داموندمگ

استیبل کوین GBPT چیست؟ استیبل کوین جدید شرکت تتر

DAMOND

در 11 جولای سال 2022، Tether Labs شرکت پشتیبان محبوب‌ترین استیبل کوین جهان یعنی USDT، شایعات مربوط به طراحی توکنی مرتبط با پوند بریتانیا را تأیید کرد.  اما در کمال تعجب تقریباً سه هفته بعد از آن، یک شرکت فین‌تک کمتر شناخته شده مستقر در  Isle of Man به نام Blackfridge SC Ltd، اولین استیبل کوین  1 به 1 با پوند انگلیس را روانه بازار کرد. این استیبل کوین تحت نظارت قوانین مالی بریتانیا طراحی شده و با نام Poundtoken یا استیبل کوین GBPT شناخته می‌شود. در ادامه این مطلب از داموندمگ به بررسی دقیق‌تر Poundtoken و مفهوم استیبل کوین می‌پردازیم.

بررسی کامل استیبل کوین GBPT

استیبل کوین چیست؟

استیبل کوین‌ها نوعی دارایی دیجیتالی هستند که از نظر قیمت با برخی از کلاس‌‌های مالی سنتی مانند ارزهای فیات، کالاها یا فلزات گران‌بها همچون دلار، طلا و پوند، به اصطلاح گره خورده یا مرتبط شده‌اند. از آنجاییکه نوسانات بالا و ناپایداری قیمت ارزهای دیجیتال، اصلی‌ترین مانع در پذیرش عمومی بازار کریپتو است، توسعه‌دهندگان با هدف به حداقل رساندن تأثیر نوسانات قیمت بازار کریپتو بر ارزش دارایی سرمایه‌گذاران استیبل کوین‌ها را طراحی می‌کنند.

بر اساس ادعاهای موجود، به‌ازای هر واحد از استیبل کوینی که با یک دارایی فیزیکی وثیقه می‌شود، مقدار مشخصی از آن دارایی فیزیکی در یک مؤسسه، بانک یا نهاد متمرکز ذخیره و کنار گذاشته می‌شود. به عنوان مثال به‌ازای هر واحد از استیبل کوین GBPT یک پوند در یک حساب بانکی اروپایی واریز و نگهداری می‌شود. به طورکلی استیبل کوین‌ها به عنوان روشی برای حفظ ارزش دارایی و انجام خرید و فروش سریع، کاربرد داشته و برای سرمایه‌گذاری گزینه مناسبی نیستند.

تفاوت استیبل کوین با سایر ارزهای دیجیتال

GBPT چیست؟

GBPT یک نوع دارایی دیجیتالی باثبات است که به طور 100 درصدی توسط  Great British Pound Sterling (GBP) در یک حساب‌های بانکی سنتی پشتیبانی می‌شود. به دلیل ماهیت بلاک چینی این پروژه، استیبل کوین GBPT، امنیت و شفافیت بالایی داشته و دارندگان آن می‌توانند توکن‌های خود را به صورت یک‌به‌یک با پوند انگلیس مبادله و بازخرید کنند.

این استیبل کوین در تابستان سال 2022 و توسط شرکت  Blackfridge SC Ltd بر روی بلاک چین اتریوم ایجاد شد. این شرکت کاملاً تحت نظارت و حمایت مقررات مالی بریتانیا قرار دارد. تیم توسعه‌دهنده GBPT قصد دارد علاوه بر اتریوم، این توکن را به سایر بلاک چین‌ها متصل کند.

معرفی GBPT یا Poundtoken

معرفی شرکت پشتیبان استیبل کوین GBPT

شرکت Blackfridge SC Limited به عنوان یک شرکت فناوری با نام تجاری Poundtoken و Poundtoken.io فعالیت می‌کند. کاربران می‌توانند با یک سرچ ساده در گوگل به شماره ثبت و آدرس دقیق این شرکت دسترسی پیدا کرده و از اصالت آن مطمئن شوند.

