داموندمگ

عرضه اولیه استخر استیک (ISPO) چیست و چه مزیت هایی دارد؟

DAMOND
عرضه اولیه استخر استیک

معمولا، بسیاری از پروژه‌های ارز دیجیتال را تیم‌های توسعه‌دهنده کوچکی راه‌اندازی می‌کنند که برای ادامه کار، نیازمند سرمایه اولیه هستند. اکثر پروژه‌های جوان، سرمایه اولیه خود را با روش‌های رایجی مثل عرضه اولیه سکه (Initial Coin Offering) و عرضه اولیه صرافی (Initial Exchange Offering) گردآوری می‌کنند. روش دیگری به اسم عرضه اولیه استخر استیک (Initial Stake Pool Offering) توسعه یافته است که مزیت‌های بیشتری نسبت به دیگر مدل‌های گردآوری سرمایه اولیه برای پروژه‌های کریپتو دارد.

ISPO روش منحصر به فردی از گردآوری سرمایه اولیه برای پروژه‌های ارز دیجیتال است که از قابلیت استیکینگ بر بستر بلاک چین کاردانو استفاده می‌کند. در این روش، سرمایه‌گذاران به جای مبادله مستقیم توکن‌های ADA (توکن بومی کاردانو) با توکن‌های پروژه، پاداش‌های استیکینگ خود در کاردانو را با توکن‌های پروژه‌ای که می‌خواهند روی آن سرمایه‌گذاری کنند، معاوضه می‌کنند.

پیش از اینکه در رابطه با عرضه اولیه استخر استیک صحبت کنیم، بد نیست که توضیحاتی در رابطه با دیگر روش‌های گردآوری سرمایه برای پروژه‌های نوپای ارز دیجیتال ارائه دهیم. با داموندمگ همراه باشید.

معرفی ۳ روش اصلی سرمایه گذاری روی پروژه های جدید ارز دیجیتال

سرمایه اولیه پروژه های کریپتو

هر پروژه ارز دیجیتال برای اینکه بتواند از زمین بلند شود و به موفقیت برسد، نیازمند سرمایه اولیه است. هزاران پروژه رمزارز وجود دارند و پول زیادی در بازار ارزهای دیجیتال جا به جا می‌کنند. تعداد قابل توجهی از این پروژه‌ها که به مرحله بلوغ رسیده‌اند، درآمد بسیار بالایی دارند که بخش زیادی از آن را صرف توسعه خود می‌کنند.

این پروژه‌ها، بهترین برنامه‌نویسان و توسعه‌دهندگان اپلیکیشن، طراحان UI/UX و متخصصان حوزه‌های مختلف فناوری را گرد هم می‌آورند تا بتوانند در رقابت باقی بمانند.

پروژه‌های جدید نیز اگر بخواهند وارد جمع بزرگان شوند و با پروژه‌های شناخته‌شده، رقابت کنند، باید سرمایه اولیه قابل توجهی داشته باشند. میزان سرمایه مورد نیاز برای راه‌اندازی یک پروژه رمزارز موفق، به اندازه‌ای است که تأمین آن برای چندین فرد معمولی کار دشواری است. بنابراین، پروژه‌ها به روش‌های مختلفی، تلاش می‌کنند تا این سرمایه اولیه را با پیش‌فروش کردن بخشی از توکن‌های خود در رویدادهایی به نام عرضه اولیه، گردآوری کنند.

در این بخش، ۳ مدل اصلی سرمایه گذاری اولیه روی پروژه‌های نوپای ارز دیجیتال را به شما معرفی می‌کنیم و سپس، به سراغ معرفی مدل عرضه اولیه استخر استیک خواهیم رفت.

۱- عرضه اولیه سکه

عرضه اولیه سکه

قدیمی‌ترین، پایه‌ای‌ترین و اصلی‌ترین مدل گردآوری سرمایه برای پروژه‌های جوان ارز دیجیتال، مدل عرضه اولیه سکه یا همان ICO است. در این مدل، هر پروژه به صورت مستقل، رویداد عرضه اولیه خود را برگزار می‌کند.

گام اول در برگزاری ICO، تولید و انتشار سندی به نام Yellow Paper است که در آن، جزئیات پروژه، شامل تیم توسعه دهنده، سابقه پروژه، جزئیات فنی پروژه، توکنومیک پروژه، نحوه توزیع توکن‌ها و … توضیح داده شده است.

