داموندمگ

الگوی سر و شانه چیست و چطور می‌توان با آن ترید کرد؟

DAMOND
الگوی سر و شانه

موفقیت و دوام در بازارهای مالی همچون بازار ارزهای دیجیتال بدون استفاده از ابزارهای مالی و تحلیل‌های فنی و تکنیکال امکان‌پذیر نیست. به همین دلیل بهتر است قبل از سرمایه‌گذاری و ورود به بازار کریپتو، یادگیری روش‌های تحلیلی را در اولویت خود قرار دهید. الگوی سر و شانه یکی از بهترین و کاربردی‌ترین روش‌های تحلیلی بازار است. با وجود اینکه از این روش تحلیلی عمدتاً در بازار سهام استفاده می‌شود، اما در میان معامله‌گران ارزهای خارجی، کالاها و ارزهای دیجیتال نیز از محبوبیت بالایی برخوردار است. آیا می‌دانید الگوی سر و شانه چیست و چه کاربردی دارد؟

در واقع الگوی سر و شانه شاخص فنی مبتنی بر قیمت‌گذاری تاریخی (historical pricing) است. سرمایه‌گذاران و تحلیلگران معمولاً از این الگو برای تعیین احتمال وقوع یا عدم وقوع روند نزولی بازار استفاده می‌کنند. با استفاده از این نمودار، تحلیل‌گران بازار می‌توانند احتمال تبدیل شدن بازار صعودی به بازار نزولی را (bullish-to-bearish) پیشبینی کنند. ممکن است در نگاه اول درک الگوی نمودار سر و شانه بسیار پیچیده به نظر برسد؛ اما به‌کارگیری آن به معامله‌گران مبتدی و پیشرفته کمک می‌کند تا به‌جای احساسات، وضعیت بازار را بر اساس منطق، آمار و ارقام بررسی کنند. در ادامه این مطلب از داموندمگ خواهیم دید که الگوی سر و شانه چیست و به بررسی دقیق این الگو، مزایا و معایب و موارد مهم دیگر می‌پردازیم.

معرفی الگو سر و شانه و بررسی ویژگی‌های آن

الگوی سر و شانه چیست؟

الگوی سر و شانه که در زبان انگلیسی با نام Head and shoulders chart pattern شناخته می‌شود، یک الگوی نموداری در تحلیل تکنیکال بازار است. از آنجایی که ظاهر این الگو به دو شانه و یک سر شباهت دارد، به این نام شهرت پیدا کرده است. این الگوی تحلیلی از یک خط مبنا همراه با سه قله تشکیل شده. خط مبنا که خط گردن نیز نامیده می‌شود، مسئول رهاسازی سیگنال نزولی است. بنابراین، در صورتیکه قیمت به زیر خط مبنا برود معامله‌گر می‌تواند موقعیت short ایجاد کند.

معرفی الگو سرو شانه و اجزای آن

از میان سه قله موجود در الگوی سر و شانه، دو قله بیرونی از نظر ارتفاع به یکدیگر نزدیک هستند و شانه‌های نمودار را تشکیل می‌دهند، در حالیکه قله میانی با ارتفاع بیشتری که دارد، بخش سر نمودار است. الگوی سر و شانه به معامله‌‎گران کمک می‌کند تا بتوانند پس از پایان یک روند، چگونگی تغییر روند بازار را شناسایی کنند.

طبق نظر معامله‌گران، الگو سر و شانه با ارسال سیگنال‌های بسیاری قوی، یکی از قابل‌اعتمادترین الگوهای تحلیلی است و می‌توان با استفاده از آن تغییر یک روند صعودی به یک روند نزولی را پیش بینی کرد. اگر معامله‌گر الگو سر و شانه را با برخی دیگر از شاخص‌های تحلیلی ترکیب کند، نتیجه به دست آمده دقیق‌تر خواهد بود.

