داموندمگ

FUD در کریپتو چیست و چه معنایی دارد؟

DAMOND
فاد کریپتو چیست

بدون شک اگر در حوزه ارز دیجیتال مطالعه و فعالیت داشته باشید، در مورد اثرات روانی اخبار و اینکه احساسات تا چه اندازه می‌تواند در سرمایه‌گذاری‌ها دخیل باشد شنیده‌اید. در این بحث‌ها معمولاً با اصطلاح فومو یا ترس از دست دادن برخورد می‌کنیم، اما امروز می‌خواهیم از ترس دیگری صحبت کنیم، که با اصطلاح فاد کریپتو شناخته می‌شود.

در ادامه این مقاله از داموندمگ ابتدا خواهیم دید که فاد چیست و سپس معروف‌ترین موارد آن را بررسی خواهیم کرد.

FUD در سرمایه گذاری به چه معناست؟

FUD در سرمایه گذاری به چه معناست

استراتژی‌های سرمایه‌گذاری مبتنی بر FUD معمولاً توصیه نمی‌شود. گاهی اوقات فاد ممکن است موجه باشد، اما به طور کلی، این اصطلاح برای توصیف احساسات منفی بی‌دلیل در بازار استفاده می‌شود و از سه کلمه ترس (Fear)، عدم اطمینان (Uncertainty) و شک (Doubt) ساخته شده است.

FUD را می‌توان نقطه مقابل FOMO (ترس از دست دادن) دانست. در حالی که فومو تمایل دارد افراد را در سطح شخصی‌تری تحت تأثیر قرار دهد، زیرا آن‌ها نمی‌خواهند دستاوردهای بالقوه را از دست بدهند، FUD را می‌توان بیشتر به عنوان یک اثر جمعی توصیف کرد.

هنگامی که بازارها در حال صعود هستند، بسیاری از مردم قربانی فومو و ترس از دست دادن سودهای احتمالی می‌شوند و زمانی که بازارها رو به نزول هستند، فاد گریبان‌گیر آنها خواهد شد. در ابتدایی‌ترین مفهوم، می‌توانید به این شکل فکر کنید: FUD برابر با ترس و FOMO برابر با حرص است.

همانطور که گفتیم، فاد در بازارهای خرسی و یا نزولی در میان سرمایه‌گذاران و تریدرها به وجود می‌آید و به همین خاطر، به طور احساسی دارایی‌های خود را به فروش می‌رسانند تا از ضرر بیشتر جلوگیری کنند. فاد تاثیر بسیار مخربی بر بازار و سرمایه‌گذاران دارد چراکه با فروش احساسی و فشار ناشی از آن، قیمت دارایی به شدت کاهش می‌یابد.

فاد و فومو گاهی اوقات می‌توانند شاخص‌های متضادی باشند. به عبارت دیگر، زمانی که به نظر می‌رسد فاد همه‌جا وجود دارد، سرمایه‌گذاران زیرک ممکن است درواقع دارایی‌ها را با قیمت‌های کاهش‌یافته بخرند، و زمانی که بسیاری از مردم فومو را تجربه می‌کنند، معامله‌گران باتجربه ممکن است با قیمت‌های بالاتر دارایی خود را بفروشند.

مطلب پیشنهادی داموندمگ:  دگ چیست؟ + تفاوت های گراف DAG با بلاکچین

معامله‌گران با هودل (هولد) کردن با فاد مقابله می‌کنند. اصلاح هودل در حقیقت از یک پست قدیمی ردیت می‌آید که در آن شخصی به اشتباه کلمه HOLD را HODL نوشت و پس از آن این اشتباه فراگیر شد.

فاد در کریپتو به چه معناست؟

فاد در کریپتو به چه معناست

فاد کریپتو به معنای یکی از دو مورد زیر است:

  1. ایجاد شک و تردید در مورد یک توکن یا پروژه خاص در تلاش برای دستکاری قیمت‌ها به سمت پایین
  2. شک و بدبینی کلی در مورد ارز دیجیتال به عنوان یک کلاس دارایی، و هرگونه اخبار و رویداد مرتبط با آن

در سپتامبر 2021، بلاکچین سولانا که شبکه‌ای مبتنی بر قراردادهای هوشمند است و رقیبی برای اتریوم محسوب می‌شود، حدود 12 ساعت دچار قطعی شد. این نمونه‌ای از رویدادی است که می‌تواند بدون توجه به علت اولیه یا حل نهایی، فاد قابل‌توجهی ایجاد کند. حتی شایعه احتمال وقوع چنین رویداد منفی می‌تواند باعث ایجاد فاد شود.

