داموندمگ

IOST چیست؟ ارز IOST دیجیتال با توکن IOST

DAMOND
lost چیست

IOST اکوسیستمی مبتنی بر شبکه بلاک چین عمومی است. این اکوسیستم با هدف رفع مشکلات مقیاس‌پذیری طراحی شده و نسبت به سایر اکوسیستم‌های فعال در دیفای همچون اتریوم، خدمات ارزان‌تر و سریع‌تری را به کاربران ارائه می‌دهد. IOST در تلاش است تا تمام الزامات اساسی یک اقتصاد غیرمتمرکز را برآورده کند. همچنین به توسعه‌دهندگان اجازه می‌دهد تا از JavaScript  برای ساخت برنامه‌های DApps استفاده کنند. البته IOST ویژگی‌های متنوع دیگری هم دارد.
تیم توسعه‌دهنده این پروژه برای پیشبرد اهداف خود مدل اجماع جدیدی را تحت عنوان  Proof-of-Believability (PoB)، به صنعت بلاک چین معرفی کرده. IOST با فراهم کردن یک محیط بلاک چینی مقیاس‌پذیر، قابل‌اعتماد و ایمن، توانسته میزبان طیف وسیعی از برنامه‌های متنوع همچون لانچ پدهای رمزنگاری و بازارهای NFT باشد. در ادامه این مطلب از مجله صرافی داموند به بررسی دقیق اکوسیستم بلاک چینی IOST می‌پردازیم.

بررسی نحوه شکل‌گیری و عملکرد اکوسیستم IOST

بلاک چین IOST چیست؟

کوتاه شده عبارت Internet of Services Token بوده و به عنوان بلاک چین نسل بعدی شناخته می‌شود. این پلتفرم رمزنگاری در تلاش است تا با معرفی و ارائه فناوری‌های پیشرفته، تسویه تراکنش‌های ثانویه را تسهیل کرده و میزان مقیاس‌پذیری را افزایش دهد. دستیابی به هدف اصلی پروژه، با به‌کارگیری الگوریتم اجماع proof-of-believability (PoB) امکان‌پذیر شده است.

پروژه IOST نه‌تنها از پشتیبانی سرمایه‌گذاران پیشرو در سطح جهان برخوردار است، بلکه تیم توسعه‌دهنده‌ای متشکل از اعضای باتجربه در حوزه بلاک چین و کریپوگرافی دارد. این تیم قصد دارد با ارائه یک معماری پایه، در مسیر ساخت یک اقتصاد غیرمتمرکز، تأثیرگذار باشد و در این راستا تمامی الزامات مقیاس‌پذیری و امنیت را فراهم کرده است.

معرفی بلاک چین IOST

معرفی تیم توسعه‌دهنده پروژه IOST

حال که دیدیم IOST چیست باید تیم توسعه دهنده پروژه را معرفی کنیم. این بلاکچین تازه، توسط یک تیم شش نفره شامل Jimmy Zhong، Terrence Wang، Justin Li، Ray Xiao، Sa Wang و Kevin Tan طراحی و در ژانویه 2018 راه‌اندازی شد. البته شبکه اصلی IOST در سال 2019 به صورت رسمی راه‌اندازی شد. در ادامه به برخی از فعالیت‌های اعضای تیم توسعه‌دهنده پروژه IOST آورده شده است.

 •  Zhong استارتاپ‌های فناوری محور دیگری را در دو کشور آمریکا و چین تأسیس کرده است. Zhong در دوران دانشجویی خود پلتفرمی را راه‌اندازی کرد که بر اساس آن دانشجویان می‌توانستند یادداشت‌ها و جزوه‌های کلاسی را با یکدیگر مبادله کنند. بعدها او این شرکت استارتاپی خود را به قیمت 40 میلیون دلار فروخت. پس از این موفقیت، Zhong به چین برگشت و در میان سایر پروژه‌ها، در تأسیس و راه‌اندازی پروژه IOST نیز همکاری کرد.
 • Wang، به عنوان مهندس نرم‌افزار در شرکت Uber فعهالیت می‌کرد. او مدرک علوم کامپیوتر از دانشگاه Minnesota و Princeton دارد.
 • Li نیز مانند سایر همکاران خود تجربه شغلی موفقی دارد. او قبل از پیوستن به گروه توسعه پروژه IOST در شرکت‌های Goldman Sachs و Mobike فعالیت می‌کرد. Li از رشته ریاضیات کاربردی و علوم کامپیوتری فارغ‌التحصیل شده است.
 • Tan پیش از پروژه IOST یکی از بنیان‌گذاران Ethercap بوده است. او در رشته علوم کامپیوتر تحصیل کرده و مدرک خود را از دانشگاه Tsinghua دریافت کرده است.
 • Xiao در کنار Jimmy Zhong و Sa Wang در راه‌اندازی یک شرکت هوش مصنوعی تحت عنوان Dora همکاری کرده است. Xiao در دو رشته علوم کامپیوتر و اقتصاد تحصیل کرده است.

