داموندمگ

هش ریت چیست؟ کاربرد Hash Rate در بلاکچین

DAMOND
هش ریت بیت کوین به چه معناست

هش ریت چیست یکی از سوالات پایه‌ای تکنولوژی بلاکچین و ارزهای دیجیتال است. مقیاس‌پذیری همیشه جزو چالش‌های مهم پیش روی ارزهای دیجیتال بوده است و سرعت شبکه نیز مسئله‌ای تأثیرگذار در این چالش محسوب می‌شود. اگر یک شبکه بلاکچین مقیاس‌پذیری بالایی داشته باشد، حتی هنگام افزایش تعداد کاربران هم با مشکل مواجه نمی‌شود و قابلیت پشتیبانی از حجم بالای تراکنش‌ها را دارد. هش ریت مقیاسی است که برای سنجش سرعت و قدرت شبکه تعریف می‌شود و توسعه‌‌دهندگان بلاکچین‌های مختلف در تلاشند با افزایش این المان در شبکه خود، مقیاس‌پذیری بیشتری داشته باشند.

هش ریت اصطلاحی است که به دفعات در بازار ارزهای دیجیتال می‌شنویم و به عنوان یک فعال در حوزه ارزهای دیجیتال باید با آن آشنا باشیم. در این مقاله به زبان ساده و مفهومی بررسی می‌کنیم که هش ریت چیست و چه کاربردی در دنیای بلاکچین دارد.

منظور از هش ریت چیست؟

فرایند هش گذاری بیت کوین

هش ریت (Hash Rate) یا نرخ هش یک شبکه بلاکچین، قدرت محاسباتی آن را نشان می‌دهد. به عبارت دیگر زمانی که سرعت یک شبکه بلاکچین مانند بیت کوین را در پردازش اطلاعات هنگام اضافه شدن یک تراکنش به شبکه می‌سنجیم، نرخ هش را اندازه گرفته‌ایم.

هر نودی که در فرایند ماینینگ شرکت می‌کند، یک هش ریت منحصر به فرد دارد و زمانی که چند نود در استخر استخراج قرار می‌گیرند، قدرت پردازش آن‌ها با یکدیگر ترکیب می‌شود، در نتیجه احتمالی پیروزی آن‌ها در رقابت دریافت پاداش ماینینگ در شبکه بیشتر خواهد شد.

هش‌گذاری چیست؟

برای درک بهتر نرخ هش در شبکه‌های بلاکچین ابتدا لازم است بررسی کنیم هش چیست و چه مفهومی در دفتر کل توزیع شده شبکه بلاکچین دارد. برای درک بهتر موضوع، با مثال بلاکچین بیت کوین درباره نرخ هش صحبت می‌کنیم.

در شبکه بیت کوین یک دفتر کل وجود دارد که تراکنش‌ها و بلاک‌ها روی آن ثبت می‌شود. هر بلوک شامل دیتای تراکنش‌هایی است که طی حدود ده دقیقه انجام شده‌اند. تمام بلوک‌ها پیش از اینکه وارد شبکه بلاکچین شود، باید یک شناسه (ID) دریافت کنند.

وجود شناسه منحصر به فرد برای هر بلوک در شبکه باعث می‌شود اطلاعات ذخیره شده غیرقابل تغییر باشند و بلوک‌ها مطابق با این شناسه در شبکه بلاکچین چیده شوند. این شناسه با ترکیب دیتای تراکنش‌های موجود در بلوک، شناسه بلوک قبلی و مقدار دیگری به نام nonce ایجاد می‌شود. nonce مقداری است که ماینرها به صورت خودکار برای پیدا کردن شناسه در نظر می‌گیرند. به فرایندی که در طی آن، با ترکیب داده‌ها، شناسه‌ای برای یک بلوک ساخته می‌شود، هش گذاری می‌گویند.

