشرفتی ندارید، چه چیزی باید تغییر کند؟ ارتباط اهداف مالی این است که به شما کمک می‌کنند با انگیزه و متمرکز بمانید. شما می‌توانید برای خودتان مدت زمان مشخص برای رسیدن به اهداف تعیین کنید، اما بررسی منظم پیشرفت مالی مهم تر است. اگر هیچ پیشرفتی برای رسیدن به اهداف شما اتفاق نمی‌افتد، احتمالا شما نیاز به تغییراتی در شرایط کاری خود دارید.

3- یک لیست بودجه بسازید

آزادی مالی

بودجه شما شامل درآمد، هزینه و پس انداز است. این کار به شما کمک می‌کند تا متوجه شوید درآمد شما صرف چه چیزهایی می‌شود. شما می‌توانید از نرم افزارهای مختلفی مانند Mint یا اکسل برای انجام این کار استفاده کنید. پس از ایجاد لیست بودجه هر یک یا دو هفته یک‌بار زمانی را صرف تعیین میزان پول برای سایر هزینه‌ها کنید. این عدد نشان می‌دهد که چه مقدار جریان نقدی اضافی بیش از آنچه که هر ماه فقط برای پرداخت هزینه‌های اساسی زندگی مانند پرداخت‌های اجاره/ وام مسکن یا خواربار مورد نیاز است، برای شما باقی می‌ماند. به این صورت شما می‌توانید متوجه شوید کجای کار ایراد دارد، آیا درآمد کافی ندارید، یا در هزینه‌ها زیاده روی می‌کنید. یا اگر بیشتر از هزینه‌ها، درآمد ایجاد کرده اید، برای پس انداز خود به دنبال سرمایه گذاری باشید. با این اطلاعات، درک بیشتری از درآمد و هزینه‌های ماهانه و همچنین زمینه‌های بالقوه برای بهبود خواهید داشت.

مطلب پیشنهادی داموندمگ:  یافتن NFTهای ارزان؛ چگونه توکن ها را قبل از افزایش بهای آنها پیدا کنیم؟

4- ایجاد یک صندوق پس انداز اضطراری

صندوق اضطراری ذخیره پولی است که در حسابی جدا از حساب اصلی خود نگهداری می‌کنید. هدف از این صندوق استفاده در مواقع اضطراری است. شما باید مبلغی معادل سه ماه از هزینه‌های ماهانه خود را به عنوان بخشی از صندوق اضطراری خود ذخیره کنید. به این معنا که اگر چیزی بدون هیچ هشداری پیش بیاید و باعث شود شما بدهکار شوید، حداقل مقداری پس انداز خواهید داشت که می‌تواند به پرداخت آن بدهی ها کمک کند. این موضوع بسیار مهم است زیرا به شما آرامش می‌دهد و با اطمینان از اینکه پول موجود در حساب اصلی شما قبلاً برای هزینه‌های خاصی تخصیص داده شده است، از عادت‌های بد خرج کردن جلوگیری می‌کند.

اما چگونه می‌توان یک صندوق اضطراری ایجاد کرد؟ اول از همه، حداقل سه ماه در هزینه‌ها صرفه جویی کنید. اگر توانایی مالی بیشتری دارید، سعی کنید مبلغ بیشتری را پس انداز کنید. ایجاد یک صندوق اضطراری نیازمند زمان است و لازم است بدانید که این هزینه را فقط باید صرف موارد اضطراری کنید. با این حال، هنگامی که به اندازه کافی پول در صندوق اضطراری خود پس انداز کردید، می‌توانید از آن برای هر کاری که پیش می آید استفاده کنید. این صندوق می‌تواند با ایجاد آرامش و جلوگیری از عادت های بد خرج کردن، به رسیدن به هدف کمک کند.