این شرکت در جزیره Isle of Man ثبت و توسط اداره خدمات مالی این جزیره تنظیم شده است. شرکت Poundtoken از اداره خدمات مالی Isle of Man، مجوزهای لازم جهت ارائه خدمات انتقال پول را دریافت کرده است. بر طبق اطلاعات موجود، حمایت از مصرف‌کننده یکی از مهم‌ترین اهداف نظارتی اداره خدمات مالی ناظر بر شرکت Poundtoken است. همچنین تمام ارزهای فیات دریافتی از مشتریان جهت صدور توکن‌های دیجیتالی GBPT در حساب‌های مالی جداگانه نگهداری می‌شوند.

بررسی اصالت تیم سازنده GBPT

آیا استیبل کوین GBPT پروژه قابل‌اعتمادی است؟

در سال 2014، اولین استیبل کوین بازار با نام BitUSD در بلاک چین BitShares راه‌اندازی شد. پس از مدتی، این تیم با درنظر گرفتن اهمیت افزایش سطح پذیرش عمومی صنعت کریپتوکارنسی، یک ارز دیجیتال جدید به نام BTS ایجاد و  ارزش آن را به توکن بلاک چین BitShares پین کردند. در ادامه در سال 2018،  BitUSD که به ظاهر یک استیبل کوین قابل‌اعتماد و پایدار بود، به دنبال ازدست‌دادن پیوند خود با دلار، هیچگاه به‌جایگاه قبلی خود برنگشت.

از آن زمان تاکنون، استیبل کوین‌های بسیاری با هیاهو و جلب توجهات بسیار، وارد بازار شده و تنها پس از مدت کوتاهی بی‌سروصدا از بین رفتند. در میان این لیست طولانی، Terra UST، جدیدترین و بزرگ‌ترین پروژه شکست خورده است. در نتیجه فروپاشی استیبل کوین Terra UST، بسیاری از سرمایه‌گذاران و دارندگان Terra UST سرمایه خود را ازدست‌داده و اعتماد به استیبل کوین‌های ظاهراً پایدار در فضای کریپتو خدشه‌دار شد. می‌توان گفت، فقدان مقررات سخت‌گیرانه و عدم امکان اثبات وجود یا عدم وجود ذخایر پشتیبان، منجر به نابودی نهایی این استیبل کوین‌ها شده است. تمام این موارد سبب شده تا استیبل کوین‌های جدید مانند GBPT راه طولانی و سختی برای بازگرداندن اعتماد سرمایه‌گذاران، پیش رو داشته باشند.

اقدامات شرکت پشتیبان GBPT برای جلب اعتماد سرمایه‌گذاران

Blackfridge به عنوان شرکت سازنده GBPT در تلاش است تا با ارائه تضمین، حقیقی بودن ذخایر مالی پشتیبان این استیبل کوین را ثابت کرده و اعتماد عمومی به این گروه از دارایی‌های دیجیتالی را ترمیم کند. باید در نظر داشته باشید که توکن GBPT، نسخه دیجیتالی ارز فیاتی که توسط بانک‌های مرکزی سنتی صادر می‌شود، به حساب نمی‌آید. در واقع این دارایی دیجیتالی نیز مانند سایر ارزهای دیجیتال ماهیت رمزنگاری دارد. همچنین بر اساس نظر برخی از فعالان بازار، بسیاری از استیبل کوین‌ها به طور صددرصدی توسط دارایی فیزیکی ادعا شده در پروژه، پشتیبانی نمی‌شوند.