سپس، تیم توسعه‌دهنده باید کار بازاریابی را بر عهده بگیرد و از تمامی کانال‌های ارتباطی خود برای دسترسی به علاقه‌مندان احتمالی به سرمایه‌گذاری روی پروژه استفاده کند.

روش ICO، معایب زیادی، هم برای پروژه‌ها و هم برای سرمایه‌گذاران دارد. اولین مشکل این است که هر پروژه رمزارز برای اینکه بتواند ICO خود را به اطلاع عموم سرمایه‌گذاران علاقه‌مند برساند، باید هزینه زیادی روی بازاریابی و تبلیغات انجام دهد. گذشته از این، کسب اعتماد سرمایه‌گذاران برای خریدن توکن‌های پروژه‌ای که تا دیروز اسم آن را نشنیده‌ بودند، کار بسیار دشواری است.

مطلب پیشنهادی  توکن wXRP + کاربردهای توکن رپد شده ریپل

از سوی دیگر، سرمایه‌گذاران نیز نمی‌توانند نسبت به سرمایه‌گذاری خود روی پروژه‌ای نوپا که هنوز اعتبار لازم را کسب نکرده‌ است، خیلی مطمئن باشند. این سرمایه‌گذاری به دو دلیل زیر، ریسک بالایی دارد:

۱- همواره احتمال شکست پروژه‌‌های نوپا در دنیای رمزارزها به دلیل رقابت شدید در این حوزه وجود دارد و بسیاری از پروژه‌ها خیلی سریع ورشکسته می‌شوند.

۲- نباید احتمال کلاهبرداری از سوی تیم توسعه‌دهنده را نادیده گرفت.

در دنیای ارزهای دیجیتال، سال ۲۰۱۷ را می‌توان سال ICOها نامید. در آن سال، تعداد زیادی ICO برگزار شد و سرمایه‌گذاران زیادی روی هر نام جدیدی که می‌شنیدند، سرمایه‌گذاری می‌کردند. متأسفانه، تعداد زیادی از این پروژه‌ها خیلی زود با شکست مواجه شدند و تعدادی نیز کلاهبرداری از آب درآمدند و سرمایه‌های زیادی بر باد رفت یا سرقت شد.

تجربه تلخ سال ۲۰۱۷، سبب شد که اعتماد نسبت به ICOها به طور قابل توجهی کاهش پیدا کند و بنابراین، روش‌های دیگری به منظور گردآوری سرمایه برای شروع پروژه‌های ارز دیجیتال، توسعه یافت که عرضه اولیه استخر استیک تنها یکی از آن‌ها است.

۲- عرضه اولیه صرافی

عرضه اولیه صرافی

با کاهش اقبال عمومی نسبت به ICOها پس از فاجعه سال ۲۰۱۷، صرافی‌های بزرگ و معتبر به این فکر افتادند تا کار بازاریابی و جلب اعتماد کاربران نسبت به پروژه‌های جدید ارز دیجیتال را بر عهده بگیرند و با این کار، نه تنها به صورت مستقیم کسب درآمد کنند، بلکه با افزایش سرمایه‌هایی که به دنیای ارزهای دیجیتال وارد می‌شوند، حجم تراکنش‌ها را بالا ببرند تا منبع درآمد خود را که همان کارمزد تراکنش‌ها است، تقویت کنند.

بر این اساس، روشی به نام عرضه اولیه صرافی یا IEO برای گردآوری سرمایه اولیه مورد نیاز پروژه‌های نوپای رمزارز معرفی شد. در این روش پروژه‌های نوپا از صرافی‌های معتبری مثل بایننس و کوین بیس به عنوان سکوی پرتاب کمک می‌گیرند.

IEO به این صورت انجام می‌شود که ابتدا تیم توسعه‌دهنده درخواست خود را برای انجام عرضه اولیه در صرافی مورد نظر که می‌تواند یک صرافی متمرکز (Centralized Exchange) یا یک صرافی غیر متمرکز (Decentralized Exchange) باشد، ارائه دهد. سپس، صرافی کار تحقیق در رابطه با آن پروژه و اعتبار آن را انجام می‌دهد و در صورتی که پروژه مورد نظر، بنیادی قوی و تیمی قابل اطمینان داشته باشد امکان برگزاری IEO را برای آن پروژه فراهم می‌آورد.