تاریخچه راه‌اندازی اکوسیستم IOST

ارز دیجیتال IOST چیست؟

از آنجایی که IOST یک بلاک چین است، یک کوین بومی دارد که به پروژه قدرت می‌‌دهد. تیم توسعه دهنده پروژه، قبل از راه‌اندازی شبکه اصلی IOST، ارز بومی آن را از طریق بلاک چین اتریوم و استاندارد ERC20 راه‌اندازی کرده بود. اما پس از شروع فعالیت رسمی شبکه اصلی IOST، کوین بومی IOST نیز وارد گردش بازار شد. در نهایت از کاربران خواسته شد تا از طریق صرافی بایننس، توکن‌های IOST مبتنی بر اتریوم را با نسبت 1 به 1 با کوین‌های IOST بومی بلاکچین، معاوضه کنند.

کاربرد و عملکرد دو ارز دیجیتال یکسان است و تنها تفاوتشان به بلاکچین میزبانشان برمی‌گردد. در ساخت کوین IOST از استاندارد اختصاصی شبکه یعنی IRC20 استفاده شده است، این استاندارد شبیه به استاندارد شبکه اتریوم یعنی ERC20 است. تمام ارزهای دیجیتالی که با استاندارد بومی شبکه کار می‌کنند، با برنامه‌های کاربردی موجود در اکوسیستم رمزنگاری IOST سازگار و قابل اجرا هستند. اما علاوه بر برنامه‌های بومی، کوین‌های IOST با برخی از برنامه‌های غیرمتمرکز خارجی (dApps) نیز سازگار هستند.

بررسی توکنومیک ارز دیجیتال IOST

اکنون که با کاربرد ارز دیجیتال بومی پروژه آشنا شدید، بهتر است اطلاعاتی درباره توکنومیک و وضعیت توزیع این کوین به شما ارائه دهیم. در حال حاضر نزدیک به 21 میلیارد توکن IOST در گردش شبکه قرار گرفته است که 40 درصد از آن برای فروش خصوصی کنار گذاشته شده. نحوه توزیع ارز دیجیتال IOST عبارت است از:

 • 40% از کوین برای فروش خصوصی از طریق تمام پلتفرم‌های محبوب
 • 35% از کوین برای توسعه اکوسیستم در نظر گرفته شده است. بنیاد IOST این مقدار از توکن‌ها را در آینده و بر اساس قوانین و مقررات از پیش تعیین شده توزیع خواهد کرد.
 • 5% از کوین‌ها به عنوان وسیله برای تشویق جامعه IOST کنار گذاشته شده است.
 • 10% از کوین، در فواصل زمانی مشخص شده، به بنیان‌گذاران پروژه اهدا می‌شود.
 • 5% از کوین‌های IOST، به سرمایه‌گذاران و مشاوران اولیه پروژه اعطا شده است.

نحوه توزیع ارز دیجیتال IOST

ویژگی‌های اکوسیستم IOST چیست؟

اکنون که با بلاک چین IOST و تیم توسعه‌دهنده این پروژه آشنا شدیم، سؤالی که مطرح می‌شود آن است که چه چیزی این پروژه را از سایر پروژه‌های بلاک چینی مشابه متمایز می‌کند، و این اکوسیستم چه ویژگی‌هایی دارد. زیرساخت بلاک چین پروژه IOST منبع باز بوده و به گونه‌ای طراحی شده است که ایمن و مقیاس‌پذیر باشد. برای آنکه درک درستی از ویژگی‌های ارائه شده در پروژه IOST به دست آوریم، بهتر است این پروژه را با نزدیک‌ترین رقبای خود یعنی اتریوم، TRON و EOS مقایسه کنیم. رقبا هم به نوبه خود، پلتفرم‌های قرارداد هوشمند بسیار مقیاس‌پذیر با کاربری بالا هستند.