به همین خاطر شرکت پشتیبان GBPT جهت مقابله با این اظهارنظرهای بحث‌برانگیز و اطمینان خاطر دارندگان و خریداران، به منظور حسابرسی این توکن با یکی از حسابرسان معتبر یعنی KPMG همکاری می‌کند. این شرکت حسابرسی، به صورت ماهانه صحت وجود ذخایر فیزیکی پوند را بررسی و تأیید می‌کند. به این ترتیب به سرمایه‌گذاران نشان می‌دهند که هر توکن صادر شده به طور کامل توسط ارز پوند موجود در ذخایر بانکی پشتیبانی می‌شود. در نهایت گزارش‌های ماهانه، به دارندگان GBPT این اطمینان را می‌دهد که ارزش دارایی‌های GBPT آنها ثابت خواهد ماند.

اقدامات GBPT جهت جلب اعتماد کاربران بازار

دلیل راه‌اندازی استیبل کوین GBPT چیست؟

استیبل کوین GBP با هدف ایجاد یک کوین دیجیتالی مرتبط با پوند انگلیس روانه بازار شده است. همچنین ارائه استیبل کوینی با پشتیبانی صددرصدی ارز فیات، سرعت پذیرش GBPT را به عنوان یکی از جدیدترین دارایی‌های دیجیتالی در میان سرمایه‌گذاران و فعالان بازار افزایش می‌دهد. GBPT این امکان را برای کاربران فراهم کرده تا بدون نیاز به انجام مراحل نقل و انتقال سنتی، پرداخت کارمزد و تحمل تأخیر انتقالات، بتوانند مستقیماً دارایی پوند خود را به یک ارز دیجیتالی پایدار و باثبات تبدیل کنند. بی‌شک این موضوع هدف تمام استیل کوین‌های بازار است، اما استیبل کوین GBPT با انجام اقداماتی خاص، فراتر از سایر رقبای خود، قدم برداشته است.

همانطور که اشاره شد، در سال‌های گذشته تعداد پروژه‌های استیبل کوینی ناموفق افزایش پیدا کرده است، این امر باعث شده تا موضوع اعمال مقررات ناظر و سخت‌گیرانه بر فعالیت استیبل کوین‌ها، به یکی از اصلی‌ترین بحث‌های روز کریپتو تبدیل شود. به همین دلیل توسعه‌دهندگان GBPT برای تحقق این امر، در کنار حفظ روح اصلی پروژه و مفهوم استیبل کوین، با  قوانین سخت‌گیرانه جزیره Man و قوانین مالی بریتانیا نیز همکاری فشرده‌ای دارند.

ویژگی‌های استیبل کوین GBPT

با وجود اینکه حدود هشت سال از راه‌اندازی اولین استیبل کوین می‌گذرد، تمام پروژه‌هایی که در این دسته‌بندی قرار می‌گیرند، ویژگی‌های کم و بیش یکسانی را ارائه داده‌اند. اما در این میان استیبل کوین GBPT علاوه بر موارد معمول، ویژگی‌های منحصربه‌فردی دارد که در ادامه به بررسی آنها می‌پردازیم.

ویژگی‌های اصلی GBPT

  • اجرای قوانین و مقررات سخت به صورت دوره‌ای

وضعیت ذخایر پشتیبان پوند پروژه GBPT به صورت ماهانه توسط شرکت حسابرسی KPMG بررسی و تأیید می‌شود. چنین شفافیتی در اکثر پروژه‌های رمزنگاری دیگر دیده نمی‌شود.

  • پشتیبانی 100 درصدی توسط GBPT

برخلاف اکثر استیبل کوین‌های پشتیبانی شده توسط دلار آمریکا، GBPT به پوند انگلیس که یکی از بزرگ‌ترین ارزهای فیات جهان است متصل شده است. پوند به عنوان یکی از ارزشمندترین ارزهای جهان، در کنار دلار و یورو حجم معاملات بالایی دارد. بر اساس اعلام نهادهای نظارتی، تمام توکن‌های Poundtoken صادر شده توسط این پروژه، به طور 100 درصدی توسط پوند موجود در ذخایر بانکی پشتیبانی می‌شوند.