5- بدهی‌های با بهره بالا را پرداخت کنید

پرداخت بدهی های مالی

بدهی با بهره بالا هر نوع بدهی است که دارای نرخ بهره بالاتری نسبت به سایر بدهی ها باشد. این وام ها شامل کارت‌های اعتباری، وام‌های شخصی و وام‌های خودکار است. این نوع وام اغلب برای خرید اقلام بزرگ مانند اتومبیل یا خانه استفاده می‌شود، زیرا می‌توان آن‌ها را به سرعت و به راحتی با تلاش کمی دریافت کرد. با این حال، پرداخت‌های ماهانه بالایی که برای این نوع وام‌ها انجام می‌دهید می‌تواند در طول زمان بسیار زیاد شود. به خصوص اگر بیشتر درآمد شما به جای پس انداز برای بازنشستگی یا سرمایه گذاری روی خود، به سمت بازپرداخت هر ماه وام ها باشد. به همین دلیل است که پرداخت بدهی با بهره بالا قبل از حرکت به سمت سایر اهداف مالی مهم است. شما با پرداخت این وام ها، در ماه‌های آینده قادر خواهید بود جریان نقدینگی بیشتری داشته باشید و آن را صرف سرمایه گذاری‌های هوشمندانه کنید.

6- برای آینده خود سرمایه گذاری کنید

سرمایه گذاری یک راه عالی برای رشد پول شما در طول زمان است. شاید شنیده باشید که سرمایه گذاری شامل ریسک است، اما آنقدرها هم که به نظر می‌رسد سخت نیست. چند قانون اساسی برای سرمایه‌گذاری وجود دارد که می‌تواند به شما کمک کند تا با اعتماد به نفس این کار را انجام دهید:

از سرمایه گذاری‌های کم شروع کنید. سرمایه‌گذاری کاری نیست که بتوانید یک شبه انجام دهید، زمان می‌برد تا سرمایه‌گذاری‌های شما به ثمر برسد. بنابراین با مبلغی شروع کنید که برای بودجه‌تان منطقی است و سپس با کسب تجربه آن را افزایش دهید. این سرمایه گذاری حتی می‌تواند سرمایه گذاری روی خودتان از طریق آموزش باشد. این نوع سرمایه گذاری به شما کمک می‌کند تا مهارت های لازم برای ایمن سازی مشاغل با درآمد بالاتر را بعداً در آینده به دست آورید!

گاهی اوقات مایل به از دست دادن پول باشید (و وقتی این اتفاق افتاد وحشت نکنید). گاهی اوقات، ما به ناچار با پول خود تصمیمات بدی خواهیم گرفت. اما بخشی از هوشمندی در مورد پول به معنای درس گرفتن از آن اشتباهات است، بنابراین ما در موقعیت‌های مشابه در اداره امور مالی خود عملکرد بهتری خواهیم داشت. سرمایه گذاری در آینده می‌تواند به شما در دستیابی به آزادی مالی کمک کند. سرمایه گذاری یک بازی طولانی مدت است، بنابراین گاهی از از دست دادن پول نترسید. همچنین مهم است که به یاد داشته باشید که سرمایه گذاری فقط کسب درآمد نیست. سرمایه گذاری شامل یادگیری نحوه مدیریت ریسک و تصمیم گیری است که شما را در مسیر دستیابی به اهدافتان قرار می‌دهد. سرمایه گذاری یک راه عالی برای رشد پول شما است. در ابتدا می‌تواند ترسناک باشد، اما آنقدرها هم که به نظر می‌رسد سخت نیست.

7- یک کسب و کار راه اندازی کنید

آزادی مالی

می‌توانید با تحقیق در مورد موضوعی که به آن علاقه دارید یا حتی  نوع مهارت‌هایی  که می‌تواند برای دیگران مفید باشد، شروع کنید. این مهارت ها می‌تواند شامل مواردی باشد که ارزش به اشتراک گذاشتن با دیگران را داشته باشند. این موضوع می‌تواند به مرور زمان برای شما درآمد ایجاد کند. بنابراین لازم نیست از ابتدا کار بزرگی انجام دهید، اجازه ندهید ترس شما را فلج کند.حتی یک وبلاگ می‌تواند در صورت انجام صحیح (با صرف زمان کافی برای تمرین) مقداری درآمد مازاد برای شما ایجاد کند.

