داموندمگ

استخراج نقدینگی چیست؟ + معرفی بهترین پروژه‌های استخراج نقدینگی

DAMOND
استخراج نقدینگی چیست؟

استخراج نقدینگی یکی از مفاهیم نسبتا جدید در دنیای ارزهای دیجیتال است و جذابیت خاصی برای تعداد زیادی از سرمایه گذاران ارز دیجیتال دارد. این مفهوم با پروژه IDEX راه‌اندازی و سپس توسط Synthetix در سال 2017 بازتعریف شد. پس از آن، ارائه‌دهنده غیرمتمرکز Oracle Chainlink نیز با پشتیبانی کامل از این مفهوم در سال 2019 ارائه شد. در نهایت نیز دو پروژه Compound و Uniswap این مفهوم را در سال 2020 گسترش دادند و به صورت کاربردی از آن استفاده کردند.
امروزه چندین پروتکل موجود از استخراج نقدینگی استفاده می‌کنند و آن را راهی هوشمند و کارآمد برای صدور توکن می‌دانند. همچنین، اکثر این پروتکل‌های خاص، غیرمتمرکز هستند و به همه افراد اجازه می‌دهند بخشی از فرآیند استخراج نقدینگی باشند.
استخراج نقدینگی نقش مهمی در افزایش کاربرد DeFi دارد. علاوه بر این، به افزایش حجم معاملات DEX کمک می‌کند، به طوری که آن را از 39.5 میلیون دلار در ژانویه 2019 به 45.2 میلیارد دلار در ژانویه 2021 رسانده است. با ما در این مطلب از داموندمگ همراه باشید تا در مورد استخراج نقدینگی، نحوه عملکرد آن، هدفش و پروتکل‌هایی که اغلب از آن استفاده می‌کنند بیشتر بدانیم.

استخراج نقدینگی چیست؟

DeFi یا امور مالی غیرمتمرکز در سال ۲۰۲۰ به یک ترند تبدیل شد و استخراج نقدینگی یکی از مولفه‌های کلیدی این مفهوم در نظر گرفته می‌شود. علاوه بر این، مکانیزم مفیدی برای تقویت نقدینگی در نظر گرفته می‌شود.

به طور کلی، استخراج نقدینگی زمانی اتفاق می‌افتد که کاربران یک پروتکل DeFi از توکن‌های بومی آن، برای پیوستن به پروتکل استفاده کنند. این روش ذخیره یا قرض دادن دارایی‌های نمادین دقیق برای نقدشوندگی با ایجاد درآمد همراه است.

بنابراین، یک ماینر نقدینگی می‌تواند پاداش‌هایی را دریافت کند که توسط توکن اصلی یک پروژه یا حتی حقوق حاکمیتی ارائه می‌شود. با این حال، توکن‌ها معمولا بر اساس برنامه نویسی پروتکل ایجاد می‌شوند. با این حال، بسیاری از آنها را نمی‌توان خارج از پلتفرم DeFi که مسئول تولید آنها است استفاده کرد. علاوه بر این، ایجاد بازارهایی برای مبادله و هیاهو در اطراف آن توکن‌ها به افزایش ارزش آنها کمک می‌کند.

همچنین، DEX‌ها همیشه مورد توجه کاربران جدیدی هستند که می‌توانند با سرمایه خود به پلتفرم کمک کنند و به آنها برای مشارکت خود پاداش دهند. در حال حاضر، اکثر DEX‌ها در حال تمدید دفترچه سفارش خود با AMM‌هایی هستند که مقررات کارآمدی را برای همه رویه‌های معاملاتی ارائه می‌دهد. علاوه بر این، AMM‌ها مبادله توکن را ارائه می‌دهند که مبادله یک توکن با دیگری در یک استخر نقدینگی متفاوت است.

استخراج نقدینگی چیست؟

زمانی که کاربران یک معامله مشخص را انجام می‌دهند قرار است هزینه مشخصی را بپردازند. AMM کارمزدها را جمع آوری کرده و به عنوان پاداش به هر ارائه دهنده نقدینگی می‌دهند. بنابراین، مبدل توکن در صورت پرداخت کارمزد می‌تواند در یک DEX معامله کند. علاوه بر این، ارائه‌دهنده نقدینگی با ارائه نقدینگی مورد نیاز کاربر موفق به کسب درآمد می‌شود.

