داموندمگ

گیمفای چیست؟ آشنایی با بازی های گیمفای درآمدزا

DAMOND
بازی های گیم فای

بازی های گیمفای یکی از داغ‌ترین موضوعات در حال حاضر در صنعت ارزهای دیجیتال است. به نظر می‌رسد بازی‌های بلاک چین در بازار جهانی بازی‌های ویدیویی اختلال ایجاد کند. عناوینی مانند اکسی اینفینیتی و فروش بیش از ۱ میلیارد دلاری آن در کل دارایی‌های درون بازی، توجه صنعت بازی‌های سنتی را برانگیخته است و اکنون شاهد غول‌هایی مانند یوبی سافت در حوزه گیمفای هستیم.

در این مقاله از داموندمگ به معرفی مفهوم گیمفای خواهیم پرداخت. پیش از اینکه وارد جزئیات شویم ابتدا توضیح خواهیم داد که گیمفای چیست و سپس به ویژگی‌های آن خواهیم پرداخت.

گیمفای چیست؟

گیمفای چیست

گیمفای یا  ترکیبی از دو کلمه «game» و «finance» است. این یک اصطلاح کلی برای بازی‌هایی است، که عناصر مالی را در خود پیاده می‌کنند. این بازی‌ها از فناوری بلاک چین برای تبادل پول و پیگیری تراکنش‌های مالی بدون استفاده از هیچ بانک یا شرکت متمرکزی استفاده می‌کنند.

بازی های گیمفای هم مهارت و هم استراتژی را به کار می‌گیرند تا به بازیکنان بابت عملکرد خوب پاداش دهند. بازیکنان درازای وقت گذاشتن برای بازی پاداش می‌گیرند. اغلب، این بازی‌ها اصطلاحات کریپتوی دیگری مانند توکن‌های غیرقابل تعویض (NFT)، پروتکل‌های بلاک چین و توکن‌های غیرمتمرکز را در خود گنجانده‌اند.

بلاک چین امکان وجود گیمفای را فراهم کرده است زیرا خرید، فروش و معامله می‌توانند به طور خودکار در زنجیره بلوکی اتفاق بیفتند. بلاک چین دفتر کل تمام تراکنش‌ها را نگه می‌دارد و نمی‌توان آن را دستکاری کرد. هر بازی دارای بازار مخصوص به خود است تا بازیکنان بتوانند دارایی‌های NFT را جستجو، بررسی و خریداری کنند.

در ادامه مقاله، به انواع مختلف بازی های گیمفای، نحوه کارکرد آن‌ها، آنچه برای بازی کردن نیاز دارید و نحوه شروع اجرای پروژه‌های گیمفای خواهیم پرداخت.

ویژگی های گیمفای

ویژگی های گیمفای

بازی های گیمفای دارای یک یا چند مورد از ویژگی‌های زیر هستند. مهم است که تعریف هر یک را یاد بگیرید.

1.     برای کسب درآمد بازی کنید

بسیاری از بازی‌های بلاک چین برای کسب جنبه‌هایی از بازی استفاده می‌کنند که بازیکنان جوایز مالی واقعی را درازای بازی کردن و ارتقاء به سطح بالاتر دریافت می‌کنند.

برخی از نمونه‌های پاداش در بازی برای کسب درآمد عبارتند از:

 • برنده شدن در نبردها و بازی‌ها
 • معاملات دارایی در بازار
 • خرید و فروش دارایی در بازی
 • پرورش، آموزش، مبارزه یا سایر مفاهیم بازی

بازی برای کسب درآمد ارز دیجیتال بسیار محبوب شده است زیرا به بازیکنان درازای انجام کاری که دوست دارند پاداش می‌دهد.

2.    مالکیت دارایی

بسیاری از پروژه‌های گیمفای شامل اجزای مالکیت دارایی هستند. این دارایی‌ها اغلب دارایی‌های منحصر به فرد NFT هستند که در بلاک چین قرار دارند. مالکیت این دارایی‌ها کلیدی برای انجام بازی است. با این حال، بازیکنان خوب می‌توانند این دارایی‌ها را با پول واقعی بفروشند. اغلب، بازیکنان با ارتقاء سطح، دارایی‌های خود را بهبود بخشند که ارزش آن‌ها را افزایش می‌دهد. از آنجایی که دارایی‌های درون بازی در نوع خود یکتا هستند، نگهداری بلندمدت آن‌ها ارزشمند است.

