داموندمگ

گیلدفای چیست؟ شروع زندگی در متاورس با GuildFi

DAMOND
گیلدفای

بازی برای کسب درآمد (Play-to-Earn یا P2E) و بازی‌های NFT روز به روز در حال محبوب‌تر شدن هستند. یکی از این بازی‌ها، گیلدفای (GuildFi) است که با پشتیبانی غول‌های بزرگ سرمایه‌گذاری خطرپذیر، خودش را به عنوان یکی از محبوب‌ترین پلتفرم‌های گیمفای (GameFi) مطرح کرده است. در این مقاله، توضیح خواهیم داد که GuildFi چیست، چطور کار می‌کند و چرا تا این اندازه محبوب شده است. با مجله صرافی داموند همراه باشید.

گیلدفای را می‌توان اکوسیستمی از بازی‌های وب ۳.۰، NFTها و گیلدها (Guilds) یکپارچه و به هم‌ پیوسته دانست که در واقع، نقش پلی را بین بازی‌های P2E ایفا می‌کند. از توکن حاکمیتی این پروژه، یعنی GF برای حاکمیت سازمان مستقل غیرمتمرکز (DAO) پروژه استفاده می‌شود.

گیلد در متاورس چیست؟

پیش از اینکه در رابطه با پروژه گیلدفای صحبت کنیم، بد نیست که اشاره‌ای به مفهوم گیلد در دنیای دیفای داشته باشیم. گیلدهای گیمینگ متاورس، گروه‌هایی هستند که به اعضای پلتفرم‌های متاورسی کمک می‌کنند تا از طریق بازی‌های P2E کسب درآمد کنند و با همدیگر، روی پروژه‌های متاورسی نوظهور، سرمایه‌گذاری داشته باشند.

در صورتی که به دنیای ارزهای دیجیتال علاقه‌مند هستید و می‌خواهید وارد دنیای متاورس، گیمفای و بازی‌های NFT شوید، عضویت در یکی از این گیلدها، ایده بسیار خوبی است.

گیلدفای چطور توسعه پیدا کرد؟

توسعه دهنده guildfi

جاریندر تیتادیلاکا (Jarindr Thitadilaka) و آکارادت دیاواپانیچ (Akaradet Diawapanich) با هدف ساخت یک اکوسیستم مرجع از بازی‌های وب ۳.۰، اکوسیستم GuildFi را توسعه دادند. با انفجار بازی‌های P2E، این اکوسیستم با یک «برنامه کمک هزینه بازی» (Gaming Scholarship Program) که دارایی‌های درون-بازی را به بازیکنان جدید قرض می‌دهد، روی افزایش دسترسی به بازی‌ها تمرکز کرده است.

گیلدفای پس از چندین دور کمک مالی به بیش از ۱۰۰۰ بازیکن، اکنون بزرگ‌ترین برنامه کمک هزینه بازی وب ۳.۰ در تایلند محسب می‌شود. این پروژه، برخلاف دیگر گیلدها و کمک‌هزینه‌ها، تعامل‌پذیری بین اکوسیستم‌های بازی‌های مختلف را ممکن می‌کند.

هر بازیکن در این پروژه یک GuildFi ID دارد که با استفاده از آن، امکان رهگیری دستاوردها و آمارش را در اکوسیستم‌های بازی مختلف و محاسبه امتیاز تجربه بازی (Gaming Experience Points یا GXPs) فراهم می‌شود. بازیکنان می‌توانند با استفاده از این امتیازات، از بعضی قابلیت‌ها و امتیازات مثل NFTهای اختصاصی، مأموریت‌ها و دیگر تجربیات درون-بازی، بهره‌مند شود. روش دیگر دریافت این امتیازات، استفاده از توکن‌های GF است.

در نوامبر ۲۰۲۱، این پروژه توانست مبلغ ۶ میلیارد دلار برای سرمایه‌گذاری اولیه جمع‌آوری کند و در دسامبر همان سال، مبلغ ۱۳۹ میلیون دلار با حراج توکن‌هایش به دست آورد. این پلتفرم، مقداری NFT به ارزش ۷ میلیون دلار دارد که از آن‌ها در برنامه‌های کمک هزینه بازی استفاده می‌کند.