نحوه شناسایی الگوی سر و شانه

شناسایی الگو سر و شانه از اهمیت بالایی برخوردار است، چراکه در غیر این صورت، ممکن است معامله‌گر دچار اشتباه شده و برخلاف روند درست معامله کند. همانطور که پیش‌ازاین نیز اشاره شد، الگو سر و شانه از عناصر زیر تشکیل شده است.

 • شانه چپ / Left shoulder
 • سر / Head
 • شانه راست / Right shoulder
 • خط گردنی / neckline

باید توجه داشته باشید که این احتمال وجود دارد که همیشه خط گردنی به شکل یک خط مستقیم نباشد. در واقع، در بیشتر اوقات این خط در جهات مختلف، کج می‌شود. اما اصولاً اگر شیب این خط به سمت پایین باشد، سیگنال قابل‌اعتمادتری نشان می‌دهد.

بررسی اجزای الگو سر و شانه

الگو سر و شانه چه اطلاعاتی به معامله‌گر منتقل می‌کند؟

الگو سر و شانه به معامله‌گران نشان می‌دهد که امکان معکوس شدن روند بازار وجود دارد. کارشناسان بازار معتقدند وجود مجموعه‌ سه‌گانه شامل اوج، فرورفتگی و یک فرورفتگی بیشتر در وسط، نشان‌دهنده این است که قیمت‌، روند نزولی پیدا خواهد کرد.

خط گردن موجود در این الگو، نقطه‌ای را نشان می‌دهد که در آن تریدرها شروع به فروش دارایی‌های خود می‌کنند. همچنین معامله‌گران بازار با استفاده از الگو سر و شانه متوجه می‌شوند که به احتمال زیاد، روند نزولی بازار تا زمان شکست شانه راست الگو، ادامه پیدا خواهد کرد.

معرفی اجزای الگوی سر و شانه

الگو سر و شانه از عناصر متعددی تشکیل شده است. این موضوع باعث شده که این الگوی تحلیلی به یک نمودار منحصر به فرد و متمایز تبدیل شود. شناخت اجزای الگو سر و شانه کمک می‌کند تا معامله‌گر آن را به‌درستی تشخیص دهد.

اصولاً زمانی که در نمودار بازار، ابتدا یک قله (شانه) تشکیل شده و سپس یک قله بالاتر (سر) و در آخر مجدداً یک قله پایین‌تر تشکیل شود، می‌توان تشکیل الگو سر و شانه را رمزگشایی کرد. همچنین خط گردن زمانی به وجود می‌آید که پایین‌ترین نقطه دو بخش پایینی در شانه‌های راست و چپ به یکدیگر متصل شوند. با این حال، قبل از اینکه بتوانیم خط گردن را تشخیص دهیم، لازم است، ابتدا هر دو شانه و سر الگو را پیدا کرده باشیم.

مطلب پیشنهادی داموندمگ:  اتر اسکن چیست؟ Etherscan.io جستجوگر بلاک چین اتریوم

عناصر موجود در الگو سر و شانه

مراحل شکل‌گیری اجزای الگو سر و شانه

تشخیص این الگو در مراحل اولیه ساده نیست، اما زمانی که روند بازار از قسمت سر خارج می‌شود و به شانه دوم نزدیک می‌شود، این الگو قابل تشخیص خواهد بود. در ادامه مراحل شکل‌گیری این الگو را بررسی می‌کنیم؛ با شناسایی این مراحل، تشخیص آن ساده‌تر خواهد شد.

مرحله اول: روند قبلی

روند صعودی، اولین بخش از الگوی سر و شانه است. بنابراین، اولین چیزی که باید در نظر بگیریم روند قبلی بازار است، این روند معمولاً باید صعودی باشد. بر اساس یک قانون کلی، هرچه روند صعودی طولانی‌تر باشد، احتمال معکوس شدن روند بازار نیز بسیار محتمل‌تر است. پس از بروز این حالت، متعاقباً یک فرورفتگی در نمودار ایجاد می‌شود.