مطلب پیشنهادی داموندمگ:  بیت کوین چیست؟ آشنایی با ارز دیجیتال Bitcoin با نماد BTC

مهم‌ترین تفاوت IOST و رقبای آن، به سرعت بسیار بالای پردازش تراکنشات شبکه مربوط می‌شود. در این شبکه بلاک چینی، در هر ثانیه 100 هزار تراکنش پردازش می‌شود. این عدد در مقایسه با اتریوم با 20 تراکنش در ثانیه، ترون با 2 هزار تراکنش در ثانیه و EOS با 4 هزار تراکنش در ثانیه، بسیار زیاد است و فوق سریع بودن سرعت پردازش تراکنشات در IOST را نشان می‌دهد.

تیم IOST برای دستیابی به این میزان از سرعت تراکنش، یک معماری جدید بلاک چینی را ایجاد کرده است. در این معماری بلاک چینی چند نوآوری مختلف از جمله پروتکل تصادفی توزیع شده (Distributed Randomness Protocol)، شاردینگ توزیع شده کارآمد (Efficient Distributed Sharding)TransEpoch، Atomix، Proof-of-Believability و Micro State Blocks استفاده شده است. در ادامه به بررسی سایر ویژگی‌های پلتفرم IOST می‌پردازیم.

معرفی مهم‌ترین ویژگی‌های بلاک چین IOST

بررسی اکوسیستم پروژه IOST

اکوسیستم پروژه IOST میزبان طیف وسیعی از برنامه‌ها و خدمات غیرمتمرکز (dApps) است. با به‌کارگیری مکانیزم اجماع PoB، بلاک چین IOST این امکان را پیدا کرده تا راه‌حل‌های ارائه شده در شبکه را بهبود و گسترش دهد. برخی از این راه‌حل‌ها عبارتند از:

 • پشتیبانی از توکن‌های غیرقابل تعویض یا NFTها
 • ارائه لانچ پد کریپتو
 • امکانات مربوط به استیکینگ

پروتکل اجماع PoB در بلاک چین IOST چیست؟

PoB کوتاه شده عبارت Proof-of-believability و الگوریتم اجماع جدیدی است که برای اولین بار در بلاک چین IOST معرفی شد. این پروتکل، نسخه توسعه‌یافته‌ای از مدل سنتی “delegated proof-of-stake” (DPoS) است، در این مدل با معرفی یک سیستم امتیاز، موانع کاهش پیدا می‌کند.

الگوریتم PoB امنیت، مقیاس‌پذیری و تمرکززدایی شبکه را فراهم می‌کند. علاوه بر این، پروتکل PoB تضمین‌کننده تمرکززدایی فرایند تولید بلاک‌های جدید، اعتبارسنجی تراکنش‌ها و حاکمیت پروتکل است.

در پروتکل PoB از یک مکانیزم “انتخاب تولیدکننده بلاک غیرمتمرکز” و مکانیسم “تشکیل کمیته” استفاده می‌شود. این امر فرصت برابر و منصفانه‌ای برای اکثر گره‌های واجد شرایط (مانند گره‌هایی که آرای بیشتری دارند) مهیا می‌کند تا احتمال بیشتری برای ساخت یک بلاک‌ جدید به دست آوردند. علاوه بر میزان آرای گره‌ها، فاکتور دیگری هم در فرایند ساخت بلاک جدید در نظر گرفته می‌شود که سیستم امتیازدهی  Servi نام دارد.

پروتکل PoB در بلاک چین IOST

در این سیستم، کمیته 17 کرسی برای گره‌ها در نظر گرفته است. گره‌های حاضر در هر یک از این کرسی‌ها هر ده دقیقه یکبار تغییر می‌کنند. به این ترتیب، گره‌هایی که بالاترین امتیاز Servi را داشته باشند، به نوبت برای تکمیل تولید بلوک، کرسی دریافت خواهند کرد. در واقع برای آنکه یک گره بتواند وارد کمیته عضویت (The member committee) شود، در هر مرتبه مقداری از امتیاز Servi خود را “مصرف” می‌کند. این بدان معناست که گره‌های انتخاب نشده با گذشت هر دور، شانس بیشتری برای به دست آوردن یک کرسی پیدا می‌کند. در نتیجه می‌توان گفت، در طول یک روز، صدها گره مختلف می‌توانند اعتبارسنجی کنند و فراید تایید تراکنش و تولید بلوک‌های جدید را انجام دهند.

