داموندمگ

لایت کوین چیست؟ ارز دیجیتال Litecoin با توکن LTC

DAMOND
لایت کوین چیست

تمام سیستم‌ها و برنامه‌هایی که در جهان به وجود آمده‌اند، با گذشت زمان نیاز به بروزرسانی و متناسب‌سازی با شرایط جدید را دارند. جهان امروز با سرعت بسیار زیادی در حال تغییر و تحول است و هر چه تکنولوژی‌ها بیشتر پیشرفت می‌کنند، بر سرعت تغییرات در زندگی بشر افزوده می‌شود. بنابراین نمی‌توان انتظار داشت که تکنولوژی موثر و انقلابی بیت‌کوین با گذشت زمان تغییر نکند و بلاکچین آن با شرایط فعلی جهان متناسب‌سازی نشود. بلاکچین بیت‌کوین بیش از ده سال قبل خلق شد و از آن روز تا به امروز میزان استقبال از بیت‌کوین و ارزهای دیجیتال رشد بسیار چشم‌گیری داشته است. بنابراین با توجه به مشکلات سرعت تراکنش‌های شبکه بیت‌کوین و کارمزد سنگین آن‌ها، باید بروزرسانی‌هایی بر روی بلاکچین آن انجام شود.
لایت کوین یک بروزرسانی یا به اصطلاح دقیق‌تر یک هارد فورک از شبکه بیت‌کوین است که با هدف حل مشکلات بلاکچین بیت‌کوین و گسترش مقبولیت ارزهای دیجیتال به وجود آمد. در این مقاله قصد داریم توضیحات کاملی در مورد ارز دیجیتال لایت کوین ارائه دهیم. ابتدا توضیح می‌دهیم لایت کوین چیست؟ و سپس به بیان ویژگی‌های اصلی لایت کوین می‌پردازیم و در نهایت به مقایسه لایت کوین و بیت‌کوین می‌پردازیم.
برای فهم بیشتر مطالب این مقاله به صورت مختصر درباره بروزرسانی‌ها در بلاکچین نیز صبحت خواهیم کرد و توضیح خواهیم داد که هاردفورک چیست؟ بخش ویژه‌ای نیز در انتهای مقاله داریم و بررسی خواهیم کرد که آینده Litecoin چگونه خواهد بود و با وجود ظهور ارزهای دیجیتال جدید، این رمزارز شانسی برای رقابت با آن‌ها خواهد داشت یا خیر. بنابراین توصیه می‌کنیم که تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

لایت کوین چیست

لایت کوین چیست؟

بیت‌کوین اولین سیستم پول الکترونیکی غیرمتمرکز در جهان بود، هنگامی که بلاکچین بیت‌کوین توسط ساتوشی ناکاموتو ایجاد و معرفی شد، فقط خوره‌های تکنولوژی آن را می‌شناختند و افراد کمی از بیت‌کوین استفاده می‌کردند. بعد از چندین سال بیت‌کوین به محبوبیت رسید و شمار کاربران آن به صورت انفجاری افزایش یافت. این موضوع با اینکه باعث افزایش ارزش بیت‌کوین شد، اما موجب ظاهر شدن مشکلات بلاکچین بیت‌کوین نیز شد.

همانطور که در مقاله اتریوم چیست؟ توضیح دادیم، بلاکچین اتریوم به منظور حل مشکلات بیت‌کوین و اضافه کردن ویژگی‌های جدید به بلاکچین‌ها ایجاد شد و توانست انقلابی در دنیای ارزهای دیجیتال به وجود آورد. با افزایش تراکنش‌ها در شبکه بیت‌کوین و اتریوم، سرعت پردازش تراکنش‌ها در این شبکه‌ها به شدت پایین آمد و همزمان با رشد قیمت این دو رمزارز، میزان کارمزدهای شبکه نیز تا حد زیادی بالا رفت.

