داموندمگ

هایومپر Hivemapper چیست؟ رانندگی کن و پول دربیاور!

DAMOND
هایومپر

این روزها، صنعت نقشه‌برداری دیجیتالی به طور کامل در انحصار غول‌های فناوری مثل گوگل و اپل قرار دارد. با این حال، پروژه هایومپر (Hivemapper) با استفاده از فناوری بلاک چین در حال ایجاد نقشه‌ای جهانی است که پتانسیل تبدیل شدن به رقیبی قدرتمند برای نقشه‌های دیجیتال از جمله گوگل مپ را دارد.

Hivemapper اولین دش‌کم (Dashcam) یا «دوربین خودرو» متصل به بلاک چین در دنیا را تولید می‌کند. شما می‌توانید با نصب این دش‌کم در خودروی خود، ارز دیجیتال HONEY را استخراج کنید. زمانی که رانندگی می‌کنید، این دش‌کم با نقشه‌برداری از محیط و بارگذاری داده‌ها روی شبکه‌ بلاک چینی، به توسعه نقشه جهانی Hivemapper کمک می‌کند.

این در مقاله می‌خواهیم هر آنچه را که نیاز دارید تا در رابطه با پروژه هایومپر بدانید، برای شما توضیح دهیم. با داموندمگ همراه باشید.

دش کم چیست؟

دش کم چیست

در بالا گفتیم که برای ماینینگ توکن‌های HONEY و مشارکت در توسعه نقشه جهانی Hivemapper باید دش‌‌کم این شرکت را بخرید و آن را روی خودروی خود نصب کند. فرض ما بر این است که عده‌ای از کاربران با دش‌کم آشنایی ندارند؛ بنابراین، می‌خواهیم پیش شروع صحبت در رابطه با موضوع اصلی این مقاله، توضیحی در رابطه با دش‌کم و کاربردهای آن ارائه کنیم.

دوربین داشبوردی (Dashboard Camera) که اصطلاحا دش‌کم نامیده می‌شود، نوعی دوربین کوچک است که در خودرو نصب می‌شود تا در حین حرکت خودرو، تصاویر محیط را ضبط کند. یکی از مهم‌ترین دلایل نصب دش‌کم روی خودروها، استفاده از تصاویر ضبط شده آن‌ها به عنوان مدرک چگونگی وقوع تصادفات رانندگی است. بسیاری از دش‌کم‌ها در حالت پارک خودرو نیز کار می‌کنند و نوعی دوربین مداربسته برای محافظت از خودرو در مقابل سرقت نیز به شمار می‌روند.

اکثر دش‌کم‌ها روی شیشه جلوی خودرو نصب می‌شوند و در هنگام رانندگی، شروع به ضبط تصاویر محیط می‌کنند. با استفاده از کابل فندک خودرو یا با اتصال مستقیم به جعبه فیوز خودرو می‌توان برق لازم برای دش‌کم‌ را تأمین کرد.

هایومپر چیست؟

هایومپر چیست

Hivemapper یک نقشه جهانی، غیرمتمرکز و متن-باز (Open-Source) بر پایه فناوری بلاک چین است. بنیاد شبکه نقشه‌برداری هایومپر (Hivemapper Mapping Network Foundation) در سال ۲۰۱۵ تأسیس شد و شبکه بلاک چین این نقشه جهانیرا توسعه داد و دش کم‌هایی را هم برای جمع‌آوری این نقشه ساخت.

مشارکت‌کنندگان در این پروژه، باید دش‌کم‌های مخصوص آن را تهیه و در خودروی خود نصب کنند. با اتصال این دش‌کم‌ها به شبکه بلاک چین Hivemapper، امکان بارگزاری داده‌ها روی شبکه و در عین حال، استخراج توکن‌های بومی HONEY به وجود می‌آید. به عبارت دیگر، می‌توان این دش‌کم‌ها را به عنوان ماینرهای مخصوص پروژه شناخت.

حاکمیت این پروژه، کاملا به صورت غیر متمرکز انجام می‌شود. بنیاد Hivemapper اکوسیستمی غیر متمرکز را بر بستر بلاک چین سولانا (Solana) توسعه داده و حاکمیت پروژه را هم با استفاده از قراردادهای هوشمند انجام می‌دهد. مشارکت‌کنندگان در شبکه می‌توانند طرح‌هایی پیشنهادی برای تغییرات پروتکل‌های این پروژه بلاک چینی ارائه دهند یا در رأی‌گیری‌ها برای تأیید یا رد طرح‌های پیشنهادی دیگران، مشارکت داشته باشند.

