داموندمگ

معیار Fully Diluted Market Cap چیست؟

DAMOND
Fully Diluted market cap

معامله‌گران و سرمایه‌گذاران موفق و حرفه‌ای بازار، همواره قبل از خرید و فروش یک ارز دیجیتال، با استفاده از معیارها و ابزارهای تحلیلی، وضعیت بازار و کوین مورد نظر را بررسی و سپس اقدام به خرید و سرمایه‌گذاری می‌کنند. با وجود اینکه پیش‌بینی قیمت و موفقیت آینده یک ارز دیجیتال کار دشوار و پیچیده‌ای است، اما استفاده از ابزارهای تحلیلی و معیارهایی مانند Fully Diluted Market Cap می‌تواند کمک‌کننده باشد. در واقع تریدرها با استفاده از این ابزارها، حدس‌هایی درباره آینده ارزهای دیجیتال می‌زنند و هرچقدر دقیق‌تر این کار را انجام بدهند،‌ حدس‌هایشان به آنچه در آینده رخ می‌دهد، نزدیک‌تر خواهد بود.
شاید استفاده از این معیار مانند سایر ابزارهای تحلیلی رایج نباشد، اما می‌تواند به شما در ارزیابی عملکرد آینده یک ارز دیجیتال و انتخاب گزینه مناسب برای سرمایه‌گذاری کمک کند. به همین دلیل تصمیم داریم در ادامه این مطلب از مجله صرافی داموند به بررسی این معیار و نحوه اندازه‌گیری آن بپردازیم. با ما همراه باشید.

اهمیت اندازه‌گیری FDV در بازار کریپتوکارنسی

Fully Diluted Market Cap چیست؟

Fully Diluted Market Cap یا همان (FDV) معیاری مبتنی بر ارزش بازار است که بر اساس آن ارزش کل بازار یک ارز دیجیتال در زمان عرضه تمام کوین‌های آن محاسبه می‌شود. در واقع با استفاده از این معیار می‌توان حجم بازار آینده یک پروژه رمزنگاری را محاسبه نمود و با توجه به آن ارزش آن را ارزیابی کرد. در برخی موارد ممکن است افزایش میزان عرضه یک توکن، منجر به تورم شود که در نتیجه آن قیمت‌های توکن کاهش پیدا خواهد کرد. از این‌ رو، بسیاری از سرمایه‌گذاران بازار کریپتو از افزایش عرضه کوین‌های در گردش هراس دارند.

با این حال، در صورت حذف تأثیرات بالقوه بر عرضه کل، معیار  Fully Diluted Market Cap  می‌تواند به عنوان یک ابزار مفید برای ارزیابی ارزش کل یک دارایی دیجیتال مورد استفاده قرار گیرد. در واقع معیار FDV به‌جای اهمیت به کوین‌های موجود در بازار، وضعیت آینده دارایی‌های در گردش را نگاه می‌کند. در مقایسه با معیار سنتی ارزش بازار، استفاده از معیار FDV یک کریپتو به شما کمک می‌کند بتوانید ارزش بازار یک دارایی را  پس از انتشار همه سکه‌های آن، اندازه‌گیری کنید. بنابراین این معیار  قیمت آینده یک ارز دیجیتال را پیش‌بینی نمی‌‌کند.

بررسی مفهوم FDV در بازار ارزهای دیجیتال

نحوه عملکرد Fully Diluted Market Cap

Fully Diluted Market Cap معیاری است که بر اساس آن می‌توان مشخص کرد که آیا ارزش بازار کوین‌های یک پروژه رمزنگاری واقع‌بینانه است یا خیر. اگر ارزش کل امروز یک کوین در صورت انتشار تمام کوین‌ها زیاد باشد، تعداد کوین‌ها یا توکن‌های در گردش نیز بسیار بیشتر خواهد شد. در نتیجه فشارهای تورمی به طور قابل‌توجهی افزایش پیدا خواهد کرد. در نهایت، اگر ارزش کل کریپتو در زمان انتشار تمام کوین‌ها بالا باشد، لازم است عوامل زیر را در نظر بگیرید.