FUD را می‌توان تقریباً با هرچیزی میان سرمایه‌گذاران القا کرد. به مثال‌های زیر توجه کنید:

  • یک اینفلوئنسر کریپتو توییت می‌کند که تسلا پرداخت با بیت کوین را به حالت تعلیق در آورده است.
  • چین بیت کوین را برای پنجمین بار در سال جاری ممنوع کرد.
  • یک مدیر سرمایه‌گذاری می‌گوید که آن‌ها هرگز ارز دیجیتال نخواهند خرید.

همه اینها نمونه‌هایی از اخبار یا صحبت‌هایی هستند که به ترس، عدم اطمینان و شک در میان معامله‌گران منجر می‌شود و باعث می‌شود آنها دارایی خود را به فروش برسانند. به عنوان مثال، در ماه مه سال 2021 پس از اینکه چین استخراج بیت کوین را ممنوع کرد و ایلان ماسک پرداخت با بیت کوین در شرکت تسلا را به حالت تعلیق درآورد، سرمایه‌گذاران با فاد مواجه شدند و دارایی خود را به فروش رساندند که در نتیجه آن، قیمت بیت کوین سقوط کرد.

علاوه بر اخبار و نقل قول‌ها، ممکن است پست‌های به ظاهر خنده‌داری که در شبکه‌های اجتماعی دست به دست می‌شوند نیز به فاد در بازار منجر شوند.

چه زمانی FUD ممکن است رخ دهد؟

چه زمانی FUD ممکن است رخ دهد

فاد کریپتو می‌تواند هر زمان که قیمت‌ها کاهش می‌یابد یا یک رویداد بزرگ رخ می‌دهد، که به طور گسترده تصور می‌شود نزولی باشد رخ دهد. یک شرکت ممکن است به انتظارات درآمدی خود نرسد یا ممکن است آشکار شود که یک سرمایه‌گذار بانفوذ در مقابل یک سهام موضع شورت گرفته است. همچنین FUD می‌تواند از یک منبع بزرگ‌تر، مانند یک بیماری همه‌گیر، بلای طبیعی، یا تهدید یک دولت که بدهی خود را پرداخت نکند، سرچشمه بگیرد. به طور کلی هر چه موضوع از نظر تئوری فاجعه بارتر باشد و عدم اطمینان در مورد نتیجه آن بیشتر باشد، برای گسترش FUD مناسب‌تر می‌شود.

مطلب پیشنهادی داموندمگ:  اینترنت کامپیوتر چیست؟ ارز دیجیتال Internet Computer با توکن ICP

گاهی اوقات بازارها به سرعت به چنین اخباری واکنش نشان می‌دهند. گاهی اوقات هم مردم مسائل را به حاشیه می‌برند یا در آن‌ها اغراق می‌کنند و نوعی سر و صدای اخبار جعلی ایجاد می‌کنند تا دیگران را بترسانند.

در بازار سهام، گسترش فاد با هدف کاهش قیمت‌ها خلاف قانون است. انجام این کار نوعی دستکاری بازار تلقی می‌شود و می‌تواند افراد را در معرض اقدامات قانونی از سوی سازمان‌های نظارتی مانند SEC، FINRA یا FINCEN قرار دهد.

از آنجایی که همه ارزهای دیجیتال به طور قطعی توسط همه آژانس‌های نظارتی به عنوان اوراق بهادار طبقه‌بندی نشده‌اند، هنوز در رابطه با آنها شبهه وجود دارد. این ایده که بسیاری از آلت کوین‌ها می‌توانند روزی به عنوان اوراق بهادار در نظر گرفته شوند، خود به یک موضوع بزرگ برای گسترش FUD تبدیل شده است، زیرا این موضوع تأثیر زیادی بر چشم‌انداز نظارتی پیرامون ارزهای دیجیتال خواهد داشت.

مثال‌های فاد کریپتو در بازار ارز دیجیتال

مثال‌های فاد کریپتو در بازار ارز دیجیتال

در اینجا چند نمونه شناخته شده از FUD در بازار ارز دیجیتال آورده شده است. این نمونه‌ها فاد را در بهترین حالت خود نشان می‌دهند.

چین بیت کوین را ممنوع کرد

این ممکن است یکی از بهترین نمونه‌های فاد کریپتو باشد، و شاید نمونه‌ای است که بیش از هر چیز دیگری موضوع میم‌های توییتری بوده است.