مرحله دوم: شکل‌گیری شانه چپ

در این مرحله، پس از کمی مقاومت، روند صعودی بازار مجدداً شروع شده و قیمت به طور قابل توجهی در سطوح بالاتر از از اوج اولیه قرار می‌گیرد. پس از مدتی، قیمت از این سطح عقب‌نشینی کرده دوباره کاهش پیدا می‌کند. در ادامه پس از یافتن مقادیری حمایت، بازار به طور بالقوه‌ای به روند صعودی خود بازمی‌گردد. به این ترتیب شانه چپ الگو در حال شکل‌گیری است، اما همچنان امکان کشیدن خط گردن وجود ندارد.

مرحله سوم: ایجاد سر

اکنون که تا این مرحله، شانه چپ شکل گرفته است، روند بازار، ابتدا قیمت بالاترین سطح قبلی را شکسته و سپس با نقطه مقاومت دیگری روبه‌رو می‌شود. این قله نسبت به قله قبلی ارتفاع بالاتری داشته و به‌عنوان بخش سر الگو سر و شانه شناخته می‌شود.

در واقع در همان سطحی که اولین ساپورت در آن ظاهر شده باشد، دومین عقب‌نشینی، به پایان می‌رسد. وقوع این حالت، نشان‌دهنده شروع شکل‌گیری خط گردنی است. در این مرحله شانه چپ و سر الگو شکل گرفته و خط گردن نیز در حال شکل گرفتن است. اما با این حال، قبل از اینکه بتوانیم خط گردن را روی نمودار رسم کنیم، لازم است شانه راست الگو را نیز در اختیار داشته باشیم.

بخش چهارم: شکل‌گیری شانه راست

شکل‌گیری شانه راست، نشان‌دهنده فرسودگی خریداران بازار بوده و احتمالاً به دنبال آن، بازار برای تغییر روند آماده خواهد شد. وجود قله سوم در نمودار، نشان‌دهنده شکل‌گیری شانه راست الگو است. در حالت ایدئال، شانه‌های چپ و راست باید نسبتاً در یک سطح باشند، اما حتی اگر انحراف جزئی وجود داشته باشد، الگو همچنان کارآمد خواهد بود.

به‌محض شکل‌گیری شانه راست، اجزای لازم برای ترسیم خط گردن را در اختیار داریم. با این حال، بهتر است تا زمان تکمیل تمام اجزای الگو سر و شانه صبر کرده و وضعیت فعلی را به‌عنوان یک پیش‌نویس در نظر داشته باشیم.

مرحله پنجم: ایجاد خط گردنی

اکنون که در نمودار موجود یک سر و دو شانه قابل تشخیص هستند، می‌توانیم خط گردنی را نیز رسم کنیم. هنگامی که قصد معامله برک آوت، داشته باشیم، خط گردنی به یک جزء کلیدی تبدیل خواهد شد. برک اوت (Break Out) زمانی اتفاق می‌افتد که قیمت در زیر سطح مقاومت بوده یا به طور بالقوه برای مدتی بالاتر از سطح حمایت قرار گرفته باشد. در واقع اگر قیمت در زیر خط گردنی سقوط کند، می‌توانیم با اطمینان خاطر بالایی یک موقعیت Short باز کنیم.

مراحل تشکیل الگو سر و شانه

الگوی سر و شانه معکوس چیست؟

حال که دیدیم الگوی سر و شانه چیست، باید به سراغ معکوس آن برویم. ممکن است در شرایطی اجزای سر و شانه این الگو، در جهت مخالف تشکیل شود. الگوی سر و شانه معکوس، با دنبال کردن سیگنال‌ها و حرکت نزولی بازار، نشان می‌دهد که بازار در شرف معکوس شدن است. همانطور که از نام این الگو مشخص است، الگوی سر و شانه معکوس درست مانند الگوی سر و شانه معمول تشکیل می‌شود، اما از نظر ظاهری شکل وارونه‌ای دارد. به این ترتیب برخلاف مورد قبلی، پس از مشاهده الگوی سر و شانه معکوس، معامله‌گران یک موقعیت Long باز می‌کنند.