امنیت اکوسیستم IOST

امنیت یکی از مهم‌ترین مؤلفه‌های پروژه‌های رمزنگاری است. پروژه بلاک چینی IOST برای رقابت با صدها مورد بلاک ‌چین‌ نیچ (niche)، تأمین امنیت و افزایش مقیاس‌پذیری شبکه، به پروتکل اجماع (PoB) proof-of-believability و efficient distributed sharding (EDS) متکی است. از آنجایی که پروژه IOST با هدف استفاده سازمانی ساخته شده، توسعه دهندگان این پروژه ادعا می‌کنند که اکوسیستمشان توان تحمل بارهای (LOAD) سنگین تولید شده توسط شرکت‌های بزرگ فناوری مانند آمازون، گوگل و فیس بوک را دارد.

Memo در بلاک چین IOST چیست؟

برخلاف اکثر شبکه‌های بلاک چینی، در بلاک چین IOST، به جای استفاده از ترکیب تصادفی اعداد و حروف در آدرس کیف پول، از Memos (یادداشت‌ها) استفاده می‌شود. memoها یا “برچسب‌های مقصد”، به‌عنوان شناسه‌ کاربر و موجودی کیف پول عمل می‌کند. این شناسه از عبارات قابل خواندن برای انسان، مانند «myiostname» تشکیل می‌شود. در واقع کاربران هنگام دریافت یا ارسال وجه از طریق سایر کاربران یا صرافی‌های رمزنگاری باید از شناسه Memo استفاده کنند.

در برخی از صرافی‌های رمزنگاری تکمیل کادر مربوط به “memo” هنگام ارسال وجه یک قدم بسیار مهم است. چراکه در صورت خالی گذاشتن این کادر، به احتمال زیاد کاربر برای همیشه، دارایی خود را از دست خواهد داد. حساب‌های کاربری IOST با ارائه گزینه‌های متنوع به صورت رایگان یا “پرداخت در ازای خدمات” در دسترس کاربران قرار دارند. از آنجاییکه این سرویس IOST، یک سرویس غیر کاستدی است، تیم توسعه‌دهنده هیچ دسترسی به کلید خصوصی و وجوه کاربران ندارد.

به این ترتیب اگر کاربری در اثر تعویض یا مفقود شدن دستگاه کامپیوتر، کلید خصوصی خود را گم کند، تیم IOST نمی‌تواند وجوه کاربر را از کیف پول بازیابی کند. بنابراین، برای دسترسی همیشگی به وجوه موجود در کیف پول، لازم است کاربر کلید خصوصی خود را به صورت آفلاین، در مکانی امن و به دور از دسترسی سایرین نگهداری کند.

نقش توکن‌های غیرقابل تعویض (NFT) اکوسیستم IOST چیست؟

در حال حاضر، سه برنامه اصلی NFT با نام‌های Revival، RIZIN Fighting Collection و TOKENLINK در شبکه IOST در حال اجرا هستند. در ادامه به بررسی هر یک از آنها می‌پردازیم.

 • Revival، اولین اپلیکیشن aggregator NFT چند زنجیره‌ای است که روی IOST اجرا شده و مکانیسم پاداش مارجین را برای کاربران خود پیاده‌سازی می‌کند. در واقع Revival این امکان را به کاربران می‌دهد تا بتوانند آثار هنری را توکنیزه کنند، NFT بسازند و در نهایت دارایی‌های NFT موجود در چند زنجیره مختلف را در یک بازارگاه مخصوص، خرید و فروش کنند.
 • پروژه RIZIN FC به دنبال یک مشارکت استراتژیک بین NFT-Japan Inc و IOST در 30 سپتامبر 2021، به بازار معرفی شد. این پروژه در بازار NFT هنرهای رزمی ژاپن اکوسیستم IOST، در دسترس است.
 • TOKENLINK پرچمدار بازار NFT اکوسیستم IOST است و توسط یک شرکت تخصصی توسعه بازی و سرگرمی بلاک چین تحت عنوان Platinum Egg ، توسعه‌ یافته. به‌ عنوان یکی از اولین بازارهای موفق NFT ارائه‌دهنده دارایی‌های مختلط، کاربران از این پروژه استقبال زیادی کرده‌اند.

TOKENLINK این امکان را به کاربران می‌دهد تا بتوانند در بسیاری از زمینه‌ها همچون آثار هنری رمزنگاری، بازی‌ها، موسیقی و آواتارهای NFT سرمایه‌گذاری کنند.

