داموندمگ

معنی لیکوییدیتی (Liquidity) یا نقدینگی در ارز دیجیتال چیست؟

DAMOND
نقدینگی (Liquidity) در ارز دیجیتال چیست؟

پذیرش جهانی ارزهای دیجیتال در حال افزایش است و تحلیلگران پیش‌بینی می‌کنند که تعداد دارندگان کریپتو تا پایان سال 2022 به یک میلیارد نفر خواهد رسید. این رشد شدید ارزهای دیجیتال عمدتا به خاطر ایجاد 20000 پروژه ارز دیجیتال از زمان عرضه بیت کوین در سال 2009 تاکنون است که در حال رشد و تقویت هستند. با این حال، همه این پروژه‌ها به حیات خود ادامه نداده‌اند، زیرا عدم وجود نقدینگی دلیل اصلی مرگ بسیاری از پروژه‌ها است. در این مقاله از داموند قصد داریم به بررسی اهمیت نقدینگی در ارز دیجیتال، نحوه بررسی آن و خطراتی که عدم وجود لیکوییدیتی برای رمز ارزها دارد، بپردازیم. اگر شما هم قصد سرمایه‌گذاری در ارز دیجیتال را دارید یا از سرمایه‌گذاری خود در یک ارز دیجیتال خاص مطمئن نیستید، و می‌خواهید اطلاعات بیشتری کسب کنید، این مقاله مناسب شماست.

نقدینگی در ارز دیجیتال چیست؟

برای هر سرمایه‌گذاری، یکی از مهم‌ترین ملاحظات، توانایی خرید یا فروش موثر آن دارایی در زمانی است که سرمایه گذار قصد معامله دارد. تصور کنید یک ارز دیجیتال را خریداری کردید و به سود دو برابری رسیدید، اگر نتوانید این ارز را بفروشید، سود کردن در این حالت ارزشی نخواهد داشت. نقدینگی دارایی تا حد زیادی تعیین می‌کند که یک سرمایه گذار موقعیتی برای فروش دارایی‌های خود خواهد داشت یا خیر؟  نقدینگی در ارز دیجیتال به معنای سهولت تبدیل یک ارز دیجیتال یا توکن به یک دارایی دیجیتال یا پول نقد دیگر بدون تاثیر بر قیمت است. از آنجایی که لیکوییدیتی معیاری برای اندازه‌گیری تقاضا و عرضه خارجی یک دارایی است، بازار عمیق با نقدینگی فراوان، نشانه بازار سالم است. علاوه بر این، هرچه نقدینگی موجود در یک ارز دیجیتال یا دارایی دیجیتال بیشتر باشد، آن دارایی پایدارتر خواهد بود.

به عبارت دیگر، نقدینگی در بازار ارزهای دیجیتال زمانی وجود دارد که وقتی که شما به دنبال فروش دارایی خود هستید، شخصی آماده خرید باشد. و برعکس اگر آماده خرید هستید، افرادی تمایل به فروش داشته باشند. این بدان معناست که می‌توانید آن دارایی دیجیتال را به مقداری که می‌خواهید بخرید یا از یک فرصت معاملاتی سود ببرید. یا در بدترین حالت، اگر ارزش دارایی کمتر از قیمت خرید شما باشد، امکان خروج از معامله و کاهش زیان‌های خود را بدون تحرک چشمگیری در بازار داشته باشید. بنابراین اگر بخواهیم تعریف ساده‌ای از نقدینگی در کریپتو داشته باشیم، می‌توان مانند جمله زیر تعریف کرد:

مطلب پیشنهادی داموندمگ:  تست نت Testnet چیست و چه کاربردی دارد؟

نقدینگی در ارز دیجیتال نشان می‌دهد که یک دارایی کریپتو چقدر سریع و آسان می‌تواند خرید یا فروخته شود.

نقدینگی در ارز دیجیتال چیست؟

نقدینگی در ارز دیجیتال معمولا بر حسب حجم اندازه‌گیری می‌شود، حجم تعداد کوین‌هایی که در طول روز خرید و فروش می‌شوند. حجم بالای معامله به این معنی است که تراکنش‌ها به راحتی و به سرعت انجام می‌شوند و بنابراین لیکوییدیتی در بازار زیاد است.

اهمیت نقدینگی در ارز دیجیتال

بازار ارزهای دیجیتال به نقدینگی (Liquidity) وابسته است. وجود نقدینگی در ارزهای دیجیتال ریسک سرمایه‌گذاری را کاهش می‌دهد و مهم‌تر از آن، به تعریف استراتژی خروج شما کمک می‌کند و فروش دارایی‌های شما را ساده می‌کند. به همین دلیل برای سرمایه‌گذاران و معامله گران بسیار مهم است که ارزی را انتخاب کنند که نقدینگی بیشتری داشته باشد. در ادامه چند مورد از دلایل اهمیت نقدینگی در ارز دیجیتال را مرور می‌کنیم.