GuildFi از این دارایی‌ها، هم برای افزایش درآمد پلتفرم خودش و هم برای قرض دادن دارایی‌های درون-بازی به بازیکنانی که نمی‌توانند آن‌ها را برای شروع بخرند، استفاده می‌کند.

بازی‌های P2E که این پروژه اکنون روی آن‌ها متمرکز شده است، آکسی اینفینیتی (Axie Infinity) و Cyball هستند. خلاصه اینکه گیلدفای با هدف ایجاد شبکه‌ای به هم‌پیوسته و یکپارچه از گیلدها، دارایی‌ها و بازی‌های وب ۳.۰ توسعه یافته تا تجربه بازی در این فضا را بهبود بخشد و فرصت مشارکت در این بازی‌ها به همه بازیکنان بدهد.

GuildFi چیست؟

گیلدفای اکوسیستمی به هم‌پیوسته و یکپارچه از بازی‌ها، کامیونیتی‌های گیلد و NFTها بر بستر وب ۳.۰ است که به عنوان پلی بین گیلدهای موجود و بازی‌های P2E در سرتاسر متاورس عمل می‌کند.

این پروژه با هدف به حداکثر رساندن سود بازیکنان و کاهش دادن موانع ورود به دنیای بازی‌های P2E با ارائه کمک هزینه‌ها و تسهیل تعامل‌پذیری بین پلتفرم‌های مختلف در دنیای متاورس توسعه یافته است.

GuildFi توانسته است گیلدهای گیمینگ را به سطح بالاتری ارتقاء دهد و زیرساختی مطمئن برای ورود بازیکنان جدید به متاورس و مرتبط ساختن بازیکنان به همدیگر و تأمین تنوع و ارزش برای بازیکنان، گیلدها و بازی‌ها بسازد.

به عبارت دیگر می‌توان گفت که گیلدفای، تجربه گیمینگ در وب ۳.۰ یا گیمفای را متحول می‌کند و این تحول از چشم مردم دور نمانده است. در واقع، اکنون خود کشور تایلند به تنهایی، ۲۰ هزار بازیکن روزانه دارد و بیش از ۱۰۰ هزار بازیکن تایلندی در این اکوسیستم ثبت نام کرده‌اند.

GuildFi برای ادامه این موفقیت و همراه شدن با محبوبیت بازی‌های P2E، روی توسعه دسترسی به بازی‌ها و تأمین بازیکنان از طریق ارائه قابلیت‌های متنوع از «کشف بازی و گیلد» گرفته تا «سکوی پرتاب متادراپ» (M Metadrop Launchpad) و پاداش‌های «اثبات بازی» (Proof-of-Play) متمرکز شده است.

گیلدفای به دنبال حل مشکل گیلدها

با اینکه گیلدهای متاورسی کنونی، مشکل تأمین سرمایه برای شروع پروژه‌ها را حل می‌کنند اما خودشان مشکلات جدیدی پدید آورده‌اند. یکی از مهم‌ترین مشکلات گیلدها این است که کمک‌ هزینه‌های بازی در آن‌ها، تقسیم می‌شوند و معمولا به یک بازی درون همان گیلد، محدود هستند.

وقتی بازیکنی به یک گیلد ملحق می‌شود، معمولا نمی‌تواند در بازی‌های دیگر فعالیت کند و بنابراین، دست‌آوردها و پاداش‌هایش به همان گیلد محدود می‌شود. به عبارت دیگر، هیچ تعامل‌پذیری مناسبی بین گیلدها برای ارائه بهتر و مؤثرتر کمک هزینه‌ها به منظور جذب کردن تعداد بیشتر بازیکنان و رشد اکوسیستم متاورس وجود ندارد.