مطلب پیشنهادی داموندمگ:  توکن بث چیست؟ + نحوه استفاده از BETH

امکان ایجاد یک بازار NFT شخصی در IOST

اکوسیستم IOST به توسعه‌دهندگان حقیقی و صاحبان کسب و کارها این امکان را می‌دهد تا بتوانند از طریق این پلتفرم بازار NFT خود را  طراحی کنند. علاوه بر این، توسعه‌دهندگان می‌توانند با استفاده از این پلتفرم تراکنش‌های سریع و ارزانی را به کاربران و مشتریان پروژه‌های خود ارائه دهند. علاوه بر این، IOST برای توسعه‌دهندگان آشنا با زبان قرارداد هوشمند “V8” JavaScript تجربه کاربری لذت بخش و جذابی را فراهم کرده است.

در کنار پشتیبانی از این زبان برنامه‌نویسی محبوب، LOST به عنوان یک شبکه‌ بسیار مقیاس‌پذیر طرفداران بسیاری را جذب کرده است. این اکوسیستم کارآمد کاملا قابل‌اعتماد است و از زمان راه‌اندازی شبکه اصلی در سال 2019 تا کنون، Down time و خرابی نداشته. همچنین این پروژه برای استقرار ارزهای دیجیتال و NFTها از استانداردهای آشنا و رایج طراحی توکن استفاده می‌کند. از این رو توسعه‌دهندگان می‌توانند از استاندارد IRC20 برای ساخت توکن و استاندارد IRC721 برای ساخت NFTها استفاده کنند.

ویژگی IOSTSwap Bridge در اکوسیستم IOST چیست؟

پروتکل زنجیره‌ای متقابل IOSTSwap به عنوان پلی بین شبکه IOST و اکوسیستم اتریوم عمل می‌کند. در واقع پل IOSTSwap به کاربران IOST و سایر علاقمندان به فضای کریپتو این امکان را می‌دهد تا از مزایای DeFi و NFT بهره‌مند شوند. چراکه در صورت عدم وجود این پل، به دلیل مقیاس‌پذیری پایین و هزینه‌های بالا گاز در اتریوم این امر غیرممکن می‌شد.

پل IOSTSwap در کنار مجموعه‌ای از زنجیره‌های عمومی و پروژه‌های لایه دوم، موانع ورود به اکوسیستم‌های DeFi، NFT و metaverse را به میزان قابل‌توجهی کاهش داده است. اکنون با وجود این پل، کاربران IOST و Ethereum می‌توانند به راحتی توکن‌های این دو شبکه را میان این زنجیره عمومی سواپ کنند.

بررسی نحوه عملکرد بلاک چین IOST

بلاک چین IOST مانند سایر سیستم‌های بلاک چینی دیگر از اجزای متعددی تشکیل شده است. برای درک بهتر نحوه عملکرد بلاک چین IOST لازم است دو مفهوم EDS و proof of believability را بهتر درک کنیم. در مورد مفهوم PoB در بخش‌های قلبی صحبت شد، بنابراین، در این بخش به موضوع اصلی دیگر یعنی EDS Efficient Distributed Sharding)) می‌پردازیم.

برای آنکه سرعت و مقیاس‌پذیری تراکنش‌های سطح بالا شبکه تأمین شود، IOST از یک سیستم تکه تکه شدن استفاده می‌کند. این سیستم کل شبکه IOST را به چندین ناحیه فرعی (sub-areas) تقسیم می‌کند. در اصطلاح فنی، EDS فرایندی است که طی آن، بلاک چین به زنجیره‌های فرعی کوچکتر تقسیم می‌شود، در حالیکه بلاک چین اصلی را همچنان به صورت تغییرناپذیر حفظ می‌کند.

با استفاده از این سیستم، بخشی از گره در یک قطعه نام‌گذاری شده، گروه‌بندی شده و این گره وظایف تنها برای این قطعه خاص اجرا می‌کند. وجود این فرایند به تعداد زیادی از تراکنش‌ها اجازه می‌دهد تا به صورت موازی در سراسر شبکه IOST پردازش و تأیید شوند. در نتیجه موازی بودن پروسه پردازش و تأیید تراکنش‌ها سبب افزایش سرعت این مرحله خواهد شد.

همچنین وجود این سیستم به این معنی است که هر زیر – زنجیره دارای قابلیت‌های عملیاتی مشابه با بلاک چین اصلی بوده و از نظر امنیت و اجماع نیز با بلاک چین اصلی شباهت دارند. نتیجه کلی به‌کارگیری سیستم EDS در بلاک چین IOST، بالا رفتن نرخ تراکنش در ثانیه (TPS) و افزایش مقیاس‌پذیری IOST بوده است.