 • ارز یا توکن بعدی چه زمانی منتشر می‌شود؟
 • آیا میزان انتشار سکه در گردش در سال بعد دو برابر می‌شود؟ یا آیا در چندین سال آینده کسری از درصد کوین‌ها منتشر خواند شد؟
 • آیا توکن مدنظر مفید بوده و کاربرد دارد؟ چه میزان رشدی برای آن انتظار می‌رود؟
 • آیا گردش مالی تحت‌تأثیر پاداش‌های استیکینگ قرار می‌گیرد؟

آموزش نحوه اندازه‌گیری Fully Diluted Market Cap

از آنجایی که یادگیری معیاری مانند  Fully Diluted Market Cap می‌تواند به درک بهتر آن کمک کند، قصد داریم در قالب یک مثال ساده نحوه اندازه‌گیری FDV را بررسی کنیم. بیت کوین را به عنوان یک ارز دیجیتال قابل استخراج در نظر بگیرد، در بلاک چین آن، هر مرتبه که یک بلاک جدید در زنجیره بلاک‌ها استخراج می‌شود، مقدار مشخصی بیت کوین جدید نیز تولید می‌شود.

از همان ابتدای راه‌اندازی بلاک چین بیت کوین، حداکثر تعداد بیت کوین‌های قابل استخراج ۲۱ میلیون اعلام شد. در حال حاضر تا مرداد سال 1401، میزان  19,102,525 از 21 میلیون استخراج شده و در گردش است. اندازه‌گیری Fully Diluted Market Cap و Market Cap از طریق فرمول زیر انجام می‌شود:

 • Fully Diluted Market Cap = تعداد کل کوین‌های در گردش × قیمت کنونی یک واحد از کوین مدنظر
 • Market Cap = تعداد کنونی کوین‌های در گردش × قیمت کنونی یک واحد از کوین مدنظر

با جای‌گذاری اعداد مربوط به بیت کوین در فرمول دو معیار Market Cap و Fully Diluted Market Cap اعداد زیر به دست خواهند آمد.

 • Market Cap = 18 میلیون × 22.056.80 دلار
 • FDV = 21 میلیون × 22.056.80 دلار
مطلب پیشنهادی داموندمگ:  هودلر یا هولدر؟ در استراتژی Hodl چگونه هولدر خوبی باشیم؟

به‌ این‌ ترتیب می‌توانید با جای‌گذاری اطلاعات مربوط به ارز دیجیتال مدنظر در دو فرمول Market Cap و FDV عملکرد کلی و فرصت سرمایه‌گذاری در آینده را ارزیابی کنید. البته از آنجاییکه یک یا دو معیار به‌تنهایی نمی‌توانند اطلاعات کافی در مورد وضعیت آینده یک ارز دیجیتال به شما بدهند، لازم است قبل از هر اقدامی از ترکیب چند ابزار مفید در استراتژی سرمایه‌گذاری خود استفاده کنید.

روش اندازه‌گیری FDV

بررسی تفاوت Fully Diluted Market Cap و Market Cap

شاید به دلیل شباهت‌های موجود در نام و روش اندازه‌گیری، در نگاه اول تفاوت این دو معیار توجه زیادی را به خود جلب نکند، اما با این حال دو معیار Market Cap و Fully Diluted Market Cap تفاوت‌هایی با یکدیگر دارند. به احتمال زیاد اصطلاح Market Cap را به دفعات شنیده و آشنایی بیشتری با آن دارید، با وجود اینکه این معیار کمکی به بررسی وضعیت آینده کوین مدنظر شما نمی‌کند، اما نشان‌دهنده بزرگی و محبوبیت یک ارز دیجیتال است.

بزرگترین تفاوت میان این دو معیار آن است که Market Cap نمی‌تواند میزان تاثیر رشد یک کریپتو بر محبوبیت آن را پیشبینی کند. اما در مقابل، FDV می‌تواند میزان محبوبیت یک ارز دیجیتال پس از انتشار تمام سکه‌های پروژه را تخمین بزند. در نهایت محاسبه این معیار  به شما این امکان را می‌دهد تا ارزش آینده کوین مدنظر را بررسی کنید. علاوه بر این، استفاده از معیار FDV در کنار Market Cap، اطلاعات و بیشن مناسبی در مورد ارزش فعلی یک ارز دیجیتال را به شما می‌دهد.

در حالت ایدئال تفاوت این دو معیار نسبت به هم بسیار کم است. مشاهده تفاوت بسیار زیاد، نشان‌دهنده وجود فشار تورمی بسیار شدید در صورت انتشار کوین‌های جدید خواهد بود. مواجه شدن با این وضعیت، می‌تواند مانند یک علامت هشدار، وجود حباب در ارزش کوین مدنظر را به شما اعلام کند.