معرفی الگو سر و شانه معکوس

معرفی مراحل شکل‌گیری الگوی سر و شانه معکوس

 • مرحله اول، شانه چپ

در روند شکل‌گیری الگوی سر و شانه، اولین مرحله‌ای که در نمودار قابل‌مشاهده است، یک بخش فرو رفته یا به‌اصطلاح یک دره است. این نقطه، اولین بخش پایین در الگو است. پس از یک روند نزولی نسبتاً طولانی مدت، قیمت یک نقطه حمایت پیدا کرده و برای مدتی عقب‌نشینی می‌کند.

 • مرحله دوم، سر

در این مرحله، بازار با مقاومت مواجه شده و خرس‌ها برای پایین کشیدن قیمت تلاش بیشتری می‌کنند. در نهایت نیز موفق می‌شوند برای مدتی قیمت را به نقطه‌ای پایین‌تر از اولین نقطه پایین (شانه چپ) الگو، هدایت کنند. همانطور که تصویر بالا نیز مشخص است، دره دوم پایین‌تر از دره اول قرار داشته و معرف سر الگوی معکوس است.

 • مرحله سوم، شانه راست
مطلب پیشنهادی داموندمگ:  عرضه اولیه صرافی چیست؟ 7 تفاوت IEO با ICO

پس از تشکیل بخش سر الگو، مجدداً قیمت به روند صعودی بازمی‌گردد، اما از خط گردن عبور نخواهد کرد. در واقع در این لحظه خط گردن به‌عنوان مقاومت عمل می‌کند. در این مرحله قیمت کاهش پیدا کرده و بازار سومین سطح نزولی یا همان شانه راست (دوم) را تشکیل می‌دهد.

 • مرحله چهارم، خط گردنی

در نهایت، گاوها (Bulls) در سومین تلاش خود موفق به شکست مقاومت شده و بازار روند صعودی پیدا می‌کند. جهت محاسبه هدف قیمت، باید فاصله بین خط گردن و پایین‌ترین نقطه را اندازه‌گیری کرده و سپس نتیجه به دست آمده را به شکست قیمت (breakout price) اضافه کنید.

الگوی سر و شانه چه ویژگی‌هایی دارد؟

تشخیص درست الگو سرو شانه زمانی امکان‌پذیر است که معامله‌گر به ویژگی‌های کلیدی این الگو واقف بوده و در نمودار به آنها توجه داشته باشد. به‌عنوان‌ مثال، از آنجاییکه نقطه آغاز این اندیکاتور به دنبال شکل‌گیری یک روند صعودی ایجاد می‌شود، لازم است بتوانید به خوبی روند قبلی بازار را نیز تشخیص دهید. برای این کار، می‌توانید از میانگین متحرک ساده (MA) استفاده کنید. در نهایت اگر  موفق به تأیید روند صعودی بازار شده و شکل‌گیری الگو سر و شانه را تشخیص دادید، در گام بعدی باید به موارد زیر نیز توجه داشته باشید.

 • حجم / Volum

هم‌زمان با شکل‌گیری الگو سر و شانه، لازم است اندیکاتور حجم را که معمولاً در قسمت زیر چارت قرار دارد، بررسی کنید. همچنین می‌توانید سایر اندیکاتورهای حجم را نیز روی نمودار رسم کنید. در بهترین حالت، حجم، در طول شکل‌گیری شانه چپ الگو، از زمان پیشروی سر آن بیشتر است. در نتیجه کاهش حجم و افزایش ارتفاع بخش سر الگو، نشان‌دهنده تضعیف شدن روند صعودی بازار است.