نقدینگی در ارزهای دیجیتال، دست‌کاری قیمت‌ها را سخت می‌کند

نقدینگی در ارزهای دیجیتال، آن را کمتر در معرض دست‌کاری بازار توسط بازیگران یا گروه‌هایی از بازیگران نادرست و نهنگ‌ها قرار می‌دهد. به عنوان یک فناوری نوپا، ارزهای دیجیتال در حال حاضر فاقد یک مسیر مشخص هستند. به دلیل ماهیت غیرمتمرکز ارز دیجیتال و نبود قانون‌گذاری در این فضا بسیاری از افراد می‌توانند به دست‌کاری قیمت در این بازار بپردازند. در یک دارایی دیجیتال با لیکوییدیتی مناسب، مانند بیت کوین یا اتریوم، کنترل قیمت توسط این افراد بسیار دشوار می‌شود.

نقدینگی در ارزهای دیجیتال باعث ثبات قیمت‌ها و نوسانات کمتر می‌شود

نقدینگی در ارزهای دیجیتال باعث ثبات قیمت‌ها و نوسانات کمتر می‌شود

یک بازار با نقدینگی مناسب قیمت با ثبات تر و با نوسان کمتری دارد زیرا یک بازار پر رونق با فعالیت تجاری قابل توجه می‌تواند نیروهای خرید و فروش بازار را با هم هماهنگ کند. بنابراین هر زمان که قصد خرید یا فروش داشته باشید، همیشه فعالان بازار وجود خواهند داشت که آماده تامین لیکوییدیتی در بازار باشند. بنابراین افراد می‌توانند در بازارهایی با نقدینگی بالا بدون تفاوت قیمت زیاد یا با نوسان بسیار کم، موقعیت خرید یا فروش باز کنند.

نقدینگی در ارزهای دیجیتال به تحلیل رفتار معامله‌گران کمک می‌کند

نقدینگی در ارزهای دیجیتال بر اساس تعداد خریداران و فروشندگان تعیین می‌شود. افزایش مشارکت در بازار به معنای افزایش نقدینگی است که می‌تواند سیگنالی از افزایش انتشار داده‌های بازار باشد. تعداد بیشتر سفارش‌های خرید و فروش، نوسانات را کاهش می‌دهد و به معامله‌گران تصویری جامع از نیروهای بازار می‌دهد و می‌تواند به تحلیل دقیق‌تر و مطمئن‌تر کمک کند. به این ترتیب معامله گران می‌توانند بازار را بهتر تجزیه و تحلیل کنند، پیش بینی‌های دقیق انجام دهند و در نتیجه تصمیمات آگاهانه اتخاذ کنند.

مطلب پیشنهادی داموندمگ:  استخراج نقدینگی چیست؟ + معرفی بهترین پروژه‌های استخراج نقدینگی

تحولات در لیکوییدیتی ارزهای دیجیتال

ما شاهد ظهور بازارهای آتی استاندارد شده برای بیت کوین و اتریوم هستیم. بازارهای آتی به سرمایه‌گذاران اجازه می‌دهند تا قراردادها یا توافق‌نامه‌هایی را برای خرید یا فروش ارزهای رمزنگاری شده در یک تاریخ از پیش توافق شده به روشی توسعه‌یافته و شفاف انجام دهند.

این موضوع به سرمایه‌گذاران این امکان را می‌دهد که بتوانند به صورت طولانی مدت در بازار حضور داشته باشند و قراردادهای آتی بلندمدت و کوتاه مدت ایجاد کنند. به این ترتیب با انجام معاملات بیشتر به عمق نقدینگی بازار نیز کمک کنند.

5- افزایش سرعت تراکنش ها

در نهایت، وجود نقدینگی در ارز دیجیتال زمان تراکنش را کاهش می‌دهد. از آنجایی که تعداد زیادی خریدار و فروشنده به طور هم‌زمان در بازار تجارت می‌کنند، یافتن فروشنده یا خریدار آسان می‌شود. بنابراین، توصیه می‌کنیم از خرید و تجارت دارایی‌های رمزنگاری مبهم با نقدینگی و محبوبیت محدود خودداری کنید. با این حال، معامله گران آربیتراژ می‌توانند از این موقعیت ها برای کسب سود استفاده کنند. آربیتراژ به معنی استفاده از اختلاف قیمت یک ارز در صرافی‌های مختلف برای کسب درآمد است.

اندازه‌گیری نقدینگی در ارزهای دیجیتال

نقدینگی برخلاف سایر شاخص‌های تحلیل تجارت، ارزش ثابتی ندارد. در نتیجه محاسبه لیکوییدیتی دقیق بازارهای مالی مشکل است. با این حال، نشانه‌هایی وجود دارد که می‌توان از آن‌ها به عنوان نماینده نقدینگی در ارزهای دیجیتال استفاده کرد.

اندازه‌گیری نقدینگی در ارزهای دیجیتال

افزایش عرضه و تقاضا

اختلاف بین بالاترین قیمت پیشنهادی (فروش) و کمترین قیمت درخواستی (خرید) در دفتر سفارش، به عنوان اسپرد عرضه و تقاضا شناخته می‌شود. هرچه این اسپرد کمتر باشد، گفته می‌شود که یک ارز دیجیتال نقدشونده تر است. اگر یک ارز دیجیتال به اندازه کافی نقدینگی نداشته باشد، سرمایه‌گذاران و معامله گران انتظار اختلاف قیمتی بیشتری را دارند که در نهایت می‌توان شاهد سخت تر شدن معامله در آن رمز ارز بود.