از سوی دیگر، صرافی کار بازاریابی و تبلیغات IEO را انجام می‌دهد و از آن‌جایی که اعتبار لازم را دارد، می‌تواند به راحتی اعتماد سرمایه‌گذاران را جلب کند. در واقع، سرمایه‌گذاری روی IEOها بسیار مطمئن‌تر از سرمایه‌گذاری روی ICOها است.

در صورتی که عرضه اولیه صرافی بر بستر یک صرافی غیر متمرکز انجام شود، به آن IDO گفته می‌شود. به غیر از روش‌های اصلی سرمایه‌گذاری روی پروژه‌های جوان ارز دیجیتال که در بالا برای شما توضیح دادیم، از روش‌های دیگری مثل عرضه توکن اوراق بهادار (Security Token Offering) و عرضه اولیه استخر استیک نیز جمع‌آوری سرمایه به منظور راه‌اندازی یک پروژه رمزارز جدید، وجود دارد که در ادامه در مورد آن‌ها صحبت می‌کنیم.

عرضه اولیه صرافی غیر متمرکز

۳- عرضه توکن اوراق بهادار

منظور از عرضه اولیه توکن اوراق بهادار یا STO، عرضه نوعی سهام توکنیزه شده است. با خرید این توکن‌ها می‌توان روی سهام شرکت‌ها، سرمایه‌گذاری کرد. معمولا، پروژه‌های عرضه کننده STO، پروژه‌های ارز دیجیتال نیستند و فقط شرکت‌های ارائه‌دهنده خدمات و کالاهای دنیای واقعی هستند که از فناوری بلاک چین برای گردآوری سرمایه استفاده می‌کنند.

عرضه اولیه استخر استیک چیست؟

عرضه اولیه استخر استیک چیست

عرضه اولیه استخر استیک یا ISPO، روش جدیدی برای گردآوری سرمایه به منظور راه‌اندازی پروژه‌های رمزارز و مخصوص بلاک چین کاردانو است. توسعه‌دهندگان پروژه‌ها بر بستر این بلاک چین می‌توانند با استفاده از این قابلیت، استخرهای استیکینگ ایجاد کنند و دارندگان توکن‌های ADA نیز می‌توانند این توکن‌ها را در این استخرها قرار دهند و توکن‌های پروژه را به عنوان پاداش دریافت کنند.

مطلب پیشنهادی  بهترین کانال های کریپتو در یوتیوب + معرفی 23 کانال

هر چه میزان توکن‌های ADA در استخر بیشتر باشد، احتمال اینکه آن استخر به عنوان یک گره تأییدکننده برای بلاک بعدی انتخاب شود، بیشتر است.

تفاوت اصلی عرضه اولیه استخر استیک با دیگر روش‌های گردآوری سرمایه برای راه‌اندازی پروژه‌های ارز دیجیتال این است که در ISPO کاربران توکن‌های پروژه را نمی‌خرند بلکه با استیکینگ توکن‌های ADA در استخرهای پروژه به جای استخرهای کاردانو، توکن‌های پروژه را به عنوان پاداش دریافت می‌کنند.

این مدل سرمایه‌گذاری روی پروژه‌های نوپای رمزارز، نسبت به مدل‌های دیگری که در بالا به شما معرفی کردیم، روش سرمایه‌گذاری مطمئن‌تری است زیرا در این روش کاربران توکن‌های ADA خود را با توکن‌های پروژه سواپ نمی‌کنند، بلکه فقط آن‌ها را به جای استخرهای کاردانو در استخرهای پروژه نگه می‌دارند تا توکن‌های پروژه را به عنوان پاداش دریافت کنند و هر زمانی که بخواهند می‌توانند توکن‌های ADA خود را پس بگیرند.

در واقع، یکی از مهم‌ترین مزیت‌های ISPO این است که با استیکینگ توکن‌های ADA در استخرهای پروژه‌ها، این توکن‌ها وارد کیف پول‌های غیرحضانتی کاربران می‌شوند و آن‌ها روی دارایی‌های خود، کنترل کامل دارند. به عبارت دیگر، در این روش سرمایه‌گذاری، توکن‌های کاربر قفل نمی‌شوند و او هر زمانی که اراده کند می‌تواند توکن‌های ADA خود را همراه با پاداش آن‌ها از کیف پول غیرحضانتی خودش بیرون بکشد.