مطلب پیشنهادی  همسایه من آلیس چیست؟ بازی My Neighbor Alice با توکن ALICE

در چنین شرایطی، گیلدفای نه تنها نقش یک پل را بین گیلدهای مختلف ایفا می‌کند، بلکه نقطه ورود مناسبی برای ورود بسیاری از بازیکنان تازه‌وارد به متاورس است. در واقع‌، می‌توان این اکوسیستم را همانند نوعی استخر کمک هزینه بازی و سیستم پیدا کردن بازی دانست.

گیلدفای چه قابلیت هایی دارد؟

پلتفرم GuildFi توانست در مدت کوتاهی پس از توسعه، محبوبیت بسیار بالایی کسب کند. قابلیت‌های متعدد این پلتفرم، از دلایل اصلی محبوبیت آن هستند. در زیر، بعضی از این قابلیت‌ها را برای شما کاربران گرامی مجله صرافی داموند، توضیح می‌دهیم.

آی دی گیلدفای

آی دی GuildFi، نوعی شناسه متاورسی است که به یک سیستم سطح‌بندی، متصل است و دست‌آوردهای بازیکنان در سرتاسر اکوسیستم متاورس را رهگیری می‌کند. بازیکنان، با مشارکت در اکوسیستم‌های متاورسی، امتیاز مشارکت دریافت می‌کنند و رتبه‌بندی می‌شوند. پاداش‌ها و کمک هزینه‌هایی که به بازیکنان پرداخت می‌شوند، براساس همین امتیازها هستند. به علاوه، بازیکنان می‌توانند از این امتیازات برای استفاده از قابلیت‌های مختلف گیلدفای بهره ببرند.

اکتشاف بازی

پلتفرم گیلدفای به بازیکنان کمک می‌کند تا بازی‌های مناسب برای خودشان را پیدا کنند. گذشته از این، توسعه‌دهندگان بازی‌ها نیز می‌توانند در این اکوسیستم، بازیکنان مناسب برای راه‌اندازی بازی خود را بیابند.

پاداش های اثبات بازی

GuildFi فعالیت بازیکنان در اکوسیستم‌های متاورسی را تحلیل می‌کند و براساس میزان فعالیت‌های بازیکنان در این اکوسیستم‌ها، پاداش‌هایی به صورت NFT یا توکن‌های بومی GF به آن‌ها می‌دهد.

سکوی پرتاب متادراپ

یکی از قابلیت‌های جالب گیلدفای، سکوی پرتاب متادراپ است که به تخصیص منابع به بازیکنانی که شایستگی آن‌ها را دارند، کمک می‌کند. هر چه رتبه‌های بازیکنان در برنامه سکوی پرتاب متادراپ بیشتر باشد، پاداش و کمک هزینه‌های بیشتری دریافت می‌کنند.

ابزارهای گیمفای

GuildFi با فراهم آوردن ابزارهای گیمفای مختلف، به تقویت عملکرد بازیکنان کمک می‌کند. به عنوان مثال، جعبه ابزار این پلتفرم برای بازی آکسی اینفینیتی، شامل مدیریت کمک هزینه، به اشتراک‌گذاری روزانه SLPها، شبیه‌سازی PvP، وضعیت تیم و جستجوگر کارت است.

پورتال کمک هزینه گیلدفای

این اکوسیستم، دارای یک برنامه کمک هزینه مالی به بازیکنانی است که می‌خواهند به تازگی وارد اکوسیستم‌های گیمینگ جدید شوند. این کمک‌های مالی از محل خزانه، گیلدهای شریک با پروژه و صندوق‌های NFT متصل به GuildFi تأمین می‌شوند تا موانع ورود بازیکنان به بازی‌های P2E کمتر شود و هر کسی، در هر جای دنیا بتواند در متاورس بازی کند.

اقتصاد توکنی GuildFi چطور کار می کند و توکن GF چیست؟

توکنومیک گیلدفای

GF، توکن بومی پلتفرم گیلدفای است که می‌توان از آن برای مشارکت در حاکمیت پروژه استفاده کرد. این توکن در یک حراج اولیه به فروش رفت و GuildFi توانست با فروش آن، مبلغ ۱۴۰ میلیون دلار سرمایه جمع کند.