در مرحله بعدی یعنی زمانی که قیمت، شانه چپ الگو را تشکیل داده و در آستانه سقوط به زیر خط گردن قرار دارد، در حالت ایدئال حجم، افزایش می‌یابد. در صورتیکه در طول شکست قیمت، حجم افزایش داشته باشد، می‌توان از معکوس شدن روند بازار اطمینان پیدا کرد.

 • هدف قیمت / Price Target

پس از آنکه قیمت به زیر خط گردن سقوط کند، معامله‌گران بازار کریپتو موقعیت Short ایجاد خواهند کرد. هدف قیمت سفارش فروش، از فاصله میان خط گردن و نقطه بالایی بخش سر الگو منشأ می‌گیرد. بنابراین، همانطور که در بخش‌های قبلی نیز اشاره شد، برای رسیدن به یک هدف قیمت تقریبی، می‌توانید این فاصله را اندازه‌گیری کرده و سپس آن را از قیمت شکست کم کنید.

با این حال، هدف قیمت می‌تواند تحت تأثیر چندین عامل دیگر مانند سطوح حمایت قبلی قبل از الگو، میانگین‌های متحرک بلندمدت یا سطوح اصلاح فیبوناچی نیز قرار گیرد.

 • سیگنال‌های الگو / Pattern Signals

الگو سر و شانه یک الگوی نزولی بوده و پس از پایان یک روند صعودی ظاهر می‌شود. بنابراین، سیگنال‌های این الگو می‌تواند برای باز کردن یک موقعیت short کمک‌کننده باشد. همچنین این امکان وجود دارد تا در صورت شکل‌گیری الگو سر و شانه معکوس، کاربر سیگنال صعودی دریافت کند.

 • چارچوب زمانی الگو / Pattern Timeframe

نکته مهمی که در مورد الگوی سر و شانه وجود دارد، این است که می‌توان از آن در چارچوب‌های زمانی مختلف استفاده کرد. این ویژگی می‌تواند برای معامله‌گران نوسان‌گیر و روزانه بسیار کمک‌کننده باشد. اما از طرفی، استراتژی‌های سریع و پرشتاب مانند scalping، با این الگو به خوبی کار نمی‌کنند. در مجموع می‌توان گفت، اگر از چارچوب‌های زمانی بزرگ‌تر از M15 استفاده می‌کنید، بررسی الگو سر و شانه می‌تواند مفید و منطقی باشد.

معرفی و بررسی ویژگی‌های الگو سر و شانه

مزایای استفاده از الگوی سر و شانه چیست؟

اکنون که با الگو سر و شانه و ویژگی‌های آن آشنا شدیم، بد نیست به طور مختصر به معرفی مزایای آن نیز بپردازیم. بی‌شک این الگو به‌عنوان یکی از روش‌های تکنیکال تحلیل بازارهای مالی، می‌تواند در تشخیص وضعیت بازار و اتخاذ تصمیمات منطقی به معامله‌گران کمک کند. برخی از مهم‌ترین مزایای الگو سر و شانه عبارت‌اند از:

 • این الگو به راحتی در نمودار قابل شناسایی است.
 • سود و ریسک را مشخص می‌کند.
 • می‌توان با استفاده از این الگو از حرکات بزرگ بازار سود کسب کرد.
 • در تمامی بازارهای مالی از جمله بازار ارزهای دیجیتال قابل استفاده است.
 • این الگو، قوی‌ترین سیگنال‌های معکوس را ارائه می‌دهد.
 • از نظر معامله‌گران، یکی از قابل‌اعتمادترین الگوهای تحلیل تکنیکال است.
 • با تمرین و تکرار و درک درست اجزای الگو سر و شانه، شناسایی این الگو در نمودار می‌تواند برای تمام معامله‌گران حرفه‌ای و حتی مبتدی آسان باشد.
 • در این الگو سطوح ریسک و سود به خوبی قابل تشخیص هستند، این موضوع برای معامله‌گران مبتدی بسیار کارآمد است.

