داموندمگ

بلاکچین فلو چیست؟ ارز دیجیتال Flow با توکن FLOW

DAMOND
بلاکچین فلو چیست؟

NFTها یا توکن‌های غیرقابل تعویض، ارزهای دیجیتال منحصربه‌فرد هستند که برای مبادله و اثبات مالکیت یک دارایی دیجیتال در یک بلاکچین استفاده می‌شوند. NFT ها که برای نمایش مواردی مانند فیلم‌ها، عکس‌ها، آثار هنری و سایر فایل‌های دیجیتال استفاده می‌شوند، درروزهای اخیر محبوبیت زیادی پیدا کرده‌اند. حجم مبادلات NFT در نیمه اول سال 2021 به 2.5 میلیارد دلار رسید. یکی از پروژه های NFT، یعنی پروژه کریپتو کیتیز (CryptoKitties)، آنقدر مورد توجه کاربران قرار گرفت که شبکه اتریوم را تحت تأثیر قرار داد. در نتیجه، توسعه دهنده کریپتو کیتیز، یعنی شرکت دپر لبز (Dapper Labs)، یک بلاکچین جدید به نام بلاکچین فلو (Flow) برای مقابله با مشکلات پیش آمده در بلاکچین اتریوم ایجاد کرد این شرکت قصد دارد بلاکچین فلو را به مهمترین و بهترین بستر برای توکن‌های NFT تبدیل کند.

بلاکچین فلو علاوه بر تلاش برای حل مشکل مقیاس پذیری، سرعت تراکنش و سهولت استفاده را نیز افزایش داده و کارمزد تراکنش را تا مقدار زیادی کاهش داده است. اگر می‌خواهید با این بلاکچین جدید و نحوه عملکرد آن آشنا شوید و بدانید که بلاکچین فلو چیست با داموندمگ همراه باشید.

بلاکچین فلو چیست ؟

فلو (Flow) یک بلاکچین سریع، غیرمتمرکز و مورد پسند توسعه‌دهندگان است که برای پشتیبانی از برنامه‌های غیرمتمرکز (DApps)، بازی‌ها و دارایی‌های دیجیتالی که روی آن‌ها اجرا می‌شوند، ساخته شده است. این بلاکچین برای افزایش مقیاس‌پذیری و سرعت بیشتر تراکنش‌ها بدون استفاده از تکنیک‌های شاردینگ (Sharding) طراحی شده است، که آن را برای بازی‌های مبتنی بر ارز دیجیتال و کلکسیون‌های NFT ایده‌آل می‌کند.

بلاکچین فلو چیست ؟

بلاکچین فلو نوید بهبود قابل توجهی در سرعت و توان عملیاتی را می‌دهد که این ویژگی‌ها با استفاده از ساختار چند نودی (multi-node) فلو به دست می‌آید. این یک تغییر در ساختار سنتی بلاکچین است که در آن نودها (nodes) کل تاریخچه تراکنش‌ها را ذخیره می‌کنند و تمام تراکنش‌ها را تأیید می‌کنند. برای کاهش بار عملیاتی نود ها، Flow شبکه خود را تقسیم می‌کند تا اجازه دهد کل تراکنش‌ها بین نودها به اشتراک گذاشته شود و هر نود بخشی از یک تراکنش را تأیید کند.

بلاکچین فلو چه مشکلاتی را حل می‌کند؟

ارائه راه حل هایی برای مشکل مقیاس پذیری اتریوم

مشکل اصلی بلاکچین اتریوم مقیاس پذیری محدود آن است. یعنی اتریوم تنها می‌تواند 13 تا 15 تراکنش در ثانیه را انجام دهد، که آن را برای استفاده در مقیاس بزرگ با مشکل مواجه می‌کند.

این مشکل دلیل اصلی بود که توسعه دهندگان کریپتو کیتیز را به ایجاد بلاکچین Flow سوق داد. زمانی که محبوبیت بازی و تعداد کاربران آن به اوج خود رسید، اتریوم دیگر نمی‌توانست از عهده افزایش تعداد تراکنش‌ها برآید. بنابراین، بلاکچین فلو در اصل برای حل مشکل مقیاس پذیری توسعه داده شد. نمونه اولیه بلاکچین فلو به توان عملیاتی 1000 تراکنش در ثانیه (TPS) دست یافت و هدف بعدی آنها توانایی 10000 تراکنش در ثانیه است.