مطلب پیشنهادی  ۷ تفاوت اصلی بین بلاک چین و پایگاه داده سنتی

تغییر شناسه یک بلوک تقریبا غیر ممکن است، اما اگر فرض کنیم کسی بتواند این کار را انجام دهد، شناسه‌های کل زنجیره بلاکچین تحت تأثیر این اقدام مخرب قرار می‌گیرد. به همین دلیل فرایند هش‌گذاری به صورت مستقیم با امنیت یک شبکه بلاکچین در ارتباط است.

در فرایند هش‌گذاری، داده‌ها با ورود به تابع هش (که از پیش تعریف شده است)، ساختار جدیدی پیدا می‌کنند. به عنوان مثال شبکه بیت کوین از تابع هش SHA-256 بهره می‌برد که هر داده را به یک رشته ۲۵۶ بیتی تبدیل می‌کند.

استخراج بیت کوین چگونه انجام می‌شود؟

روش استخراج بیت کوین

آشنایی با فرایند استخراج ارزهای دیجیتال مانند بیت کوین، کمک می‌کند بهتر متوجه شوید که هش ریت چیست. پروتکل‌های شبکه‌های بلاکچین مقدار هش استانداردی را برای بلوک‌ها تعریف کرده‌اند؛ نتیجه نهایی هش‌گذاری بلوک‌ها توسط یک ماینر، باید نزدیک یا برابر با این هش هدف باشد.

در بسیاری از مواقع، خروجی داده‌های یک بلوک که وارد تابع هش شده‌اند، هیچ ارتباطی با هش تعریف شده در شبکه بلاکچین ندارند، چنین مقدارهایی قابل قبول نیستند. در نتیجه داده‌های بلوک دوباره باید وارد تابع هش شوند و فرایند هش‌گذاری از نو با nonce جدید انجام شود. این فرایند تا زمانی که شناسه با مقدار استاندارد شبکه مطابقت داشته باشد، تکرار می‌شود. نودهای فعال در هش‌گذاری بلوک‌ها تلاش می‌کنند تا زودتر از سایر نودها به هش هدف برسند و پاداش ماینینگ را دریافت کنند.

در فرایند ماینینگ، پردازنده دستگاه‌های ماینر به هش‌گذاری بلوک‌های تشکیل شده در یک شبکه بلاکچین اختصاص پیدا می‌کند. هر دستگاهی که بتواند سریع‌تر یک بلوک را هش‌گذاری کند و خروجی آن با هش هدف بلاکچین مطابقت داشته باشد، پاداش استخراج را دریافت خواهد کرد. تشکیل یک بلوک و اضافه شدن آن به زنجیره بلاکچین به معنی تایید تراکنش‌های موجود در آن بلوک است.

هش ریت چگونه اندازه‌گیری می‌شود؟

هش ریت چگونه اندازه‌گیری می‌شود؟

اکنون به صورت مفهومی می‌دانید هش ریت چیست. فرایند هش‌گذاری ممکن است چندین بار برای یک بلوک تکرار شود و هرچه یک نود سریع‌تر بتواند این پروسه را انجام دهد، هش ریت بالاتری دارد و ماینر بهتری است. واحد اندازه‌گیری هش ریت تعداد بلوک‌هایی است که در یک ثانیه هش‌گذاری می‌ شوند و مانند سایر واحدهای اندازه‌گیری هستند.

به عنوان مثال ماینری که هش ریت آن یک کیلو هش (KiloHASH) یا به اختصار 1 KH/S باشد، می‌تواند در یک ثانیه هزار بار هش‌گذاری انجام دهد. به همین منوال یک مگاهش (Megahash) یا به اختصار MH/S به معنی قابلیت یک میلیون بار هش‌گذاری در ثانیه است. گیگاهش (Gigahash) یا GH/s یک میلیارد هش بر ثانیه و تراهش (Terahash) یا TH/s هم یک تریلیون هش بر ثانیه را نشان می‌دهند. بزرگ‌ترین واحدی که تاکنون برای هش‌گذاری تعریف شده، پتاهش (Petahash) است که یک کواردیلیون هش‌گذاری بر ثانیه را نشان می‌دهد.