در نهایت توجه داشته باشید که PoB و EDS تنها دو مورد از چندین فناوری‌های اصلی بلاک چینی هستند که توسط تیم IOST با هدف ارائه راهی برای حل مشکلات مربوط به سه گانه بلاک چین یعنی بهبود سرعت، کاهش قیمت و افزایش مقیاس‌پذیری استفاده شده‌اند.

بلاک چین IOST چطور کار می‌کند؟

کاربرد ارز دیجیتال IOST چیست؟

ارز دیجیتال IOST به عنوان کوین اصلی شبکه IOST شناخته می‌شود. کاربران شبکه، از کوین IOST به عنوان وسیله مبادله جهت دریافت خدمات موجود در پلتفرم IOST استفاده می‌کنند. همچنین کاربران و توسعه‌دهندگان پلتفرم، برای پرداخت هزینه‌های تراکنش در شبکه رمزنگاری IOST، به کوین‌ها یا توکن‌های IOST نیاز دارند.

علاوه بر موارد مربوط به پرداخت، تأمین امنیت و حفاظت از حریم خصوصی شبکه نیز از کاربردهای اصلی توکن‌ها و کوین‌های IOST به شمار می‌آید. در واقع کوین IOST به نوبه خود، نقش مهمی در پشتیبانی از الگوریتم اجماع جدید، PoB ایفا می‌کند. در نتیجه از کاربردهای ارز دیجیتال IOST می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • وسیله مبادله خدمات در شبکه
 • تأیید تراکنشات شبکه
 • وسیله قدرت دهی به اجرای گره‌های شبکه
 • تأمین امنیت شبکه

ارز دیجیتال IOST چه کاربردی دارد

بررسی صرافی‌های پشتیبان IOST و آموزش نحوه خرید ISOT

در صورتیکه مایل به خرید و سرمایه‌گذاری در ارز دیجیتال IOST باشید، می‌توانید این کوین را از طریق صرافی‌های رمزنگاری معتبر خرید و فروش کنید. در حال حاضر در بیش از 50 صرافی مختلف همچون Bittrex، CoinEx، Livecoin، Binance، Bybit  و Bitrue از ارز دیجیتال IOST پشتیبانی می‌شود. در تمام این صرافی‌های امکان خرید و فروش معمول IOST فراهم شده است، اما تنها در تعداد معدودی از آنها امکان استفاده از خدمات پیشرفته همچون قراردادهای آتی و معاملات لوریج‌دار فراهم شده است.

عموماً صرافی‌های رمزنگاری رابط کاربری مشابهی را ارائه می‌دهند، بنابراین، می‌توان گفت مراحل خرید ارز دیجیتال IOST در تمام صرافی‌های پشتیبان آن یکسان است. به عنوان نمونه در ادامه آموزش خرید IOST در صرافی Bybit آورده شده است.

 • ابتدا از طریق سایت رسمی صرافی، از طریق گزینه Sign Up، حساب کاربری جدیدی ایجاد کنید.
 • پس از ورود به حساب کاربری، حساب خود را از طریق بیت کوین، اتریوم، یا USD شارژ کنید.
 • پس از شارژ حساب، به بخش Trade صرافی رفته و جفت ارز مدنظر خود را انتخاب کنید.
 • در آخر به باکش Buy IOST رفته و سفارش خرید خود را ثبت کنید.

بهترین کیف پول‌ پشتیبان ارز دیجیتال IOST چیست؟

خوشبختانه از آنجاییکه IOST از طریق استاندارد ERC20 و IRC20 ساخته شده است، دارندگان توکن و کوین‌های IOST این امکان را دارند تا دارایی خود را در معتبرترین و محبوب‌ترین کیف پول‌های رمزنگاری نگهداری و ذخیره کنند. با وجود اینکه کیف پول‌های پشتیبان IOST کمک بزرگی به رشد و پیشرفت جامعه IOST می‌کنند، تیم توسعه‌دهنده IOST از کاربران می‌خواهد قبل از استفاده از کیف پول‌های موجود، شخصاً امنیت و اعتبار کیف پول را مورد بررسی و تحقیق قرار دهند.