اتریوم همچنان بر اساس الگوریتم اجماع اثبات کار (PoW) اجرا می‌شود، که در آن ماینرها برای ایجاد بلاک‌های جدید در بلاکچین برای حل مسائل پیچیده ریاضی تلاش می‌کنند. هر ماینر که موفق به حل این الگوریتم ریاضی شود، بلاک جدید را به شبکه اتریوم اضافه می‌کند و به عنوان پاداش توکن اتریوم دریافت می‌کند. با این حال، الگوریتم اجماع اثبات کار ریشه مشکل مقیاس پذیری ضعیف شبکه اتریوم است. با عرضه زمان‌بندی شده اتریوم 2.0 (ETH 2.0)، این شبکه قصد دارد به سمت اجماع اثبات سهام (PoS) حرکت کند.

بلاکچین فلو ارائه راه حل برای مشکل مقیاس پذیری اتریوم

با راه‌اندازی الگوریتم اجماع اثبات سهام، نود ها توکن‌های ETH را به اشتراک می‌گذارند تا بتوانند تراکنش‌ها را تایید کنند. نودها به صورت تصادفی انتخاب می‌شوند تا یک بلاک جدید به شبکه اضافه کنند و پاداش دریافت کنند. از آنجایی که این اعتبارسنجی ها به اندازه اجماع PoW به قدرت محاسباتی نیاز ندارند، PoS به طور قابل توجهی مصرف انرژی را کاهش می‌دهد و نیاز به استفاده از دستگاه‌‌های گران قیمت و انرژی زیاد برای استخراج اتریوم نیست.

مطلب پیشنهادی داموندمگ:  اسیک ماینر چیست؟ بررسی قدرتمندترین ابزار استخراج ارز دیجیتال

کاهش کارمزد تراکنش ها

توسعه دهندگان فلو همچنین به دنبال کاهش کارمزد تراکنش در شبکه اتریوم هستند. کاربران اتریوم برای تراکنش های شبکه هزینه گس (Gas) پرداخت می‌کنند. مقدار این کارمزدها به پیچیدگی قرارداد هوشمند اجرا شده و در دسترس بودن شبکه بستگی دارد. در برخی روزها، میانگین کارمزد گس در هر تراکنش می‌تواند تا 50 دلار نیز برسد. بلاکچین فلو برای هر تراکنش دو کارمزد دریافت می‌کند، اولین کارمزد به مقدار 0.001 FLOW (تقریبا 0.03 دلار) برای ایجاد یک حساب کاربری می‌باشد و دومین کارمزد هر تراکنش از 0.000001 FLOW شروع می‌شود.

قابلیت ویرایش قرارداد هوشمند

اتریوم برای ایجاد برنامه‌هایی طراحی شده است که بر اساس قراردادهای هوشمند اجرا می‌شوند. در بلاکچین اتریوم، قرارداد هوشمند پس از اجرای آن قابل تغییر نیست. اما قراردادهای هوشمند فلو را می‌توان به صورت قابل ویرایش و در حالت ناتمام، منتشر کرد. کاربران می‌توانند انتخاب کنند که با کد قابل ویرایشی که نویسندگان قرارداد به طور مداوم آن را به روز می‌کنند، کار کنند، یا منتظر تکمیل قرارداد هوشمند باشند. قرارداد هوشمند زمانی تغییر ناپذیر می‌شود که نویسندگان متقاعد شوند که کاملاً ایمن است و نیازی به کار بیشتر ندارد. این مزیت بهبود امنیت قراردادهای هوشمند را برای کاربران به همراه دارد.

تاریخچه بلاکچین ارز دیجیتال فلو (FLOW)

همانطور که گفته شد، کیریپتو کیتیز جزو اولین بازی‌های NFT بود که توسط شرکت دپر لبز توسعه یافت، دپر لبز یک شرکت کانادایی است که با بلاکچین اتریوم کار می‌کرد،. بازیکنان در بازی کریپتو کیتیز بچه گربه‌های مجازی را دارند، آنها را پرورش می‌دهند و خرید و فروش می‌کنند، همه این موارد توسط توکن‌های غیر قابل تعویض ERC721 انجام می‌شوند. محبوبیت این بازی پس از انتشار آن در نوامبر 2017 افزایش یافت و به سرعت به 10000 کاربر رسید، این رشد تعداد کاربران و افزایش تراکنش‌ها شبکه اتریوم را با مشکل بزرگی مواجه کرد و کارمزد تراکنش‌های اتریوم را بسیار بالا برد.