هدف صندوق نقدینگی چیست؟

همانطور که در بالا ذکر شد، استخرهای نقدینگی به طور گسترده در بخش DeFi یافت می‌شوند. آنها در طیف گسترده‌ای از پروتکل‌ها استفاده می‌شوند که برخی از آنها عملکردهای کاملاً متفاوتی دارند. به عنوان مثال، آنها در پروتکل‌های تبادل غیرمتمرکز (DEX)  مانند Kuswap یا MojitoSwap وجود دارند.

اگرچه پروتکل‌ها متفاوت هستند، اما استخرهای نقدینگی نیاز یکسانی را برآورده می‌کنند: تضمین حضور نقدینگی در پروتکل به صورت همیشگی.

استخر نقدینگی در صرافی‌های غیرمتمرکز

اول از همه، برای درک نحوه عملکرد استخرهای نقدینگی، لازم است درک کنیم که عملکرد آنها هیچ ارتباطی با نحوه عملکرد CEX‌ها یا پلتفرم‌های ارائه دهنده امور مالی متمرکز ندارد. این پلتفرم‌های معاملاتی مانند Kraken یا Kucoin از طریق مکانیزمی به نام اردر بوک عمل می‌کنند.

در این مدل، خریداران و فروشندگان گرد هم می‌آیند تا سفارشات مربوطه خود را ثبت کنند. برای ثبت معامله، قیمت تعیین شده توسط خریدار باید با قیمت تعیین شده توسط فروشنده مطابقت داشته باشد. برای تسهیل و روان سازی فعالیت معاملاتی، بازیگرانی به نام بازارسازان وارد میدان می‌شوند.

بازارسازها، افراد حرفه‌ای یا شرکت‌هایی هستند که نقدینگی خود را برای اطمینان از تکمیل هر سفارش فراهم می‌کنند. آنها بر اساس اسپرد (تفاوت بین قیمت‌های خریدار و فروشنده) در یک بازار معین درآمد کسب می‌کنند. این بازارسازان هستند که نقدینگی و قابلیت استفاده یک صرافی را تضمین می‌کنند.

اجرای این مکانیسم به صورت غیرمتمرکز بسیار پیچیده است. فعالیت بازارساز مستلزم ورود یا خروج دائمی سفارشات فروش یا خرید است. مشکل این است که بلاکچین‌های فعلی که می‌توانند از نظر عملیاتی در مدت زمان کوتاهی چنین کاری کنند ضعیف عمل می‌کنند. به عبارت دیگر، آنها از عملکرد ضعیف رنج می‌برند، که باعث می‌شود اجرای اردربوک بسیار غیرعملی باشند. همچنین، برخلاف Kraken  یا  Kucoin، هر سفارش در یک دفترچه سفارش در بلاکچین، باید هزینه گس را نیز پرداخت کند.

با این نرخ، یک بازارساز بلاکچین ممکن است به خاطر هزینه‌های گس بیشتر از سود احتمالی ناشی از فعالیت خود، ضرر کند. این محدودیت‌ها، نیاز به یافتن راه‌حل جدیدی برای امکان انجام مبادلات غیرمتمرکز به طور مؤثر و کارآمد ایجاد کرد. این مسئله منجر به استفاده از استخرهای نقدینگی و بازارسازان خودکار شد که با نام اختصاری AMM نیز شناخته می‌شوند.

خطرات استخراج نقدینگی

علیرغم مزایای فراوان استخراج نقدینگی، برخی از خطرات ذاتی نیز وجود دارد که قبل از پرداختن به آن باید از آنها آگاه باشید. هنگامی که خطرات بالقوه را درک کردید، باید بتوانید در وهله اول احتمال وقوع آن‌ها را کاهش دهید.