مطلب پیشنهادی داموندمگ:  ممپول چیست؟ استخری پر از تراکنش های معلق

3.    بازار NFT

اکثر بازی های گیمفای دارای بازاری هستند که در آن کاربران می‌توانند دارایی‌های بازی را به سایر کاربران بفروشند، از آن‌ها بخرند و با یکدیگر معامله کنند. بازار جدا از بازی اجرا می‌شود و پیوندی بین بازی و بلاک چین ارز دیجیتالی است که در پشت آن اجرا می‌شود. بازار اکسی برای بازی اکسی اینفینیتی یکی از محبوب‌ترین بازارهای NFT بازی در جهان است. همچنین بازارهای دیگری وجود دارند که به شما امکان می‌دهند NFT‌های غیربازی را بفروشید.

4.    گیمفای و دیفای

گیمفای برگرفته از اصطلاح دیفای یا امور مالی غیرمتمرکز است. پروتکل دیفای جایگزین مؤسسات مالی مانند بانک‌ها، کارگزاری‌ها و صرافی‌ها می‌شود. در عوض، قراردادهای هوشمند در یک بلاک چین مانند شبکه هوشمند اتریوم یا بایننس برای اجرای تمام تراکنش‌ها استفاده می‌شود. تمام تراکنش‌های دیفای به صورت دیجیتالی و ایمن برای همیشه ذخیره می‌شوند. گیمفای یک اسپین آف از دیفای است که عنصر بازی را به این تراکنش‌های مالی اضافه می‌کند.

5.    ملزومات بازی های گیمفای

تعدادی ملزومات وجود دارد که پیش از آغاز کار با گیمفای باید آن‌ها را  آماده کنیم.

6.    کیف پول ارز دیجیتال

یک کیف پول ارز دیجیتال مانند یک کیف پول واقعی عمل می‌کند. تمام توکن‌های دیجیتال شما را در داخل خود ذخیره می‌کند. چند کیف پول خوب مبتنی بر مرورگر وجود دارد که عالی هستند، بنابراین لازم نیست نگران سازگاری آن با سیستم عامل رایانه خود باشید. ما متامسک را به چند دلیل اصلی توصیه می‌کنیم:

 • از انواع مختلف بلاک چین پشتیبانی می‌کند.
 • راه‌اندازی و انتقال ارز دیجیتال به داخل و خارج آسان است.
 • بسیاری از بازی‌های اصلی گیمفای را پشتیبانی می‌‌کند.

7.    یک ارز دیجیتال پیش فرض

اولین کاری که انجام می‌دهید این است که ارز دیجیتال پیش فرض خود مانند اتریوم یا بایننس کوین را به کیف پول خود منتقل کنید. این ارزهای پایه را می‌توان از صرافی‌هایی مانند بایننس یا کوین بیس خریداری کرد و سپس به راحتی به متامسک منتقل کرد. این ارزهای دیجیتال پیش‌فرض جهانی هستند و می‌توان آن‌ها را از صرافی‌ها خریداری کرد.

آیتم های بازی گیمفای

برای خرید آیتم‌های گیمفای، باید ارز دیجیتال خود را به توکن بازی خاص تبدیل کنید. باز هم متامسک به شما این امکان را می‌دهد که این کار را به راحتی برای تعداد زیادی کوین انجام دهید. برخی از بازی‌ها از یک بلاک چین متفاوت استفاده می‌کنند و برای تبدیل ارز دیجیتال پیش‌فرض به دارایی دیجیتال بازی، به یک برنامه مبادله ارز دیجیتال مانند پنکیک سواپ نیاز دارند. بعد از اینکه ارز بازی خود را در اختیار گرفتید، می‌توانید آیتم‌های خاصی را که برای بازی مورد نیاز است خریداری کنید. در بیشتر موارد، شما این ارز بازی را منحصراً تا زمانی که نیاز به فروش آن به واحد پول پیش‌فرض خود نداشته باشید، خواهید داشت.

گیمفای چگونه کار می کند؟

گیمفای چگونه کار می کند

بعد از اینکه ملزومات اولیه بازی های گیمفای را برآورده کردید، می‌توانید ثبت‌نام کنید، آن‌ها را دانلود کرده و بازی را آغاز کنید. درست مانند بازی‌هایی که در استیم یا فروشگاه گوگل پلی یافت می‌شوند، بازی های گیمفای نیز مقاصد و اهداف مختلفی برای تکمیل دارند.