دپر لبز که مصمم به دنبال یافتن راه حلی برای این مشکل بود، دست به کار شد و یک بلاکچین جدید ایجاد کرد که دقیقاً برای کلکسیون‌های دیجیتال، بازی‌ها و سایر NFT‌ها بهینه شده بود. شرکت دپر لبز در اکتبر 2020 از طریق فروش توکن اصلی بلاکچین فلو، یعنی توکن ارز دیجیتال FLOW 18 میلیون دلار در پلتفرم کوین لیست (CoinList) جمع آوری کرد.

بلاکچین ارز دیجیتال فلو (FLOW)

به دلیل شهرت و محبوبیت زیاد بازی کریپتو کیتیز، شرکت دپر لبز توانست سرمایه گذاری‌های زیادی را برندهای بزرگ جذب کند: لیگ حرفه‌ای بسکتبال بزرگسالان آمریکا و معتبرترین لیگ بسکتبال جهان (NBA)، گروه موسیقی وارنر (بزرگترین استودیوی ضبط موسیقی ایالات متحده و سومین شرکت بزرگ در صنعت موسیقی جهان)، مسابقات داخل قفس UFC و شرکت یوبی سافت (Ubisoft).

در اواخر سال 2020، پلتفرم ان بی ای تاپ شات (NBA Top Shot)، که بازاری برای NFT با موضوع بسکتبال است، محبوبیت بسیار زیادی پیدا کردو در اوایل سال 2021، با استفاده از محبوبیت NBA Top Shot، شرکت دپر لبز توانست 305 میلیون دلار دپرآمد کسب کند و ارزش کل دارایی‌های شرکت به 2.6 میلیارد دلار رسید.

بلاکچین فلو چگونه کار می کند ؟

تفاوت سایر بلاکچین‌ها با بلاکچین فلو چیست ؟ مکانیسم PoS بلاکچین فلو به نودهایی نیاز دارد که توکن‌های FLOW را استیک (stake) کرده باشند. با این حال، اعتبارسنجی بلاک ها و تایید تراکنش‌ها در بلاکچین فلو متفاوت از سایر بلاکچین‌ها عمل می‌کند.

بلاکچین فلو شبکه خود را به بخش‌های فرعی تقسیم می‌کند تا اجازه دهد کل کار در بین نود‌ها به اشتراک گذاشته شود و هر نود فقط بخشی از تراکنش‌ها را تأیید می‌کند. این روش برای تایید تراکنش‌ها با راه حل‌هایی که توسط سایر بلاکچین‌ها برای حل مشکل مقاس پذیری ارائه داده‌اند بسیار متفاوت است. با تقسیم وظایف در نود‌ها، بلاک چین فلو قصد دارد سرعت و کارایی تراکنش‌ها را افزایش دهد.

ساختار و معماری بلاکچین فلو چیست ؟

بلاکچین فلو با استفاده از معماری چند نودی (multi-node) و چند نقشی (multi-role) فعال است. این بدان معناست که در این بلاکچین مراحل اعتبارسنجی یک تراکنش را بین چهار نوع نود مجزا تقسیم می‌شود: جمع‌آوری (collection)، اجماع (consensus)، اجرا (execution) و تأیید (verification).

یعنی هر کدام از نودها یک بخش از کار را انجام می‌دهند.

  1. نودهای جمع‌آوری (collection)، کارایی بلاکچین را با افزایش اتصال شبکه و در دسترس بودن داده برای DApps افزایش می‌دهند.
  2. نودهای اجماع (consensus) ترتیب تراکنش‌ها را تعیین می‌کنند.
  3. نودهای اجرا (execution) محاسبات مربوط به هر تراکنش را مدیریت می‌کنند و سرعت تراکنش را افزایش می‌دهند.
  4. نودهای تأیید (verification) تراکنش را دوباره بررسی می‌کنند تا از صحت محاسبات انجام شده توسط نودهای اجرا اطمینان حاصل شود.
مطلب پیشنهادی داموندمگ:  پرایوسی کوین چیست؟ کوین‌های حریم خصوصی