مطلب پیشنهادی داموندمگ:  iNFT چیست؟ متاورس هوشمند Alethea AI با توکن ALI

کیف پول‌های رمزنگاری موجود، در مورد برخی از ویژگی‌ها مانند سرعت و هزینه تراکنشات با یکدیگر تفاوت دارند. در نتیجه لازم است کاربران قبل از استفاده از یک کیف پول خاص نه‌تنها امنیت پلتفرم، بلکه رابط کاربری، هزینه و خدمات ارائه شده در آن را نیز مورد بررسی قرار دهند. در حال حاضر دو گروه از کیف پول‌های رمزنگاری یعنی کیف پول‌های موبایلی و افزونه وب، از ارز دیجیتال IOST پشتیبانی می‌کنند. این کیف پول‌ها عبارتند از:

 • کیف پول‌های افزونه وب: iWallet و Jetstream
 • کیف پول‌های موبایل: Huobi Wallet، Citadel Wallet، PureWallet، COBO Wallet و TokenPocket Wallet

معرفی کیف پول‌های پشتیبان ارز دیجیتال IOST

بررسی نقشه راه و جدول زمانی پروژه IOST

بنیاد IOST، در رابطه با تغییرات دوره‌ای جدول زمانی مربوط به نقشه راه خود و فناوری بلاک چین موجود، به روزرسانی‌های منظمی را ارائه می‌دهد. این تغییرات و به روزرسانی‌ها به طور دائم در وب سایت رسمی پروژه IOST بارگذاری شده و کاربران از این طریق از گام‌های بعدی تیم توسعه‌دهنده مطلع می‌شوند. در این گزارش‌ها اطلاعات مربوط به پیشرفت اکوسیستم IOST و همچنین طرح‌ها و ابتکارات اجتماعی آن تشریح می‌شود.

برخلاف تعدادی از پروژه‌های بلاک چینی موجود، هر نقشه راه متوالی پروژه IOST، اهداف و روند توسعه کوتاه مدت پروژه را ترسیم می‌کند. به عنوان مثال، در نقشه راه اولیه این پروژه، فاز راه‌اندازی IOST تشریح شده بود که به دنبال آن نیز گزارش‌هایی در مورد انتشار رسمی شبکه IOST، کیف پول و DApps ارائه شد. طبق گزارش‌های موجود، در سال 2020، تمرکز اصلی مدیریت پروژه بر تغییرات تدریجی گره‌ها و نحوه توزیع پاداش‌ها میان این گره‌ها قرار داشت.

در سال 2021 نیز معرفی محصولات جدید و ارتقا زیرساخت‌های موجود، هدف اصلی تیم توسعه‌دهنده IOST بوده است. اخیرا نیز نقشه راه پروژه IOST به روز شده و نشان می‌دهد که تیم توسعه‌دهنده بر روی ویژگی‌های شبکه اصلی، راه‌اندازی یک پل زنجیره‌ای متقاطع و ارتقای دیگر زیرساخت‌های موجود متمرکز شده است.

آیا خرید ارز دیجیتال IOST سرمایه‌گذاری مناسبی است؟

حال که دیدیم ارز دیجیتال IOST چیست، باید ببینیم که آیا برای سرمایه گذاری مناسب است. برای پاسخ به این سؤال اساسی و مهم مانند هر ارز دیجیتال و پروژه رمزنگاری دیگر، لازم است به طور همزمان به چند فاکتور مهم توجه کرد. بنابراین پاسخ به این سؤال با یک کلمه بله یا خیر امکان‌پذیر است. از طرفی بازار ارزهای دیجیتال بسیار پرنوسان بوده و قیمت‌ها مرتباً در حل تغییر هستند. عرضه و تقاضا، کاربرد توکن پروژه، ارائه یک مزیت رقابتی نسبت به رقبا و حل مشکلات مطرح شده توسط پروژه از عوامل اصلی و تعیین کننده بشمار می‌آیند. به این تربیت اگر یک پروژه رمزنگاری بتواند بر اساس ادعای خود و جدول زمانی موجود؛ مشکلات مطرح شده را حل کرده و در میان سرمایه‌گذاران شناخته شود، در بازار دوام آورده و رشد خواهد کرد.

این روزها کار بر روی حل مشکلات سه گانه بلاک چین یعنی مقیاس‌پذیری، سرعت و هزینه‌ تراکنش‌ها بسیار داغ است. از این رو اکثر پروژه‌های در تلاش هستند تا با ارائه راه‌حلی کارآمد در بهبود این وضعیت سهیم شوند، در نتیجه IOST اولین و آخرین پروژه در این زمینه نیست. به عنوان مثال، اتریوم نیز برای مقابله با مشکلات مقیاس‌پذیری بلاک چین، در حال کار بر روی دومین نسخه خود است.