معرفی مزایا و معایب الگو سر و شانه

محدودیت‌های الگوی سر و شانه چیست؟

معمولاً از این الگو به‌ عنوان یک روش قابل‌اعتماد یاد می‌شود، اما هیچ معامله‌گری ادعای بی‌نقص بودن این روش را ندارد. چراکه درست مانند هر ابزار تحلیلی دیگر، الگو سر و شانه نیز با محدودیت‌ها و معایبی مواجه است. به همین دلیل معامله‌گران حرفه‌ای به منظور بررسی وضعیت بازار، همیشه به طور همزمان از چندین روش استفاده می‌کنند. در ادامه مهم‌ترین محدودیت‌های الگو سر و شانه آورده شده است.

 • در برخی مواقع تشخیص الگو سر و شانه برای کاربران تازه‌کار دشوار و چالش برانگیز است.
 • در مواقعی ممکن است قیمت، خط گردنی را عقب کشیده و سپس مجدداً آزمایش کند، این موضوع نیز سبب سردرگمی کاربران مبتدی می‌شود.
 • ممکن است تکمیل تشکیل تمام اجزای الگو، زمان‌بر باشد. این شرایط به ویژه برای معامله‌گران نوسان‌گیر زمان‌بر است.
 • این الگو نمی‌تواند تضمین‌کننده سود باشد. با وجود اینکه ممکن است در برخی مواقع سبب تریگر یا فعال شدن استاپ لاس شود، اما این موضوع در مورد شکل‌گیری هر نوع چارت دیگری نیز صادق است.
مطلب پیشنهادی داموندمگ:  روند در تحلیل تکنیکال چیست؟ چگونه بر اساس روند معامله کنیم؟

آموزش استفاده از الگوی سر و شانه در ترید کریپتو

چیزی که الگو سر و شانه را به یک ابزار تجلیلی محبوب تبدیل کرده است، این است که کاربران می‌توانند از آن، در تمام بازارهای مالی از جمله بازار سهام، فارکس، ارزهای دیجیتال و… استفاده کنند. از آنجاییکه بازار ارزهای دیجیتال یک بازار پرنوسان و ناپایدار است، به کارگیری این الگو در هنگام معامله انواع کوین‌ها، بسیار منطقی و مفید است. استفاده از الگو سر و شانه در بازار کریپتوکارنسی به شما کمک می‌کند تا وضعیت بازار را به خوبی بررسی کرده و نویز نوسانات را کاهش دهید. اما چطور می‌توان از این الگو در ترید ارزهای دیجیتال استفاده کرد؟

قبل از شروع ترید ابتدا باید صبر کنید تا الگوی سر و شانه شروع به شکل‌گیری کرده و کامل شود. اگر در میانه مراحل شکل‌گیری الگو سر و شانه هستید، از ارائه فرضیانی مبنی احتمال عبور قیمت از خط گردن، خودداری کرده و هیچ موقعیتی را زودتر از زمان موعدش باز نکنید. چراکه ممکن است جهت بازار در یک چشم برهم زدنی تغییر کرده و شما را با یک موقعیت باز در جهتی اشتباه، تنها بگذارد.

در عوض لازم است با صبر و حوصله منتظر مانده و وضعیت بازار را زیر نظر بگیرد. همچنین می‌توانید در این فاصله، در مورد جزئیات ترید خود برنامه‌ریزی کرده، و درست زمانی که قیمت از خط گردن عبور کرد، سریعاً اقدام کرده و موقعیت مدنظر خود را باز کنید.