مطلب پیشنهادی داموندمگ:  ضرر ناپایدار چیست؟ معرفی 4 روش جلوگیری از ضرر ناپایدار

بازی‌های خوب گیمفای راه‌های مختلفی برای کسب کوین و درآمدزایی در بازی دارند. به عنوان مثال زد ران (Zed Run) به شما امکان می‌دهد اسب‌ها را پرورش داده و آموزش دهید تا ارزش آن‌ها را افزایش دهید. سپس می‌توانید اسب‌های خود را به مسابقات اسب‌سواری دیجیتال ببرید، جایی که می‌توانید درازای برنده شدن، پول واقعی برنده شوید.

Blankos Block Party یک سازنده جهانی کامل دارد که بازیکنان می‌توانند بازی‌ها و تجربیات خود را ایجاد کنند. بازی‌هایی که می‌توانید در بلنکوز انجام دهید، ژانرهای مختلفی از جمله اکشن، استراتژی، تیراندازی، ورزشی و غیره را پوشش می‌دهند.

باور رایج این است که این بازی‌های کریپتو برای کسب درآمد انجام می‌شوند. درازای عملکرد خوب در هر بازی، توکن‌هایی به شما پاداش داده می‌شود. این توکن‌ها را می‌توان دوباره به کیف پول خود منتقل کرده و سپس به ارز پیش فرض و سپس به پول نقد تبدیل کنید.

پروتکل های برتر گیمفای

اگرچه اولین عناوین گیمفای از بلاک چین بیت کوین استفاده می‌کردند، اکثر بازی‌های بلاک چین مدرن را می‌توان در شبکه‌های دارای قرارداد هوشمند یافت. در این میان، اتریوم اولین مورد بود و همچنان محبوب‌ترین مورد برای توسعه‌دهندگان و گیمرها است.

با این حال اتریوم برای تمرکززدایی و امنیت، بیش از عملکرد بهینه شده است. از آنجایی که فضای بلاک اتریوم محدود است، کسانی که به سریع‌ترین زمان‌های تسویه نیاز دارند، باید ماینرها را تشویق کنند تا تراکنش‌هایشان را ثبت کنند. هنگامی که تقاضا از مقدار فضای بلوک موجود بیشتر شود، هزینه تراکنش به سرعت افزایش می‌یابد و برخی از کاربران را به قیمت خارج می‌کند. این مشکلی را برای توسعه‌دهندگان بازی‌های بلاک چین ایجاد می‌کند. اگر بسیاری از اقداماتی که یک بازیکن انجام می‌دهد مستلزم هزینه تراکنش گزافی باشد، یک بازی به سادگی هرگز از پایگاه کاربری عناوین اصلی لذت نخواهد برد.

از این رو، بسیاری از توسعه‌دهندگان اکنون از لایه پایه اتریوم به سمت شبکه‌های سریع‌تر و با ظرفیت بالاتر رفته‌اند. برای مثال:

مزایای گیمفای چیست؟

چرا ارتباط گیمفای با پول نسبت به بازی‌های سنتی بهت است؟ در پاسخ باید بگوییم که تعدادی مزیت وجود دارد که مشخص می‌کند چرا گیمفای بهتر از بازی‌های سنتی عمل کرده است.

 • هیچ واسطه‌ای وجود ندارد که پول شما را مدیریت کند. همه تراکنش‌ها در بلاک چین اتفاق می‌افتد، جایی که همه چیز غیرمتمرکز است.
 • کارمزدها کمتر هستند. بلاک چین‌ها کارمزد گس دارند که برای تکمیل تراکنش‌ها از طرف شما پرداخت می‌شود. این کارمزدها اغلب ناچیز یا درصدی از پاداش هستند. در این بازی‌ها کارمزد کمتر از 2 تا 4 درصدی است که در انجام تراکنش لازم است.
 • همه NFTها منحصر به فرد هستند. دارایی‌های موجود در هر بازی واقعاً منحصر به فرد هستند و ارزشی به انجام این بازی‌ها می‌دهد که در بازی‌های سنتی وجود ندارد.
 • بسیاری از بازی‌های غیرمتمرکز به کسانی که توکن‌های آن را در اختیار دارند، قدرت رأی می‌دهند. این به شما امکان می‌دهد به ویژگی‌ها رأی دهید و برخلاف بازی‌های دیگر در تصمیم‌گیری شرکت کنید.
 • هزینه‌های اولیه کمتر. پولی که یک بازی بلاک چین به دست می‌آورد تابعی از محبوبیت آن و هزینه‌های کارمزدی است که دریافت می‌کند. اکثر این بازی‌ها برای شروع رایگان هستند.
مطلب پیشنهادی داموندمگ:  توکن سوزی BNB چیست؟ 2 روش خودکار توکن سوزی بایننس کوین