با وجود این وضعیت و قیمت بالای بیت‌کوین، این ارز دیجیتال دیگر نمی‌توانست به عنوان یک پول الکترونیک غیرمتمرکز برای پرداخت‌های غیرمتمرکز مورد استفاده قرار گیرد. بنابراین بیت‌کوین به عنوان روشی برای سرمایه‌گذاری تبدیل شد و به آن لقب طلای دیجیتال دادند.

این موضوع باعث شد، تعدادی از اعضای اولیه جامعه بیت‌کوین به روند تبدیل شدن بیت‌کوین به یک ابزار سرمایه‌گذاری اعتراض کنند و عنوان کنند که این ارز دیجیتال از آرمان اولیه خود فاصله زیادی گرفته است. تا آنکه در سال 2011 یک متخصص علوم کامپیوتر به نام چارلی لی، پیشنهاد ایجاد هاردفورکی بر روی بلاکچین بیت‌کوین را داد که نتیجه آن ایجاد ارز دیجیتال لایت کوین بود.

مطلب پیشنهادی داموندمگ:  NFT موزیک چیست؟ سرمایه گذاری روی موزیک !

لایت کوین برادر کوچک بیت‌کوین

لایت کوین (litecoin.org) همانطور که از نامش مشخص است، کار خود را به عنوان نسخه بروزرسانی شده بیت‌کوین، اما با ارزش کمتر شروع کرد. به همین دلیل فعالان ارزهای دیجیتال به لایت کوین لقب نقره دیجیتال را دادند و برخی آن را برادر کوچک بیت‌کوین نامیدند. هدف از ایجاد لایت کوین حل برخی از مشکلات شبکه بیت‌کوین و فراهم آوردن امکان استفاده از ارزهای دیجیتال در پرداخت‌های روزانه بود. در واقع Litecoin به دنبال زنده کردن آرمان ساتوشی ناکوموتو برای ایجاد یک سیستم پول الکترونیک غیرمتمرکز بود.

هاردفورک چیست؟

هنگامی که در بخش قبل توضیح دادیم، لایت کوین هاردفورکی از بلاکچین بیت‌کوین است، احتمالا برای بسیاری از شما سوال پیش آمده است که هاردفورک چیست؟ در این بخش به صورت مختصر و با زبان ساده مفهوم هاردفورک را توضیح می‌دهیم.

هاردفورک چیست

هاردفورک در واقع یک اصطلاح نرم‌افزاری است و به معنای اجرای یک بروزرسانی بر روی یک سیستم نرم‌افزار است که آن را وارد فاز جدیدی می‌کند و کاربران قدیمی آن نرم‌افزار باید بین نسخه قدیمی و نسخه جدید یک نسخه را انتخاب کنند. حتما تا به حال تجربه هاردفورک این را داشته‌اید که برخی از نرم‌افزارهای پیام‌رسان شما همچون واتساپ، ناگهان از کار می‌افتند و از شما تقاضا می‌کنند برای ادامه کار با برنامه، باید نسخه جدید نرم‌افزار را نصب کنید. این قضیه یک مثال قابل لمس از انجام هاردفورک در بلاکچین‌ها باشد.

در یک بلاکچین هنگامی که قرار است پروتکل‌های اصلی شبکه تغییر کند، هاردفورک شکل می‌گیرد و بروزرسانی‌ها بنیادی بلاکچین‌ها از طریق هاردفورک انجام می‌شود. هنگامی که یک هاردفورک بر روی بلاکچین شکل می‌گیرد، یک شاخه جدید از آن بلاکچین جدا می‌شود و با قوانین جدید فعالیت خود را آغاز می‌کند. کسانی که بر روی بلاکچین قدیمی در حال فعالیت هستند، نمی‌توانند همزمان دارایی‌های خود را بر روی هر دو بلاکچین کنترل کنند و چنانچه قصد دارند وارد شاخه بروزرسانی بلاکچین شوند، باید مطابق با قوانین جدید آن بلاکچین رفتار کنند.