تفاوت FDV و Market Cap

آیا Fully Diluted Market Cap معیار ارزش‌گذاری مناسبی است؟

بی‌شک استفاده از معیار Fully Diluted Market Cap روشی مناسب جهت ارزیابی وضعیت آینده یک ارز دیجیتال است. FDV برخلاف معیارهای جریان‌های مبادله‌ای، وضعیت آینده منابع کوین مدنظر را در نظر گرفته و به معامله‌گران بازار کمک می‌کند تا تصمیم‌‌‌گیری‌های مناسبی در هنگام خرید و فروش دارایی داشته باشند. مقایسه دو معیار FDV و Market Cap فعلی یک ارز دیجیتال سبب می‌شود تا سرمایه‌گذار بتواند به‌راحتی متوجه حباب بودن ارزش کنونی ارز دیجیتال مدنظر شود.

در اکثر موارد ارزهای دیجیتالی که FDV بالایی دارند، گزینه مناسبی برای سرمایه‌گذاری نیستند. در صورتیکه از قبل در ارز دیجیتالی که FDV بالایی دارد، سرمایه‌گذاری کرده‌اید، بهتر است قبل از آنکه تورم سبب کاهش ارزش دارایی‌های شما شود، اقدام به فروش کوین‌های خود کنید. با این حال لازم است در کنار این معیار، قبل از هر اقدامی از ابزارهای تحلیلی دیگر نیز استفاده کنید.

از طرفی بر اساس بررسی‌های انجام شده بر روی برخی از کوین‌ها با FDV بالا، چند سکه معدود می‌توانند علی‌رغم FDV بالا همچنان ارزش خود را حفظ کنند. در نتیجه در همه موارد FDV بالا لزوماً به معنای حکم مرگ یک ارز دیجیتال نیست. با در نظر گرفتن قانون عرضه و تقاضا، تا زمانی که تقاضای خرید بالا باشد، افزایش عرضه نمی‌تواند به طور یقین، قیمت را کاهش دهد.

علاوه بر این، در اکثر موارد FDV، پیش‌بینی‌کننده دقیق قیمت نبوده و نباید با فرض اینکه FDV می‌تواند Market Cap واقعی ارز دیجیتال مدنظر شما در چند سال آینده باشد، تصمیم‌گیری کنید. به همین دلیل در نظر گرفتن توکنومیک کامل یک کوین ضرورت بالایی دارد. به این ترتیب لازم است برای تجزیه و تحلیل داده‌های مربوط به قیمت کوین وقت گذاشته و در مورد نحوه عملکرد کوین مدنظر تحقیق کنید.

به عنوان مثال، بررسی اسامی تیم توسعه اصلی و پیشینه کاری آنها می‌تواند به شما کمک کند تا در خصوص برنامه‌های آینده و کاربرد یک کوین خاص اطمینان پیدا کرده و در مورد احتمال افزایش تقاضای خرید آن امیدوار باشید. در نتیجه می‌توان گفت، FDV در بلند مدت یک ابزار مفید و کاربردی است، اما نمی‌توان جایگزینی برای تحقیقات کامل باشد.

بررسی ارزش کوین‌ها با استفاده از معیار FDV

محدودیت‌های معیار Fully Diluted Market Cap  چیست؟

اندازه‌گیری و تعیین Fully Diluted Market Cap می‌تواند به عنوان یک معیار استاندارد به معامله‌گران بازار کمک کند تا بتوانند در مورد اینکه آیا یک ارز دیجیتال ممکن است سرمایه‌گذاری خوبی باشد یا خیر، تصمیم‌گیری کنند. اما با وجود تمام مزایای موجود، مواردی هستند که در معیار FDV در نظر گرفته نمی‌شوند که در ادامه به این موارد اشاره می‌کنیم.

 • تحولات آینده پروژه رمزنگاری مدنظر
 • ورود و خروج از تیم توسعه
 • ارتباط میان آینده بازار و پروژه مدنظر
 • پروژه‌های رمزنگاری رقیب
 • در نظر نگرفتن تأثیر تورم بر روی این معیار
مطلب پیشنهادی داموندمگ:  بگ هولدر Bag Holder کیست؟

علاوه بر تمام موارد بالا، در معیار Fully Diluted Market Cap تأثیر افزایش عرضه توکن، بر ارزش هر واحد از آن توکن، در نظر گرفته نمی‌شود. این بدان معناست که در این معیار اگر در حال حاضر عرضه در گردش یک کوین برابر با 50 هزار و قیمت هر واحد از آن برابر با 5.00 دلار باشد، این‌طور فرض می‌شود که حتی زمانی که حداکثر عرضه در گردش به 100.000 برسد، قیمت آن کوین همچنان در میزان 5.00 دلار باقی خواهد ماند. بر اساس تئوری، با افزایش عرضه توکن‌ها به دلیل عرضه بیش از حد، قیمت توکن‌ها کاهش پیدا کرده و این امر نیز سبب بروز تورم می‌شود.