رابط برنامه‌نویسی اپلیکیشن (Application Programming Interface یا API) مخصوص این پروژه  Map Image نام دارد و امکان اتصال دش‌کم‌های کاربران به نقشه جهانی را فراهم می‌کند.

شبکه Hivemapper از سه عنصر کلیدی ساخته شده است:

  • موتور نقشه‌برداری تایتان (Titan) که داده‌های بارگذاری شده توسط دش‌کم‌ها را به نقشه‌ای جهانی تبدیل و آن‌ها را نام‌گذاری می‌کند.
  •  اپلیکیشن Hivemapper Contributor که به مشارکت‌کنندگان در شبکه امکان می‌دهد تا داده‌های سنجش از راه‌دور موقعیتی را با استفاده از محتوای دش‌کم جمع‌آوری کنند.
  • جستجوگر نقشه (Map Explorer) و Map Image API که امکان استفاده از نقشه جهانی را برای کاربران هیومپر فراهم می‌کند.

سابقه پروژه Hivemapper

همانطور که گفتیم این پروژه در سال ۲۰۱۵ راه‌اندازی شد اما در شروع کار، روی توسعه نقشه جهانی با استفاده از پهپادها کار می‌کرد. بعد از مدتی به دلیل هزینه بالای طرح و قیمت بالای پهپادها و همچنین نیاز به استخدام افرادی برای کار کردن با پهپادها در سرتاسر دنیا، روش بهتری پیدا کرد و پهپادها جای خود را به دش‌کم‌ها دادند. همچنین بلاکچینی که در قسمت‌های قبل درباره آن صحبت کردیم هم به پروژه اضافه شد.

مطلب پیشنهادی  سوییت کوین چیست؟ ارز دیجیتال Sweatcoin با توکن SWEAT

بنیاد شبکه نقشه برداری هایومپر

این بنیاد، نوعی سازمان جهانی غیر سودبر است که روی اکوسیستم حاکمیتی پروژه و روند تمرکززدایی آن، نظارت دارد. مشارکت‌کنندگان در شبکه Hivemapper می‌توانند طرح‌های پیشنهادی برای اعمال تغییرات در این شبکه ارائه دهند یا در تصمیم‌گیری‌ها برای رد یا قبول طرح‌های پیشنهادی دیگران، شرکت کنند.

بنیاد شبکه نقشه برداری هایومپر به صورت رسمی در سال ۲۰۲۲ راه‌اندازی شد. این بنیاد آمریکایی شامل سه کمیته اولیه است که جنبه‌های فنی و اقتصادی پروژه را پوشش می‌دهند  و یک کمیته نیز کار کنترل کیفیت نقشه را بر عهده دارد. کار دیگر بنیاد شبکه نقشه‌برداری هایومپر، ایجاد فرایندهای شفاف برای بروزرسانی پروتکل‌های شبکه است. این بنیاد همچنین، شراکت‌هایی با توسعه‌دهندگان سخت‌افزاری و سازندگان دش‌کم‌ها ایجاد می‌کند.

ضرورت ایجاد نقشه جهانی غیر متمرکز

نقشه جهانی غیر متمرکز

اکثر نقشه‌های جهانی تحت کنترل گروه کوچکی از شرکت‌های قدرتمند قرار دارند که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به گوگل مپ اشاره کرد. این نقشه‌ها معایبی دارند که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم.

  • ساخت نقشه‌های جهانی بسیار هزینه‌بر است. به دلیل عدم رقابت در ساخت APIهای نقشه‌برداری، هزینه ساخت چنین نقشه‌هایی رو به افزایش است؛
  • نقشه‌های کنونی، داده‌های کاربران را بدون پرداخت پاداش به آن‌ها استفاده می‌کنند؛
  • به دلیل ماهیت متمرکز نقشه‌هایی مثل گوگل مپ، امکان سانسور یا دستکاری نقشه‌ها به هر دلیلی وجود دارد؛
  • نقشه‌های جهانی متمرکز داده‌هایشان را به صورت منظم بروزرسانی نمی‌کنند.