هنگامی که هاردفورک لایت کوین بر روی بلاکچین بیت‌کوین رخ داد، یک شاخه جدید از بلاکچین بیت‌کوین جدا شد که دارای قوانین جدید بود. استخراج‌کنندگان بیت‌کوین برای آنکه بر روی بلاکچین Litecoin فعالیت کنند، مجبور بودند، برخی از دستگاه‌های خود را به استخراج لایت کوین اختصاص دهند و نمی‌توانستند همزمان با یک ماینز هم هر دو این ارزهای دیجیتال را استخراج کنند.

بنابراین همانطور که گفتیم هاردفورک یک بروزرسانی بود که استخراج‌کنندگان را مجبور می‌کرد، بین استخراج بیت‌کوین یا لایت کوین یکی را انتخاب کنند. این دو ارز دیجیتال گذشته‌ معاملاتی یکسانی داشتند، تا زمانی که هاردفورک اتفاق افتاد و آینده آن‌ها از یکدیگر جدا شد.

ویژگی‌های اصلی لایت کوین Litecoin

خالق لایت کوین از همان ابتدا عنوان کرد که قصد ندارد، این ارز دیجیتال قصد ندارد جایگاه بیت‌کوین را تصاحب کند؛ بلکه هدف از خلق آن کمک به استفاده از رمزارزها در پرداخت‌های روزمزه و افزایش مقبولیت ارزهای دیجیتال است. اگرچه لایت کوین در الگوریتم اجماع و برخی ویژگی‌های دیگر همانند بیت‌کوین است، اما ویژگی‌هایی دارد که آن را از بیت‌کوین متمایز می‌کند و باعث حل شدن برخی از مشکلات بلاکچین بیت‌کوین می‌شود. این ویژگی‌ها عبارتند از :

مطلب پیشنهادی داموندمگ:  کوانتوم چیست؟ ارز دیجیتال Qtum با توکن QTUM

ارزش پایین‌تر و کارمزد کمتر شبکه لایت کوین

لایت کوین از ابتدا خود را به عنوان نقره دیجیتال معرفی کرد و به این معنا بود که قصد دارد یک رمزارز مشابه بیت‌کوین، اما با ارزش کمتر باشد. به همین دلیل تعداد کل کوین‌ها در شبکه لایت کوین 84 میلیون در نظر گرفته شده است که 4 برابر تعداد کل کوین‌ها در شبکه بیت‌کوین است. هر چه تعداد کوین‌های یک ارزدیجیتال بیشتر باشد، ارزش آن‌ها کمتر است.

از آنجا که قیمت لایت کوین همواره کمتر از بیت‌کوین است، خرید آن برای مردم عادی راحت‌تر است و همچنین برای انتقال آن باید کارمزد کمتری را نیز پرداخت کرد. بنابراین تازه واردان دنیای ارزهای دیجیتال که به بیت‌کوین علاقه دارند، می‌توانند Litecoin خریداری کنند و کار خود را با سرمایه کم شروع کنند. احتمالا هنگامی که برای اولین بار قصد خرید ارزهای دیجیتال را داشته‌اید، افراد باتجربه‌تر به شما هم پیشنهاد کرده‌اند که با سرمایه کم لایت کوین بخرید تا کارمزد کمتری در صرافی‌ها بپردازید.

همین ویژگی باعث می‌شود تا لایت کوین در پرداخت‌های روزانه و جابجایی دارایی محبوبیت بیش‌تری داشته باشد. چنانچه قصد جابجایی مقدار کمی پول را داشته باشید، پرداخت کارمزدهای بالا شما را کلافه خواهد کرد. هیچکس دوست ندارد در خریدهای روزانه خود، چندین برابر ارزش اجناس خریداری شده کارمزد پرداخت کند.

نحوه استخراج Litecoin

الگوریتم اجماع بلاکچین لایت کوین نیز اثبات کار است، بنابراین ساز و کار استخراج نیز در شبکه لایت کوین وجود دارد، اما موضوع مهم این است که استخراج در شبکه لایت کوین و بیت‌کوین با هم فرق دارد. در صورتی که با مفهوم الگوریتم اجماع در بلاکچین و انواع آن آشنا نیستید، توصیه می‌کنیم که مقاله الگوریتم اجماع چیست؟ را مطالعه کنید.