علاوه بر این، باید عواملی را که ممکن است باعث تغییر تارگت‌های سود و زیان شما شوند را نیز بررسی کنید. به‌عنوان‌مثال، باید به سطوح پشتیبانی (ساپورت) قبلی توجه داشته باشید، چراکه این سطوح می‌توانند به‌عنوان هدف قیمت شما برای سفارش فروش در نظر گرفته شوند.

در برخی مواقع، معامله‌گران محافظه‌کار می‌توانند حتی پس از شکسته شدن خط گردن صبور بوده و تا زمانی که قیمت‌ها به بالاتر از سطح گردن یا نزدیک به آن برسد، منتظر بمانند. با این حال، در این شرایط ریسک از دست دادن فرصت معاملاتی نیز وجود دارد. به طور کلی، توصیه می‌شود تا بلافاصله پس از آنکه قیمت به زیر خطر گردن رسید، موقعیتی را باز کنید.

یکی دیگر از ویژگی‌های جالب توجه در مورد الگو سر و شانه این است که معامله‌گران می‌توانند اوردرهای Take Profit و Stop-loss را به راحتی تنظیم کنند. به‌عنوان‌مثال، به منظور مدیریت بهتر ریسک معاملات، بهتر است استاپ لاس را کمی بالاتر از بلندترین قله که همان سر الگو است، قرار دهید. همچنین در الگوی معکوس نیز، باید استاپ لاس را درست زیر پایین دره قرار دهید.

آموزش نحوه اعمال الگو سر و شانه در معاملات کریپتو

سخن پایانی

در این مطلب نگاهی به یکی از مهم‌ترین الگوهای تحلیل تکنیکال انداختیم و دیدیم که الگوی سر و شانه چیست و این الگو چطور می‌تواند سرنوشت یک چارت را عوض کند. الگو سر و شانه، یک ابزار تحلیلی مورد اعتماد در بازارهای مالی است. معامله‌گران در انواع بازارهای مالی سنتی و نوین مانند ارزهای دیجیتال از سیگنال‌های این الگو بهره برده و در زمان مناسب موقعیت‌های مناسبی را باز می‌کنند. الگو سر و شانه نیز مانند هر ابزار تحلیلی دیگر ویژگی‌هایی دارد که با آگاهی از آنها می‌توان از این الگو بیشترین بهره را برد.

سؤالات متداول

 • الگوی سر و شانه نشان‌دهنده چیست؟

الگوی سر و شانه در تحلیل تکنیکال استفاده می‌شود. این الگو از یک نمودار مشخص تشکیل شده که می‌توان از طریق آن احتمال تبدیل شدن یک روند صعودی به یک روند نزولی را پیش‌بینی کرد.

 • الگو سر و شانه از چه اجزایی تشکیل شده است؟

این الگو از یک خط میانی و سه قله تشکیل شده است. دو قله اول و آخر از نظر ارتفاع، اندازه نسبتاً یکسانی دارند و به‌اصطلاح به شانه‌های چپ و راست معروف هستند. اما قله میانی از نظر ارتفاع از دو قله دیگر بلندتر بوده و بخش سر الگو را شکل می‌دهد.

 • الگو سر و شانه تا چه میزان دقیق است؟

با توجه به آمار و ارقام، الگو سر و شانه، از دقیق‌ترین الگوهای پرایس اکشن بوده و تقریباً در 85 درصد مواقع به اهداف پیش‌بینی‌شده خود می‌رسند.

دسته بندی مطالب
مطالب مرتبط
مطالب مرجع

ارز دیجیتال چیست؟

بلاک چین چیست؟

متاورس چیست؟

NFT چیست؟

دیفای (DeFi) چیست؟

صرافی غیرمتمرکز چیست؟

کیف پول چیست؟

تحلیل تکنیکال چیست؟

ایردراپ چیست؟

استیکینگ ارز دیجیتال چیست؟

بیت کوین چیست؟

اتریوم چیست؟

تتر چیست؟

خرید و فروش ارز های دیجیتال
ما را دنبال کنید
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.