یکی دیگر از اشکالات مهم FDV این است که این معیار با وجود اینکه Market Cap بالاتری را نشان می‌دهد، اما به دلیل افزایش احتمالی منابع در گردش، احتمال هرگونه کاهش قیمت توکن‌ها را نادیده می‌گیرد. در نهایت، مانند بسیاری دیگر از معیارها و ابزارهای تحلیلی بازار، از معیار FDV نیز نمی‌توان به‌تنهایی برای تعیین اینکه آیا یک پروژه ارز دیجیتال سرمایه‌گذاری خوبی خواهد بود یا خیر، استفاده کرد.

معیار FDV چه معایب و محدودیت‌هایی دارد؟

بالا بودن معیار Fully Diluted Market Cap چه خطراتی دارد؟

همانطور که در بخش‌های قبلی اشاره شد، بالا بودن معیار Fully Diluted Market Cap در اکثر پروژه‌های رمزنگاری می‌تواند نشانه اخطار و سقوط قیمت کوین در آینده نزدیک باشد. برای درک بهتر اینکه چرا رتبه‌بندی FDV ارزهای دیجیتال مهم است، نگاه دقیقی به مشکلات مرتبط با FDV بسیار بالا و غیرعادی خواهیم انداخت.

به‌طورکلی در اغلب موارد میزان FDV زمانی اهمیت پیدا می‌کند که FDV کوین مورد نظر به میزان قابل‌توجهی از Market Cap کنونی آن بالاتر باشد. با این حال هیچ محدوده مشخصی برای نشان دادن FDV خطرناک وجود ندارد. اما بر اساس یک قاعده کلی، اگر میزان FDV یک کوین بیش از 10 برابر Market Cap فعلی آن باشد، لازم است این میزان اختلاف به منزله یک علامت هشدار در نظر گرفته شود. FDV بسیار بالا با دو مشکل همراه است که در ادامه به آنها می‌پردازیم.

خطرات بالا بودن میزان FDV چیست

توکنومیک تورمی و معیار Fully Diluted Market Cap

مشاهده نسبت بالا میان دو معیار Market Cap و Fully Diluted Market Cap یک زنگ خطر به حساب می‌آید، چراکه موضوع نشان‌دهنده آن است که کوین مورد نظر در معرض تورم قرار خواهد گرفت. از آنجاییکه قیمت یک ارز دیجیتال بر اساس میزان عرضه و تقاضا تعیین می‌شود، سرمایه‌گذاری در ارز دیجیتالی که در حال حاضر قیمت بالایی دارد اما در آینده نزدیک با بالا بردن میزان عرضه، توکن‌های بیشتری در بازار خواهد داشت، ریسک است.

مشاهده FDV بالا به این معنی است که خریداران فعلی بازار برای میزان محدودی از ارز دیجیتال باید هزینه زیادی بپردازند، اما در آینده نزدیک و با افزایش میزان عرضه، به دلیل اشباع شدن بازار، همان کوین را با قیمت بسیار کمتری می‌توانند بفروشند. بنابراین، این افزایش عرضه باعث کاهش ارزش این کوین خواهد شد، مگر اینکه همچنان تقاضای بالایی برای خرید آن در بازار وجود داشته باشد. همانطور که در برخی از پروژه‌ها مانند TryHards (TRY) شاهد بوده‌ایم، اکثر ارزهای دیجیتال همراه با برنامه‌های قیمت‌گذاری تورمی و توکنومیک به سرعت ارزش خود را از دست می‌دهند.

فشار بالای Sell-Side و معیار Fully Diluted Market Cap

احتمالاً این سؤال مطرح می‌شود که آیا توجه به FDV بالا، در مواردی که فرد قصد سرمایه‌گذاری‌ بلند مدت را نداشته باشد، ضرورت دارد؟ بی‌شک پاسخ این سؤال مثبت است. هم‌زمان با افزایش محبوبیت معیار FDV در صنعت کریپتوکارنسی، سرمایه‌گذاران بیشتری از آن در هنگام تصمیم‌گیری در جهت اجرای استراتژی سرمایه‌گذاری خود استفاده می‌کنند.