الگوریتم رمزنگاری بلاکچین لایت کوین Scrypt است. تابع Scrypt به گونه‌ای طراحی شده است که برای استخراج لایت کوین فقط نیازمند قدرت پردازشی نیستیم و باید باید از تعداد زیادی حافظه‌های با سرعت بالا نیز استفاده کنیم. همین موضوع باعث می‌شود که استخراج این رمزارز غیرمتمرکزتر از بیت‌کوین باشد. متاسفانه در حال حاضر استخراج بیت‌کوین با کامپیوترهای معمولی امکان‌پذیر نیست و این کار حتما باید توسط سخت‌افزارهای مخصوصی به نام ASIC انجام شود که به آن‌ها ماینر نیز می‌گویند.

شرکت‌های محدودی در جهان این دستگاه‌های ASIC را تولید می‌کنند، بنابراین این شرکت‌ها سهم زیادی از استخراج بیت‌کوین را تصاحب کرده‌اند، این موضوع از قدیم مورد اعتراض جامعه ارزهای دیجیتال بوده است و عده زیادی معتقد هستند این تمرکز قدرت استخراج باعث می‌شود که بیت‌کوین از آرمان اصلی خود فاصله بگیرد و یک پول الکترونیکی غیرمتمرکز نباشد.

اما استخراج Litecoin به لطف تابع Scrypt غیرمتمرکزتر از بیت‌کوین است. بنابراین می‌توان گفت که این ارز دیجیتال بیشتر به آرمان اصلی رمزارزها نزدیک است و توزیع‌شدگی بیشتری دارد. همین ویژگی باعث می‌شود که مقبولیت بیشتری به عنوان یک رمزارز داشته باشد و کاربران تصور نکنند که شبکه آن‌ها توسط قدرتمندان در حال مصادره است.

سرعت بالای تراکنش‌های شبکه لایت کوین

زمان ساخت بلاک‌ها در شبکه لایت کوین 2.5 دقیقه است و در مقابل زمان 10 دقیقه‌ای بلاکچین بیت‌کوین، چهار برابر سریع‌تر است. همین ویژگی باعث می‌شود که سرعت پردازش تراکنش‌ها در بلاکچین لایت کوین بسیار سریع‌تر باشد و در نتیجه این شبکه می‌تواند تعداد تراکنش‌های بیشتری را در هر ثانیه به انجام رساند. یکی از معیارهای مهم برای انتقال پول و پرداخت‌های روزانه سرعت تراکنش است. چنانچه تراکنش‌های یک ارز دیجیتال از سرعت کافی برخوردار نباشد، شانسی برای پذیرفته شدن در پرداخت‌های روزانه نخواهد داشت.

مطلب پیشنهادی داموندمگ:  هودل (HODL) یا همان هولد کردن چیست؟

مقایسه لایت کوین و بیت‌کوین

از آنجا که لایت کوین برادر کوچک‌تر بیت‌کوین است و از لحاظ ریشه‌ای با آن اشتراک دارد، شباهت‌های زیادی میان Litecoin و بیت‌کوین وجود دارد، اما به این معنی نیست که این دو بلاکچین هیچ تفاوتی با یکدیگر ندارند. در جدول زیر می‌توانید مقایسه خلاصه و کاملی از این دو ارز دیجیتال را ببینید.

بیت‌کوینلایت کوین
تاریخ راه‌اندازی شبکه3 ژانویه 20097 اکتبر 2011
خالقساتوشی ناکاموتوچارلز لی
الگوریتم رمزنگاریSHA-256Scrypt
زمان ایجاد بلاک10 دقیقه2.5 دقیقه
حداکثر تعداد کوین‌ها21 میلیون بیت کوین84 میلیون
نوع الگوریتم اجماع بلاکچیناثبات کاراثبات کار
تغییر سطح دشواری استخراجهر 2016 بلاکهر 2016 بلاک
تغییر پاداش استخراج بلاک‌هابعد از هر 21 هزار بلاک نصف می‌شود.بعد از هر 840 هزار بلاک نصف می‌شود.
سایت جستجوگر بلاک‌هاBlockchain.infoBlock-explorer.com