مطلب پیشنهادی  برنامه‌های غیرمتمرکز چیست؟ معرفی بهترین DApp ها

به طور کلی نمی‌توان به صورت دقیق تعیین کرد در یک شبکه بلاکچین مقدار هش ریت چیست. روش‌های موجود به صورت تقریبی هش ریت را تخمین می‌زنند و در بهترین حالت می‌توانند ۹۰ درصد درست باشند.

آیا نرخ هش همیشه یکسان می‌ماند؟

به مرور زمان نرخ هش شبکه‌های بلاکچین مختلف افزایش پیدا می‌کند و در نتیجه، مقیاس‌پذیری آن‌ها نیز بیشتر می‌شود. در حال حاضر هش ریت بیت کوین 153M TH/s است؛ مقدار هش ریت در سال ۲۰۲۰، حدود 50 M TH/s بوده است. تکامل فناوری‌های سخت‌افزاری که برای استخراج ارزهای دیجیتال به کار می‌روند، مهم‌ترین علت افزایش تدریجی هش ریت است.

در سال‌های ابتدایی استخراج ارزهای دیجیتال از CPUهای کامپیوترهای معمولی برای هش‌گذاری استفاده می‌شد. قدرت این CPUها در بهترین حال به چند کیلو هش می‌رسید. بعد از آن GPUها برای این کار مورد استفاده قرار گرفتند که هش ریت بیشتری داشتند. ماینرها روز به روز پیشرفته‌تر می‌شوند و نرخ هش آن‌ها نیز افزایش پیدا می‌کند. به عنوان مثال دستگاه‌های ASIC می‌توانند تا 15 GH/s هش ریت داشته باشند.

تاثیر هش ریت بر قیمت بیت کوین

بین نرخ هش بیت کوین و قیمت این ارز دیجیتال ارتباط مستقیم وجود دارد؛ یعنی در صورتی که روند بازار صعودی باشد، نرخ هش هم بیشتر خواهد بود و در صورتی که شیب نمودار قیمت بیت کوین منفی شود، نرخ هش نیز کاهش پیدا می‌کند.

نمودار ارتباط هش ریت و قیمت بیت کوین

علت این موضوع را می‌توان در پاداشی که ماینرها دریافت می‌کنند، جستجو کرد. می‌دانیم که ماینرها به ازای هش‌گذاری بلوک‌ها، به عنوان پاداش، بیت کوین می‌گیرند. زمانی که قیمت این ارز دیجیتال کاهش پیدا می‌کند، درآمد ماینرها نیز کم‌تر می‌شود. این موضوع برخی از ماینرها را مجبور می‌کند که دستگاه‌هایشان را خاموش کنند و از شبکه خارج شوند، زیرا دخل آن‌ها با خرج‌هایشان سازگاری ندارد. در نتیجه بلاکچین بیت کوین بخشی از قدرت محاسباتی شبکه خود را از دست می‌دهد.

در مقابل زمانی که قیمت بیت کوین روند صعودی دارد، ماینرهای بیشتری ترغیب به فعالیت می‌شوند و دستگاه‌هایشان را روشن می‌کنند. اگر مدت زمان صعودی بودن بازار به اندازه کافی طولانی باشد، ماینرهای همیشه فعال هم سعی می‌کنند دستگاه‌هایشان را بروزرسانی کنند و قدرت پردازششان را افزایش دهند. در نتیجه هش ریت شبکه بیشتر خواهد شد.

مطلب پیشنهادی  مارکت کپ چیست؟ کاربرد های شاخص ارزش بازار

سختی استخراج به چه معناست و ارتباط آن با هش ریت چیست؟

سختی استخراج یعنی پیدا کردن مقداری که به هش هدف شبکه بلاکچین نزدیک باشد، چقدر طول می‌کشد. ماینرها باید با تعیین nonceهای جدید، فرایند هش‌گذاری را تا زمانی که به مقدار درست برسند، ادامه دهند. آن‌ها معمولا nonce جدید را کم‌تر از nonce قبلی تعیین می‌کنند.