اگر میزان  Fully Diluted Market Cap یک ارز دیجیتال به طور قابل‌توجهی بالا باشد، ممکن است بسیاری از سرمایه‌گذاران این طور تصور کنند که این ارز دیجیتال بیش از حد ارزش‌گذاری شده است، در نتیجه در این مواقع، اکثرا به فروش دارایی‌های خود ترغیب می‌شوند. در نهایت نیز افزایش درخواست فروش ارز دیجیتال به دلیل وجود FDV بالا، می‌تواند بر قیمت‌های فعلی ارز دیجیتال مذکور تأثیرگذار باشد.

نمونه‌هایی از کوین‌هایی با سرمایه در گردش کم و FDV بالا

با توجه به تمام نکات ذکر شده در بخش‌های قبلی، می‌توان گفت از طریق بررسی معیار Fully Diluted Market Cap  اطلاعات مهمی دسترسی پیدا می‌کنیم، به عنوان مثال، مشاهده FDV بالای یک کریپتو، اغلب به این معنی است که ارز دیجیتال مدنظر دارای سرمایه در گردش (circulating supply) پایینی است. آیا وجود دو عامل سرمایه در گردش پایین در کنار افزایش عرضه در آینده می‌تواند به طور خودکار سبب ازبین‌رفتن ارزش یک ارز دیجیتال شود؟ لزوماً این اتفاق نخواهد افتاد. در لیست زیر چند ارز دیجیتال موفق با FDV بالا آورده شده است.

وجود اختلاف زیاد میان Market Cap و FDV چه تاثیری دارد؟

مجموع عرضه ارز دیجیتال AVAX بیش از 377 میلیون اعلام شده که از این میزان تاکنون تقریباً 283 میلیون در بازار به گردش درآمده است. با این حال توکن‌های بالقوه بسیار زیادی در آینده به بازار اضافه خواهند شد. در ژوئن سال جاری میلادی، هر توکن AVAX به ارزش 20.95 دلار خرید و فروش شده و این بدان معناست که FDV این ارز دیجیتال برابر با 15.1 میلیارد دلار است. این در حالی است که Market Cap فعلی ارز دیجیتال AVAX برابر با 5.9 میلیارد دلار است.

مطلب پیشنهادی داموندمگ:  استیکینگ اتریوم: مشارکت در اثبات سهام اتریوم نسخه دو

با مشاهده اعداد و ارقام متوجه می‌شویم که FDV این کوین سه برابر Market Cap فعلی آن است. با این حال با وجود اینکه FDV، ارز دیجیتال AVAX در سطوح بالایی قرار دارد، اما همچنان به محدوده خطرناک نرسیده است. با توجه به اینکه Avalanche یک پروژه منبع باز و مقیاس‌پذیر با کاربردهای فراوان است، بعید به نظر می‌رسد عرضه بالا در آینده از تقاضای خرید آن پیشی گرفته و سبب کاهش ارزش این کوین شود.

همچنین لازم به ذکر است که ارزش AVAX در چند ماه گذشته افت جزئی داشته است. تا زمانی که قیمت در محدوده افت پیش آمده باقی بماند، اکثر سرمایه‌گذاران همچنان AVAX را به عنوان یک گزینه سرمایه‌گذاری قابل‌اعتماد در نظر خواهند گرفت.

 • ارز دیجیتال PancakeSwap (CAKE)

ارز دیجیتال CAKE نمونه دیگری از یک کوین با سرمایه در گردش اندک است. مجموع عرضه ارز دیجیتال CAKE برابر با 312 میلیون توکن اعلام شده و کمتر از نیمی از آن در گردش بازار قرار دارد. این امر سبب شده تا CAKE به ارز دیجیتالی با FDV بسیار بالا تبدیل شود. در حال حاضر Market Cap، ارز دیجیتال CAKE برابر با 469 میلیون دلار و FDV آن کمی بالاتر از 1 میلیارد  دلار است. می‌توان گفت اختلاف این دو معیار بسیار بالا است.