مطلب پیشنهادی داموندمگ:  آپدیت تپ روت بیت کوین چیست؟

ضرر دائمی یا Impermanent Loss

قبل از اینکه سرمایه گذاری دارایی‌های ارز دیجیتال خود را در استخرهای نقدینگی آغاز کنید، باید بدانید ضرر دائمی چیست و چگونه می‌تواند بر دارایی شما تأثیر بگذارد. این ضرر می‌تواند زمانی اتفاق بیفتد که قیمت توکن‌هایی که شما در استخرهای نقدینگی مشارکت داده اید در مقایسه با زمانی که برای اولین بار سرمایه گذاری کرده‌اید، تغییر کرده باشد. تفاوت قیمت قابل توجه‌تر این احتمال را افزایش می‌دهد که با ضرر دائمی روبرو شوید.

اگر هنگام تصمیم به برداشت، توکن‌ها قیمت کمتری نسبت به زمانی که برای اولین بار آنها را در استخرهای نقدینگی قرار دادید، داشته باشند، پول خود را از دست می‌دهید. شما می‌توانید این ریسک خاص را با سودهایی که از کارمزد معاملات به دست می‌آورید، جبران کنید. با این حال، نوسانات بازار ارزهای دیجیتال به این معنی است که هنگام واریز پول خود به DEX باید حداقل تا حدودی محتاط باشید.

استخراج، سرمایه گذاری و تجارت خطراتی را به همراه دارد که سودآوری در بازار را دشوار می‌کند. به همین ترتیب، استخراج نقدینگی دارای معایب خاص خود است که کاربران را از ارائه نقدینگی بدون نیاز به نظارت بر بازار ارزهای دیجیتال باز می‌دارد.

Impermanent Loss

ضرر دائمی به عنوان هزینه فرصت نگهداری یک دارایی برای اهداف سفته بازی در مقابل ارائه آن به عنوان نقدینگی برای کسب کارمزد تعریف می‌شود.از آنجایی که قیمت دارایی‌های دیجیتالی بسیار ناپایدار هستند، اجتناب از IL تقریبا غیرممکن است. اگر دارایی در استخر نقدینگی انتخابی پس از سپرده گذاری ارزش زیادی از دست بدهد یا به دست آورد، کاربر در معرض خطر عدم سود یا حتی از دست دادن پول است. به عنوان مثال، ارزش اتریوم می‌تواند در عرض 5 روز دو برابر شود، اما هزینه‌های اعطایی در حین فارم، حتی نیمی از آنچه که توسط هولدینگ به دست می‌آید را پوشش نمی‌دهد.

البته ضرر دائمی تنها در صورتی محقق می‌شود که کاربر تصمیم به برداشت نقدینگی خود داشته باشد. بنابراین، در صورت بازگشت بازار به قیمت اصلی، می‌توان از IL اجتناب کرد. اگر این اتفاق نیفتد، تامین کنندگان نقدینگی مجبور به برداشت نقدینگی و تحقق IL خود می‌شوند.

ریسک پروژه

همچنین برخی از خطرات فنی در مورد استخراج نقدینگی وجود دارد که باید از آنها آگاه بود. این خطرات، خطرات ذاتی هر پروتکل است. هنگامی که یک پروتکل بسیار پیشرفته است، کد منبعی که پروتکل روی آن اجرا می‌شود پیچیده‌تر است. این پیچیدگی به این معنی است که پروتکل‌ها فرصت حمله هکرها را فراهم می‌کنند. اگر بررسی‌های مختلف روی کد پروژه انجام ندهید یا از کارشناسان نخواهید که کدهای پروژه را بررسی کنند، این امکان برای مجرمان سایبری وجود دارد که از پروتکل و دارایی‌های درون آن سوء استفاده کنند.

از میان چندین ریسک استخراج نقدینگی در این راهنما، این مورد یکی از ریسک‌های بالقوه برای پروتکل و پروژه است. حتی با وجود اینکه همه پروژه‌ها ریسک دارند، هنوز هم به شدت توصیه می‌شود که قبل از اینکه تصمیم بگیرید دارایی‌های خود را در استخر نقدینگی آن قرار دهید، تحقیقات گسترده‌ای روی یک پروژه و پلتفرم آن انجام دهید.

تحقیق و بررسی لازم که انجام می‌دهید باید سطحی از محافظت در برابر هک و سوء استفاده‌های مشابه را برای شما فراهم کند. همچنین مهم است که پروژه‌هایی که در آنها سرمایه گذاری می‌کنید به طور منظم توسط آژانس‌های مستقل تاییدکننده حسابرسی شوند.