تنها ۵ درصد از توکن‌های GF برای فروش در دسترس عموم قرار دارد و تقریبا نیمی از همه توکن‌های GF موجود، در حراج اولیه، به فروش رفتند. مابقی توکن‌ها بین سرمایه‌گذاران اصلی، تیم توسعه‌دهنده، خزانه و اکوسیستم، توزیع شدند.

ذخیره کل این توکن، یک میلیارد GF است. بنابراین، همانطور که تنها ۲۱ میلیون بیت کوین وجود دارد و هیچ بیت کوین جدیدی صادر نمی‌شود، تعداد GFها نیز ثابت است و در آینده، هیچ توکن GF جدیدی صادر نخواهد شد.

در حال حاضر، چیزی بیش از ۴۲ میلیون از این توکن‌ها در گردش قرار دارد. ارزش هر توکن GF، تنها کمی پس از راه‌اندازی این اکوسیستم و در دسامبر ۲۰۲۱ به ۳.۴۱ دلار رسید ولی از آن زمان تاکنون، همراه با روند نزولی بازار ارزهای دیجیتال، ارزش GF نیز کاهش پیدا کرده و در زمان نوشته شدن این مقاله در تاریخ ۱۸ ژوئن ۲۰۲۲ می‌توانید با مبلغ ناچیز ۲۴ سنت، یک توکن GF بخرید.

این توکن، کاربردهای متعددی دارد. GF به عنوان توکن بومی اکوسیستم گیلدفای، درون خود اکوسیستم استفاده می‌شود و نشان‌دهنده شاخص متاورسی (Metaverse Index یا MVI) است. گذشته از این، توکن GF، توکن حاکمیتی پروژه محسوب می‌شود و کاربران با داشتن GF می‌توانند در تصمیمات حاکمیتی GuildFi مشارکت داشته باشند و از مزیت‌های زیادی بهره‌مند شوند.

این توکن، بر بستر بلاک چین اتریوم و با استاندارد ERC-20 ساخته شده است. کاربران، نه تنها می‌توانند این توکن را برای دریافت امتیازهای تجربه بازی (Game Experience Points یا GXP) سپرده‌گذاری کنند، بلکه با استیکنیگ این توکن‌ها، پاداش‌های مختلفی شامل NFTهای اختصاصی، دسترسی اولیه به بازی‌ها پیش از انتشار عمومی آن‌ها و دسترسی به سکوی پرتاپ متادراپ و دیگر ابزارهای GuildFi را دریافت می‌کنند.

وقتی روی توکن‌های GF سرمایه‌گذاری می‌کنید، در واقع روی موفقیت متاورس سرمایه‌گذاری کرده‌اید. این توکن به گونه‌ای طراحی شده است تا ارزش آن با افزایش ارزش متاورس، افزایش پیدا کند. به طور کلی، عوامل زیر روی ارزش توکن GF اثرگذار هستند:

 • ارزش دارایی
 • ارزش تراکنش
 • فروش‌ها و عرضه‌های اولیه بازی (Initial Game Offerings یا IGOها)
 • میزان وام دادن دارایی
 • درآمد حاصل از بازی‌های P2E گیلدها و کمک‌هزینه‌های مالی

در زیر، دو مورد از مهم‌ترین کاربردهای توکن‌های GF را برای شما توضیح می‌دهیم.

پاداش های اختصاصی

برنامه استیکینگ گیلدفای، نه تنها سودهای کوتاه-مدت و بلند-مدت برای سپرده‌گذاران توکن GF دارد، بلکه پاداش‌های روزانه نیز به آن‌ها می‌دهد. کاربران می‌توانند با استیکینگ این توکن‌ها، پاداش‌های اختصاصی دریافت کنند.

میزان توکن‌های پاداشی که کاربران دریافت می‌کنند، بیش از هر چیزی به مدت زمان سپرده‌گذاری توکن‌های GF بستگی دارد. کاربران می‌توانند توکن‌های GF را از دو هفته یا یک سال، سپرده‌گذاری کنند. پاداش‌های استیکینگ توکن‌های GF به صورت روزانه برای کاربران ارسال می‌شوند.