تقریباً هر سال از زمانی که کریپتو به شکلی گسترده مورد پذیرش قرار گرفت، مقامات چینی بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال را ممنوع کرده‌اند. البته، یک «ممنوعیت» واقعی و جامع بیت کوین یک رویداد یک‌باره خواهد بود. آنچه واقعاً اتفاق می‌افتد این است که دولت چین نوعی محدودیت برای افراد یا سازمان‌های درگیر در بازارهای کریپتو اعمال می‌کند و رسانه‌ها این رویداد را «ممنوعیت بیت کوین» گزارش می‌کنند. در سال 2021، چین واقعاً استخراج بیت کوین را در این کشور غیرقانونی کرد و به دنبال این خبر بازار رمز ارز سقوط کرد.

مطلب پیشنهادی داموندمگ:  بیت کوین کش چیست؟ ارز دیجیتال Bitcoin Cash با توکن BCH

قانون‌گذاری دولت‌ها

نگرانی‌های نظارتی هر دولت به شکل ملی می‌تواند منبع بزرگی برای ترس، عدم اطمینان و شک باشد. از آنجایی که بازارهای کریپتو هنوز تا حدودی جدید هستند، بسیاری از کشورها هنوز چارچوب‌های نظارتی را اتخاذ نکرده‌اند که قوانین خاصی را در مورد استفاده و مالیات بر ارزهای دیجیتال ایجاد می‌کند.

چندین کشور سعی کرده‌اند هرگونه استفاده از ارز دیجیتال را غیرقانونی کنند، در حالی که برخی دیگر در مورد محدودیت‌های سخت‌گیرانه اظهارات عمومی می‌کنند. صرف نظر از اینکه تهدید واقعی باشد یا قابل درک باشد، صرف وجود پیشنهاد دولت‌ها برای سرکوب تراکنش‌های کریپتو سرمایه‌گذاران را به وحشت می‌اندازد.

بیت کوین اقیانوس ها را به جوش می آورد

مثال دیگری از فاد این استدلال است که بیت کوین آنقدر انرژی مصرف می‌کند که پایدار نیست و آن را به یک تهدید خطرناک برای کره زمین تبدیل می‌کند.

حقیقت این است که اکثر استخراج بیت کوین با انرژی‌های تجدیدپذیر انجام می‌شود. استخراج طلا، بانکداری، حمل و نقل، ساخت و ساز، مراقبت‌های بهداشتی و سایر صنایع به طور تصاعدی بیش از انرژی مورد نیاز برای حفظ شبکه بیت کوین مصرف می‌کنند. بخش بانکی به تنهایی بیش از دو برابر انرژی بیت کوین مصرف می‌کند.

سخن پایانی

فاد کریپتو یکی از بسیاری از اصطلاحات کریپتو است که تقریباً قدمت آن به پیدایش بیت کوین برمی‌گردد. امروزه، کسانی که فاد را پخش می‌کنند، احتمالاً امیدوارند پس از ترغیب دارندگان به فروش، کوین‌ها را با قیمت‌های پایین‌تر خریداری کنند.

فاد می‌تواند از هر جایی بیاید و تقریباً روی هر چیزی متمرکز شود. برخی از تولیدکنندگان محتوا حتی FUD را به یک تاکتیک بازاریابی تبدیل کرده‌اند، آن‌ها ویدیوهای یوتیوب، پست‌های وبلاگ یا خبرنامه‌های سرمایه‌گذاری را می‌سازند که برای برانگیختن ترس در مخاطبان طراحی شده‌اند. سپس سازندگان چیزی را ارائه می‌دهند که وعده کاهش این ترس را می‌دهد. راه حل به شکل یک محصول یا خدمات است که می‌توان آن را خریداری کرد. بنابراین پیش از هر تصمیم شتاب‌زده‌ای بررسی‌های کاملی انجام دهید.

دسته بندی مطالب
مطالب مرتبط
مطالب مرجع

ارز دیجیتال چیست؟

بلاک چین چیست؟

متاورس چیست؟

NFT چیست؟

دیفای (DeFi) چیست؟

صرافی غیرمتمرکز چیست؟

کیف پول چیست؟

تحلیل تکنیکال چیست؟

ایردراپ چیست؟

استیکینگ ارز دیجیتال چیست؟

بیت کوین چیست؟

اتریوم چیست؟

تتر چیست؟

خرید و فروش ارز های دیجیتال
ما را دنبال کنید
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.