راگ پول

علیرغم مزایای بسیاری که با سرمایه گذاری غیرمتمرکز همراه است، ماهیت سیستم دارای چند خطر داخلی است که ممکن است ایجاد شود. یکی از این موارد شامل پتانسیل راگ پول است، که نوعی تقلب است که زمانی رخ می‌دهد که توسعه دهندگان استخر نقدینگی و توسعه دهندگان پروتکل تصمیم می‌گیرند پروتکل را تعطیل کنند و تمام پول سرمایه گذاری شده در پروژه را از بین ببرند.

از آنجایی که همه پروتکل‌های غیرمتمرکز ناشناس هستند، پروژه‌ها را می‌توان بدون هیچ گونه تأیید یا ثبت نام آغاز کرد. Compounder Finance یک نمونه است، زمانی که توسعه دهندگان پروژه را در سال 2020 بستند و با 10.8 میلیون دلار دارایی سرمایه گذار فرار کردند.

اگر نمی‌خواهید طعمه کلاهبرداری استخراج نقدینگی شوید، ضروری است که قبل از سرمایه‌گذاری در پروژه، بررسی دقیق خود را انجام دهید تا هر آنچه می‌توانید درباره یک پروژه بیاموزید.

قابلیت‌ها و مزایای استخراج نقدینگی

اگرچه استخراج نقدینگی به طور ناگهانی وارد دنیای ارزهای دیجیتال شده است، اما قبلاً خود را به عنوان یک ابزار کلیدی نشان داده است که می‌تواند چندین عملکرد را انجام دهد که در ادامه به بررسی آنها خواهیم پرداخت.

بهبود کلی نقدینگی

نقدینگی وجوه عنصر حیاتی نقدینگی کل نظام اقتصادی محسوب می‌شود. اما متأسفانه، DeFi یک مجموعه سرمایه خودساخته که نقدینگی را برای سایر بخش‌های خاص فراهم کند، در اختیار ندارد.

در نتیجه، ایجاد یک مدل استخر غیرمتمرکز قابل دوام و نوآورانه و مشوق‌های عمومی کاربر از طریق مکانیسم نرخ بهره که نقدینگی بهتری را اضافه می‌کند، به هدف اولیه پروژه‌های DeFi تبدیل شده است.

مزایای استخراج نقدینگی

فهمیدن آسان‌تر قیمت

با توجه به رشد فوق‌العاده سریع فناوری بلاکچین، چندین نهاد مجزا ایجاد شده‌اند که در آن‌ها می‌توان استخراج نقدینگی را در یک بعد غیرمتمرکز گرد هم آورد. بنابراین، این روش همچنین می‌تواند به دفعات معاملات اوراق بهادار و کشف قیمت بهتر سرعت بخشد.

برای روشن شدن موضوع، باید گفت که آگاهی معامله گران از وضعیت عرضه و تقاضای بازار مربوطه با استفاده از استخراج نقدینگی سریع‌تر است. بنابراین، استخراج نقدینگی می‌تواند منابع را تخصیص دهد و به سرمایه گذاران و شرکت‌های مالی مختلف اجازه دهد تا تصمیمات قیمت گذاری منصفانه‌تری بگیرند.

توزیع گسترده‌تر و عادلانه‌تر همراه با موانع کمتر برای ورود

یکی از مزایای حیاتی استخراج نقدینگی این است که سرمایه‌گذاران خرد و نهادهای کوچک فرصت برابر برای داشتن توکن‌های بومی یک پروتکل خاص دارند. علاوه بر این، این یک مزیت ارزشمند برای سرمایه‌گذارانی است که قبلاً می‌خواستند اما فرصت شرکت در اکوسیستم DeFi را نداشتند.

مطلب پیشنهادی داموندمگ:  ماشین مجازی اتریوم: کسب درآمد از EVM

انواع پروتکل‌های استخراج نقدینگی

پروتکل‌های استخراج نقدینگی در اشکال و اندازه‌های مختلف وجود دارند. هر پروتکل خاص است و ویژگی‌های منحصر به فرد خود و انواع قراردادهای پاداش به خصوص خود را ارائه می‌دهد. با این حال، شما بیشتر پروتکل‌ها را در سه گروه مختلف علامت گذاری می‌کنید.

