داموندمگ

هیت مپ چیست؟ آشنایی با نقشه حرارتی

DAMOND
هیت مپ چیست

ابزارهای مختلفی وجود دارد که به کمک آن‌ها می‌توانیم در بازار کریپتو تصمیم درستی را بگیریم. حتما شنیده‌اید تحلیل تکنیکال و فاندامنتال برای پیش‌بینی بازار استفاده می‌شود. با این حال، ابزارهای دیگری خارج از این دسته‌بندی وجود دارند که می‌توانند در تحلیل بازار شما را یاری کنند. هیت مپ یا نقشه حرارتی یکی از این موارد است. در ادامه مقاله خواهیم دید که هیت مپ چیست، چه کاربردهایی دارد و چگونه از آن استفاده می‌شود. بنابراین توصیه می‌کنیم تا انتها با ما همراه باشید.

هیت مپ چیست؟

نقشه حرارتی چیست

هیت مپ (Heat map) یا نقشه حرارتی یکی از ابزارهایی است که به کمک آن می‌توانیم عملکرد سیستم‌های مختلف مثل یک وب سایت را بررسی کنیم. هیت مپ داده‌های مورد بررسی را در خانه‌های مختلف و با رنگ‌های مختلف نشان می‌شود.

دلیل اینکه نام این نقشه «حرارتی» یا هیت مپ است، این است که از گرم‌ترین رنگ یعنی قرمز تا سردترین رنگ یعنی آبی را در خود دارد. برای مثال اگر بخش‌های مختلف یک وب سایت را بررسی می‌کنیم، رنگ قرمز بخشی است که مخاطب بیشترین تعامل را با آن دارد و رنگ آبی بخشی است که تعامل کمی در آن وجود دارد.

آنچه مسلم است، نقشه حرارتی از نوع گرافیکی است و می‌تواند به ساده‌ترین شکل ممکن اطلاعات زیادی را در اختیار ما قرار دهد.

هیت مپ ارز دیجیتال چیست؟

نقشه بازار ارز دیجیتال هم به همین صورت است و آمار و اطلاعات را به صورت هیت مپ یا نقشه حرارتی نشان می‌دهد.

در این نقشه قیمت بیت کوین و آلت کوین‌ها با استفاده از رنگ‌های مختلف و به صورت گرافیکی نمایش داده می‌شود. این نقشه هر نماد یا به عبارت بهتر هر ارز دیجیتال را در خانه مخصوص به خود نشان می‌دهد، که از نظر رنگ و ابعاد، نمایانگر ویژگی‌های آن ارز به خصوص است. بنابراین در این نقشه دو فاکتور مساحت و رنگ مطرح هستند.

مطلب پیشنهادی  تریدینگ ویو چیست؟ آشنایی با ترفندهای TradingView

رنگ ها در نقشه بازار ارز دیجیتال

نقشه بازار ارز دیجیتال

دو طیف رنگی که در این نقشه کاربرد دارند، قرمز و سبز هستند. هرچه رنگ یک خانه سبزتر باشد، یعنی روند قیمتی مثبت‌تری دارد و برعکس، اگر رنگ خانه‌ای قرمز باشد، یعنی ارز موردنظر افت قیمت داشته است. بنابراین هرچه رنگ یک کوین قرمزتر باشد، یعنی شرایط آن نامطلوب‌تر است. چنانچه کوینی دچار تغییر نشده باشد، از رنگ خاکستری برای آن استفاده می‌شود.

بررسی خانه های هیت مپ

فاکتور دومی که علاوه بر رنگ به آن اشاره کردیم، مساحت خانه‌های داخل نقشه است. هرچه مساحت خانه یک کوین بیشتر باشد، یعنی سهم بیشتری در بازار دارد، بنابراین طبیعی است که وقتی به چنین نقشه‌ای نگاه می‌کنیم، خانه متعلق به بیت کوین بزرگ‌تر از سایر کوین‌ها باشد.