  • اعمال مقررات مالی سختگیرانه

پروژه GBPT و شرکت توسعه‌دهنده تحت مقررات مالی سخت‌گیرانه جزیره MAN تنظیم می‌شوند. با وجود اینکه این جزیره یک قلمرو سیاسی مستقل است، اما سازمان‌های تنظیم‌کننده آن، توسط رژیم نظارتی مالی بریتانیا حمایت شده و مجوز دریافت می‌کنند.

  • سرعت بالای تراکنشات

پروژه Poundtoken، با بهره‌گیری از دفتر توزیع رمزنگاری شده، به انجام پرداخت‌های سریع کمک کرده و تأیید صحت تراکنش‌های شبکه را در لحظه و بدون درنگ انجام می‌دهد.

  • تضمین امنیت دارایی‌ها

از آنجاییکه توکن‌ Poundtolen بر روی بلاک چین اتریوم راه‌اندازی شده‌ در ساخت آن از قراردادهای هوشمند ERC20 استفاده شده است. به این ترتیب فعالیت بر روی شبکه معتبر و قابل‌اعتماد بلاک چین اتریوم، می‌تواند تضمین‌کننده امنیت و تغییرناپذیر بودن تراکنش‎های GBPT باشد.

  • مبادله 24/7 در سراسر جهان

مانند سایر دارایی‌های دیجیتالی، ترید، پرداخت و انتقال استیبل کوین GBPT نیز بدون محدودیت مکانی و زمانی در سراسر جهان و 24/7 قابل انجام است. همچنین استفاده از فناوری بلاک چین سبب شده تا عملکرد این توکن نیز به عنوان یک دارایی دیجیتالی سریع، شفاف، ایمن و بدون مرز باشد.

  • توکنومیک استیبل کوین GBPT

در حال حاضر در تاریخ 9 مرداد 1401، قیمت هر واحد توکن GBPT برابر با 1.22 دلار است. حجم معاملات 24 ساعته گذشته این استیبل کوین نیز برابر با 37.545.76 دلار گزارش شده است.

مقایسه GBPT با سایر استیبل کوین‌ها

مقایسه استیبل کوین‌ها یا کوین‌های جدید با رقبای قدیمی و موفقشان یکی از مؤثرترین راه‌های ارزیابی یک پروژه رمزنگاری است که حقایق جالبی را روشن خواهد کرد. در ادامه استیبل کوین GBPT را با سه استیبل کوین برتر بازار مقایسه می‌کنیم.

تفاوت GBPT با سایر استیبل کوین‌های معتبر بازار

مقایسه دو استیبل کوین GBPT و USDT

در میان پروژه‌های استیبل کوینی صنعت کریپتو، استیبل کوین USDT که عموماً با نام تتر شناخته می‌شود، بزرگ‌ترین و محبوب پروژه است. نه‌تنها در حوزه استیبل کوین‌ها بلکه در میان هزاران ارز دیجیتال موجود در بازار، تتر از نظر حجم معاملات سومین ارز دیجیتال بزرگ جهان است. USDT توسط دلار آمریکا پشتیبانی شده و ارزشی برابر یک دلار دارد. بااین‌حال، در مدت زمان کوتاهی پس از آنکه حمایت دلار را از دست داد، به قیمت کمتر از یک دلار مبادله شد.

این اتفاق سبب شد تا سطح مقررات اجرایی و نظارت‌های موجود بر روی ذخایر پشتیبان USDT زیر سؤال برود. با وجود این، تیم تتر همواره با ادعاهای موجود مبارزه کرده و جهت ارائه تضمین، موضوع ثبت پروژه تتر در  FinCEN را مطرح می‌کند. اما از آنجاییکه شرکت FinCEN به طور فعالانه میزان پایبندی بر قوانین خدمات مالی و ذخایر پشتیبان دلار را بررسی نمی‌کند، بسیاری از فعالان بازار همچنان ادعای تیم تتر را رد می‌کنند. اما در مقابل همانطور که ملاحظه کردید، پروژه GBPT تحت‌نظر یکی از سختگیرانه‌ترین سازمان‌های مالی و شرکت‌های حسابرسی فعالیت می‌کند.