علاوه بر این، این گروه‌ها بر اساس هدف، روش تمرکززدایی و توزیع متفاوت هستند. با این حال، همه چیز بستگی به این دارد که شما در یک پروژه به دنبال چه چیزی هستید. همچنین می‌توانید گروه خاصی را بر اساس نیاز خود انتخاب کنید.

پروتکل‌های غیرمتمرکز عادلانه

تمرکززدایی عادلانه و پروژه‌های استخراج نقدینگی اغلب سعی می‌کنند به اعضای جامعه خود به شکل عادلانه پاداش دهند. با این حال، آنها توکن‌های حاکمیتی را به همه پذیرندگان اولیه که بیشتر اوقات به پلتفرم ملحق می‌شدند، اهدا می‌کنند. با انجام این کار، توسعه‌دهندگان تمرکززدایی را تضمین می‌کنند.

پروتکل‌های غیرمتمرکز پیشرونده

پروتکل‌های غیرمتمرکز پیشرونده در انتقال مستقیم کنترل پلتفرم به جامعه مردد هستند. در نتیجه، توسعه‌دهندگان معمولاً ماه‌ها پس از راه‌اندازی اولیه پلتفرم، یک مدل حاکمیتی اجرا می‌کنند. پس قبل از استفاده توسعه دهندگان از حاکمیت، توکن به ندرت در بازار فهرست می‌شود. بنابراین، هدف اصلی اطمینان از تخصیص عادلانه توکن‌ها برای جلوگیری از کنترل توکن‌های حکومتی توسط نهنگ‌ها است.

پروتکل‌های بازاریابی محور

پروتکل‌های بازاریابی محورنوعی از پروتکل استخراج نقدینگی هستند که توسط تبلیغات معرفی می‌شوند. این پروژه‌ها اغلب هفته‌ها قبل از راه‌اندازی فاش می‌شود و به کاربران انگیزه‌هایی برای بازاریابی این پلتفرم ارائه می‌دهند. به این ترتیب، توسعه دهندگان یک پایگاه کاربری بزرگ را قبل از راه اندازی پلتفرم رهبری می‌کنند. علاوه بر این، خرید و فروش در این پلتفرم می‌تواند به جمع آوری سرمایه برای نقدینگی کمک کند، که اغلب توسط توسعه دهندگان برای دوره‌های طولانی قفل می‌شود.

استخراج نقدینگی در مقابل سایر استراتژی‌های سرمایه گذاری غیرفعال

قبل از اینکه روی استراتژی سرمایه گذاری مناسب تصمیم بگیرید و سرمایه گذاری انجام بدهید، حتما استخراج نقدینگی DeFi را با سایر استراتژی‌های سرمایه گذاری غیرفعال مقایسه کنید. سرمایه گذاری غیرفعال همان روش کسب درآمد در ازای قفل کردن دارایی و بدون فعالیت خاص است. ما در ادامه استخراج نقدینگی را در معرض مقایسه با روش‌های دیگر سرمایه گذاری مانند استیک و یلد فارمینگ و غیره قرار می‌دهیم تا نقاط ضعف و قوت هر یک را بفهمیم.

سرمایه گذاری غیرفعال

مقایسه استخراج نقدینگی و استیک

اولین نوع استراتژی کسب درآمد غیرفعال که در کنار استخراج نقدینگی در نظر گرفته می‌شود، استیک است، که یک الگوریتم اجماع است که به کاربران اجازه می‌دهد دارایی‌های ارز دیجیتال خود را به عنوان شکلی از وثیقه در الگوریتم‌های اثبات سهام (PoS) قفل کنند.

در حالی که ماینرها از مقدار مشخصی از قدرت محاسباتی برای به دست آوردن اجماع در یک بلاکچین اثبات کار (PoW) استفاده می‌کنند، سرمایه‌گذارانی که بیشترین سهام را دارند برای اعتبارسنجی تراکنش‌های بلاکچین انتخاب می‌شوند. همراه با بهبود بهره‌وری انرژی در مقایسه با بلاکچین‌های PoW، الگوریتم‌های PoS فرصت‌های منحصر به فردی را برای به دست آوردن پاداش ارائه می‌دهند.