در چنین شرایطی، بنیاد شبکه نقشه‌برداری هایومپر با پاداش دادن توکن‌های HONEY به مشارکت‌کنندگان در توسعه نقشه، هزینه‌های ساخت نقشه را تا حد زیادی کاهش می‌دهد و به رانندگان برای همکاری با این پروژه و توسعه نقشه‌ای بروزرسانی شده، انگیزه می‌دهد.دش‌کم‌های 4K که برای گردآوری داده‌های نقش مورد استفاده قرار می‌گیرند، تنها چند صد دلار قیمت دارد و خرید آن‌ها برای مشارکت‌کنندگان کار سختی نیست و هزینه اولیه زیادی نیاز ندارد.

API Map Image هایومپر به طور مرتب، نقشه جهانی را برزورسانی می‌کند تا کاربران بتوانند به تصاویر تازه‌تری در مقایسه با نقشه‌های جهانی متمرکز دسترسی داشته باشند. همچنین، مشارکت‌کنندگان در توسعه نقشه، انگیزه‌ای مالی برای بروزرسانی پیوسته آن و فراهم آوردن تصاویر از زاویه‌های جدیدتر دارند.

چنین نقشه جهانی و غیر متمرکزی در صنایع مختلف کاربردهای زیادی دارند. برای مثال، Hivemapper می‌تواند در لجستیک و حمل و نقل بسیار مفید باشد؛ زیرا نقشه جهانی آن با سرعت بسیار زیادی بروزرسانی می‌شود. یکی دیگر از کاربردهای نقشه غیر متمرکز جهانی، کمک به ارزیابی ریسک معاملات املاک است. همچنین، می‌توان از این نقشه برای به دست آوردن داده‌های بصری برای تعمیر و نگهداری زیرساخت‌های شهری استفاده کرد.

دش کم باز یا ODC چیست؟
دش کم باز هایومپر

دش‌کم باز (Open Dashcam یا ODC) نوعی دش‌کم متن باز اختصاصی برای جمع‌آوری داده‌های نقشه‌برداری به منظور استفاده از آن‌ها در توسعه نقشه جهانی هایومپر است. کاربران با نصب ODC در خودروهای خود و متصل کردن آن به شبکه بلاک چین، می‌توانند در هنگام رانندگی، توکن‌ HONEY را استخراج کنند.

بنیاد Hivemapper اولین نسل ODCها را توسعه داده است و می‌خواهد توسعه نسل‌های بعدی را به شرکت‌های دیگر بسپارد تا شرکای تجاری بیشتری داشته باشد. تمامی این ODCها، دستگاه‌هایی متن-باز با فناوری پیشرفته هستند.

برنامه‌نویسان و شرکت‌های مستقل از بنیاد Hivemapper می‌توانند دستگاه‌های ویژه موقعیت خود تولید کنند که به طور اختصاصی برای موقعیت جغرافیایی آن‌ها طراحی شده‌اند. مهم‌ترین اصل طراحی ODCها این است که کاربران پس از نصب اولیه و متصل کردن آن به شبکه بلاک چین، کار دیگری نداشته باشند و خود دستگاه در هنگام رانندگی، کار جمع‌آوری و ارسال داده‌های نقشه‌برداری به شبکه بلاک چین و ماینینگ توکن‌های HONEY را انجام دهد.

حداقل رزولوشن تصویر دش‌کم‌های سازگار اپلیکیشن‌های هایومپر باید 4K باشد و بتواند تعداد فریم بر ثانیه (FPS) را به طور پیوسته و هماهنگ با سرعت خودرو تنظیم کند تا داده‌های اضافی روی شبکه بارگذاری نشوند. همچنین، ODC باید بتواند داده‌ها را از طریق اینترنت به اپلیکیشن Contributor منتقل کند. گذشته از این، تمامی ODCهای طراحی شده برای کار کردن به عنوان ماینر ارز دیجیتال HONEY باید داده‌های GPS را رمزنگاری کنند تا امنیت داده‌ها تضمین شود.