هیت مپ ارز دیجیتال چه کاربردی دارد؟

بدون شک چنین نقشه‌ای یکی از ابزارهای مهم در تصمیم‌گیری سرمایه‌گذاران است. همان‌طور که تحلیل تکنیکال و بنیادین در کنار هم نیاز هستند تا بتوانید استراتژی مناسب را انتخاب کرده و با پیروی از برنامه خود به سود برسید، چنین ابزارهایی مثل نقشه بازار هم می‌توانند کمک بزرگی باشند.

مزایای هیت مپ چیست؟

هیت مپ‌ها خلاصه‌ای مؤثر و بصری از اطلاعات را نشان می‌دهند و داده‌ها را ترکیب کرده و سپس آن را به صورت تصویری ارائه می‌کنند. مزیت اصلی نقشه حرارتی به عنوان یک ابزار ارائه نسبت به فایلی از اعداد و ارقام، این است که امکان انتقال حجم زیادی از داده‌ها را به صورت آنی فراهم می‌کند.

هنگامی که به هر بخش از نقشه بازار بروید، می‌توانید نموداری آنی و همچنین درصد حرکت دارایی را در طول روز مشاهده کنید، به این ترتیب می‌توانید اطلاعات زیادی را از نقشه‌های هیت مپ به سرعت به دست آورید.

ویژگی جالب در مورد هیت مپ‌ها این است که آن‌ها نمایشی دوبعدی از مقادیر درون یک ماتریس داده هستند، که مقادیر بزرگ‌تر در آن با مربعی تیره و مقادیر کوچک‌تر با مربعی روشن‌تر نشان داده می‌شوند.

مطلب پیشنهادی  تایم‌ فریم چیست؟ سود چند برابری با مولتی تایم فریم!

نقشه بازار ارز دیجیتال اساساً یک روش تجسم داده است که داده‌ها را به صورت رنگی نشان می‌دهد. نقشه‌های حرارتی می‌توانند یک راه بصری مفید برای درک اطلاعات باشند. شما می‌توانید یک هیت مپ را روشی برای تجسم در نظر بگیرید که یک نقطه داده یا مجموعه داده خاص را به نمایش می‌گذارد و موارد استفاده خاصی دارد. نقشه‌های حرارتی برای تجزیه و تحلیل داده‌ها استفاده می‌شوند و برای ارائه به بیننده بهینه‌سازی شده‌اند.

از هیت مپ ارز چگونه استفاده می شود؟

نحوه کار با هیت مپ

نقشه‌های حرارتی بازار ارزهای دیجیتال راه‌هایی هستند که از طریق آن‌ها می‌توانید تعیین کنید که نقدینگی در بازار کجاست و تأمین‌کنندگان نقدینگی چگونه رفتار می‌کنند. استفاده از این نقشه، راهی است برای تعیین اینکه سفارشات واقعی در بازار کجا انجام می‌شوند. نقشه حرارتی اساساً نمایشی بصری از سفارشاتی است که در دفترچه سفارشات ثبت شده است.

انواع مختلفی از نقشه‌های حرارتی وجود دارد و بسیاری از آن‌ها دارای طرح‌های رنگی متفاوتی هستند که می‌توان از آن‌ها برای نشان دادن اطلاعات مختلف استفاده کرد.

به عنوان مثال، نقشه‌های رنگین کمان اغلب به این دلیل استفاده می‌شوند که افراد می‌توانند طیف رنگ بیشتری را نسبت به خاکستری درک کنند، که این امر میزان جزئیات قابل درک در یک تصویر خاص را افزایش می‌دهد.

به خاطر داشته باشید که نقشه‌های هیت مپ در اشکال مختلف تجزیه و تحلیل، مانند نمایش قیمت یک دارایی و ارزش بازار آن استفاده می‌شود. با این حال، آن‌ها با هدف نشان دادن رفتار کاربر در صفحات وب خاص یا قالب‌های وب سایت ایجاد شده‌اند. از نقشه‌های حرارتی حتی می‌توان برای نشان دادن مکان‌هایی که کاربران روی یک صفحه کلیک کرده‌اند، اینکه تا چه حد سایت را پیمایش کرده‌اند یا برای نمایش نتایج آزمایش‌های مختلف استفاده کرد.

