داموندمگ

فومو چیست؟ + راه های مقابله با FOMO در بازار ارز دیجیتال

DAMOND
ترس و نحوه مقابله با آن

فومو (FOMO) مخفف Fear OF Missing Out به معنای ترس از دست دادن است. این مفهوم برای اولین بار در سال 2000 توسط دکتر دان هرمان در یک مقاله دانشگاهی مطرح شد. فومو به احساس اضطرابی اشاره دارد ,وقتی دیگران در حال کسب یک تجربه مثبت یا منحصر به فرد هستند، در حالی که شما آن فرصت را از دست داده‌اید، ایجاد می‌شود.
امروزه فومو با گسترش رسانه‌های اجتماعی بیشتر از هر زمانی دیگری رایج شده است، چرا که افراد معمولا دستاوردهای مثبت خود را به اشتراک می‌گذارند و درباره جنبه‌های منفی زندگی خود صحبتی نمی‌کنند. در این میان بیشتر افرادی که در شبکه‌های اجتماعی دنبال کننده هستند، دچار فومو یا ترس از دست دادن می‌شوند.
فومو یکی از رایج‌ترین احساسات در بازارهای مالی و مخصوصا بازار رمز ارزهاست که باعث می‌شود بسیاری از معامله گران و به خصوص تازه واردان دارایی‌های خود را از دست بدهند. کاربران بازار ارزهای دیجیتال به دلیل ترس از دست دادن فرصت‌های بزرگ سرمایه‌گذاری، بدون بررسی یک پروژه، توکن‌های آن را می‌خرند و اگر این توکن معتبر و آینده‌دار نباشد، متضرر می‌شوند. در این مقاله از داموندمگ قصد داریم به بررسی FOMO و راهکارهای مقابله با ترس از دست دادن در بازار رمز ارزها بپردازیم.

فومو در بازار ارز دیجیتال چیست؟

فومو یا ترس از دست دادن چیست

شاید شما هم در بازار ارز دیجیتال این موضوع را بسیار مشاهده کرده باشید که افراد صحبتی از ضررهایشان نمی‌کنند، اما در صورتی که چه با تحلیل و چه به صورت شانسی سود کسب کرده باشند سریع آن را با دیگران به اشتراک می‌گذارند و یا با هیجان درباره آن صحبت می‌کنند. این موضوع باعث می‌شود شما به عنوان مشاهده گر احساس از دست دادن آن سود را داشته باشید و بنابراین تجربه ناخوشایندی کسب کنید. همین‌طور ممکن است فکر کنید که به اندازه کافی مهارت حضور در بازار کریپتو را ندارید، وگرنه شما هم باید این سود را کسب می‌کردید.

احساس فومو مخصوصا زمانی سراغ معامله گران می‌آید که یک دارایی در مدت زمان کوتاهی رشد قابل توجهی را تجربه می‌کند و قیمت آن به طرز چشمگیری افزایش پیدا می‌کند. تمام این تغییرات و احساس فومو ناشی از آن باعث می‌شود که معامله گران احساس کنند از بازار عقب مانده‌اند و بر اساس احساسات وارد معامله شوند و در اوج قیمت اقدام به خرید یک دارایی دیجیتال کنند. رفتار ناشی از فومو در معامله گران تازه کار بسیار بیشتر مشاهده می‌شود که به جای استفاده از منطق و استدلال بر اساس هیجان، ترس و احساسات اقدام به خرید در سقف قیمتی و فروش در کف قیمتی می‌کنند.

مطلب پیشنهادی  لاک دراپ چیست؟ معرفی سه روش اصلی توزیع توکن

عواقب FOMO در کریپتو

عواقب فومو اغلب می‌تواند بسیار جدی باشد چرا که باعث تفکر غیرمنطقی و تصمیمات هیجانی در بازار کریپتو می‌شود. فومو ممکن است باعث شود معامله گران به خرید یا فروش عجولانه دست بزنند و دارایی‌های خود را از دست بدهند. از جمله مشکلات دیگری که فومو در بازار کریپتو ایجاد می‌کند می‌توان تاثیر منفی ای که بر کل بازار می‌گذارد اشاره کرد که باعث تاثیر شدید بر قیمت ارزهای دیجیتال می‌شود. زمانی که معامله گران زیادی دچار فومو می‌شوند و اقدام به خریدهای زیاد می‌کنند، در کوتاه مدت باعث افزایش ناگهانی قیمت و ایجاد فومو بیشتر و همچنین حباب قیمتی در ارزهای دیجیتال می‌شوند.