افرادی که مقادیر بالاتری از یک ارز دیجیتال را به اشتراک می‌گذارند، معمولاً پاداش‌های بالاتری دریافت می‌کنند، که مشابه آن چیزی است که هنگام انجام استخراج نقدینگی ارز دیجیتال رخ می‌دهد.

یکی دیگر از مزیت‌های آشکار استیک این است که خطرات در آن نسبتاً کم است. اگر چه شکست پروژه و ریسک نقد نشدن در استیک نیز وجود دارد اما خطرات استخراج نقدینگی به طور قابل توجهی بیشتر است. به عنوان مثال، کلاهبرداری از طریق راگ پول در استخراج نقدینگی DeFi آسان‌تر است.

مقایسه استخراج نقدینگی و یلد فارمینگ

در حالی که برخی از سرمایه‌گذاران از واژه‌های استخراج نقدینگی و یلد فارمینگ به جای یکدیگر استفاده می‌کنند، مهم است که بدانیم استخراج نقدینگی زیرمجموعه‌ای از یلد فارمینگ است که شامل قفل کردن دارایی‌های ارز دیجیتال در پروتکل‌های مختلف بلاکچین برای کسب درآمد غیرفعال است.

در حالی که استخراج نقدینگی منجر به کسب توکن‌های بومی توسط سرمایه‌گذار می‌شود، سرمایه‌گذاری‌هایی که با یلد فارمینگ اتفاق می‌افتد منجر به کسب سود سرمایه‌گذار می‌شود. این دو استراتژی مزایا و خطرات مشابهی دارند.

پروتکل‌هایی که از استخراج نقدینگی بهره می‌برند

پیش از آغاز فرآیند استخراج نقدینگی بهتر است که پروتکل‌هایی امن این فرآیند را بررسی کنید چون این مفهوم توجه بسیاری از توسعه‌دهندگان از پلتفرم‌های مختلف را به خود جلب کرده و روند جدیدی را در دنیای ارزهای دیجیتال ایجاد کرده است. بنابراین بدون بحث بیشتر، بیایید نگاهی دقیق‌تر بیندازیم و برخی از این پروتکل‌ها را مرور کنیم.

Compound

کامپاند یکی از معتبرترین پلتفرم‌های استخراج نقدینگی در دنیای ارزهای دیجیتال است که نوآوری‌های زیادی در بازار انجام داده است و تبدیل به یکی از سه نام برتر در این زمینه شده است. کامپاند یک پروتکل غیرمتمرکز مبتنی بر شبکه بلاکچین اتریوم است که از قرض دادن ارزهای دیجیتال خاص پشتیبانی می‌کند و توانسته در این زمینه حرف اول را بزند. علاوه بر این، همه صاحبان ارزهای دیجیتال را از معامله با کارگزاران مالی سنتی خلاص می‌کند و در زمان صرفه جویی می‌کند.

با استفاده از پروتکل Compound، ارائه‌دهندگان نقدینگی می‌توانند توکن‌های COMP را به‌عنوان جایزه برای پیوستن به فرآیند استخراج نقدینگی به دست آورند و آنها را به صورت داخلی در پلتفرم بومی یا در CEX و DEX برای سرمایه‌گذاری در توکن‌های دیگر معامله کنند.

Aave

پروژه Aave که بر بلاکچین اتریوم کار می‌کتد یکی از محبوب ترین پروتکل‌های غیرمتمرکز بازار ارزهای دیجیتال است. پروژه آوه علاوه بر استخراج نقدینگی، به کاربران خود این امکان را می‌دهد که ارزهای دیجیتال خود را با خیال راحت قرض دهند. برای انجام معاملات در Aave، وام دهندگان باید وجوه خود را به استخرهای نقدینگی واریز کنند. پس از آن سایر کاربران این امکان را دارند که از این استخرها وام بگیرند.

مطلب پیشنهادی داموندمگ:  سگویت بیت کوین: کاربردهای SegWit چیست؟

پروژه Aave

در هر مجموعه، دارایی‌ها به عنوان ذخایر کنار گذاشته می‌شوند تا از نوسانات جلوگیری شود و اطمینان حاصل شود که وام‌دهندگان پس از خروج از پروتکل وجوه خود را خارج می‌کنند. توکن آوه یکی از پنجاه ارز دیجیتال با بیشترین حجم بازار است.