با وجود تفاوت‌ها، USDT و GBPT شباهت‌هایی با یکدیگر دارند، به عنوان مثال، هر دو متمرکز بوده و برخلاف ارزهای دیجیتال غیرمتمرکز به‌جای جامعه‌ای از کاربران، متعلق به یک نهاد خاص هستند و توسط این نهاد متمرکز مدیریت می‌شوند.

مقایسه دو استیبل کوین USDC و GBPT

پس از استیبل کوین تتر، USDC یا همان USD Coin، دومین استیبل کوین پرکاربرد و محبوب در صنعت کریپتو است. این استیبل کوین در سال 2018 توسط Centre Consortium ایجاد شده و در حال حاضر ارزش بازار آن حدود 55 میلیارد دلار گزارش شده است.

ارزش USDC برخلاف GBPT به دلار آمریکا گره خورده است، این بدان معناست که این دارایی دیجیتالی باید تحت نظارت الزامات حسابرسی و انتقال پول ایالات متحده قرار داشته باشد. در نهایت با وجود اینکه USDC به‌اندازه تتر مورداستفاده کاربران قرار نمی‌گیرد، اما به دلیل پیروی از قوانین حسابرسی دولت آمریکا، به عنوان یک استیبل کوین قابل‌اعتماد و ایمن معرفی می‌شود.

مقایسه دو استیبل کوین TUSD و GBPT

استیبل کوین TUSD برخلاف دو مورد قبلی شباهت‌های بیشتری با GBPT دارد. TUSD یک استیبل کوین fully collateralized است، این بدان معناست که حتی در بدترین سناریو نیز سرمایه‌گذار می‌تواند حداقل 95 درصد از سرمایه خود را پس گیرد. استیبل کوین TUSD بر روی پلتفرم TrustToken ساخته شده و توسط دلار آمریکا پشتیبانی می‌شود.

در مورد بخش نظارتی، GBPT از بسیاری جهات شبیه به TUSD است. هر دوی این پروژه‌ها تحت ممیزی‌های دوره‌ای قرار گرفته و قوانین آنها با تنظیم‌کننده‌های ایالتی مطابقت دارند. همچنین برخلاف GBPT، در پروژه TUSD از خدمات حسابرسی شرکت Armanino LLP استفاده می‌شود. از منظر متمرکز بودن پروژه، TUSD نیز مانند GBPT و بسیاری از استیبل کوین‌ها کاملاً متمرکز بوده و تحت کنترل یک نهاد مشخص اداره می‌شوند. TrueCoin LLC نهاد اداره‌کننده TUSD و شرکت پشتیبان TrustToken Platform  است.

آیا استیبل کوین GBPT سرمایه‌گذاری خوبی است؟

هدف از ایجاد GBPT و به طورکلی استیبل کوین‌ها، ترکیب نقاط قوت یک محصول مالی تنظیم شده با امکانات  فناوری بلاک چین و قراردادهای هوشمند است. بنابراین، از آنجاییکه ماهیت استیبل کوین‌ها حفظ ارزش دارایی در برابر نوسانات بازار است، ارزش این نوع دارایی، هیچگاه از میزان تعیین شده فراتر نخواهد رفت. در نتیجه اصولاً از استیبل کوین‌ها برای مقاصد سرمایه‌گذاری استفاده نمی‌شود.