علاوه بر این، رکود شدید قیمت CAKE، نگرانی‌های موجود در مورد وضعیت این کوین را بیش از پیش افزایش  می‌دهد. در واقع CAKE یک ارز دیجیتال جدیدی است که در زمان عرضه سرو صدای بسیار به پا کرد، اما به دلیل بالا بودن میزان کوین‌های بالقوه در گردش و بالا رفتن میزان تورم، بسیاری از کارشناسان بر این باورند که بسیاری از وعده‌های این پروژه محقق نخواهد شد.

 • ارز دیجیتال Curve DAO (CRV)

طبق اطلاعات موجود ارز دیجیتال CRV، دارای سرمایه در گردش 488 میلیونی و مجموع عرضه 1.7 میلیاردی است. بنابراین، بر اساس اعداد و ارقام هنوز تعداد زیادی توکن‌ برای ورود به بازار باقی مانده و تعجبی ندارد که میزان FDV این ارز دیجیتال بسیار بالاتر از Market Cap آن باشد. مارکت کپ CRV تا ژوئن 2022، برابر با 571 میلیون دلار و FDV آن نیز در این تاریخ کمی بالاتر از 2 میلیارد دلار بوده است.

با توجه به اعداد و ارقام، سرمایه‌گذاری در ارز دیجیتال CRV انتخاب مناسبی به نظر نمی‌رسد، اما باید این نکته را در نظر داشته باشید که تنها برای ترید طراحی نشده است. در واقع CRV توکن مبتنی بر اتریوم است که از برای سواپ میان توکن‌های ERC20 مشابه استفاده می‌شود. در نتیجه می‌توان گفت با وجود FDV بالا، این ارز دیجیتال کاربردهایی دارد که می‌تواند آن را به یک پروژه مفید تبدیل کند. اما این بدان معنا نیست که تمام سرمایه خود را برای خرید این کوین اختصاص دهید.

سخن پایانی

در این مطلب نگاهی به یکی از مهم‌ترین معیارهای تعیین ارزش بازار در دنیای ارزهای دیجیتال انداختیم و دیدیم که این معیار چگونه می‌تواند در سرمایه گذاری تاثیر مستقیم داشته باشد. معیار Fully Diluted Market Cap معیاری است که بر اساس آن ارزش آینده یک ارز دیجیتال پس از عرضه تمام کوین‌ها محاسبه می‌شود. معیار FDV  قیمت آینده یک ارز دیجیتال را پیش‌بینی نمی‌‌کند، اما در کنار سایر معیارها و ابزارهای تحلیلی استاندارد می‌تواند بینش مناسبی از وضعیت آینده یک ارز دیجیتال را به سرمایه‌گذار بدهد. هر چقدر که درک درست‌تری از این معیار داشته باشید بهتر می‌توانید نبض بازار را در دست بگیرید و بهترین کوین‌های بازار را برای خرید شناسایی کنید.

سؤالات متداول

 • Fully Diluted Market Cap چیست؟

Fully Diluted Market Cap که به آن (FDV) نیز گفته می‌شود، معیاری مبتنی بر ارزش بازار است که بر اساس آن ارزش کل بازار یک ارز دیجیتال در زمان عرضه تمام کوین‌های یک پروژه رمزنگاری، محاسبه می‌شود.

 • FDV چطور اندازه‌گیری می‌شود؟

شما می‌توانید با ضرب تعداد کل کوین‌های در گردش در قیمت کنونی یک واحد از کوین مورد نظر، FDV آن را محاسبه کنید.

 • چه زمانی اختلاف میان FDV و Market Cap اهمیت پیدا می‌کند؟

اگر میزان FDV یک کوین بیش از 10 برابر Market Cap فعلی آن باشد، لازم است این میزان اختلاف به منزله یک علامت هشدار در نظر گرفته شود. چراکه احتمالاً عرضه تمام کوین‌ها در آینده می‌تواند سبب کاهش ارزش ارز دیجیتال مدنظر شود.

دسته بندی مطالب
مطالب مرتبط
مطالب مرجع

ارز دیجیتال چیست؟

بلاک چین چیست؟

متاورس چیست؟

NFT چیست؟

دیفای (DeFi) چیست؟

صرافی غیرمتمرکز چیست؟

کیف پول چیست؟

تحلیل تکنیکال چیست؟

ایردراپ چیست؟

استیکینگ ارز دیجیتال چیست؟

بیت کوین چیست؟

اتریوم چیست؟

تتر چیست؟

خرید و فروش ارز های دیجیتال
ما را دنبال کنید
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.