مطلب پیشنهادی  سلر نتورک چیست؟ ارز دیجیتال Celer Network با توکن CELR

ارز دیجیتال HONEY چیست؟

رمزارز HONEY چیست

رمزارز HONEY، توکن بومی پروژه هایومپر است. همانطور که در بالا توضیح دادیم، کاربران می‌توانند با نصب ODCهای قابل اتصال به بلاک چین این پروژه در خودروهای خود، توکن‌های HONEY را در هنگام رانندگی، پاداش بگیرند. توکن‌های دریافتی در کیف پول دیجیتالی Hivemapper بر بستر بلاک چین سولانا ذخیره می‌شود و بعد از آن امکان انتقال آن‌ها به دیگر کیف پول‌ها بر بستر این بلاک چین وجود دارد.

ذخیره کل ارز دیجیتال HONEY، برابر با ۱۰ میلیارد توکن است. ۷۰ درصد این توکن‌ها به عنوان پاداش به مشارکت‌کنندگان در توسعه نقشه جهانی و تیم کنترل کیفیت داده‌ها تعلق دارد. در جدول زیر می‌توانید مدل کامل توزیع این توکن‌ها را ببینید:

نکته: به هر بخش دارای اندازه ثابت از نقشه یک تایل (Tile) گفته می‌شود. Tile در لغت به معنی کاشی است.

نوع فعالیتتوضیحاتتوکن‌ها به چه کسانی می‌رسند؟معیار سنجش مشارکتدرصد اولیه توزیع توکن
پوشش نقشه و کیفیتپایه‌ای ترین نوع پاداش برای جمع‌آوری تصاویر با کیفیتی که می‌توان از آن‌ها برای تکمیل نقشه استفاده کرد.رانندگان و کنترل‌کنندگان کیفیت تصاویرتعداد تایل‌های تکمیل شده از نقشه۷۰ درصد
مصرف نقشهوقتی که هر تایل از نقشه توسط هر API مصرف شود، پاداش‌های افزایشی به آن API تعلق می‌گیرد.رانندگان و ویرایشگران نقشهتعداد تایل‌های تکمیل شده از نقشه۲۰ درصد
نام‌گذاری و کیفیت نقشهنامگذاری‌ها برای هر تایل از نقشه و کنترل کیفیت نامگذاری‌ها انجام می‌شود.نام‌گذاران نقشه و مشارکت‌کنندگان در کنترل کیفیت نام‌گذاری نقشهتعداد نامگذاری‌ها۰ درصد
تأییدکنندگان نقشهتأیید سیگنال‌های کیفیت انجام می‌شود. تأییدکنندگان باید توکن‌های HONEY را سپرده‌گذاری کنند.‍مشارکت‌کنندگان در بلاک چینTBD۵ درصد
پردازش‌کنندگان نقشهمنابع پردازشی لازم برای نقشه‌برداری را تأمین می‌کنند.مشارکت‌کنندگان در شبکه بلاک چینتعداد تایل‌های تکمیل شده از نقشه۵ درصد

 

با راه‌اندازی مین نت یا شبکه اصلی هایومپر، چهار میلیارد توکن HONEY بین مشارکت‌کنندگان در پروژه توزیع می‌شود. نرخ صدور این رمزارز هر دو سال، ۴۰ درصد کاهش پیدا می‌کند و به میزان پوشش نقشه بستگی دارد.

بر این اساس، ماینینگ توکن HONEY تنها زمانی افزایش پیدا می‌کند که پوشش نقشه، افزایش یابد. هر زمانی که یک منطقه به حداقل آستانه نقشه‌برداری در هفته می‌رسد، مشارکت‌کنندگان می‌توانند حداکثر تعداد توکن‌ها‌ی اختصاص داده شده به آن منطقه را کسب کنند. مشارکت‌کنندگان در مناطقی که این آستانه برای آن‌ها تعریف شده است، می‌توانند پاداش مشارکت خودشان را براساس پیشرفت نقشه و فرمول‌های ضریب منطقه به دست آورند.

سیستم پاداش هایومپر چگونه کار می کند؟

ماینینگ HONEY

هر کسی که یک دش‌کم مورد تأیید Hivemapper روی خودروی خودش نصب کند می‌تواند در توسعه نقشه جهانی این پروژه مشارکت داشته باشد و توکن‌های HONEY را به عنوان پاداش دریافت کند. البته، داده‌های گردآوری و ارسال شده توسط مشارکت‌کنندگان باید مربوط به ساعت روشنایی و توسط دش‌کمی که به درستی نصب شده است، گردآوری شده باشند.