مطلب پیشنهادی  روش های کسب درآمد از متاورس؛ 7 راه رایج کسب درآمد

گیلدفای با اتخاذ یک مدل زمانی، می‌تواند وفادارترین اعضای کامیونیتی خود را شناسایی کند و آن‌ها را از افرادی که فقط به دنبال سودهای کوتاه-مدت هستند، شناسایی کند.

حاکمیت گیلدفای

سازمان مستقل غیر متمرکز guildfi

GuildFi یک سازمان مستقل غیر متمرکز (DAO) کامیونیتی محور و در حال رشد است. GF نقش توکن حاکمیتی را در این دائو ایفا می‌کند. هدف از وجود این سازمان مستقل غیر متمرکز و نقش حاکمیتی توکن GF این است تا هر کاربری بتواند در تصمیمات حاکمیتی پروژه، شریک باشد.

این پروژه با استفاده از مدل حاکمیتی غیر متمرکز، می‌تواند با حفظ منافع حداکثر هر کاربر، حداکثر کارایی را داشته باشد. هر چه تعداد توکن‌های GF هر کاربر بیشتر باشد، رأی او در تصمیمات حاکمیتی، اثرگذارتر خواهد بود. بنابراین، تصمیمات حاکمیتی پروژه براساس رأی کاربرانی گرفته می‌شود که بدون شک، خواهان رشد و پیشرفت پروژه گیلدای هستند زیرا سود آن‌ها به پیشرفت این اکوسیستم بستگی دارد.

به طور کلی می‌توان گفت که گیلدفای اکوسیستمی است که اگر تجربه متاورسی خود را با آن شروع کنید، به سراغ هیچ اکوسیستم دیگری نخواهید رفت. در این اکوسیستم، توکن GF نقش ارزش بخشیدن به فعالیت‌های کاربران و برقراری جریان پول در این اکوسیستم را دارد.

گیلدفای چطور کار می کند؟

GuildFi چطور کار می کند؟

برخلاف بازی‌های یلد گیلد (Yield Guild Games) که قابلیت استیکینگ ندارند و تنها از یک مدل سنتی P2E ساده برای پاداش دادن به بازیکنان به صورت ارزهای دیجیتال پیروی می‌کنند، این پلتفرم تنوع بسیار بیشتری دارد و در واقع، یک زیرساخت وب ۳.۰ بر بستر اتریوم است که بازی‌ها، NFTها، گیلدها و کامیونیتی‌های مختلف را به همدیگر متصل می‌کند.

با این حال، بخش اصلی اکوسیستم گیلدفای، مرکز بازی یا گیمینگ سنتر (Gaming Center) آن است که به صورت سازوکاری کلیدی برای وارد کردن بازیکنان جدید به دنیای متاورس عمل می‌کند.

گیمینگ سنتر GuildFi به عنوان بستری که قرار است بازیکنان جدید را وارد دنیای متاورس کند، رابط کاربری بسیار ساده‌ای دارد و بازیکنان می‌توانند در این مرکز، به راحتی به قابلیت‌های منحصر به فرد این اکوسیستم شامل مواردی مثل GuildFi ID، کشف بازی، پاداش‌های اثبات بازی و … که در بالا آن‌ها را توضیح دادیم، دسترسی پیدا کنند.

این اکوسیستم، به غیر از گیمینگ سنتر، دارای چند بخش دیگر است که به پیشبرد فعالیت‌های تجاری و افزایش ارزش به اکوسیستم متاورس کمک می‌کنند. این بخش‌ها شامل موارد زیر هستند:

 • Guild Zone: بخشی از اکوسیستم گیلدفای که شامل محصولات P2E و محصولات ارزش افزوده برای سرمایه‌گذاران و گیلدهای موجود، مثل GF Guild، Guild Network و Guild-as-a-Service است.
 • NFT Zone: بخشی از اکوسیستم GuildFi که شامل سکوی پرتاب متادراپ است و امکان دسترسی به IGOها، NFTها و … را برای کاربران فراهم می‌آورد.
 • Tools Zone: بخشی که با فراهم آوردن ابزارها و قابلیت‌های گیمفای مثل مدیریت کمک هزینه، وضعیت تیم، جستجوگر کارت، شبیه‌ساز PvP و … به بازیکنان در بهبود عملکرد، کمک می‌کند.