در معماری‌های تجاری، متخصصان از نقشه‌های حرارتی برای شناسایی سطح عملکرد بخش‌های مختلف شرکت، تعیین اولویت‌های سرمایه‌گذاری و برجسته کردن مناطق مورد توجه استفاده می‌کنند. مزایای اینجا شامل ارتباطات پیشرفته، تعامل بالا و توانایی به دست آوردن بینش‌های ارزشمند از مجموعه داده‌های گسترده است.

مطلب پیشنهادی  بهترین سایت تحلیل تکنیکال ارز دیجیتال (10 سایت برتر)

نقشه‌های حرارتی، گاهی اوقات می‌توانند گمراه‌کننده باشند، زیرا شامل مقادیر زیادی از داده‌ها می‌شود که ممکن است شامل همه اطلاعات مورد نیاز برای ایجاد یک فرض دقیق در مورد یک روند خاص نباشد.

هیت مپ موقعیت‌های خاصی را نشان می‌دهند که رخ داده‌اند، اما به شما بینشی در مورد اینکه چرا این وضعیت رخ داده است یا هر یک از عواملی که در زمان وقوع این وضعیت دخیل بوده‌اند نمی‌دهند. آن‌ها اغلب قبل از انتشار همه داده‌ها در مورد یک موضوع خاص برای ارائه برخی تحلیل‌های اولیه به بینندگان ساخته می‌شوند.

سخن پایانی

همیشه قرار نیست با بررسی ریز به ریز جزئیات به نتیجه نهایی برسیم. در بررسی بازار و دنبال کردن استراتژی‌های معاملاتی، خواهیم دید که در زمان‌هایی لازم است یک دید کلی داشته باشیم تا بتوانیم به نتیجه‌ای بهتر برسیم. هیت مپ که در این مقاله از داموندمگ معرفی کردیم، ابزاری است که همین کاربرد را دارد. با استفاده این نقشه می‌توانیم به راحتی وضعیت بازار را در یک نگاه ببینیم.

به نظر شما هیت مپ یا نقشه بازار ارز دیجیتال، می‌تواند در روند سرمایه‌گذاری کمک کند؟

سؤالات متداول

هیت مپ چیست؟

هیت مپ یک نقشه حرارتی است که به کمک رنگ‌های مختلف وضعیت یک سیستم را از نظر آماری نشان می‌دهد. هیت مپ به خودی خود یک شیوه نمایش گسترده است که اگرچه اولین بار برای تحلیل اطلاعات وب سایت‌ها طراحی شده بود، در سیستم‌های دیگر از جمله بازار ارزهای دیجیتال هم کاربرد دارد.

مساحت خانه ها در هیت مپ ارز دیجیتال چه چیزی را نشان می‌دهد؟

مساحت خانه‌های هیت مپ ارز دیجیتال، سهم هر کوین در بازار را نشان می‌دهد، یعنی هرچه ابعاد خانه یک کوین بزرگ‌تر باشد، سهم بیشتری در بازار دارد.

رنگ خانه ها در هیت مپ ارز دیجیتال چه چیزی را نشان می‌دهد؟

رنگ هر خانه میزان رشد قیمت را نشان می‌دهد. خانه‌های سبز رشد مثبت، خانه‌های قرمز رشد منفی و خانه‌های خاکستری خنثی یا بدون تغییر هستند.

دسته بندی مطالب
مطالب مرتبط
مطالب مرجع

ارز دیجیتال چیست؟

بلاک چین چیست؟

متاورس چیست؟

NFT چیست؟

دیفای (DeFi) چیست؟

صرافی غیرمتمرکز چیست؟

کیف پول چیست؟

تحلیل تکنیکال چیست؟

ایردراپ چیست؟

استیکینگ ارز دیجیتال چیست؟

بیت کوین چیست؟

اتریوم چیست؟

تتر چیست؟

خرید و فروش ارز های دیجیتال
ما را دنبال کنید
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.