گذشته از این، امکان ماینینگ توکن‌های HONEY تنها در مناطق تحت پوششی وجود دارد که تایل‌های نقشه برای آن‌ها تکمل نشده است و به اصطلاح، تایل‌های باز (Open Tiles) دارند. هیچ پاداشی به تصاویر مبهم، داده‌های گردآوری شده در ساعات تاریکی یا تصاویر تهیه شده از مناطقی که نقشه آن‌ها تکمیل شده است، داده نمی‌شود. البته، برای بروز نگه داشتن نقشه، امکان نقشه‌برداری مجدد از هر منطقه، پس از هفت روز وجود دارد.

تایل‌های نقشه، واحدی هستند که میزان داده‌های جمع‌آوری شده توسط کاربران بر اساس آن‌ها سنجیده می‌شود. در واقع، تنها زمانی توکن‌های HONEY به مشارکت‌کنندگان در پروژه هایومپر پاداش داده می‌شوند که یک تایل تکمیل شود. سیستم پاداش دادن به مشارکت‌کنندگان براساس تعداد تایل‌های تکمیل شده، سیستمی دقیق و بدون پاداش است که تضمین می‌کند تا توکن‌های HOENY به صورت عادلانه بین مشارکت‌کنندگان در شبکه توزیع شوند.

سیستم Tile Attribution یا «تخصیص تایل» امکان اعتبارسنجی داده‌های گردآوری شده، موقعیت‌های مکانی و تایل‌ها را به شبکه Hivemapper می‌دهد تا تمامی بخش‌های نقشه، حداثکر کیفیت و درستی را داشته باشند و هیچ داده اشتباهی وارد نقشه جهانی نشود.

مطلب پیشنهادی  هوبی چیست؟ معرفی صرافی Huobi با توکن HT و HUSD

هدف سیستم تخصیص تایل، کسب اعتماد کامیونیتی پروژه است. در ابتدای راه‌اندازی این شبکه، تخصیص تایل را شرکای بلاک چینی Hivemapper انجام می‌دهند. با این حال، پس از راه‌اندازی کامل الگوریتم اجماع اثبات موقعیت (Proof-of-Location یا PoL)، خود شبکه کار کنترل کیفیت داده‌ها و تخصیص تایل را انجام می‌دهد.

پاداش مشارکت در تکمیل نقشه، پانزدهم و سی‌ام هر ماه به مشارکت‌کنندگان در شبکه پرداخت می‌شود. در در فاز اول پروژه، پاداش به صورت دلاری است و مشارکت‌کنندگان می‌توانند حساب‌های پی پال خود را به حساب‌های هیومپر خود متصل کنند تا پاداش آن‌ها به صورت دلاری به حسابشان واریز شود.

در مراحل اولیه پروژه، تنها به پوشش نقشه پاداش داده می‌شود اما در فازهای بعدی، امکان مشارکت در نامگذاری‌های نقشه، پردازش‌های لازم و هاستینگ نیز در ازای دریافت پاداش، فراهم می‌آید.

ضریب نوآوری در محاسبه پاداش های هایومپر

در ابتدا، پاداش‌های توکنی برای تمامی مناطق، یکسان هستند. با این حال، Hivemapper در تلاش برای ایجاد انگیزه بیشتر در کاربران برای نقشه‌برداری مناطق جدید، چیزی به اسم «ضریب نوآوری» (Novelty Multiplier) تعریف می‌کند.

ضریب نوآوری مناطقی که قبلا نقشه‌برداری شده‌اند، پایین‌تر از مناطقی است که هنوز نقشه‌برداری نشده‌اند و بنابراین، پاداش بیشتری به نقشه‌برداری مناطق جدید اختصاص پیدا می‌کند. در صورتی که منطقه‌ای اشباع شود و نیازی به اضافه کردن داده‌های جدید نداشته باشد، ضریب نوآوری آن منطقه صفر می‌شود نقشه‌برداری آن، پاداشی نخواهد داشت.

شبکه Hivemapper چطور شروع به کار می کند؟

هایومپر در سال ۲۰۲۲ قصد دارد تا به توسعه فعالیت‌های نقشه‌برداری خودش ادامه دهد. فازهای اولیه، شامل گروه بسته‌ای از مشارکت‌کنندکان دارای دش‌‌کم‌هایی هستند که به جای توکن‌های HONEY، دلار به حساب پی پال آن‌ها واریز می‌شود.