زبان برنامه نویسی بلاکچین فلو چیست ؟

شرکت دپر لبز یک زبان برنامه نویسی اختصاصی به نام کادنس (Cadence) را برای نوشتن قراردادهای هوشمند در بلاکچین فلو معرفی کرد. Cadence یک زبان برنامه نویسی منبع گرا است که به طور خاص برای مدیریت مالکیت دارایی های دیجیتال مانند کلکسیون ها، هنر و ارزهای دیجیتال در بلاکچین فلو ایجاد شده است. این زباندارای یک مدل داده منحصر به فرد برای دارایی های دیجیتال به نام منابع (resources) است که ایجاد، انتقال و ذخیره ایمن دارایی های دیجیتال را آسان تر می‌کند.

زبان برنامه نویسی بلاکچین فلو چیست ؟

دارایی های دیجیتال در Cadence غیرممکن است که کپی یا هک شوند. وجود ویژگی‌های جدید تضمین می‌کند که Cadence قابل یادگیری و گسترش است و آن را برای توسعه‌دهندگان تازه‌کار یک زبان برنامه نویسی ایده‌آل می‌کند.

یکی از ویژگی های برجسته زبان برنامه نویسی Cadence این است که توسعه دهندگان می‌توانند همزمان با به روز رسانی کد، DApps را به صورت بتا (قابل تغییر) منتشر کنند وکاربران در حین استفاده از نرم افزار از تغییرات مطلع خواهند شد. زمانی که توسعه دهندگان نسخه نهایی کد را به نتیجه رساندند، آنگاه کدها تغییر ناپذیر می‌شود.

معرفی پلتفرم های NFT در بلاکچین فلو

اگرچه بلاکچین فلو نسبتاً جدید است، اما در حال حاضر پروژه‌های NFT بسیار محبوبی را پشتیبانی می‌کند و پروژه‌های بیشتری در دست ساخت هستند. مهمترین پروژه‌های بلاکچین فلو چیست ؟

کریپتو کیتیز (CryptoKitties)

در عرض سه ساعت پس از انتشار آن در نوامبر 2017، کریپتو کیتیز به سومین قرارداد هوشمند فعال در شبکه اتریوم تبدیل شد. همانطور که گفته شد، محبوبیت فزاینده و رشد کریپتو کیتیز مشکلات مقیاس پذیری اتریوم را آشکار کرد.

با راه اندازی بلاکچین فلو شرکت دپر لبز توانست NFT های موجود را از بلاکچین اتریوم به لاکچین فلو منتقل کند. در حالی که کاربران همچنان می توانند به دارایی‌های خود در بلاکچین اتریوم دسترسی داشته باشند، اما با انتقال آنها به بلاکچین Flow هزینه تراکنش کمتری را می‌پرداختند و همچنین ویژگی‌های جدید به NFTهایشان اضافه می‌شد، بنابر این کاربران خیلی زود دارایی‌های خود را به بلاکچین فلو منتقل کردند.

کریپتو کیتیز (CryptoKitties)

ان بی ای تاپ شات (NBA Top Shot)

NBA Top Shot یک کارت کلکسیونی ورزشی دیجیتال است که کاربران آن، تصاویر بازیکنان NBA مورد علاقه خود را جمع آوری می‌کنند. این مجموعه‌ها در بلاکچین فلو خریداری، معامله و ذخیره می‌شوند. از آنجایی که این پلتفرم از ابتدا بر روی بلاکچین فلو راه اندازی شد، تراکنش های NBA Top Shot سریعتر انجام می‌شوند و هزینه کمتری نسبت به کریپتو کیتیز دارند.

NBA Top Shot به سرعت محبوب شد و در حال حاضر بیش از 600 بازیکن برجسته بسکتبال از جمله Mark Cuban، Tyrese Haliburton و دیگر افراد مشهور با این پلتفرم همکاری می‌کنند.

بازار تخصصی NFT و طراحی‌های دیجیتال VIV3

VIV3 اولین بازار عمومی در بلاکچین فلو است که بر این باور است که جهان در آغاز تغییر مالکیت فیزیکی به مالکیت دیجیتال است. این بازار NFT توسط فلو برای خدمت رسانی به هنرمندان و سازندگان طراحی دیجیتال ایجاد شده است. بازار VIV3 در ژانویه 2021 با آثاری از هنرمندان مشهور Anne Spalter و Ben Mauro آغاز به کار کرد.