نکته کلیدی در اینجا این است که به تدریج چیزی بسازید که در نهایت به اندازه کافی پایدار باشد تا آزادی مالی را فراهم کند. این به شما کمک می‌کند که به شغل دوم احتیاج نداشته باشید و در عین حال سطح استرس خود را نیز پایین نگه دارید. راه اندازی یک کسب و کار یکی از بهترین راه‌ها برای دستیابی به آزادی مالی است، اما همیشه آسان نیست. انواع مختلفی از کسب و کارها وجود دارند که می‌توانند برای شما راه درآمدزایی باشند، در حالی که ممکن است به صرف زمان یا هزینه زیاد هم نیاز نداشته باشید. به عنوان مثال، فروش آنلاین محصولات از طریق آمازون، Etsy یا.eBay  با این حال، اگر مایل به صرف زمان و تلاش هستید، می‌توانید استقلال بیشتری از کار در خانه پیدا کنید. همچنین ممکن است علاقه مند به راه اندازی یک وبلاگ یا وب سایت یا ایجاد پادکست باشید که در آن سایر کارآفرینان افکار خود را در مورد چگونگی دستیابی به اهداف خود به اشتراک بگذارند. راه‌های زیادی برای انجام این فرآیند وجود دارد، اما مهمتر از همه این است که کار شما برای مردم ارزش داشته باشد.

مطلب پیشنهادی داموندمگ:  نهنگ ارز دیجیتال کیست؟ حقایقی اعجاب‌انگیز درباره نهنگ ها

8- کمتر از درآمدتان خرج کنید

کمتر از درآمد خود خرج کنید

خرج کردن کمتر از درآمد، مهم ترین اصل آزادی مالی است. این کار به شما امکان می‌دهد پول بیشتری پس انداز و سرمایه گذاری کنید، که به نوبه خود به ایجاد ثروت کمک می‌کند. اولین قدم برای دستیابی به این هدف، درک تفاوت بین نیازها و خواسته ها است. نیازها چیزهایی هستند که باید خریداری شوند (مانند غذا، پوشاک)، در حالی که خواسته ها اقلامی هستند که می‌توان آن‌ها را خریداری کرد اما برای بقا یا آسایش ضروری نیستند (مانند بستنی). تشخیص تفاوت نیاز و خواسته بسیار اهمیت دارد، زیرا می‌تواند منجر به خرج بیش از حد برای خریدهای غیر ضروری شود. عدم تشخیص درست می‌تواند مانع از رسیدن شما به اهداف مالی شود. همچنین بسیار مهم است که اطمینان حاصل کنید که هزینه‌های شما با ارزش‌های شما همسو باشد.

9- میزان پیشرفت خود را اندازه گیری کنید

برای دستیابی به آزادی مالی، پیگیری پیشرفت مالی ضروری است. از این گذشته، اگر هدف را مشخص نکنید، نمی‌توانید انتظار داشته باشید که به هدف برسید. راه‌های زیادی وجود دارد که می‌توانید اهداف و عملکرد مالی خود را ردیابی کنید، شما می‌توانید از یک دفترچه برای ثبت آمار مالی خود استفاده کنید. این آمارها می‌تواند شامل درآمد، هزینه‌ها، ارزش خالص و اطلاعات مالی دیگر باشد. ژورنال شما همچنین باید شامل یادداشت هایی در مورد هر رویداد مالی باشد. اهداف مالی و اقداماتی که برای رسیدن به آن‌ها برداشته‌اید را یادداشت کنید. این کار می‌تواند به شما کمک زیادی کند.

برای رسیدن به آزادی مالی به چه مقدار پول نیاز دارید؟

برای رسیدن به آزادی مالی چقدر پول لازم است

 

در مورد مقدار پول مورد نیاز برای رسیدن به آزادی مالی، هیچ پاسخ یکسانی برای همه وجود ندارد زیرا این مقدار بسته به عوامل مختلف از جمله اهداف و سبک زندگی از فردی به فرد دیگر متفاوت است. گفته می‌شود، مقدار پولی که برای دستیابی به آزادی مالی نیاز دارید، عموماً تابعی از درآمد سالانه و هزینه‌های زندگی مورد انتظار شما در سال است. برای یک ایده کلی، می‌توانید از “قانون 25 برابری برای بازنشستگی” برای محاسبه میزان نیاز به آزادی مالی استفاده کنید. قانون 25x نسبتاً ساده است و با این فرض کار می‌کند که درآمد سالانه بازنشستگی که انتظار دارید را از پس انداز درآمد فعلی به دست بیاورید، به این ترتیب که:

ابتدا مشخص کنید که پس از بازنشستگی قصد دارید چه نوع سبک زندگی را دنبال کنید.