راه های غلبه بر فومو در بازار کریپتو

راه های غلبه بر FOMO

احساس فومو ممکن است باعث شود سرمایه زیادی را در بازار است بدهید و در بهترین حالت اگر اقدام به خرید بر اساس احساسات و ترس و هیجان نکنید، احساس بدی نسبت به خودتان به خاطر از دست دادن فرصت سود، داشته باشید. بنابراین بسیار اهمیت دارد که درباره راه های غلبه بر فومو در بازار کریپتو اطلاعات داشته باشید، چرا که یکی از اتفاقات رایج در بازار کریپتو پامپ و دامپ مصنوعی قیمت و سو استفاده از سرمایه گذاران خُرد است. برای مقابله با FOMO بهتر است قبل از تصمیم گیری برای سرمایه گذاری، در مورد ارزهای دیجیتال تحقیق کنید، برای خودتان قوانینی مشخص کنید و همچنین برای معامله هایتان حد سود و حد ضرر تعیین کنید. در ادامه به روش‌هایی برای مقابله با فومو می‌پردازیم.

شما نمی‌توانید تمام سودهای بازار را به دست بیاورید.

یک نکته بسیار مهم که قبل از ورود به هر بازار مالی و مخصوصا بازار کریپتو باید به آن توجه کنید این است که نه تنها شما که بهترین معامله گران هم نمی‌توانند تمام سودهای ممکن در بازار را کسب کنند. دانستن همین نکته می‌تواند اطمینان خاطر و آرامشی را هنگام از دست دادن یک فرصت سرمایه گذاری در شما ایجاد کند و باعث شود در چنین زمان‌هایی اقدام به خرید به خاطر احساس فومو نکنید. بنابراین بهترین روش این است که شما یک استراتژی معاملاتی برای ارز دیجیتال ایجاد کنید و تلاش کنید تا به استراتژی خودتان پایبند باشید و روز به روز آن را بهبود دهید و ایرادهای آن را برطرف کنید. پس تا زمانی که می‌توانید با استفاده از روش‌های اصولی دستاوردهایی داشته باشید نباید به خاطر از دست دادن بعضی فرصت‌ها دچار FOMO شوید.

مطلب پیشنهادی  میم کوین (Meme Coin) چیست؟ معرفی بهترین میم کوین

یادآوری سقوط‌های قبلی ارز دیجیتال

کافی است زمانی که در بازار رمز ارزها دچار فومو می‌شوید، به رمز ارزهایی مانند LUNA فکر کنید که در مدت زمان بسیار کوتاهی سرمایه گذاران خود را غافلگیر کرد و بیش از 90 درصد از ارزش خود را از دست داد. حتی زمان‌هایی در تاریخ کریپتو وجود داشته که در آن لحظه‌ها سرمایه گذاران تمام ثروت خود را از دست داده‌اند و علت آن ورود به بازار در زمان نامناسب و گاهی به خاطر احساس فومو بوده است.

به روند کلی کریپتو نگاه کنید

فومو و نحوه مقابله با آن

زمانی که احساس فومو به خاطر رشد سریع بازار به شما دست داد، به روند بلندمدت ارز دیجیتال نگاه کنید، به این ترتیب متوجه می‌شوید که سود در بلندمدت ماندگار است نه رشدهای یک شبه. هرچه اطلاعات بیشتری درباره بازار کریپتو داشته باشید کمتر دچار فومو خواهید شد. توجه داشته باشید ارزهایی که در ICO ها معرفی می‌شوند معمولا در ابتدا سر و صدای زیادی به پا می‌کنند، اما به مرور زمان خواهید دید که بیشتر آن‌ها ارزش سرمایه گذاری ندارند و فقط تعداد محدودی از آن‌ها ماندگار می‌شوند. بنابراین با یک نگاه به روند کلی کریپتو بهتر می‌توانید هیجان‌های خودتان را کنترل کنید و بر اساس احساسات اقدام به خرید رمز ارز نکنید.