علاوه بر این سه پروژه محبوب NFT، دپر لبز همچنان در حال کار بر روی شراکت با UFC، سامسونگ، یوبی سافت، Dr. Seuss و Warner Music Group است.

پلتفرم های NFT در بلاکچین فلو

چرا بلاکچین فلو برای استفاده از NFT ها بهترین است ؟

شرکت دپر لبز بلاکچین فلو را از ابتدا توسعه داد تا از نسل جدیدی از بازی‌های بلاکچینی، برنامه‌های کاربردی و دارایی‌های دیجیتال بدون کاهش تمرکززدایی پشتیبانی کند. جای تعجب نیست که به سرعت در بین توسعه دهندگان محبوب شده است. دلیل این محبوبیت و مزایای اصلی بلاکچین چیست ؟

معماری و ساختار چند نقشی و چند نودی بلاکچین فلو سبب شده که کارایی آن افزایش یابد و سرعت تراکنش‌های آن بالاتر از بسیاری از بلاکچین‌های موجود باشد.

قابلیت ویرایش و ارتقا قراردادهای هوشمند در شبکه فلو منجر به افزایش بهره‌وری در قراردادای هوشمند شده است و این بلاکچین را به یک پلتفرم مجبوب برای توسعه دهندگان تبدیل کرده است.

اکچین فلو برای استفاده از NFT

زبان برنامه نویسی منبع محور (resource-oriented)، کاربر پسند و ایمن کادنس به طور اختصاصی برای ارزهای دیجیتال و برنامه‌های کاربردی طراحی شده است. برنامه نویسان مبتدی می‌توانند به سرعت پروژه‌های NFT را با استفاده از Cadence در مقایسه با زبان برنامه نویسی سالیدیتی (Solidity) یا سایر زبان‌های برنامه نویسی شروع کنند.

توکن ارز دیجیتال FLOW

توکن اصلی بلاکچین فلو توکن FLOW است که به عنوان وسیله‌ای برای مبادله و همچنین به عنوان یک دارایی برای سرمایه گذاری و ذخیره بلندمدت طراحی شده است. توکن FLOW به توسعه‌دهندگان، نودها و کاربران عادی این امکان را می‌دهد که در بلاکچین فلو مشارکت کنند و پاداش دریافت کنند.

مطلب پیشنهادی داموندمگ:  تورم چیست؟ بزرگترین چالش اقتصادی کشورهای دنیا

توکن FLOW ارز مورد نیاز برای استفاده از شبکه فلو و تمام برنامه‌های کاربردی که در آن اجرا می‌شوند است. همچنین توکن ارز دیجیتال فلو برای پرداخت کارمزدها و شرکت در مدیریت و حاکمیت پروتکل استفاده می‌شود.

بهترین کیف پول ارز دیجیتال FLOW

از آنجایی که توکن فلو بر روی بلاکچین اختصاصی خود فعال است، بنابر این نمی‌توانید آن را در هر کیف پولی ذخیره کنید، کیف پول مورد نظر شما باید حتما به بلاکچین فلو متصل باشد. در این قسمت با ما همراه باشید تا بدانید بهترین کیف پول های ارز دیجیتال FLOW و بلاکچین فلو چیست ؟

کیف پول دپر (Dapper)

کیف پول Dapper، کیف پول رسمی فلو است که توسط Dapper Labs ارائه شده است. در واقع، کیف پول Dapper به کاربران امکان خرید و فروش و نگهداری توکن‌ها و ان اف تی های موجود در شبکه فلو را می‌دهد و در عین حال به لطف تدابیر امنیتی سخت خود اطمینان می‌دهد که دارایی کاربران به خوبی محافظت می‌شود.

کیف پول بلاکتو (Blocto)

Blocto یکی دیگر از کیف پول های بلاکچین فلو برای جمع آوری NFT های درون بازی و سایر کلکسیون‌‎ها است. Blocto دومین کیف پول رسمی Flow است که دپر لبز منتشر کرده است و یک کیف پول معتبر است.

پیش بینی آینده بلاکچین فلو

آینده بلاکچین فلو چیست ؟ میزان استقبال کاربران نسبت به NFT به سرعت در حال افزایش است و هیچ نشانه‌ای از کاهش آن مشاهده نمی‌شود و پروژه فلو دقیقا در مرکز این توجحات قرار دارد. موفقیت پلتفرم NBA Top Shot به بلاکچین شرکت دپرلبز اعتبار زیادی بخشیده است و توسعه دهندگان زیادی برای استفاده از آن در تلاش هستند.