چطور  GuildFi استفاده کنیم و چگونه از متاورس پول در بیاوریم؟

ثبت نام در گیلدفای

این روزها خیلی‌ها می‌پرسند که چگونه از متاورس پول در بیاوریم؟ خوشبختانه این کار با استفاده از گیلدفای خیلی ساده شده است. در هر سطحی از تجربه در متاورس که باشید، به راحتی می‌توانید در گیلدفای فعالیت کنید و از همه مهم‌تر اینکه استفاده از این اکوسیستم، کاملا رایگان است.

برای شروع بازی‌های P2E در GuildFi، به وبسایت این پلتفرم سر بزنید و GuildFi ID خود را بسازید. سپس، می‌توانید بازی‌های P2E را جستجو کنید، کمک هزینه‌های گیلد را پیدا کنید، به ابزارهای گیمفای دسترسی داشته باشید و سفر خود را در متاورس شروع کنید.

گیلدفای به شما نشان می‌دهد که پول درآوردن در متاورس، آنقدرها هم که بسیاری از مردم تصور می‌کنند، کار پیچیده‌ای نیست. در واقع، با چندین مرحله ساده می‌توانید کار خود را در این اکوسیستم شروع کنید:

۱- به آدرس وبسایت GuildFi که لینک آن را در بالا برای شما آوردیم بروید.

۲- روی گزینه Join GuildFi کلیک کرده و آدرس ایمیل خود را وارد کنید.

۳- حساب کاربری خود را به کیف پول دیجیتالی خود وصل کنید.

به همین سادگی می‌توانید وارد متاورس شوید و از بازی‌های P2E متعدد در این اکوسیستم هیجان‌انگیز، پول در بیاورید.

نقشه راه GuildFi چگونه است؟

نقشه راه گیلدفای

کمتر از دو سال از راه اندازی گیلدفای می‌گذرد. هدف اولیه از توسعه این پلتفرم، فراهم آوردن اکوسیستمی یکپارچه و کامل برای تازه‌واردن به دنیای متاورس و پاسخگویی به تمامی نیازهای این کاربران بود. امروزه، هدف اصلی تیم توسعه‌دهنده این است که GuildFi را به یک سازمان مستقل غیر متمرکز موفق تبدیل کنند و گیلدفای برای رسیدن به این هدف باید چندین مرحله را پشت سر بگذارد.

این پروژه در ابتدا به صورت یک کمینه محصول پذیرفتنی (Minimum Viable Product یا MVP) راه‌اندازی و به بزرگ‌ترین گیلد گیمفای در تایلند تبدیل شد و هزاران گیلد، استفاده کردن از آن را شروع کردند.

پس از راه‌اندازی موفق نسخه MVP از این پلتفرم، زمینه‌سازی‌های لازم برای جهانی‌سازی این اکوسیستم بر بستر وب ۳.۰ انجام شد و قابلیت‌های مختلف GuildFi که در بالا به آن‌ها اشاره کردیم، توسعه یافتند.

حالا وقت آن است که این پروژه، گام سوم موفقیت را بردارد و به یک سازمان مستقل غیر متمرکز بسیار پویا و عملکردی تبدیل شود. برای این منظور، باید قابلیت‌های زیر تکمیل شوند:

 • سیستم سطح‌بندی پیشرفته: سیستم سطح‌بندی بازیکنان براساس امتیاز تجربه بازی کار می‌کند تا امکان رهگیری فعالیت‌ها و موفقیت‌های بازیکنان در اکوسیستم‌های مختلف متاورسی را امکان‌پذیر کند.
 • شبکه گیلد: این شبکه، امکان دسترسی گسترده به تعداد زیادی از گیلدها را فراهم می‌آورد و تمامی گیلدهایی که با GuildFi همکاری می‌کنند، به همدیگر متصل می‌شوند و شبکه‌ای گسترده از آن ها ایجاد می‌شود که یکی از اهداف اصلی آن، ایجاد یک استخر کمک مالی برای ورود کاربران جدید به دنیای متاورس است.
 • پورتال کمک هزینه بازی: این پورتال با هدف ارائه کمک‌ هزینه‌های بازی به بازیکنان جدید راه‌اندازی شده است و داده‌های بسیار خوبی در رابطه با انواع کمک هزینه‌ها ارائه می‌دهد.
 • ماژول‌های BYO: افزایش دسترسی به ذخیره NFT از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است زیرا NFTها نقش بسیار پررنگی در درآمدزایی از بازی‌های P2E دارند. سرمایه‌گذاران می‌توانند به کمک قابلیت ماژول‌های BYO، وارد دنیای متاورس شوند، گیلدها را بسازند، دارایی‌های دیجیتالی را به دست آورند و حتی دارایی‌های دیجیتالی خودشان را بسازند تا از رشد متاورس و وب ۳.۰، حمایت کنند. ماژول‌های BYO نوعی پلتفرم وام دادن و وام گرفتن ارزهای دیجیتال و NFTها هستند که شروع کار در دنیای متاورس را برای کاربران ساده می‌کنند.
 • سازمان مستقل غیر متمرکز: همانطور که گفتیم، هدف نهایی گیلدفای، تبدیل شدن به یک DAO است که فقط بازیکنان می‌توانند آن را کنترل کنند. کاربران می‌توانند با استیکینگ توکن‌های GF در تصمیمات حاکمیتی این سازمان مشارکت داشته باشند و در مورد پروژه، تصمیم‌گیری کنند.
مطلب پیشنهادی  چگونه از متاورس استفاده کنیم: کاربردهای امروز متاورس

سوالات پر تکرار در رابطه با گیلدفای

۱- آیا گیلدفای (GuildFi) رایگان است؟

بله. ثبت نام و استفاده از پلتفرم گیلدفای برای همه کاربران رایگان است اما برای به دست آوردن توکن‌های GF باید در حراج اولیه مشارکت می‌کردید و در غیر این صورت باید این توکن‌ها از صرافی‌های ارز دیجیتال بخرید یا این توکن‌ها را اثبات تجربه بازی به عنوان پاداش دریافت کنید.

۲- چرا در گیلدفای ثبت نام کنم؟

هم کاربران با تجربه و هم کاربران بی‌تجربه در دنیای متاورس می‌توانند از مزایای متعدد گیلدفای استفاده کنند. این اکوسیستم، دروازه ورودی عالی به متاورس برای تازه‌کاران است و کاربران با تجربه‌تر نیز می‌توانند با فعالیت در GuildFi، به سودهای بیشتری از بازی‌های P2E برسند و بهترین پروژه‌ها را برای سرمایه‌گذاری اولیه پیدا کنند.

۳- چطور می توانم ارز دیجیتال GF را بخرم؟

اگر در حراج اولیه توکن‌های GF شرکت نکرده‌اید، دو راه برای به دست آوردن این توکن‌ها دارید:

 • توکن‌های GF را از صرافی‌های ارز دیجیتال بخرید. این توکن‌ها از نوع ERC-20 هستند و در بسیاری از صرافی‌های متمرکز و غیر متمرکز ارز دیجیتال سواپ می‌شوند.
 • در پلتفرم گیلدفای ثبت نام و والت خود را به این پلتفرم متصل کنید. سپس، در پروژه‌های متاورسی و بازی‌های P2E مختلف بر بستر این پلتفرم فعالیت داشته باشید و با اثبات تجربه بازی، توکن‌های GF را به عنوان پاداش دریافت کنید.