پس از اعلام رسمی تشکیل بنیاد شبکه نقشه‌برداری هایومپر، دش‌کم‌ها در تابستان ۲۰۲۲ وارد بازار می‌شوند. پس از توزیع دش‌کم‌ها، شبکه Hivemapper به ۳۰ منطقه توسعه پیدا می‌کند. در این مرحله، به جای دلار، توکن‌های HONEY به کیف پول‌های مشارکت‌کنندگان واریز می‌شوند.

سوالات پرتکرار در رابطه با هایومپر

۱- پروژه هایومپر چیست؟

Hivemapper پروژه‌ای بلاک چینی برای توسعه و بروزرسانی نقشه‌ای جهانی و غیر متمرکز است که در ازای مشارکت به کاربران توکن‌های HONEY را پاداش می‌دهد.

۲- چطور می توانم با Hivemapper پول در بیاورم؟

برای کسب درآمد با هایومپر باید دش‌کم قابل اتصال به شبکه این پروژه را بخرید و درون ماشین خود نصب کنید. با ثبت نام در شبکه و اتصال دش‌کم به شبکه بلاک چین Hivemapper و کمک به تکمیل نقشه، توکن‌های HONEY را به عنوان پاداش دریافت می‌کنید.

برای متصل کردن دش‌کم به شبکه باید از اپلیکیشن موبایل Hivemapper استفاده کنید. البته، دستگاه موبایل شما نباید بیشتر از سه سال عمر داشته باشد.

۳- آیا استفاده از دش کم هایومپر در ایران قانونی است؟

بله. در حال حاضر، هیچ قانونی علیه نصب دش کم درون خودرو در کشور ما تصویب نشده است و خرید و فروش و نصب دش کم درون خودروی شخصی منع قانونی ندارد.

جمع بندی

تقریبا تمامی سرویس‌های نقشه جهانی امروزی، مثل گوگ مپ، در کنترل شرکت‌های متمرکز هستند. تهیه و بروزرسانی چنین نقشه‌هایی بسیار هزینه‌بر است و بنابراین، نقشه‌های جهانی متمرکز با سرعت بالایی بروزرسانی نمی‌شوند. از سوی دیگر، به دلیل ماهیت متمرکز چنین نقشه‌هایی، امکان سانسور و تغییر اطلاعات نقشه برای شرکت ارائه‌دهنده نقشه وجود دارد. در چنین شرایطی، فناوری بلاک چین بار دیگر  به ما کمک می‌کند و امکان تهیه نقشه‌های جهانی غیر متمرکز را فراهم می‌آورد.

Hivemapper شرکتی است که پیشتر با استفاده از پهپادها در حال توسعه نقشه‌ای جهانی بود ولی به دلیل هزینه‌های بالای این روش، دست به دامان فناوری بلاک چین شد و با راه‌اندازی بنیاد شبکه نقشه‌برداری هاومپر، پروژه‌ای برای ایجاد نقشه‌ای غیر متمرکز راه‌اندازی کرد.

هایومپر پروژه‌ای است که کاربران می‌توانند با عضویت در آن و خرید و نصب دش‌کم‌های مناسب درون خودروهای خود، رانندگی کنند و توکن‌های ارز دیجیتال HONEY را پاداش بگیرند. در فازهای بعدی پروژه، امکان انواع دیگری از مشارکت مثل نامگذاری نقشه و تأیید داده‌های نقشه نیز برای دریافت پاداش در این پروژه، فراهم می‌آید.

دسته بندی مطالب
مطالب مرتبط
مطالب مرجع

ارز دیجیتال چیست؟

بلاک چین چیست؟

متاورس چیست؟

NFT چیست؟

دیفای (DeFi) چیست؟

صرافی غیرمتمرکز چیست؟

کیف پول چیست؟

تحلیل تکنیکال چیست؟

ایردراپ چیست؟

استیکینگ ارز دیجیتال چیست؟

بیت کوین چیست؟

اتریوم چیست؟

تتر چیست؟

خرید و فروش ارز های دیجیتال
ما را دنبال کنید
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.