برای توضیح بهتر مفهوم سختی شبکه به مثال بلاکچین بیت کوین برمی‌گردیم تا درک کنید ارتباط بین سختی و هش ریت چیست. سختی شبکه بیت کوین از یک شروع می‌شود که ساده‌ترین سطح است و ماینرها با چند بار پیاده‌سازی تابع هش می‌توانند به مقدار هدف برسند. سختی شبکه با توجه به تعداد ماینرهایی که در شبکه فعالیت دارند، کم‌تر یا بیشتر می‌شود. میزان سختی شبکه بعد از هر ۲۰۱۶ بلوک از نو تعیین خواهد شد و تایید تراکنش‌های این مقدار بلوک حدود دو هفته طول می‌کشد؛ پس بیت کوین بعد از هر دو هفته سختی شبکه متفاوتی خواهد داشت.

سختی استخراج

هدف هش‌گذاری این است که ماینرها بتوانند طی ده دقیقه، هش هدف بلاکچین را پیدا کنند. بنابراین اگر زمان هش‌گذاری متوسط توسط مانرها بیشتر از ده دقیقه طول بکشد، میزان سختی شبکه کاهش پیدا می‌کند تا سرعت آن‌ها بیشتر شود. در مقابل، اگر متوسط زمان هش‌گذاری کم‌تر از ده دقیقه باشد، بلاکچین با افزایش سختی شبکه کاری می‌کند که متوسط زمان این فرایند دوباره به ده دقیقه برسد.

جمع‌بندی

اکنون که متوجه شدید هش ریت چیست، می‌دانید که چرا این نرخ به عنوان معیاری برای سنجش قدرت شبکه مورد استفاده قرار می‌گیرد. هرچه یک شبکه هش ریت بالاتری داشته باشد، یعنی قدرت بیشتری دارد. در نتیجه محاسبات آن سریع‌تر انجام می‌شود و تراکنش‌های انجام شده نیز در زمان کوتاه‌تری در دفتر کل توزیع شده شبکه بلاکچین ثبت می‌شوند.

افزایش نرخ هش می‌تواند نتایج مثبتی برای یک شبکه بلاکچین داشته باشد، اما این بدان معنا نیست که توسعه‌دهندگان می‌توانند بی‌دریغ کارهایی برای افزایش نرخ هش انجام دهند. هش ریت، قیمت یک ارز دیجیتال و میزان سختی شبکه آن به یکدیگر وابسته هستند. در نتیجه میزان هش ریت یا سختی شبکه باید به صورت برنامه‌ریزی شده تغییر کند تا قیمت ارز دیجیتال دچار نوسان‌های جدی و غیرقابل کنترل نشود.

در این مقاله از داموندمگ تلاش کردیم پاسخی ساده و کاربردی برای سوال «هش ریت چیست» ارائه دهیم. اگر همچنان نقطه‌ای مبهم درباره این موضوع در ذهنتان وجود دارد، در بخش کامنت‌ها مطرح کنید. متخصصین ارزهای دیجیتال در داموند پاسخگوی سوالات شما خواهند بود.

دسته بندی مطالب
مطالب مرتبط
مطالب مرجع

ارز دیجیتال چیست؟

بلاک چین چیست؟

متاورس چیست؟

NFT چیست؟

دیفای (DeFi) چیست؟

صرافی غیرمتمرکز چیست؟

کیف پول چیست؟

تحلیل تکنیکال چیست؟

ایردراپ چیست؟

استیکینگ ارز دیجیتال چیست؟

بیت کوین چیست؟

اتریوم چیست؟

تتر چیست؟

خرید و فروش ارز های دیجیتال
ما را دنبال کنید
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.