به طورکلی GBPT نیز مانند سایر استیبل کوین‌ها به عنوان وسیله‌ای قابل‌اعتماد برای ذخیره ارزش و تبدیل یکپارچه انواع دارایی‌های دیجیتالی و ارز فیات کاربرد دارد. چراکه برخلاف ارزهای دیجیتال معمول مانند بیت کوین و اتریوم که با تأثیر از نوسانات بازار به صورت روزانه قیمت متفاوتی دارند، GBPT با ارزش پایدار و ثابت خود، توانسته امکان انتقال آسان، سریع، بدون مرز و یکپارچه ارزش را برای کاربران فراهم کند. در نهایت اگر قصد حفظ ارزش دارایی خود را داشته باشید، GBPT یکی از قابل‌اعتمادترین استیبل کوین‌های موجود در بازار است.

نحوه خرید استیبل کوین GBPT

در حال حاضر استیبل کوین GBPT را می‌توان از طریق صرافی‌های معتبری همچون Gate.io، UniSwap و Bittrex خرید و فروش کرد. علاوه بر این سه پلتفرم، با توجه به نقشه راه این پروژه، تیم Poundtoken قصد دارد تا در آینده نزدیک GBPT را در سایر صرافی‌های رمزنگاری نیز لیست کند.

در صورتیکه قصد خرید GBPT را دارید، تنها کافی‌ست در یکی از سه صرافی پشتیبان این توکن ثبت نام کرده و حساب کاربری جدیدی ایجاد کنید. در مرحله بعد، با استفاده از ارز فیات (در صورت دسترسی) یا سایر ارزهای دیجیتال جفت شده با GBPT، حساب خود را شارژ کرده و آخر نیز از طریق پلتفرم تریدینگ صرافی‌، سفارش خرید خود را ثبت کنید.

مراحل خرید استیبل کوین GBPT

سخن پایانی

در این مطلب نگاهی به استیبل کوین جدید تتر انداختیم و دیدیم که چه ویژگی‌هایی دارد. GBPT یا Poundtoken یکی از جدیدترین استیبل کوین‌های بازار کریپتو بوده و توسط ذخایر فیزیکی پوند انگلیس پشتیبانی می‌شود. این استیبل کوین با وجود متمرکز بودن، جهت افزایش سطح اعتماد عمومی، بر اساس سیاست‌های نظارتی دقیق و ممیزی‌های جامع و منظم طراحی شده و شفافیت بالایی دارد.

سؤالات متداول

  • استیبل کوین GBPT چیست؟

GBPT یکی از جدیدترین استیبل کوین‌های معرفی شده به بازار کریپتو است که به طور 100 درصدی توسط پوند انگلیس پشتیبانی می‌شود. به دلیل اتصال به ارزش پوند، از GBPT به عنوان وسیله‌ای برای ذخیره پایدار دارایی و مبادله ارزش، استفاده می‌شود.

  • آیا GBPT قابل‌اعتماد است؟

شرکت توسعه‌دهنده این توکن از اداره خدمات مالی Isle of Man، مجوز ارائه خدمات انتقال پول را دریافت کرده است. همچنین ذخایر پشتیبان پوند پروژه GBPT، به صورت ماهانه توسط شرکت حسابرسی KPMG بررسی و تأیید می‌شوند.

  • چطور می‌توان استیبل کوین Poundtoken را خریداری کرد؟

در حال حاضر این امکان فراهم شده تا کاربران بتوانند استیبل کوین GBPT را از طریق یکی از سه صرافی Gate.io، UniSwap یا Bittrex خرید و فروش کنند.

دسته بندی مطالب
مطالب مرتبط
مطالب مرجع

ارز دیجیتال چیست؟

بلاک چین چیست؟

متاورس چیست؟

NFT چیست؟

دیفای (DeFi) چیست؟

صرافی غیرمتمرکز چیست؟

کیف پول چیست؟

تحلیل تکنیکال چیست؟

ایردراپ چیست؟

استیکینگ ارز دیجیتال چیست؟

بیت کوین چیست؟

اتریوم چیست؟

تتر چیست؟

خرید و فروش ارز های دیجیتال
ما را دنبال کنید
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.