عرضه اولیه استخر استیک چطور انجام می شود؟

نحوه عرضه اولیه استخر استیک

برای توضیح نحوه انجام ISPO باید ابتدا در رابطه با نحوه عملکرد بلاک چین کاردانو صحبت کنیم. همچنان با مجله صرافی ارز دیجیتال داموند همراه باشید.

به طور کلی، استخرهای استیکینگ بلاک چین کاردانو از سازوکار اجماع اثبات سهام (Proof of Stake) استفاده می‌کننند و بنابراین، این شبکه برای تأیید تراکنش‌ها و ایجاد بلاک‌های جدید به تأییدکنندگانی نیاز دارد که در واقع، استخرهای استیکینگ هستند و سرمایه‌گذاران می‌توانند توکن‌های ADA خود را در آن‌ها سپرده‌گذاری کنند و پاداش بگیرند.

این بلاک چین که براساس پروتکل اوروبوروس (Ouroboros) کار می‌کند، استخرهایی را به عنوان گره تأییدکننده بر می‌گزیند که بیشترین میزان دارایی‌ها در آن‌ها استیک شده باشد. بنابراین، بعد از هر دوره پنج روزه که در کاردانو یک اپوک (Epoch) نامیده می‌شود، پاداش گره تأییدکننده بین کسانی که دارایی‌های خود را در آن گره سپرده‌گذاری کرده‌اند، تقسیم می‌شود.

همانطور که پیش از این گفتیم، عرضه اولیه استخر استیک در مقایسه با دیگر روش‌های سرمایه‌گذاری روی پروژه‌های نوپای ارز دیجیتال، مطمئن‌تر است و ریسک پایین‌تری دارد زیرا سرمایه‌گذاران برای خرید توکن‌های پروژه فقط باید قید پاداش استیکینگ خود به صورت توکن‌های ADA را بزنند و توکن‌های پروژه جدید را به عنوان پاداش دریافت کنند.

جالب است بدانید که در مورد بعضی از پروژه‌ها، سرمایه‌گذاران نه تنها می‌توانند هر زمانی که بخواهند، توکن‌های ADA خود را همراه با پاداش آن‌ها از استخر خارج کنند، بلکه می‌توانند تصمیم بگیرند که چند درصد از پاداش دریافتی، به صورت ADA و چند درصد از آن به صورت توکن پروژه جدید باشد.

این کنترل کامل روی کیف پول غیر حضانتی، همراه با ریسک پایین سرمایه‌گذاری در ISPOها سبب شده است تا این روش، در حال تبدیل شدن به یکی از محبوب‌ترین روش‌های سرمایه‌گذاری روی پروژه‌های در حال راه‌اندازی در دنیای کریپتو تبدیل شود و به ورود سرمایه به بلاک چین کاردانو کمک کند.

چطور می‌توان در ISPOها شرکت کرد؟

اگر توسعه‌دهندگان پروژه‌ای بخواهند برای گردآوری سرمایه راه‌اندازی پروژه از روش عرضه اولیه استخر استیک استفاده کنند، باید یک استخر استیکینگ بر بستر کاردانو بسازند. سپس، سرمایه‌گذاران می‌توانند توکن‌های ADA خود را در آن استخر، سپرده‌گذاری کنند.

مطلب پیشنهادی  آیا قیمت بیت کوین به صفر خواهد رسید؟

همانطور که در بالا گفتیم، در مورد بعضی از پروژه‌ها سرمایه‌گذاران می‌توانند در مورد نحوه دریافت پاداش خود به صورت درصد توکن‌های ADA در مقابل درصد توکن‌های پروژه جدید، تصمیم‌گیری کنند. در بعضی دیگر از پروژه‌ها این توسعه‌دهندگان هستند که در این مورد تصمیم می‌گیرند و تعیین می‌کنند که چند درصد پاداش سرمایه‌گذاران به صورت توکن‌های ADA و چند درصد به صورت توکن‌های بومی پروژه پرداخت شود.

معمولا، توکن‌های بومی پروژه در پایان هر اپوک بین سرمایه‌گذارانی که توکن‌های ADA خود را در استخر پروژه سپرده‌گذاری کرده‌اند، ایردراپ (Airdrop) می‌شوند. این نوع سیستم توزیع توکنی تضمین می‌کند که پروژه، سرمایه‌های مورد نیاز برای توسعه را گردآوری کند و سرمایه‌گذاران نیز بتوانند از دارایی خود کار بکشند و با آن پول در بیاورند.