آینده لایت کوین

از آنجا که لایت کوین بر پایه بلاکچین بیت‌کوین ساخته شده است، قیمت ارز دیجیتال همبستگی شدیدی با ارزش بیت‌کوین دارد. با اینکه لایت کوین تغییرات موثری را در بلاکچین بیت‌کوین انجام داد، اما تکنولوژی این رمزارز همانند بیت‌کوین قدیمی است و ویژگی‌های موثری همچون قراردادهای هوشمند را در خود ندارد.

شاید لایت کوین بتواند به واسطه رشد برادر بزرگ‌تر خود به قیمت‌های بالاتری دست پیدا کند و از قدرت قدیمی بودن خود استفاده کند، اما تکنولوژی قدیمی این ارز دیجیتال و استفاده از الگوریتم اجماع اثبات کار باعث می‌شود که این رمزارز توان رقابت با بلاکچین‌های نوینی همچون اتریوم 2 یا کاردانو را نداشته باشد. برای آشنایی بیشتر با این رمزارزها می‌توانید مقاله‌های کاردانو چیست؟ و اتریوم ۲.۰ چیست؟ را مطالعه کنید.

بنابراین آینده لایت کوین به طور نزدیکی به بیت‌کوین گره خورده است، در صورتی که بیت‌کوین بتواند نقشی در آینده ارزهای دیجیتال داشته باشد، لایت کوین هم می‌تواند در سایه برادر بزرگ‌تر به زندگی خود ادامه دهد، اما در صورتی که آینده ارزهای دیجیتال در دست نسل جدید رمزارزها باشد، نمی‌توان آینده خوبی را برای لایت کوین پیش‌بینی کرد.

معرفی بهترین کیف پول لایت کوین

لازمه فعالیت در حوزه کریپتو داشتن کیف پولی است که مطابق با نیازهای شما باشد. در مقاله کیف پول لایت کوین، به معرفی بهترین کیف پول های لایت کوین پرداخته ایم.

سخن پایانی

اگر از علاقه‌مندان به بیت‌کوین هستید و می‌خواهید با سرمایه کم وارد دنیای ارزهای دیجیتال شوید، توصیه می‌کنیم که سرمایه‌گذاری خود را با خرید لایت کوین شروع کنید. این برادر کوچک، قیمت کمتری نسبت به بیت‌کوین دارد و کارمزد انتقال آن نیز پایین‌تر است. بنابراین هزینه کمتری برای شروع سرمایه‌گذاری خود پرداخت خواهید کرد. از طرف دیگر قیمت این رمزارز همبستگی خوبی با بیت‌کوین دارد و می‌توانید همزمان با رشد بیت‌کوین به سود برسید.

در این مقاله از داموندمگ به صورت کامل درباره Litecoin توضیح دادیم و ویژگی‌های اصلی بلاکچین آن را توضیح دادیم. همچنین برای توضیح بیشتر مقایسه‌ای میان دو ارزدیجیتال لایت کوین و بیت‌کوین انجام دادیم. امیدواریم با این مقاله توانسته باشیم به افزایش آگاهی شما کمک کنیم و بتوانید با علم بیشتر نسبت به ورود در دنیای ارزهای دیجیتال اقدام کنید.

دسته بندی مطالب
مطالب مرتبط
مطالب مرجع

ارز دیجیتال چیست؟

بلاک چین چیست؟

متاورس چیست؟

NFT چیست؟

دیفای (DeFi) چیست؟

صرافی غیرمتمرکز چیست؟

کیف پول چیست؟

تحلیل تکنیکال چیست؟

ایردراپ چیست؟

استیکینگ ارز دیجیتال چیست؟

بیت کوین چیست؟

اتریوم چیست؟

تتر چیست؟

خرید و فروش ارز های دیجیتال
ما را دنبال کنید
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.