بااین‌حال، با وجود پروژه‌های مشابه و رقبای بسیار، می‌توان گفت IOST مزیت‌های رقابتی خوبی داشته و از ویژگی‌های منحصر به فردی را ارائه می‌دهد. در نهایت از آنجاییکه اکوسیستم IOST یک نقشه راه خوب، یک تیم باتجربه و یک جامعه بسیار فعال داشته و از زمان تأسیس تاکنون روند رشد پایداری را تجربه کرده است، می‌توان آینده روشنی را برای این پروژه و ارز دیجیتال IOST متصور بود.

بررسی آینده ارز دیجیتال IOST

پیش بینی قیمت آینده ارز دیجیتال IOST

به طورکلی می‌توان گفت قیمت ارزهای دیجیتال جدا از ارزش ذاتی پروژه رمزنگاری، به روند قیمت کوین اصلی بازار یعنی بیت کوین وابسته است. قیمت ارز دیجیتال IOST در بازار صعودی سال 2021 به 0.09 دلار رسید. خوشبختانه ارز دیجیتال IOST نسبت به سایر کوین‌های موجود در صنعت، در برابر تغییرات قیمت بازار، واکنش مطلوب‌تری را از خود نشان می‌دهد. این روند برای معامله‌گران روزانه و سرمایه‌گذاران کوتاه مدت، سودده بوده و این افراد می‌توانند در یک دوره مثبت بازار، سودهای قابل توجهی را به دست آورند.

اما بااین‌حال از آنجاییکه بازار ارزهای دیجیتال در سال 2022 افت شدید و نوسانات بسیار زیادی را تجربه کرده، ارز دیجیتال IOST نیز نسبت به سال گذشته میلادی رشد کندتری داشته است. در حال حاضر هر یک واحد IOST با قیمت 0.01 دلار آمریکا خرید و فروش می‌شود. در نهایت پتانسیل واقعی IOST نیز مانند سایر ارزهای دیجیتال در بلند مدت مشخص شده و در حال حاضر نمی‌توان پیش بینی دقیقی از قیمت ده سال آینده IOST ارائه داد.

سخن پایانی

در این مطلب نگاهی به ارز دیجیتال IOST انداختیم و دیدیم که IOST چیست. بلاک چین IOST با هدف رفع مشکلات اصلی عموم بلاک چین‌ها یعنی افزایش سرعت، کاهش هزینه تراکنش‌ها و افزایش مقیاس‌پذیری شبکه توسط گروهی شش نفره در سال 2018 طراحی و راه‌اندازی شد. این بلاک چین نیز مانند سایر پروژه‌های بلاک چینی دیگر جهت پیشبرد اهداف خود از یک توکن بومی تحت عنوان IOST استفاده می‌کند.

سؤالات متداول

 • بلاک چین IOST چیست؟

IOST یک شبکه بلاک چینی غیرمتمرکز است. این اکوسیستم از گره‌ها، کیف پول‌ها و DApps مختلف تشکیل شده است. هدف از راه‌اندازی این اکوسیستم رفع نیازهای مربوط به مقیاس‌پذیری در یک اقتصاد غیرمتمرکز بوده است. IOST از نظر عملکردی بسیار شبیه رقبای خود یعنی اتریوم، EOS و ترون است، اما با تفاوت که از نظر سرعت و مقیاس‌پذیری در وضعیت بسیار بهتری قرار دارد.

 • توکن IOST چیست؟ آیا برای سرمایه گذاری مناسب است؟

قبل از هر اقدامی جهت سرمایه‌گذاری در بازار ارزهای دیجیتال باید در مورد تغییرات قیمت و نوسانات بازار کریپتو آگاه باشید. بااین‌حال، بر اساس نمودارهای قیمت و سایر ابزارهای تحلیلی، انتظار می‌رود قیمت ارز دیجیتال IOST روند صعودی داشته باشد. در نتیجه می‌توان گفت خرید IOST سرمایه‌گذاری خوبی است.

 • ارز دیجیتال IOST چه کاربردی دارد؟

کاربران می‌توانند از ارز دیجیتال IOST برای پرداخت هزینه‌های شبکه یا به عنوان وسیله پرداخت همتا به همتا استفاده کنند.

دسته بندی مطالب
مطالب مرتبط
مطالب مرجع

ارز دیجیتال چیست؟

بلاک چین چیست؟

متاورس چیست؟

NFT چیست؟

دیفای (DeFi) چیست؟

صرافی غیرمتمرکز چیست؟

کیف پول چیست؟

تحلیل تکنیکال چیست؟

ایردراپ چیست؟

استیکینگ ارز دیجیتال چیست؟

بیت کوین چیست؟

اتریوم چیست؟

تتر چیست؟

خرید و فروش ارز های دیجیتال
ما را دنبال کنید
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.