علاقه‌مندان به سرمایه‌گذاری روی ISPOها می‌توانند پروژه‌های در حال راه‌اندازی بر بستر بلاک چین‌های مختلف را ببینند. از آن‌جایی که کاردانو، اولین بلاک چینی است که از این روش استفاده می‌کند، در حال حاضر تقریبا تمامی ISPOها بر بستر این بلاک چین انجام می‌شوند.

با سر زدن به وبسایت رسمی بلاک چین کاردانو می‌توانید در جریان رویدادهای آتی عرضه اولیه استخر استیک پروژه‌های مختلف بر بستر این بلاک چین و تاریخ انجام آن‌ها قرار بگیرید.

سوالات پر تکرار در رابطه با عرضه اولیه استخر استیک

 ۱- عرضه اولیه استخر استیک چیست؟

عرضه اولیه استخر استیک (ISPO) نوعی روش عرضه اولین توکن‌های پروژه‌های جدید بر بستر بلاک چین کاردانو است که در این روش، به جای خریدن توکن‌های پروژه، توکن‌های ADA خود را در استخر پروژه سپرده‌گذاری می‌کنید و توکن‌های پروژه را به عنوان پاداش دریافت می‌کنید.

۲- عرضه اولیه استخر استیک چه مزیت هایی در مقایسه با ICO و IEO دارد؟

۱- شما در ISPO توکن‌های پروژه را نمی‌خرید، بلکه فقط توکن‌های ADA خود را در استخر پروژه استیک می‌کنید و توکن‌های پروژه را پاداش می‌گیرید. بنابراین، ریسک این روش در مقایسه با ICO و IEO بسیار پایین‌تر است.

۲- در ISPO کنترل کاملی روی کیف پول غیر حضانتی خود دارید و هر زمانی که بخواهید می‌توانید توکن‌های ADA خود را با پاداش آن‌ها از استخر پروژه بیرون بکشید. همچنین، در بعضی از پروژه‌ها می‌توانید تعیین کنید که چه درصدی از پاداش خود را به صورت توکن‌های پروژه و چه درصدی از آن را به صورت توکن‌های ADA دریافت کنید.

۳- چطور می توانم در عرضه اولیه استخر استیک شرکت کنم؟

برای شرکت در عرضه اولیه استخر استیک باید به وبسایت کاردانو مراجعه کنید تا از آخرین رویدادهای ISPO مطلع شوید. سپس، با استیکینگ توکن‌های ADA خود در استخر پروژه مورد نظر می‌توانید در عرضه اولیه استخر استیک آن پروژه شرکت کنید.

جمع بندی

شرکت در ICOها و IEOها یکی از روش‌های خوب سرمایه‌گذاری در بازار ارزهای دیجیتال است اما این روش‌ها، به ویژه ICOها، سرمایه‌گذاری با ریسک بالا محسوب می‌شوند. به جای خرید توکن‌های پروژه‌های در حال راه‌اندازی در رویدادهای ICO یا IEO می‌توانید با سپرده‌گذاری توکن‌های ADA خود در استخرهای استیکینگ پروژه‌های جدید بر بستر بلاک چین کاردانو، توکن‌های آن پروژه‌ها را به عنوان پاداش دریافت کنید.

عرضه اولیه استخر استیک یا ISPO روشی جدید برای سرمایه‌گذاری اولیه روی پروژه‌های نوظهور ارز دیجیتال است که ریسک بسیار پایین‌تری در  مقایسه با IEOها و ICOها دارد و سرمایه‌گذاران می‌توانند هر زمانی که بخواهند، توکن‌های ADA خود را از استخر پروژه‌ای که روی آن سرمایه‌گذاری کرده‌اند، خارج کنند.

دسته بندی مطالب
مطالب مرتبط
مطالب مرجع

ارز دیجیتال چیست؟

بلاک چین چیست؟

متاورس چیست؟

NFT چیست؟

دیفای (DeFi) چیست؟

صرافی غیرمتمرکز چیست؟

کیف پول چیست؟

تحلیل تکنیکال چیست؟

ایردراپ چیست؟

استیکینگ ارز دیجیتال چیست؟

بیت کوین چیست؟

اتریوم چیست؟

تتر چیست؟

خرید و فروش ارز های دیجیتال
ما را دنبال کنید
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.