پیش بینی آینده بلاکچین فلو

با این حال، توسعه دهندگان تنها کسانی نیستند که به این بلاکچین علاقه نشان می‌دهند. بازار ان اف تی راریبل (Rarible) که یکی از بزرگترین بازارهای خرید و فروش NFT است و قبلا به طور انحصاری در شبکه اتریوم متمرکز بود، اعلام کرد که از بلاکچین فلو نیز استفاده خواهد کرد و برای این منظور 14.2 میلیون دلار سرمایه گذاری کرده است.

همراه با استقبال خوبی که نسبت به این بلاکچین شده است، پلتفرم داخلی این شبکه نیز در حال رشد و گسترش است. در ژوئن 2021، شرکت دپر لبز، اولین استیبل کوین (استیبل کوین FUSD) با پشتوانه دلار آمریکا را در شبکه فلو راه اندازی کرد. به غیر از سرمایه گذاری در استیبل کوین ها، پروژه فلو خود را به عنوان پلتفرمی برای اجرای بازی های پیچیده تر و جدیدتر بلاکچینی آماده می‌کند.

جمع بندی

بلاکچین فلو برای حل مشکل مقیاس پذیری در شبکه اتریوم شروع به کار کرد. این بلاکچین امکان تراکنش‌های سریع و کم‌هزینه را فراهم می‌کند و یک شبکه ایده‌آل برای برنامه‌های کاربردی مانند بازارهای NFT و بازی‌های بلاکچینی است. توکن ارز دیجیتال FLOW توکنی است که اقتصاد بلاکچین فلو را سازماندهی می‌کند.

فلو یک پلتفرم با کیفیت بالا برای برنامه‌هایی مانند بازی ها، کلکسیون ها و NFT ها است.

موفقیت پروژه‌های NBA Top Shot و کریپتو کیتیز این مفهوم را تأیید می‌کند که بلاکچین فلو به سرعت در حال افزایش محبوبیت و رشد تعداد کاربران است.

سؤالات متداول

آیا ارز دیجیتال فلو روی بلاکچین اتریوم است؟

بلاکچین فلو در سال 2020 راه اندازی شد، بسیاری آن را جانشین اتریوم می‌دانند. بلاکچین فلو توسط سازندگان بازی محبوب CryptoKitties ایجاد شد، زمانی معرفی شد که کریپتو کیتیز با تعداد کاربرانحدود 10000 نفر شبکه اتریوم را مسدود کرد. بنابر این یک بلاکچین جدید راه‌اندازی شد که توکن ارز دیجیتال FLOW هم در این بلاکچین فعال است.

بهترین کیف پول برای ارز دیجیتال FLOW چیست ؟

کیف پول Dapper، کیف پول رسمی فلو است که توسط Dapper Labs ارائه شده است. Blocto دومین کیف پول رسمی Flow است که دپر لبز منتشر کرده است و یک کیف پول معتبر است. همچنین می‌توانید از کیف پول سخت افزاری لجر که از بلاکچین فلو پشتیبانی می‌کند استفاده کنید.

از کدام صرافی ها می‌توان ارز دیجیتال FLOW را خرید؟

در حال حاضر بیشترین معاملات و خرید و فروش ارز دیجیتال FLOW در صرافی بایننس (Binance) انجام می‌شود و پس از بایننس بیشتریم معاملات ارز دیجیتال FLOW مربوط به صرافی های گیت ای او (Gate.io) و صرافی کوکوین (KuCoin) و کراکن (Kraken) است.

دسته بندی مطالب
مطالب مرتبط
مطالب مرجع

ارز دیجیتال چیست؟

بلاک چین چیست؟

متاورس چیست؟

NFT چیست؟

دیفای (DeFi) چیست؟

صرافی غیرمتمرکز چیست؟

کیف پول چیست؟

تحلیل تکنیکال چیست؟

ایردراپ چیست؟

استیکینگ ارز دیجیتال چیست؟

بیت کوین چیست؟

اتریوم چیست؟

تتر چیست؟

خرید و فروش ارز های دیجیتال
ما را دنبال کنید
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.