شما تنها نیستید

همیشه به این نکته توجه کنید که شما تنها کسی نیستید که فرصت‌های طلایی بازار کریپتو را از دست می‌دهد. دانستن اینکه ممکن است فرصتی که شما از دست داده‌اید را هم‌زمان چندین نفر دیگر هم از دست داده باشند به شما کمک می‌کند تا احساسات خودتان را کنترل کنید و به خاطر FOMO دست به خرید رمز ارز نزنید. داستان‌های زیادی از افراد در سطح وب وجود دارد که چطور از سرمایه گذاری نکردن در ارز دیجیتال پشیمان هستند یا بدتر از آن از اینکه هارد دیسک‌های حاوی بیت کوین خود را دور انداخته‌اند، ناراحت و عصبانی هستند.

مطلب پیشنهادی  هوبی چیست؟ معرفی صرافی Huobi با توکن HT و HUSD

به تصمیمات اشتباهی که قبلا به خاطر فومو گرفته‌اید نگاهی بیندازید

فومو (FOMO) و راه های مقابله با آن

تجربه گرفتن از شکست‌های گذشته همیشه می‌تواند به بهبود تصمیمات ما کمک کند. نکته جالب درباره ارزهای دیجیتال این است که وقتی دچار فومو می‌شویم با عجله تصمیم به معامله می‌گیریم و از آنجایی که خرید و فروش به‌راحتی فشار دادن یک آیکون در اپلیکیشن موبایل است، ترس از دست دادن ما تبدیل به یک معامله می‌شود. اگر در بازار کریپتو تجربه دارید از این به بعد زمانی که دچار FOMO می‌شوید به آخرین باری فکر کنید که به خاطر فومو خرید انجام دادید و بعد از آن چه اتفاقی برای سرمایه شما افتاد. اگر قبلا قربانی فومو شده باشید، می‌تواند زنگ خطری برای پیشگیری از قربانی شدن در آینده باشد.

جمع‌بندی

در این مقاله از داموندمگ سعی کردیم توضیح مختصر و مفیدی درباره فومو و اثرات مخرب آن و همین‌طور راهکارهایی برای پیشگیری از آن را در اختیار شما بگذاریم. ترس از دست دادن یا FOMO فقط در بازار ارز دیجیتال رایج نیست، ما انسان‌ها در بسیاری از ابعاد زندگی با دیدن دستاوردهای دیگران یا فرصت‌هایی که از دست داده‌ایم دچار FOMO می‌شویم. توانایی کنترل فومو مانند هر مهارت دیگری نیازمند کسب آگاهی و تمرین مداوم است تا بتوانیم ترس را از خودمان دور کنیم و در آرامش و با توجه به واقعیت تصمیم بگیریم.

سوالات متداول

1- FOMO چیست؟

فومو یا ترس از دست دادن زمانی به افراد دست می‌دهد که فرصت‌هایی را از دست داده‌اند که برخی از افراد قادر بوده‌اند از آن فرصت‌ها استفاده کنند.

2- چطور در بازار کریپتو فومو را کنترل کنیم؟

در این مقاله راهکارهایی برای مقابله با فومو به شما معرفی کردیم. مقابله با FOMO فرمول خاصی ندارد، شما باید با تمرین و غلبه بر احساسات هیجانی این توانمندی را در خود ایجاد کنید.

3- FOMO چه اثراتی بر معامله کریپتو دارد؟

FOMO باعث می‌شود افراد در بازار کریپتو به صورت هیجانی و بر اساس احساسات تصمیم بگیرند که معمولا عواقب خوبی ندارد و باعث از دست دادن سرمایه می‌شود.

دسته بندی مطالب
مطالب مرتبط
مطالب مرجع

ارز دیجیتال چیست؟

بلاک چین چیست؟

متاورس چیست؟

NFT چیست؟

دیفای (DeFi) چیست؟

صرافی غیرمتمرکز چیست؟

کیف پول چیست؟

تحلیل تکنیکال چیست؟

ایردراپ چیست؟

استیکینگ ارز دیجیتال چیست؟

بیت کوین چیست؟

اتریوم چیست؟

تتر چیست؟

خرید و فروش ارز های دیجیتال
ما را دنبال کنید
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.