بهترین بازی های گیمفای

بهترین بازی های گیمفای

هرروز بازی‌های جدیدی از نوع گیمفای منتشر می‌شوند، اما تعدادی بازی محبوب وجود دارد که در بین بهترین بازی های گیمفای دسته‌بندی می‌شوند، از جمله:

شروع بازی های غیرمتمرکز

هر بازی بلاک چین متفاوت است، بنابراین ما فقط می‌توانیم راهنمایی‌های کلی در مورد نحوه شروع به کار با گیمفای ارائه دهیم. برای راهنمایی پیشرفته‌تر، توصیه می‌کنیم مستندات بازی مربوطه را بررسی کنید.

1.     یک کیف پول وب 3.0 ایجاد کنید

برخلاف بسیاری از محبوب‌ترین برنامه‌های کاربردی وب امروزی، بیشتر بازی‌های بلاک چین از سیستم حساب کاربری شامل نام کاربری و رمز عبور سنتی استفاده نمی‌کنند. در عوض، کاربر با استفاده از کیف پول وب 3.0 خود را در بازی شناسایی می‌کند. کیف پول مورد نیاز برای بازی به شبکه‌ای که بازی در آن میزبانی می‌شود بستگی دارد. به عنوان مثال، بازی اکسی اینفینیتی به یک کیف پول وب 3.0 سازگار با اتریوم مانند کیف پول OKX یا متامسک نیاز دارد.

2.    هرگونه دارایی مورد نیاز برای بازی را بدست آورید

بسیاری از بازی‌های بلاک چین قبل از اینکه بتوانید بازی کنید نیاز به مالکیت یک یا چند دارایی درون بازی دارند. به عنوان مثال، برای بازی اکسی اینفینیتی، باید حداقل سه اکسی در کیف پول وب 3.0 خود داشته باشید. سایر عناوین ممکن است نیاز به خرید یک ارز دیجیتال درون بازی داشته باشند. در بسیاری از موارد، می‌توانید ارزهای گفته شده را از طریق خود بازی خریداری کنید.

3.    از طریق کیف پول وب 3.0 خود وارد شوید

اکثر عناوین محبوب گیمفای امروزی در مرورگر شما پخش می‌شوند. بنابراین، برای پیوستن به این اقدام، باید با استفاده از کیف پول وب 3.0 که قبلاً ایجاد کرده بودید وارد شوید. برای انجام این کار، به وب سایت بازی مربوطه مراجعه کنید و به دنبال گزینه اتصال کیف پول خود باشید. کیف پول شما از شما می‌خواهد که با امضای پیامی از سایت، اقدام را تأیید کنید. کیف پول خود امضا را ایجاد می‌کند و شما به سادگی آن را با کلیک بر روی دکمه «Sign» تأیید می‌کنید.

همان‌طور که قبلاً ذکر شد، کیف پول وب 3.0 شما به عنوان حساب کاربری شما عمل می‌کند و هر پیشرفتی که انجام شده است از طریق کیف پول شما ذخیره می‌شود. همچنین به عنوان موجودی اقلام شما عمل می‌کند و بسته به قابلیت همکاری آن‌ها، از هر دارایی نگهداری شده ممکن است برای انجام بازی استفاده شود.

سخن پایانی

بازی‌های کسب درآمد به سرعت در حال رشد هستند. باتوجه به مزایایی که این بازی‌ها دارند، جای تعجب نیست که چرا این بازار در حال انفجار است. گیمفای از کاربردهایی است که به دنبال ارز دیجیتال و شبکه بلاک چین ایجاد شده‌اند. تا پیش از این گیمرها نمی‌توانستند مستقیماً با بازی کردن درآمد داشته باشند، اما اکنون با وجود گیمفای این امکان وجود دارد.

دسته بندی مطالب
مطالب مرتبط
مطالب مرجع

ارز دیجیتال چیست؟

بلاک چین چیست؟

متاورس چیست؟

NFT چیست؟

دیفای (DeFi) چیست؟

صرافی غیرمتمرکز چیست؟

کیف پول چیست؟

تحلیل تکنیکال چیست؟

ایردراپ چیست؟

استیکینگ ارز دیجیتال چیست؟

بیت کوین چیست؟

اتریوم چیست؟

تتر چیست؟

خرید و فروش ارز های دیجیتال
ما را دنبال کنید
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.