Balancer

پروتکل Balancer نیز یکی از برترین پروتکل‌هایی است که در زمینه استخراج نقدینگی فعالیت می‌کند و الهام بخش رشد کل اکوسیستم DeFi بوده است. علاوه بر این، هدف اصلی آن ارائه یک پروتکل مالی است که نقدینگی قابل برنامه ریزی را به روشی انعطاف پذیر ارائه می‌دهد. در عین حال، تبادلات زنجیره ای فوری با هزینه گس متوسط نیز در دستور کار این پروژه دیفای قرار گرفته است.

علاوه بر این، Balancer به کاربران اجازه می‌دهد تا همه توکن‌های پشتیبان شده را با یکدیگر مبادله کنند. در نتیجه، استخرهای نقدینگی منحصربه‌فردی ایجاد می‌کند که در آن می‌توانید نقدینگی را به تعادل پروتکل‌ها اضافه کنید و حتی در دیگر استخرهای از قبل موجود سرمایه‌گذاری کنید تا بازده معاملات خود را دریافت کنید.

Curve

پروتکل Curve یک صرافی پیشرفته AMM با کارمزد کم برای معامله گران و پس انداز واقعی برای ارائه دهندگان نقدینگی ارائه می‌دهد. پروتکل Curve علاوه بر این، در درجه اول استیبل کوین‌ها را هدف قرار می‌دهد. در واقع، آنها به سرمایه گذاران اجازه می‌دهند تا دارایی‌های ارز دیجیتال فعال‌تر را دور بزنند و از پروتکل‌های وام دهی خود نرخ بهره بالایی کسب کنند.

Uniswap

Uniswap یک پروتکل DEX است که بر روی بلاکچین اتریوم کار می‌کند. همچنین، برای انجام عملیات به هیچ گروه متمرکز دیگری نیاز ندارید. در عوض، Uniswap اساساً بر مدلی متکی است که ارائه دهندگان نقدینگی را برای تولید استخرهای نقدینگی فراهم می‌کند.

Uniswap

در واقع، کاربران به کاربران دیگر اجازه می‌دهند تا بین توکن‌های ERC-20 بدون نیاز به اردربوک به طور موثر معامله کنند. از آنجایی که Uniswap غیرمتمرکز است، کمی کندتر است اما امنیت بالاتری دارد. با این حال، هر توکن ERC-20 را می‌توان در این پلتفرم خرید یا فروخت ، زیرا مجموعه‌ای بزرگ از نقدینگی در دسترس معامله گران است.

Yearn Finance

Yearn Finance که با نام yearn.finance نیز شناخته می‌شود، به‌عنوان مجموعه‌ای از پروتکل‌هایی ارائه می‌شود که بر روی بلاکچین اتریوم اجرا می‌شوند. بنابراین، یرن فایننس این امکان را به کاربران می‌دهد تا با استفاده از خدمات معاملاتی و وام ارائه شده توسط پلتفرم، درآمد غیرفعال را افزایش دهند.

آیا سود استخراج نقدینگی به ریسکش می‌ارزد؟

حتی اگر شما اکنون درک قابل توجهی از مفهوم استخراج نقدینگی دارید، این استراتژی برای همه مناسب نیست و ممکن است بسته به استراتژی سرمایه گذاری فعلی شما، شخصاً ارزش کافی برای ورود را برایتان نداشته باشد. برای تعیین اینکه آیا استخراج نقدینگی ارز دیجیتال برای شما مناسب است یا خیر، مطمئن شوید که مزایا و معایب آن را می‌توانید بسنجید.

مزیت اصلی سرمایه گذاری در استخراج نقدینگی این است که بازدهی شما با ریسکی که متحمل می‌شوید متناسب است، که به شما امکان می‌دهد تا آنجا که می‌خواهید سرمایه گذاری خود را مخاطره آمیز یا ایمن کنید. شروع با این استراتژی سرمایه گذاری خاص نیز بسیار آسان است و آن را برای مبتدیان ایده آل می‌کند.