۴- توکن های GF چه کاربردهایی دارند؟

توکن‌های GF، توکن بومی پلتفرم گیلدفای هستند و با استفاده از آن‌ها می‌توانید:

 • در تصمیمات حاکمیتی پروژه GuildFi مشارکت کنید.
 • آن‌ها را سپرده‌گذاری کنید و پاداش بگیرید.
 • از آن‌ها برای دسترسی به امتیازات ویژه گیلدفای، مثل مشارکت اولیه در پروژه‌های جدید، پیش از عمومی شدن آن‌ها، استفاده کنید.
 • این توکن‌ها را بفروشید.

جمع بندی

با توسعه پلتفرم‌های متاورسی، NFTها و بازی‌های کسب درآمد یا P2Eها، گروه‌های متاورسی تحت عنوان گیلد تشکیل شدند که به کاربران جدید برای ورود به دنیای متاورس کمک می‌کنند و حتی به آن‌ها کمک هزینه‌هایی برای شروع بازی‌های متاورسی می‌دهند.

با این حال، گیلدها مشکلاتی دارند که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به نبود تعامل‌پذیری بین گیلدهای مختلف و محدود بودن اعضای هر گیلد به یک بازی متاورسی اشاره کرد. بنابراین، پلتفرمی جامع و کامل با هدف پوشش دادن تمامی این نقاط ضعف به نام GuildFi در تایلند توسعه پیدا کرد و سپس، با تبدیل شدن به یک سازمان مستقل غیر متمرکز یا DAO بر بستر وب ۳.۰ جهانی شد.

این پلتفرم جدید، اکوسیستمی برای برقراری ارتباط بین گیلدها و تسهیل ورود به دنیای متاورس برای کاربران جدید با فراهم آوردن قابلیت‌هایی مثل استخر کمک هزینه بازی، قابلیت کشف بازی، ابزارهای گیمفای، سکوی پرتاب و … فراهم آورده است.

این پلتفرم، با استفاده از توکن بومی و حاکمیتی GF که نوعی توکن ERC-20 است، کار می‌کند. ذخیره کل و ثابت توکن‌های GF به یک میلیارد توکن می‌رسد که بخشی از آن قبلا در رویدادهایی مثل حراج اولیه توزیع شده است، بخشی از آن به سرمایه‌گذاران اولیه، توسعه‌دهندگان و خزانه پروژه تعلق دارد و مابقی آن به عنوان پاداش اثبات بازی به کاربران پاداش داده می‌شود تا به آن‌ها، انگیزه فعالیت در متاورس را بدهد.

کاربران با داشتن توکن‌های GF می‌توانند در تصمیمات حاکمیتی پروژه مشارکت داشته باشند، این توکن‌ها را سپرده‌گذاری کنند و سود بگیرید، از این توکن‌ها برای بهره‌مندی از قابلیت‌های مختلف پروژه مثل ابزارهای گیمفای استفاده کنند یا آن‌ها را به فروش برسانند.

پروژه گیلدفای با قابلیت‌های جذاب خودش توانسته است به اکوسیستمی تبدیل شود که اگر کسی وارد آن شود، دلیلی برای خروج پیدا نمی‌کند. با اینکه در حال حاضر( در زمان نوشتن این مقاله در ژوئن ۲۰۲۲)، ارزش توکن GF همانند همه ارزهای دیجیتال دیگر در روندی نزولی قرار دارد اما به دلیل پتانسیل‌های بالای گیلدفای برای توسعه متاورس، آینده‌ای روشن برای این پروژه تصور می‌شود.

دسته بندی مطالب
مطالب مرتبط
مطالب مرجع

ارز دیجیتال چیست؟

بلاک چین چیست؟

متاورس چیست؟

NFT چیست؟

دیفای (DeFi) چیست؟

صرافی غیرمتمرکز چیست؟

کیف پول چیست؟

تحلیل تکنیکال چیست؟

ایردراپ چیست؟

استیکینگ ارز دیجیتال چیست؟

بیت کوین چیست؟

اتریوم چیست؟

تتر چیست؟

خرید و فروش ارز های دیجیتال
ما را دنبال کنید
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.