در مرحله بعد، سعی کنید یک بودجه تقریبی تهیه کنید که به شما امکان می‌دهد سبک زندگی پس از بازنشستگی را حفظ کنید.

مطمئن شوید که تورم را در نظر گرفته اید و مقداری را که هر سال به آن نیاز دارید محاسبه کنید.

این مقدار را در 25 ضرب کنید تا یک ایده کلی از میزان پس انداز مورد نیاز تا زمان بازنشستگی بدست آورید. به عنوان مثال، اگر انتظار دارید سبک زندگی پس از بازنشستگی سالانه 70000 دلار هزینه داشته باشد، باید حدود 1.75 میلیون دلار قبل از بازنشستگی پس انداز کنید.

سخن پایانی

هیچ وقت برای دستیابی به آزادی مالی واقعی دیر نیست. با این حال، همانطور که قبلاً گفتیم، هر چه زودتر شروع کنید، کار برای شما آسان تر می‌شود. اگر با نرخ مناسبی پس انداز کنید، بدهی‌های خود را به حداقل برسانید و اعتبار خود را کنترل کنید، شانس شما برای دستیابی به آزادی مالی به میزان قابل توجهی افزایش می یابد. بنابراین، اگر قبلاً این کار را نکرده‌اید، ممکن است بخواهید هرچه سریعتر شروع به کار کنید. اطلاع از بازارها و اخبار مالی به شما کمک می‌کند تا به فرصت‌های سرمایه گذاری جذابی برسید و در عین حال به شما کمک می‌کند تا سبد سرمایه گذاری خود را مطابق با شرایط بازار تنظیم کنید. همچنین شما می‌توانید برای اینکه راحت تر به آزادی مالی برسید، با یک متخصص مالی نیز مشورت کنید.

سوال های متداول

1- آزادی مالی به چه معناست؟

آزادی مالی به معنای داشتن پول نقد، سرمایه‌گذاری و پس‌انداز کافی برای داشتن یک سبک زندگی است که برای خود و خانواده‌تان می‌خواهید. آزادی مالی واقعی زمانی حاصل می‌شود که دیگر مجبور نباشید برای پول کار کنید، و در عوض، پول شما شروع به کار برای شما کند.

2- چگونه به آزادی مالی برسم؟

برای اینکه خود را از نظر مالی آزاد کنید، باید چند نکته اساسی را رعایت کنید. قبل از هرکاری باید بدهی‌های خود را صفر کنید. بعد از آن باید یک صندوق پس انداز ایمن ایجاد کنید و هوشمندانه سرمایه گذاری کنید تا یک جریان ثابت درآمد غیرفعال ایجاد کنید.

3- چقدر پول برای آزادی مالی نیاز دارید؟

هیچ پاسخ یکسانی برای همه وجود ندارد. مقدار پولی که برای دستیابی به آزادی مالی نیاز دارید، عموماً تابعی از درآمد سالانه و هزینه‌های زندگی مورد انتظار شما در سال است. برای درک بهتر نحوه محاسبه مقدار پول مورد نیاز به مقاله بالا مراجعه کنید.

4- چرا آزادی مالی مهم است؟

آزادی مالی برای همه مهم است، زیرا دنیایی از فرصت‌ها را در تمام زمینه‌های زندگی به ارمغان می‌آورد. حتی لازم نیست حتماً بدانید پس از دستیابی به آزادی مالی دقیقاً می‌خواهید چه کاری انجام دهید. مهم این است که پس از رسیدن به آزادی مالی می‌توانید هرکاری که علاقه‌مند هستید را بدون دغدغه انجام دهید.

 

دسته بندی مطالب
مطالب مرتبط
مطالب مرجع

ارز دیجیتال چیست؟

بلاک چین چیست؟

متاورس چیست؟

NFT چیست؟

دیفای (DeFi) چیست؟

صرافی غیرمتمرکز چیست؟

کیف پول چیست؟

تحلیل تکنیکال چیست؟

ایردراپ چیست؟

استیکینگ ارز دیجیتال چیست؟

بیت کوین چیست؟

اتریوم چیست؟

تتر چیست؟

خرید و فروش ارز های دیجیتال
ما را دنبال کنید
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.