از سوی دیگر، چند خطر وجود دارد که باید در نظر داشت. مثل این احتمال نادر را در نظر بگیرید که همیشه این امکان وجود دارد که یک هکر بتواند به استخر پروژه‌ای که شما در آن درگیر هستید دسترسی پیدا کند، که ممکن است منجر به از دست دادن دسترسی شما به دارایی‌های خود شود. در صورت وقوع کلاهبرداری راگ پول نیز همین امر صادق است. اگر با این نوع استخراج نقدینگی کار می‌کنید، همیشه روی استراتژی‌هایی تمرکز کنید تا این ریسک‌ها را به حداقل برسانید تا از اشتباهات سرمایه‌گذاری پرهزینه جلوگیری کنید.

اگر چه استخراج نقدینگی یک استراتژی سرمایه گذاری بسیار جدید برای دارایی‌های ارزهای دیجیتال است،‌ اما اگر به دنبال یک استراتژی سرمایه‌گذاری مناسب هستید تا در سال 2021 و پس از آن به خوبی به شما سود بدهد، استخراج نقدینگی ممکن است برای شما مناسب باشد. باز هم تاکید می‌کنیم که قبل از سرمایه گذاری تحقیقات جامع انجام دهید. همچنین مهم است که کار خود را با تراکنش‌های کم شروع کنید، که به شما ایده بهتری از ضررها و پاداش‌های احتمالی قبل از سرمایه‌گذاری می‌دهد.

سخن پایانی

محبوبیت استخراج نقدینگی با جهش بالایی در حال افزایش است و حتی در میان پرتقاضا‌ترین بخش‌های DeFi قرار دارد. مسلماً استخراج نقدینگی مفهومی نسبتاً ساده است. با این حال، پیشنهاد می‌کنیم قبل از مشارکت، اهداف و انتظارات خود را به دقت بررسی و ارزیابی کنید. این کار به شما اطمینان می‌دهد که درک عمیقی از کل اکوسیستم DeFi پیدا کنید و مهمترین کار برای کسب سود، انتخاب یک پروتکل قوی و پیچیده است که به شما امکان می‌دهد از فرآیندهای استخراج نقدینگی نهایت استفاده را ببرید.

سوالات متداول

استخراج نقدینگی به چه معناست؟

استخراج نقدینگی فرآیندی است که در آن دارندگان ارزهای دیجیتال در ازای دریافت پاداش، دارایی‌ها را به یک صرافی غیرمتمرکز قرض می‌دهند. این پاداش‌ها معمولاً از کارمزدهای معاملاتی ناشی می‌شوند که از معامله‌گرانی که توکن‌ها را مبادله می‌کنند، جمع‌آوری می‌شوند.

تفاوت استخرج نقدینگی با استیک چیست؟

استیکینگ به قفل کردن دارایی ارز دیجیتال شما به عنوان وثیقه برای شبکه‌های بلاکچینی که از الگوریتم PoS (گواه اثبات سهام) استفاده می‌کنند، اشاره دارد. استخراج نقدینگی بر ارائه نقدینگی به پروتکل DeFi متمرکز است. در ازای جفت معامله، پروتکل استخراج نقدینگی یک توکن تامین کننده نقدینگی را در اختیار کاربران قرار می‌دهد.

آیا سود استخراج نقدینگی مناسب است؟

استخراج نقدینگی مهم است زیرا یک DEX به نقدینگی نیاز دارد تا معاملات بین جفت توکن‌های مختلف را فعال کند و این استراتژی مشوق، کاربران را قادر می‌سازد تا نقدینگی را برای تسهیل معاملات تامین کنند.

دسته بندی مطالب
مطالب مرتبط
مطالب مرجع

ارز دیجیتال چیست؟

بلاک چین چیست؟

متاورس چیست؟

NFT چیست؟

دیفای (DeFi) چیست؟

صرافی غیرمتمرکز چیست؟

کیف پول چیست؟

تحلیل تکنیکال چیست؟

ایردراپ چیست؟

استیکینگ ارز دیجیتال چیست؟

بیت کوین چیست؟

اتریوم چیست؟

تتر چیست؟

خرید و فروش ارز های دیجیتال
ما را دنبال کنید
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.