حجم معاملات

حجم معاملات عامل مهمی در تعیین نقدینگی در بازار ارزهای دیجیتال است. به مجموع دارایی‌های دیجیتالی خرید و فروش شده در یک صرافی ارز دیجیتال در یک دوره معین حجم معاملات گفته می‌شود. حجم معاملات معمولا اندیکاتور مخصوص به خود را دارد و بسیاری از معامله گران با توجه به آن تصمیم به خرید و فروش می‌گیرند. ارزش معاملاتی بالاتر نشان دهنده فعالیت تجاری بیشتر (خرید و فروش) است که به معنای نقدشوندگی و کارایی بیشتر بازار است. و برعکس حجم معاملات کمتر به معنای فعالیت کمتر و نقدینگی کم است.

مطلب پیشنهادی داموندمگ:  تفاوت پولکادات و کاسموس؟ مقایسه دو قاتل اتریوم

حجم معاملات

اندازه بازار

در حال حاضر، اندازه کل بازار ارزهای دیجیتال، از جمله بیت کوین، هنوز بسیار کوچک است. به عنوان مثال، بر اساس بالاترین قیمتی که بیت کوین تجربه کرده یعنی 68000 دلار و تعداد تقریبی 19 میلیون بیت کوین استخراج شده، کل اندازه بازار بیت کوین حدود 1.3 تریلیون دلار است. برآورد کل ارزش بازار ارزهای دیجیتال در نیمه دوم سال 2021 کمی بیش از 2.5 تریلیون دلار بوده است.

در حالی که ممکن است این پول‌ها به نظر مبالغ هنگفتی به نظر برسد، اما به اندازه سایر بازارهای مالی که سرمایه‌گذاران حرفه‌ای معمولاً در آن معامله می‌کنند، بزرگ نیست. به عنوان مثال بازار سهام ایالات متحده 40 تریلیون دلار، درآمد ثابت یا اوراق قرضه ایالات متحده، 47 تریلیون دلار، سهام جهانی 106 تریلیون دلار، درآمد ثابت جهانی، 124 تریلیون دلار و ارزش بازار طلا 12 تریلیون دلار است. بنابراین ارزش کل بازار ارز دیجیتال در مقابل این بازارها هنوز بسیار کم است.

سخن پایانی

نقدینگی در کریپتو به پارامتر مهمی تبدیل شده که سرمایه‌گذاران هنگام تصمیم‌گیری در مورد پروژه سرمایه‌گذاری به آن توجه می‌کنند. با این حال، باید توجه داشته باشید که نقدینگی ارزهای دیجیتال یک مفهوم ثابت نیست و در صورت افزایش پذیرش احتمالاً  افزایش می‌یابد. اگر سرمایه‌گذاران بیشتری این دارایی را برای تجارت یا نگهداری بخرند و به طور گسترده‌تری به عنوان وسیله مبادله پذیرفته شود، نقدینگی دارایی‌های کریپتو نیز در طول زمان افزایش می‌یابد.

سوال های متداول

1- چگونه متوجه شویم که یک ارز دیجیتال نقدینگی مناسبی دارد؟

بررسی ارزش بازار یک ارز دیجیتال یکی از بهترین راه‌ها برای تعیین نقدینگی آن است. ارزش بازار برابر با ارزش کل کوین های در گردش ضرب در قیمت هر واحد از آنهاست.

2- چرا نقدینگی در کریپتو بسیار مهم است؟

نقدینگی در ارزهای دیجیتال ریسک سرمایه‌گذاری را کاهش می‌دهد و مهم‌تر از آن به توسعه استراتژی خروج کمک می‌کند و فروش دارایی‌های شما را آسان تر می‌کند.

3- نقدینگی در ارز دیجیتال چطور کار می‌کند؟

استخر نقدینگی یک عرضه دیجیتالی ارز دیجیتال است که توسط یک قرارداد هوشمند تضمین می‌شود. در نتیجه، نقدینگی ای تولید می‌شود که امکان انجام معاملات سریع‌تر را فراهم می‌کند. یکی از اجزای مهم استخرهای نقدینگی، بازارسازان خودکار (AMM) هستند.

دسته بندی مطالب
مطالب مرتبط
مطالب مرجع

ارز دیجیتال چیست؟

بلاک چین چیست؟

متاورس چیست؟

NFT چیست؟

دیفای (DeFi) چیست؟

صرافی غیرمتمرکز چیست؟

کیف پول چیست؟

تحلیل تکنیکال چیست؟

ایردراپ چیست؟

استیکینگ ارز دیجیتال چیست؟

بیت کوین چیست؟

اتریوم چیست؟

تتر چیست؟

خرید و فروش ارز های دیجیتال
ما را دنبال کنید
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.